You Are Here > > > Athletes Born in Nizhny Novgorod, Nizhny Novgorod, Russia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Nizhny Novgorod, Nizhny Novgorod, Russia

60 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Yevgeny Alyoshin Russia Swimming 1979
2 Tatyana Averina-Barabash Soviet Union Speed Skating 1950 2001
3 Lev Balandin Soviet Union Swimming 1934 1980
4 Andrey Belokrinkin Soviet Union Alpine Skiing 1946
5 Sergey Berezin Soviet Union Speed Skating 1960
6 Mariya Borodakova-Borisenko Russia Volleyball 1986
7 Dmitry Chelovenko Russia Ski Jumping 1974
8 Vladimir Denisov Soviet Union Fencing 1947
9 Mariya Dolgikh Russia Table Tennis 1987
10 Nadya Filippova Soviet Union Hockey 1959
11 Svetlana Ganina Russia Table Tennis 1978
12 Olga Generalova Russia Triathlon 1972
13 Nina Gopova-Trofimova Soviet Union Canoeing 1953
14 Yevgeniya Ivanova Russia Water Polo 1987
15 Pavel Karelin Russia Ski Jumping 1990 2011
16 Svetlana Knyazeva Russia Equestrianism 1970
17 Violetta Kolobova Russia Fencing 1991
18 Yekaterina Kondratyeva Russia Athletics 1982
19 Viktor Konovalenko Soviet Union Ice Hockey 1938 1996
20 Dmitry Konyshev Russia Cycling 1966
21 Aleksandra Korelova Russia Equestrianism 1977
22 Denis Kornilov Russia Ski Jumping 1986
23 Ilya Korotkov Russia Athletics 1983
24 Rimma Koshelyova Soviet Union Athletics 1936
25 Irina Kotikhina Russia Table Tennis 1980
26 Vladimir Kovin Soviet Union Ice Hockey 1954
27 Mariya Kovtunovskaya Russia Water Polo 1988
28 Nikolay Kruglov Russia Biathlon 1981
29 Oksana Kushch-Fadeyeva Russia Table Tennis 1975
30 Pavel Lednyov Soviet Union Modern Pentathlon 1943 2010
31 Nikita Lyamin Russia Beach Volleyball 1985
32 Mikhail Maksimochkin Russia Ski Jumping 1993
33 Dmitry Matveyev Soviet Union Canoeing 1944
34 Aleksandr Mayorov Soviet Union Nordic Combined 1957
35 Andrey Mazunov Soviet Union, Unified Team, Russia Table Tennis 1967
36 Dmitry Mazunov Unified Team, Russia Table Tennis 1971
37 Oleg Mishukov Russia Athletics 1980
38 Valentin Morkovkin Soviet Union Rowing 1933 1999
39 Gary Napalkov Soviet Union Ski Jumping 1948
40 Yekaterina Poistogova Russia Athletics 1991
41 Nataliya Sadova Russia Athletics 1972
42 Roza Salikhova Soviet Union Volleyball 1944
43 Anatoly Shchuplyakov Soviet Union Athletics 1938
44 Sergey Shiryayev Russia Cross Country Skiing 1983
45 Vladimir Shishkin Soviet Union, Unified Team Athletics 1964
46 Lyudmila Shishova Soviet Union Fencing 1940 2004
47 Tatyana Shvyganova Soviet Union Hockey 1960
48 Aleksey Silayev Russia Ski Jumping 1984
49 Mariya Sizyakova Soviet Union Athletics 1935
50 Aleksandr Skvortsov Soviet Union Ice Hockey 1954
51 Boris Stolyarov Soviet Union Athletics 1932 2009
52 German Sveshnikov Soviet Union Fencing 1937 2003
53 Anna Timofeyeva Russia Water Polo 1987
54 Andrej Tiwontschik Germany Athletics 1970
55 Maiya Usova Unified Team, Russia Figure Skating 1964
56 Dmitry Vasilyev Russia Athletics 1978
57 Vera Vetrova Russia Volleyball 1986
58 Leonid Volkov Soviet Union Ice Hockey 1934 1995
59 Dmitry Yershov Unified Team Short Track Speed Skating 1971
60 Galina Zlotnikova Russia Water Polo 1984