You Are Here > > > Athletes Born in Halle an der Saale, Sachsen-Anhalt, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Halle an der Saale, Sachsen-Anhalt, Germany

63 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Uwe Adler Germany Modern Pentathlon 1944
2 Günther Bauch Germany Wrestling 1939
3 Susan Benicke Germany Rhythmic Gymnastics 1981
4 Paul Biedermann Germany Swimming 1986
5 Bernd Bransch East Germany Football 1944
6 Cáterin Bravo Chile Fencing 1975
7 Rolf Caroli Germany Boxing 1933 2007
8 Alf-Gerd Deckert East Germany Cross Country Skiing 1955
9 Manfred Deckert East Germany Ski Jumping 1961
10 Katja Dieckow Germany Diving 1984
11 Karl-Dietrich Diers East Germany Cycling 1953
12 Christel Felgner Germany Gymnastics 1942
13 Hans-Ulrich Graßhoff West Germany Volleyball 1943
14 Hans Gstöttner East Germany, Germany Wrestling 1967
15 Steffen Haage East Germany Diving 1965
16 Klaus Heinroth East Germany Canoeing 1944
17 Angelika Hellmann East Germany Gymnastics 1954
18 Stefan Henze Germany Canoeing 1981 2016
19 Jochen Herbst East Germany Swimming 1942
20 Franziska Hildebrand Germany Biathlon 1987
21 Jürgen Hildebrand East Germany Handball 1948
22 Cornelia Jacob East Germany Speed Skating 1960
23 Martina Jäschke East Germany Diving 1960
24 Jana Kandarr Germany Tennis 1976
25 Marc Kühne Germany Bobsleigh 1976
26 Ernst-Joachim Küppers Germany Swimming 1942
27 Marita Lange East Germany Athletics 1943
28 Max Ludwig Germany Bobsleigh 1896
29 Stefan Mädicke East Germany Sailing 1966
30 Claudia Malzahn Germany Judo 1983
31 Luise Malzahn Germany Judo 1990
32 Theresa Michalak Germany Swimming 1992
33 Lothar Milde Germany, East Germany Athletics 1934
34 Kerstin Müller Germany Rowing 1969
35 Kersten Neisser East Germany Rowing 1956
36 Jens Niehls East Germany Equestrianism 1951
37 Waltraud Oertel Germany Diving 1936
38 Stefan Pfannmöller Germany Canoeing 1980
39 Jochen Pietzsch East Germany Luge 1963
40 Conny Pohlers Germany Football 1978
41 Mathias Schersing East Germany Athletics 1964
42 Carmela Schmidt East Germany Swimming 1962
43 Ekkehard Schulz East Germany Sailing 1958
44 Klaus Schulze Germany Rowing 1928 2013
45 Norman Schuster Germany Boxing 1979
46 Torsten Spanneberg Germany Swimming 1975
47 Rolf Sperling Germany, East Germany Diving 1940
48 Thomas Springer Austria Triathlon 1984
49 Andreas Stähle East Germany Canoeing 1965
50 Harry Storz Germany Athletics 1904 1982
51 Birgit Süß East Germany Gymnastics 1962
52 Rene Tschernitschek Germany Gymnastics 1977
53 Helmut Uhlig West Germany Basketball 1942 2014
54 Klaus Urbanczyk Germany Football 1940
55 Skadi Walter East Germany Speed Skating 1964
56 Oliver Walther Germany Gymnastics 1972
57 Andreas Wank Germany Ski Jumping 1988
58 Conny Waßmuth Germany Canoeing 1983
59 Ulrich Wehling East Germany Nordic Combined 1952
60 Ute Wetzig Germany Diving 1971
61 Katharina Wildermut Germany Rhythmic Gymnastics 1979
62 Heinz Wittig Germany Water Polo 1938 2012
63 Heide Wollert Germany Judo 1982