You Are Here > > > Athletes Born in Seattle, Washington, United States

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Seattle, Washington, United States

98 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gordy Adam United States Rowing 1915 1992
2 Chuck Alm United States Rowing 1937
3 Jordin Andrade Cape Verde Athletics 1992
4 Duncan Atwood United States Athletics 1955
5 Art Barnard United States Athletics 1929
6 John Biglow United States Rowing 1957
7 Jay Bowerman United States Biathlon 1942
8 Roberta Brown United States Athletics 1947 1981
9 William Carl Buchan United States Sailing 1956
10 William Earl Buchan United States Sailing 1935
11 Jannette Burr United States Alpine Skiing 1927
12 Lynn Colella United States Swimming 1950
13 Rick Colella United States Swimming 1951
14 Susie Corrock United States Alpine Skiing 1951
15 Candy Costie United States Synchronized Swimming 1963
16 Emily Cross United States Fencing 1986
17 Shannon Day United States Rowing 1970
18 Gail Devers United States Athletics 1966
19 Susanna Driano Italy Figure Skating 1957
20 Jack Elder United States Luge 1941
21 Paul Enquist United States Rowing 1955
22 Ed Ferry United States Rowing 1941
23 Hugh Foley United States Rowing 1944
24 Ted Frost United States Rowing 1932
25 Eddie Genung United States Athletics 1908 1986
26 Ray Hadley, Jr. United States Figure Skating 1943 1961
27 David Halpern United States Canoeing 1955
28 Jan Harville United States Rowing 1952
29 Aretha Hill-Thurmond United States Athletics 1976
30 Alan Holt United States Sailing 1939
31 Tiombe Hurd United States Athletics 1973
32 David Jackson United States Boxing 1976
33 Tamara Jenkins United States Canoeing 1978
34 Funmi Jimoh United States Athletics 1984
35 Nate Johnson United States Canoeing 1976
36 Nicole Joraanstad United States Curling 1980
37 Cindy Kauffman United States Figure Skating 1948
38 Ronnie Kauffman United States Figure Skating 1946
39 Morghan King United States Weightlifting 1985
40 Jill Kintner United States Cycling 1981
41 Bill Kuhlemeier United States Gymnastics 1908 2001
42 Matt Leanderson United States Rowing 1931 2006
43 Scott Macartney United States Alpine Skiing 1978
44 Thad McArthur United States Modern Pentathlon 1928
45 Portia McGee United States Rowing 1979
46 Ian McGowan United States Rowing 1979
47 Charlie McKee United States Sailing 1962
48 Jonathan McKee United States Sailing 1959
49 Scott McKinley United States Cycling 1968
50 Jim McMillin United States Rowing 1914 2005
51 Jack Medica United States Swimming 1914 1985
52 Lindsay Meyer United States Rowing 1988
53 Anna Mickelson-Cummins United States Rowing 1980
54 Barbara Mitchell United States Swimming 1956
55 Ted Mittet United States Rowing 1941
56 Nana Miyagi Japan Tennis 1971
57 Allen Morgan United States Rowing 1925 2011
58 Roger Morris United States Rowing 1915 2009
59 Judy Nagel United States Alpine Skiing 1951
60 Haley Nemra Marshall Islands Athletics 1989
61 Natalie Nicholson United States Curling 1976
62 Jamie Nieto United States Athletics 1976
63 Kristine Norelius United States Rowing 1956
64 Mark Norelius United States Rowing 1952
65 Shyril O'Steen United States Rowing 1960
66 Sarah Ann Ogilvie Canada Rowing 1959
67 Apolo Anton Ohno United States Short Track Speed Skating 1982
68 Ralf Olin Canada Speed Skating 1925
69 Kara Patterson-Winger United States Athletics 1986
70 Jill Penner United States Synchronized Swimming 1987
71 Gus Pope United States Athletics 1898 1953
72 Nancy Ramey United States Swimming 1940
73 Pete Reed Great Britain Rowing 1981
74 Nick Rogers United States Athletics 1975
75 Jarred Rome United States Athletics 1976
76 Chad Rudolph United States Rowing 1948
77 Dave Saunders United States Volleyball 1960
78 Jason Scott United States Rowing 1970
79 Sean Spencer Greece Baseball 1975
80 Kelly Stephens United States Ice Hockey 1983
81 Monte Stocker United States Rowing 1931 2008
82 Joe Story United States Handball 1952
83 Hans Struzyna United States Rowing 1989
84 Dorothy Surgenor United States Alpine Skiing 1931
85 Jeremy Taiwo United States Athletics 1990
86 Joyce Tanac United States Gymnastics 1950
87 Todd Trewin United States Equestrianism 1958
88 Al Ulbrickson United States Rowing 1930 2012
89 Queen Underwood United States Boxing 1984
90 Richard Wahlstrom United States Rowing 1931 2003
91 Rusty Wailes United States Rowing 1936 2002
92 Johnny White United States Rowing 1916 1997
93 Sylvia White United States Speed Skating 1943
94 Robert Whitehurst United States Sailing 1956
95 Tom Whitehurst United States Sailing 1957
96 Bob Will United States Rowing 1925
97 Raymond Wright United States Rowing 1947
98 Mike Yonker United States Rowing 1940