You Are Here > > > Athletes Born in Minneapolis, Minnesota, United States

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Minneapolis, Minnesota, United States

106 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gary Alexander United States Wrestling 1944
2 Bill Allen United States Sailing 1947
3 Steve Alley United States Ice Hockey 1953
4 Karl Anderson United States Athletics 1900 1989
5 Wiz Bachman United States Volleyball 1978
6 John Balfanz United States Ski Jumping 1940 1991
7 John Beaumont United States Shooting 1924 2000
8 Garrett Bender United States Rugby Sevens 1991
9 Margaret Bennett United States Figure Skating 1910 1984
10 Troy Benson United States Freestyle Skiing 1970
11 Chas Betts United States Wrestling 1986
12 Scott Bjugstad United States Ice Hockey 1961
13 Ben Blankenship United States Athletics 1988
14 Bob Boeser United States Ice Hockey 1927 1995
15 Todd Boonstra United States Cross Country Skiing 1962
16 Charles Brown United States Ice Hockey 1947
17 John Burton United States Cross Country Skiing 1923 2014
18 Dan Campbell United States Biathlon 1978
19 Gene Campbell United States Ice Hockey 1932 2013
20 Leonard Carpenter United States Rowing 1902 1994
21 Dan Chandler United States Wrestling 1951
22 Edgar Christensen Norway Boxing 1905 1977
23 Ira Courtney United States Athletics 1889 1968
24 Mariana Cress Marshall Islands Athletics 1998
25 Ron Daws United States Athletics 1937 1992
26 Jessie Diggins United States Cross Country Skiing 1991
27 Steve Erickson United States Sailing 1961
28 Bobby Fitzgerald United States Speed Skating 1923 2005
29 Janet Gerhauser United States Figure Skating 1932
30 Tom Gray United States Speed Skating 1945
31 Betty Grimes United States Diving 1899 1976
32 Evelyne Hall United States Athletics 1909 1993
33 John Hartigan United States Rowing 1940
34 Keri Herman United States Freestyle Skiing 1982
35 Tom Hirsch United States Ice Hockey 1963
36 Peter Hoag, Jr. United States Biathlon 1954
37 Robert Horn United States Water Polo 1931
38 Leo Hunger United States Gymnastics 1880 1956
39 Tami Jameson United States Handball 1968
40 Toni Jameson United States Handball 1968
41 David H. Jensen United States Ice Hockey 1961
42 Paul Jensen United States Ice Hockey 1955
43 Steve Jensen United States Ice Hockey 1955
44 Arthur Johnson United States Boxing 1966
45 Kathryn Johnson United States Rugby Sevens 1991
46 Mark Johnson United States Ice Hockey 1957
47 Megan Kalmoe United States Rowing 1983
48 Bob Kempainen United States Athletics 1966
49 Mike Keuler United States Ski Jumping 1978
50 Torin Koos United States Cross Country Skiing 1980
51 Garrott Kuzzy United States Cross Country Skiing 1982
52 Mary Lawler United States Speed Skating 1944
53 Joe Levins United States Alpine Skiing 1968
54 Len Lilyholm United States Ice Hockey 1941
55 Craig Lincoln United States Diving 1950
56 Al Lindley United States Rowing 1904 1951
57 Virg Luken United States Swimming 1942
58 Bob Lundeen United States Ice Hockey 1952
59 Mark Lutz United States Athletics 1951
60 Larry Lyden United States Wrestling 1943
61 Pat Marcy United States Wrestling 1950
62 Jay Martin United States Ski Jumping 1944
63 Jerry Martin United States Ski Jumping 1950
64 Paul Martin United States Ice Hockey 1981
65 Rachel Mayer United States Figure Skating 1973
66 Jake McCoy United States Ice Hockey 1942
67 Pat McNamara United States Speed Skating 1925 2011
68 Mark Mitchell United States Speed Skating 1961
69 Edwin Moles United States Swimming 1908 1969
70 John Morgan United States Wrestling 1963
71 Marty Morgan United States Wrestling 1966
72 Angus Morrison United States Canoeing 1952
73 John Morrison United States Ice Hockey 1945
74 Ron Naslund United States Ice Hockey 1943
75 Van Nelson United States Athletics 1945
76 Al Opsahl United States Ice Hockey 1924 1990
77 Arnie Oss, Jr. United States Ice Hockey 1928
78 Bob Owen United States Ice Hockey 1936 2007
79 Zach Parise United States Ice Hockey 1984
80 Doug Peterson United States Cross Country Skiing 1953
81 John Misha Petkevich United States Figure Skating 1949
82 Victor Plata United States Triathlon 1973
83 Brenda Putnam United States Art Competitions 1890 1975
84 Mike Ramsey United States Ice Hockey 1960
85 Erle Reiter United States Figure Skating 1916 2008
86 Chris Reitsma Canada Baseball 1977
87 Sue Rembao United States Athletics 1962
88 Debra Richardson United States Beach Volleyball 1961
89 Kaylin Richardson United States Alpine Skiing 1984
90 Gene Sandvig United States Speed Skating 1931
91 Matt Schnobrich United States Rowing 1978
92 Briana Scurry United States Football 1971
93 Art Seaman United States Speed Skating 1923 2007
94 Robert Seguso United States Tennis 1963
95 Walker Smith United States Athletics 1896 1993
96 Dave Snuggerud United States Ice Hockey 1966
97 John Steele United States Ski Jumping 1909 1996
98 Sarah Straton Australia Beach Volleyball 1970
99 Emmett Swanson United States Shooting 1906 1968
100 John Taft United States Ice Hockey 1954
101 Nick Thometz United States Speed Skating 1963
102 Alison Townley United States Rowing 1965
103 Jim Westby United States Ice Hockey 1937
104 Al Wilson United States Rowing 1903 1989
105 Greg Windsperger United States Ski Jumping 1951
106 Trace Worthington United States Freestyle Skiing 1969