You Are Here > > > Athletes Born in Tbilisi, Tbilisi, Georgia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Tbilisi, Tbilisi, Georgia

109 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Iason Abramashvili Georgia Alpine Skiing 1988
2 Ek'aterina Abramia Georgia Rhythmic Gymnastics 1979
3 Sandro Aminashvili Georgia Wrestling 1992
4 Aleksandre Anp'ilogovi Soviet Union Handball 1954
5 Bezik Aslanasvili Greece Wrestling 1976
6 Maia Azarashvili Soviet Union, Georgia Athletics 1964
7 Nikoloz Basilashvili Georgia Tennis 1992
8 Sandro Bazadze Georgia Fencing 1993
9 Levan Berianidze Armenia Wrestling 1990
10 Zarbeg Beriashvili Soviet Union Wrestling 1939
11 Emzarios Betinidis Georgia, Greece Wrestling 1975
12 Davyd Bichinashvili Ukraine, Germany Wrestling 1975
13 Guram Biganishvili Unified Team, Georgia Sailing 1950
14 Avtandil Ch'k'uaseli Soviet Union Football 1931 1994
15 Margalit'a Chakhnashvili Georgia Tennis 1982
16 Rapael Chimishk'iani Soviet Union Weightlifting 1929
17 Giorgi Chogovadze Soviet Union, Unified Team Diving 1969
18 Zurabi Datunashvili Georgia Wrestling 1991
19 Vasily Davidenko Russia Cycling 1970
20 Iuri Diachk'ovi Soviet Union Athletics 1940
21 Aleksandr Dobrzhansky Russia Shooting 1873 1937
22 Aleksandr Dokturishvili Uzbekistan Wrestling 1980
23 Tea Donguzashvili Russia Judo 1976
24 Roman Dzeneladze Soviet Union Wrestling 1933 1966
25 Roland Eradze Iceland Handball 1971
26 Teymuraz Gabashvili Russia Tennis 1985
27 Gocha Gakharia Georgia Diving 1973
28 Elene Gedevanishvili Georgia Figure Skating 1990
29 Vladimer Gegeshidze Georgia Wrestling 1985
30 Besarion Gochashvili Georgia Wrestling 1983
31 Bak'ur Gogit'idze Georgia Wrestling 1973
32 Lado Gogoladze Soviet Union Gymnastics 1966
33 Leri Gogoladze Soviet Union Water Polo 1938
34 Elene Gok'ieli Soviet Union Athletics 1918 1992
35 Luba Golovina Georgia Trampolining 1990
36 Guram Gudashvili Soviet Union Athletics 1941
37 Nodar Gvakharia Soviet Union Water Polo 1932 1996
38 Vaho Iagorashvili Soviet Union, Georgia, United States Modern Pentathlon 1964
39 David Ilariani Georgia Athletics 1981
40 Tamaz Imnaishvili Soviet Union, Georgia Shooting 1954
41 Vladimer Iselidze Soviet Union Water Polo 1948
42 Otar Japaridze Georgia Figure Skating 1987
43 Sasha Jeltkov Canada Gymnastics 1978
44 Vazha K'ach'arava Soviet Union Volleyball 1937
45 Zaza K'edelashvili Georgia Judo 1985
46 Gela K'et'ashvili Soviet Union Football 1965
47 K'onst'ant'ine K'up'at'adze Georgia Boxing 1983
48 Davit K'vach'adze Soviet Union Boxing 1951
49 Georgy Ketoyev Russia, Armenia Wrestling 1985
50 Leri Khabelovi Soviet Union, Unified Team, Russia Wrestling 1964
51 Daviti Kharazishvili Georgia Athletics 1992
52 Nodar Khokhashvili Soviet Union Wrestling 1940
53 Rusudan Khoperia Georgia Trampolining 1972
54 Boris Kokorev Soviet Union, Unified Team, Russia Shooting 1959
55 Avtandil Koridze Soviet Union Wrestling 1935 1966
56 Guram Kostava Soviet Union Fencing 1937
57 Gheorghe Kurgheleasvili Moldova Judo 1975
58 Igor Kushpelev Soviet Union Swimming 1959
59 Shota Kveliashvili Soviet Union Shooting 1938 2004
60 Khatuna Kvrivishvili-Lorig Unified Team, Georgia, United States Archery 1974
61 Tina Lek'veishvili Soviet Union Swimming 1954
62 Mevlud Lobzhanidze Georgia Judo 1968
63 Archil Lortkipanidze Georgia Fencing 1970
64 Tsotne Machavariani Georgia Shooting 1997
65 Robert Makharashvili Georgia Alpine Skiing 1981
66 Yasha Manasherov Israel Wrestling 1980
67 Ak'ak'i Meipariani Soviet Union Fencing 1918 1995
68 Hanna Melnychenko-Kasianova Ukraine Athletics 1983
69 Leila Meskhi Soviet Union, Unified Team Tennis 1968
70 Guram Minashvili Soviet Union Basketball 1936 2015
71 Aleksi Modebadze Georgia Wrestling 1978
72 Davit Modzmanashvili Georgia Wrestling 1986
73 Levan Moseshvili Soviet Union Basketball 1940
74 Giorgi Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1960
75 P'et're Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1929 2003
76 Vakht'ang Murvanidze Georgia Figure Skating 1979
77 Giorgi Nadiradze Georgia Cycling 1987
78 Tamaz Namgalauri Soviet Union Judo 1957 1991
79 Natalia Nasaridze-Çakir Turkey Archery 1972
80 Boris Nik'it'ini Soviet Union Swimming 1938 1984
81 Ramaz Nozadze Georgia Wrestling 1983
82 Adam Okruashvili Georgia Judo 1989
83 Gela P'ap'ashvili Georgia Wrestling 1969
84 Boris P'oluliakhi Soviet Union Diving 1938
85 Khatuna Phutkaradze-Narimanidze Georgia Archery 1974
86 Şalva Qadabadze Azerbaijan Wrestling 1984
87 Nino Qazarashvili Georgia Diving 1979
88 Irak'li Revishvili Georgia Swimming 1989
89 Gela Saghirashvili Georgia Wrestling 1980
90 Ana Salnik'ova Georgia Swimming 1987
91 Nino Salukvadze Soviet Union, Unified Team, Georgia Shooting 1969
92 Levan Sanadze Soviet Union Athletics 1928 1998
93 Robert' Shavlaq'adze Soviet Union Athletics 1933
94 Gia Sissaouri Canada Wrestling 1971
95 Boleslav Skhirt'ladze Georgia Athletics 1987
96 Oleg Strizhakov Unified Team, Russia Athletics 1963
97 Rostyslav Svanidze Ukraine Swimming 1971 2002
98 Ana T'at'ishvili Georgia Tennis 1990
99 Aleksandr T'ut'ak'aevi Soviet Union Swimming 1943
100 Khristina Thalassinidou Soviet Union, Greece Synchronized Swimming 1970
101 Gia Torchinava Netherlands Wrestling 1974
102 Nino Tsiklauri Georgia Alpine Skiing 1993
103 Gotcha Tsitsiashvili Israel Wrestling 1973
104 Liana Tsot'adze Soviet Union Diving 1961
105 Vladimer Ugrekhelidze Soviet Union Basketball 1939 2009
106 Elvira Urusova Georgia Athletics 1968
107 Besik' Vardzelashvili Georgia Boxing 1976
108 Ramilə Yusubova Azerbaijan Judo 1987
109 Tariel Zintiridis Greece Judo 1987