You Are Here > > > Athletes Born in Chemnitz, Sachsen, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Chemnitz, Sachsen, Germany

70 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gunter Ambraß East Germany Weightlifting 1955
2 Sabine Becker East Germany Speed Skating 1959
3 Jens Carlowitz East Germany Athletics 1964
4 Lutz Dombrowski East Germany Athletics 1959
5 Bernd Drechsel East Germany Wrestling 1953 2017
6 Jenny Elbe Germany Athletics 1990
7 Renate Fischer-Köhler East Germany Cross Country Skiing 1943
8 Olaf Förster East Germany Rowing 1962
9 Stefan Förster East Germany Boxing 1950
10 Heike Friedrich East Germany Swimming 1970
11 Alexander Gazsi Germany Figure Skating 1984
12 Ute Geweniger East Germany Swimming 1964
13 Stefan Grützner East Germany Weightlifting 1948
14 Max Heß Germany Athletics 1996
15 Falk Hoffmann East Germany Diving 1952
16 Hans Hoffmeister Germany, West Germany Water Polo 1936 2016
17 Wolfgang Hübner East Germany Weightlifting 1952
18 Nico Ihle Germany Speed Skating 1985
19 Vitaly Ivanov Russia Handball 1976
20 Romy Kermer East Germany Figure Skating 1956
21 Max Klauß East Germany Athletics 1947
22 Gabi Kohlisch Germany Luge 1963
23 Dora Köring Germany Tennis 1880 1945
24 Steffen Kriechbaum Austria Swimming 1947
25 Helga Lindner East Germany Swimming 1951
26 Ronny Listner Germany Bobsleigh 1978
27 Carl Lorenz Germany Cycling 1913 1993
28 Anja Mittag Germany Football 1985
29 Joeline Möbius Germany Gymnastics 1992
30 Jana Neubert Germany Athletics 1984
31 Sylke Otto Germany Luge 1969
32 Dieter Pfeifer Germany Swimming 1936
33 Christiane Pilz Germany Triathlon 1975
34 Ralf Pönitzsch East Germany Athletics 1957
35 Anett Pötzsch East Germany Figure Skating 1960
36 Rico Rex Germany Figure Skating 1976
37 Herbert Richter East Germany Cycling 1947
38 Cindy Roleder Germany Athletics 1989
39 Eberhard Rösch East Germany Biathlon 1954
40 Christina Rost East Germany Handball 1952
41 Joachim Röther East Germany Swimming 1948
42 Axel Salzmann East Germany Figure Skating 1950
43 Richard Scheibe Germany Art Competitions 1879 1964
44 Andreas Schlißke East Germany Athletics 1957
45 Micaela Schmidt Germany Rowing 1970
46 Petra Schneider East Germany Swimming 1963
47 Jana Schreckenbach Germany Ice Hockey 1982
48 Ines Schulz East Germany Athletics 1965
49 Gabriele Seyfert Germany, East Germany Figure Skating 1948
50 Joachim Singer Germany Athletics 1942
51 Sabine Steinbach East Germany Swimming 1952
52 Rainer Stephan Germany, East Germany Hockey 1943
53 Ingo Steuer Germany Figure Skating 1966
54 Jörg Stingl East Germany Swimming 1961
55 Ulrike Tauber East Germany Swimming 1958
56 Stev Theloke Germany Swimming 1978
57 Alexander Thieme East Germany Athletics 1954 2016
58 Tassilo Thierbach East Germany Figure Skating 1956
59 Petra Thümer East Germany Swimming 1961
60 Peter Ulbrich East Germany Fencing 1955
61 Renate Vogel East Germany Swimming 1955
62 Marco Weber Germany Speed Skating 1982
63 Marion Weber East Germany Figure Skating 1959
64 Kati Winkler Germany Figure Skating 1974
65 Harald Wolf East Germany Cycling 1955
66 Mandy Wötzel Germany Figure Skating 1973
67 Brigitte Wujak East Germany Athletics 1955
68 Jannis Zamanduridis Germany Wrestling 1966
69 Lucie Zelenková Czech Republic Triathlon 1974
70 Günter Zöller East Germany Figure Skating 1948