You Are Here > > > Athletes Born in St. Petersburg, St. Petersburg, Russia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in St. Petersburg, St. Petersburg, Russia

385 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Andrey Abduvaliyev Unified Team, Uzbekistan Athletics 1966
2 Yekaterina Abramova Russia Speed Skating 1982
3 Svetlana Abrosimova Russia Basketball 1980
4 Lyukman Adams Russia Athletics 1988
5 Aleksis Aide Russia Athletics 1888
6 Igor Akhremchik Soviet Union Rowing 1933 1990
7 Aleksandr Akondinov Russia Wrestling 1891
8 Aleksandr Aksinin Soviet Union Athletics 1954
9 Anatoly Albul Soviet Union Wrestling 1936 2013
10 Konstantin Aleksandrov Soviet Union Sailing 1920
11 Denis Alekseyev Russia Athletics 1987
12 Aleksandr Alenitsyn Russia Tennis 1884 1922
13 Nataliya Alimova Russia Volleyball 1978
14 Yuliya Allagulova Unified Team Short Track Speed Skating 1972
15 Vitaly Andreyev Unified Team Alpine Skiing 1969
16 Sofya Andreyeva Russia Swimming 1998
17 Viktoriya Andreyeva Russia Swimming 1992
18 Vyacheslav Andrusenko Russia Swimming 1992
19 Nina Anisimova Russia Triathlon 1973
20 Yuliya Antipova Soviet Union Luge 1966
21 Vladislav Antonov Unified Team Boxing 1966
22 Nataliya Antyukh Russia Athletics 1981
23 Aleksandr Artemyev Soviet Union Boxing 1966
24 Johan Asker Sweden Equestrianism 1915 2000
25 Pavel Avksentyev Russia Swimming 1890
26 Ulrich Baasch Russia Athletics 1890
27 Yekaterina Bakhvalova Russia Athletics 1972
28 Andrey Balashov Soviet Union Sailing 1946 2009
29 Mikhail Balenkov Soviet Union Rowing 1940 1995
30 Viktor Barinov Soviet Union Rowing 1938
31 Georg Baumann Russia Wrestling 1892
32 Alexander Baumgärtel Germany Speed Skating 1972
33 Georgy Baymakov Russia Swimming 1894
34 Yelena Bechke Unified Team Figure Skating 1966
35 Arnold Belgardt Soviet Union Cycling 1937
36 Olga Belkina Russia Athletics 1990
37 Esper Beloselsky Russia Sailing 1870 1921
38 Aleksandr Belov Soviet Union Basketball 1951 1978
39 Yevgeniya Belyakova Russia Basketball 1986
40 Mariya Bespalova Russia Athletics 1986
41 Igor Bobrin Soviet Union Figure Skating 1953
42 Nataliya Bochina Soviet Union Athletics 1962
43 Dmitry Bochkaryov Soviet Union Speed Skating 1958
44 Viktor Bogachev Soviet Union Rowing 1938
45 Anatoly Bogdanov Soviet Union Shooting 1931 2001
46 Dmitry Bogdanov Russia Athletics 1979
47 Anna Bogdanova Russia Athletics 1984
48 Yuliya Bogdanova Soviet Union Swimming 1964
49 Yelena Bogomazova Russia Swimming 1982
50 Ārons Boguļubovs Soviet Union Judo 1938
51 Valentin Boreyko Soviet Union Rowing 1933 2012
52 Lyudmila Borisova Russia Athletics 1966
53 Lyudmila Borozna Soviet Union Volleyball 1954
54 Pyotr Brayko Russia Athletics 1977
55 Helena Bukowska-Szlekys Poland Art Competitions 1899 1954
56 Lyudmila Buldakova Soviet Union Volleyball 1938 2006
57 Veniamin But Soviet Union, Unified Team Rowing 1961
58 Vasily Butusov Russia Football 1892 1971
59 Valeriu Caceanov Soviet Union Athletics 1954
60 William Cazalet Great Britain Jeu De Paume 1865 1932
61 Darya Chikunova Russia Swimming 1999
62 Konstantin Chistyakov Soviet Union, Unified Team Alpine Skiing 1970
63 Valentina Ciurina Moldova Biathlon 1978
64 Nischan Daimer Germany Athletics 1967
65 Yury Danilochkin Belarus Alpine Skiing 1991
66 Tamara Danilova Soviet Union Athletics 1939
67 Alfred de Rauch France Ice Hockey 1887
68 Pavel de Shtiglits Russia Athletics 1892
69 Anatoly Demitkov Soviet Union Canoeing 1926 2005
70 Yelena Dendeberova Soviet Union, Unified Team Swimming 1969
71 Viktor Diduk Soviet Union Rowing 1957
72 Aleksandr Dityatin Soviet Union Gymnastics 1957
73 Valery Dolinin Soviet Union Rowing 1953
74 Zinaida Doynikova Soviet Union Athletics 1934
75 Pyotr Dron Russia Curling 1985
76 Dmitry Dubrovsky Russia Nordic Combined 1974
77 Stanislav Dubrovsky Russia Nordic Combined 1974
78 Voldemar Dundur Soviet Union Rowing 1938
79 Aleksey Dyachenko Russia Fencing 1978
80 Yekaterina Dyachenko Russia Fencing 1987
81 Eduard Ellmann Estonia Football 1902 1941
82 Grigory Falko Russia Swimming 1987
83 Vjačeslavs Fanduļs Latvia Ice Hockey 1969
84 Igor Feld Soviet Union Athletics 1941
85 Sergey Fesikov Russia Swimming 1989
86 Andrey Fetisov Russia Basketball 1972
87 Sergey Filippov Russia Football 1893 1942
88 Vyacheslav Fursov Soviet Union Athletics 1954
89 Boris Fyodorov Soviet Union Rowing 1931
90 Anton Galkin Russia Athletics 1982
91 Ruslan Gasymov Russia Judo 1979
92 Nina Gavrylyuk Soviet Union, Russia Cross Country Skiing 1965
93 Oleg Golovanov Soviet Union Rowing 1934
94 Yury Golovshchikov Soviet Union Ski Jumping 1963
95 Tatyana Gonobobleva Soviet Union Volleyball 1948 2007
96 Irina Gordeyeva Russia Athletics 1986
97 Otto Gordziałkowski Poland Rowing 1898 1994
98 Mikhail Gorelik Soviet Union Swimming 1958
99 Viktor Gorlov Soviet Union Sailing 1918
100 Boris Gorokhov Soviet Union Rowing 1939
101 Konstantin Grachov Soviet Union Athletics 1927
102 Georgy Grebenkov Russia Gymnastics 1982
103 Mihail Gribuşencov Moldova Biathlon 1980
104 Tatiana Grigorieva Australia Athletics 1975
105 Kirill Grigoryan Russia Shooting 1992
106 Aleksandr Grigoryev Soviet Union Athletics 1955
107 Leonid Grigoryev Soviet Union Athletics 1926
108 Nadezhda Grishayeva Russia Basketball 1989
109 Vera Grushkina Soviet Union Athletics 1947
110 Nina Gruzintseva Soviet Union Canoeing 1934
111 Irina Gubkina Unified Team, Russia Luge 1972
112 Elvira Guerra Italy Equestrianism 1855 1937
113 Aleksey Gusarov Soviet Union, Russia Ice Hockey 1964
114 Uno Häggman Finland Athletics 1882 1936
115 Valdemar Henriksson Finland Rowing 1884 1929
116 Mikhail Ignatyev Russia Cycling 1985
117 Nina Ignatyeva Soviet Union Luge 1948
118 Lyudmila Ignatyeva-Samotyosova Soviet Union Athletics 1939
119 Kirill Ikonnikov Russia Athletics 1984
120 Viktor Ilyin Soviet Union Luge 1951
121 Pavel Ilyinsky Soviet Union Rowing 1944
122 Nataliya Isakova Unified Team Short Track Speed Skating 1966
123 Aleksandr Ivanov Russia Athletics 1982
124 Andrey Ivanov Russia Swimming 1976
125 Kirill Ivanov Soviet Union, Unified Team Shooting 1960
126 Leonid Ivanov Soviet Union Rowing 1938
127 Leonid Ivanov Soviet Union Football 1921 1990
128 Nikolay Ivanov Soviet Union Rowing 1949 2012
129 Anastasiya Ivanova-Shvedova Russia, Belarus Athletics 1979
130 Lev Kalyayev Soviet Union Athletics 1929 1983
131 Dmitry Kapitonov Russia Athletics 1968
132 Andrey Kapralov Russia Swimming 1980
133 Sergey Karasyov Russia Basketball 1993
134 Vladimir Karpets Russia Cycling 1980
135 Yelena Karpova Russia Basketball 1980
136 Aleksey Kasatonov Soviet Union Ice Hockey 1959
137 Amos Kash Russia Shooting 1868 1948
138 Klara Kashapova Russia Athletics 1970
139 Oksana Kazakova Russia Figure Skating 1975
140 Maksim Kedrin Russia Alpine Skiing 1982
141 Pavel Kharin Soviet Union Canoeing 1927
142 Marta Kharitonova Russia Canoeing 1984
143 Igor Khokhlov Soviet Union Rowing 1937
144 Nikita Khromov Russia Football 1888 1934
145 Nikolay Kiselyov Soviet Union Nordic Combined 1939 2005
146 Vladimir Kishkun Soviet Union Athletics 1951
147 Marina Kislova Russia Athletics 1978
148 Aleksandr Klepikov Soviet Union Rowing 1950
149 Valery Kleshnyov Soviet Union Rowing 1958
150 Fyodor Klimov Russia Figure Skating 1990
151 Sergey Klimov Russia Cycling 1980
152 Vera Komisova Soviet Union Athletics 1953
153 Yuliya Kondakova Russia Athletics 1981
154 Anna Kondrashina Soviet Union Rowing 1955
155 Sergey Kornilov Russia Speed Skating 1978
156 Gennady Korshikov Soviet Union Rowing 1949
157 Ilona Korstin Russia Basketball 1980
158 Yekaterina Kostetskaya Russia Athletics 1986
159 Anna Kozlova Unified Team, United States Synchronized Swimming 1972
160 Yekaterina Kramarenko Russia Gymnastics 1991
161 Tatyana Kraynova Soviet Union Volleyball 1967
162 Galina Kreft-Alekseyeva Soviet Union Canoeing 1950 2005
163 Nataliya Kresova-Rusakova Russia Athletics 1979
164 Andrey Krylov Soviet Union Swimming 1956
165 Nataliya Kuchinskaya Soviet Union Gymnastics 1949
166 Vyacheslav Kulebyakin Soviet Union Athletics 1950
167 Semyon Kulikov Russia Gymnastics 1891
168 Irina Kusakina Soviet Union Luge 1965
169 Pavel Kushnikov Russia Gymnastics 1893
170 Dmitry Kuskov Russia Shooting 1876 1956
171 Olga Kuzhela Russia Synchronized Swimming 1985
172 Yelizaveta Kuzmenko Belarus Alpine Skiing 1987
173 Nikolay Kuznetsov Unified Team, Russia Cycling 1973
174 Viktor Kuznetsov Soviet Union Swimming 1961
175 Vladimir Kuznetsov Soviet Union Athletics 1931 1986
176 Svetlana Kuznetsova Russia Tennis 1985
177 Yevgeniya Kuznetsova Bulgaria, Russia Gymnastics 1980
178 Aleksandr Lakatosh Russia Fencing 1974
179 Anna Larionova Russia Alpine Skiing 1975
180 Marina Leonidova Soviet Union Figure Skating 1958
181 Alyona Leonova Russia Figure Skating 1990
182 Dmitry Lepikov Unified Team Swimming 1972
183 Aleksandr Lipatov Russia Canoeing 1981
184 Valentina Lituyeva Soviet Union Athletics 1930 2008
185 Yury Lorentsson Soviet Union Rowing 1930 2003
186 Igor Luzhkovsky Soviet Union Swimming 1938 2000
187 Irina Lyakhovskaya Soviet Union Swimming 1941 2003
188 Oleg Makarov Soviet Union Figure Skating 1962
189 Kseniya Makarova Russia Figure Skating 1992
190 Vladimir Malik Soviet Union Rowing 1938
191 Alexei Manziula Israel Swimming 1980
192 Yekaterina Marennikova Russia Handball 1982
193 Vladimir Markov Russia Football 1889 1942
194 Zinaida Matistovich Soviet Union Athletics 1932
195 Arnold Matsulevych Soviet Union Athletics 1932
196 Ivan Matveyev Soviet Union Sailing 1914 1983
197 Ilya Medvedev Russia Canoeing 1983
198 Yury Melikhov Soviet Union Cycling 1937 2000
199 Boris Melnikov Soviet Union Fencing 1938
200 Anatoly Mikhaylov Soviet Union Athletics 1936
201 Polina Mikhaylova Russia Table Tennis 1986
202 Lyudmila Mikhaylovskaya Soviet Union Volleyball 1937
203 Aleksandr Mordovin Russia Fencing 1873 1938
204 Veronika Mosina Russia Athletics 1990
205 Stanislav Moskvin Soviet Union Cycling 1939
206 Tamara Moskvina Soviet Union Figure Skating 1941
207 Timofey Mozgov Russia Basketball 1986
208 Vyacheslav Mozhayev Soviet Union Sailing 1938
209 Mariya Mukhortova Russia Figure Skating 1985
210 Sofiya Muratova Soviet Union Gymnastics 1929 2006
211 Andriy Mykhailychenko Ukraine Gymnastics 1981
212 Vadim Naumov Unified Team, Russia Figure Skating 1969
213 Anna Nazarova Russia Athletics 1986
214 Yelena Nechayeva Russia Fencing 1979
215 Yana Nekrasova Russia Curling 1976
216 Dmitry Nelyubin Soviet Union, Unified Team Cycling 1971 2005
217 Olena Nemashkalo Soviet Union Handball 1963
218 Yury Nesterov Soviet Union Handball 1967
219 Grigory Nikitin Russia Football 1890 1917
220 Viktor Novozhilov Soviet Union Wrestling 1950 1991
221 Anatoly Olizarenko Soviet Union Cycling 1936
222 Yevgeniya Olshevskaya Russia Diving 1978
223 Nataliya Omsheva Soviet Union Luge 1947
224 Mariya Orlova Russia Skeleton 1988
225 Nadezhda Orlova Russia Bobsleigh 1979
226 Sergey Osipov Soviet Union Luge 1950
227 Vladimir Osokin Soviet Union Cycling 1954
228 Yury Ovchinnikov Soviet Union Figure Skating 1950
229 Edvin Ozolin Soviet Union Athletics 1939
230 Elvīra Ozoliņa Soviet Union Athletics 1939
231 Pavel Parshin Soviet Union Sailing 1919
232 Aleksandr Pashkov Unified Team Bobsleigh 1953
233 Aleksey Pavlenko Russia Freestyle Skiing 1995
234 Pavel Pavlovich Russia Wrestling 1893
235 Boris Pertel Russia Shooting 1888
236 Aleksandr Petrov Soviet Union Football 1925 1972
237 Aleksey Petrov Soviet Union Cycling 1937 2009
238 Denis Petrov Unified Team Figure Skating 1968
239 Yevgeny Petrov Russia Athletics 1888
240 Mariya Petrova Russia Figure Skating 1977
241 Yelena Petrova Unified Team Judo 1966
242 Nikolai Poljakov Soviet Union Sailing 1951
243 Anton Ponkrashov Russia Basketball 1986
244 Aleksandr Popkov Russia Swimming 1994
245 Svetlana Pospelova Russia Athletics 1979
246 Vladimir Predkin Russia Swimming 1969
247 Kirill Prigoda Russia Swimming 1995
248 Alexej Prochorow Germany Weightlifting 1990
249 Dimitri Prochorow Germany Weightlifting 1968
250 Sofya Prosvirnova Russia Short Track Speed Skating 1997
251 Oleg Protopopov Soviet Union Figure Skating 1932
252 Kirill Putyrsky Soviet Union Rowing 1928
253 Nadezhda Radovitskaya Russia Freestyle Skiing 1977
254 Andres Raja Estonia Athletics 1982
255 Aleksandra Razaryonova Russia Triathlon 1990
256 Tatyana Reshetnikova Russia Athletics 1966
257 Inga Rodionova Azerbaijan Figure Skating 1980
258 Viktor Romanov Soviet Union Cycling 1937
259 Aleksey Romashov Russia Ski Jumping 1992
260 Igor Rudakov Soviet Union Rowing 1934
261 Sergey Rusin Soviet Union Swimming 1959
262 Vladimir Salnikov Soviet Union Swimming 1960
263 Olga Samulenkova Russia Rowing 1978
264 Vladimir Sarnavsky Russia Fencing 1875
265 Tatyana Savelyeva Soviet Union Swimming 1947
266 Nina Savina Soviet Union Canoeing 1915 1965
267 Alfred Schwarz Russia Athletics 1887
268 Larisa Seleznyova Soviet Union Figure Skating 1963
269 Boris Selitsky Soviet Union Weightlifting 1938
270 Aleksandr Sema Soviet Union Rowing 1952
271 Olha Semenova Soviet Union Handball 1964
272 Andrey Semyonov Russia Athletics 1977
273 Anna Sergeyeva Russia Rowing 1975
274 Marina Serkova Soviet Union Athletics 1961
275 Aleksandr Severov Russia Wrestling 1889
276 Andrey Shabasov Russia Swimming 1994
277 Viktor Shamburkin Soviet Union Shooting 1931
278 Valentina Shaprunova Soviet Union Athletics 1937
279 Alla Shastitko Soviet Union Athletics 1939
280 Gennady Shatkov Soviet Union Boxing 1932 2009
281 Tamara Shelofastova Soviet Union Swimming 1959
282 Sergey Shendelyov Russia Ice Hockey 1964
283 Dmitry Shepel Russia Speed Skating 1978
284 Maksim Sheremetyev Russia Sailing 1986
285 Mikhail Sheremetyev Russia Sailing 1985
286 Aleksandra Shiryayeva Russia Beach Volleyball 1983
287 Yevgeniya Shishkova Unified Team, Russia Figure Skating 1972
288 Mariya Shkanova Belarus Alpine Skiing 1989
289 Mariya Shorets Russia Triathlon 1990
290 Yelena Shushunova Soviet Union Gymnastics 1969
291 Marina Sidorova Soviet Union Athletics 1950
292 Anton Sikharulidze Russia Figure Skating 1976
293 Nadezhda Skardino Belarus Biathlon 1985
294 Sergey Slavnov Russia Figure Skating 1982
295 Anatoly Smirnov Soviet Union Swimming 1958
296 Andrey Smirnov Soviet Union Swimming 1957
297 Roman Smirnov Russia Athletics 1984
298 Sergey Smirnov Soviet Union Athletics 1960
299 Lyudmila Smirnova Soviet Union Figure Skating 1949
300 Yevgeny Smiryagin Russia Athletics 1976
301 Yelena Smurova Russia Water Polo 1974
302 Bronislav Snetkov Unified Team Speed Skating 1967
303 Aleksey Sokolov Russia Athletics 1979
304 Maksim Sokolov Russia Ice Hockey 1972
305 Pyotr Sokolov Russia Football 1891 1971
306 Yury Sokolov Soviet Union Judo 1961 1990
307 Vladimir Solovyov Soviet Union Rowing 1946
308 Vitaly Sorokin Soviet Union Swimming 1935 1995
309 Aleksey Spiridonov Soviet Union Athletics 1951 1998
310 Yevgeny Spiridonov Soviet Union Swimming 1947
311 Nina Statkevich Soviet Union Speed Skating 1944
312 Eduard Stayson Soviet Union Sailing 1923
313 Vasīlijs Stepanovs Soviet Union Weightlifting 1927 2011
314 Galina Stepanskaya Soviet Union Speed Skating 1949
315 Kseniya Stolbova Russia Figure Skating 1992
316 Vladimir Stolnikov Soviet Union Boxing 1934 1990
317 Mykhailo Storozhenko Soviet Union Athletics 1937
318 Philipp Strauch Russia Sailing 1862 1924
319 Dmitry Stukalov Soviet Union Athletics 1951
320 Andrey Suraykin Soviet Union Figure Skating 1948 1992
321 Maksim Sushinsky Russia Ice Hockey 1974
322 Viktor Suslin Soviet Union Rowing 1944
323 Aleksandr Svinin Soviet Union Figure Skating 1958
324 Nataliya Svinukhova Russia Basketball 1972
325 Igor Sysoyev Russia Triathlon 1980
326 Irena Szewińska-Kirszenstein Poland Athletics 1946
327 Viktor Talyanov Soviet Union Alpine Skiing 1934 2014
328 Sergey Tarasov Russia Snowboarding 1988
329 Oleg Tataurov Russia Figure Skating 1972
330 Peter Tchernyshev United States Figure Skating 1971
331 Irina Terentjeva Lithuania Cross Country Skiing 1984
332 Nikolay Tikhomirov Soviet Union Athletics 1930
333 Mariya Tikhvinskaya Russia Snowboarding 1970
334 Dmitry Torgovanov Russia Handball 1972
335 Igor Trandenkov Unified Team, Russia Athletics 1966
336 Viktoriya Troitskaya-Taranina Unified Team, Russia Short Track Speed Skating 1969
337 Nikolay Trusov Russia Cycling 1985
338 Irina Turova-Bochkaryova Soviet Union Athletics 1935 2012
339 Yury Tyukalov Soviet Union Rowing 1930
340 Vladimir Ukhov Soviet Union Athletics 1924 1996
341 Aleksey Urmanov Unified Team, Russia Figure Skating 1973
342 Gennady Utenkov Soviet Union Swimming 1960
343 Aleksey Uversky Russia Football 1886 1942
344 Yelena Valova Soviet Union Figure Skating 1963
345 Svetlana Varganova Soviet Union Swimming 1964
346 Andrey Vasilyev Soviet Union Rowing 1962
347 Dmitry Vasilyev Soviet Union Biathlon 1962
348 Oleg Vasilyev Soviet Union Figure Skating 1959
349 Vladimir Vasilyev Soviet Union Sailing 1935
350 Larisa Viktorova Soviet Union Swimming 1943
351 Voldemārs Vimba Latvia Art Competitions 1904 1985
352 Georgy Vishnyakov Russia Shooting 1871
353 Aleksandr Vlasov Soviet Union Figure Skating 1956
354 Nataliya Vodopyanova Russia Basketball 1981
355 Viktoriya Volchkova Russia Figure Skating 1982
356 Vladimir Volodenkov Russia Rowing 1972
357 Irina Vorobyova Soviet Union Figure Skating 1958
358 Tatyana Vorokhobko Soviet Union Athletics 1950
359 Anna Vozakova Russia Beach Volleyball 1989
360 Russell Wentworth Australia Volleyball 1973
361 Walter Winans United States Shooting, Art Competitions 1852 1920
362 Aleksey Yagudin Russia Figure Skating 1980
363 Boris Yakimov Soviet Union Speed Skating 1933
364 Aleksandr Yakovlev Russia Art Competitions 1887 1938
365 Mikhail Yakovlev Russia Football 1893 1942
366 Olga Yakovleva Soviet Union Basketball 1963
367 Valentina Yakshina Russia Speed Skating 1976
368 Yury Yegorov Soviet Union Luge 1947
369 Marina Yeltsova Russia Figure Skating 1970
370 Galina Yermolayeva Soviet Union Rowing 1948
371 Nataliya Yukhareva Russia Judo 1975
372 Fyodor Zabelin Russia Gymnastics 1888
373 Olga Zabelinskaya Russia Cycling 1980
374 Ilya Zakharov Russia Diving 1991
375 Mikhail Zamotin Soviet Union Canoeing 1937
376 Valentin Zanin Soviet Union Rowing 1937
377 Aleksandr Zaytsev Soviet Union Figure Skating 1952
378 Vyacheslav Zaytsev Soviet Union Volleyball 1952
379 Viktor Zhdanovich Soviet Union Fencing 1938
380 Nataliya Zhedik Russia Basketball 1988
381 Yevgeny Zhigulin Russia Rowing 1980
382 Tatyana Zhuk Soviet Union Figure Skating 1946
383 Nataliya Ziganshina Russia Gymnastics 1985
384 Bruno Zilliacus Finland Athletics 1877 1926
385 Galina Zybina Soviet Union Athletics 1931