You Are Here > > > Athletes Born in Leipzig, Sachsen, Germany

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Leipzig, Sachsen, Germany

148 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Silke Abicht East Germany Diving 1968
2 Beate Anders-Gummelt Germany Athletics 1968
3 Brita Baldus East Germany, Germany Diving 1965
4 Falk Balzer Germany Athletics 1973
5 Kerstin Behrendt East Germany Athletics 1967
6 Hans Bernhardt Germany Cycling 1906 1940
7 Horst Bernhardt East Germany Bobsleigh 1951
8 Helmut Berthold Germany Handball 1911 2000
9 Johanna Beyer United States Art Competitions 1888 1944
10 Harriet Blank Germany Swimming 1944
11 Conrad Böcker Germany Gymnastics 1870 1936
12 Almut Brömmel Germany Athletics 1935
13 Georg Brunner Germany Hockey 1897 1959
14 Jürgen Dietze Germany Swimming 1942
15 Tina Dietze Germany Canoeing 1988
16 Frank Dittrich Germany Speed Skating 1967
17 Katrin Dörre-Heinig East Germany, Germany Athletics 1961
18 Diego Drumm East Germany Boxing 1968
19 Bärbel Eckert-Wöckel East Germany Athletics 1955
20 Hans Eckstein Germany Water Polo 1908 1985
21 Carsten Eich Germany Athletics 1970
22 Andrea Eife East Germany Swimming 1956
23 Harald Ekwall Chile Shooting 1873
24 Stephan Feck Germany Diving 1990
25 Jörg Fiedler Germany Fencing 1978
26 Heinz Foerstendorf Germany Hockey 1907 1988
27 Werner Freyberg Germany Hockey 1902 1973
28 Silvia Fröhlich East Germany Rowing 1959
29 Uwe Gasch East Germany Rowing 1961
30 Kerstin Gerschau East Germany Gymnastics 1958
31 Dietmar Göhring East Germany Swimming 1960
32 Lisa Graf Germany Swimming 1992
33 Martina Grunert Germany, East Germany Swimming 1949
34 Mandy Haase Germany Hockey 1982
35 Erich Hagen Germany Cycling 1936 1978
36 Raik Hannemann East Germany Swimming 1968
37 Aimo Heilmann Germany Swimming 1974
38 Christina Heinich East Germany Athletics 1949
39 Herbert Heinrich Germany Swimming 1899 1975
40 Martina Hellmann East Germany, Germany Athletics 1960
41 Walter Hempel Germany Football 1887 1940
42 Frank Henze Germany Canoeing 1977
43 Stefan Herbst Germany Swimming 1978
44 Sabine Herbst-Klenz Germany Swimming 1974
45 Gabriele Heß Germany Cross Country Skiing 1971
46 Nicole Hetzer Germany Swimming 1979
47 Peter Hofmann East Germany Handball 1955
48 Silke Hörner East Germany Swimming 1965
49 Rita Jahn-Wilden West Germany Athletics 1947
50 Martina Jentsch East Germany Gymnastics 1968
51 Hendrik Jung East Germany Fencing 1956
52 Stefan Junge East Germany Athletics 1950
53 Henri Junghänel Germany Shooting 1988
54 Grit Jurack Germany Handball 1977
55 Rudolf Karsch Germany Cycling 1913 1950
56 Jürgen Klinge East Germany Wrestling 1940
57 Alfred Klingler Germany Handball 1912
58 Jürgen Köhler East Germany Canoeing 1946
59 René Kolonko Germany Swimming 1981
60 Hans-Peter Koppe East Germany Rowing 1958
61 Rudolf Körner Germany Gymnastics 1892 1978
62 Steffi Kräker East Germany Gymnastics 1960
63 Stefan Kretzschmar Germany Handball 1973
64 Barbara Krug East Germany Athletics 1956
65 Oleksandr Krykun Ukraine Athletics 1966
66 Dieter Kühn East Germany Football 1956
67 Frank Kühne East Germany Swimming 1961
68 Artūrs Kulda Latvia Ice Hockey 1988
69 Andreas Kunz East Germany Nordic Combined 1946
70 Matthias Liebers East Germany Football 1958
71 Rudolf Lippert Germany Equestrianism 1900 1945
72 Sven Lodziewski East Germany Swimming 1965
73 Luz Long Germany Athletics 1913 1943
74 Wolfgang Losack Germany Shooting 1922 1989
75 Lutz Löscher East Germany Swimming 1960
76 Rainer Makatsch West Germany Ice Hockey 1946
77 Karl-Rüdiger Mann East Germany Swimming 1950
78 Irina Müller East Germany Rowing 1950
79 Nadine Müller Germany Athletics 1985
80 Hans Niclaus Germany Basketball 1914 1997
81 Michael Obst Germany Rowing 1944
82 Kristin Otto East Germany Swimming 1966
83 Heinrich Pahner Germany Gymnastics 1891
84 Kristin Patzwahl Germany Athletics 1965
85 Heidi Pechstein Germany Swimming 1944
86 Horst Peter East Germany Volleyball 1946
87 Uta Pippig Germany Athletics 1965
88 Petra Priemer East Germany Swimming 1961
89 Udo Quellmalz East Germany, Germany Judo 1967
90 Sabine Rantzsch East Germany Swimming 1953
91 Erika Raue Germany Athletics 1938
92 Kurt Reichenbach Germany Gymnastics 1890 1945
93 Andrea Reichstein East Germany Athletics 1959
94 Carl Richter Germany Gymnastics 1887 1918
95 Detlef Richter East Germany Bobsleigh 1956
96 Petra Rossner East Germany, Germany Cycling 1966
97 Peter Rost East Germany Handball 1951
98 Renate Rudolph East Germany Handball 1949
99 Tobias Schellenberg Germany Diving 1978
100 Tobias Scherbarth Germany Athletics 1985
101 Michael Schiffner East Germany Cycling 1949
102 Klaus Schlenkrich Germany, East Germany Water Polo 1939
103 Otto Schoenfeld United States Fencing 1871 1938
104 Heinrich Schomburgk Germany Tennis 1885 1965
105 Beate Schramm East Germany, Germany Rowing 1966
106 Jörg Schramme East Germany Sailing 1951
107 David Schröder Germany Canoeing 1985
108 Alexander Schuck East Germany Canoeing 1957
109 Anett Schuck Germany Canoeing 1970
110 Hans-Peter Schulze East Germany Fencing 1939
111 Klaus Schulze Germany Water Polo 1936
112 Sabina Schulze East Germany Swimming 1972
113 Jan Schur East Germany Cycling 1962
114 Elke Sehmisch East Germany Swimming 1955
115 Margit Senf Germany Figure Skating 1945
116 Susann Singer Germany Judo 1970
117 Alexander Sperling Germany Gymnastics 1890 1973
118 Wolfram Sperling East Germany Swimming 1952
119 Kristin Sroka Germany Rhythmic Gymnastics 1977
120 Manfred Stolle East Germany Athletics 1937
121 Axel Thieme Germany, East Germany Hockey 1939 2006
122 Rolf Thieme East Germany Hockey 1944 2010
123 Eckhard Tielscher East Germany Volleyball 1942
124 Sven Tippelt East Germany, Germany Gymnastics 1965
125 Walter Toussaint East Germany Volleyball 1938
126 Maja Tucholke Germany Rowing 1979
127 Camillo Ugi Germany Football 1884 1970
128 Karl Uhle Germany Football 1887 1969
129 Klaus Vetter Germany Hockey 1934
130 Alexander Vieweg Germany Athletics 1986
131 Gerhard Voigt Germany Rowing 1904
132 Katja Wächter Germany Fencing 1982
133 Birte Weigang East Germany Swimming 1968
134 Wolfgang Weise East Germany Volleyball 1949
135 Kirsten Wenzel East Germany Rowing 1961
136 Hans Werner Germany Gymnastics 1891
137 Gabriele Wetzko East Germany Swimming 1954
138 Jürgen Wiefel East Germany Shooting 1952
139 Claudia Wilke Germany Volleyball 1971
140 Claus Wilke East Germany Rowing 1941
141 Andreas Wolfram East Germany Shooting 1957
142 Rolf Wollner Germany Hockey 1906 1988
143 Dietrich Wortmann Germany Wrestling 1884 1952
144 Herta Wunder Germany Swimming 1913 1992
145 Uto Wunderlich East Germany Shooting 1946
146 Ilke Wyludda Germany Athletics 1969
147 Simon Yacoub Palestine Judo 1989
148 Hannelore Zober East Germany Handball 1946