You Are Here > > > Athletes Born in Berlin, Berlin, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Berlin, Berlin, Germany

568 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Irene Abel East Germany Gymnastics 1953
2 Katja Abel Germany Gymnastics 1983
3 Alex Abraham Germany Athletics 1886 1971
4 Herbert Adamski Germany Rowing 1910 1941
5 Mayada Al-Sayad Palestine Athletics 1992
6 Sylvia Albrecht East Germany Speed Skating 1962
7 Klaus Allisat Germany, West Germany Fencing 1938
8 Bernd Anders East Germany Boxing 1942
9 Björn Andrae Germany Volleyball 1981
10 Volker Anger East Germany Wrestling 1968
11 Monique Angermüller Germany Speed Skating 1984
12 Hans Aniol Germany Swimming, Water Polo 1878
13 Ali Annabi Tunisia Fencing 1939
14 Heinz Arendt Germany Swimming 1917 2006
15 Reinhardt Arndt East Germany Judo 1952
16 Jürgen Bachmann Germany Swimming 1942
17 Gunnar Bahr Germany Sailing 1974
18 Klaus-Dieter Bähr East Germany Rowing 1941
19 Rudi Ball Germany Ice Hockey 1911 1975
20 Bernd Barleben Germany Cycling 1940
21 Alexander Baronjan Germany Sailing 1976
22 Alexander Barta Germany Ice Hockey 1983
23 Jürgen Barth West Germany Cycling 1943 2011
24 Herbert Bauch East Germany Boxing 1957
25 Andreas Bauer West Germany Boxing 1960
26 Wilhelm Baumann Germany Handball 1912 1990
27 Peggy Beer Germany Athletics 1969
28 Andreas Behrend West Germany Swimming 1963
29 Jutta Behrendt East Germany Rowing 1960
30 Mario Behrendt East Germany Boxing 1960
31 Wolfgang Behrendt Germany Boxing 1936
32 Rudolf Belling Germany Art Competitions 1886 1972
33 Charlotte Berend-Corinth Germany Art Competitions 1880 1967
34 Jürgen Bertow East Germany Rowing 1950
35 Monika Beu East Germany Volleyball 1963
36 Gerhard Beyer West Germany Shooting 1941 2010
37 Nicola Birkner Germany Sailing 1969
38 Martina Bischof East Germany Canoeing 1957
39 Bodo Bittner West Germany Bobsleigh 1940 2012
40 Rita Blankenburg Germany Speed Skating 1942
41 Julia Bleck Germany Sailing 1985
42 Fritz Bleiweiß Germany Athletics 1911 1989
43 Martina Blos East Germany Athletics 1957
44 Benno Boche Germany Hockey 1897 1972
45 Johannes Boehland Germany Art Competitions 1903 1964
46 Martina Boesler East Germany Rowing 1957
47 Petra Boesler East Germany Rowing 1955
48 Ernst Böhm Germany Art Competitions 1890 1963
49 Marcus Böhme Germany Volleyball 1985
50 Joachim Böhmer East Germany Rowing 1940 1999
51 Karin Boldemann Germany Gymnastics 1940
52 Alwin Boldt Germany Cycling 1884 1920
53 Gerardo Bönnhoff Argentina Athletics 1926 2013
54 Heinz-Jürgen Bothe East Germany Rowing 1941
55 Walter Brack Germany Swimming 1880 1919
56 Ellen Braumüller Germany Athletics 1910 1991
57 Inge Braumüller Germany Athletics 1909 1999
58 Anton Braun Germany Rowing 1990
59 Ralf Braun Germany Swimming 1973
60 Albert Brehme Germany Bobsleigh 1903
61 Nils Brembach Germany Athletics 1993
62 Daniela Brendel Germany Swimming 1973
63 Andreas Bretschneider Germany Gymnastics 1989
64 Renate Breuer West Germany Canoeing 1939
65 Bernhard Britting Germany Rowing 1940
66 Ellen Brockhöft Germany Figure Skating 1893 1977
67 Norman Bröckl Germany Canoeing 1986
68 Anke Brockmann Germany Hockey 1988
69 Peter Bruch East Germany Swimming 1955
70 Herbert Brück Austria Ice Hockey 1902
71 Martin Brustmann Germany Athletics 1885 1964
72 Ralf Büchner East Germany, Germany Gymnastics 1967
73 Guido Buchwald West Germany Football 1961
74 Carsten Bunk East Germany Rowing 1960
75 Heinrich Burkowitz Germany Athletics 1892 1918
76 Werner Busse Germany Boxing 1939
77 Erich Büttner Germany Art Competitions 1889 1936
78 Halet Çambel Turkey Fencing 1916 2014
79 Erich Campe Germany Boxing 1912 1977
80 Gustav Casmir Germany Fencing 1874 1910
81 Otto Charlet Germany Rowing 1885
82 Werner Christoph East Germany Sailing 1943
83 Hans-Jürgen Cochius East Germany Sailing 1941
84 Detlef Dahn East Germany Boxing 1943
85 Hans-Georg Dallmer East Germany Figure Skating 1942
86 Erich Dannenberg Germany Cycling 1880
87 Heinrich de Fries Germany Art Competitions 1887 1938
88 Frank Dehne Germany Volleyball 1976
89 Harold Dimke East Germany Rowing 1949
90 Steffen Doering East Germany Speed Skating 1960
91 Engelbert Dörbrandt West Germany Judo 1949
92 Ilse Dörffeldt Germany Athletics 1912 1992
93 Uwe Dühring East Germany Rowing 1955
94 Klaus Dumke East Germany Fencing 1941
95 Jan Ebeling United States Equestrianism 1958
96 Burkhard Ebert Germany, West Germany Cycling 1942
97 Jürgen Eberwein West Germany Figure Skating 1945
98 Harry Edward Great Britain Athletics 1898 1973
99 Fritz Eggebrecht Germany Rowing 1883
100 Harald Eggers East Germany Athletics 1942
101 Andreas Ehrl West Germany Water Polo 1965
102 Hans Eicke Germany Athletics 1884 1947
103 Wolfgang Elsner Germany Sailing 1906 1981
104 Olaf Engelhardt East Germany Sailing 1951
105 Birsen Engin Turkey Athletics 1980
106 Sabine Erbs West Germany Handball 1964
107 Michaela Erler Germany Handball 1965
108 Christine Errath East Germany Figure Skating 1956
109 Kai Falkenthal Germany Sailing 1965
110 Sven Felski Germany Ice Hockey 1974
111 Karsten Finger Germany Rowing 1970
112 Diethard Finkelmann West Germany Handball 1941
113 Eberhard Fischer West Germany Canoeing 1943
114 Julia Fischer Germany Athletics 1990
115 Jeanine Fissler Germany Rhythmic Gymnastics 1980
116 Hartmut Flöckner East Germany Swimming 1953
117 Lars Flüggen Germany Beach Volleyball 1990
118 Heike Friedrich West Germany Synchronized Swimming 1966
119 Richard Friesicke Germany Rowing 1892
120 Christoph Galandi West Germany Rowing 1962
121 Carl Galle Germany Athletics 1872 1963
122 Herbert Garbe Germany Art Competitions 1888 1945
123 Ernst Gaste Germany Figure Skating 1898
124 Günther Gehmert Germany Athletics 1913 1940
125 Claus Gehrke West Germany Biathlon 1942
126 Richard Genserowski Germany Gymnastics 1875 1955
127 Werner George Germany Ice Hockey 1913
128 Fredy Gerdes Germany Hockey 1916 1962
129 Lothar Gericke East Germany Swimming 1950
130 Tim Gerresheim Germany, West Germany Fencing 1939
131 Hans-Jürgen Geschke East Germany Cycling 1943
132 Simon Geschke Germany Cycling 1986
133 Willem, Baron Gevers Netherlands Bobsleigh 1911 1994
134 Hans-Peter Gies East Germany Athletics 1947
135 Stefan Glon Poland Boxing 1908 1957
136 Maxi Gnauck East Germany Gymnastics 1964
137 Peter Göbel Germany Figure Skating 1941
138 Wolfgang Gödicke Germany Modern Pentathlon 1934
139 Inge Görmer Germany Speed Skating 1934
140 Max Götze Germany Cycling 1880 1944
141 Detlev Grabs East Germany Swimming 1960
142 Viola Grahl West Germany Hockey 1966
143 Klaus Greinert Germany, West Germany Hockey 1940
144 Peter Gröning Germany Cycling 1939
145 Walter Gropius Germany Art Competitions 1883 1969
146 Manuela Groß East Germany Figure Skating 1957
147 Gian Corrado Gross Italy Swimming 1942 2016
148 George Grosz Germany Art Competitions 1893 1959
149 Gisela Grothaus West Germany Canoeing 1955
150 Hans Gruhne Germany Rowing 1988
151 Claudia Grundmann Germany Ice Hockey 1976
152 Veronica Grymonprez Belgium Gymnastics 1944
153 José Francisco Guerra Spain Fencing 1968
154 Paul Gunia Germany Athletics 1885 1955
155 Wolfgang Gunkel East Germany Rowing 1948
156 Paul Günther Germany Diving 1882 1959
157 Bernd Guse West Germany Canoeing 1941
158 Karin Guthke East Germany Diving 1956
159 Wilhelm Guttmann Germany Art Competitions 1886 1941
160 Karl-Friedrich Haas Germany Athletics 1931
161 Heiko Habermann East Germany Rowing 1962
162 Dirk Hafemeister West Germany Equestrianism 1958 2017
163 Helmut Hamann Germany Athletics 1912 1941
164 Werner Hamel Germany Hockey 1911 1987
165 Martin Häner Germany Hockey 1988
166 Erich Hanisch Germany Canoeing 1909
167 Peggy Hardwiger Germany Sailing 1967
168 Hugo Hardy Germany Tennis 1877 1936
169 Wilfried Hartung East Germany Swimming 1953
170 Patrick Hausding Germany Diving 1989
171 Heinz Hax Germany Shooting, Modern Pentathlon 1900 1969
172 Günther Heidemann Germany Boxing 1932 2010
173 Erik Heil Germany Sailing 1989
174 Alfred Heinrich Germany Ice Hockey 1906 1975
175 Joachim Hellgrewe Germany Art Competitions 1887 1956
176 Paul Hempel Germany Athletics 1890 1950
177 Frithjof Henckel West Germany Rowing 1950
178 Rüdiger Henning West Germany Rowing 1943
179 Erich Herrmann Germany Handball 1914 1989
180 Aribert Heymann Germany Hockey 1898 1946
181 Angelika Hilbert Germany, West Germany Diving 1942
182 Bernd Hiller East Germany Ice Hockey 1942
183 Georg Hillmar Germany Gymnastics 1876 1911
184 Sabine Hinkelmann West Germany Rowing 1960
185 Egbert Hirschfelder Germany, West Germany Rowing 1942
186 Rene Hoch Germany Weightlifting 1978
187 Horst Hoeck Germany Rowing 1904 1969
188 Alfred Hoffmann Germany Ice Hockey 1914
189 André Hoffmann East Germany Speed Skating 1961
190 Eileen Hoffmann Germany Hockey 1984
191 Karl Hoffmann Germany Rowing 1906
192 Fritz Hofmann Germany Athletics, Gymnastics 1871 1927
193 Rainer Höft East Germany Handball 1956
194 André Höhne Germany Athletics 1978
195 Bernd Höing East Germany Rowing 1955
196 Veronika Holletz Germany Swimming 1945
197 Wolf-Dieter Holtz Germany Athletics 1941
198 Otto Hooff Germany Diving 1881 1960
199 Ute Höpfner Germany Sailing 1979
200 Willi Horn Germany Canoeing 1909 1989
201 Rudi Hornig West Germany Boxing 1938 2014
202 Ulrich Hübner Germany Art Competitions 1872 1932
203 Daniela Hunger East Germany, Germany Swimming 1972
204 Thomas Huschke East Germany Cycling 1947
205 Anton Ipsen Denmark Swimming 1994
206 Gisela Jacob-Arendt Germany Swimming 1918 1969
207 Bernd Jäkel East Germany, Germany Sailing 1954
208 Marina Janicke East Germany Diving 1954
209 Norman Jeschke Germany Figure Skating 1979
210 Al Jochim United States Gymnastics 1902 1980
211 Dirk Joestel West Germany Canoeing 1965
212 Heinz Junga Germany Swimming 1943
213 Victoria Jurczok Germany Sailing 1990
214 Achim Kadelbach Germany Sailing 1939
215 Hans Kadelbach Germany Sailing 1900 1979
216 Kathrin Kadelbach Germany Sailing 1983
217 Carl Kaltenbach Germany Athletics, Tug-Of-War 1882 1950
218 Nina Kamenik Germany Ice Hockey 1985
219 Martina Kämpfert East Germany Athletics 1959
220 Günter Kaslowski Germany Cycling 1934 2001
221 Heinz Kaufmann Germany Rowing 1913 1997
222 Mariana Kautz Germany Figure Skating 1980
223 Oliver Kegel West Germany, Germany Canoeing 1961
224 Andreas Keller West Germany, Germany Hockey 1965
225 Carsten Keller Germany, West Germany Hockey 1939
226 Erwin Keller Germany Hockey 1905 1971
227 Florian Keller Germany Hockey 1981
228 Herbert Kemmer Germany Hockey 1905 1962
229 Erich Kemnitz West Germany Canoeing 1936
230 Hermann Kerckhoff Canada Canoeing 1937
231 Isabel Kerschowski Germany Football 1988
232 Jürgen Kessel East Germany Volleyball 1937
233 Kerstin Kielgaß Germany Swimming 1969
234 Torsten Kienass Germany Ice Hockey 1971
235 Wolfgang Kittel Germany Ice Hockey 1899 1967
236 Frithjof Kleen Germany Sailing 1983
237 Manfred Klein West Germany, Germany Rowing 1947
238 Ralf Klein Israel Basketball 1931 2008
239 Bernd Klenke East Germany Sailing 1946
240 Manfred Klieme Germany Cycling 1936
241 Anja Kluge East Germany Rowing 1964
242 Mike Kluge Germany Cycling 1962
243 Christiane Knacke East Germany Swimming 1962
244 Eric Knittel Germany Rowing 1983
245 Lars Kober Germany Canoeing 1976
246 Simona Koch Germany Diving 1968
247 Lothar Koepsel East Germany Sailing 1945
248 Willy Kohlmey Germany Athletics 1881 1953
249 Otto Kohn Germany Athletics 1907 1992
250 Carsten Köhrbrück Germany Athletics 1967
251 Tanja Kolbe Germany Figure Skating 1990
252 Enrico Kölling Germany Boxing 1990
253 Wolfgang Köpcke West Germany Modern Pentathlon 1948
254 Lasse Kopitz Germany Ice Hockey 1980
255 Werner Korff Germany Ice Hockey 1911
256 Maximilian Korge Germany Rowing 1994
257 Dietmar Koszewski Germany Athletics 1967
258 Victor Kraatz Canada Figure Skating 1971
259 Felix Krabbe Germany Sailing 1978
260 Bente Kraus Germany Speed Skating 1989
261 Peter Kraus Germany Athletics 1932 2016
262 Barbara Krause East Germany Swimming 1959
263 Christiane Krause West Germany Athletics 1950
264 Helmut Krause West Germany Rowing 1954
265 Dieter Krickow Germany Modern Pentathlon 1936
266 Erwin Kroggel Germany Fencing 1912 1996
267 Heinrich Krug Germany Water Polo 1911
268 Anja Krüger Germany Handball 1964
269 Jutta Krüger Germany Athletics 1932
270 Robert Krünert Germany Fencing 1866
271 Ralph Kubail West Germany Rowing 1952 1981
272 Erich Kuhn Germany Art Competitions 1890 1967
273 Helmut Kuhnert Germany Speed Skating 1936
274 Willi Kuhweide Germany, West Germany Sailing 1943
275 Thomas Kumm Germany Speed Skating 1969
276 Ursula Küper Germany Swimming 1937
277 Maria Kurjo Germany Diving 1989
278 Carsten Kusch Germany Water Polo 1967
279 Kurt Kuschela Germany Canoeing 1988
280 Karl-Heinz Kutschke East Germany Modern Pentathlon 1940
281 Henry Laskau United States Athletics 1916 2000
282 Brigitta Lehmann West Germany Gymnastics 1966
283 Sonja Lehmann Germany Hockey 1979
284 Andreas Lemcke West Germany Speed Skating 1959
285 Hans Lenk Germany Rowing 1935
286 Karin Lenzke Germany Athletics 1936
287 Maximilian Levy Germany Cycling 1987
288 Klaus Lewandowsky West Germany Canoeing 1937
289 Linus Lichtschlag Germany Rowing 1988
290 Max Liebermann Germany Art Competitions 1847 1935
291 Peter Liebers Germany Figure Skating 1988
292 Otto Liebing Germany Rowing 1891 1967
293 Laura Lindemann Germany Triathlon 1996
294 Janin Lindenberg Germany Athletics 1987
295 René Lohse Germany Figure Skating 1973
296 Sven Loll East Germany Judo 1964
297 Anika Lorenz Germany Sailing 1990
298 Birgit Lorenz East Germany Figure Skating 1963
299 Nike Lorenz Germany Hockey 1997
300 Jörg Lucke East Germany Rowing 1942
301 Alexander Lüderitz Germany Swimming 1973
302 Laura Ludwig Germany Beach Volleyball 1986
303 Uwe Madeja East Germany Canoeing 1959
304 Wolfgang Maennig West Germany Rowing 1960
305 Wilhelm Mahlow Germany Rowing 1914
306 Winfried Mahraun Germany Diving 1907 1973
307 Witold Majchrzycki Poland Boxing 1909 1993
308 Werner Malitz Germany Cycling 1926 2017
309 Neal Mallett Great Britain Fencing 1957
310 Arthur Mallwitz Germany Athletics 1880 1968
311 Fritz Manteuffel Germany Gymnastics 1875 1941
312 Gerhard Marcks Germany Art Competitions 1889 1981
313 Elke Markwort West Germany Rowing 1965
314 Marcus Marsollek West Germany Modern Pentathlon 1965
315 Hermann Martens Germany Cycling 1877 1916
316 Sven Matthes East Germany Athletics 1969
317 Katrin Mattscherodt Germany Speed Skating 1981
318 Kay Matysik Germany Beach Volleyball 1980
319 Evelyn Matz East Germany Handball 1955
320 Erhard Mayke Germany Speed Skating 1896 1962
321 Harry Mehlhose Germany Athletics 1914 1976
322 Stefan Meister Germany Sailing 1970
323 Ingeborg Mello Argentina Athletics 1919 2009
324 Jenny Mensing Germany Swimming 1986
325 Karl-Heinz Merschenz Canada Athletics 1936
326 Fritz Messner Germany Hockey 1912 1945
327 Ilse Meudtner Germany Diving 1912 1990
328 Dirk Meusel Germany Rowing 1977
329 Dirk Meyer West Germany Sailing 1960
330 Susanne Meyer-Bauckholt West Germany, Germany Sailing 1965
331 Georg Mickler Germany Athletics 1892 1915
332 Günter Mielke West Germany Athletics 1942 2010
333 Anja Mischke West Germany Speed Skating 1967
334 Inga Möller Germany Hockey 1973
335 Jochen Molling Germany Ice Hockey 1973
336 Christina Moser West Germany Hockey 1960
337 Nico Motchebon Germany Athletics 1969
338 Roswitha Mroczynski West Germany Handball 1963
339 Hermann Müller Germany Athletics 1885 1947
340 Irene Müller East Germany Figure Skating 1942
341 Marcel Müller Germany Ice Hockey 1988
342 Rainer Müller West Germany Cycling 1946
343 Edda Mutter Germany Alpine Skiing 1970
344 Oskar Näumann Germany Gymnastics 1876 1937
345 Andreas Neitzel East Germany Handball 1964
346 Petra Nerger Germany Swimming 1945
347 Paul Nettelbeck Germany Athletics 1889 1963
348 Karl Neukirch Germany Gymnastics 1864 1941
349 Carlheinz Neumann Germany Rowing 1905 1983
350 Peter Neusel Germany Rowing 1941
351 Hans Nickel Germany Rowing 1907
352 André Niklaus Germany Athletics 1981
353 Michael Nikolay East Germany Gymnastics 1956
354 Carola Nitschke East Germany Swimming 1962
355 Ute Noack Germany Swimming 1943
356 Jürgen Nöldner Germany Football 1941
357 Jürgen Oelke Germany Rowing 1940
358 Lucille Opitz Germany Speed Skating 1977
359 Imogene Opton United States Alpine Skiing 1932
360 Frank Otto West Germany, Germany Water Polo 1959
361 Paul Paeschke Germany Art Competitions 1875 1943
362 Olaf Paltian West Germany Cycling 1952
363 Max Pape Germany Swimming 1886 1947
364 Claudia Pechstein Germany Speed Skating 1972
365 Hugo Peitsch Germany Gymnastics 1878
366 Hans-Joachim Perk West Germany Athletics 1945
367 Uwe Peschel Germany Cycling 1968
368 Kerstin Peters West Germany Rowing 1967
369 Kurt Pichler Switzerland Football 1898
370 Anja-Nadin Pietrek Germany Volleyball 1979
371 Janine Pietsch Germany Swimming 1982
372 Michael Pinske Germany Judo 1985
373 Otto Placzek Germany Art Competitions 1884 1968
374 Werner Plath Germany Swimming 1918 1945
375 Wolfgang Plotka East Germany Ice Hockey 1941
376 Kathrien Plückhahn West Germany Rowing 1958
377 Jens Pohlmann Germany Water Polo 1978
378 Andrey Poitschke Germany Weightlifting 1972
379 Eyk Pokorny Germany Cycling 1969
380 Viola Poley East Germany Rowing 1955
381 Ursula Pollack Germany Swimming 1919
382 Hans-Dieter Pophal Germany Diving 1937
383 Daniela Potapova Germany Rhythmic Gymnastics 1996
384 Rainer Pottel East Germany Athletics 1953
385 Peter Prause West Germany Boxing 1943
386 Silke Preuß East Germany Sailing 1965
387 Babette Preußler East Germany Figure Skating 1968
388 Werner Proft Germany Hockey 1901
389 Peter Prompe East Germany Rowing 1947
390 Heinz Raack Germany Hockey 1917 2002
391 Helmut Radach Germany Rowing 1915
392 Alfred Radke West Germany Shooting 1934
393 Waldemar Raemisch Germany Art Competitions 1888 1955
394 André Rankel Germany Ice Hockey 1985
395 Emil Rausch Germany Swimming 1882 1954
396 Michael Rehbein West Germany Modern Pentathlon 1960
397 Rudolf Reichelt Germany Rowing 1890
398 Brigitte Reichert Germany Speed Skating 1946
399 Tobias Reichmann Germany Handball 1988
400 Egbert Reimsfeld Germany Rowing 1890 1952
401 Heidi Reineck West Germany Swimming 1952
402 Delia Reinhardt Germany Diving 1947
403 Theo Reinhardt Germany Cycling 1990
404 Elsa Rendschmidt Germany Figure Skating 1886 1969
405 Katharina Rensch East Germany Gymnastics 1964
406 Annett Rex East Germany Swimming 1969
407 Elena Richter Germany Archery 1989
408 Wolf-Eberhard Richter East Germany Sailing 1953
409 Klaus Richtzenhain Germany Athletics 1934
410 Adolf Rieger Germany Wrestling 1899 1956
411 Peter Röhle West Germany Water Polo 1957
412 Klaus Roloff West Germany Rowing 1952
413 Erich Römer Germany Ice Hockey 1894 1987
414 Horst Rosenfeldt Germany Diving 1939
415 Hermann Roßmann Germany Art Competitions 1902 1985
416 Siegfried Rossner Germany Fencing 1914 1996
417 Denise Roth Germany Speed Skating 1988
418 Cathleen Rund Germany Swimming 1977
419 Hugo Rüster Germany Rowing 1872
420 Walter Sachs Germany Ice Hockey 1891
421 Kurt Sakowski Germany Athletics 1930
422 Heinz Sames Germany Speed Skating 1911 1943
423 Daniela Samulski Germany Swimming 1984
424 Christian Sandow West Germany Modern Pentathlon 1959
425 Wolfgang Schaper Germany Art Competitions 1895 1930
426 Otto Scheff Austria Swimming, Water Polo 1889 1956
427 Gerlind Scheller West Germany Synchronized Swimming 1967
428 Hanne Schenk Switzerland Bobsleigh 1984
429 Annika Schleu Germany Modern Pentathlon 1990
430 Horst-Rüdiger Schlöske West Germany Athletics 1946
431 Wolfgang Schmelzer East Germany Cycling 1940
432 Detlef Schmidt West Germany Canoeing 1958
433 Jörg Schmidt East Germany Canoeing 1961
434 Jürgen Schmidt Germany Speed Skating 1941
435 Martin Schmidt Germany Judo 1969
436 Rolf Schmidt Germany Sailing 1963
437 Wolfgang Schmidt East Germany Athletics 1954
438 Johannes Schmitt Germany Athletics 1943 2003
439 Inge Schmitz Germany Swimming 1922
440 Renate Schneider Germany Gymnastics 1939
441 Tobias Schneider Germany Speed Skating 1981
442 René Schöfisch East Germany Speed Skating 1962
443 Marian Schole Canada Hockey 1986
444 Anke Scholz Germany Swimming 1978
445 Katharina Scholz Germany Hockey 1983
446 Stefan Scholz Germany Rowing 1964
447 Rudi Schönbeck Germany Football 1919 2003
448 Anke Schönfelder Germany Gymnastics 1975
449 Walter Schönrock Germany Athletics 1912 1996
450 Emil Schöpflin Germany Cycling 1910
451 Willi Schröder Germany Football 1928 1999
452 Fabian Schroedter Germany Water Polo 1982
453 Gerd Schubert West Germany Boxing 1943
454 Michael Schubert East Germany Weightlifting 1967
455 Gustav Schuft Germany Gymnastics 1876 1948
456 Erich Schultze Germany Swimming 1890
457 Hans-Ulrich Schulz Germany Athletics 1939 2012
458 Siegfried Schulz Germany Athletics 1910
459 Wolf-Rüdiger Schulz West Germany Water Polo 1940
460 Paul Schulze Germany Cycling 1882 1918
461 Rudy Schulze Canada Shooting 1928 2011
462 Jochen Schümann East Germany, Germany Sailing 1954
463 Lisa Schuster Germany Ice Hockey 1987
464 Günther Schütt Saar Rowing 1918 1996
465 Fritz Schwab Switzerland Athletics 1919 2006
466 Dietmar Schwarz East Germany Rowing 1947
467 Peggy Schwarz East Germany, Germany Figure Skating 1971
468 Roland Schwarz East Germany Sailing 1937
469 Samuel Schwarz Germany Speed Skating 1983
470 Birte Siech East Germany, Germany Rowing 1967
471 Gerhard Sperling Germany, East Germany Athletics 1937
472 Michael Spielmann Germany Speed Skating 1970
473 Joachim Spremberg Germany Rowing 1908 1975
474 Luise Stäblein Germany Rhythmic Gymnastics 1980
475 Karl-Heinz Stadtmüller East Germany Athletics 1953
476 Angela Stahnke-Hauck East Germany, Germany Speed Skating 1965
477 Hagen Stamm West Germany, Germany Water Polo 1960
478 Marko Stamm Germany Water Polo 1988
479 Charlotte Stapenhorst Germany Hockey 1995
480 Uwe Steingroß East Germany Sailing 1951
481 Marlene Steinherr Germany Sailing 1985
482 Alfred Steinke Germany Ice Hockey 1881 1945
483 Manuela Stellmach East Germany, Germany Swimming 1970
484 Willi Steputat Germany Wrestling 1888 1946
485 Roland Steuk East Germany Athletics 1959
486 Kerstin Stolfig East Germany Figure Skating 1960
487 Astrid Strauß East Germany Swimming 1968
488 Thomas Strauß West Germany Rowing 1953
489 Michael Strauss Great Britain Fencing 1929
490 Ronja Sturm Germany Rowing 1995
491 Oliver Szymanski Germany Sailing 1990
492 Rosemarie Taupadel East Germany Speed Skating 1952
493 Frank Terletzki East Germany Football 1950
494 Reinhard Theimer East Germany Athletics 1948
495 Jürgen Theuerkauff Germany, West Germany Fencing 1934
496 Otto Thiel Germany Football 1891 1915
497 Edgar Thiele Germany Water Polo 1938
498 Frank Thieme Germany Sailing 1963
499 Dörte Thümmler East Germany Gymnastics 1971
500 Manfred Tiedtke East Germany Athletics 1942
501 Susen Tiedtke Germany Athletics 1969
502 Peter Tiepold East Germany Boxing 1945
503 Marion Tietz East Germany Handball 1952
504 Günther Tilch Germany Speed Skating 1937
505 Ulf Timmermann East Germany, Germany Athletics 1962
506 Jacqueline Todten-Hein East Germany Athletics 1954
507 Viktor Torshin Soviet Union Shooting 1948 1993
508 Paul Trautmann Germany Ice Hockey 1916
509 Hans Trauttenberg Austria Ice Hockey 1909 1985
510 Max Triebsch Germany Cycling 1885
511 Wolfgang Troßbach Germany Athletics 1927
512 Friedrich Uhl Germany Hockey 1882 1953
513 Lutz Ulbricht West Germany Rowing 1942
514 Günther Ullerich Germany Hockey 1928 2007
515 Artur Ullrich East Germany Football 1957
516 Thomas Ulrich Germany Boxing 1975
517 Lisa Unruh Germany Archery 1988
518 Uwe Unterwalder East Germany Cycling 1950
519 Oktay Urkal Germany Boxing 1970
520 Bettina Ustrowski Germany Swimming 1976
521 Laura Vargas Koch Germany Judo 1990
522 Gregor Vietz Germany Athletics 1890
523 Fred Voelckerling Germany Art Competitions 1872 1945
524 Jürgen Vogler Germany Sailing 1925
525 Gerd Völker Germany Diving 1942
526 Jens Volkmann West Germany Athletics 1967
527 Wilhelm, Count von Hohenau Germany Equestrianism 1884 1957
528 Götz von Mirbach Germany Sailing 1915 1968
529 Hermann von Oppeln-Bronikowski Germany Equestrianism 1899 1966
530 Herbert von Petersdorff Germany Water Polo 1881 1964
531 Franz, Baron von Zedlitz und Leipe Germany Shooting 1876 1944
532 Peter Vonhof West Germany Cycling 1949
533 Regina Vossen West Germany Volleyball 1962
534 Detlef Wagenknecht East Germany Athletics 1959
535 Peter Ward Great Britain Athletics 1913 2009
536 Elena Wassen Germany Diving 2000
537 Albert Weber Germany Football 1888 1940
538 Kutti Weiß Germany Hockey 1906 1995
539 Peter Weiss Austria Boxing 1938
540 Dieter Wemhöner Germany Boxing 1930
541 Hartmut Wenzel West Germany Rowing 1947
542 Albert Werkmüller Germany Athletics 1879
543 Joachim Werner Germany Rowing 1939 2010
544 Lars Wichert Germany Rowing 1986
545 Carl Wiegand Germany Gymnastics 1877
546 Otto Wiegand Germany Gymnastics 1875
547 Richard Wilhelm Germany Athletics 1888 1917
548 Marina Wilke East Germany Rowing 1958
549 Arnold Wiltz United States Art Competitions 1889 1937
550 Werner Wittig Germany Cycling 1909 1992
551 André Wohllebe East Germany, Germany Canoeing 1962 2014
552 Charlene Woitha Germany Athletics 1993
553 Jörg Woithe East Germany Swimming 1963
554 Helmut Wollmann East Germany Rowing 1947
555 Bernd Wucherpfennig West Germany Diving 1940
556 Klaus Wunderlich East Germany Speed Skating 1951
557 Georg Zacharias Germany Swimming 1884 1953
558 Dietrich Zander East Germany Rowing 1951
559 Lucas Zellmer Germany Sailing 1977
560 Hans-Joachim Zenk East Germany Athletics 1952
561 Reinhard Zerfowski East Germany Rowing 1947
562 Monika Zernicek East Germany Speed Skating 1954
563 Franklin Zielecke East Germany Weightlifting 1946
564 Elfriede Zimmermann Germany Swimming 1908
565 Marina Znak Soviet Union, Unified Team, Belarus Rowing 1961
566 Pamela Zoellner Germany Speed Skating 1977
567 Iris Zscherpe West Germany Swimming 1967
568 Nic Zwetnow Norway Shooting 1929 2016