You Are Here > > > > Olympians Who Won a Medal at the Asian Games

[an error occurred while processing this directive]

Olympians Who Won a Medal at the Asian Games

Athlete Gender Country Sport Notes
A Dijiang Male CHN BAS 1994 Hiroshima BAS gold
A Lamusi Male CHN JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Abdul Latif Abbas Male KUW ATH 1974 Tehran ATH silver: 400 m hurdles
Abubakar Abbas Male BRN ATH 2014 Incheon ATH silver: 400 m
Aqarab Abbas Male PAK ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: hammer throw
Ghulam Abbas Male PAK ATH 1990 Beijing ATH gold: 400 m hurdles
Sohail Abbas Male PAK HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Shakeel Abbasi Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Soulmaz Abbasi Female IRI ROW 2010 Guangzhou ROW bronze: lightweight quadruple sculls; 2014 Incheon ROW bronze: lightweight single sculls and lightweight quadruple sculls
Saeid Abdevali Male IRI WRE 2010 Guangzhou WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg; 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman light-middleweight -71 kg
Fahim Abdul Al-Sada Male IRQ ATH 1978 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay; 1986 Seoul ATH silver: 4×400 m relay
Chairil Anwar Abdul Aziz Male MAS HOK 2002 Busan HOK bronze
Mohamed Abed Abdul Jawad Male KSA FTB 1986 Seoul FTB silver
Talal Hassoun Abdul Kader Male IRQ WLT 1978 Bangkok WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Masoud Abdul Khamis Male QAT ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×100 m relay
Majed Ahmed Abdul Mohamed Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Firouz Abdul Mohammadian Male IRI WAP 1974 Tehran WAP gold
Abdul Rashid Male PAK HOK 1966 Bangkok HOK silver
Samir Ahmed Abdul Shakour Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze
Qazi Abdul Waheed Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold
Roosevelt Abdulgafur Male PHI SWI 1962 Jakarta SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 4×200 m freestyle relay; 1966 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m medley relay
Atallah Abdullah Male IRQ WLT 1986 Seoul WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Mukhammad Kadyr Abdullayev Male UZB BOX 1998 Bangkok BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Amer Abdulrahman Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Omar Abdulrahman Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Bekzod Abdurakhmonov Male UZB WRE 2014 Incheon WRE gold: freestyle half-middleweight -70 kg
Yusup Abdusalomov Male TJK WRE 2002 Busan WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Andrey Abduvaliyev Male EUN, UZB ATH 1998 Bangkok ATH silver: hammer throw (competed for Uzbekistan)
Kazuo Abe Male JPN WRE 1958 Tokyo WRE silver: freestyle lightweight -67 kg; 1962 Jakarta WRE gold: freestyle lightweight -70 kg
Kiyoshi Abe Male JPN WRE 1970 Bangkok WRE silver: freestyle featherweight -62 kg
Shigeaki Abe Male JPN BAS 1970 Bangkok BAS bronze
Shinnosuke Abe Male JPN BSB 1998 Bangkok BSB silver
Tadashi Abe Male JPN ROW 1986 Seoul ROW gold: coxless pais; 1990 Beijing ROW silver: double sculls
Wakako Abe Female JPN CYC 1990 Beijing CYC bronze: 3000 m pursuit individual
Yoshiyuki Abe Male JPN CYC 2006 Doha CYC bronze: road time trail team
Yuki Abe Male JPN FTB 2002 Busan FTB silver
Mojtaba Abedini Male IRI FEN 2014 Incheon FEN silver: sabre team
Tomomi Abiko Female JPN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: pole vault; 2014 Incheon ATH silver: pole vault
Shiny Abraham-Wilson Female IND ATH 1986 Seoul ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m (competed as Shiny Abraham); 1994 Hiroshima ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 800 m (competed as Shiny Wilson)
Emilio Achacoso Male PHI BAS 1958 Tokyo BAS gold
Mariko Adachi Female JPN TRI 2010 Guangzhou TRI gold
Miho Adachi Female JPN CAN 2002 Busan CAN bronze: K4 500 m
Seiya Adachi Male JPN WAP 2014 Incheon WAP silver
Takumi Adachi Male JPN WRE 1990 Beijing WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Yumi Adachi Female JPN SYN 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination
Pirouz Adamiyat Male IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: épée team, silver: épée
Kemi Adekoya Female BRN ATH 2014 Incheon ATH gold: 400 m and 400 m hurdles
Aduuchiin Baatarkhüü Male MGL WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle middleweight -82 kg; 1990 Beijing WRE silver: freestyle super-heavyweight -130 kg
Olga Adzhigerskaya Female KAZ HAN 2002 Busan HAN silver; 2006 Doha HAN silver
Hamed Afagh Male IRI BAS 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver
Khairulnizam Mohd Afendy Male MAS SAI 2014 Incheon SAI silver: Laser men
Madjid Aflaki Khamesh Male IRI TKW 1998 Bangkok TKW silver: welterweight -76 kg; 2002 Busan TKW bronze: welterweight -78 kg
Mehrdad Afsharian Tarshiz Male IRI CYC 1982 New Delhi CYC bronze: road time trail team; 1986 Seoul CYC bronze: 4000 m pursuit individual
Muhammad Afzal Manna Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold
Aleksandr Agafonov Male UZB SWI 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Nasser Aghaie Male IRI BOX 1966 Bangkok BOX bronze: featherweight -57 kg
Sri Wahyuni Agustiani Female INA WLT 2014 Incheon WLT silver: flyweight -48 kg
Jahan Ahir Male IND WAP 1951 New Delhi WAP gold
Jitendarjit Singh Ahluwalia Male IND EQU 1986 Seoul EQU bronze: dressage team
Mohamed Ahmad Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Tontowi Ahmad Male INA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: mixed doubles
Waseem Ahmad Male PAK HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Elaheh Ahmadi Female IRI SHO 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team
Bashir Ahmed Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold
Fareed Ahmed Male PAK HOK 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Ishtiaq Ahmed Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Manzoor Ahmed Male PAK HOK 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Muhammad Anis Ahmed Male PAK HOK 1998 Bangkok HOK bronze
Mushtaq Ahmed Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold
Nasir Ahmed Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze
Riaz Ahmed Male PAK HOK 1970 Bangkok HOK gold
Shahbaz Ahmed Male PAK HOK 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Shakeel Ahmed Male IND HOK 1990 Beijing HOK silver
Mohammad Ahsan Male INA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team; 2014 Incheon BDM gold: doubles
Yutaka Aihara Male JPN GYM 1990 Beijing GYM silver: team
Marina Aitova Female KAZ ATH 2002 Busan ATH silver: high jump; 2006 Doha ATH gold: high jump
Chieko Akagi Female JPN CAN 1990 Beijing CAN bronze: K4 500 m; 1994 Hiroshima CAN bronze: K4 500 m
Kanji Akagi Male JPN ATH 1954 Manila ATH gold: 400 m and 4×400 m relay; 1958 Tokyo ATH gold: 4×400 m relay
Kosei Akaishi Male JPN WRE 1986 Seoul WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Hiroyuki Akatsuka Male JPN SHO 1974 Tehran SHO gold: 25 m centre fire pistol and 25 m standard pistol team, silver: 25 m standard pistol, bronze: 25 m rapid fire pistol team; 1978 Bangkok SHO gold: 25 m centre fire pistol, silver: 25 m rapid fire pistol team and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m standard pistol; 1982 New Delhi SHO gold: 25 m standard pistol team
Salman Akbar Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Ahmed Akbari Male IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: sabre team
Ali Akbarnejad Male IRI WRE 1986 Seoul WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Egamnazar Akbarov Male UZB JUD 2002 Busan JUD bronze: lightweight -73 kg
Davoud Akhlagi Male IRI CYC 1966 Bangkok CYC bronze: road time trail team
Shukhrat Akhmedov Male UZB SHO 1994 Hiroshima SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 10 m air pistol team and 25 m center fire pistol, bronze: 25 m standard pistol team and 50 m free pistol team
Bakhyt Akhmetov Male KAZ, KGZ WLT 2002 Busan WLT gold: middle-heavyweight -94 kg (competed for Kazakhstan); 2006 Doha WLT bronze: heavyweight -105 kg
Gulraiz Akhtar Male PAK HOK 1970 Bangkok HOK gold
Khaled Akhtar Male PAK SAI 1986 Seoul SAI gold: OK Dinghy
Muhammad Akhtar Male PAK WRE 1958 Tokyo WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg; 1962 Jakarta WRE silver: freestyle featherweight -63 kg and Greco-Roman featherweight -63 kg
Teruyoshi Akiyama Male JPN SHO 2006 Doha SHO silver: 25 m rapid fire pistol team
Muhammad Akram Male PAK ROW 1998 Bangkok ROW bronze: single sculls and lightweight single sculls; 2002 Busan ROW bronze: single sculls
Alyona Aksyonova Female UZB SHO 1998 Bangkok SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Naser Al Shami Male SYR BOX 2002 Busan BOX bronze: heavyweight -91 kg; 2006 Doha BOX bronze: heavyweight -91 kg
Qaied Al-Adwani Male KUW HAN 1998 Bangkok HAN silver
Ahmad Al-Afasi Male IOA SHO 2014 Incheon SHO bronze: double trap team (competed for Kuwait)
Fawaz Al-Ahmad Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Salem Al-Ahmadi Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: triple jump
Abbas Murshid Al-Aibi Male IRQ ATH 1978 Bangkok ATH gold: 400 m, bronze: 4×400 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×400 m relay
Ali Ahmed Al-Amri Male KSA ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 3000 m steeplechase
Ahmad Al-Aosta Male SYR WRE 1998 Bangkok WRE silver: freestyle welterweight -69 kg
Rashid Al-Athba Male QAT SHO 2014 Incheon SHO gold: double trap team
Nasser Al-Attiya Male QAT SHO 2002 Busan SHO gold: skeet team; 2010 Guangzhou SHO gold: skeet team, bronze: skeet
Mohamed Al-Azemi Male KUW ATH 2006 Doha ATH silver: 800 m
Hamdan Al-Bishi Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2006 Doha ATH gold: 400 m and 4×400 m relay
Hamed Al-Bishi Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay; 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Hussain Misfor Al-Bishi Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Abdullah Al-Buloshi Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver
Saleh Al-Buraiki Male KUW FTB 1998 Bangkok FTB silver
Hamoud Abdallah Al-Dalhami Male OMA ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay
Sultan Mubarak Al-Dawoodi Male KSA ATH 2006 Doha ATH bronze: discus throw
Fehaid Al-Deehani Male KUW, IOA SHO 1994 Hiroshima SHO gold: trap team and double trap, bronze: trap; 1998 Bangkok SHO gold: trap and trap team, silver: double trap team; 2010 Guangzhou SHO silver: double trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO silver: trap, trap team, and double trap, bronze: double trap team
Nawaf Al-Dhafari Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Youssef Al-Dokhi Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Hamad Al-Dosari Male QAT ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×400 m relay; 1998 Bangkok ATH bronze: 110 m hurdles
Muhaisin Al-Jamaan Al-Dosari Male KSA FTB 1986 Seoul FTB silver
Rashid Al-Dosari Male QAT ATH 2006 Doha ATH silver: discus throw
Saleh Khalifa Al-Dosari Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Jasem Al-Dowaila Male KUW ATH 1986 Seoul ATH bronze: 400 m hurdles
Ramzy Al-Duhami Male KSA EQU 2010 Guangzhou EQU gold: jumping individual and jumping team
Khaled Al-Eid Male KSA EQU 2006 Doha EQU gold: jumping team; 2010 Guangzhou EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Salammah Al-Enazy Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Abdulrahman Al-Faihan Male IOA SHO 2006 Doha SHO gold: trap team (competed for Kuwait); 2010 Guangzhou SHO gold: trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO silver: trap team (competed for Kuwait)
Mohamed Al-Fararjeh Male JOR TKW 1998 Bangkok TKW bronze: welterweight -76 kg
Mohamad Al-Garni Male QAT ATH 2014 Incheon ATH gold: 1500 m and 5000 m
Rakia Al-Gassra Female BRN ATH 2006 Doha ATH gold: 200 m, bronze: 100 m
Tareq Al-Ghareeb Male KUW JUD 1986 Seoul JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Sultan Abdulmajeed Al-Habshi Male KSA ATH 2006 Doha ATH gold: shot put; 2010 Guangzhou ATH gold: shot put; 2014 Incheon ATH gold: shot put
Mu'ayed Al-Haddad Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Ali Al-Hadiyah Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Barakat Al-Harthi Male OMA ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 100 m
Abdul Rashid Al-Hasan Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Mohamed Al-Houti Male OMA ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay
Jasem Al-Huwaidi Male KUW FTB 1998 Bangkok FTB silver
Adel Al-Kahham Male KUW HAN 1998 Bangkok HAN silver
Hamdan Al-Kamali Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Obada Al-Kasbeh Male JOR BOX 2014 Incheon BOX bronze: lightweight -60 kg
Khaldoun Al-Khashti Male KUW HAN 1998 Bangkok HAN silver
Hussain Al-Khodari Male KUW FTB 1998 Bangkok FTB silver
Sayed Mubarak Al-Kuwari Male QAT ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 4×100 m relay
Falah Al-Majidi Male KUW FTB 1994 Hiroshima FTB bronze
Latifah Al-Maktoum Female UAE EQU 2006 Doha EQU bronze: jumping team; 2010 Guangzhou EQU silver: jumping individual and jumping team
Sheikh Juma Al-Maktoum Male UAE SHO 2010 Guangzhou SHO silver: double trap; 2014 Incheon SHO bronze: double trap and double trap team
Sheikh Saeed Al-Maktoum Male UAE SHO 2006 Doha SHO silver: skeet
Mohamed Al-Malky Male OMA ATH 1986 Seoul ATH bronze: 400 m; 1990 Beijing ATH gold: 400 m
Salah Al-Marzouq Male KUW HAN 2002 Busan HAN silver
Jhila Al-Masi Female IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: foil team
Naser Al-Meqlad Male KUW SHO 2006 Doha SHO gold: trap and trap team; 2010 Guangzhou SHO gold: trap and trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait)
Khaled Al-Mudhaf Male KUW, IOA SHO 1998 Bangkok SHO gold: trap team; 2006 Doha SHO gold: trap team, bronze: trap; 2010 Guangzhou SHO gold: trap team, silver: trap (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO silver: trap team
Khaled Al-Mulla Male KUW HAN 1998 Bangkok HAN silver
Fahd Mohamed Al-Musaibeeh Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze; 1986 Seoul FTB silver
Mashfi Al-Mutairi Male KUW SHO 1998 Bangkok SHO silver: double trap team, bronze: double trap; 2010 Guangzhou SHO silver: double trap team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait)
Sayed Al-Mutairi Male KSA SHO 1994 Hiroshima SHO gold: skeet
Zaid Al-Mutairi Male KUW SHO 2006 Doha SHO silver: skeet team; 2010 Guangzhou SHO silver: skeet team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait)
Shaye Musa Al-Nafisa Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze
Akram Al-Noor Male YEM TKW 2002 Busan TKW bronze: finweight -54 kg
Mubarak Sultan Al-Nubi Faraj Male QAT ATH 2002 Busan ATH silver: 400 m hurdles
Abdul Rahman Al-Nubi Male QAT ATH 1998 Bangkok ATH bronze: long jump
Naser Al-Omran Male KUW FTB 1998 Bangkok FTB silver
Naser Al-Othman Male KUW FTB 1998 Bangkok FTB silver
Moukheld Al-Outaibi Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 5000 m and 10000 m
Jamal Al-Qabendi Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Alyan Al-Qahtani Male KSA ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 10000 m
Abdullah Al-Rashidi Male KUW, IOA SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: skeet team; 1998 Bangkok SHO gold: skeet team, silver: skeet; 2006 Doha SHO silver: skeet team; 2010 Guangzhou SHO gold: skeet, silver: skeet team (competed under the IOC flag as athlete from Kuwait); 2014 Incheon SHO gold: skeet, silver: skeet team
Ali Al-Rumaihi Male QAT EQU 2006 Doha EQU gold: jumping individual
Hussain Taher Al-Sabee Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: long jump; 2006 Doha ATH gold: long jump; 2010 Guangzhou ATH bronze: long jump
Jamal Al-Saffar Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 100 m
Omar Al-Salfa Male UAE ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 200 m
Mohamed Al-Salhi Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay; 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Prince Abdullah Al-Saud Male KSA EQU 2006 Doha EQU gold: jumping team; 2010 Guangzhou EQU gold: jumping team
Prince Faisal Al-Shalan Male KSA EQU 2014 Incheon EQU silver: jumping team
Fawzi Al-Shammari Male KUW ATH 2002 Busan ATH gold: 400 m; 2006 Doha ATH bronze: 400 m
Hamoud Al-Shammari Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Ahmad Al-Shamy Male SYR WRE 1990 Beijing WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Hisham Al-Sharaf Rashad Male KUW JUD 1986 Seoul JUD bronze: half-middleweight -78 kg
Abdullah Mohamed Al-Sheib Male QAT ATH 1990 Beijing ATH bronze: high jump
Jahad Abdullah Al-Sheikh Male OMA ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay
Hadi Soua'an Al-Somaily Male KSA ATH 2002 Busan ATH gold: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Khalid Habash Al-Suwaidi Male QAT ATH 2006 Doha ATH silver: shot put
Hamoud Youssef Al-Suwayed Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Ahmad Al-Tarabulsi Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver
Sheikh Ali Al-Thani Male QAT EQU 2014 Incheon EQU gold: jumping team
Ali Al-Zinkawi Male KUW ATH 2006 Doha ATH silver: hammer throw
Mohamed Al-Zinkawi Male KUW ATH 1978 Bangkok ATH bronze: shot put; 1982 New Delhi ATH silver: shot put
Ahmed Alam Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze; 1998 Bangkok HOK bronze
Naveed Alam Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze
Noor Alam Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Amelita Alanes Female PHI ATH 1970 Bangkok ATH silver: 200 m
Anil Alexander Aldrin Male IND HOK 1998 Bangkok HOK gold
Dmitry Aleksanin Male KAZ FEN 2014 Incheon FEN bronze: épée team
Yevgeny Alekseyev Male KAZ CAN 2002 Busan CAN gold: K4 500 m, silver: K4 1000 m; 2006 Doha CAN bronze: K2 1000 m; 2010 Guangzhou CAN silver: K4 1000 m; 2014 Incheon CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 200 m
Ali Adnan Male IRQ FTB 2014 Incheon FTB bronze
Ahmed Ali Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Barkat Ali Male PAK BOX 1962 Jakarta BOX gold: heavyweight +81 kg; 1966 Bangkok BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Belal Mansoor Ali Male BRN ATH 2006 Doha ATH silver: 1500 m; 2010 Guangzhou ATH bronze: 1500 m
Haider Ali Male PAK BOX 1998 Bangkok BOX bronze: flyweight -51 kg
Nasir Ali Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Shahrudin Mohamed Ali Male MAL ATH 1962 Jakarta ATH bronze: 4×100 m relay
Thamer Kamal Ali Male QAT ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 3000 m steeplechase
Zeeshan Ali Male IND TEN 1990 Beijing TEN bronze: team; 1994 Hiroshima TEN gold: team
Rahim Aliabadi Male IRI WRE 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Zhanibek Alimkhanuly Male KAZ BOX 2014 Incheon BOX gold: middleweight -75 kg
Elmir Alimzhanov Male KAZ FEN 2010 Guangzhou FEN silver: épée team; 2014 Incheon FEN bronze: épée team
Sergey Alimzhanov Male KAZ JUD 1994 Hiroshima JUD silver: middleweight -86 kg
Manfredo Alipala Male PHI BOX 1962 Jakarta BOX gold: welterweight -67 kg
Shomil Aliyev Male TJK WRE 2002 Busan WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg
Karim Allawi Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Khalil Allawi Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Kirstie Alora Female PHI TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: middleweight -73 kg; 2014 Incheon TKW bronze: middleweight -73 kg
Bobby Aloysius Female IND ATH 2002 Busan ATH silver: high jump
René Amabuyok Male PHI SWI 1951 New Delhi SWI silver: 200 m breaststroke
Junaidah Aman Female MAS ATH 1974 Tehran ATH bronze: 400 m
Akgul Amanmuradova Female UZB TEN 2006 Doha TEN bronze: doubles; 2010 Guangzhou TEN silver: singles
Amir Amini Male IRI BAS 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze
Zamira Amirova Female UZB ATH 2002 Busan ATH bronze: 800 m; 2006 Doha ATH bronze: 800 m
Savitree Amitrapai Female THA BDM 2010 Guangzhou BDM silver: team
An Byeong-Geun Male KOR JUD 1986 Seoul JUD gold: lightweight -71 kg
An Byeong-Gyun Male KOR SHO 1990 Beijing SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team
An Byeong-Hun Male KOR CYC 1962 Jakarta CYC silver: road time trail team; 1966 Bangkok CYC gold: road race team, silver: road race and road time trail team
An Dae-Hyeon Male KOR WRE 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman featherweight -62 kg
An Han-Bong Male KOR WRE 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
An Han-Yeong Male KOR WRE 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman bantamweight -57 kg
An Hui-Bong Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver
An Hyo-Ju Female KOR HOK 2014 Incheon HOK gold
An Jae-Hyeong Male KOR TTN 1986 Seoul TTN gold: team, bronze: doubles
An Jae-Song Male KOR SHO 1966 Bangkok SHO gold: 25 m centre fire pistol team and 50 m free pistol team
An Jae-Won Male KOR WRE 1970 Bangkok WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
An Jeong-Hwa Female KOR HAN 2006 Doha HAN gold
An Kum-Ae Female PRK JUD 2006 Doha JUD gold: half-lightweight -52 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -52 kg
An Myong-Hwa Female PRK GYM 1990 Beijing GYM silver: team
An Se-Hyeon Female KOR SWI 2014 Incheon SWI silver: 4×100 m medley relay
An Se-Uk Male PRK FTB 1978 Bangkok FTB gold
An U-Hyeok Male KOR CYC 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
An Zhongxin Female CHN SOF 1990 Beijing SOF gold; 1994 Hiroshima SOF gold; 1998 Bangkok SOF gold
Takamasa Anai Male JPN JUD 2010 Guangzhou JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Zoya Ananchenko Female KAZ CAN 2014 Incheon CAN bronze: K4 500 m
Kandiah Anandarajah Male MAS HOK 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Ganpat Andhalkar Male IND WRE 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman heavyweight +97 kg, silver: freestyle heavyweight +97 kg
Kenkichi Ando Male JPN WLT 1970 Bangkok WLT silver: bantamweight -56 kg; 1974 Tehran WLT bantamweight -56 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Kozue Ando Female JPN FTB 2006 Doha FTB silver
Masaya Ando Male JPN WRE 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Misako Ando Female JPN SOF 1994 Hiroshima SOF silver; 1998 Bangkok SOF silver; 2002 Busan SOF gold
Leonid Andreyev Male UZB ATH 2006 Doha ATH silver: pole vault; 2010 Guangzhou ATH silver: pole vault; 2014 Incheon ATH silver: decathlon
Reza Anduz Male IRI WRE 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Imtiaz Anees Male IND EQU 1998 Bangkok EQU bronze: Three-Day Event team
Eric Ang Male PHI SHO 2002 Busan SHO bronze: trap team
Leopoldo Ang Male PHI SHO 1966 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Ang Peng Siong Male SGP SWI 1982 New Delhi SWI gold: 100 m freestyle, bronze: 100 m butterfly; 1986 Seoul SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay; 1990 Beijing SWI silver: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Anisi Male INA CAN 1990 Beijing CAN bronze: K1 1000 m and K2 1000 m
Subbaiah Anjaparavanda Male IND HOK 1990 Beijing HOK silver; 1998 Bangkok HOK gold
Noriko Anno Female JPN JUD 1994 Hiroshima JUD gold: open class
Sajjad Anoushiravani Male IRI WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Berland Anthony Male IND FTB 1951 New Delhi FTB gold
Joe Antic Male IND HOK 1962 Jakarta HOK silver
Seema Antil Female IND ATH 2014 Incheon ATH gold: discus throw
Mohamad Khairul Anuar Male MAS ARC 2014 Incheon ARC silver: team
Abolfazl Anvari Male IRI WRE 1970 Bangkok WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Saeed Anwar Male PAK HOK 1966 Bangkok HOK silver; 1970 Bangkok HOK gold
Ai Aoki Female JPN SYN 2006 Doha SYN silver: team
Masayo Aoki Female JPN SWI 1954 Manila SWI gold: 200 m breaststroke; 1958 Tokyo SWI silver: 100 m breaststroke
Mayumi Aoki Female JPN SWI 1970 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay
Yukiyoshi Aoki Male JPN SWI 1954 Manila SWI gold: 1500 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Reiko Aonuma Female JPN BAS 1974 Tehran BAS gold
Shinji Aoto Male JPN ATH, BOB 1990 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay
Ayari Aoyama Female JPN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 4×100 m freestyle relay
Shigeru Aoyama Male JPN VOL 1990 Beijing VOL bronze; 1994 Hiroshima VOL gold
Nicolas Aquilino Male PHI BOX 1970 Bangkok BOX bronze: light-middleweight -71 kg; 1974 Tehran BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Mostafa Arab Male IRI FTB 1966 Bangkok FTB silver
Dakula Arabani Male PHI SWI 1958 Tokyo SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay
Yoshimitsu Aragaki Male JPN BOX 1970 Bangkok BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Atsushi Arai Male JPN WAP 2014 Incheon WAP silver
Riichi Arai Male JPN BAS 1954 Manila BAS bronze
Ryohei Arai Male JPN ATH 2014 Incheon ATH silver: javelin throw
Yuko Arai Female JPN FEN 1998 Bangkok FEN bronze: épée team and foil team; 2002 Busan FEN bronze: foil team
Eriko Arakawa Female JPN FTB 2006 Doha FTB silver
Hachiro Arakawa Male JPN WAP 1954 Manila WAP silver; 1958 Tokyo WAP gold; 1962 Jakarta WAP gold
Erika Araki Female JPN VOL 2006 Doha VOL silver
Kumi Araki Female JPN ATH 1986 Seoul ATH silver: 10000 m; 1990 Beijing ATH silver: marathon
Toshiaki Araki Male JPN FEN 1978 Bangkok FEN gold: épée, silver: épée team
Yuko Arakida Female JPN VOL 1974 Tehran VOL gold
Hariyanto Arbi Male INA BDM 1994 Hiroshima BDM gold: singles and team
Nicolas Arcales Male PHI WRE 1954 Manila WRE silver: freestyle middleweight -79 kg; 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle middleweight -79 kg
Yosuke Arimitsu Male JPN DIV 1966 Bangkok DIV gold: platform
Dilshod Aripov Male UZB WRE 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman lightweight -60 kg
Panus Ariyamongkol Male THA ATH 1970 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay
Rodolfo Arpon Male PHI BOX 1966 Bangkok BOX gold: lightweight -60 kg
Mohammad Malik Arshad Male PAK WLT 1974 Tehran WLT middleweight -75 kg bronze: clean & jerk
Bakhtiyar Artayev Male KAZ BOX 2006 Doha BOX silver: middleweight -75 kg
Michael Arulraj Male MAS HOK 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Krisada Arunwong Male THA SHO 1966 Bangkok SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions team
Hassan Aryanfard Male IRI CYC 1970 Bangkok CYC silver: road time trail team, bronze: 4000 m pursuit team; 1974 Tehran CYC gold: road race and road race team
Sergey Arzamasov Male KAZ ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: triple jump; 1998 Bangkok ATH gold: triple jump
Masako Asada Female JPN DIV 1990 Beijing DIV bronze: team
Shinobu Asagoe Female JPN TEN 2002 Busan TEN silver: team, bronze: singles
Nobuharu Asahara Male JPN ATH 2002 Busan ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Kentaro Asahi Male JPN BVO 2010 Guangzhou BVO bronze
Eriko Asai Female JPN ATH 1986 Seoul ATH gold: marathon
Kiyoshi Asai Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH silver: 4×100 m relay
Tadashi Asai Male JPN WRE 1962 Jakarta WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Sakiyo Asano Female JPN HOK 2010 Guangzhou HOK bronze
Kanji Asanuma Male JPN WAP 1958 Tokyo WAP gold
Raheleh Asemani Female BEL TKW 2010 Guangzhou TKW silver: lightweight -62 kg (competed for Iran)
Muhammad Ashiq Male PAK CYC 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team
Kumar Ashok Male IND WRE 1982 New Delhi WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Farzan Ashour Zadeh Male IRI TKW 2014 Incheon TKW gold: flyweight -58 kg
Kamran Ashraf Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze
Muhammad Ashraf Male PAK WRE 1954 Manila WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Zeeshan Ashraf Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Ebrahim Ashtiyani Male IRI FTB 1974 Tehran FTB gold
Victor Asirvatham Male MAS ATH 1962 Jakarta ATH silver: 4×400 m relay (competed for Malaya); 1966 Bangkok ATH silver: 4×400 m relay; 1970 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay
Hossein Askari Male IRI CYC 2002 Busan CYC silver: 4000 m pursuit team; 2006 Doha CYC silver: road time trail team; 2010 Guangzhou CYC bronze: individual time trial; 2014 Incheon CYC bronze: individual time trial
Khurshid Aslam Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold
Muhammad Aslam Male PAK ATH 1954 Manila ATH silver: 200 m and 4×100 m relay
Aziz Asli Male IRI FTB 1966 Bangkok FTB silver
Taro Aso Male JPN SHO 1974 Tehran SHO gold: skeet, silver: skeet team
Dina Aspandiyarova Female KAZ, AUS SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team (competed for Kazakhstan); 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol, silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team (competed for Kazakhstan)
Rustam Assakalov Male UZB WRE 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -85 kg
Sarkis Assatourian Male IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: épée team
Yevgeny Astanin Male UZB CAN 1994 Hiroshima CAN gold: C1 1000 m, bronze: C1 500 m
Deogracias Asuncion Male PHI CYC 1982 New Delhi CYC bronze: 4000 m pursuit team
Wathiq Aswad Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Sutham Aswanit Male THA SHO 1970 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol and 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m free pistol and 50 m free pistol team
Abbos Atayev Male UZB BOX 2010 Guangzhou BOX silver: middleweight -75 kg
Nariman Atayev Male UZB BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: welterweight -67 kg; 1998 Bangkok BOX bronze: welterweight -67 kg
Mariam Atchak Female IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: foil team
Manzoor Hussain Atif Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold
Mehdi Attar Ashrafi Male IRI WLT 1974 Tehran WLT middleweight -75 kg silver: clean & jerk, bronze: snatch and total
Au Sin Ying Female HKG FEN 2010 Guangzhou FEN silver: sabre, bronze: sabre team; 2014 Incheon FEN bronze: sabre team
Stephanie Au Female HKG SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m freestyle relay; 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Suguru Awaji Male JPN FEN 2010 Guangzhou FEN silver: foil team
Mohd Azizulhasni Awang Male MAS CYC 2010 Guangzhou CYC gold: keirin
Sumie Awara Female JPN ATH 1978 Bangkok ATH bronze: long jump
Aye Maung Gyi Male MYA FTB 1966 Bangkok FTB gold; 1970 Bangkok FTB gold
Aye Maung Lay Male MYA FTB 1970 Bangkok FTB gold
Gulnafis Aytmukhambetova Female KAZ TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: welterweight -67 kg
Muhammad Ayub Male PAK ATH 1958 Tokyo ATH silver: discus throw
Tatyana Azarova Female KAZ ATH 2006 Doha ATH silver: 4×400 m relay
Muhammad Azeem Male PAK WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Abdul Aziz Male PAK ATH 1954 Manila ATH silver: 4×100 m relay
Tariq Aziz Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Tariq Aziz Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze
Sayed Khwaja Aziz-ud-Din Male IND FTB 1951 New Delhi FTB gold
Koichi Azuma Male JPN CYC 1986 Seoul CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual
Yutaka Baba Male JPN DIV 1954 Manila DIV bronze: 3 m springboard; 1958 Tokyo DIV gold: 3 m springboard
Bashir Babajanzadeh Male IRI WRE 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman super-heavyweight -130 kg
Hassan Babak Male IRI WRE 1994 Hiroshima WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Gülbadam Babamyradowa Female TKM JUD 2014 Incheon JUD silver: half-lightweight -52 kg
Lalita Babar Female IND ATH 2014 Incheon ATH bronze: 3000 m steeplechase
Aleksandr Babchenko Male KGZ SHO 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Aleksey Babdazhanov Male UZB CAN 2002 Busan CAN bronze: K2 500 m; 2006 Doha CAN silver: K1 1000 m and K2 500 m; 2010 Guangzhou CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 200 m
Ulfiano Babol Male PHI SWI 1958 Tokyo SWI silver: 4×200 m freestyle relay
Suresh Babu Male IND ATH 1974 Tehran ATH bronze: decathlon; 1978 Bangkok ATH gold: long jump
Kurt Bachmann Male PHI BAS 1958 Tokyo BAS gold
Visitación Badana Female PHI ATH 1958 Tokyo ATH gold: long jump
Carlos Badion Male PHI BAS 1958 Tokyo BAS gold
Badmaanyambuugiin Bat-Erdene Male MGL JUD 1990 Beijing JUD silver: heavyweight +95 kg, bronze: open class; 1994 Hiroshima JUD bronze: heavyweight +95 kg and open class
Badrakhyn Odonchimeg Female MGL WRE 2006 Doha WRE bronze: freestyle middleweight -63 kg
Bae Eun-Mi Female KOR GYM 1990 Beijing GYM bronze: team
Bae Ho-Jo Male KOR BOX 1998 Bangkok BOX bronze: welterweight -67 kg
Bae Jae-Hyo Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Bae Min-Hee Female KOR HAN 2010 Guangzhou HAN bronze
Bae Seong-Deok Male KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: 10 m air rifle team
Bae Yeon-Ju Female KOR BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: team, bronze: singles
Bae Yoo-Na Female KOR VOL 2014 Incheon VOL gold
Baeg Ok-Ja Female KOR ATH 1970 Bangkok ATH gold: shot put, bronze: discus throw; 1974 Tehran ATH gold: shot put
Baek Hyeon-Man Male KOR BOX 1986 Seoul BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 1990 Beijing BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Baek Jin-Guk Male KOR WRE 2002 Busan WRE gold: freestyle welterweight -66 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle welterweight -66 kg
Baek Jong-Seop Male KOR BOX 2002 Busan BOX silver: lightweight -60 kg
Baek Myeong-Seon Female KOR VOL 1978 Bangkok VOL bronze
Baek Sang-Seo Male KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Baek Seung-Do Male KOR ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 5000 m
Baek Seung-Hyeon Male KOR WRE 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Baek Su-Yeon Female KOR SWI 2006 Doha SWI bronze: 100 m breaststroke
Baek Won-Cheol Male KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2010 Guangzhou HAN gold
Armen Bagdasarov Male UZB JUD 1998 Bangkok JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Ali Baghbanbashi Male IRI ATH 1951 New Delhi ATH gold: 5000 m, silver: 3000 m steeplechase; 1958 Tokyo ATH bronze: 5000 m and 10000 m
Mohammad Bagheri Motamed Male IRI TKW 2010 Guangzhou TKW gold: featherweight -68 kg
Kouroush Bagheri Male IRI WLT 1998 Bangkok WLT silver: middle-heavyweight -94 kg; 2002 Busan WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Ivan Baglayev Male KAZ JUD 1998 Bangkok JUD silver: half-lightweight -66 kg
Kamal Bahamdan Male KSA EQU 2006 Doha EQU gold: jumping team
Nemo Bahari Male INA BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: featherweight -57 kg
Nesar Ahmad Bahawi Male AFG TKW 2006 Doha TKW bronze: lightweight -72 kg; 2010 Guangzhou TKW silver: welterweight -80 kg
Bai Chongguang Male CHN BOX 1990 Beijing BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Bai Faquan Male CHN TRI 2014 Incheon TRI bronze: individual and mixed team
Bai Jie Female CHN FTB 1998 Bangkok FTB gold; 2002 Busan FTB silver
Bai Lili Female CHN FTB 2002 Busan FTB silver
Asif Bajwa Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze
Nawaz Khizar Bajwa Male PAK HOK 1966 Bangkok HOK silver
Bak Ji-Yun Female KOR JUD 2014 Incheon JUD silver: team
Mohd Bakar Male MAS FTB 1974 Tehran FTB bronze
Tatyana Bakatyuk Female KAZ WRE 2014 Incheon WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg (competed as Tatyana Amanzhol)
Subramani Balada Kalaiah Male IND HOK 1986 Seoul HOK bronze
Dmitry Balandin Male KAZ SWI 2014 Incheon SWI gold: 50 m breaststroke, 100 m breaststroke, and 200 m breaststroke
Tulasidas Balaram Male IND FTB 1962 Jakarta FTB gold
Singaram Balasingam Male MAS HOK 1978 Bangkok HOK bronze
Musaeb Abdulrahman Balla Male QAT ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 800 m
Ashish Kumar Ballal Male IND HOK 1998 Bangkok HOK gold
Hermensen Ballo Male INA BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: light-flyweight -48 kg; 1998 Bangkok BOX silver: flyweight -51 kg
Abdul Razzaq Baloch Male PAK CYC 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team
Bandiin Altangerel Male MGL BOX 1990 Beijing BOX silver: middleweight -75 kg
Dola Banerjee Female IND ARC 2010 Guangzhou ARC bronze: team
PK Banerjee Male IND FTB 1962 Jakarta FTB gold
Rahul Banerjee Male IND ARC 2010 Guangzhou ARC bronze: team
Bang Dae-Du Male KOR WRE 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Bang Gwi-Man Male KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: lightweight -73 kg
Bang Hyeon-Ju Female KOR SHO 1986 Seoul SHO bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol team
Bang Ji-Seop Male KOR VOL 1998 Bangkok VOL silver
Bang Jun-Yeong Male KOR SWI 1982 New Delhi SWI silver: 200 m butterfly
Bang Seung-Hun Male KOR SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 400 m freestyle, silver: 4×200 m freestyle relay
Bang Sin-Bong Male KOR VOL 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold
Bang Su-Hyeon Female KOR BDM 1994 Hiroshima BDM gold: singles and team
Bang Yeol Male KOR BAS 1962 Jakarta BAS bronze
Ayoub Baninosrat Male IRI WRE 1990 Beijing WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Bao Chunlai Male CHN BDM 2002 Busan BDM bronze: team; 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team
Bao Yingying Female CHN FEN 2002 Busan FEN gold: sabre team; 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Mohamed Hossein Barkhah Male IRI WLT 1998 Bangkok WLT silver: middleweight -77 kg; 2002 Busan WLT silver: middleweight -77 kg
Lajarus Barla Male IND HOK 1998 Bangkok HOK gold
Ciriaco Baronda Male PHI ATH 1962 Jakarta ATH bronze: high jump
Mark Barriga Male PHI BOX 2014 Incheon BOX bronze: light-flyweight -49 kg
Mutaz Essa Barshim Male QAT ATH 2010 Guangzhou ATH gold: high jump; 2014 Incheon ATH gold: high jump
Mansour Barzegar Male IRI WRE 1974 Tehran WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Atif Bashir Male PAK HOK 1998 Bangkok HOK bronze
Daham Najim Bashir Male QAT ATH 2006 Doha ATH gold: 1500 m
Khalid Bashir Male PAK HOK 1990 Beijing HOK gold
Muhammad Bashir Male PAK WRE 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle welterweight -73 kg; 1962 Jakarta WRE silver: freestyle welterweight -78 kg and Greco-Roman welterweight -78 kg; 1966 Bangkok WRE gold: freestyle welterweight -78 kg
Yayuk Basuki Female INA TEN 1986 Seoul TEN gold: doubles, bronze: team; 1990 Beijing TEN gold: doubles and mixed doubles, silver: team; 1994 Hiroshima TEN silver: team, bronze: singles; 1998 Bangkok TEN gold: singles, bronze: team
Batsükhiin Khayankhyarvaa Male MGL CYC 1990 Beijing CYC silver: road time trail team
Enrique Bautista Male PHI ATH 1958 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 200 m
Florentino Bautista Male PHI BAS 1954 Manila BAS gold
Darkhan Bayakhmetov Male KAZ WRE 2010 Guangzhou WRE silver: Greco-Roman welterweight -66 kg
Ahmed Abdul Gader Bayazid Male KSA FTB 1982 New Delhi FTB bronze
Zauresh Baybusinova Female KAZ SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team
Yermek Bayduashov Male KAZ WRE 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle light-heavyweight -84 kg
Islam Bayramukov Male KAZ WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Bakhtiyar Bayseitov Male KAZ WRE 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman middleweight -76 kg
Enrique Beech Male PHI SHO 1954 Manila SHO bronze: trap
K. M. Beenamol Female IND ATH 1998 Bangkok ATH silver: 4×400 m relay; 2002 Busan ATH gold: 800 m and 4×400 m relay, silver: 400 m
Héctor Begeo Male PHI ATH 1982 New Delhi ATH bronze: 3000 m steeplechase
Mimi Belete Female BRN ATH 2010 Guangzhou ATH gold: 5000 m, bronze: 1500 m; 2014 Incheon ATH silver: 1500 m and 5000 m
Menachem Bello Male ISR FTB 1974 Tehran FTB silver
Viktoriya Beloslyudtseva Female KAZ ARC 1998 Bangkok ARC bronze: team
Sergey Belyayev Male KAZ SHO 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle kneeling, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions ad 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone
Galina Belyayeva Female KAZ SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m sporting pistol team; 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team
Dov Ben-Dov Male ISR SHO 1954 Manila SHO bronze: 300 m free rifle 3 positions
Richard Sam Bera Male INA SWI 1990 Beijing SWI bronze: 100 m freestyle
Vyacheslav Berduta Male KAZ JUD 2002 Busan JUD bronze: heavyweight +100 kg
Ciso Bernardo Male PHI BAS 1962 Jakarta BAS gold
Dhruv Bhandari Male IND SAI 1986 Seoul SAI silver: 470
Gangotri Bhandari Female IND HOK 1982 New Delhi HOK gold
Arunee, Princess Bhanubandh Female THA SAI 1970 Bangkok SAI gold: Fireball
Birabongse, Prince Bhanubandh Male THA SAI 1970 Bangkok SAI gold: Fireball
Vasudevan Bhaskaran Male IND HOK 1974 Tehran HOK silver; 1978 Bangkok HOK silver
Vudthi Bhirombhakdi Male THA SHO 1974 Tehran SHO silver: trap team
Mahesh Bhupathi Male IND TEN 1998 Bangkok TEN bronze: singles, team, and mixed doubles; 2002 Busan TEN gold: doubles, silver: mixed doubles; 2006 Doha TEN gold: doubles
Muhammad Umar Bhutta Male PAK HOK 2014 Incheon HOK silver
Bi Wenjing Female CHN GYM 1998 Bangkok GYM gold: uneven bars and team
Bi Yan Female CHN FTB 2002 Busan FTB silver; 2006 Doha FTB bronze
Bi Zhong Male CHN ATH 1990 Beijing ATH gold: hammer throw; 1994 Hiroshima ATH gold: hammer throw
Bian Lan Female CHN BAS 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Govinda Billimogaputtaswamy Male IND HOK 1974 Tehran HOK silver; 1978 Bangkok HOK silver
Cawas Billimoria Male IND JUD 1986 Seoul JUD bronze: half-heavyweight -95 kg
Saiful Azli bin Abdul Rahman Male MAS HOK 2002 Busan HOK bronze
Abdul Rahim bin Ahmed Male MAL ATH 1958 Tokyo ATH bronze: 400 m; 1962 Jakarta ATH silver: 4×400 m relay
Soon Mustafa bin Karim Male MAS HOK 1982 New Delhi HOK bronze
Mohamed Hassan bin Osman Male MAS ATH 1970 Bangkok ATH bronze: 4×400 m relay
Abhinav Bindra Male IND SHO 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m air rifle and 10 m air rifle team
Mathews Binu Male IND ATH 2002 Busan ATH silver: 800 m; 2006 Doha ATH silver: 4×400 m relay
Shahuraj Birajdar Male IND BOX 1986 Seoul BOX silver: flyweight -51 kg
Deepak Bista Male NEP TKW 2002 Busan TKW bronze: featherweight -67 kg; 2006 Doha TKW bronze: welterweight -78 kg
Soma Biswas Female IND ATH 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay, silver: heptathlon; 2006 Doha ATH silver: heptathlon
Olga Bludova-Safronova Female KAZ ATH 2014 Incheon ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m (competed as Olga Safronova)
Bo Fanfang Female CHN ATH 2002 Busan ATH bronze: 4×400 m relay
Anju Bobby George Female IND ATH 2002 Busan ATH gold: long jump; 2006 Doha ATH silver: long jump
Maksat Boburbekov Male KGZ WRE 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle bantamweight -57 kg
Tatyana Bocharova Female KAZ ATH 2002 Busan ATH bronze: triple jump
Svetlana Bodritskaya Female KAZ ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay; 2002 Busan ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 400 m
Johnny Bolang Male INA BOX 1962 Jakarta BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Timur Bolat Male KAZ JUD 2014 Incheon JUD silver: team
Boldyn Javkhlantögs Male MGL WRE 1990 Beijing WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Edgar Bond Male PHI SHO 1966 Bangkok SHO silver: 25 m centre fire pistol, bronze: 25 m centre fire pistol team
Yuliya Bondareva Female KAZ SHO 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol team (competed as Yuliya Drishlyuk)
Bong Jung-Keun Male KOR BSB 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Bong Ug-Won Male KOR WRE 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle lightweight -67 kg
Manut Boonjumnong Male THA BOX 2006 Doha BOX gold: light-welterweight -64 kg
Non Boonjumnong Male THA BOX 2002 Busan BOX bronze: welterweight -67 kg
Prasit Boonprasert Male THA ATH 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Ek Boonsawad Male THA SAI 2010 Guangzhou SAI silver: RS:X men; 2014 Incheon SAI bronze: RS:X men
Somsak Boontud Male THA ATH 1974 Tehran ATH gold: 4×100 m relay; 1978 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay
Yaowapa Boorapolchai Female THA TKW 2002 Busan TKW silver: flyweight -51 kg; 2006 Doha TKW bronze: finweight -47 kg
Rasul Boqiev Male TJK JUD 2006 Doha JUD bronze: lightweight -73 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: lightweight -73 kg
Irina Borechko Female KAZ HAN 2002 Busan HAN silver; 2006 Doha HAN silver
Sergey Borisenko Male KAZ SWI 1994 Hiroshima SWI silver: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay
Valery Borisov Male KAZ ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 20 km walk; 1998 Bangkok ATH silver: 20 km walk; 2002 Busan ATH gold: 20 km walk
Tatyana Borisova Female KGZ ATH 2002 Busan ATH silver: 1500 m
Edwin Borja Male PHI SWI 1974 Tehran SWI bronze: 1500 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Charles Borromeo Male IND ATH 1982 New Delhi ATH gold: 800 m
Manuchehr Borumand Male IRI WLT 1966 Bangkok WLT gold: heavyweight +90 kg
Sergey Borzov Male UZB CAN 2002 Busan CAN bronze: K4 500 m; 2006 Doha CAN silver: K1 500 m and K2 500 m; 2010 Guangzhou CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 200 m; 2014 Incheon CAN bronze: K4 1000 m
Yuliya Borzova Female UZB CAN 2002 Busan CAN gold: K4 500 m, silver: K1 500 m; 2006 Doha CAN gold: K1 500 m; 2010 Guangzhou CAN silver: K4 500 m
Islam Bozbayev Male KAZ JUD 2010 Guangzhou JUD silver: half-middleweight -81 kg
Viktoriya Brigadnaya Female TKM ATH 1998 Bangkok ATH bronze: triple jump
Norman Brinkworth Male PAK ATH 1970 Bangkok ATH bronze: 400 m hurdles
Hendrik Brocks Male INA CYC 1962 Jakarta CYC gold: road race team and road time trail team
Bu Sun-Hui Female KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team; 1994 Hiroshima SHO silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 1998 Bangkok SHO bronze: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol team
Keerati Bualong Male THA SAI 2010 Guangzhou SAI gold: Laser Radial
Sigit Budiarto Male INA BDM 2002 Busan BDM silver: team
Alan Budikusuma Male INA BDM 1990 Beijing BDM bronze: singles and team
Ratchaneewan Bulakul Female THA SWI 1978 Bangkok SWI gold: 200 m freestyle, bronze: 100 m freestyle, 400 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay
Ahmed Naseer Bunda Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold
Pongsiree Bunluewong Male THA EQU 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event individual
Pramsiri Bunphithak Female THA WLT 2006 Doha WLT bronze: flyweight -48 kg
Porntip Buranaprasertsuk Female THA BDM 2010 Guangzhou BDM silver: team
Jahangir Butt Male PAK HOK 1966 Bangkok HOK silver; 1970 Bangkok HOK gold
Muhammad Iqbal Butt Male PAK WLT 1954 Manila WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Rehan Butt Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold
Sharif Butt Male PAK ATH 1954 Manila ATH gold: 200 m, silver: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH bronze: 4×100 m relay
Buyandelgeriin Bold Male MGL WRE 1982 New Delhi WRE gold: freestyle lightweight -68 kg
Buyangiin Ganbat Male MGL BOX 1974 Tehran BOX bronze: bantamweight -54 kg
Buyanjavyn Batzorig Male MGL WRE 2006 Doha WRE bronze: freestyle welterweight -66 kg
Sandeep Byala Male IND JUD 1986 Seoul JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Byeon Byeong-Ju Male KOR FTB 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Byeon Gyeong-Ja Female KOR VOL 1978 Bangkok VOL bronze
Byeon Gyeong-Su Male KOR SHO 1986 Seoul SHO gold: trap, silver: trap team
Byeon Nyeon-Ha Female KOR BAS 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver; 2014 Incheon BAS gold
Netai Bysack Male IND CYC 1951 New Delhi CYC bronze: 1000 m track time trail
Cai Jianming Male CHN ATH 1986 Seoul ATH gold: 4×100 m relay; 1990 Beijing ATH gold: 4×100 m relay
Cai Li Male CHN SWI 2006 Doha SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Cai Shengliu Male CHN WAP 1982 New Delhi WAP gold
Cai Shu Male CHN ATH 1982 New Delhi ATH silver: high jump
Cai Tianxiong Male CHN WAP 1982 New Delhi WAP gold
Cai Xuemei Female CHN HOK 1998 Bangkok HOK bronze
Cai Yalin Male CHN SHO 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle team; 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Cai Yanshu Male CHN WLT 1986 Seoul WLT gold: middleweight -75 kg
Cai Yeqing Female CHN SHO 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team, silver: 10 m air pistol
Cai Yun Male CHN BDM 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Daniel Caluag Male PHI CYC 2014 Incheon CYC gold: BMX
Cyrus Cama Male IND SAI 1990 Beijing SAI bronze: 470 men
Leopoldo Cantancio Male PHI BOX 1986 Seoul BOX silver: lightweight -60 kg; 1990 Beijing BOX bronze: lightweight -60 kg
Cao Lei Female CHN WLT 2006 Doha WLT gold: heavyweight -75 kg; 2010 Guangzhou WLT silver: heavyweight -75 kg
Cao Mianying Female CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: single sculls; 1994 Hiroshima ROW gold: single sculls
Cao Ping Male CHN VOL 1982 New Delhi VOL silver
Cao Shuo Male CHN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: triple jump; 2014 Incheon ATH gold: triple jump
Cao Xiaobo Male CHN SAI 1990 Beijing SAI silver: Laser; 1994 Hiroshima SAI bronze: Laser; 1998 Bangkok SAI bronze: Laser men
Cao Yifei Male CHN SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle
Cao Ying Female CHN SHO 1998 Bangkok SHO gold: 25 m sporting pistol team, bronze: 25 m sporting pistol; 2006 Doha SHO gold: 25 m sporting pistol team
Cao Yuan Male CHN DIV 2010 Guangzhou DIV gold: platform; 2014 Incheon DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard
Cao Yue Female CHN SWI 2014 Incheon SWI gold: 4×200 m freestyle relay
Cao Zhongrong Male CHN MOP 2002 Busan MOP silver: team; 2010 Guangzhou MOP gold: individual, silver: team
Rafael Capote Male QAT HAN 2014 Incheon HAN gold
Loreto Carbonell Male PHI BAS 1958 Tokyo BAS gold
Amanda Carr Female THA CYC 2014 Incheon CYC gold: BMX
Joaquim Carvalho Male IND HOK 1982 New Delhi HOK silver
Hernando Castelo Male PHI SHO 1954 Manila SHO gold: 300 m free rifle 3 positions
Jacinto Cayco Male PHI SWI 1951 New Delhi SWI gold: 200 m breaststroke and 3×100 m medley relay
Pedro Cayco Male PHI SWI 1958 Tokyo SWI silver: 4×100 m medley relay
Nurul Huda Ch' Su-Lin Female MAS SWI 1986 Seoul SWI silver: 400 m freestyle and 800 m freestyle, bronze: 200 m freestyle and 400 m medley
Cha Hyon-Hyang Female PRK JUD 1998 Bangkok JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Cha Jae-Gyeong Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Cha Jong-Bok Male KOR HOK 2006 Doha HOK gold
Cha Jong-Sok Male PRK FTB 1978 Bangkok FTB gold
Cha Kum-Choi Male PRK WLT 2010 Guangzhou WLT silver: bantamweight -56 kg
Cha Kwang-Su Male PRK WRE 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman featherweight -55 kg
Cha Tae-Seong Male KOR FTB 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Cha Yeong-Cheol Male KOR SHO 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m standard rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle standing and 50 m small-bore rifle 3 positions; 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2002 Busan SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Cha Yong-Hwa Female PRK GYM 2006 Doha GYM silver: team, bronze: uneven bars
Chae Geun-Bae Male KOR SHO 1994 Hiroshima SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle; 2006 Doha SHO silver: 10 m air rilfe team
Chae Seong-Bae Male KOR BOX 1990 Beijing BOX gold: heavyweight -91 kg
Ruslan Chagayev Male UZB BOX 1998 Bangkok BOX gold: heavyweight -91 kg
Chai Po Wa Female HKG TTN 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team, bronze: singles
Suchart Chairsuvaparb Male THA ATH 1974 Tehran ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 1978 Bangkok ATH gold: 100 m and 4×100 m relay; 1982 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Somsak Chaiyarate Male THA SHO 1970 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m free pistol team; 1978 Bangkok SHO silver: 50 m free pistol team
Chan Chong Ming Male MAS BDM 1998 Bangkok BDM bronze: team; 2002 Busan BDM bronze: doubles and team
Chan Chun Hing Male HKG CYC 2010 Guangzhou CYC gold: mountainbike cross-country; 2014 Incheon CYC silver: mountainbike cross-country
Chan Fai-Hung Male TPE FTB 1954 Manila FTB gold; 1958 Tokyo FTB gold
Chan Hao-Ching Female TPE TEN 2014 Incheon TEN gold: team, silver: mixed doubles, bronze: singles
Hayley Victoria Chan Female HKG SAI 2010 Guangzhou SAI silver: Mistral women; 2014 Incheon SAI gold: RS:X women
Chan King Yin Male HKG SAI 2002 Busan SAI bronze: Raceboard light men; 2006 Doha SAI gold: Mistral light men; 2010 Guangzhou SAI gold: Mistral men
Pat Chan Female SGP SWI 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke, 200 m medley, and 4×100 m freestyle relay; 1970 Bangkok SWI silver: 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 100 m backstroke, and 200 m medley
Chan Peng Soon Male MAS BDM 2014 Incheon BDM bronze: team
Roy Chan Male SGP SWI 1970 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Chan Suk Yuen Female HKG TTN 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team
Chan Tan Lui Female HKG TTN 1990 Beijing TTN bronze: team; 1994 Hiroshima TTN silver: team; 1998 Bangkok TTN silver: doubles, bronze: team
Vicky Chan Female HKG SAI 2006 Doha SAI silver: Mistral women; 2010 Guangzhou SAI silver: RS:X women
Chan Yung-Jan Female TPE TEN 2006 Doha TEN gold: team, silver: doubles; 2010 Guangzhou TEN gold: doubles and mixed doubles, silver: team; 2014 Incheon TEN gold: team, bronze: doubles
Farouk Chanchoun Male IRQ BOX 1982 New Delhi BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Hari Chand Male IND ATH 1978 Bangkok ATH gold: 5000 m and 10000 m
Udey Chand Male IND WRE 1962 Jakarta WRE silver: freestyle lightweight -70 kg and Greco-Roman lightweight -70 kg; 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle lightweight -70 kg
Alvent Chandra Male INA BDM 2006 Doha BDM silver: doubles, bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Bimal Chandra Male IND SWI 1951 New Delhi SWI bronze: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay
Mohamed Chandran Male MAS FTB 1974 Tehran FTB bronze
Menon Chandrasekhar Male IND FTB 1962 Jakarta FTB gold
Chang Cheng-Hsien Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Chien-Ming Male TPE BSB 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chang Hsiao-Ching Female TPE SOF 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze
Chang Lo-Pu Male TPE BOX 1958 Tokyo BOX gold: middleweight -75 kg
Chang Ming-Chung Male TPE WLT 1966 Bangkok WLT bronze: featherweight -60 kg
Chang Ming-Huang Male TPE ATH 2006 Doha ATH bronze: shot put; 2010 Guangzhou ATH bronze: shot put; 2014 Incheon ATH silver: shot put
Chang Si Female CHN SYN 2010 Guangzhou SYN gold: team and combination
Chang Sop-Choe Male PRK ATH 1978 Bangkok ATH silver: marathon
Chang Tai-Shan Male TPE BSB 1998 Bangkok BSB bronze; 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chang Wen-Chung Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Yaw-Teing Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chang Ye-Na Female KOR BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Chang Yen-Shu Male TPE TTN 1998 Bangkok TTN bronze: doubles and team; 2002 Busan TTN bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: team
Sansanee Changkasiri Female THA SWI 1978 Bangkok SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Sathinee Chankrachangwong Female THA BDM 2002 Busan BDM bronze: team
Somchai Chantarasamrit Male THA CYC 1966 Bangkok CYC silver: 1600 m pursuit team and 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 1600 m mass start and 1600 m pursuit team
Kamolwan Chanyim Female THA SAI 2014 Incheon SAI bronze: Laser Radial women
Chao Cheng-Hsueng Male TPE WLT 1970 Bangkok WLT silver: light-heavyweight -82.5 kg
Chao Na Female CHN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Mansurbek Chashemov Male UZB WLT 2010 Guangzhou WLT silver: light-heavyweight -85 kg
Sudha Chaudhry Female IND HOK 1982 New Delhi HOK gold
Arshad Ali Chaudry Male PAK HOK 1974 Tehran HOK gold
Devesh Chauhan Male IND HOK 2002 Busan HOK silver
Arlo Chavez Male PHI BOX 1990 Beijing BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Chay Weng Yew Male SGP WLT 1954 Manila WLT bronze: featherweight -60 kg
Che Zhihong Female CHN HAN 1994 Hiroshima HAN bronze
Geoffrey Cheah Male HKG SWI 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Cheah Soon Kit Male MAS BDM 1990 Beijing BDM silver: team; 1994 Hiroshima BDM silver: doubles, bronze: team
Lionel Chee Male SGP WAP 1951 New Delhi SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 3×100 m medley relay, WAP silver; 1954 Manila SWI silver: 4×200 m freestyle relay; 1958 Tokyo WAP silver
Chee Swee Lee Female SGP ATH 1974 Tehran ATH gold: 400 m, silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Aleksey Cheglakov Male UZB WRE 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Chen Aisen Male CHN DIV 2014 Incheon DIV gold: synchronised platform
Chen Changfeng Female CHN ROW 1986 Seoul ROW gold: single sculls
Chen Chien-An Male TPE TTN 2014 Incheon TTN bronze: team
Chen Chih-Jung Male TPE TEN 1998 Bangkok TEN bronze: doubles
Chen Chih-Yuan Male TPE BSB 1998 Bangkok BSB bronze; 2002 Busan BSB silver
Chen Chin-Feng Male TPE BSB 1998 Bangkok BSB bronze; 2006 Doha BSB gold
Chen Chiu-Ping Female TPE JUD 1994 Hiroshima JUD bronze: half-heavyweight -72 kg; 1998 Bangkok JUD bronze: middleweight -70 kg
Chen Chiu-Tan Female TPE TTN 1998 Bangkok TTN bronze: doubles
Chen Cuiting Female CHN GYM 1986 Seoul GYM gold: all-around, floor, and team, silver: horse vault; 1990 Beijing GYM gold: all-around, floor, and team, silver: horse vault
Chen Dongjie Male CHN SHO 1998 Bangkok SHO silver: skeet team
Chen Fang Female CHN SHO 2014 Incheon SHO silver: trap team
Chen Fei Female CHN JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: middleweight -70 kg; 2014 Incheon JUD bronze: middleweight -70 kg and team
Chen Feng Male CHN FEN 2002 Busan FEN silver: sabre team
Chen Feng-Min Male TPE BSB 2006 Doha BSB gold
Chen Feng-Yin Female TPE SOF 2002 Busan SOF silver
Chen Haijian Male CHN ATH 2002 Busan ATH bronze: 100 m and 4×100 m relay
Chen Haiwei Male CHN FEN 2014 Incheon FEN silver: foil team, bronze: foil
Chen Haiyun Female CHN HAN 1994 Hiroshima HAN bronze; 2002 Busan HAN bronze
Chen Hong Male CHN BDM 2002 Busan BDM bronze: team
Chen Hong Female CHN SOF 1994 Hiroshima SOF gold; 1998 Bangkok SOF gold
Chen Hongyong Male CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Chen Hua Female CHN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 400 m freestyle, 800 m freestyle, and 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI gold: 800 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Chen Huijia Female CHN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m breaststroke
Chen Hung-Ling Male TPE BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: mixed doubles; 2014 Incheon BDM bronze: team
Chen Jianhong Male CHN SWI 1990 Beijing SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1994 Hiroshima SWI bronze: 100 m breaststroke
Chen Jie Female CHN SWI 2014 Incheon SWI silver: 200 m backstroke
Chen Jin Male CHN BDM 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team, bronze: singles
Chen Jinchu Male CHN FEN 1978 Bangkok FEN silver: sabre team; 1986 Seoul FEN gold: sabre team
Chen Jing Female CHN, TPE TTN 1994 Hiroshima TTN bronze: mixed doubles (competed for Chinese Taipei); 1998 Bangkok TTN bronze: singles (competed for Chinese Taipei)
Chen Jing Female CHN VOL 2002 Busan VOL gold
Chen Jingwen Female CHN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH bronze: 4×400 m relay
Chen Jinyan Female CHN FEN 2006 Doha FEN silver: foil team, bronze: foil; 2010 Guangzhou FEN silver: foil, bronze: foil team
Chen Kang Male CHN BDM 1986 Seoul BDM bronze: doubles; 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Chen Ke Male CHN BAS 2002 Busan BAS silver
Chen Li Female CHN TEN 1990 Beijing TEN silver: singles, bronze: team; 1994 Hiroshima TEN silver: doubles, bronze: singles and team; 1998 Bangkok TEN gold: doubles, silver: team
Chen Li-Ju Female TPE ARC 2014 Incheon ARC silver: team compound
Chen Lijun Male CHN WLT 2014 Incheon WLT silver: featherweight -62 kg
Chen Long Male CHN BDM 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: singles and team
Chen Longcan Male CHN TTN 1986 Seoul TTN silver: team; 1990 Beijing TTN silver: doubles, bronze: singles and team
Chen Luyun Female CHN BAS 2002 Busan BAS gold
Chen Miao-Yi Female TPE SOF 2002 Busan SOF silver; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver
Chen Muhua Female CHN SHO 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air rifle team
Chen Nan Female CHN BAS 2002 Busan BAS gold; 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Chen Qi Male CHN TTN 2006 Doha TTN gold: team, silver: doubles
Chen Qian Female CHN MOP 2010 Guangzhou MOP gold: team; 2014 Incheon MOP gold: individual, bronze: team
Chen Qin Male CHN SWI 1986 Seoul SWI silver: 200 m medley
Chen Qiqiu Male CHN BDM 2002 Busan BDM bronze: mixed doubles and team
Chen Qiuqi Female CHN HOK 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Chen Ruolin Female CHN DIV 2006 Doha DIV gold: synchronised platform, silver: platform; 2010 Guangzhou DIV gold: synchronised platform; 2014 Incheon DIV gold: synchronised platform
Chen Shaoguo Male CHN ATH 1994 Hiroshima ATH gold: 20 km walk
Chen Shih-Chieh Male TPE WLT 2014 Incheon WLT bronze: super-heavyweight +105 kg
Chen Shih-Hsien Female TPE TKW 2002 Busan TKW gold: finweight -47 kg
Chen Szu-Yuan Male TPE ARC 2002 Busan ARC silver: team; 2006 Doha ARC silver: team
Chen Tao Male CHN BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: middleweight -75 kg
Chen Tien-Wen Male TPE ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 400 m hurdles
Chen Tongzhou Male CHN BOX 2002 Busan BOX bronze: featherweight -57 kg
Chen Tsu-Li Male TPE BAS 1958 Tokyo BAS silver
Chen Wei-Chen Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chen Wei-Ling Female TPE WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: flyweight -48 kg
Chen Weiqiang Male CHN WLT 1982 New Delhi WLT gold: featherweight -60 kg
Chen Wenzhong Male CHN ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 100 m
Chen Xiaodong Female CHN FEN 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Chen Xiaojun Female CHN SYN 2014 Incheon SYN gold: team
Chen Xiaoli Female CHN BAS 2002 Busan BAS gold; 2006 Doha BAS gold; 2010 Guangzhou BAS gold
Chen Xiaomin Female CHN WLT 1994 Hiroshima WLT gold: lightweight -59 kg
Chen Xingdong Male CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Chen Xinyi Female CHN SWI 2014 Incheon SWI gold: 50 m freestyle, 100 m butterfly, and 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Chen Xiumei Female CHN SAI 1994 Hiroshima SAI gold: 470 women
Chen Yan Female CHN SWI 1998 Bangkok SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Chen Yanhao Male CHN ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 110 m hurdles; 1998 Bangkok ATH gold: 110 m hurdles
Chen Yanping Male CHN ATH 1990 Beijing ATH gold: triple jump
Chen Yanqing Female CHN WLT 1998 Bangkok WLT gold: lightweight -58 kg; 2006 Doha WLT gold: lightweight -58 kg
Chen Yibing Male CHN GYM 2006 Doha GYM gold: team, silver: rings; 2010 Guangzhou GYM gold: rings and team
Chen Yin Male CHN SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 200 m butterfly
Chen Ying Female CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Chen Ying Female CHN SHO 2002 Busan SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2006 Doha SHO gold: 10 m air pistol team, 25 m sporting pistol, and 25 m sporting pistol team; 2014 Incheon SHO silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team
Chen Yinglang Male CHN ATH 1954 Manila ATH bronze: 400 m (competed for the Republic of China); 1958 Tokyo ATH silver: 4×400 m relay (competed for the Republic of China)
Chen Yongqiang Male CHN SHO 2002 Busan SHO gold: 25 m center fire pistol team and 25 m rapid fire pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol
Chen Yongyan Female CHN GYM 1982 New Delhi GYM gold: all-around and team, silver: horse vault
Chen Yuefang Female CHN BAS 1982 New Delhi BAS gold
Chen Yueling Female CHN, USA ATH 1990 Beijing ATH gold: 10 km walk (competed for China)
Chen Yufeng Female CHN FTB 1994 Hiroshima FTB gold
Chen Yung-Chi Male TPE BSB 2006 Doha BSB gold; 2010 Guangzhou BSB silver
Chen Zhaoxia Female CHN HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Chen Zhixiong Male CHN WAP 1982 New Delhi WAP gold
Chen Zhong Female CHN TKW 1998 Bangkok TKW bronze: welterweight -65 kg; 2002 Busan TKW silver: middleweight -72 kg; 2006 Doha TKW gold: heavyweight +72 kg
Chen Zihe Female CHN TTN 1990 Beijing TTN gold: team, bronze: singles, doubles, and mixed doubles
Chen Zunrong Male CHN ATH 1986 Seoul ATH bronze: long jump; 1990 Beijing ATH gold: long jump
Chen Zuo Male CHN SWI 2002 Busan SWI gold: 100 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 2006 Doha SWI gold: 100 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Camille Cheng Female HKG SWI 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Cheng Chang-Ming Male TPE BSB 1998 Bangkok BSB bronze
Cheng Changsong Male CHN CYC 2010 Guangzhou CYC gold: sprint team
Colin Cheng Male SGP SAI 2006 Doha SAI gold: Laser 4.7; 2010 Guangzhou SAI silver: Laser men; 2014 Incheon SAI bronze: Laser men
Cheng Fei Female CHN GYM 2006 Doha GYM gold: floor, vault, and team
Cheng Feiyi Male CHN SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 50 m backstroke and 200 m backstroke
Cheng Hsin-Fu Male TPE ATH 1990 Beijing ATH silver: 4×100 m relay
Cheng Hui Female CHN HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold
Cheng Kai-Wen Male TPE BSB 2014 Incheon BSB silver
Kenneth Cheng Male HKG EQU 2010 Guangzhou EQU bronze: jumping team
Cheng Ming Female CHN ARC 2010 Guangzhou ARC silver: individual and team; 2014 Incheon ARC silver: team
Cheng Ran Female CHN ROW 2006 Doha ROW gold: coxless fours
Cheng Wan-Jung Female TPE SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 400 m medley
Cheng Wen Male CHN ATH 2014 Incheon ATH bronze: 400 m hurdles
Cheng Wen-Hsing Female TPE BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: mixed doubles
Cheng Xiaoyan Female CHN ATH 1998 Bangkok ATH silver: shot put
Arkom Chenglai Male THA BOX 1994 Hiroshima BOX silver: welterweight -67 kg
Roman Chentsov Male KAZ WAP 1998 Bangkok WAP gold
Cheon Eun-Bi Female KOR HOK 2014 Incheon HOK gold
Cheon In-Sik Male KOR CAN 1990 Beijing CAN gold: K1 1000 m, K2 500 m, and K2 1000 m
Cheon Seul-Gi Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Cheong Jun Hoong Female MAS DIV 2010 Guangzhou DIV bronze: 1 m springboard; 2014 Incheon DIV silver: synchronised springboard, bronze: 3 m springboard
Vladimir Chernenko Male UZB ROW 2006 Doha ROW gold: double sculls
Konstantin Chernov Male KAZ WAP 1998 Bangkok WAP gold
Gennady Chernovol Male KAZ ATH 2002 Busan ATH silver: 200 m
Ilya Chernyshov Male KAZ CYC 2006 Doha CYC gold: road time trail team, silver: madison, bronze: points race
Bharat Kumar Chetri Male IND HOK 2002 Busan HOK silver; 2010 Guangzhou HOK bronze
Edgar Cheung Male HKG FEN 2014 Incheon FEN bronze: foil team
Cheung King Lok Male HKG CYC 2010 Guangzhou CYC silver: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC bronze: omnium
Cheung Mei Han Female HKG SAI 1994 Hiroshima SAI bronze: 470 women
Cheung Yuk Male HKG TTN 2002 Busan TTN gold: mixed doubles, bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN silver: mixed doubles
Chew Choon Eng Male MAS BDM 2002 Busan BDM bronze: doubles and team
Chi Cheng Female TPE ATH 1966 Bangkok ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay; 1970 Bangkok ATH gold: 100 m
Chi Shu-Ju Female TPE TKW 1998 Bangkok TKW bronze: finweight -43 kg
Elvin Chia Male MAS SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke
Chiang Chien-Ju Female TPE ROW 2002 Busan ROW silver: coxless fours
Chiang Chih-Hsien Male TPE BSB 2014 Incheon BSB silver
Chiang Hui-Chuan Female TPE SOF 1998 Bangkok SOF bronze; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver
Chiang Hung-Chieh Male TPE TTN 2014 Incheon TTN bronze: team
Chiang Peng-Lung Male TPE TTN 1994 Hiroshima TTN silver: mixed doubles; 1998 Bangkok TTN bronze: doubles and team; 2002 Busan TTN bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: doubles and team
Chiang Tai-Chuan Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event)
Chiang Tzu-Ying Female TPE SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Chiang Wing Hung Male HKG ROW 1994 Hiroshima ROW bronze: lightweight double sculls
Suzu Chiba Female JPN SWI 1990 Beijing SWI silver: 200 m freestyle and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m freestyle and 400 m freestyle; 1994 Hiroshima SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle
Kaori Chiba-Fujio Female JPN HOK 2002 Busan HOK bronze (competed as Kaori Chiba); 2006 Doha HOK silver (competed as Kaori Chiba); 2010 Guangzhou HOK bronze (competed as Kaori Chiba)
Kenta Chida Male JPN FEN 2006 Doha FEN bronze: foil team; 2010 Guangzhou FEN silver: foil team; 2014 Incheon FEN gold: foil team
Chien Chen-Ju Female TPE SOF 1994 Hiroshima SOF bronze; 1998 Bangkok SOF bronze
Chien Pei-Chi Female TPE SOF 2002 Busan SOF silver
Nataliya Chikina Female KAZ DIV 1994 Hiroshima DIV bronze: platform
Arman Chilmanov Male KAZ TKW 2002 Busan TKW bronze: middleweight -84 kg; 2006 Doha TKW bronze: middleweight -84 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +87 kg
Chimidiin Gochoosüren Male MGL WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Chin Chiu-Yueh Female TPE ARC 1990 Beijing ARC silver: team
Chatuphum Chinnawong Male THA WLT 2014 Incheon WLT bronze: middleweight -77 kg
Zulfiya Chinshanlo Female KAZ WLT 2010 Guangzhou WLT silver: featherweight -53 kg; 2014 Incheon WLT silver: featherweight -53 kg
Chiu Chen-Ting Female TPE SOF 1994 Hiroshima SOF bronze
Chiu Ping-Kun Male TPE ARC 1990 Beijing ARC bronze: team
Gennady Chkhaidze Male GEO, KGZ WRE 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -96 kg (competed for Uzbekistan)
Cho Byung-Kwan Male KOR WRE 2002 Busan WRE gold: freestyle middleweight -74 kg; 2006 Doha WRE silver: freestyle middleweight -74 kg
Cho Gu-Ham Male KOR JUD 2014 Incheon JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Cho Gwang-Hee Male KOR CAN 2014 Incheon CAN gold: K1 200 m
Choe Jong-Sil Female PRK GYM 1982 New Delhi GYM gold: floor, silver: uneven bars and team, bronze: all-around
Choe Kum-Hui Female PRK DIV 2006 Doha DIV bronze: synchronised platform; 2010 Guangzhou DIV bronze: synchronised platform
Choe Mi-Gyong Female PRK FTB 2014 Incheon FTB gold
Choe Myong-Hwa Female PRK DIV 1998 Bangkok DIV bronze: platform
Choe Yong-Sim Female PRK FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Choi Byeong-Cheol Male KOR FEN 2002 Busan FEN silver: foil team; 2006 Doha FEN silver: foil team; 2010 Guangzhou FEN gold: foil, bronze: foil team
Choi Cheon-Sik Male KOR VOL 1986 Seoul VOL silver
Choi Chun-Ok Female KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Choi Chung-Il Male KOR BOX 1978 Bangkok BOX gold: lightweight -60 kg
Choi Chung-Seok Male KOR SHO 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Choi Chung-Sik Male KOR ATH 1954 Manila ATH gold: 10000 m
Choi Dong-Gil Male KOR WLT 1994 Hiroshima WLT silver: heavyweight I -99 kg
Choi Eun-Sook Female KOR FEN 2006 Doha FEN silver: épée team; 2014 Incheon FEN silver: épée team
Choi Gi-Su Male KOR BOX 2002 Busan BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Choi Gwang-Hui Female KOR VOL 2002 Busan VOL silver
Choi Gwang-Hyeon Male KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: team
Choi Gyeong-Hui Female KOR BAS 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS gold
Choi Gyeong-Su Male KOR WRE 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Choi Gyong-Hui Female PRK GYM 1990 Beijing GYM silver: team
Choi Gyu-Wung Male KOR SWI 2010 Guangzhou SWI silver: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Choi Hye-Ra Female KOR SWI 2006 Doha SWI silver: 200 m butterfly; 2010 Guangzhou SWI bronze: 200 m butterfly, 200 m medley, and 4×200 m freestyle relay
Choi Hyeon-Ho Male KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold
Choi Im-Jeong Female KOR HAN 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold
Choi In-Jeong Female KOR FEN 2014 Incheon FEN silver: épée team, bronze: épée
Choi Jeong-Ryong Male KOR SHO 1978 Bangkok SHO silver: trap team
Choi Jeong-Yun Female KOR SYN 1994 Hiroshima SYN bronze: solo and duet
Choi Jong-Geun Male KOR WLT 1998 Bangkok WLT bronze: heavyweight -105 kg
Choi Jong-Gyu Male KOR BAS 1966 Bangkok BAS bronze; 1970 Bangkok BAS gold
Choi Jong-Ok Male KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver
Choi Jun-Sang Male KOR EQU 2002 Busan EQU gold: dressage individual and dressage team; 2006 Doha EQU gold: dressage individual and dressage team; 2010 Guangzhou EQU gold: dressage team
Ken Choi Male HKG SAI 1986 Seoul SAI bronze: Windglider
Choi Ki Ho Male HKG CYC 2010 Guangzhou CYC silver: 4000 m pursuit team
Choi Kyong-Sob Male PRK TTN 1990 Beijing TTN silver: team
Choi Mi-Sun Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold
Choi Min-Ho Male KOR JUD 2002 Busan JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Choi Myeong-Jin Male KOR EQU 1986 Seoul EQU gold: Three-Day Event individual, silver: Three-Day Event team; 1994 Hiroshima EQU silver: dressage team; 1998 Bangkok EQU gold: dressage team
Choi Myong-Hui Female PRK GYM 1982 New Delhi GYM silver: team
Nicholas Choi Male HKG FEN 2014 Incheon FEN bronze: foil team
Choi Sang-Seon Male KOR WRE 1994 Hiroshima WRE gold: Greco-Roman featherweight -62 kg; 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman lightweight -63 kg
Choi Seok-Jae Male KOR HAN 1990 Beijing HAN gold
Choi Seon-Hyeong Female KOR CAN 1994 Hiroshima CAN bronze: K1 500 m
Choi Seong-Guk Male KOR FTB 2002 Busan FTB bronze
Choi Su-Min Female KOR HAN 2014 Incheon HAN gold
Choi Su-Min Female KOR SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke
Choi Sug-I Female KOR JUD 2002 Busan JUD silver: heavyweight +78 kg
Choi Sun-Ho Male KOR FTB 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Choi Tae-Seop Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold
Choi Tae-Uk Male KOR FTB 2002 Busan FTB bronze
Choi Tae-Ung Male KOR VOL 2002 Busan VOL gold
Choi Yeong-Gi Male KOR ATH 1954 Manila ATH bronze: triple jump
Choi Yeong-Gil Male KOR WRE 1962 Jakarta WRE bronze: freestyle bantamweight -57 kg
Choi Yeong-Ja Female KOR TEN 2002 Busan TEN gold: doubles, bronze: team
Choi Yeong-Rae Male KOR SHO 2014 Incheon SHO silver: 50 m free pistol team
Choi Yong-Sin Male KOR JUD 2002 Busan JUD gold: lightweight -73 kg
Choi Yun-Chil Male KOR ATH 1954 Manila ATH gold: 1500 m, silver: 5000 m
Choi Yun-Hui Female KOR SWI 1982 New Delhi SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 200 m medley, bronze: 4×100 m medley relay; 1986 Seoul SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, bronze: 200 m medley
Narong Chok-Umnuay Male THA SWI 1966 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Nednapa Chommuak Female THA ATH 1990 Beijing ATH bronze: 4×100 m relay; 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay
Angkhan Chomphuphuang Male THA BOX 2006 Doha BOX silver: welterweight -69 kg
Chon Chol-Ho Male PRK WLT 1990 Beijing WLT gold: middleweight -75 kg
Choong Tan Fook Male MAS BDM 2002 Busan BDM bronze: team
Dilshod Choriyev Male UZB JUD 2010 Guangzhou JUD silver: middleweight -90 kg; 2014 Incheon JUD silver: middleweight -90 kg, bronze: team
Norito Chosa Male JPN SHO 1982 New Delhi SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1986 Seoul SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Angsuman Chotisathein Female THA SHO 1986 Seoul SHO bronze: 25 m sporting pistol team
Thanyalak Chotphibunsin Female THA SHO 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle prone
Chou Tien-Chen Male TPE BDM 2014 Incheon BDM bronze: team
Chow Kwong Wing Male HKG ROW 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls; 2014 Incheon ROW silver: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls
Chow Shiu-Hung Male TPE FTB 1958 Tokyo FTB gold
Chow Tsz Ki Female HKG FEN 2006 Doha FEN bronze: sabre and sabre team
Chow Un-Ju Female PRK SHO 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 10 m air rifle
Shagun Chowdhary Female IND SHO 2014 Incheon SHO bronze: double trap team
Rajendra Christy Male IND HOK 1962 Jakarta HOK silver
Chu Hwa-Il Male KOR SHO 1966 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle prone team; 1970 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team; 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team
Chu Jinling Female CHN VOL 2006 Doha VOL gold
Chu Mu-Yen Male TPE TKW 2002 Busan TKW gold: finweight -54 kg; 2006 Doha TKW bronze: flyweight -58 kg
Chu Yafei Male CHN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 20 km walk
Chua Boon Huat Male MAS HOK 2002 Busan HOK bronze
Chua Phung Kim Male MAS, SGP WLT 1966 Bangkok WLT gold: bantamweight -56 kg (competed for Singapore)
Chuang Chia-Chia Female TPE TKW 2014 Incheon TKW bronze: lightweight -62 kg
Chuang Chia-Jung Female TPE TEN 2002 Busan TEN bronze: team; 2006 Doha TEN gold: team, silver: doubles; 2010 Guangzhou TEN gold: doubles, silver: team
Chuang Chih-Yuan Male TPE TTN 2002 Busan TTN silver: singles, bronze: team; 2006 Doha TTN bronze: doubles and team; 2014 Incheon TTN bronze: singles and team
Chueh Ming-Hui Female TPE SOF 2010 Guangzhou SOF bronze
Preeda Chullamondhol Male THA CYC 1962 Jakarta CYC bronze: road time trail team; 1966 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit individual, 1000 m track time trail, 800 m mass start, and 4800 m mass start, silver: 1600 m pursuit team and 4000 m pursuit team
Seeb Chundakowsolya Male THA BOX 1958 Tokyo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Chung Chiung-Yao Female TPE SOF 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze
Oksana Chusovitina Female EUN, UZB, GER GYM 1994 Hiroshima GYM bronze: horse vault and uneven bars (competed for Uzbekistan); 2002 Busan GYM gold: floor and vault, silver: all-around and balance beam (competed for Uzbekistan); 2014 Incheon GYM silver: vault (competed for Uzbekistan)
Ch`ng Seng Mok Male SGP SHO 1990 Beijing SHO bronze: trap; 1998 Bangkok SHO bronze: double trap team
Manolita Cinco Female PHI ATH 1954 Manila ATH bronze: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH bronze: 80 m hurdles
Leslie Claudius Male IND HOK 1958 Tokyo HOK silver
Haydée Coloso Female PHI SWI 1954 Manila SWI gold: 100 m freestyle and 100 m butterfly, silver: 4×100 m freestyle relay; 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, and 4×100 m freestyle relay; 1962 Jakarta SWI silver: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Cong Huanling Female CHN ROW 2002 Busan ROW gold: coxless fours
Cong Xuedi Female CHN BAS 1986 Seoul BAS gold
Cong Yanxia Female CHN HAN 1994 Hiroshima HAN bronze
Cong Yuzhen Female CHN ATH 1986 Seoul ATH silver: shot put
Charles Cornelius Male IND HOK 1970 Bangkok HOK silver
Lorenzo Cortez Male PHI SWI 1958 Tokyo SWI bronze: 200 m backstroke
Jimmy Crampton Male MYA ATH 1970 Bangkok ATH gold: 800 m, bronze: 1500 m
Gerry Cruz Male PHI BAS 1962 Jakarta BAS gold
Cui Jianjun Male CHN VOL 2006 Doha VOL silver
Cui Qiuxia Female CHN HOK 2014 Incheon HOK silver
Cui Wenhua Male CHN WLT 1994 Hiroshima WLT gold: heavyweight II -108 kg; 1998 Bangkok WLT gold: heavyweight -105 kg; 2002 Busan WLT silver: heavyweight -105 kg
Cui Yongmei Female CHN VOL 1994 Hiroshima VOL silver
Selma D'Silva Female IND HOK 1982 New Delhi HOK gold
Darryl D'Souza Male IND HOK 1990 Beijing HOK silver
Mary D'Souza Female IND ATH 1951 New Delhi ATH silver: 4×100 m relay, bronze: 200 m; 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay
Stephie D'Souza Female IND ATH 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH silver: 100 m, bronze: 4×100 m relay
Ali Reza Dabir Male IRI WRE 2002 Busan WRE silver: freestyle welterweight -66 kg
Samir Dad Male IND HOK 1998 Bangkok HOK gold
Danahuri Dahliana Female INA ARC 1994 Hiroshima ARC silver: team
Dai Jun Male CHN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 4×200 m freestyle relay (swam in heats only)
Dai Xiaoxiang Male CHN ARC 2010 Guangzhou ARC silver: team
Dai Yun Female CHN BDM 1998 Bangkok BDM gold: team; 2002 Busan BDM gold: team
Naoyuki Daigo Male JPN ATH 2006 Doha ATH bronze: high jump
Hiroshi Daimon Male JPN CYC 1986 Seoul CYC silver: road time trail team
Mohammad Dalirian Male IRI WRE 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman lightweight -68 kg
Damdinsürengiin Nyamkhüü Male MGL JUD 2002 Busan JUD bronze: half-middleweight -81 kg; 2006 Doha JUD gold: half-middleweight -81 kg
Gideon Damti Male ISR FTB 1974 Tehran FTB silver
Jarintorn Dangpiam Female THA SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: 10 m air rifle team; 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team
Danzandarjaagiin Sereeter Male MGL WRE 1974 Tehran WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Munir Ahmed Dar Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Tanvir Dar Male PAK HOK 1970 Bangkok HOK gold
Ihab Darwish Male JOR BOX 2014 Incheon BOX bronze: heavyweight -91 kg
Dashdorjiin Tserentogtokh Male MGL WRE 1974 Tehran WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Dashgombyn Battulga Male MGL JUD 1990 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -60 kg; 1994 Hiroshima JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Dashjamtsyn Mönkhbat Male MGL CYC 1990 Beijing CYC silver: road time trail team
Dashnyamyn Tömör-Ochir Male MGL CYC 1990 Beijing CYC silver: road time trail team, bronze: road race
Dashzevgiin Namjilmaa Female MGL ATH 1974 Tehran ATH silver: discus throw
Kimiko Date Female JPN TEN 1990 Beijing TEN gold: team; 1994 Hiroshima TEN gold: singles; 2010 Guangzhou TEN bronze: singles and team (competed as Kimiko Date-Krumm)
Davaadorjiin Tömörkhüleg Male MGL JUD 2014 Incheon JUD gold: half-lightweight -66 kg
Javad Davari Male IRI BAS 2010 Guangzhou BAS bronze
Saeid Davarpanah Male IRI BAS 2010 Guangzhou BAS bronze
Nikolay Davydov Male KGZ ATH 1998 Bangkok ATH bronze: hammer throw
Nadin Dawani Female JOR TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +73 kg
Andy de la Cruz Male PHI BAS 1951 New Delhi BAS gold
Josephine de la Viña Female PHI ATH 1962 Jakarta ATH bronze: discus throw; 1966 Bangkok ATH gold: discus throw
Lydia de Vega Female PHI ATH 1982 New Delhi ATH gold: 100 m; 1986 Seoul ATH gold: 100 m, silver: 200 m
De Jiaojiao Female CHN HOK 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Nancy Deano Female PHI SWI 1974 Tehran SWI bronze: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, 200 m medley, and 4×100 m medley relay
Nasrollah Dehnavi Male IRI WLT 1970 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg; 1974 Tehran WLT lightweight -67.5 kg silver: snatch, clean & jerk, and total
Isidro del Prado Male PHI ATH 1986 Seoul ATH silver: 400 m, bronze: 4×400 m relay
Rodrigo del Rosario Male PHI WLT 1951 New Delhi WLT silver: featherweight -60 kg; 1954 Manila WLT silver: featherweight -60 kg
Salvador del Rosario Male PHI WLT 1970 Bangkok WLT silver: flyweight -52 kg
Yutaka Demachi Male JPN VOL 1958 Tokyo VOL gold: six-a-side; 1962 Jakarta VOL gold: six-a-side and nine-a-side
Deng Daokun Male CHN SAI 2010 Guangzhou SAI silver: 470 men
Deng Jun Male CHN WAP 1982 New Delhi WAP gold
Deng Linlin Female CHN GYM 2010 Guangzhou GYM gold: team, silver: balance beam
Deng Wei Female CHN WLT 2014 Incheon WLT silver: middleweight -63 kg
Deng Xiaoling Female CHN SOF 1998 Bangkok SOF gold; 2002 Busan SOF silver
Deng Yaping Female CHN TTN 1990 Beijing TTN gold: singles, team, and mixed doubles, silver: doubles; 1994 Hiroshima TTN gold: team and mixed doubles, silver: singles and doubles
Aleksey Dergunov Male KAZ CAN 2010 Guangzhou CAN silver: K2 1000 m; 2014 Incheon CAN gold: K2 1000 m, silver: K2 200 m
Chinadorai Deshmutu Male IND HOK 1958 Tokyo HOK silver
Deepali Deshpande Female IND SHO 2002 Busan SHO silver: 10 m air rifle team
Somdev Devvarman Male IND TEN 2010 Guangzhou TEN gold: singles and doubles, bronze: team
Saraswati Dey-Saha Female IND ATH 2002 Busan ATH gold: 200 m
Damayanthi Dharsha Female SRI ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 200 m; 1998 Bangkok ATH gold: 200 m and 400 m; 2002 Busan ATH gold: 400 m
Kartar Dhillon Singh Male IND WRE 1978 Bangkok WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg; 1986 Seoul WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg
Dhurgham Ismael Male IRQ FTB 2014 Incheon FTB bronze
Rodolfo Díaz Male PHI BOX 1966 Bangkok BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Mukhtarkhan Dildabekov Male KAZ BOX 1998 Bangkok BOX gold: super-heavyweight +91 kg; 2002 Busan BOX silver: super-heavyweight +91 kg; 2006 Doha BOX silver: super-heavyweight +91 kg
Artur Dilman Male KAZ SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Achmad Dimyati Male INA SWI 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m freestyle and 4×100 m medley relay
Siraj Din Male PAK BOX 1974 Tehran BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Ding Feng Male CHN SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m rapid fire pistol team; 2014 Incheon SHO gold: 25 m centre fire pistol team, 25 m standard pistol, and 25 m standard pistol team
Ding Jinhui Male CHN BAS 2010 Guangzhou BAS gold
Ding Meiyuan Female CHN WLT 1998 Bangkok WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Ding Ning Female CHN TTN 2010 Guangzhou TTN gold: team, silver: doubles; 2014 Incheon TTN gold: team
Ding Xia Female CHN VOL 2014 Incheon VOL silver
Ngangim Dingko Singh Male IND BOX 1998 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Jethro Dionisio Male PHI SHO 2002 Busan SHO bronze: trap and trap team
Adnan Dirjal Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Sriyantha Dissanayake Male SRI ATH 1990 Beijing ATH silver: 200 m, bronze: 100 m
Allah Ditta Male PAK ATH 1958 Tokyo ATH bronze: pole vault; 1962 Jakarta ATH silver: pole vault
Lyudmila Dmitriady Female UZB ATH 1998 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH bronze: 4×100 m relay
Aleksey Dmitriyenko Male KAZ GYM 1998 Bangkok GYM silver: parallel bars
Mariya Dmitriyenko Female KAZ SHO 2014 Incheon SHO gold: trap team
Do Eun-Cheol Male KOR CYC 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
Kazuto Doi Male JPN SAI 2014 Incheon SAI silver: 470 men
Manami Doi Female JPN SAI 2014 Incheon SAI silver: Laser Radial women
Misaki Doi Female JPN TEN 2010 Guangzhou TEN bronze: team
Ali Ismail Doka Male QAT ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 400 m hurdles and 4×400 m relay
Dolgorsürengiin Sumyaabazar Male MGL WRE 1998 Bangkok WRE silver: freestyle heavyweight -97 kg
Galina Dolgushina Female KAZ MOP 2002 Busan MOP gold: team; 2010 Guangzhou MOP bronze: team
Doljingiin Adyaatömör Male MGL WRE 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Bazarbek Donbay Male KAZ JUD 2002 Busan JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Nurdin Donbayev Male KGZ WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Dong Bin Male CHN ATH 2014 Incheon ATH silver: triple jump
Dong Cheng Female CHN BOX 2010 Guangzhou BOX gold: lightweight -60 kg
Dong Dong Male CHN TMP 2010 Guangzhou TMP gold: individual; 2014 Incheon TMP gold: individual
Dong Guotao Male CHN FEN 2006 Doha FEN silver: épée team
Dong Jiong Male CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: singles and team; 1998 Bangkok BDM gold: singles, silver: team
Dong Lean Female CHN MOP 2002 Busan MOP silver: individual, relay, and team
Dong Ying Female CHN CAN 1990 Beijing CAN gold: K4 500 m; 1994 Hiroshima CAN gold: K1 500 m
Dong Yuping Female CHN ATH 1990 Beijing ATH silver: heptathlon
Dong Zhaozhi Male CHN FEN 1994 Hiroshima FEN gold: foil, silver: foil team; 1998 Bangkok FEN gold: foil team, bronze: épée team
Ali Doraghi Male IRI BAS 2010 Guangzhou BAS bronze
Dorjgotovyn Tserenkhand Female MGL JUD 2006 Doha JUD silver: heavyweight +78 kg and open class; 2010 Guangzhou JUD bronze: open class
Dorjnyambuugiin Otgondalai Male MGL BOX 2014 Incheon BOX gold: lightweight -60 kg
Munkhbayar Dorjsuren Female MGL, GER SHO 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air pistol (competed as Dorjsurengiin Mönkhbayar for Mongolia); 1998 Bangkok SHO bronze: 25 m sporting pistol team (competed as Dorjsurengiin Mönkhbayar for Mongolia)
Dorjsurengiin Sumiya Female MGL JUD 2014 Incheon JUD bronze: lightweight -57 kg
Dorjzovdyn Ganbat Male MGL WRE 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Dou Zhaobo Male CHN ATH 2002 Busan ATH silver: 1500 m
Olga Dovgun Female KAZ SHO 1998 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO silver: 50 m small-bore rifle prone; 2014 Incheon SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Vitaly Dovgun Male KAZ SHO 2002 Busan SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Sergey Drozdov Male KAZ WAP 1998 Bangkok WAP gold; 2002 Busan WAP gold
Du Feng Male CHN BAS 2002 Busan BAS silver
Du Li Female CHN SHO 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team; 2006 Doha SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team
Du Long Male CHN SHO 1994 Hiroshima SHO bronze: 10 m air rifle team
Du Xuean Male CHN SHO 1982 New Delhi SHO gold: 25 m rapid fire pistol team, silver: 25 m standard pistol team
Du Yu Male CHN SHO 2014 Incheon SHO gold: trap team
Du Zhencheng Male CHN FEN 1990 Beijing FEN silver: épée team; 1994 Hiroshima FEN silver: épée team
Duan Jingli Female CHN ROW 2014 Incheon ROW gold: double sculls
Prapan Duangchaoom Male THA BOX 1966 Bangkok BOX gold: light-flyweight -48 kg
Inga Dudchenko Female KAZ ROW 2006 Doha ROW bronze: double sculls
Lishan Dula Female BRN ATH 2014 Incheon ATH bronze: marathon
Nadiya Dusanova Female UZB ATH 2010 Guangzhou ATH silver: high jump; 2014 Incheon ATH bronze: high jump
Sardorbek Dusmurotov Male UZB WLT 2014 Incheon WLT bronze: heavyweight -105 kg
Yogeshwar Dutt Male IND WRE 2006 Doha WRE bronze: freestyle lightweight -60 kg; 2014 Incheon WRE gold: freestyle welterweight -65 kg
Soma Dutta Female IND SHO 1986 Seoul SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, bronze: 10 m air rifle; 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone
Aleksey Dyadchuk Male KAZ CAN 2006 Doha CAN gold: C2 500 m; 2010 Guangzhou CAN silver: C1 200 m
Ivan Dychko Male KAZ BOX 2010 Guangzhou BOX silver: super-heavyweight +91 kg; 2014 Incheon BOX gold: super-heavyweight +91 kg
Galib Dzhafarov Male KAZ BOX 2002 Busan BOX silver: featherweight -57 kg; 2006 Doha BOX bronze: featherweight -57 kg
Asel Dzhakayeva Female KAZ WAP 2014 Incheon WAP bronze
Lada Dzhiyenbalanova Female KAZ MOP 2002 Busan MOP gold: individual and team, bronze: relay; 2010 Guangzhou MOP bronze: team
Navruz Dzhurakobilov Male UZB JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: lightweight -73 kg; 2014 Incheon JUD bronze: team
E Jie Female CHN FEN 1990 Beijing FEN gold: foil team, bronze: foil
George Earnshaw Male PHI SHO 1974 Tehran SHO bronze: trap
Milad Ebadipour Male IRI VOL 2014 Incheon VOL gold
Yuki Ebihara Female JPN ATH 2006 Doha ATH bronze: javelin throw; 2010 Guangzhou ATH gold: javelin throw
Asghar Ebrahimi Male IRI WLT 2010 Guangzhou WLT silver: middle-heavyweight -94 kg
Yumi Egami-Maruyama Female JPN VOL 1978 Bangkok VOL gold (competed as Yumi Egami); 1982 New Delhi VOL silver (competed as Yumi Egami)
Masamitsu Ehara Male JPN CYC 1990 Beijing CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 4000 m pursuit individual
Deep Ekka Female IND HOK 2014 Incheon HOK bronze
Sujitra Ekmongkolpaisarn Female THA BDM 1998 Bangkok BDM bronze: singles; 2002 Busan BDM bronze: team
Yevgeny Ektov Male KAZ ATH 2010 Guangzhou ATH silver: triple jump
El Hassan El-Abbassi Male BRN ATH 2014 Incheon ATH gold: 10000 m
Khaled El-Farej Male SYR WRE 1994 Hiroshima WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Rafed El-Masri Male SYR, GER SWI 2006 Doha SWI gold: 50 m freestyle (competed for Syria)
Hicham El-Masry Male SYR SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle; 1998 Bangkok SWI bronze: 1500 m freestyle
Nacif Elias Male LIB JUD 2014 Incheon JUD silver: half-middleweight -81 kg
Freddie Elizalde Male PHI SWI 1958 Tokyo SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Aleksandr Elke Male KAZ WAP 1998 Bangkok WAP gold
Helen Elliott Female PHI SWI 1966 Bangkok SWI silver: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 400 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Ismail Elm Khah Male IRI WLT 1958 Tokyo WLT silver: flyweight -52 kg
Yuko Emoto Female JPN JUD 1994 Hiroshima JUD silver: half-middleweight -61 kg
Koji Emura Male JPN FEN 1986 Seoul FEN bronze: foil team and sabre team; 1990 Beijing FEN bronze: sabre team; 1994 Hiroshima FEN bronze: sabre team
Mana Endo Female JPN TEN 1994 Hiroshima TEN gold: team, bronze: doubles
Enkhbatyn Badar-Uugan Male MGL BOX 2006 Doha BOX bronze: bantamweight -54 kg
Reza Entezari Male IRI ATH 1974 Tehran ATH silver: 400 m and 800 m, bronze: 4×400 m relay
Eom Hyo-Won Male KOR HAN 2014 Incheon HAN silver
Eom Jin-Han Male KOR WRE 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Erdene-Ochiryn Dolgormaa Female MGL JUD 2002 Busan JUD bronze: heavyweight +78 kg and open class
Akmal Ergashev Male UZB TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +87 kg
Shitaye Eshete Female BRN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 10000 m
Moslem Eskandar-Filabi Male IRI WRE 1966 Bangkok WRE gold: freestyle heavyweight +97 kg; 1970 Bangkok WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg and Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Ahmed Eskandarpour Male IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: sabre team
Masoud Esmaeilpour Male IRI WRE 2014 Incheon WRE gold: freestyle lightweight -61 kg
Fariborz Esmaili Male IRI FTB 1966 Bangkok FTB silver
Celedonio Espinosa Male PHI BOX 1954 Manila BOX gold: lightweight -60 kg; 1958 Tokyo BOX bronze: lightweight -60 kg
Lodovico Espinosa Male PHI SHO 1966 Bangkok SHO silver: 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Reza Estaki Male IRI WLT 1966 Bangkok WLT bronze: heavyweight +90 kg
Kamineni Eswara Rao Male IND WLT 1951 New Delhi WLT silver: middle-heavyweight -90 kg
Nagalingam Ethirveerasingam Male SRI ATH 1958 Tokyo ATH gold: high jump; 1962 Jakarta ATH silver: high jump
Michael Eu Male MAS SWI 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m backstroke
Kimiko Ezaka Female JPN SWI 1962 Jakarta SWI gold: 4×100 m freestyle relay
Yelena Ezau Female KAZ VOL 2010 Guangzhou VOL bronze
Ahmed Fadzil Male MAS HOK 1982 New Delhi HOK bronze
Abdul Malik Faisal Male INA SAI 1986 Seoul SAI bronze: Division II
Muhammad Faiz Male PAK WRE 1962 Jakarta WRE gold: freestyle middleweight -87 kg; bronze: Greco-Roman middleweight -87 kg
Abbas Fallah Male IRI JUD 2002 Busan JUD bronze: half-heavyweight -100 kg
Akbar Fallah Male IRI WRE 1986 Seoul WLT bronze: freestyle featherweight -62 kg
Fan Di Female CHN GYM 1990 Beijing GYM gold: uneven bars and team
Fan Hongbin Male CHN GYM 1994 Hiroshima GYM gold: rings and team
Fan Yue-Tao Male TPE CYC 1966 Bangkok CYC bronze: 1000 m track time trail
Fan Yunjie Female CHN FTB 1994 Hiroshima FTB gold; 1998 Bangkok FTB gold; 2002 Busan FTB silver
Lindaweni Fanetri Female INA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Fang Fen-Fang Female TPE CYC 1998 Bangkok CYC bronze: sprint
Mohsen Farahvash Male IRI WRE 1974 Tehran WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Lida Fariman Female IRI SHO 2002 Busan SHO bronze: 10 m running target team
Mirzokhid Farmonov Male UZB JUD 2010 Guangzhou JUD silver: half-lightweight -66 kg; 2014 Incheon JUD bronze: half-lightweight -66 kg and team
Saleem Farooqi Male PAK CYC 1958 Tokyo CYC silver: 4000 m pursuit team and tandem
Manucher Fasihi Male IRI DIV 1958 Tokyo DIV bronze: 3 m springboard
Abdul Hamid Fathi Male IRI FEN 1974 Tehran FEN gold: sabre team, silver: sabre
Mohamed Fawzi Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Sergey Fedorchenko Male KAZ GYM 1994 Hiroshima GYM silver: floor, bronze: horizontal bar
Baruch Feinberg Male ISR ATH 1958 Tokyo ATH bronze: javelin throw
Igor Feldman Male KGZ MOP 1994 Hiroshima MOP bronze: team
Jabar Feli Male IRI BOX 1974 Tehran BOX silver: featherweight -57 kg
Adolfo Feliciano Male PHI SHO 1954 Manila SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1958 Tokyo SHO gold: 300 m free rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1962 Jakarta SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1966 Bangkok SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions, 50 m small-bore rifle 3 positions team, 50 m standard rifle 3 positions, and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle prone
Feng Feng Male CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: coxless pairs; 1994 Hiroshima ROW gold: coxless pairs
Feng Kun Female CHN VOL 2002 Busan VOL gold; 2006 Doha VOL gold
Feng Qiangbiao Male CHN SWI 1986 Seoul SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 1990 Beijing SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 50 m freestyle
Feng Tian Wei Female SGP TTN 2010 Guangzhou TTN silver: team; 2014 Incheon TTN bronze: singles and team
Feng Yong Male CHN CYC 2006 Doha CYC gold: 1000 m track time trail, silver: sprint team
Feng Yun Female CHN ATH 2002 Busan ATH gold: 100 m hurdles; 2006 Doha ATH silver: 100 m hurdles
Feng Zemin Male CHN ARC 1982 New Delhi ARC bronze: team
Feng Zhe Male CHN GYM 2010 Guangzhou GYM gold: parallel bars and team, silver: vault
Hassan Ferdous Male IRI WLT 1951 New Delhi WLT gold: lightweight -67.5 kg
Merwyn Fernandis Male IND HOK 1978 Bangkok HOK silver; 1982 New Delhi HOK silver
Wasim Feroz Male PAK HOK 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold
Sergey Filimonov Male RUS, KAZ WLT 1998 Bangkok WLT bronze: middleweight -77 kg (competed for Kazakhstan); 2002 Busan WLT gold: middleweight -77 kg (competed for Kazakhstan)
Finarsih Female INA BDM 1994 Hiroshima BDM silver: team
Adrianti Firdasari Female INA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Kamran Firouzpour Male IRI WAP 1974 Tehran WAP gold
Anton Fokin Male UZB GYM 2010 Guangzhou GYM silver: parallel bars; 2014 Incheon GYM silver: parallel bars
Foo Keat Seong Male MAS HOK 1978 Bangkok HOK bronze; 1982 New Delhi HOK bronze
Ric Fortaleza Male PHI BOX 1970 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Andrés Franco Male PHI ATH 1951 New Delhi ATH gold: high jump; 1954 Manila ATH bronze: high jump
Raef Ftouni Male LIB WLT 1978 Bangkok WLT silver: heavyweight I -100 kg
Fu Baorong Female CHN HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold; 2010 Guangzhou HOK gold
Fu Haifeng Male CHN BDM 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team; 2014 Incheon BDM silver: team
Fu Mingxia Female CHN DIV 1990 Beijing DIV gold: team, bronze: platform; 1994 Hiroshima DIV silver: 3 m springboard
Fu Yong Male CHN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Fu Yuanhui Female CHN SWI 2014 Incheon SWI gold: 50 m backstroke and 100 m backstroke
Fu Yuling Female CHN SYN 1994 Hiroshima SYN silver: duet
Masumi Fuchise Female JPN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 20 km walk
Izumi Fujii Male JPN HAN 1986 Seoul HAN bronze
Takuro Fujii Male JPN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m butterfly and 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle; 2014 Incheon SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Yasuko Fujii Female JPN SWI 1966 Bangkok SWI gold: 200 m medley
Yumiko Fujii Female JPN SOF 1998 Bangkok SOF silver
Kenji Fujimitsu Male JPN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 200 m and 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Hiromasa Fujimori Male JPN SWI 2014 Incheon SWI silver: 200 m medley
Ryoko Fujimoto Female JPN JUD 1990 Beijing JUD silver: middleweight -66 kg
Shigenobu Fujimoto Male JPN WAP 1962 Jakarta WAP gold
Takahiro Fujimoto Male JPN SWI 1990 Beijing SWI gold: 200 m medley and 400 m medley; 1994 Hiroshima SWI silver: 200 m medley, bronze: 400 m medley
Tatsuo Fujimoto Male JPN SWI 1958 Tokyo SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 200 m freestyle
Tsutomu Fujimura Male JPN WRE 2010 Guangzhou WRE bronze: Greco-Roman welterweight -66 kg
Maiko Fujino Female JPN SWI 2002 Busan SWI silver: 400 m medley, bronze: 200 m medley; 2006 Doha SWI bronze: 800 m freestyle, 200 m medley, and 400 m medley; 2010 Guangzhou SWI bronze: 800 m freestyle
Sueo Fujishiro Male JPN WLT 1974 Tehran WLT light-heavyweight -82.5 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Etsuji Fujita Male JPN WAP 1982 New Delhi WAP silver
Manabu Fujita Male JPN BAS 1958 Tokyo BAS bronze
Tokuaki Fujita Male JPN WRE 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman featherweight -63 kg
Yoshihiro Fujita Male JPN WRE 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Yoshihide Fukao Male JPN VOL 1970 Bangkok VOL gold; 1974 Tehran VOL gold
Kiyoko Fukuda Female JPN VOL 1990 Beijing VOL bronze; 1994 Hiroshima VOL bronze
Masaya Fukuda Male JPN FEN 1974 Tehran FEN bronze: foil
Ai Fukuhara Female JPN TTN 2002 Busan TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN bronze: singles, doubles, and mixed doubles; 2014 Incheon TTN silver: team, bronze: mixed doubles
Makoto Fukui Male JPN SWI 1958 Tokyo SWI gold: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay
Mieko Fukui Female JPN BAS 1978 Bangkok BAS bronze
Tomoko Fukumi Female JPN JUD 2010 Guangzhou JUD silver: extra-lightweight -48 kg
Hisayo Fukumitsu Female JPN ATH 1982 New Delhi ATH silver: high jump
Atsumi Fukumoto Female JPN ROW 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls
Miho Fukumoto Female JPN FTB 2002 Busan FTB bronze; 2006 Doha FTB silver
Toshio Fukumoto Male JPN WAP 1982 New Delhi WAP silver
Kayoko Fukushi Female JPN ATH 2002 Busan ATH silver: 5000 m and 10000 m; 2006 Doha ATH gold: 10000 m
Chisato Fukushima Female JPN ATH 2010 Guangzhou ATH gold: 100 m and 200 m, bronze: 4×100 m relay; 2014 Incheon ATH silver: 100 m, bronze: 200 m and 4×100 m relay
Shigeo Fukushima Male JPN SWI 1966 Bangkok SWI gold: 200 m backstroke, 400 m medley, and 4×100 m medley relay
Shusei Fukuzato Male JPN CAN 1990 Beijing CAN bronze: C2 500 m
Tatsuya Fukuzawa Male JPN VOL 2010 Guangzhou VOL gold
Teruo Funai Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH silver: 10000 m
Yasumasa Furo Male JPN SHO 1986 Seoul SHO bronze: skeet team
Makiko Furukawa Female JPN VOL 1966 Bangkok VOL gold
Masaru Furukawa Male JPN SWI 1954 Manila SWI silver: 200 m breaststroke; 1958 Tokyo SWI gold: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Yasushi Furukawa Male JPN VOL 1982 New Delhi VOL gold
Masaru Fuse Male JPN EQU 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team
Hiroki Fuwa Male JPN ATH 1986 Seoul ATH silver: 100 m and 4×100 m relay
Dmitry Gaag Male KAZ TRI 2006 Doha TRI gold; 2010 Guangzhou TRI bronze
Pavitr Gajaseni Male THA SHO 1974 Tehran SHO silver: trap team; 1978 Bangkok SHO bronze: trap team
Reynaldo Galido Male PHI BOX 1994 Hiroshima BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Luiza Galiulina Female UZB GYM 2010 Guangzhou GYM bronze: balance beam and team
Seimei Gamo Male JPN HAN 1982 New Delhi HAN silver
Gan Eng Teck Male SGP WAP 1954 Manila WAP gold; 1958 Tokyo WAP silver; 1966 Bangkok WAP silver
Prameela Ganapathy Female IND ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: heptathlon (competed as Prameela Aiyappa)
Ganbaataryn Odbayar Male MGL JUD 2014 Incheon JUD silver: lightweight -73 kg
Gang Deok-Su Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze
Gang Dong-Hui Male KOR BAS 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver
Gang Du-Tae Male KOR VOL 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver
Gang Geon-Uk Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver; 2002 Busan HOK gold
Gang Gi-Jin Male KOR CAN 1994 Hiroshima CAN bronze: K4 500 m and K4 1000 m
Gang Gyeong-Jin Male KOR BDM 1994 Hiroshima BDM silver: mixed doubles and team; 1998 Bangkok BDM bronze: team
Gang Hui-Chan Male KOR TTN 1990 Beijing TTN gold: team, bronze: mixed doubles
Gang Hye-Ja Female KOR SHO 1986 Seoul SHO gold: 10 m air rifle team
Gang Hye-Mi Female KOR VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Gang Hyeok Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Gang Hyeong-Cheol Male KOR SHO 2002 Busan SHO silver: 25 m rapid fire pistol team
Gang Il-Gu Male KOR HAN 2002 Busan HAN gold; 2010 Guangzhou HAN gold
Gang Jae-Won Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold; 1990 Beijing HAN gold
Gang Ji-Eun Female KOR SHO 2010 Guangzhou SHO silver: double trap team, bronze: trap team
Gang Man-Su Male KOR VOL 1974 Tehran VOL silver; 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze
Gang Min-Heung Female KOR ROW 1986 Seoul ROW silver: coxed fours; 1990 Beijing ROW bronze: coxless fours
Gang Min-Ho Male KOR BSB 2006 Doha BSB bronze; 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Gang Mun-Gwon Male KOR HOK 2014 Incheon HOK bronze
Gang Mun-Gyu Male KOR HOK 2014 Incheon HOK bronze
Gang Myeong-A Female KOR SHO 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 1998 Bangkok SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Gang Sin-Yeong Female KOR JUD 2006 Doha JUD bronze: lightweight -57 kg
Gang Tae-Gu Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze
Ramil Ganiyev Male EUN, UZB ATH 1994 Hiroshima ATH gold: decathlon (competed for Uzbekistan); 1998 Bangkok ATH silver: decathlon
Gantömöriin Dashdavaa Male MGL JUD 2002 Busan JUD bronze: half-lightweight -66 kg
Ganzorigiin Mandakhnaran Male MGL WRE 2010 Guangzhou WRE gold: freestyle lightweight -60 kg
Gao Beibei Female CHN CAN 1994 Hiroshima CAN gold: K2 500 m; 1998 Bangkok CAN gold: K2 500 m and K4 500 m
Gao Chang Female CHN SWI 2006 Doha SWI silver: 50 m backstroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 50 m backstroke, bronze: 100 m backstroke
Gao E Female CHN SHO 1994 Hiroshima SHO gold: double trap; 1998 Bangkok SHO gold: double trap and double trap team; 2002 Busan SHO gold: trap, silver: trap team; 2010 Guangzhou SHO gold: trap team, silver: trap
Gao Erwei Male CHN JUD 1990 Beijing JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Gao Feng Female CHN JUD 2006 Doha JUD gold: extra-lightweight -48 kg
Gao Hong Female CHN FTB 1998 Bangkok FTB gold
Gao Hongmiao Female CHN ATH 1994 Hiroshima ATH gold: 10 km walk
Gao Jing Female CHN SHO 2002 Busan SHO gold: 10 m air rifle team, silver: 10 m air rifle and 50 m small-bore rifle prone team
Jun Gao Female CHN, USA TTN 1990 Beijing TTN gold: team, silver: singles, bronze: doubles (competed as Gao Jun for China)
Gao Lihua Female CHN HOK 2006 Doha HOK gold; 2010 Guangzhou HOK gold
Gao Ling Female CHN BDM 2002 Busan BDM gold: team, silver: doubles; 2006 Doha BDM gold: doubles, mixed doubles, and team
Gao Min Female CHN DIV 1990 Beijing DIV gold: 1 m springboard, 3 m springboard, and team
Gao Ning Male SGP TTN 2014 Incheon TTN bronze: doubles
Gao Shuying Female CHN ATH 2002 Busan ATH gold: pole vault; 2006 Doha ATH gold: pole vault
Gao Song Female CHN BAS 2010 Guangzhou BAS gold
Gao Wenhe Male CHN WRE 1986 Seoul WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg
Gao Xinglong Male CHN ATH 2014 Incheon ATH bronze: long jump
Gao Yanhua Female CHN ROW 2006 Doha ROW gold: coxless fours
Gao Yi Female CHN CAN 2002 Busan CAN silver: K4 500 m
Hedy García Female PHI SWI 1966 Bangkok SWI silver: 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI bronze: 4×100 m medley relay
Yekaterina Gariyeva Female KAZ WAP 2010 Guangzhou WAP silver
Andrey Gavrilov Male KAZ SWI 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m medley relay; 1998 Bangkok SWI bronze: 4×100 m medley relay
Aleksandr Gaydukov Male KAZ WAP 2002 Busan WAP gold; 2006 Doha WAP bronze; 2010 Guangzhou WAP gold
Ge Fei Female CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team; 1998 Bangkok BDM gold: doubles and team
Ge Weiqing Male CHN WAP 2002 Busan WAP bronze; 2006 Doha WAP gold; 2010 Guangzhou WAP silver
Sathi Geetha Female IND ATH 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay
Donald Geisler Male PHI TKW 1998 Bangkok TKW silver: featherweight -64 kg
Rusena Gelanteh Female INA ARC 1994 Hiroshima ARC silver: team
Gelegjamtsyn Ösökhbayar Male MGL WRE 1998 Bangkok WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Tony Genato Male PHI BAS 1954 Manila BAS gold
Svetlana Germanovich Female KAZ ROW 2010 Guangzhou ROW silver: coxless pairs, bronze: coxless fours; 2014 Incheon ROW silver: double sculls
Daniel Gevargiz Nejad Male IRI WLT 1970 Bangkok WLT silver: middleweight -75 kg
Masoud Ghadimi Male IRI WRE 1990 Beijing WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg
Farhad Ghaemi Male IRI VOL 2014 Incheon VOL gold
Amir Ghafour Male IRI VOL 2014 Incheon VOL gold
Vazik Ghazarian Male IRI BOX 1958 Tokyo BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Teymour Ghiassi Male IRI ATH 1966 Bangkok ATH bronze: high jump; 1970 Bangkok ATH gold: high jump; 1974 Tehran ATH gold: high jump
Adel Gholami Male IRI VOL 2010 Guangzhou VOL silver; 2014 Incheon VOL gold
Kazem Gholami Male IRI WRE 1986 Seoul WRE bronze: freestyle heavyweight -100 kg
Mehdi Ghorbani Male IRI BOX 2006 Doha BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Mohammad Ghorbani Male IRI WRE 1970 Bangkok WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Ayoub Pourtaghi Ghoushchi Male IRI BOX 1994 Hiroshima BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Gim Sung-Hee Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Gir Yeong-A Female KOR BDM 1990 Beijing BDM silver: doubles, bronze: team; 1994 Hiroshima BDM gold: team, silver: doubles
Martin Gison Male PHI SHO 1954 Manila SHO gold: 25 m rapid fire pistol, silver: 300 m free rifle 3 positions, bronze: 50 m small-bore rifle prone; 1958 Tokyo SHO silver: 25 m rapid fire pistol
Nasser Givehchi Male IRI WRE 1958 Tokyo WRE bronze: freestyle featherweight -62 kg
Go Jeong-Jeon Female KOR FEN 1998 Bangkok FEN gold: épée, silver: épée team
Go Jin-Won Male KOR WRE 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg; 1982 New Delhi WRE silver: freestyle welterweight -74 kg
Go Nak-Chun Male KOR FEN 1986 Seoul FEN gold: foil and foil team
Go Seok-Chang Male KOR HAN 1986 Seoul HAN gold
Go Seong-Hyeon Male KOR BDM 2010 Guangzhou BDM silver: team; 2014 Incheon BDM gold: team
Tshomlee Go Male PHI TKW 2002 Busan TKW bronze: flyweight -58 kg; 2006 Doha TKW silver: bantamweight -62 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: bantamweight -63 kg
Go Un-Ho Male KOR SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Go Yeong-Hui Female KOR SHO 1978 Bangkok SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions
Go Yeong-Sam Male KOR BOX 1994 Hiroshima BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Krishnamurthy Gobinathan Male MAS HOK 2002 Busan HOK bronze
José Gochongco Male PHI BAS 1951 New Delhi BAS gold
Leroy Goff Male PHI SWI 1966 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI silver: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Goh V Shem Male MAS BDM 2014 Incheon BDM bronze: doubles and team
Ilya Golendov Male KAZ CAN 2014 Incheon CAN gold: K4 1000 m
Gennady Golovkin Male KAZ BOX 2002 Busan BOX gold: light-middleweight -71 kg
Isaac Gómez Male PHI ATH 1958 Tokyo ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 100 m; 1962 Jakarta ATH gold: 4×100 m relay
Wiem Gommies Male INA BOX 1970 Bangkok BOX gold: middleweight -75 kg; 1978 Bangkok BOX gold: middleweight -75 kg
Gong Guohua Male CHN ATH 1990 Beijing ATH bronze: decathlon
Gong Hyeon-A Female KOR SHO 1990 Beijing SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2002 Busan SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Gong Ja-Yeong Female KOR JUD 2006 Doha JUD silver: half-middleweight -63 kg; 2010 Guangzhou JUD bronze: half-middleweight -63 kg
Gong Jeong-Bae Female KOR ROW 1986 Seoul ROW silver: coxless pais
Gong Jinjie Female CHN CYC 2006 Doha CYC silver: sprint; 2014 Incheon CYC gold: sprint team
Gong Lijiao Female CHN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: shot put; 2014 Incheon ATH gold: shot put
Gong Luming Male CHN BAS 1986 Seoul BAS gold; 1990 Beijing BAS gold
Gong Ruina Female CHN BDM 2002 Busan BDM gold: team, silver: singles
Gong Xiaobin Male CHN BAS 1990 Beijing BAS gold; 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS gold; 2002 Busan BAS silver
Gong Zhichao Female CHN BDM 1998 Bangkok BDM gold: team, silver: singles
Sergey Gorovoy Male KAZ WAP 2002 Busan WAP gold; 2006 Doha WAP bronze; 2010 Guangzhou WAP gold
Eiko Goshi Female JPN SWI 1970 Bangkok SWI bronze: 400 m freestyle
Subimal Goswami Male IND FTB 1962 Jakarta FTB gold
Kojiro Goto Male JPN EQU 1982 New Delhi EQU silver: Three-Day Event team; 1986 Seoul EQU gold: Three-Day Event team, bronze: Three-Day Event individual
Tadaharu Goto Male JPN SWI 1962 Jakarta SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Sadegh Goudarzi Male IRI WRE 2010 Guangzhou WRE gold: freestyle middleweight -74 kg
Yukiko Goushi Female JPN SWI 1970 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Vikas Gowda Male IND ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: discus throw; 2014 Incheon ATH silver: discus throw
Mariya Grabovetskaya Female KAZ WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: super-heavyweight +75 kg; 2014 Incheon WLT silver: super-heavyweight +75 kg
Marina Gritsenko Female KAZ WAP 2010 Guangzhou WAP silver; 2014 Incheon WAP bronze
Gu Beibei Female CHN SYN 2002 Busan SYN silver: duet; 2006 Doha SYN gold: team
Gu Bon-Gil Male KOR FEN 2010 Guangzhou FEN gold: sabre, silver: sabre team; 2014 Incheon FEN gold: sabre and sabre team
Gu Gi-Ran Female KOR VOL 2002 Busan VOL silver
Gu Gyo-Dong Male KOR FEN 1994 Hiroshima FEN bronze: épée team; 2002 Busan FEN bronze: épée team
Gu Hyo-Jin Female KOR SWI 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m medley relay
Gu Ja-Cheol Male KOR FTB 2010 Guangzhou FTB bronze
Gu Ja-Cheong Male KOR ARC 1986 Seoul ARC gold: team, silver: individual, 30 m double, 70 m double, and 90 m double
Gu Jiahong Male CHN ROW 1986 Seoul ROW silver: coxless pais
Gu Jin-Su Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Gu Jun Female CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team; 1998 Bangkok BDM gold: doubles and team
Gu Min-Jeong Female KOR VOL 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Gu Sang-Beom Male KOR FTB 1990 Beijing FTB bronze
Gu Xiao Female CHN SYN 2014 Incheon SYN gold: team and combination
Gu Xuesong Male CHN ARC 2014 Incheon ARC gold: team
Gu Yan Female CHN ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 10 km walk
Gu Yong-Jo Male PRK BOX 1974 Tehran BOX gold: flyweight -51 kg; 1978 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg
Gu Yuan Female CHN ATH 2002 Busan ATH gold: hammer throw; 2006 Doha ATH silver: hammer throw
Guan Weizhen Female CHN BDM 1986 Seoul BDM gold: doubles and team; 1990 Beijing BDM gold: doubles and team
Guan Xin Female CHN BAS 2010 Guangzhou BAS gold
Guan Yingnan Female CHN ATH 1998 Bangkok ATH gold: long jump
Rodolfo Guaves Male PHI CYC 1982 New Delhi CYC bronze: 1000 m track time trail
Rolando Guaves Male PHI CYC 1970 Bangkok CYC silver: 4800 m mass start, bronze: 800 m mass start
Sergey Gubaryov Male KAZ WAP 2014 Incheon WAP gold
Guk In-Suk Female KOR ROW 1986 Seoul ROW silver: coxed fours; 1990 Beijing ROW bronze: coxless fours
Alisher Gulov Male TJK TKW 2014 Incheon TKW bronze: heavyweight +87 kg
Rajalingam Gunaratnam Male MAS ATH 1966 Bangkok ATH gold: 4×100 m relay
John Gunawan Male INA SAI 1970 Bangkok SAI bronze: Flying Dutchman
Rudy Gunawan Male INA BDM 1990 Beijing BDM bronze: doubles, mixed doubles, and team; 1994 Hiroshima BDM gold: team, bronze: mixed doubles
Tony Gunawan Male INA, USA BDM 1998 Bangkok BDM gold: team (competed for Indonesia)
Sunil Gunawardene Male SRI ATH 1974 Tehran ATH gold: 4×400 m relay
Guo Daen Male CHN CAN 1990 Beijing CAN gold: C1 1000 m
Guo Jia Female CHN SOF 2010 Guangzhou SOF silver; 2014 Incheon SOF bronze
Guo Jianli Male CHN MOP 2014 Incheon MOP gold: individual and team
Guo Jingjing Female CHN DIV 1998 Bangkok DIV gold: 3 m springboard; 2002 Busan DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard; 2006 Doha DIV gold: synchronised springboard
Guo Lei Male CHN JUD 2006 Doha JUD bronze: half-middleweight -81 kg
Guo Li Female CHN SYN 2014 Incheon SYN gold: team and combination
Guo Linyao Male CHN GYM 1990 Beijing GYM gold: parallel bars, pommelled horse, and team, silver: all-around; 1994 Hiroshima GYM gold: team
Guo Longchen Male CHN CYC 1986 Seoul CYC gold: road time trail team; 1990 Beijing CYC gold: road time trail team, silver: 4000 m pursuit team; 1994 Hiroshima CYC bronze: 4000 m pursuit individual
Guo Mei Female CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
Guo Peng Male CHN VOL 2006 Doha VOL silver
Guo Shiqiang Male CHN BAS 2002 Busan BAS silver
Guo Shuang Female CHN CYC 2006 Doha CYC gold: sprint and 500 m track time trail; 2010 Guangzhou CYC gold: sprint, silver: 500 m track time trail
Guo Wenjun Female CHN SHO 2006 Doha SHO gold: 10 m air pistol team, silver: 10 m air pistol; 2010 Guangzhou SHO bronze: 10 m air pistol team; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air pistol team
Guo Xinghong Female CHN CYC 1994 Hiroshima CYC gold: road race
Guo Yue Female CHN TTN 2006 Doha TTN gold: singles, doubles, and team; 2010 Guangzhou TTN gold: doubles and team, silver: singles
Guo Zhendong Male CHN BDM 2006 Doha BDM gold: team; 2010 Guangzhou BDM gold: team
Andrey Gurov Male KAZ SHO 2002 Busan SHO bronze: 10 m running target team; 2006 Doha SHO gold: 10 m running target team men and 10 m running target team mixed, bronze: 10 m running target mixed; 2010 Guangzhou SHO bronze: 10 m running target team men; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m running target team men
Vladimir Gushcha Male KAZ SHO 1998 Bangkok SHO gold: 50 m free pistol, silver: 25 m standard pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2002 Busan SHO bronze: 10 m air pistol team
Koji Gushiken Male JPN GYM 1982 New Delhi GYM gold: parallel bars, silver: horse vault and team
Kosei Gushiken Male JPN ATH 1966 Bangkok ATH gold: triple jump
Gwak Dong-Han Male KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: middleweight -90 kg
Gwak Jeong-Hun Male KOR SHO 1982 New Delhi SHO bronze: 50 m small-bore rifle prone team; 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team
Gwon Chang-Suk Female KOR HOK 1990 Beijing HOK gold
Gwon Deog-Yong Male KOR WRE 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Gwon Gyeong-Min Male KOR DIV 2002 Busan DIV silver: synchronised springboard; 2006 Doha DIV bronze: synchronised springboard and synchronised platform
Gwon Han-Na Female KOR HAN 2014 Incheon HAN gold
Gwon Jung-Hyeon Male KOR CYC 1966 Bangkok CYC bronze: 1600 m pursuit team and 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 4000 m pursuit individual and 10 km race, bronze: 4800 m mass start and 1600 m pursuit team
Gwon Taeg-Yeol Male KOR SHO 1982 New Delhi SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team
Gyi Aung Maung Male MYA WLT 1974 Tehran WLT flyweight -52 kg gold: snatch, silver: total
Ha Chang-Deok Male KOR FEN 2006 Doha FEN silver: foil team
Ha Eun-Ju Female KOR SWI 2002 Busan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Ha Hyeong-Ju Male KOR JUD 1986 Seoul JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ha Jae-Min Male KOR SAI 2010 Guangzhou SAI gold: Laser men; 2014 Incheon SAI gold: Laser men
Ha Jeong-Eun Female KOR BDM 2006 Doha BDM bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Ha Jin-Sik Male KOR ROW 1990 Beijing ROW silver: coxless fours, bronze: eights
Ha Jong-Hwa Male KOR VOL 1990 Beijing VOL silver; 1994 Hiroshima VOL bronze
Ha Tae-Gwon Male KOR BDM 1994 Hiroshima BDM silver: team; 1998 Bangkok BDM bronze: team; 2002 Busan BDM gold: team
Ha Ui-Geon Male KOR BAS 1966 Bangkok BAS bronze
Ha Xiaoyan Female CHN ATH 2002 Busan ATH bronze: hammer throw
Saud Habib Male KUW, IOA SHO 2014 Incheon SHO silver: skeet team
Emam Ali Habibi Male IRI WRE 1958 Tokyo WRE gold: freestyle lightweight -67 kg
Hassan Habibi Male IRI FTB 1966 Bangkok FTB silver
Nihal Haddad Male SYR BOX 1982 New Delhi BOX bronze: featherweight -57 kg
Ehsan Haddadi Male IRI ATH 2006 Doha ATH gold: discus throw; 2010 Guangzhou ATH gold: discus throw; 2014 Incheon ATH gold: discus throw
Hamed Haddadi Male IRI BAS 2006 Doha BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver
Luluk Hadiyanto Male INA BDM 2006 Doha BDM silver: doubles, bronze: team
Khosro Haghgosha Male IRI CYC 1970 Bangkok CYC silver: road time trail team, bronze: 4000 m pursuit team; 1974 Tehran CYC bronze: 4000 m pursuit individual
Ali Reza Haghi Male IRI CYC 2002 Busan CYC silver: 4000 m pursuit team; 2006 Doha CYC silver: road time trail team
Ali Hagilou Male IRI WRE 1970 Bangkok WRE silver: freestyle middleweight -82 kg
Kosuke Hagino Male JPN SWI 2014 Incheon SWI gold: 200 m freestyle, 200 m medley, 400 m medley, and 4×200 m freestyle relay, silver: 400 m freestyle, bronze: 100 m backstroke and 200 m backstroke
Mayuko Hagiwara Female JPN CYC 2006 Doha CYC gold: road race
Mikiko Hagiwara Female JPN BAS 1994 Hiroshima BAS silver
Tomoko Hagiwara Female JPN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Masoud Haji Akhondzadeh Male IRI JUD 2002 Busan JUD gold: extra-lightweight -60 kg; 2006 Doha JUD bronze: extra-lightweight -60 kg
Sousan Hajipour Female IRI TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: featherweight -57 kg; 2014 Incheon TKW bronze: bantamweight -53 kg
Mehdi Hajizadeh Male IRI WRE 2002 Busan WRE bronze: freestyle middleweight -74 kg
Arezoo Hakimi Female IRI CAN 2014 Incheon CAN bronze: K1 200 m
Aika Hakoyama Female JPN SYN 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination; 2014 Incheon SYN silver: team and combination
Arjun Halappa Male IND HOK 2010 Guangzhou HOK bronze
Ham Bong-Sil Female PRK ATH 2002 Busan ATH gold: marathon
Ham Sang-Myeong Male KOR BOX 2014 Incheon BOX gold: bantamweight -56 kg
Keiko Hama Female JPN VOL 1966 Bangkok VOL gold; 1970 Bangkok VOL gold
Ahmed Hamada Male BRN ATH 1982 New Delhi ATH bronze: 400 m hurdles; 1986 Seoul ATH gold: 400 m hurdles
Kichijiro Hamada Male JPN BOX 1962 Jakarta BOX silver: welterweight -67 kg
Mayu Hamada Female JPN TKW 2014 Incheon TKW silver: featherweight -57 kg
Kyoko Hamaguchi Female JPN WRE 2002 Busan WRE gold: freestyle heavyweight -72 kg; 2006 Doha WRE silver: freestyle heavyweight -72 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle heavyweight -72 kg
Noriko Hamaguchi Female JPN BAS 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS gold
Yuji Hamano Male JPN ARC 2002 Busan ARC silver: individual
Eiichiro Hamazaki Male JPN SAI 1998 Bangkok SAI silver: 470 men
Abdul Hamid Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Raad Hammoudi Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Amir Hussin Hamsain Male PHI SWI 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly, silver: 4×100 m medley relay
Rusli Hamsjin Male INA CYC 1962 Jakarta CYC gold: road time trail team
Han Byeong-Guk Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Han Chung-Sik Male KOR GYM 1986 Seoul GYM silver: team
Han Do-Ryeong Male KOR MOP 2002 Busan MOP gold: relay and team
Han Duan Female CHN FTB 2006 Doha FTB bronze
Han Geum-Sil Female KOR HOK 1990 Beijing HOK gold
Han Gi-Beom Male KOR BAS 1986 Seoul BAS silver
Han Gwang-Song Male PRK GYM 1978 Bangkok GYM bronze: pommelled horse; 1982 New Delhi GYM bronze: team
Han Gyeong-Ae Female KOR VOL 1982 New Delhi VOL bronze
Han Gyeong-Im Female KOR GYM 1986 Seoul GYM silver: team, bronze: balance beam
Han Gyeong-Tae Male KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Han Gyong-Si Male PRK WLT 1974 Tehran WLT bantamweight -56 kg bronze: clean & jerk and total; 1978 Bangkok WLT gold: flyweight -52 kg
Han Gyu-Cheol Male KOR SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 400 m freestyle, 1500 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay; 2006 Doha SWI bronze: 200 m medley, 400 m medley, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay
Han Hsin-Lin Female TPE SOF 1990 Beijing SOF bronze; 1994 Hiroshima SOF bronze; 1998 Bangkok SOF bronze; 2006 Doha SOF silver
Han Hye-Ryeong Female KOR HOK 2014 Incheon HOK gold
Han Hye-Sun Female KOR ROW 1986 Seoul ROW silver: single sculls
Han Hyeon-Seon Female KOR BAS 1994 Hiroshima BAS gold
Han Jang-Seok Male KOR VOL 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver; 1990 Beijing VOL silver
Han Jin-Seop Male KOR SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 position team
Han Jin-Su Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Han Jing Female CHN ROW 2002 Busan ROW gold: coxless fours
Han Jingna Female CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: team
Han Jong-Ok Female PRK GYM 2002 Busan GYM gold: uneven bars, silver: team
Han Ling Female CHN ATH 2006 Doha ATH gold: 4×100 m relay, bronze: 4×400 m relay
Han Myeong-Hui Female KOR ATH 1966 Bangkok ATH silver: 400 m
Han Myeong-U Male KOR WRE 1986 Seoul WRE gold: freestyle welterweight -74 kg
Han O-Gyeong Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Han Qingling Female CHN BAS 1986 Seoul BAS gold
Han Seon-Hui Female KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold
Han Seung-Hun Male KOR ARC 1998 Bangkok ARC gold: individual and team; 2002 Busan ARC gold: team
Han Shuxiang Male CHN CYC 1986 Seoul CYC gold: road time trail team
Han Song-Hui Female KOR CYC 2006 Doha CYC bronze: road race
Han Song-I Female KOR VOL 2010 Guangzhou VOL silver; 2014 Incheon VOL gold
Han Sun-Cheol Male KOR BOX 2006 Doha BOX silver: bantamweight -54 kg; 2010 Guangzhou BOX bronze: lightweight -60 kg
Han Sun-Hi Female PRK ARC 1978 Bangkok ARC bronze: team
Han Tae-Young Male KOR WRE 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Han Wenxia Female CHN FTB 2006 Doha FTB bronze
Han Xue Female CHN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 50 m freestyle
Han Yu-Mi Female KOR VOL 2010 Guangzhou VOL silver
Han Yucheng Male CHN ATH 2006 Doha ATH gold: 20 km walk
Han Zhidong Male CHN WAP 1998 Bangkok WAP bronze; 2002 Busan WAP bronze; 2006 Doha WAP gold; 2010 Guangzhou WAP silver
Tsutomu Hanahara Male JPN WRE 1962 Jakarta WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Maho Hanaoka Female JPN ATH 2002 Busan ATH silver: long jump
Hanati Silamu Male CHN BOX 2006 Doha BOX bronze: welterweight -69 kg
Etsuko Handa Female JPN FTB 1990 Beijing FTB silver
Takuya Haneda Male JPN CAN 2010 Guangzhou CAN silver: C1 slalom; 2014 Incheon CAN gold: C1 slalom
Kazushi Hano Male JPN RGS 2014 Incheon RGS gold
Hao Jialu Female CHN FEN 2014 Incheon FEN gold: épée team
Hao Yun Male CHN SWI 2014 Incheon SWI gold: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only), bronze: 400 m freestyle
Hideaki Hara Male JPN SWI 1974 Tehran SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Hiroyo Harada Female JPN SWI 1986 Seoul SWI silver: 200 m medley, bronze: 200 m backstroke
Mutsumi Harada Male JPN GYM 1998 Bangkok GYM bronze: team; 2002 Busan GYM bronze: team
Noriko Harada Female JPN SOF 1998 Bangkok SOF silver
Ryunosuke Harada Male JPN SAI 2010 Guangzhou SAI gold: 470 men
Saho Harada Female JPN SYN 2006 Doha SYN silver: duet and team
Yuka Harada Female JPN BAS 1994 Hiroshima BAS silver
Mirnawati Hardjolukito Female INA DIV 1970 Bangkok DIV bronze: 3 m springboard
Eddy Hartono Male INA BDM 1986 Seoul BDM bronze: team; 1990 Beijing BDM silver: mixed doubles, bronze: doubles and team
Mika Haruna Female JPN SWI 1994 Hiroshima SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 200 m butterfly
Toshiko Haruoka Female JPN SWI 1974 Tehran SWI gold: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay
Trikus Haryanto Male INA BDM 1998 Bangkok BDM gold: team, bronze: mixed doubles; 2002 Busan BDM silver: team, bronze: doubles
Hitoshi Hase Male JPN ROW 1994 Hiroshima ROW bronze: double sculls; 2002 Busan ROW silver: eights and lightweight single sculls
Keiji Hase Male JPN SWI 1954 Manila SWI gold: 100 m backstroke; 1958 Tokyo SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Kohei Hasegawa Male JPN WRE 2010 Guangzhou WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg; 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman featherweight -59 kg
Michiko Hasegawa-Fukushima Female JPN SHO 1986 Seoul SHO gold: 10 m air pistol and 10 m air pistol team, silver: 25 m sporting pistol and 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Hasegawa); 2002 Busan SHO silver: 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Fukushima); 2006 Doha SHO silver: 25 m sporting pistol team (competed as Michiko Fukushima)
Masoud Hashemzadeh Male IRI WRE 2002 Busan WRE bronze: Greco-Roman heavyweight -96 kg; 2006 Doha WRE silver: Greco-Roman heavyweight -96 kg
Miho Hashiguchi Female JPN GYM 1998 Bangkok GYM silver: team
Mohamed Roslin Hashim Male MAS BDM 1998 Bangkok BDM bronze: team
Natik Hashim Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Hiroshi Hashimoto Male JPN FEN 1986 Seoul FEN bronze: foil team; 1994 Hiroshima FEN bronze: sabre team
Hiroshi Hashimoto Male JPN WAP 1970 Bangkok WAP gold
Kimiko Hashimoto Female JPN BAS 1974 Tehran BAS gold
Seiko Hashimoto Female JPN SSK, CYC 1994 Hiroshima CYC bronze: 3000 m pursuit individual
Yukihiro Hashimoto Male JPN HAN 1990 Beijing HAN silver; 1994 Hiroshima HAN silver; 1998 Bangkok HAN bronze
Naokiyo Hashisako Male JPN CYC 1994 Hiroshima CYC bronze: 4000 m pursuit team
Manzoor-ul Hassan Male PAK HOK 1978 Bangkok HOK gold; 1982 New Delhi HOK gold
Yoshiaki Hatakeda Male JPN GYM 1990 Beijing GYM silver: team, bronze: horizontal bar; 1994 Hiroshima GYM gold: pommelled horse, bronze: all-around
Yasue Hatsuda Female JPN SWI 1974 Tehran SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay; 1978 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Nobuyuki Hatta Male JPN WLT 1970 Bangkok WLT gold: middleweight -75 kg
Siobhán Haughey Female HKG SWI 2014 Incheon SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Minori Hayakari Female JPN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 3000 m steeplechase
Kazue Hayakawa Female JPN SWI 1962 Jakarta SWI silver: 400 m freestyle; 1966 Bangkok SWI gold: 400 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Ren Hayakawa Female JPN ARC 2014 Incheon ARC bronze: team
Hirotada Hayase Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH bronze: 400 m and 4×400 m relay
Akira Hayashi Male JPN SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke; 1998 Bangkok SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 100 m breaststroke
Hidekazu Hayashi Male JPN ROW 1986 Seoul ROW silver: coxed pais; 1990 Beijing ROW silver: eights; 1994 Hiroshima ROW silver: eights
Nagisa Hayashi Female JPN HOK 2010 Guangzhou HOK bronze
Tadayoshi Hayashi Male JPN EQU 2002 Busan EQU gold: jumping team, bronze: jumping individual
Yuki Hayashi Female JPN ARC 2014 Incheon ARC bronze: team
Zafar Hayat Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold
Sayed Ali Akbar Haydari Male IRI WRE 1966 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Kamaruddin Haziq Male MAS ARC 2014 Incheon ARC silver: team
Shota Hazui Male JPN WAP 2010 Guangzhou WAP bronze; 2014 Incheon WAP silver
He Chao Male CHN DIV 2014 Incheon DIV gold: 1 m springboard, silver: 3 m springboard
He Chong Male CHN DIV 2006 Doha DIV gold: 3 m springboard and synchronised springboard; 2010 Guangzhou DIV gold: 3 m springboard; 2014 Incheon DIV silver: 1 m springboard
He Cihong Female CHN SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
He Hanbin Male CHN BDM 2010 Guangzhou BDM gold: team, bronze: mixed doubles
He Hongmei Female CHN JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -52 kg
He Jin Female CHN WAP 2010 Guangzhou WAP gold
He Jing Female CHN CAN 2002 Busan CAN silver: K4 500 m
He Kexin Female CHN GYM 2010 Guangzhou GYM gold: uneven bars and team
He Lumin Female CHN TKW 1998 Bangkok TKW silver: middleweight -70 kg
He Qi Female CHN VOL 1998 Bangkok VOL gold
He Wenna Female CHN TMP 2010 Guangzhou TMP silver: individual
He Xuemei Female CHN GYM 1994 Hiroshima GYM gold: team
He Yanwen Female CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
He Ying Female CHN ARC 1994 Hiroshima ARC gold: team; 1998 Bangkok ARC silver: team
He Yingqiang Male CHN WLT 1986 Seoul WLT gold: bantamweight -56 kg; 1990 Beijing WLT gold: featherweight -60 kg
He Zhuoqiang Male CHN WLT 1986 Seoul WLT gold: flyweight -52 kg; 1990 Beijing WLT gold: flyweight -52 kg
He Zi Female CHN DIV 2006 Doha DIV silver: 1 m springboard and 3 m springboard; 2010 Guangzhou DIV gold: 3 m springboard; 2014 Incheon DIV gold: 3 m springboard
Rafael Hechanova Male PHI BAS 1951 New Delhi BAS gold; 1954 Manila BAS gold
Ali Reza Heidari Male IRI WRE 1998 Bangkok WRE gold: freestyle light-heavyweight -85 kg; 2002 Busan WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle heavyweight -96 kg
Nasser Hejazi Male IRI FTB 1974 Tehran FTB gold
Hendrawan Male INA BDM 1998 Bangkok BDM gold: team, silver: singles; 2002 Busan BDM silver: team, bronze: singles
Heo Heung-Cheol Male KOR FTB 1954 Manila FTB silver; 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Heo Jae Male KOR BAS 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver
Heo Jun Male KOR FEN 2014 Incheon FEN silver: foil, bronze: foil team
Heo Min-Ho Male KOR TRI 2014 Incheon TRI silver: mixed team
Heo Sun-Yeong Female KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold; 2010 Guangzhou HAN bronze
Heo Uk-Bong Male KOR SHO 1966 Bangkok SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m standard rifle 3 positions team; 1974 Tehran SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Heo Yeong-Mo Male KOR BOX 1982 New Delhi BOX gold: light-flyweight -48 kg
Heo Yeong-Suk Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold; 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold
Henry Herscovici Male ISR SHO 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 10 m air rifle, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team
Salman Hessam Male IRI ATH 1974 Tehran ATH bronze: discus throw
Taufik Hidayat Male INA BDM 1998 Bangkok BDM gold: team; 2002 Busan BDM gold: singles, silver: team; 2006 Doha BDM gold: singles, bronze: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Keigo Higashi Male JPN FTB 2010 Guangzhou FTB gold
Masakatsu Hikosaka Male JPN RGS 2014 Incheon RGS gold
Chikafumi Hirai Male JPN SHO 1978 Bangkok SHO bronze: 50 m free pistol team; 1982 New Delhi SHO bronze: 50 m free pistol team; 1986 Seoul SHO silver: 50 m free pistol team
Kazumasa Hirai Male JPN WLT 1974 Tehran WLT featherweight -60 kg gold: snatch, clean & jerk, and total; 1978 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg
Koichi Hirakida Male JPN SWI 1958 Tokyo SWI silver: 200 m butterfly
Hideko Hiranaka Female JPN SWI 1994 Hiroshima SWI bronze: 200 m medley
Masato Hirano Male JPN SWI 1994 Hiroshima SWI silver: 1500 m freestyle; 1998 Bangkok SWI gold: 1500 m freestyle, silver: 400 m freestyle
Motoharu Hirano Male JPN SHO 1982 New Delhi SHO bronze: trap team
Sayaka Hirano Female JPN TTN 2014 Incheon TTN silver: team
Akiko Hirao-Sekine Female JPN TRI 2006 Doha TRI bronze (competed as Akiko Sekine)
Hiroaki Hiraoka Male JPN JUD 2010 Guangzhou JUD silver: extra-lightweight -60 kg
Akihisa Hirata Male JPN ROW 1986 Seoul ROW bronze: coxed fours
Noritoshi Hirata Male JPN GYM 1982 New Delhi GYM gold: horizontal bar, silver: team
Koichiro Hirayama Male JPN WRE 1974 Tehran WRE gold: Greco-Roman flyweight -52 kg
Norie Hiro Female JPN VOL 1986 Seoul VOL silver
Eriko Hirose Female JPN BDM 2006 Doha BDM silver: team; 2010 Guangzhou BDM bronze: singles
Megu Hirose Female JPN SOF 2006 Doha SOF gold
Miyoko Hirose Female JPN VOL 1982 New Delhi VOL silver
Harumi Hiroyama Female JPN ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 3000 m; 2002 Busan ATH silver: marathon
Madoka Hisagae Female JPN FEN 2002 Busan FEN bronze: foil team and sabre team; 2006 Doha FEN bronze: sabre team
Hla Nyunt Male MYA BOX 1958 Tokyo BOX silver: flyweight -51 kg
Ho Chi Ho Male HKG SAI 2006 Doha SAI silver: Mistral heavy men
Ho Kim Fai Female HKG CAN, ROW 1994 Hiroshima ROW silver: single sculls
Ho Koh Chye Male MAS HOK 1962 Jakarta HOK bronze (competed for Malaya)
Ho Sun-Hui Female PRK FTB 2002 Busan FTB gold; 2006 Doha FTB gold
Hoàng Anh Tuấn Male VIE WLT 2006 Doha WLT silver: bantamweight -56 kg
Hoàng Xuân Vinh Male VIE SHO 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol team; 2014 Incheon SHO bronze: 50 m free pistol team
Hiroshi Hoketsu Male JPN EQU 1986 Seoul EQU silver: dressage individual and dressage team
Hom Mu-Won Male KOR BOX 2006 Doha BOX bronze: light-flyweight -48 kg
Arun Homraruen Male THA SAI 1994 Hiroshima SAI bronze: Mistral men; 1998 Bangkok SAI gold: Mistral light men; 2002 Busan SAI silver: Mistral light men; 2006 Doha SAI bronze: Mistral light men
Tadashi Honda Male JPN SWI 1970 Bangkok SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay; 1974 Tehran SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay
Toru Honda Male JPN ATH 1966 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Hong Cha-Ok Female KOR TTN 1990 Beijing TTN gold: doubles, silver: team, bronze: mixed doubles
Hong Deog-Yeong Male KOR FTB 1954 Manila FTB silver
Hong Eun-Seong Male KOR HOK 2006 Doha HOK gold; 2014 Incheon HOK bronze
Hong Gyeong-Seop Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Hong Hyeon-Hui Female KOR BAS 2002 Busan BAS silver
Hong Jeong-Ho Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Hong Ji-Yeon Female KOR VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver
Hong Kuk-Hyon Male PRK JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: half-lightweight -66 kg; 2014 Incheon JUD bronze: lightweight -73 kg
Hong Nam-Seon Female KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver
Hong Ok-Song Female PRK JUD 2002 Busan JUD gold: lightweight -57 kg; 2006 Doha JUD bronze: lightweight -57 kg
Hong Seok-Han Male KOR CYC 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: 1000 m track time trail; 1998 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit team
Hong Seong-Heun Male KOR BSB 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold
Hong Seung-Pyo Male KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: 50 m running target men, bronze: 10 m running target team, 50 m running target team men, 50 m running target mixed, and 50 m running target team mixed
Hong Song-Nam Male PRK FTB 1978 Bangkok FTB gold
Hong Su-Jong Female PRK GYM 2006 Doha GYM gold: uneven bars, silver: vault and team, bronze: all-around
Hong Sun-Hwa Female KOR TTN 1990 Beijing TTN silver: team
Hong Un-Jong Female PRK GYM 2006 Doha GYM silver: team, bronze: vault; 2014 Incheon GYM gold: vault, silver: team
Hong Yeong-Ok Female KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m sporting pistol team
Hong Yeong-Seung Male KOR FEN 1986 Seoul FEN gold: foil team; 1990 Beijing FEN silver: foil team
Hoo Cha-Pen Male TPE BAS 1954 Manila BAS silver; 1958 Tokyo BAS silver
Hoo Kam Chiu Male HKG SHO 1966 Bangkok SHO bronze: 50 m free pistol
Vivian Hoo Female MAS BDM 2014 Incheon BDM bronze: doubles
Yuya Horihata Male JPN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 400 m medley, bronze: 200 m medley
Ryuji Horii Male JPN SWI 1994 Hiroshima SWI bronze: 200 m backstroke
Takeshi Horikoshi Male JPN WLT 1970 Bangkok WLT gold: flyweight -52 kg
Shunsuke Horiuchi Male JPN ROW 1982 New Delhi ROW silver: single sculls; 1986 Seoul ROW silver: single sculls
Choji Hosaka Male JPN SHO 1954 Manila SHO gold: 50 m free pistol; 1958 Tokyo SHO gold: 25 m rapid fire pistol
Natsumi Hoshi Female JPN SWI 2010 Guangzhou SWI silver: 200 m butterfly; 2014 Incheon SWI gold: 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Mika Hoshino Female JPN TTN 1986 Seoul TTN bronze: singles, doubles, and team
Tomio Hosoda Male JPN ATH 1951 New Delhi ATH bronze: 100 m and 200 m; 1954 Manila ATH gold: 4×100 m relay
Tomomi Hosoda Female JPN SWI 1990 Beijing SWI bronze: 800 m freestyle
Yuichi Hosoda Male JPN TRI 2010 Guangzhou TRI gold, 2014 Incheon TRI gold: individual and mixed team
Saijo Hosokawa Male JPN SHO 1974 Tehran SHO gold: 50 m small-bore rifle prone, bronze: 50 m small-bore rifle prone team
Shigeyuki Hosono Male JPN EQU 1998 Bangkok EQU silver: Three-Day Event team; 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team; 2006 Doha EQU silver: Three-Day Event team
Sayed Esmail Hosseini Male IRI CYC 1966 Bangkok CYC bronze: road time trail team and 4000 m pursuit individual
Hou Xiaolan Female CHN HOK 2002 Busan HOK gold
Hou Xuemei Female CHN ATH 1986 Seoul ATH gold: discus throw; 1990 Beijing ATH gold: discus throw
Hou Yuzhu Female CHN VOL 1986 Seoul VOL gold
Hou Yuzhuo Female CHN TKW 2010 Guangzhou TKW silver: featherweight -57 kg
Daisuke Houki Male JPN WAP 1982 New Delhi WAP silver
Eri Hozumi Female JPN TEN 2014 Incheon TEN bronze: singles and team
Pongsak Hrientounthong Male THA BOX 1998 Bangkok BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Hsiao Mei-Yu Female TPE CYC 2006 Doha CYC silver: 500 m track time trail; 2010 Guangzhou CYC gold: road race, bronze: 500 m track time trail; 2014 Incheon CYC gold: omnium, bronze: road race, sprint team, and 3000 m pursuit team
Hsieh Chia-Shian Male TPE BSB 2002 Busan BSB silver; 2006 Doha BSB gold
Hsieh Su-Wei Female TPE TEN 2002 Busan TEN bronze: team; 2006 Doha TEN gold: team, bronze: mixed doubles; 2010 Guangzhou TEN silver: doubles and team; 2014 Incheon TEN gold: team, silver: doubles
Hsu Chi-Hung Male TPE TKW 1998 Bangkok TKW bronze: featherweight -64 kg
Hsu Chih-Ling Female TPE TKW 1998 Bangkok TKW gold: lightweight -60 kg
Hsu Hsiu-Ling Female TPE SOF 2006 Doha SOF silver
Hsu Jen-Hao Male TPE BDM 2014 Incheon BDM bronze: team
Hsu Jui-Te Male TPE CYC 1990 Beijing CYC silver: points race
Hsu Pei-Chin Female TPE ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 400 m hurdles; 1998 Bangkok ATH silver: 400 m hurdles
Hsu Shu-Ching Female TPE WLT 2014 Incheon WLT gold: featherweight -53 kg
Hu Binyuan Male CHN SHO 1998 Bangkok SHO gold: double trap and double trap team; 2002 Busan SHO silver: double trap team; 2006 Doha SHO gold: double trap team, silver: double trap; 2010 Guangzhou SHO gold: double trap team; 2014 Incheon SHO gold: double trap, silver: double trap team
Hu Dongmei Female CHN CAN 1994 Hiroshima CAN gold: K4 500 m
Hu Guohong Male CHN WRE 1990 Beijing WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Hu Huiren Male CHN HOK 2006 Doha HOK silver
Hu In-Jeong Male KOR VOL 2006 Doha VOL gold
Hu Jia Male CHN DIV 2002 Busan DIV gold: synchronised platform
Hu Kai Male CHN ATH 2006 Doha ATH bronze: 4×100 m relay
Hu Liang Male CHN HOK 2006 Doha HOK silver
Hu Minghai Male CHN CAN 2010 Guangzhou CAN gold: C2 slalom
Hu Qing Male CHN BOX 2006 Doha BOX gold: lightweight -60 kg; 2010 Guangzhou BOX silver: lightweight -60 kg
Hu Richa Male CHN WRE 1990 Beijing WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Hu Weidong Male CHN BAS 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS gold; 2002 Busan BAS silver
Hu Yadan Female CHN DIV 2010 Guangzhou DIV gold: platform
Hu Yadong Female CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: coxless fours
Hua Lingjun Male CHN ROW 1998 Bangkok ROW gold: lightweight single sculls
Hua Tian Male CHN EQU 2014 Incheon EQU silver: Three-Day Event individual
Huang Chien-Lung Male TPE WRE, JUD 1990 Beijing JUD bronze: half-lightweight -65 kg
Huang Chih-Hsiung Male TPE TKW 2002 Busan TKW gold: bantamweight -62 kg
Huang Chung-Yi Male TPE BSB 1990 Beijing BSB gold (demonstration event); 1998 Bangkok BSB bronze; 2002 Busan BSB silver
Huang Cunguang Male CHN CAN 2010 Guangzhou CAN gold: K1 slalom
Huang Dongyan Female CHN CYC 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Huang Geng Male CHN ATH 1990 Beijing ATH silver: long jump; 1994 Hiroshima ATH gold: long jump, silver: 4×100 m relay
Huang Haiqiang Male CHN ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: high jump
Huang Haiyang Female CHN FEN 2002 Busan FEN gold: sabre team; 2006 Doha FEN gold: sabre team
Huang Hong Female CHN HAN 2010 Guangzhou HAN gold
Huang Hua Female CHN BDM 1990 Beijing BDM gold: team, bronze: singles
Huang Huadong Male CHN GYM 1994 Hiroshima GYM gold: pommelled horse and team
Huang Hui-Wen Female TPE SOF 2002 Busan SOF silver; 2006 Doha SOF silver; 2010 Guangzhou SOF bronze; 2014 Incheon SOF silver
Huang I-Hua Female TPE TTN 2006 Doha TTN bronze: doubles
Huang Jialing Female CHN FEN 2006 Doha FEN silver: foil team
Huang Junxia Female CHN HOK 1998 Bangkok HOK bronze; 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Huang Liangzheng Male CHN ATH 1951 New Delhi ATH gold: 110 m hurdles, bronze: 400 m hurdles (competed as Ng Liang Chiang for Singapore)
Huang Liping Male CHN GYM 1994 Hiroshima GYM gold: parallel bars and team, silver: all-around and horizontal bar
Huang Maoxing Male CHN CAN 2010 Guangzhou CAN silver: C2 1000 m
Huang Nanyan Female CHN BDM 2002 Busan BDM gold: team, bronze: doubles
Huang Qiushuang Female CHN GYM 2010 Guangzhou GYM gold: vault and team, silver: all-around and uneven bars
Huang Qiuyan Female CHN ATH 2002 Busan ATH gold: triple jump
Huang Qun Female CHN GYM 1986 Seoul GYM gold: uneven bars and team, silver: all-around and balance beam
Huang Shanshan Female CHN TMP 2006 Doha TMP gold: individual; 2010 Guangzhou TMP gold: individual
Huang Shaohua Male CHN SWI 2002 Busan SWI gold: 4×100 m freestyle relay; 2006 Doha SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Huang Shih-Chun Female TPE WLT 2014 Incheon WLT bronze: light-heavyweight -69 kg (competed as Huang Shih-Hsu)
Huang Shiping Male CHN SHO 1990 Beijing SHO gold: 50 m running target team men, 50 m running target mixed, and 50 m running target team mixed
Huang Sui Female CHN BDM 2002 Busan BDM gold: team, silver: doubles; 2006 Doha BDM gold: doubles and team
Ted Huang Male TPE SAI 1998 Bangkok SAI silver: Mistral light men
Huang Ting-Ying Female TPE CYC 2014 Incheon CYC bronze: 3000 m pursuit team and sprint team
Huang Wenyi Female CHN ROW 2010 Guangzhou ROW gold: lightweight double sculls; 2014 Incheon ROW gold: lightweight quadruple sculls
Huang Xiaomin Female CHN SWI 1986 Seoul SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay; 1990 Beijing SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Huang Xiaoping Male CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: double sculls; 1994 Hiroshima ROW gold: single sculls
Huang Xiaoxiao Female CHN ATH 2006 Doha ATH gold: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Huang Xu Male CHN GYM 1998 Bangkok GYM gold: all-around and team, silver: rings, bronze: pommelled horse; 2002 Busan GYM gold: parallel bars, rings, and team
Huang Xuechen Female CHN SYN 2010 Guangzhou SYN gold: team and combination; 2014 Incheon SYN gold: duet and combination
Huang Yaojiang Male CHN FEN 2006 Doha FEN gold: sabre team
Huang Yu-Shin Female TPE JUD 1990 Beijing JUD bronze: extra-lightweight -48 kg; 1994 Hiroshima JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Huang Yunlong Male CHN BAS 1982 New Delhi BAS silver; 1986 Seoul BAS gold
Huang Zhanzhong Male CHN BDM 1990 Beijing BDM gold: team; 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Huang Zhihong Female CHN ATH 1986 Seoul ATH gold: shot put; 1990 Beijing ATH silver: shot put
Huang Zhipeng Male CHN CAN 2010 Guangzhou CAN gold: K2 1000 m
Serdar Hudaýberdiýew Male TKM BOX 2014 Incheon BOX bronze: welterweight -69 kg
Humam Tariq Male IRQ FTB 2014 Incheon FTB bronze
Huo Liang Male CHN DIV 2006 Doha DIV gold: synchronised platform; 2010 Guangzhou DIV silver: platform
Bait Husain Male PAK BOX 1958 Tokyo BOX bronze: light-middleweight -71 kg
Syed Hussain Shah Male PAK BOX 1986 Seoul BOX silver: light-heavyweight -81 kg
Abdulaziz Hussain Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Manzoor Hussain Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold
Musaddiq Hussain Male PAK HOK 1990 Beijing HOK gold
Zakir Hussain Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Ali Hussein Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Hwang Bo-Sil Female PRK GYM 1990 Beijing GYM silver: team
Hwang Chang-Ho Male KOR WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle lightweight -68 kg
Hwang Cheol-Sun Male KOR BOX 1974 Tehran BOX silver: flyweight -51 kg; 1978 Bangkok BOX gold: bantamweight -54 kg
Hwang Geum-Suk Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Hwang Gyeong-Seon Female KOR TKW 2006 Doha TKW gold: welterweight -67 kg
Hwang Gyu-Ok Female KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver
Hwang Ho-Dong Male KOR WLT 1958 Tokyo WLT silver: middle-heavyweight -90 kg; 1966 Bangkok WLT silver: heavyweight +90 kg; 1974 Tehran WLT super-heavyweight +110 kg silver: snatch
Hwang Hong-Cheol Male KOR ATH 1990 Beijing ATH silver: 400 m hurdles
Hwang Hui-Tae Male KOR JUD 2006 Doha JUD gold: middleweight -90 kg; 2010 Guangzhou JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Hwang Hye-Yeong Female KOR BDM 1986 Seoul BDM bronze: singles; 1990 Beijing BDM bronze: team
Hwang Ji-Man Male KOR BDM 2006 Doha BDM silver: team
Hwang Jong-Hyeon Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold
Hwang Seo-Na Female KOR FEN 2014 Incheon FEN gold: sabre team
Hwang Seon-Ho Male KOR BDM 1998 Bangkok BDM bronze: team
Hwang Seon-Hong Male KOR FTB 1990 Beijing FTB bronze
Hwang Sun-Won Male KOR EQU 2006 Doha EQU silver: jumping team
Hwang U-Won Male KOR WLT 1986 Seoul WLT gold: heavyweight I -100 kg; 1990 Beijing WLT gold: heavyweight I -100 kg
Hwang Wu-Jin Male KOR MOP 2014 Incheon MOP bronze: team
Hwang Yak-Na Male KOR HAN 1986 Seoul HAN gold
Hwang Ye-Seul Female KOR JUD 2010 Guangzhou JUD gold: middleweight -70 kg
Hwang Yeon-Ju Female KOR VOL 2010 Guangzhou VOL silver
Hwang Yeong-Jo Male KOR ATH 1994 Hiroshima ATH gold: marathon
Hwang Yu-Mi Female KOR BDM 2002 Busan BDM silver: team, bronze: doubles; 2006 Doha BDM bronze: team
Hyeon Byeong-Cheol Male KOR CYC 1994 Hiroshima CYC silver: sprint; 1998 Bangkok CYC bronze: sprint; 2002 Busan CYC bronze: keirin
Hyeon Hye-Seong Male KOR HOK 2014 Incheon HOK bronze
Hyeon Jeong-Hwa Female KOR TTN 1986 Seoul TTN gold: team, bronze: doubles and mixed doubles; 1990 Beijing TTN gold: doubles, silver: team and mixed doubles
Hyeon Ju-Yeop Male KOR BAS 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver; 2002 Busan BAS gold
Hyeon Seong-In Male KOR ROW 1986 Seoul ROW bronze: coxed pais
Hyeon Suk-Hui Female KOR JUD 1994 Hiroshima JUD gold: half-lightweight -52 kg
Magomed Ibragimov Male UZB WRE 2002 Busan WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Daud Ibrahim Male MAS CYC 1970 Bangkok CYC gold: 1600 m mass start, bronze: 1000 m track time trail
Muhammad Qamar Ibrahim Male PAK HOK 1990 Beijing HOK gold
Yermakhan Ibraimov Male KAZ BOX 1998 Bangkok BOX gold: light-middleweight -71 kg
Hiroki Ichigatani Male JPN FEN 1994 Hiroshima FEN bronze: foil team; 1998 Bangkok FEN silver: foil team
Masamitsu Ichiguchi Male JPN WRE 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman bantamweight -57 kg
Aki Ichijo Female JPN BAS 1994 Hiroshima BAS silver
Kana Ichikawa Female JPN ATH 2014 Incheon ATH silver: 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay
Yoshiko Ichikawa Female JPN ATH 2002 Busan ATH bronze: 1500 m
Chiharu Icho Female JPN WRE 2006 Doha WRE gold: freestyle flyweight -48 kg
Kaori Icho Female JPN WRE 2002 Busan WRE silver: freestyle middleweight -63 kg; 2006 Doha WRE gold: freestyle middleweight -63 kg
Takako Ida Female JPN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: team; 1998 Bangkok BDM bronze: team
Juri Ide Female JPN TRI 2014 Incheon TRI silver: individual
Imad Idriss Male SYR BOX 1982 New Delhi BOX silver: light-middleweight -71 kg
Chihiro Igarashi Female JPN SWI 2014 Incheon SWI silver: 200 m freestyle and 4×200 m freestyle relay, bronze: 400 m freestyle
Miki Igarashi Female JPN ATH 1994 Hiroshima ATH bronze: 10000 m
Takako Iida Female JPN VOL 1966 Bangkok VOL gold; 1970 Bangkok VOL gold; 1974 Tehran VOL gold
Hideo Iijima Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH silver: 200 m and 4×100 m relay; 1966 Bangkok ATH bronze: 100 m
Keiko Iijima Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH silver: 400 m hurdles, bronze: 4×400 m relay
Makoto Iijima Male JPN CYC 1998 Bangkok CYC silver: road race; 2002 Busan CYC silver: madison
Yoichi Iijima Male JPN SAI 2006 Doha SAI silver: Laser men
Yoshio Iimuro Male JPN ATH 1951 New Delhi ATH gold: triple jump; 1954 Manila ATH silver: triple jump
Minoru Iizuka Male JPN WRE 1954 Manila WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg; 1958 Tokyo WRE gold: freestyle bantamweight -57 kg
Shota Iizuka Male JPN ATH 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay, silver: 4×100 m relay
Tomohiro Iizuka Male JPN BSB 1998 Bangkok BSB silver
Kumiko Ikeda Female JPN ATH 2006 Doha ATH gold: long jump
Naohiro Ikeda Male JPN VOL 1966 Bangkok VOL gold
Hiroshi Ikehata Male JPN WLT 1994 Hiroshima WLT bronze: bantamweight -59 kg; 1998 Bangkok WLT bronze: featherweight -62 kg
Kanae Ikehata Female JPN FEN 2010 Guangzhou FEN silver: foil team
Takashi Ikenoue Male JPN HAN 1982 New Delhi HAN silver
Yukio Iketani Male JPN GYM 1990 Beijing GYM silver: horizontal bar and team
Yeldos Ikhsangaliyev Male KAZ JUD 2006 Doha JUD bronze: heavyweight +100 kg
Mohamed Madzli Ikmar Male MAS HOK 2002 Busan HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK silver
Yasuo Ikoma Male JPN HAN 1982 New Delhi HAN silver
Ezrael Illkhanouf Male IRI BOX 1958 Tokyo BOX bronze: flyweight -51 kg
Ilya Ilyin Male KAZ WLT 2006 Doha WLT gold: middle-heavyweight -94 kg; 2010 Guangzhou WLT gold: middle-heavyweight -94 kg
Im Bang-Eon Male KOR BDM 2002 Busan BDM gold: team
Im Chae-Bin Male KOR CYC 2014 Incheon CYC gold: sprint team
Im Chang-Yong Male KOR BSB 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Im Chun-Ae Female KOR ATH 1986 Seoul ATH gold: 800 m, 1500 m, and 3000 m
Im Deok-Jun Male KOR HAN 2014 Incheon HAN silver
Im Do-Heon Male KOR VOL 1994 Hiroshima VOL bronze
Im Dong-Gi Male KOR SHO 1986 Seoul SHO silver: skeet team, bronze: skeet
Im Dong-Hyeon Male KOR ARC 2002 Busan ARC gold: team, bronze: individual; 2006 Doha ARC gold: individual and team; 2010 Guangzhou ARC gold: team
Im Gye-Suk Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Im Gyeong-Jin Female KOR BDM 1998 Bangkok BDM silver: team and mixed doubles
Im Gyeong-Seok Male KOR ROW 1990 Beijing ROW silver: single sculls
Im Gyu-Ha Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze; 1986 Seoul HAN gold
Im Hye-Suk Female KOR VOL 1986 Seoul VOL bronze
Im Jang-Su Male KOR SHO 1986 Seoul SHO gold: 25 m rapid fire pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol; 1990 Beijing SHO gold: 25 m rapid fire pistol team, silver: 25 m centre fire pistol team, 25 m rapid fire pistol, and 25 m standard pistol team; 1994 Hiroshima SHO bronze: 25 m rapid fire pistol team
Im Jeong-Bin Male KOR BOX 1998 Bangkok BOX silver: light-middleweight -71 kg
Im Jeong-U Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Im Jeong-U Female KOR HOK 2002 Busan HOK silver
Im Jin-Seok Male KOR HAN 1986 Seoul HAN gold
Im Jong-Cheon Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold
Im Mi-Gyeong Female KOR HAN 1990 Beijing HAN gold
Im Nam-Gyun Male KOR SWI 2006 Doha SWI bronze: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Im Sang-Jo Male KOR CYC 1958 Tokyo CYC gold: road race team
Im Seon-Dong Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver
Im Su-Jeong Female KOR TKW 2002 Busan TKW gold: flyweight -51 kg
Im Tae-Ho Male KOR VOL 1962 Jakarta VOL silver: nine-a-side; 1966 Bangkok VOL silver
Im Yeong-Cheol Male KOR HAN 1982 New Delhi HAN bronze
Im Yeong-Seop Male KOR SHO 2002 Busan SHO bronze: 10 m air rifle team
Im Yong-Su Male PRK WLT 2002 Busan WLT silver: featherweight -62 kg; 2006 Doha WLT bronze: featherweight -62 kg
Masako Imai Female JPN SAI 1998 Bangkok SAI bronze: Mistral women; 2002 Busan SAI bronze: Mistral women
Kenichi Imaizumi Male JPN BAS 1958 Tokyo BAS bronze
Fumio Imamura Male JPN ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 50 km walk; 1998 Bangkok ATH bronze: 50 km walk
Kimihiko Imamura Male JPN SAI 2014 Incheon SAI silver: 470 men
Aset Imanbayev Male KAZ WRE 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Dae Imlani Male PHI SWI 1970 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay; 1974 Tehran SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Yakhyo Imomov Male UZB JUD 2014 Incheon JUD bronze: team
Naoko Imoto Female JPN SWI 1990 Beijing SWI bronze: 50 m freestyle; 1994 Hiroshima SWI gold: 50 m freestyle and 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Muhammad Imran Male PAK HOK 2006 Doha HOK bronze; 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Tariq Imran Male PAK HOK 1998 Bangkok HOK bronze
Noriko Inada Female JPN SWI 2002 Busan SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay
Yoko Inada Female JPN SHO 1994 Hiroshima SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2006 Doha SHO silver: 25 m sporting pistol team
Mamoru Inagaki Male JPN SHO 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team; 1986 Seoul SHO silver: 25 m standard pistol and 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol and 10 m air pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol team; 1994 Hiroshima SHO silver: 50 m free pistol team
Michiyo Inaoka Female JPN ATH 1970 Bangkok ATH gold: high jump
Kwuanfah Inchareon Female THA ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 4×100 m relay
Sri Indriyani Female INA WLT 1998 Bangkok WLT bronze: flyweight -48 kg
Yukio Inokuma Male JPN SHO 1958 Tokyo SHO gold: 50 m small-bore rifle prone
Etsuko Inoue Female JPN TEN 1982 New Delhi TEN gold: singles, silver: mixed doubles, bronze: doubles and team
Kiyoto Inoue Male JPN CAN 1990 Beijing CAN silver: C1 500 m
Kosei Inoue Male JPN JUD 1998 Bangkok JUD gold: half-heavyweight -100 kg; 2002 Busan JUD gold: open class
Mayumi Inoue Female JPN SOF 1994 Hiroshima SOF silver
Megumi Inoue Female JPN SHO 2002 Busan SHO bronze: double trap team
Osamu Inoue Male JPN ATH 1954 Manila ATH gold: 5000 m; 1958 Tokyo ATH gold: 5000 m
Satoru Inoue Male JPN ATH 1994 Hiroshima ATH gold: 4×100 m relay
Toshiaki Inoue Male JPN ATH 1974 Tehran ATH gold: triple jump
Ratchanok Intanon Female THA BDM 2010 Guangzhou BDM silver: team
Emi Inui Female JPN SOF 2006 Doha SOF gold
Yukiko Inui Female JPN SYN 2010 Guangzhou SYN silver: duet, team, and combination; 2014 Incheon SYN silver: duet, team, and combination
Muhammad Iqbal Male PAK ATH 1954 Manila ATH silver: hammer throw; 1958 Tokyo ATH gold: hammer throw; 1962 Jakarta ATH bronze: hammer throw
Zafar Iqbal Male IND HOK 1978 Bangkok HOK silver; 1982 New Delhi HOK silver
Eko Irawan Male INA WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: featherweight -62 kg; 2014 Incheon WLT bronze: featherweight -62 kg
Muhammad Irfan Male PAK HOK 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Ryosuke Irie Male JPN SWI 2006 Doha SWI gold: 200 m backstroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m backstroke, 200 m backstroke, and 4×100 m medley relay, silver: 50 m backstroke; 2014 Incheon SWI gold: 100 m backstroke and 200 m backstroke, silver: 50 m backstroke and 4×100 m medley relay
Takashi Irie Male JPN WRE 1978 Bangkok WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg; 1986 Seoul WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg
Vladimir Isachenko Male KAZ SHO 2002 Busan SHO bronze: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO bronze: 25 m standard pistol
Inna Isakova Female UZB CAN 1994 Hiroshima CAN silver: K4 500 m, bronze: K2 500 m; 1998 Bangkok CAN silver: K4 500 m
Gulzhan Isanova Female KAZ JUD 2006 Doha JUD bronze: open class; 2010 Guangzhou JUD bronze: heavyweight +78 kg
Ryoji Isaoka Male JPN WLT 1982 New Delhi WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1986 Seoul WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg; 1990 Beijing WLT bronze: light-heavyweight -82.5 kg
Bodin Isara Male THA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Takemi Ise Female JPN SWI 1982 New Delhi SWI gold: 100 m butterfly and 4×100 m medley relay, silver: 200 m butterfly
Seiko Iseki Male CHN, JPN TTN 1990 Beijing TTN gold: mixed doubles, silver: singles and doubles, bronze: team (competed as Wei Qingguang for China); 1998 Bangkok TTN bronze: team
Kazuharu Ishida Male JPN WRE 1974 Tehran WRE silver: Greco-Roman light-flyweight -48 kg
Kiyomi Ishida Female JPN TTN 1986 Seoul TTN bronze: team
Kyoko Ishida Female JPN VOL 1982 New Delhi VOL silver
Yoshihisa Ishida Male JPN ATH 1966 Bangkok ATH silver: shot put; 1970 Bangkok ATH silver: hammer throw
Hitoshi Ishigaki Male JPN BOX 1974 Tehran BOX gold: bantamweight -54 kg
Toshiyasu Ishige Male JPN SHO 1974 Tehran SHO gold: trap team
Hiroshi Ishii Male JPN SWI 1958 Tokyo SWI silver: 1500 m freestyle
Kikuyo Ishii Female JPN SWI 1970 Bangkok SWI silver: 100 m backstroke
Satoshi Ishii Male JPN JUD 2006 Doha JUD silver: half-heavyweight -100 kg
Takao Ishii Male JPN SHO 1962 Jakarta SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions; 1966 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m standard rifle 3 positions
Tetsunosuke Ishii Male JPN WAP 1966 Bangkok WAP gold
Yusuke Ishijima Male JPN VOL 2010 Guangzhou VOL gold
Kasumi Ishikawa Female JPN TTN 2010 Guangzhou TTN bronze: doubles and mixed doubles; 2014 Incheon TTN silver: team
Kenji Ishikawa Male JPN SWI 1962 Jakarta SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke; 1966 Bangkok SWI gold: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m breaststroke
Naohiro Ishikawa Male JPN FTB 2002 Busan FTB silver
Taeko Ishikawa Female JPN SOF 1998 Bangkok SOF silver
Yukio Ishikawa Male JPN ATH 1951 New Delhi ATH silver: high jump; 1954 Manila ATH silver: high jump; 1958 Tokyo ATH bronze: high jump
Takashi Ishimoto Male JPN SWI 1958 Tokyo SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Korina Ishimtseva Female KAZ VOL 2010 Guangzhou VOL bronze
Manami Ishizaka Female JPN GYM 2002 Busan GYM bronze: team; 2006 Doha GYM bronze: team
Hiroko Ishizu Female JPN ARC 1986 Seoul ARC bronze: team
Islah-ud-Din Male PAK HOK 1974 Tehran HOK gold; 1978 Bangkok HOK gold
Rafael Islamov Male UZB CAN 1998 Bangkok CAN gold: K4 1000 m
Ramil Islamov Male UZB WRE 1998 Bangkok WRE silver: freestyle lightweight -63 kg
Ibrahim Ismail Male QAT ATH 1990 Beijing ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 1994 Hiroshima ATH gold: 400 m, bronze: 200 m and 4×400 m relay; 1998 Bangkok ATH silver: 400 m
Junko Isoda Female JPN SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 200 m breaststroke
Yorihide Isogai Male JPN WRE 1970 Bangkok WRE silver: freestyle super-heavyweight +100 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle super-heavyweight +100 kg, silver: Greco-Roman super-heavyweight +100 kg
Takao Isokawa Male JPN WRE 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle heavyweight -96 kg
Hiromi Isozaki-Ikeda Female JPN FTB 1998 Bangkok FTB bronze (competed as Hiromi Isozaki); 2006 Doha FTB silver (competed as Hiromi Isozaki)
Denis Istomin Male UZB TEN 2010 Guangzhou TEN silver: singles and team; 2014 Incheon TEN bronze: team
Sergey Istomin Male KAZ WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: heavyweight -105 kg
Mikio Itakura Male JPN SHO 1982 New Delhi SHO bronze: skeet team
Atsushi Ito Male JPN WRE 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Fumiko Ito Female JPN ATH 1962 Jakarta ATH silver: long jump
Hanae Ito Female JPN SWI 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay, bronze: 200 m freestyle
Hidetada Ito Male JPN HAN 1982 New Delhi HAN silver; 1986 Seoul HAN bronze
Hiromichi Ito Male JPN WRE 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1990 Beijing WRE silver: Greco-Roman welterweight -74 kg
Katsuji Ito Male JPN SWI 1966 Bangkok SWI gold: 4×200 m freestyle relay, silver: 1500 m freestyle
Kazue Ito Female JPN SOF 2002 Busan SOF gold
Keisuke Ito Male JPN SWI 1962 Jakarta SWI gold: 200 m backstroke, silver: 100 m backstroke
Koji Ito Male JPN ATH 1994 Hiroshima ATH gold: 4×100 m relay, silver: 200 m; 1998 Bangkok ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay
Minoru Ito Male JPN SHO 1970 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle and 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Sachiko Ito Female JPN SOF 2002 Busan SOF gold; 2006 Doha SOF gold
Shinji Ito Male JPN SWI 1982 New Delhi SWI bronze: 200 m medley amd 400 m medley
Shunsuke Ito Male JPN SWI 1998 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Tatsuma Ito Male JPN TEN 2010 Guangzhou TEN bronze: singles; 2014 Incheon TEN bronze: team
Hajime Itoi Male JPN SWI 1990 Beijing SWI silver: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m backstroke; 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m backstroke and 4×100 m medley relay, silver: 200 m backstroke and 100 m butterfly
Teruo Itokawa Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH gold: shot put
Mayo Itoyama Female JPN SYN 2010 Guangzhou SYN silver: team and combination; 2014 Incheon SYN silver: combination
Takashi Itoyama Male JPN BAS 1954 Manila BAS bronze; 1958 Tokyo BAS bronze
Nataliya Ivoninskaya Female KAZ ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 100 m hurdles
Satoshi Iwabuchi Male JPN TEN 1994 Hiroshima TEN bronze: team; 1998 Bangkok TEN gold: mixed doubles, silver: singles and team; 2006 Doha TEN silver: team and mixed doubles
Yumi Iwabuchi Female JPN SOF 2002 Busan SOF gold
Michinori Iwaguro Male JPN ROW 1990 Beijing ROW silver: eights; 1994 Hiroshima ROW silver: lightweight coxless fours
Toyoko Iwahara Female JPN VOL 1970 Bangkok VOL gold
Yoshitaka Iwamizu Male JPN ATH 2002 Busan ATH silver: 3000 m steeplechase
Akiko Iwamoto Female JPN ROW 1998 Bangkok ROW silver: lightweight double sculls and lightweight quadruple sculls; 2002 Busan ROW silver: double sculls; 2006 Doha ROW silver: lightweight double sculls; 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight double sculls
Shohei Iwamoto Male JPN MOP 2014 Incheon MOP silver: team, bronze: individual
Sachimi Iwao Female JPN HOK 2002 Busan HOK bronze; 2006 Doha HOK silver
Kunihiro Iwasaki Male JPN SWI 1966 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI gold: 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×200 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle
Toshihiko Iwasaki Male JPN ATH 1990 Beijing ATH silver: 110 m hurdles
Azusa Iwashimizu Female JPN FTB 2006 Doha FTB silver; 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Satsuo Iwashita Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH bronze: 1500 m; 1966 Bangkok ATH bronze: 1500 m
Minoru Iwata Male JPN VOL 1982 New Delhi VOL gold
Tokusaburo Iwata Male JPN SHO 1954 Manila SHO silver: trap
Yoshiko Iwata Female JPN BDM 1998 Bangkok BDM bronze: team
Takatoshi Iwatsuki Male JPN ROW 1994 Hiroshima ROW silver: coxless fours
Hiroshi Izumi Male JPN JUD 2006 Doha JUD bronze: middleweight -90 kg
Hiroyuki Izumi Male JPN CAN 1990 Beijing CAN bronze: C2 500 m
Masayuki Izumikawa Male JPN VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 2002 Busan VOL bronze
Kenzo Izutsu Male JPN SWI 1962 Jakarta SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Ali Jabbari Male IRI FTB 1966 Bangkok FTB silver; 1974 Tehran FTB gold
Ivan Jacob Male IND ATH 1954 Manila ATH silver: 4×400 m relay
Abbas Jadidi Male IRI WRE 1998 Bangkok WRE gold: freestyle heavyweight -97 kg; 2002 Busan WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Tofigh Jahanbakht Male IRI WRE 1958 Tokyo WRE silver: freestyle welterweight -73 kg
Ghafour Jahani Male IRI FTB 1974 Tehran FTB gold
Jairulla Jaitulla Male PHI SWI 1970 Bangkok SWI silver: 4×100 m freestyle relay, 4×200 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m freestyle; 1974 Tehran SWI bronze: 200 m medley and 4×100 m medley relay; 1978 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Sangwan Jaksunin Female THA ATH 2010 Guangzhou ATH gold: 4×100 m relay (competed as Phatsorn Jaksuninkorn)
Parviz Jalayer Male IRI WLT 1966 Bangkok WLT gold: lightweight -67.5 kg
Amman Jalmaani Male PHI SWI 1966 Bangkok SWI bronze: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay; 1970 Bangkok SWI silver: 100 m breaststroke, 200 m breaststroke, and 4×100 m medley relay; 1974 Tehran SWI bronze: 4×100 m medley relay
Roberto Jalnaiz Male PHI BOX 1990 Beijing BOX gold: bantamweight -54 kg
Maryam Jamal Female BRN ATH 2006 Doha ATH gold: 800 m and 1500 m; 2010 Guangzhou ATH gold: 1500 m; 2014 Incheon ATH gold: 1500 m and 5000 m
Mahlagha Jambozorg Female IRI SHO 2010 Guangzhou SHO silver: 10 m air rifle team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jamtsyn Bor Male MGL WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle heavyweight -100 kg
Jamtsyn Davaajav Male MGL WRE 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle welterweight -74 kg
Jang Bong-Mun Male PRK BOX 1978 Bangkok BOX silver: middleweight -75 kg
Jang Byeong-Cheol Male KOR VOL 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold; 2006 Doha VOL gold
Jang Eun-Jeong Female KOR HOK 1990 Beijing HOK gold
Jang Gyeong-Mu Male KOR WRE 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg
Jang Gyu-Cheol Male KOR SWI 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Jang Hyang-Mi Female PRK SYN 2010 Guangzhou SYN bronze: team
Jang Hye-Ok Female KOR BDM 1994 Hiroshima BDM gold: doubles and team, silver: mixed doubles
Jang Hyun-Soo Male KOR FTB 2014 Incheon FTB gold
Jang Jae-Geun Male KOR ATH 1982 New Delhi ATH gold: 200 m, silver: 100 m; 1986 Seoul ATH gold: 200 m, bronze: 4×100 m relay
Jang Jae-Seong Male KOR WRE 1994 Hiroshima WRE silver: freestyle featherweight -62 kg; 1998 Bangkok WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
Jang Jong-Hyeon Male KOR HOK 2006 Doha HOK gold; 2014 Incheon HOK bronze
Jang Mi-Gyeong Female KOR FEN 1994 Hiroshima FEN silver: foil, bronze: foil team
Jang Mi-Ran Female KOR WLT 2002 Busan WLT silver: super-heavyweight +75 kg; 2006 Doha WLT silver: super-heavyweight +75 kg; 2010 Guangzhou WLT gold: super-heavyweight +75 kg
Jang Ri-Ra Female KOR HAN 1990 Beijing HAN gold
Jang Se-Hong Male PRK WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle light-flyweight -48 kg
Jang Seon-Hyeong Female KOR BAS 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jang Seon-Jae Male KOR CYC 2006 Doha CYC gold: 4000 m pursuit individual, 4000 m pursuit team, and madison; 2010 Guangzhou CYC gold: 4000 m pursuit individual and 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC silver: 4000 m pursuit team (raced in heats only)
Jang Seong-Ho Male KOR BSB 2002 Busan BSB gold; 2006 Doha BSB bronze
Jang Seong-Ho Male KOR JUD 2002 Busan JUD silver: half-heavyweight -100 kg; 2006 Doha JUD gold: half-heavyweight -100 kg
Jang So-Hui Female KOR HAN 2002 Busan HAN gold
Jang So-Yeon Female KOR VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Jang Song-Man Male PRK TTN 2010 Guangzhou TTN bronze: team
Jang Su-Ji Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Jang Sun-Yong Female PRK ARC 1978 Bangkok ARC bronze: team
Jang Tae-Seok Male KOR FEN 1990 Beijing FEN gold: épée team, silver: épée
Jang Ui-Jong Male KOR TEN 1994 Hiroshima TEN silver: doubles
Jang Won-Sam Male KOR BSB 2006 Doha BSB bronze
Jang Yong-Ho Male KOR ARC 2006 Doha ARC gold: team
Jang Yun-Chang Male KOR VOL 1978 Bangkok VOL gold; 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL silver; 1990 Beijing VOL silver
Jang Yun-Gyeong Female KOR SYN 1998 Bangkok SYN silver: duet; 2002 Busan SYN silver: solo, bronze: duet
Jang Yun-Ho Male KOR CYC 1982 New Delhi CYC gold: road time trail team; 1986 Seoul CYC bronze: road time trail team
Jang Yun-Hui Female KOR VOL 1990 Beijing VOL silver; 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver
Parkpoom Jangphonak Male THA BOX 1998 Bangkok BOX gold: welterweight -67 kg
Sohrab Janshed Contractor Male IND SAI 1970 Bangkok SAI bronze: Enterprise
Ekkachai Janthana Male THA ATH 2002 Busan ATH gold: 4×100 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×100 m relay
Jargalsaikhany Chuluunbat Male MGL WRE 2010 Guangzhou WRE silver: freestyle super-heavyweight -120 kg
Prapawadee Jaroenrattanatarakoon Female THA WLT 2006 Doha WLT silver: featherweight -53 kg; 2010 Guangzhou WLT bronze: featherweight -53 kg
Waleed Jasem Mubarak Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver; 1986 Seoul FTB bronze
Emad Jassim Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Saad Jassim Male IRQ FTB 1982 New Delhi FTB gold
Meiliana Jauhari Female INA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Ibrahim Javadi Male IRI WRE 1970 Bangkok WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg; 1974 Tehran WRE gold: freestyle flyweight -52 kg
Ahad Javan Saleh Male IRI WRE 1986 Seoul WRE bronze: Greco-Roman featherweight -62 kg
Mahsa Javer Female IRI ROW 2014 Incheon ROW bronze: lightweight quadruple sculls
Susanthika Jayasinghe Female SRI ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 200 m; 2002 Busan ATH gold: 100 m; 2006 Doha ATH silver: 100 m, bronze: 200 m
Chandrasena Jayasuriya Male SRI BOX 1954 Manila BOX bronze: featherweight -57 kg
Henry Jayasuriya Male SRI BOX 1954 Manila BOX silver: bantamweight -54 kg
César Jayme Male PHI SHO 1954 Manila SHO silver: 50 m small-bore rifle prone; 1958 Tokyo SHO silver: 50 m small-bore rifle prone
Ruth Jebet Female BRN ATH 2014 Incheon ATH gold: 3000 m steeplechase
Mani Jegathesan Male MAL, MAS ATH 1962 Jakarta ATH gold: 200 m, silver: 100 m and 4×400 m relay, bronze: 4×100 m relay (competed for Malaya); 1966 Bangkok ATH gold: 100 m, 200 m, and 4×100 m relay (competed for Malaysia)
Jeon Byeong-Gwan Male KOR WLT 1990 Beijing WLT gold: bantamweight -56 kg; 1994 Hiroshima WLT gold: bantamweight -59 kg
Jeon Chan-Sik Male KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: skeet team
Jeon Gwang-Rak Male KOR CAN 1998 Bangkok CAN silver: C2 500 m; 2002 Busan CAN bronze: C2 500 m
Jeon Hui-Cheol Male KOR BAS 1994 Hiroshima BAS silver; 2002 Busan BAS gold
Jeon Hui-Suk Female KOR FEN 2006 Doha FEN gold: foil team; 2010 Guangzhou FEN gold: foil team, bronze: foil; 2014 Incheon FEN gold: foil and foil team
Jeon In-Su Male KOR ARC 1986 Seoul ARC gold: team, bronze: 30 m double, 70 m double, and 90 m double
Jeon Jae-Yeon Female KOR BDM 2002 Busan BDM silver: team; 2006 Doha BDM bronze: team
Jeon Ji-Hee Female KOR TTN 2014 Incheon TTN bronze: mixed doubles
Jeon Jong-Ha Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold
Jeon Ju-Won Female KOR BAS 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jeon Mi-Gyeong Female KOR FEN 1994 Hiroshima FEN bronze: foil team; 1998 Bangkok FEN gold: foil team
Jeon Sang-Gyun Male KOR WLT 2010 Guangzhou WLT silver: super-heavyweight +105 kg
Jeon Yeong-Eun Female KOR ATH 2014 Incheon ATH bronze: 20 km walk
Jeon Yu-Mi Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Jeong Bo-Kyeong Female KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: extra-lightweight -48 kg
Jeong Bu-Jin Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Jeong Bu-Yeong Male KOR ROW 1986 Seoul ROW bronze: eights
Jeong Da-Rae Female KOR SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 200 m breaststroke
Jeong Da-Wun Female KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: half-middleweight -63 kg and team
Jeong Dae-Hyeon Male KOR BSB 2010 Guangzhou BSB gold
Jeong Dae-Jin Male KOR WLT 1994 Hiroshima WLT silver: heavyweight II -108 kg
Jeong Dae-Yeong Female KOR VOL 2002 Busan VOL silver; 2010 Guangzhou VOL silver
Jeong Do-Hun Male KOR BOX 1958 Tokyo BOX gold: lightweight -60 kg
Jeong Dong-Gi Male KOR VOL 1970 Bangkok VOL silver
Jeong Du-Hui Male KOR SWI 2006 Doha SWI bronze: 4×100 m medley relay; 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay
Jeong Eun-Gyeong Female KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Jeong Eun-Hui Female KOR HAN 2002 Busan HAN gold
Jeong Eun-Sun Female KOR BAS 1990 Beijing BAS gold; 1994 Hiroshima BAS gold
Jeong Gang-Uk Male KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold
Jeong Geun-U Male KOR BSB 2006 Doha BSB bronze; 2010 Guangzhou BSB gold
Jeong Gil-Ok Female KOR FEN 2006 Doha FEN gold: foil team
Jeong Guk-Jin Male KOR FTB 1954 Manila FTB silver
Jeong Gwang-Seok Male KOR FTB 1990 Beijing FTB bronze
Jeong Gye-Seok Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Jeong Gyeong-Eun Female KOR BDM 2014 Incheon BDM silver: team
Jeong Gyeong-Mi Female KOR JUD 2010 Guangzhou JUD gold: half-heavyweight -78 kg; 2014 Incheon JUD gold: half-heavyweight -78 kg
Jeong Hun Male KOR JUD 1990 Beijing JUD gold: lightweight -71 kg; 1994 Hiroshima JUD gold: lightweight -71 kg
Jeong Hyo-Jeong Female KOR FEN 2006 Doha FEN silver: épée team; 2010 Guangzhou FEN bronze: épée team
Jeong In-Gyo Male KOR ROW 1986 Seoul ROW bronze: coxed pais
Jeong Jae-Geun Male KOR BAS 1990 Beijing BAS bronze; 1994 Hiroshima BAS silver; 1998 Bangkok BAS silver
Jeong Jae-Heon Male KOR ARC 1994 Hiroshima ARC gold: team, silver: individual
Jeong Jae-Hui Female KOR BDM 1998 Bangkok BDM silver: team, bronze: doubles
Jeong Jae-Seong Male KOR BDM 2006 Doha BDM silver: team, bronze: doubles; 2010 Guangzhou BDM silver: team, bronze: doubles
Jeong Jeom-Sik Male KOR CYC 1990 Beijing CYC bronze: 4000 m pursuit team
Jeong Jeong-Yeon Female KOR JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: extra-lightweight -48 kg
Jeong Ji-Hae Female KOR HAN 2010 Guangzhou HAN bronze; 2014 Incheon HAN gold
Jeong Ji-Hyeon Male KOR WRE 2010 Guangzhou WRE silver: Greco-Roman lightweight -60 kg; 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman light-middleweight -71 kg
Jeong Jin-Hwa Male KOR MOP 2014 Incheon MOP silver: individual, bronze: team
Jeong Jin-Seon Male KOR FEN 2006 Doha FEN gold: épée team; 2010 Guangzhou FEN gold: épée team; 2014 Incheon FEN gold: épée and épée team
Jeong Jin-Su Male KOR GYM 1990 Beijing GYM bronze: team; 1994 Hiroshima GYM silver: parallel bars
Jeong Mi-Gyeong Female KOR BAS 1990 Beijing BAS gold
Jeong Mi-Ra Female KOR SHO 2014 Incheon SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions and 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle team
Jeong Min-Tae Male KOR BSB 1990 Beijing BSB silver (demonstration event)
Jeong Nam-Sik Male KOR FTB 1954 Manila FTB silver
Jeong Ryo-Hwan Male KOR FTB 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Jeong Sang-Hyeon Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Jeong Seon-Hye Female KOR VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL silver
Jeong Seon-Min Female KOR BAS 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver
Jeong Seon-Yong Female KOR JUD 1994 Hiroshima JUD gold: lightweight -56 kg
Jeong Seong-An Male KOR SAI 1998 Bangkok SAI gold: 470 men
Jeong Seong-Suk Female KOR JUD 1994 Hiroshima JUD gold: half-middleweight -61 kg; 1998 Bangkok JUD bronze: lightweight -57 kg
Jeong Seul-Gi Female KOR SWI 2006 Doha SWI bronze: 200 m breaststroke and 4×100 m medley relay
Jeong Sin-Jo Male KOR BOX 1962 Jakarta BOX gold: flyweight -51 kg
Jeong So-Yeong Female KOR BDM 1986 Seoul BDM silver: mixed doubles; 1990 Beijing BDM silver: doubles, bronze: team; 1994 Hiroshima BDM gold: mixed doubles and team, silver: doubles
Jeong Su-Gi Male KOR FEN 1994 Hiroshima FEN gold: foil team
Jeong Su-Yeong Male KOR HAN 2010 Guangzhou HAN gold; 2014 Incheon HAN silver
Jeong Sun-Ok Female KOR ATH 2010 Guangzhou ATH gold: long jump
Jeong Sun-Ok Female KOR VOL 1974 Tehran VOL silver
Jeong Ui-Gyeong Male KOR HAN 2010 Guangzhou HAN gold; 2014 Incheon HAN silver
Jeong Ui-Tak Male KOR VOL 1990 Beijing VOL silver
Jeong Won-Yong Male KOR SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m freestyle relay (swam in heats only)
Jeong Yeong-Hun Male KOR CYC 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team
Jeong Yong-Gyun Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Jeong Yu-Ra Female KOR HAN 2014 Incheon HAN gold
Jeoung Young-Sik Male KOR TTN 2010 Guangzhou TTN silver: team, bronze: doubles
Ji Dong-Won Male KOR FTB 2010 Guangzhou FTB bronze
Ji Gang Male CHN SHO 1990 Beijing SHO gold: 50 m running target men, 50 m running target team men, and 50 m running target team mixed
Ji Gyeong-Hui Female KOR VOL 1986 Seoul VOL bronze; 1990 Beijing VOL silver
Ji Jae-Gwan Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Ji Jeong-Mi Female KOR ATH 1986 Seoul ATH bronze: heptathlon
Ji Kyong-Sun Female PRK JUD 2002 Busan JUD silver: half-middleweight -63 kg
Ji Liping Female CHN SWI 2006 Doha SWI gold: 50 m breaststroke, silver: 100 m breaststroke; 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m breaststroke, bronze: 200 m breaststroke
Ji Sang-Jun Male KOR SWI 1990 Beijing SWI gold: 200 m backstroke, bronze: 4×200 m freestyle relay and 4×100 m medley relay; 1994 Hiroshima SWI gold: 200 m backstroke, silver: 4×200 m freestyle relay
Ji Seong-Hwan Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold
Ji Seung-Hwan Male KOR CYC 1994 Hiroshima CYC gold: 4000 m pursuit team; 1998 Bangkok CYC gold: 1000 m track time trail and 4000 m pursuit team
Ji Yeong-Jun Male KOR ATH 2010 Guangzhou ATH gold: marathon
Ji Yong-Ju Male KOR BOX 1970 Bangkok BOX gold: flyweight -51 kg
Ji Yoo-Jin Female KOR ROW 2010 Guangzhou ROW silver: lightweight single sculls; 2014 Incheon ROW gold: lightweight single sculls
Ji Zebiao Male CHN ATH 1986 Seoul ATH gold: pole vault
Ji Zhaoguang Male CHN BAS 1982 New Delhi BAS silver
Jia Guihua Male CHN FEN 1990 Beijing FEN gold: sabre team
Jiang Chen Male CHN SAI 1990 Beijing SAI gold: Lechner A-390 men
Jiang Chengji Male CHN SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 100 m butterfly, silver: 50 m freestyle and 4×100 m medley relay; 1998 Bangkok SWI gold: 50 m freestyle
Jiang Cuihua Female CHN CYC 1998 Bangkok CYC silver: sprint
Jiang Fan Female CHN CYC 2010 Guangzhou CYC gold: 3000 m pursuit individual, silver: individual time trial
Jiang Fudong Male CHN VOL 2006 Doha VOL silver
Jiang Haiqi Male CHN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Jiang Haiyang Male CHN ROW 1990 Beijing ROW gold: eights
Jiang Huajun Female HKG TTN 2010 Guangzhou TTN silver: mixed doubles
Jiang Jialiang Male CHN TTN 1986 Seoul TTN silver: team
Jiang Kelu Male CHN FEN 2010 Guangzhou FEN gold: sabre team
Jiang Lan Female CHN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 4×100 m relay
Jiang Rong Male CHN SHO 1986 Seoul SHO silver: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jiang Tao Male CHN BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: heavyweight -91 kg
Jiang Tianyi Male HKG TTN 2014 Incheon TTN silver: mixed doubles
Jiang Tingting Female CHN SYN 2006 Doha SYN gold: duet and team; 2010 Guangzhou SYN gold: duet, team, and combination
Jiang Wenwen Female CHN CYC 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Jiang Wenwen Female CHN SYN 2006 Doha SYN gold: duet and team; 2010 Guangzhou SYN gold: duet, team, and combination
Jiang Xin Male CHN BDM 1994 Hiroshima BDM bronze: doubles and team
Jiang Xishang Male CHN HOK 2006 Doha HOK silver
Jiang Yanmei Female SGP BDM 2006 Doha BDM bronze: team
Jiang Yefei Male CHN FEN 1990 Beijing FEN gold: sabre team
Jiang Ying Female CHN VOL 1982 New Delhi VOL gold; 1986 Seoul VOL gold
Jiang Yonghua Female CHN CYC 2002 Busan CYC gold: 500 m track time trail
Jiang Yuyuan Female CHN GYM 2010 Guangzhou GYM gold: team
Jiao Huafeng Male CHN WRE 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman featherweight -55 kg
Jiao Liuyang Female CHN SWI 2010 Guangzhou SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay; 2014 Incheon SWI gold: 200 m butterfly
Jiao Zhimin Female CHN TTN 1986 Seoul TTN gold: singles, silver: doubles and team
Sutiya Jiewchaloemmit Female THA SHO 2010 Guangzhou SHO bronze: skeet and skeet team; 2014 Incheon SHO bronze: skeet and skeet team
Jigjidiin Mönkhbat Male MGL WRE 1974 Tehran WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -90 kg
Tatsuo Jihira Male JPN WAP 1970 Bangkok WAP gold
Elizabeth Jimie Female MAS DIV 2006 Doha DIV bronze: 1 m springboard and synchronised springboard
Jin Di Male CHN SHO 2002 Busan SHO silver: skeet, bronze: skeet team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2006 Doha SHO bronze: skeet and skeet team; 2010 Guangzhou SHO bronze: skeet team; 2014 Incheon SHO gold: skeet team, bronze: skeet
Jin Dongxiang Female CHN SHO 1982 New Delhi SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1986 Seoul SHO gold: 50 m small-bore rifle 3 positions team, bronze: 50 m small-bore rifle 3 positions
Jin Fu Male CHN SWI 1982 New Delhi SWI silver: 200 m breaststroke, bronze: 100 m breaststroke; 1986 Seoul SWI gold: 100 m breaststroke, silver: 4×100 m medley relay
Jin Gab-Yong Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver; 1998 Bangkok BSB gold
Jin Hao Male CHN SWI 2002 Busan SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Jin Jang-Rim Male KOR SWI 1962 Jakarta SWI bronze: 100 m breaststroke
Jin Jong-O Male KOR SHO 2002 Busan SHO silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol; 2006 Doha SHO silver: 10 m air pistol team, bronze: 10 m air pistol and 50 m free pistol team; 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team, silver: 50 m free pistol; 2014 Incheon SHO gold: 10 m air pistol team, silver: 50 m free pistol team, bronze: 10 m air pistol
Jin Ju-Dong Male PRK WRE 1998 Bangkok WRE gold: freestyle bantamweight -54 kg
Jin Jun-Tak Male KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver; 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Jin Ling Female CHN ATH 1998 Bangkok ATH silver: high jump
Jin Sun-Ryeong Female KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: 10 m air rifle team
Jin Won-Sim Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Jin Xianglan Female CHN JUD 1990 Beijing JUD gold: half-middleweight -61 kg
Jin Yan Female CHN FTB 1998 Bangkok FTB gold
Jin Ziwei Female CHN ROW 2006 Doha ROW gold: single sculls; 2010 Guangzhou ROW gold: double sculls
Jing Jun Hong Female SGP TTN 2002 Busan TTN bronze: team
Jing Yali Female CHN CYC 2014 Incheon CYC gold: 3000 m pursuit team
Jing Yanhua Female CHN ROW 1994 Hiroshima ROW gold: coxless pairs
Toshio Jingo Male JPN FEN 1974 Tehran FEN gold: foil
Kimiko Jinnai Female JPN BDM 1982 New Delhi BDM silver: team; 1986 Seoul BDM silver: team, bronze: doubles; 1990 Beijing BDM bronze: team
Hitomi Jinno Female JPN SWI 1958 Tokyo SWI gold: 4×100 m freestyle relay, bronze: 100 m freestyle
Masahide Jinno Male JPN ATH 1970 Bangkok ATH gold: 100 m, silver: 200 m and 4×100 m relay; 1974 Tehran ATH silver: 100 m
Taworn Jirapan Male THA CYC 1962 Jakarta CYC gold: road race, silver: road race team
Lalin Jirasinha Male SRI SAI 1998 Bangkok SAI bronze: Enterprise
Jo Beom-Yeon Male KOR HAN 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold, 1998 Bangkok HAN gold
Jo Bo-Ra Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold
Jo Byeong-Deuk Male KOR FTB 1978 Bangkok FTB silver; 1986 Seoul FTB gold
Jo Byeong-Guk Male KOR FTB 2002 Busan FTB bronze
Jo Byeong-On Male KOR WRE 1990 Beijing WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Jo Chang-Je Male KOR DIV 1962 Jakarta DIV bronze: platform
Jo Chi-Hyo Male KOR HAN 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold
Jo Deok-Haeng Male KOR CYC 1990 Beijing CYC bronze: road time trail team
Jo Eun-Hui Female KOR HAN 1990 Beijing HAN gold
Jo Eun-Yeong Female KOR SHO 1994 Hiroshima SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team
Jo Geon-Haeng Male KOR CYC 1986 Seoul CYC silver: 4000 m pursuit team
Jo Gi-Hyang Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Jo Gyeong-Hwan Male KOR BSB 1994 Hiroshima BSB silver
Jo Ho-Seong Male KOR CYC 1994 Hiroshima CYC gold: points race; 1998 Bangkok CYC gold: 4000 m pursuit team, silver: points race; 2002 Busan CYC gold: points race and madison; 2010 Guangzhou CYC gold: 4000 m pursuit team; 2014 Incheon CYC silver: omnium
Jo Hui-Je Male KOR FEN 1990 Beijing FEN gold: épée team
Jo Hye-Jeong Female KOR VOL 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Jo Hye-Jin Female KOR BAS 1994 Hiroshima BAS gold; 1998 Bangkok BAS bronze
Jo Hyeon-Uk Male KOR ATH 1990 Beijing ATH bronze: high jump
Jo Hyun-Joo Female KOR GYM 2010 Guangzhou GYM bronze: floor
Jo In-Cheol Male KOR JUD 1998 Bangkok JUD gold: half-middleweight -81 kg
Jo In-Seong Male KOR BSB 1998 Bangkok BSB gold; 2006 Doha BSB bronze
Jo Jae-Hak Male KOR VOL 1970 Bangkok VOL silver
Jo Min-Guk Male KOR FTB 1986 Seoul FTB gold
Jo Min-Seon Female KOR JUD 1990 Beijing JUD bronze: lightweight -56 kg; 1994 Hiroshima JUD silver: middleweight -66 kg
Jo Mun-Ju Female KOR BAS 1986 Seoul BAS silver
Jo Myeong-Jun Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver
Jo O-Ryeon Male KOR SWI 1970 Bangkok SWI gold: 1500 m freestyle; 1974 Tehran SWI gold: 400 m freestyle and 1500 m freestyle, silver: 200 m freestyle
Jo Ryon-Sik Male PRK BOX 982 New Delhi BOX gold: featherweight -57 kg
Jo Seong-Hwan Male KOR CYC 1966 Bangkok CYC silver: road time trail team; 1970 Bangkok CYC bronze: road time trail team
Jo Seong-Min Male KOR GYM 1998 Bangkok GYM silver: team
Jo Seong-Min Male KOR SAI 2010 Guangzhou SAI bronze: match racing; 2014 Incheon SAI silver: match racing
Jo Seong-Mo Male KOR SWI 2002 Busan SWI silver: 1500 m freestyle
Jo Yeong-Cheol Male KOR FTB 2010 Guangzhou FTB bronze
Jo Yeong-Sin Male KOR HAN 1990 Beijing HAN gold; 1994 Hiroshima HAN gold
Jo Yong-Cheol Male KOR JUD 1986 Seoul JUD silver: open class
Jo Yong-Suk Female PRK SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 25 m sporting pistol, bronze: 10 m air pistol
Jo Yun-Jeong Female KOR TEN 2002 Busan TEN bronze: singles
Jo Yun-Mi Female PRK FTB 2010 Guangzhou FTB silver; 2014 Incheon FTB gold
Jo Yun-Ok Male KOR FTB 1962 Jakarta FTB silver
Jon Hyon-Ju Female PRK DIV 2002 Busan DIV silver: synchronised platform
Jon Myong-Hui Female PRK FTB 2006 Doha FTB gold
Jon Myong-Hwa Female PRK FTB 2010 Guangzhou FTB silver; 2014 Incheon FTB gold
Jong Chun-Mi Female PRK WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: lightweight -58 kg
Jong Jo-Ung Male PRK BOX 1982 New Delhi BOX gold: lightweight -60 kg
Jong Yon-Hui Female PRK SYN 2014 Incheon SYN bronze: team
Maneepong Jongjit Male THA BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: team
Somjit Jongjohor Male THA BOX 2002 Busan BOX gold: flyweight -51 kg; 2006 Doha BOX silver: flyweight -51 kg
Samarn Jongsuk Male THA SHO 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle prone team
Joo Hyun-Jung Female KOR ARC 2010 Guangzhou ARC gold: team
Praveen Jordan Male INA BDM 2014 Incheon BDM bronze: mixed doubles
Ahed Joughili Male SYR WLT 2006 Doha WLT gold: heavyweight -105 kg
Ju Jeong-Hyeon Male KOR EQU 2006 Doha EQU silver: jumping team, bronze: jumping individual
Ju Jong-Gwan Male KOR CAN 1990 Beijing CAN silver: K4 1000 m, bronze: K4 500 m
Ju Se-Hyeok Male KOR TTN 2002 Busan TTN silver: team; 2006 Doha TTN silver: team, bronze: mixed doubles; 2010 Guangzhou TTN silver: team, bronze: singles; 2014 Incheon TTN silver: team, bronze: singles
Ju Sun-An Female KOR SAI 1994 Hiroshima SAI bronze: Mistral women
Ju Yeong-Sam Male KOR GYM 1986 Seoul GYM silver: team, bronze: pommelled horse
Mahboub Jumaa Mubarak Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver
Takanobu Jumonji Male JPN CYC 1998 Bangkok CYC silver: 1000 m track time trail
Khawaja Junaid Male PAK HOK 1990 Beijing HOK gold; 1994 Hiroshima HOK bronze
Samresh Jung Male IND SHO 2006 Doha SHO gold: 25 m center fire pistol team, silver: 25 m standard pistol team; 2014 Incheon SHO bronze: 10 m air pistol team
Jung Seung-Hwa Male KOR FEN 2010 Guangzhou FEN gold: épée team
Vyacheslav Kabanov Male UZB SWI 1994 Hiroshima SWI bronze: 4×100 m freestyle relay
Ali Hassan Kadhum Male IRQ ATH 1978 Bangkok ATH gold: 400 m hurdles
Yuki Kadono Male JPN WAP 2014 Incheon WAP silver
Kazuko Kadoya Female JPN BAS 1974 Tehran BAS gold
Taalaybek Kadyraliyev Male KGZ BOX 2002 Busan BOX bronze: bantamweight -54 kg
Siripon Kaewduang-Ngam Female THA SAI 2014 Incheon SAI bronze: RS:One women
Shingo Kai Male JPN WAP 1982 New Delhi WAP silver
Yasuhiro Kai Male JPN JUD 1990 Beijing JUD gold: half-heavyweight -95 kg
Ayumi Kaihori Female JPN FTB 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Noboyuki Kajitani Male JPN GYM 1978 Bangkok GYM silver: team; 1982 New Delhi GYM silver: team
Yoshihiko Kajiyama Male JPN BSB 1998 Bangkok BSB silver
Abdul Karim Kakahaji Male IRI WRE 1986 Seoul WRE silver: Greco-Roman flyweight -52 kg
Reika Kakiiwa Female JPN BDM 2014 Incheon BDM bronze: team
Fusako Kakumaru Female JPN DIV 1970 Bangkok DIV silver: platform
Uran Kalilov Male KGZ WRE 2002 Busan WRE bronze: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Muhammad Danish Kalim Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze
Kalimullah Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold; 1986 Seoul HOK silver
Sholpan Kaliyeva Female KAZ JUD 2002 Busan JUD bronze: half-lightweight -52 kg
Dmitry Kaltenberger Male KAZ CAN 1998 Bangkok CAN gold: K2 500 m; 2002 Busan CAN gold: K2 500 m and K2 1000 m; 2006 Doha CAN gold: K2 500 m
Takeo Kamachi Male JPN SHO 1966 Bangkok SHO gold: 30 m rapid fire pistol; 1970 Bangkok SHO gold: 25 m rapid fire pistol team and 50 m free pistol team; 1974 Tehran SHO gold: 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol team; 1978 Bangkok SHO silver: 25 m rapid fire pistol team and 25 m standard pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol
Hiroko Kamada Female JPN FEN 1974 Tehran FEN gold: foil
Makoto Kamada Male JPN WRE 1974 Tehran WRE bronze: freestyle light-heavyweight -90 kg
Abubaker Ali Kamal Male QAT ATH 2002 Busan ATH silver: 3000 m steeplechase; 2014 Incheon ATH gold: 3000 m steeplechase
Ibrahim Kamal Male JOR TKW 1998 Bangkok TKW silver: heavyweight +83 kg
Fumio Kamamoto Male JPN ATH 1951 New Delhi ATH gold: hammer throw
Kunishige Kamamoto Male JPN FTB 1966 Bangkok FTB bronze
Masaru Kamata Male JPN ATH 1958 Tokyo ATH silver: 4×100 m relay
Naoko Kamata Female JPN SAI 2006 Doha SAI gold: 470 women
Shoji Kamata Male JPN BAS 1958 Tokyo BAS bronze; 1962 Jakarta BAS silver
Wandee Kameaim Female THA WLT 2002 Busan WLT silver: lightweight -58 kg; 2006 Doha WLT silver: lightweight -58 kg
Fathi Kamel Male KUW FTB 1982 New Delhi FTB silver
Youssef Saad Kamel Male BRN ATH 2006 Doha ATH gold: 800 m
Hisao Kami Male JPN FTB 1966 Bangkok FTB bronze
Daiki Kamikawa Male JPN JUD 2010 Guangzhou JUD bronze: heavyweight +100 kg
Masakazu Kamimura Male JPN WRE 1982 New Delhi WRE silver: freestyle lightweight -68 kg
Yukio Kamimura Male JPN HOK 1966 Bangkok HOK bronze
Yuichiro Kamiyama Male JPN CYC 1986 Seoul CYC silver: points race; 1998 Bangkok CYC gold: sprint; 2002 Busan CYC gold: sprint team
Mehdi Kamrani Male IRI BAS 2006 Doha BAS bronze; 2010 Guangzhou BAS bronze; 2014 Incheon BAS silver
Somluck Kamsing Male THA BOX 1994 Hiroshima BOX gold: featherweight -57 kg; 1998 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg
Chawalit Kamutchati Male THA SHO 1970 Bangkok SHO gold: 50 m standard rifle 3 positions team, silver: 10 m air rifle team; 1974 Tehran SHO bronze: 50 m standard rifle 3 positions team
Masayoshi Kan Male JPN ATH 1998 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Hideta Kanai Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH bronze: javelin throw
Yutaka Kanai Male JPN ATH 1986 Seoul ATH bronze: 5000 m
Yusuke Kanamaru Male JPN JUD 2002 Busan JUD silver: lightweight -73 kg
Yoshihiko Kanatsu Male JPN FEN 1986 Seoul FEN bronze: sabre team; 1990 Beijing FEN bronze: sabre team
Yoko Kando Female JPN SWI 1990 Beijing SWI silver: 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Hideo Kanekawa Male JPN BAS 1958 Tokyo BAS bronze
Masaaki Kaneko Male JPN WRE 1966 Bangkok WRE gold: freestyle featherweight -63 kg
Shohei Kaneko Male JPN ATH 1962 Jakarta ATH bronze: discus throw
Yutaka Kaneko Male JPN WRE 1954 Manila WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1958 Tokyo WRE gold: freestyle welterweight -73 kg; 1962 Jakarta WRE gold: freestyle welterweight -78 kg and Greco-Roman welterweight -78 kg
Yuzo Kanemaru Male JPN ATH 2010 Guangzhou ATH silver: 400 m and 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Yuka Kanematsu Female JPN RGS 2014 Incheon RGS silver
Katsuko Kanesaka Female JPN VOL 1974 Tehran VOL gold
Keita Kaneto Male JPN DIV 1986 Seoul DIV bronze: platform; 1990 Beijing DIV silver: team, bronze: platform; 1994 Hiroshima DIV bronze: platform
Rie Kaneto Female JPN SWI 2014 Incheon SWI silver: 200 m breaststroke
Kang Dong-Jin Male KOR CYC 2006 Doha CYC gold: keirin, bronze: 1000 m track time trail and sprint team; 2014 Incheon CYC gold: sprint team
Kang Min-Su Male KOR SHO 2014 Incheon SHO silver: 25 m standard pistol team
Kang Seong-Jung Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Kang Yong-Gyun Male PRK WRE 1998 Bangkok WRE silver: Greco-Roman bantamweight -54 kg; 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman bantamweight -55 kg
Chinglensana Kangujam Male IND HOK 2014 Incheon HOK gold
Rachot Kanjanavanit Male THA SAI 1970 Bangkok SAI silver: OK Dinghy
Kao Chih-Kang Male TPE BSB 2002 Busan BSB silver; 2010 Guangzhou BSB silver
Shigeo Kaoku Male JPN HOK 1966 Bangkok HOK bronze
Pen-Ek Karaket Male THA TKW 2010 Guangzhou TKW silver: flyweight -58 kg
Lidiya Karamchakova Female TJK WRE 2002 Busan WRE silver: freestyle flyweight -48 kg
Yousef Karami Male IRI TKW 2006 Doha TKW gold: middleweight -84 kg; 2010 Guangzhou TKW gold: middleweight -87 kg
Akbar Kargar Jam Male IRI FTB 1974 Tehran FTB gold
Houshang Kargarnejad Male IRI WLT 1970 Bangkok WLT bronze: heavyweight -110 kg; 1974 Tehran WLT heavyweight -110 kg gold: snatch, clean & jerk, and total
Mahdi Karim Male IRQ FTB 2014 Incheon FTB bronze
Yevgeniya Karimova Female UZB TKW 2006 Doha TKW silver: heavyweight +72 kg; 2010 Guangzhou TKW bronze: heavyweight +73 kg
Nurzhan Karimzhanov Male KAZ BOX 2002 Busan BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Ayumi Karino Female JPN SOF 2006 Doha SOF gold; 2010 Guangzhou SOF gold
Dmitry Karpov Male KAZ ATH 2002 Busan ATH silver: decathlon; 2006 Doha ATH gold: decathlon; 2010 Guangzhou ATH gold: decathlon
Doszhan Kartikov Male KAZ WRE 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman middleweight -75 kg
Shunji Karube Male JPN ATH 1994 Hiroshima ATH gold: 400 m hurdles; 1998 Bangkok ATH gold: 4×400 m relay
Erika Kasahara Female JPN TKW 2010 Guangzhou TKW silver: flyweight -49 kg
Shigeru Kasahara Male JPN WRE 1954 Manila WRE gold: freestyle featherweight -62 kg
Akihiro Kasamatsu Male JPN GYM 1998 Bangkok GYM bronze: team
Jafar Kashani Male IRI FTB 1974 Tehran FTB gold
Andrey Kashechkin Male KAZ CYC 2002 Busan CYC bronze: 4000 m pursuit team
Hitomi Kashima Female JPN SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 100 m butterfly and 200 m butterfly
Takehiro Kashima Male JPN GYM 2002 Busan GYM bronze: pommelled horse and team
Joe Kashmiri Male IRI ATH 1966 Bangkok ATH silver: discus throw, bronze: shot put; 1970 Bangkok ATH silver: shot put and discus throw; 1974 Tehran ATH gold: shot put and discus throw
Taweesak Kasiwat Male THA SHO 1966 Bangkok SHO gold: 30 m rapid fire pistol team, silver: 25 m centre fire pistol team
Madek Kasman Male INA WLT 1970 Bangkok WLT silver: featherweight -60 kg
Kyoko Kasuya Female JPN SWI 1990 Beijing SWI silver: 100 m breaststroke and 4×100 m medley relay, bronze: 200 m breaststroke
Vandana Katariya Female IND HOK 2014 Incheon HOK bronze
Hiroshi Katayama Male JPN FTB 1966 Bangkok FTB bronze
Misako Katayama Female JPN ATH 1966 Bangkok ATH gold: javelin throw
Rie Katayama Female JPN CYC 2010 Guangzhou CYC bronze: mountainbike cross-country
Takamitsu Katayama Male JPN WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: Greco-Roman welterweight -74 kg; 1998 Bangkok WRE silver: Greco-Roman middleweight -76 kg
Akemi Kato Female JPN HOK 2002 Busan HOK bronze; 2006 Doha HOK silver; 2010 Guangzhou HOK bronze
Daisuke Kato Male JPN EQU 2002 Busan EQU gold: Three-Day Event team, bronze: Three-Day Event individual; 2006 Doha EQU silver: Three-Day Event team
Kiyomi Kato Female JPN VOL 1974 Tehran VOL gold
Kiyomi Kato Male JPN WRE 1970 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg
Masashi Kato Male JPN SWI 1990 Beijing SWI bronze: 1500 m freestyle
Mineo Kato Male JPN WAP 1958 Tokyo WAP gold; 1962 Jakarta WAP gold
Nobuya Kato Male JPN ATH 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Takako Kato Female JPN BAS 1994 Hiroshima BAS silver
Tomoe Kato Female JPN FTB 1998 Bangkok FTB bronze (competed as Tomoe Sakai); 2002 Busan FTB bronze (competed as Tomoe Sakai); 2006 Doha FTB silver (competed as Tomoe Sakai)
Yuka Kato Female JPN SWI 2006 Doha SWI bronze: 50 m butterfly; 2010 Guangzhou SWI silver: 50 m butterfly and 4×100 m medley relay, bronze: 100 m butterfly
Kazuo Katsuramoto Male JPN WRE 1954 Manila WRE gold: freestyle middleweight -79 kg
Aleksey Katulevsky Male KGZ BOX 2002 Busan BOX bronze: light-heavyweight -81 kg
Micha Kaufman Male ISR SHO 1970 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team
Gurmeet Kaur Female IND ATH 1998 Bangkok ATH bronze: javelin throw
Khushbir Kaur Female IND ATH 2014 Incheon ATH silver: 20 km walk
Mandeep Kaur Female IND ATH 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay; 2014 Incheon ATH gold: 4×400 m relay
Manjit Kaur Female IND ATH 2002 Busan ATH gold: 4×400 m relay; 2006 Doha ATH gold: 4×400 m relay, silver: 400 m; 2010 Guangzhou ATH gold: 4×400 m relay
Navjot Kaur Female IND HOK 2014 Incheon HOK bronze
Hari Pal Kaushik Male IND HOK 1966 Bangkok HOK gold
Masatsugu Kawachi Male JPN BOX 2014 Incheon BOX bronze: light-welterweight -64 kg
Takayoshi Kawagoe Male JPN ATH 1974 Tehran ATH silver: long jump
Naoko Kawakami Female JPN FTB 2002 Busan FTB bronze
Yuko Kawakami Female JPN ATH 1998 Bangkok ATH gold: 10000 m
Hideaki Kawamura Male JPN ATH 1998 Bangkok ATH gold: 400 m hurdles
Kazuo Kawamura Male JPN HOK 1970 Bangkok HOK bronze
Kaori Kawanaka Female JPN ARC 2014 Incheon ARC bronze: team
Shigeko Kawanishi Female JPN SWI 1970 Bangkok SWI gold: 4×100 m freestyle relay, silver: 100 m freestyle and 200 m freestyle
Shunichi Kawano Male JPN WRE 1962 Jakarta WRE gold: Greco-Roman middleweight -87 kg, bronze: freestyle middleweight -87 kg; 1966 Bangkok WRE bronze: freestyle light-heavyweight -97 kg
Hiromi Kawasumi Male JPN ATH 1982 New Delhi ATH gold: 4×400 m relay; 1986 Seoul ATH gold: 4×400 m relay
Nahomi Kawasumi Female JPN FTB 2010 Guangzhou FTB gold; 2014 Incheon FTB silver
Shinsuke Kayama Male JPN SWI 1978 Bangkok SWI gold: 100 m butterfly, 200 m butterfly, and 4×100 m medley relay
Svetlana Kazanina Female KAZ ATH 1998 Bangkok ATH silver: heptathlon, bronze: 4×400 m relay
Vladimir Kazantsev Male UZB CAN 1994 Hiroshima CAN gold: K4 1000 m, silver: K2 500 m, K2 1000 m, and K4 500 m; 1998 Bangkok CAN gold: K4 1000 m, bronze: K2 500 m
Chanon Keanchan Male THA ATH 1994 Hiroshima ATH silver: 4×400 m relay
Almat Kebispayev Male KAZ WRE 2014 Incheon WRE bronze: Greco-Roman featherweight -59 kg
Mohammad Ibrahim Kederi Male AFG WRE 1962 Jakarta WRE bronze: freestyle featherweight -63 kg
Keng Po-Hsuan Male TPE BSB 2006 Doha BSB gold
Motokazu Kenjo Male JPN SAI 1998 Bangkok SAI silver: Mistral heavy men; 2002 Busan SAI bronze: Mistral heavy men
Zhanarbek Kenzheyev Male KGZ WRE 2006 Doha WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Virdhawal Khade Male IND SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 50 m butterfly
Amir Reza Khadem Azgadhi Male IRI WRE 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle middleweight -82 kg
Rasoul Khadem Azgadhi Male IRI WRE 1990 Beijing WRE silver: freestyle lightweight -68 kg; 1994 Hiroshima WRE gold: freestyle light-heavyweight -90 kg
Vichai Khadpo Male THA BOX 1990 Beijing BOX bronze: flyweight -51 kg; 1994 Hiroshima BOX bronze: flyweight -51 kg
Noraseela Mohd Khalid Female MAS ATH 2006 Doha ATH bronze: 400 m hurdles
Ahmed Khalil Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Igor Khalilov Male UZB WLT 1994 Hiroshima WLT bronze: super-heavyweight +108 kg; 1998 Bangkok WLT silver: super-heavyweight +105 kg; 2002 Busan WLT silver: super-heavyweight +105 kg
Danil Khalimov Male KAZ WRE 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman middleweight -74 kg
Abdul Khaliq Male PAK ATH 1954 Manila ATH gold: 100 m, silver: 4×100 m relay; 1958 Tokyo ATH gold: 100 m, silver: 200 m, bronze: 4×100 m relay
Khaliuny Boldbaatar Male MGL JUD 1994 Hiroshima JUD bronze: lightweight -71 kg; 1998 Bangkok JUD gold: lightweight -73 kg
Aadam Khamis Male BRN ATH 2006 Doha ATH bronze: 10000 m
Ali Khamis Male BRN ATH 2014 Incheon ATH gold: 400 m hurdles
Abdul Haseem Khan Male PAK HOK 2010 Guangzhou HOK gold; 2014 Incheon HOK silver
Abdul Waheed Khan Male PAK HOK 1962 Jakarta HOK gold; 1966 Bangkok HOK silver
Ahmed Khan Male IND FTB 1951 New Delhi FTB gold
Ahmed Ali Khan Male PAK BOX 2002 Busan BOX silver: middleweight -75 kg
Anwar Ahmed Khan Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Aslam Sher Khan Male IND HOK 1974 Tehran HOK silver
Barbar Ali Khan Male PAK BOX 1982 New Delhi BOX silver: flyweight -51 kg
Farhat Hassan Khan Male PAK HOK 1986 Seoul HOK silver; 1990 Beijing HOK gold
Hanif Khan Male PAK HOK 1978 Bangkok HOK gold; 1982 New Delhi HOK gold
Jalal Khan Male PAK ATH 1954 Manila ATH silver: javelin throw; 1958 Tokyo ATH silver: javelin throw
Kasam Khan Male IND ROW 1998 Bangkok ROW bronze: lightweight coxless fours
Mirza Khan Male PAK ATH 1954 Manila ATH gold: 400 m hurdles
Nadir Khan Male PAK ATH 1990 Beijing ATH bronze: 800 m
Rahim Khan Male PAK HOK 1994 Hiroshima HOK bronze
Safarish Khan Male PAK BOX 1994 Hiroshima BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Shahid Ali Khan Male PAK HOK 1982 New Delhi HOK gold; 1990 Beijing HOK gold
Youssef Khan Male IND FTB 1962 Jakarta FTB gold
Tushar Khandker Male IND HOK 2010 Guangzhou HOK bronze
Ahmad Mayez Khanji Male SYR BOX 1990 Beijing BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Chutchawan Khaolaor Male THA TKW 2010 Guangzhou TKW gold: finweight -54 kg
Ali Khaseif Male UAE FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Saida Khasenova Female KAZ BOX 2010 Guangzhou BOX bronze: lightweight -60 kg
Khashbaataryn Tsagaanbaatar Male MGL JUD 2006 Doha JUD gold: half-lightweight -66 kg
Khastyn Jamgan Male MGL BOX 1978 Bangkok BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg
Supavadee Khawpeag Female THA ATH 1998 Bangkok ATH bronze: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH silver: 4×100 m relay
Utkirbek Khaydarov Male UZB BOX 2002 Busan BOX gold: middleweight -75 kg
Najmeh Khedmati Female IRI SHO 2014 Incheon SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team
Bekzod Khidirov Male UZB BOX 2002 Busan BOX silver: bantamweight -54 kg; 2006 Doha BOX bronze: lightweight -60 kg
Yekaterina Khilko Female UZB TMP 2006 Doha TMP bronze: individual; 2010 Guangzhou TMP bronze: individual
Khin Khin Htwe Female MYA ATH 1990 Beijing ATH bronze: 1500 m; 1994 Hiroshima ATH bronze: 1500 m
Khin Maung Lay Male MYA FTB 1966 Bangkok FTB gold
Khin Moe Nwe Female MYA WLT 2002 Busan WLT silver: middleweight -63 kg
Khiru Soeun Male CAM BOX 1970 Bangkok BOX silver: light-welterweight -63.5 kg
Khishigbatyn Erdenet-Od Female MGL JUD 1998 Bangkok JUD gold: lightweight -57 kg; 2002 Busan JUD bronze: lightweight -57 kg
Mahdi Khodabakhshi Male IRI TKW 2014 Incheon TKW gold: welterweight -80 kg
Sergey Khodos Male RUS FEN 2006 Doha FEN bronze: épée team (competed for Kazakhstan)
Khoo Chong Beng Male MAS ATH 1978 Bangkok ATH bronze: 20 km walk
Khorloogiin Bayanmönkh Male MGL WRE 1974 Tehran WRE gold: freestyle heavyweight -100 kg, silver: Greco-Roman heavyweight -100 kg
Reza Khorrami Male IRI WRE 1974 Tehran WRE silver: freestyle light-heavyweight -90 kg
Sara Khoshjamal Fekri Female IRI TKW 2010 Guangzhou TKW bronze: finweight -46 kg
Aleksey Khovrin Male KAZ SWI 1994 Hiroshima SWI gold: 50 m freestyle, silver: 4×100 m freestyle relay
Anatoly Khrapaty Male URS, KAZ WLT 1994 Hiroshima WLT silver: middle-heavyweight -91 kg (competed for Kazakhstan); 1998 Bangkok WLT silver: heavyweight -105 kg (competed for Kazakhstan)
Tatyana Khromova Female KAZ WLT 2002 Busan WLT silver: heavyweight -75 kg; 2010 Guangzhou WLT bronze: heavyweight -75 kg
Guzel Khubbiyeva Female UZB ATH 1998 Bangkok ATH silver: 4×100 m relay; 2002 Busan ATH bronze: 4×100 m relay; 2006 Doha ATH gold: 100 m, silver: 200 m; 2010 Guangzhou ATH silver: 100 m, bronze: 200 m
Rustam Khudiyev Male KAZ SWI 2010 Guangzhou SWI bronze: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Shamsiddin Khudoyberdiyev Male UZB WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: Greco-Roman flyweight -52 kg
Sherzod Khusanov Male UZB BOX 2002 Busan BOX bronze: welterweight -67 kg
Ki Bo-Bae Female KOR ARC 2010 Guangzhou ARC gold: team
Iraj Kia Rostami Male IRI BOX 1990 Beijing BOX bronze: super-heavyweight +91 kg
Felix Kibore Male QAT ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: 5000 m
Tomohiro Kida Male JPN SHO 1998 Bangkok SHO silver: 10 m air pistol team; 2006 Doha SHO silver: 25 m rapid fire pistol team
Habib Ali Kiddie Male PAK HOK 1958 Tokyo HOK gold; 1962 Jakarta HOK gold
Markis Kido Male INA BDM 2006 Doha BDM bronze: doubles and team; 2010 Guangzhou BDM gold: doubles, bronze: team
Michiko Kihara Female JPN SWI 1966 Bangkok SWI gold: 100 m freestyle, 200 m freestyle, 4×100 m freestyle relay, and 4×100 m medley relay
Kil Son-Hui Female PRK FTB 2006 Doha FTB gold
Kim Bang-Hyeon Male KOR SWI 1998 Bangkok SWI bronze: 4×200 m freestyle relay; 2002 Busan SWI bronze: 4×200 m freestyle relay
Kim Bo-Gyeong Male KOR FTB 2010 Guangzhou FTB bronze
Kim Bo-Mi Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Bok-Joo Male KOR ATH 1982 New Delhi ATH silver: 800 m; 1986 Seoul ATH gold: 800 m
Kim Bong-Chol Male PRK SHO 1990 Beijing SHO bronze: 25 m standard pistol
Kim Bong-Man Male KOR FEN 1986 Seoul FEN gold: épée team, bronze: épée
Kim Bong-Su Male KOR TEN 1986 Seoul TEN gold: doubles and team, silver: singles; 1990 Beijing TEN silver: team, bronze: singles
Kim Bong-Yu Male KOR ATH 1990 Beijing ATH gold: 800 m, silver: 1500 m
Kim Byeong-Chan Male KOR WLT 1990 Beijing WLT gold: middle-heavyweight -90 kg
Kim Byeong-Hui Female KOR SHO 2006 Doha SHO bronze: 10 m air pistol, 10 m air pistol team, and 25 m sporting pistol; 2010 Guangzhou SHO gold: 10 m air pistol team, bronze: 25 m sporting pistol team
Kim Byeong-Ju Male KOR JUD 1990 Beijing JUD gold: half-middleweight -78 kg
Kim Byeong-Seon Male KOR VOL 1994 Hiroshima VOL bronze
Kim Cha-Yeon Female KOR HAN 2002 Busan HAN gold; 2006 Doha HAN gold; 2010 Guangzhou HAN bronze
Kim Chang-Hui Male KOR WLT 1954 Manila WLT gold: middleweight -75 kg
Kim Chang-Ju Male KOR SAI 2014 Incheon SAI gold: 470 men
Kim Chang-Ok Female PRK ATH 1998 Bangkok ATH silver: marathon
Kim Cheol-Gyun Male KOR ATH 1990 Beijing ATH bronze: pole vault; 1994 Hiroshima ATH bronze: pole vault; 1998 Bangkok ATH silver: pole vault
Kim Cheol-Hyeon Male KOR WLT 1982 New Delhi WLT bronze: middle-heavyweight -90 kg
Kim Cheol-Seok Male KOR CYC 1982 New Delhi CYC gold: road time trail team; 1986 Seoul CYC bronze: road time trail team
Kim Chi-Beom Male KOR CYC 2002 Busan CYC silver: sprint team, bronze: 1000 m track time trail
Kim Chi-Wan Male KOR TEN 1994 Hiroshima TEN silver: doubles
Kim Chon-Man Male PRK DIV 2006 Doha DIV silver: synchronised platform, bronze: platform; 2010 Guangzhou DIV bronze: synchronised platform
Kim Chul Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold; 2006 Doha HOK gold
Kim Chun-Ok Female PRK DIV 1990 Beijing DIV silver: platform and team
Kim Chun-Son Female PRK GYM 1978 Bangkok GYM silver: team
Kim Chung-Han Male KOR VOL 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Kim Chung-Sim Female PRK FTB 2010 Guangzhou FTB silver
Kim Da-Rae Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Kim Dae-Eun Male KOR GYM 2002 Busan GYM silver: team, bronze: vault; 2006 Doha GYM gold: parallel bars, bronze: team
Kim Dae-Yeong Male KOR SAI 1998 Bangkok SAI gold: 470 men; 2002 Busan SAI gold: 470 men; 2006 Doha SAI gold: 470 men; 2010 Guangzhou SAI bronze: 470 men
Kim Deok-Hyeon Male KOR ATH 2006 Doha ATH bronze: triple jump; 2010 Guangzhou ATH gold: long jump; 2014 Incheon ATH silver: long jump, bronze: triple jump
Kim Deok-Jung Male KOR FTB 1962 Jakarta FTB silver
Kim Deok-Pal Male KOR BOX 1962 Jakarta BOX gold: middleweight -75 kg; 1966 Bangkok BOX gold: light-heavyweight -81 kg
Kim Deuk-Bong Male KOR BOX 1958 Tokyo BOX bronze: light-welterweight -63.5 kg; 1962 Jakarta BOX gold: light-welterweight -63.5 kg
Dmitry Kim Male UZB TKW 2010 Guangzhou TKW silver: lightweight -74 kg
Kim Dong-Gil Male KOR BOX 1982 New Delhi BOX gold: light-welterweight -63.5 kg; 1986 Seoul BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Dong-Gil Male PRK SHO 1978 Bangkok SHO gold: 50 m standard rifle 3 positions, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1982 New Delhi SHO silver: 10 m air rifle, bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO bronze: 10 m air rifle team
Kim Dong-Hwa Male KOR GYM 1998 Bangkok GYM silver: floor and team; 2002 Busan GYM gold: rings, silver: all-around and team
Kim Dong-Jin Male KOR FTB 2002 Busan FTB bronze
Kim Dong-Ju Male KOR BSB 1998 Bangkok BSB gold; 2002 Busan BSB gold
Kim Dong-Mun Male KOR BDM 1998 Bangkok BDM gold: mixed doubles, bronze: team; 2002 Busan BDM gold: mixed doubles and team
Kim Dong-Seon Male KOR EQU 2006 Doha EQU gold: dressage team; 2010 Guangzhou EQU gold: dressage team; 2014 Incheon EQU gold: dressage team, silver: dressage individual
Kim Dong-Su Male KOR CAN 1990 Beijing CAN silver: K4 1000 m, bronze: K4 500 m
Kim Dong-Yong Male KOR ROW 2010 Guangzhou ROW bronze: double sculls; 2014 Incheon ROW silver: single sculls
Kim Du-Hyeon Male KOR FTB 2002 Busan FTB bronze
Kim Eun-Jeong Female KOR SWI 1990 Beijing SWI silver: 4×100 m freestyle relay
Kim Eun-Jin Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold; 2002 Busan HOK silver
Kim Eun-Mi Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold
Kim Eun-Sil Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Eun-Suk Female KOR BAS 1986 Seoul BAS silver
Kim Geon-Bong Male KOR VOL 1970 Bangkok VOL silver; 1974 Tehran VOL silver
Kim Geon-Su Male KOR JUD 1990 Beijing JUD bronze: heavyweight +95 kg
Kim Geum-Hwa Female KOR FEN 2006 Doha FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 2010 Guangzhou FEN silver: sabre team, bronze: sabre
Kim Gi-Hun Male KOR ATH 1990 Beijing ATH silver: javelin throw
Kim Gi-Jung Male KOR BDM 2010 Guangzhou BDM silver: team; 2014 Incheon BDM gold: team, bronze: doubles
Kim Gi-Seok Male KOR BOX 2002 Busan BOX gold: light-flyweight -48 kg
Kim Gi-Su Male KOR BOX 1958 Tokyo BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Gi-Tae Male KOR BSB 1990 Beijing BSB silver (demonstration event)
Kim Gi-Taek Male KOR TTN 1982 New Delhi TTN bronze: team
Kim Gwan-Uk Male KOR WRE 2014 Incheon WRE bronze: freestyle light-heavyweight -86 kg
Kim Gwang-Hun Male KOR WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: light-heavyweight -85 kg
Kim Gwang-Hyeon Male KOR BSB 2014 Incheon BSB gold
Kim Gwang-Seon Male KOR BOX 1986 Seoul BOX gold: flyweight -51 kg
Kim Gwang-Seon Male KOR CYC 1966 Bangkok CYC bronze: 4000 m pursuit team; 1970 Bangkok CYC silver: 1000 m track time trail and 800 m mass start
Kim Gwang-Suk Female PRK GYM 1990 Beijing GYM silver: team, bronze: all-around and uneven bars
Kim Gwi-Sun Female KOR VOL 1990 Beijing VOL silver
Kim Gye-Ryeong Female KOR BAS 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver
Kim Gyeong-A Female KOR TTN 2006 Doha TTN bronze: team and mixed doubles; 2010 Guangzhou TTN bronze: singles and team
Kim Gyeong-Ae Female KOR HOK 1990 Beijing HOK gold
Kim Gyeong-Hui Female KOR VOL 1986 Seoul VOL bronze; 1990 Beijing VOL silver
Kim Gyeong-Hun Male KOR TKW 2002 Busan TKW gold: middleweight -84 kg
Kim Gyeong-Seok Male KOR HOK 2002 Busan HOK gold
Kim Gyeong-Suk Female KOR CYC 1986 Seoul CYC gold: road race
Kim Gyong-Ho Male PRK SHO 1974 Tehran SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, 50 m small-bore rifle 3 positions team, and 50 m standard rifle 3 positions team; 1978 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team, bronze: 10 m air rifle; 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air rifle team and 50 m small-bore rifle 3 positions team
Kim Ha-Na Female KOR BDM 2014 Incheon BDM silver: team
Kim Ha-Yeon Male KOR SHO 1990 Beijing SHO silver: skeet team
Kim Hae-Ran Female KOR VOL 2014 Incheon VOL gold
Kim Hak-Bong Male KOR WLT 1994 Hiroshima WLT silver: lightweight -70 kg; 1998 Bangkok WLT gold: lightweight -69 kg
Kim Hak-Gyun Male KOR BDM 1990 Beijing BDM bronze: team; 1994 Hiroshima BDM silver: team, bronze: singles
Kim Hak-Man Male KOR SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone and 50 m small-bore rifle prone team
Kim Han-Su Male KOR BSB 2002 Busan BSB gold
Kim Ho-Cheol Male KOR VOL 1978 Bangkok VOL gold; 1986 Seoul VOL silver
Kim Ho-Gon Male KOR SAI 1998 Bangkok SAI gold: Laser men; 2002 Busan SAI gold: Laser men; 2006 Doha SAI bronze: Laser men
Kim Ho-Sun Male KOR CYC 1958 Tokyo CYC gold: road race team, bronze: road race
Kim Hong-Bok Male KOR FTB 1958 Tokyo FTB silver; 1962 Jakarta FTB silver
Kim Hui-Hun Male KOR GYM 2010 Guangzhou GYM bronze: team; 2014 Incheon GYM silver: team
Kim Hui-Jeong Female KOR FEN 2002 Busan FEN gold: épée and épée team, silver: sabre team
Kim Hui-Jin Female KOR VOL 2014 Incheon VOL gold
Kim Hui-Seon Female KOR ATH 1986 Seoul ATH bronze: high jump; 1990 Beijing ATH silver: high jump
Kim Hwa-Gyeong Male KOR WRE 1970 Bangkok WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg; 1978 Bangkok WRE bronze: freestyle light-flyweight -48 kg
Kim Hwa-Sun Female KOR BAS 1982 New Delhi BAS silver; 1986 Seoul BAS silver
Kim Hyang-Gi Female KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Kim Hyang-Mi Female PRK TTN 1998 Bangkok TTN silver: team; 2002 Busan TTN gold: team
Kim Hyang-Min Female PRK ARC 1978 Bangkok ARC bronze: individual and team
Kim Hye-Ok Female PRK DIV 1990 Beijing DIV silver: team
Kim Hye-Yeong Female KOR SHO 1986 Seoul SHO bronze: 10 m air pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 25 m sporting pistol team
Kim Hyeon-Ju Female KOR SWI 2002 Busan SWI bronze: 4×100 m freestyle relay and 4×200 m freestyle relay
Kim Hyeon-Jun Male KOR BAS 1986 Seoul BAS silver; 1990 Beijing BAS bronze
Kim Hyeon-Jun Male KOR SHO 2014 Incheon SHO silver: 10 m air rifle team
Kim Hyeon-Ok Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold; 1998 Bangkok HAN gold; 2002 Busan HAN gold
Kim Hyeon-Seop Male KOR ATH 2006 Doha ATH silver: 20 km walk; 2010 Guangzhou ATH bronze: 20 km walk; 2014 Incheon ATH bronze: 20 km walk
Kim Hyeon-Su Male KOR BSB 2010 Guangzhou BSB gold; 2014 Incheon BSB gold
Kim Hyeon-Wu Male KOR WRE 2014 Incheon WRE gold: Greco-Roman middleweight -75 kg
Kim Hyeong-Chil Male KOR EQU 2002 Busan EQU silver: Three-Day Event team
Kim Hyeong-Ju Female KOR WRE 2006 Doha WRE silver: freestyle flyweight -48 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle flyweight -48 kg
Kim Hyeong-Tae Male KOR SAI 1998 Bangkok SAI silver: 420 men; 2006 Doha SAI bronze: match racing
Kim Hyo-Seop Male KOR WRE 2006 Doha WRE bronze: freestyle featherweight -55 kg; 2010 Guangzhou WRE bronze: freestyle featherweight -55 kg
Kim Hyok-Bong Male PRK TTN 2010 Guangzhou TTN bronze: team; 2014 Incheon TTN gold: mixed doubles
Kim Hyon-Hui Female PRK TTN 1998 Bangkok TTN silver: team, bronze: mixed doubles; 2002 Busan TTN gold: team
Kim Hyon-Il Male PRK GYM 2002 Busan GYM gold: pommelled horse
Kim Hyon-Ung Male PRK SHO 1998 Bangkok SHO gold: 25 m center fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team, silver: 25 m rapid fire pistol team; 2002 Busan SHO silver: 10 m air pistol team and 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m rapid fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team; 2006 Doha SHO silver: 50 m free pistol team
Kim Hyun-Ji Female KOR HOK 2014 Incheon HOK gold
Kim Ik-Hui Male KOR WRE 1994 Hiroshima WRE bronze: freestyle super-heavyweight -130 kg
Kim Il-Sun Female KOR TEN 1986 Seoul TEN silver: doubles and team; 1990 Beijing TEN silver: doubles and mixed doubles, bronze: singles and team
Kim In-Geon Male KOR BAS 1962 Jakarta BAS bronze; 1966 Bangkok BAS bronze; 1970 Bangkok BAS gold
Kim In-Seop Male KOR WRE 1998 Bangkok WRE gold: Greco-Roman featherweight -58 kg; 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Kim Jae-Beom Male KOR JUD 2010 Guangzhou JUD gold: half-middleweight -81 kg; 2014 Incheon JUD gold: half-middleweight -81 kg and team
Kim Jae-Hwan Male KOR HAN 1986 Seoul HAN gold; 1990 Beijing HAN gold
Kim Jae-Ryong Male KOR ATH 1990 Beijing ATH silver: 10000 m
Kim Jae-Yeop Male KOR JUD 1986 Seoul JUD gold: extra-lightweight -60 kg
Kim Jan-Di Female KOR JUD 2010 Guangzhou JUD silver: lightweight -57 kg; 2014 Incheon JUD gold: team, silver: lightweight -57 kg
Kim Jang-Mi Female KOR SHO 2014 Incheon SHO gold: 25 m sporting pistol team
Kim Jeong-Cheol Male KOR HOK 1998 Bangkok HOK silver; 2002 Busan HOK gold
Kim Jeong-Gwan Male KOR FEN 2002 Busan FEN bronze: épée team
Kim Jeong-Hwan Male KOR FEN 2010 Guangzhou FEN silver: sabre team; 2014 Incheon FEN gold: sabre team, silver: sabre
Kim Jeong-Ju Male KOR BOX 2002 Busan BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Jeong-Mi Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Kim Jeong-Mi Female KOR SHO 1998 Bangkok SHO gold: 10 m air rifle, silver: 10 m air rifle team; 2002 Busan SHO gold: silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team; 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team
Kim Jeong-Nam Male KOR FTB 1970 Bangkok FTB gold
Kim Jeong-Sim Female KOR HAN 2002 Busan HAN gold
Kim Jeong-Sun Female KOR VOL 1982 New Delhi VOL bronze; 1986 Seoul VOL bronze
Kim Jeong-U Male KOR FTB 2010 Guangzhou FTB bronze
Kim Ji-Hoon Male KOR SAI 2014 Incheon SAI gold: 470 men
Kim Ji-Hun Male KOR GYM 2006 Doha GYM bronze: horizontal bar and team; 2010 Guangzhou GYM bronze: team
Kim Ji-Hyeon Female KOR BDM 1994 Hiroshima BDM gold: team; 1998 Bangkok BDM silver: team
Kim Ji-Hyeon Male KOR SWI 2010 Guangzhou SWI silver: 4×100 m medley relay (swam in heats only)
Kim Ji-Jong Male PRK SHO 1982 New Delhi SHO gold: 10 m air pistol team and 50 m free pistol team; 1990 Beijing SHO silver: 10 m air pistol team
Kim Ji-Yeon Female KOR FEN 2014 Incheon FEN gold: sabre team, silver: sabre
Kim Ji-Yun Female KOR BAS 1998 Bangkok BAS bronze; 2002 Busan BAS silver; 2010 Guangzhou BAS silver
Kim Jin-Gyeong Female KOR HOK 2002 Busan HOK silver
Kim Jin-Ho Female KOR ARC 1978 Bangkok ARC gold: individual, silver: team; 1982 New Delhi ARC gold: team, silver: individual; 1986 Seoul ARC gold: 30 m double, 60 m double, and team, silver: individual and 70 m double
Kim Jin-Hui Male KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver
Kim Jin-Ok Female PRK DIV 2014 Incheon DIV bronze: synchronised springboard
Kim Jin-Su Male KOR WRE 2002 Busan WRE gold: Greco-Roman middleweight -74 kg
Kim Jin-Suk Female KOR SWI 1986 Seoul SWI bronze: 4×100 m medley relay
Kim Jin-Sun Female KOR FEN 1990 Beijing FEN silver: foil team
Kim Jin-Tae Male KOR ATH 1986 Seoul ATH bronze: 110 m hurdles
Kim Jin-Yi Female KOR HAN 2014 Incheon HAN gold
Kim Jo-Sun Female KOR ARC 1998 Bangkok ARC gold: individual and team
Kim Jong Female PRK TTN 2006 Doha TTN bronze: team; 2010 Guangzhou TTN bronze: team; 2014 Incheon TTN gold: mixed doubles, bronze: doubles and team
Kim Jong-Eun Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Kim Jong-Gap Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Kim Jong-Gyu Male KOR WRE 1978 Bangkok WRE silver: freestyle flyweight -52 kg; 1982 New Delhi WRE bronze: freestyle flyweight -52 kg
Kim Jong-Hee Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver
Kim Jong-Hwa Female PRK ARC 1990 Beijing ARC bronze: team
Kim Jong-Hyeon Male KOR SHO 2010 Guangzhou SHO bronze: 10 m air rifle team
Kim Jong-Hyeon Male KOR SHO 2010 Guangzhou SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team and 50 m small-bore rifle 3 positions team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions; 2014 Incheon SHO silver: 50 m small-bore rifle 3 position team
Kim Jong-Il Male KOR ATH 1982 New Delhi ATH gold: long jump; 1986 Seoul ATH gold: long jump, bronze: 4×100 m relay
Kim Jong-Min Male PRK FTB 1978 Bangkok FTB gold
Kim Jong-Sin Male KOR WRE 1990 Beijing WRE gold: freestyle light-flyweight -48 kg
Kim Jong-Su Male PRK SHO 1998 Bangkok SHO gold: 25 m center fire pistol team, 25 m standard pistol team, and 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol; 2002 Busan SHO gold: 25 m center fire pistol, silver: 10 m air pistol and 10 m air pistol team and 25 m center fire pistol team, bronze: 25 m standard pistol team, 50 m free pistol, and 50 m free pistol team; 2006 Doha SHO silver: 10 m air pistol and 50 m free pistol team, bronze: 50 m free pistol; 2010 Guangzhou SHO silver: 25 m standard pistol, bronze: 25 m center fire pistol team and 25 m standard pistol team
Kim Ju-Jin Male KOR JUD 2010 Guangzhou JUD gold: half-lightweight -66 kg
Kim Ju-Seok Male KOR BOX 1974 Tehran BOX gold: welterweight -67 kg
Kim Ju-Seong Male KOR FTB 1986 Seoul FTB gold; 1990 Beijing FTB bronze
Kim Jun-Hong Male KOR SHO 2014 Incheon SHO gold: 25 m rapid fire pistol and 25 m rapid fire pistol team, silver: 25 m standard pistol and 25 m standard pistol team
Kim Jun-Sop Male PRK SHO 1978 Bangkok SHO gold: 50 m small-bore rifle prone team, silver: 50 m small-bore rifle 3 positions team and 50 m standard rifle 3 positions team; 1982 New Delhi SHO bronze: 10 m air rifle team, 50 m small-bore rifle 3 positions, and 50 m small-bore rifle 3 positions team; 1990 Beijing SHO bronze: 10 m air rifle team
Kim Jung-Sub Male KOR WRE 1998 Bangkok WRE bronze: Greco-Roman middleweight -76 kg; 2002 Busan WRE silver: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg; 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman light-heavyweight -84 kg
Kim Jung-Won Male PRK ATH 1998 Bangkok ATH bronze: marathon
Kim Kum-Ok Female PRK ATH 2010 Guangzhou ATH bronze: marathon
Kim Kum-Sok Male PRK WLT 2010 Guangzhou WLT gold: lightweight -69 kg
Kim Kyong-Hwa Female PRK FTB 2006 Doha FTB gold; 2010 Guangzhou FTB silver
Kim Kyong-Ju Female PRK DIV 2002 Busan DIV silver: synchronised platform, bronze: platform
Kim Man-Chol Male PRK SHO 1990 Beijing SHO silver: 10 m running target team, 50 m running target team men, and 50 m running target team mixed
Kim Man-Hoe Male KOR HOK 1986 Seoul HOK gold
Kim Mi-Hyeon Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold
Kim Mi-Jeong Female KOR FEN 2002 Busan FEN gold: épée team
Kim Mi-Jeong Female KOR JUD 1990 Beijing JUD bronze: half-heavyweight -72 kg; 1994 Hiroshima JUD gold: half-heavyweight -72 kg
Kim Mi-Jin Female KOR VOL 2002 Busan VOL silver
Kim Mi-Seon Female KOR HOK 1982 New Delhi HOK silver; 1986 Seoul HOK gold
Kim Mi-Seop Male KOR MOP 1994 Hiroshima MOP silver: team, bronze: individual; 2002 Busan MOP gold: individual, relay, and team
Kim Mi-Sim Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Kim Mi-Yong Female PRK TTN 2002 Busan TTN gold: team; 2006 Doha TTN bronze: team
Kim Min-Chul Male KOR WRE 2006 Doha WRE gold: Greco-Roman welterweight -66 kg
Kim Min-Jae Male KOR BSB 2002 Busan BSB gold
Kim Min-Jae Male KOR WLT 2010 Guangzhou WLT bronze: middle-heavyweight -94 kg; 2014 Incheon WLT silver: heavyweight -105 kg
Kim Min-Jeong Female KOR BDM 2010 Guangzhou BDM bronze: doubles and team
Kim Min-Ji Female KOR SHO 2010 Guangzhou SHO silver: skeet and skeet team; 2014 Incheon SHO gold: skeet, silver: skeet team
Kim Min-Seok Male KOR SWI 2002 Busan SWI gold: 50 m freestyle, bronze: 4×100 m freestyle relay
Kim Mu-Gil Male PRK FTB 1978 Bangkok FTB gold
Kim Mu-Gyo Female KOR TTN 1994 Hiroshima TTN bronze: doubles; 1998 Bangkok TTN silver: mixed doubles, bronze: team; 2002 Busan TTN bronze: doubles
Kim Mu-Hyeon Male KOR BAS 1966 Bangkok BAS bronze
Kim Mun-Su Male KOR BDM 1986 Seoul BDM gold: doubles and team; 1990 Beijing BDM silver: doubles, bronze: team
Kim Myeong-Geon Male KOR MOP 1994 Hiroshima MOP gold: individual, silver: team
Kim Myeong-Ok Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold
Kim Myeong-Sin Female KOR ROW 2010 Guangzhou ROW bronze: lightweight double sculls
Kim Myong-Hwa Female PRK SHO 1990 Beijing SHO silver: skeet team; 2006 Doha SHO gold: skeet, silver: skeet team
Kim Myong-Hyok Male PRK WLT 2014 Incheon WLT silver: lightweight -69 kg
Kim Myong-Nam Male PRK WLT 1990 Beijing WLT gold: lightweight -67.5 kg
Kim Myong-Sik Male PRK WLT 1990 Beijing WLT bronze: flyweight -52 kg
Kim Na-Yeong Female KOR JUD 2006 Doha JUD bronze: heavyweight +78 kg; 2010 Guangzhou JUD silver: open class, bronze: heavyweight +78 kg
Kim Nam-Gu Male KOR SHO 1974 Tehran SHO bronze: trap team
Kim Nam-Hui Female PRK FTB 2014 Incheon FTB gold
Kim Nam-Sun Female KOR VOL 1994 Hiroshima VOL gold; 2002 Busan VOL silver
Kim Ok-Ju Female KOR HOK 2010 Guangzhou HOK silver; 2014 Incheon HOK gold
Kim On-A Female KOR HAN 2010 Guangzhou HAN bronze; 2014 Incheon HAN gold
Kim Rang Female KOR HAN 1994 Hiroshima HAN gold
Kim Sa-Ni Female KOR VOL 2002 Busan VOL silver; 2010 Guangzhou VOL silver
Kim Sa-Rang Male KOR BDM 2014 Incheon BDM gold: team, bronze: doubles
Kim Sang-Gyu Male KOR WRE 1986 Seoul WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg; 1990 Beijing WRE gold: Greco-Roman middleweight -82 kg
Kim Sang-U Male KOR VOL 1994 Hiroshima VOL bronze; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold
Kim Sang-Uk Male KOR FEN 1986 Seoul FEN silver: sabre team, bronze: sabre; 1990 Beijing FEN silver: sabre team; 1994 Hiroshima FEN gold: sabre, silver: sabre team
Kim Se-Jin Male KOR VOL 1994 Hiroshima VOL bronze; 1998 Bangkok VOL silver; 2002 Busan VOL gold
Kim Se-Yeong Female KOR VOL 2010 Guangzhou VOL silver
Kim Seon-Il Male KOR SHO 1998 Bangkok SHO bronze: 10 m air pistol team; 2002 Busan SHO silver: 50 m free pistol team
Kim Seong-Beom Male KOR JUD 2006 Doha JUD gold: open class
Kim Seong-Eun Male KOR BOX 1966 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg; 1970 Bangkok BOX gold: featherweight -57 kg
Kim Seong-Eun Female KOR HOK 1998 Bangkok HOK gold; 2002 Busan HOK silver
Kim Seong-Gil Male KOR VOL 1966 Bangkok VOL silver
Kim Seong-Heon Male KOR HAN 1998 Bangkok HAN gold
Kim Seong-Jip Male KOR WLT 1954 Manila WLT gold: light-heavyweight -82.5 kg
Kim Seong-Jun Male KOR SHO 1998 Bangkok SHO bronze: 10 m air pistol team
Kim Seong-Jun Male KOR SHO 1998 Bangkok SHO silver: 25 m center fire pistol team; 2002 Busan SHO silver: 25 m standard pistol team
Kim Seong-Min Male KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: team, bronze: heavyweight +100 kg
Kim Seong-Ok Female KOR ROW 1990 Beijing ROW silver: coxless pairs, bronze: coxless fours
Kim Seong-Yeon Female KOR JUD 2014 Incheon JUD gold: middleweight -70 kg, silver: team
Kim Seung-Gu Male KOR FEN 2006 Doha FEN gold: épée team, bronze: épée
Kim Seung-Gyu Male KOR JUD 1990 Beijing JUD silver: middleweight -86 kg
Kim Seung-Hwan Male KOR EQU 1986 Seoul EQU bronze: jumping team; 1998 Bangkok EQU silver: jumping team
Kim Seung-Il Male KOR GYM 2002 Busan GYM gold: floor, silver: team, bronze: parallel bars; 2006 Doha GYM bronze: team
Kim Seung-Pyo Male KOR FEN 1986 Seoul FEN gold: foil team; 1990 Beijing FEN silver: foil and foil team; 1994 Hiroshima FEN gold: foil team; 1998 Bangkok FEN bronze: foil team
Kim Sin-Yeong Female KOR BDM 1998 Bangkok BDM silver: team
Kim So-Hui Female KOR TKW 2014 Incheon TKW gold: finweight -46 kg
Kim Sol-Ji Female KOR ROW 2010 Guangzhou ROW bronze: lightweight double sculls
Kim Sol-Mi Female PRK JUD 2014 Incheon JUD bronze: extra-lightweight -48 kg and team
Kim Song-Guk Male PRK BOX 2006 Doha BOX bronze: featherweight -57 kg
Kim Song-Hui Male PRK TTN 1990 Beijing TTN silver: team, bronze: doubles; 1998 Bangkok TTN bronze: mixed doubles
Kim Song-I Female PRK TTN 2014 Incheon TTN bronze: team
Kim Song-Il Male PRK GYM 1974 Tehran GYM bronze: floor and team
Kim Su-Gyeong Female KOR WLT 2010 Guangzhou WLT silver: middleweight -63 kg
Kim Su-Gyong Female PRK FTB 2014 Incheon FTB gold
Kim Su-Jeong Female KOR HOK