You Are Here > > > Athletes Born in Moscow, Moskva, Russia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Moscow, Moskva, Russia

795 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Tamila Abasova Russia Cycling 1982
2 Pavel Abramov Russia Volleyball 1979
3 Sasha Abt Russia Figure Skating 1976
4 Irina Abysova Russia Triathlon 1980
5 Maksim Afinogenov Russia Ice Hockey 1979
6 Marina Aframeyeva Russia Equestrianism 1991
7 Marina Aganina Uzbekistan Figure Skating 1985
8 Viktor Ageyev Soviet Union Water Polo 1936
9 Anatoly Akimov Soviet Union Water Polo 1947 2002
10 Vladimir Akimov Soviet Union Water Polo 1953 1987
11 Veniamin Aleksandrov Soviet Union Ice Hockey 1937 1991
12 Vladimir Aleksandrov Soviet Union Sailing 1945
13 Nadezhda Aleksandrova Russia Ice Hockey 1986
14 Dmitry Alekseyev Soviet Union Luge 1966
15 Galina Alekseyeva Soviet Union Diving 1946
16 Aleksey Alipov Russia Shooting 1975
17 Boris Andreyev Soviet Union Shooting 1906 1987
18 Igor Andreyev Russia Tennis 1983
19 Olga Andrianova Soviet Union Athletics 1949
20 Marina Andrievskaia Sweden Badminton 1974
21 Aleksey Andryunin Russia Bobsleigh 1976
22 Yekaterina Andryushina Russia Handball 1985
23 Aleksandr Anichenko Azerbaijan Figure Skating 1975
24 Yekaterina Anikeyeva Russia Water Polo 1969
25 Vera Anisimova Soviet Union Athletics 1952
26 Marina Anissina France Figure Skating 1975
27 Nataliya Annenko Soviet Union Figure Skating 1964
28 Yelena Anokhina Soviet Union Diving 1947
29 Oleg Antonov Italy Volleyball 1988
30 Aleksandra Antonova Russia Athletics 1980
31 Yelena Antonova Russia Synchronized Swimming 1974
32 Tatyana Antoshina Russia Cycling 1982
33 Yevgeny Arkhipov Russia Curling 1992
34 Tommy Arshansky Israel Judo 1991
35 Sergey Artyukhin Belarus Wrestling 1976 2012
36 Igor Atrokhov Russia Equestrianism 1960
37 Ilya Averbukh Russia Figure Skating 1973
38 Marina Avstriyskaya Soviet Union Figure Skating 1967
39 Nikita Avtaneyev Russia Snowboarding 1995
40 Irina Avvakumova Russia Ski Jumping 1991
41 Yelena Azarova Russia Synchronized Swimming 1973
42 Yevgeny Babich Soviet Union Ice Hockey 1921 1972
43 Svetlana Badulina Soviet Union Volleyball 1960
44 Dmitry Bagryanov Unified Team Athletics 1967 2015
45 Yury Bakarinov Soviet Union Athletics 1938
46 Andrey Bakhvalov Soviet Union, Unified Team, Russia Speed Skating 1963
47 Vera Baklanova Soviet Union Diving 1947
48 Roman Balashov Russia Water Polo 1977
49 Aleksey Barannikov Russia Nordic Combined 1975
50 Yuliya Barsukova Russia Rhythmic Gymnastics 1978
51 Mariya Barykina Russia Ice Hockey 1973
52 Varvara Barysheva Russia Speed Skating 1977
53 Yury Baulin Soviet Union Ice Hockey 1933 2006
54 Sergey Bazarevich Unified Team, Russia Basketball 1965
55 Semyon Belits-Geyman Soviet Union Swimming 1945
56 Valery Belousov Soviet Union Boxing 1940
57 Yevgeny Belousov Soviet Union Luge 1962
58 Aleksandr Belyakov Soviet Union Luge 1962
59 Gennady Belyakov Unified Team, Russia Luge 1968
60 Viktor Belyakov Soviet Union Alpine Skiing 1946
61 Boris Belyayev Soviet Union Athletics 1933
62 Dmitry Berestov Russia Weightlifting 1980
63 Dmitry Berezkin Unified Team, Russia Sailing 1963
64 Nadezhda Besfamilnaya Soviet Union Athletics 1950
65 Konstantin Beskov Soviet Union Football 1920 2006
66 Nataliya Bestemyanova Soviet Union Figure Skating 1960
67 Dmitry Bilozerchev Soviet Union Gymnastics 1966
68 Zinetula Bilyaletdinov Soviet Union Ice Hockey 1955
69 José Biriukov Spain Basketball 1963
70 Vasily Blagov Soviet Union Figure Skating 1954
71 Yury Blinov Soviet Union Ice Hockey 1949
72 Yekaterina Bobrova Russia Figure Skating 1990
73 Arkady Bochkaryov Soviet Union Basketball 1931 1988
74 Pyotr Bochkaryov Russia Athletics 1967
75 Vadim Bogiyev Russia Wrestling 1970
76 Alex Bogomolov, Jr. Russia Tennis 1983
77 Olga Bogoslovskaya Unified Team Athletics 1964
78 Igor Boldin Unified Team Ice Hockey 1964
79 Yaroslava Bondarenko Russia Cycling 1997
80 Fyodor Borisov Russia Cycling 1892
81 Igor Borisov Soviet Union Rowing 1924
82 Mariya Borisova Russia Water Polo 1997
83 Oleg Bovin Soviet Union Water Polo 1946
84 Oleg Bozhev Soviet Union Speed Skating 1961
85 Yevgeny Brago Soviet Union Rowing 1929
86 Olga Brusnikina Russia Synchronized Swimming 1978
87 Mira Bryunina Soviet Union Rowing 1951
88 Boris Budnikov Soviet Union Sailing 1942
89 Mikhail Bukatin Soviet Union Hockey 1963
90 Andrey Bukin Soviet Union Figure Skating 1957
91 Sergey Bukreyev Russia Rowing 1976
92 Pavel Bure Russia Ice Hockey 1971
93 Valery Bure Russia Ice Hockey 1974
94 Boris Burov Ecuador Weightlifting 1970
95 Mikhail Burtsev Soviet Union Fencing 1956 2015
96 Olga Buryakina Soviet Union Basketball 1958
97 Mariya Butyrskaya Russia Figure Skating 1972
98 Yelena Byalkovskaya Russia Ice Hockey 1977
99 Viktor Bychkov Soviet Union Athletics 1938
100 Pyotr Chaadayev Belarus Ski Jumping 1987
101 Anastasiya Chaun Russia Swimming 1988
102 Nikolay Chavkin Russia Athletics 1984
103 Marina Chepurkova Russia Swimming 1980
104 Aleksey Cheremisinov Russia Fencing 1985
105 Fyodor Cherenkov Soviet Union Football 1959 2014
106 Yevgeny Cherkasov Soviet Union Shooting 1930 2013
107 Marina Cherkasova Russia Freestyle Skiing 1972
108 Marina Cherkasova Soviet Union Figure Skating 1964
109 Irina Chernyayeva Soviet Union Figure Skating 1955
110 Vyacheslav Chernyshov Soviet Union Diving 1937
111 Lyudmila Chernyshova Soviet Union Volleyball 1952
112 Sonya Chervonsky Australia Judo 1983
113 Andrey Chesnokov Soviet Union, Unified Team Tennis 1966
114 Yury Chesnokov Soviet Union Volleyball 1933 2010
115 Sergey Chetverukhin Soviet Union Figure Skating 1946
116 Svetlana Chimrova Russia Swimming 1996
117 Mikhail Chipurin Russia Handball 1980
118 Viktor Chistiakov Russia, Australia Athletics 1975
119 Revaz Chomakhidze Russia Water Polo 1973
120 Aleksandr Chumakov Soviet Union Sailing 1927
121 Anton Chupkov Russia Swimming 1997
122 Aleksandr Danilin Soviet Union Speed Skating 1961
123 Sergey Danilin Soviet Union, Unified Team, Russia Luge 1960
124 Yelena Danilochkina Russia Basketball 1986
125 Aleksandr Danilov Russia, Israel Shooting 1969
126 Vitaly Davydov Soviet Union Ice Hockey 1939
127 Anastasiya Davydova Russia Synchronized Swimming 1983
128 Jan de Man Lapidoth Sweden Bobsleigh 1915 1989
129 Yegor Degtyaryov Russia Swimming 1992
130 Yelena Dementyeva Russia Tennis 1981
131 Yelena Dergachova Russia Ice Hockey 1995
132 Nataliya Deryugina Unified Team Handball 1971
133 Aleksey Desyatchikov Soviet Union Athletics 1932
134 Olga Dmitriyeva Soviet Union Diving 1960
135 Aleksandr Dolgushin Soviet Union Water Polo 1946 2006
136 Nataliya Donchenko Soviet Union Speed Skating 1932
137 Yevgeny Donskoy Russia Tennis 1990
138 Oksana Dorodnova Russia Rowing 1974
139 Yelena Doronina Russia Bobsleigh 1981
140 Mikhail Dovgalyuk Russia Swimming 1995
141 Alisa Drei Finland Figure Skating 1978
142 Aleksandr Dreval Soviet Union Water Polo 1944
143 Margarita Drobiazko Lithuania Figure Skating 1971
144 Viktor Drobinsky Soviet Union Swimming 1932
145 Andrey Drozdov Russia Curling 1988
146 Oleksandr Dryhol Ukraine Athletics 1966
147 Boris Dubrovsky Soviet Union Rowing 1939
148 Dmitry Dugin Russia Water Polo 1968
149 Yevgeny Duleyev Soviet Union Rowing 1956
150 Andrey Dunayev Soviet Union Swimming 1949
151 Lyudmila Dymchenko Russia Freestyle Skiing 1977
152 Konstantin Dyomin Russia Bobsleigh 1974
153 Pavel Eygel Russia Canoeing 1990
154 Aleksey Fadeyev Russia Nordic Combined 1977
155 Lev Favorsky Russia Football 1893 1969
156 Walentina Fedjuschina Soviet Union, Ukraine, Austria Athletics 1965
157 Yury Fedkin Unified Team Shooting 1960
158 Aleksandra Fedoriva Russia Athletics 1988
159 Oleg Fedoseyev Soviet Union Athletics 1936 2001
160 Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova Soviet Union Diving 1946
161 Yevgeny Feofanov Soviet Union Boxing 1937
162 Svetlana Feofanova Russia Athletics 1980
163 Slava Fetisov Soviet Union Ice Hockey 1958
164 Aleksandr Filatov Soviet Union Alpine Skiing 1928 1999
165 Lyubov Filimonova Kazakhstan Biathlon 1988
166 Aleksandr Filippov Russia Football 1892 1962
167 Vasily Filippov Russia Handball 1981
168 Svetlana Filippova Russia Diving 1990
169 Anatoly Firsov Soviet Union Ice Hockey 1941 2000
170 Aleksandr Frolov Russia Ice Hockey 1982
171 Yevgeny Frolov Soviet Union Boxing 1941
172 Aleksey Frosin Russia Fencing 1978
173 Vladimir Fyodorov Russia Figure Skating 1971
174 Dasha Gaiazova Canada Cross Country Skiing 1983
175 Yekaterina Galkina Russia Curling 1988
176 Gleb Galperin Russia Diving 1983
177 Yuliya Garayeva Russia Fencing 1968
178 Gennady Garbuzov Soviet Union Boxing 1930 2009
179 Sergey Garbuzov Russia Water Polo 1974
180 Emin Garibov Russia Gymnastics 1990
181 Valentin Gavrilov Soviet Union Athletics 1946
182 Daria Gavrilova Australia Tennis 1994
183 Galina Gayda Soviet Union Athletics 1936
184 German Gazyumov Soviet Union Equestrianism 1936
185 Misha Ge Uzbekistan Figure Skating 1991
186 Irina Gerasimyonok Russia Shooting 1970
187 Leonid Gissen Soviet Union Rowing 1931 2005
188 Yuliya Gladysheva Russia Ice Hockey 1981
189 Anastasia Gloushkov Leventhal Israel Synchronized Swimming 1985
190 Aleksey Glushkov Russia Wrestling 1975
191 Angelina Golikova Russia Speed Skating 1991
192 Dmitry Golovastov Unified Team, Russia Athletics 1971
193 Yuliya Golubchikova Russia Athletics 1983
194 Angelina Goncharenko Russia Ice Hockey 1994
195 Yelena Gorchakova Soviet Union Athletics 1933 2002
196 Katya Gordeyeva Soviet Union, Russia Figure Skating 1971
197 Aleksandr Gorelik Soviet Union Figure Skating 1945 2012
198 Nataliya Gorelova Russia Athletics 1973
199 Galina Gorokhova Soviet Union Fencing 1938
200 Aleksandr Gorshkov Soviet Union Athletics 1928 1993
201 Aleksandr Gorshkov Soviet Union Figure Skating 1946
202 Dmitry Gorshkov Unified Team, Russia Water Polo 1967
203 Vladimir Graudyn Soviet Union Athletics 1963
204 Yuliya Graudyn Russia Athletics 1970
205 Anastasia Grebenkina Armenia Figure Skating 1979
206 Alla Grebennikova Soviet Union Swimming 1949
207 Oscar Grégoire Belgium Water Polo, Swimming 1877 1947
208 Yury Grigorovsky Soviet Union Water Polo 1939
209 Oleg Grigoryev Soviet Union Boxing 1937
210 Marina Grigoryeva Russia Shooting 1973
211 Sergey Grinkov Soviet Union, Russia Figure Skating 1967 1995
212 Anatoly Grishin Soviet Union Canoeing 1939 2016
213 Boris Grishin Soviet Union Water Polo 1938
214 Yevgeny Grishin Soviet Union Water Polo 1959
215 Anastasiya Grishina Russia Gymnastics 1996
216 Oleg Grishkin Russia Cycling 1975
217 Igor Grivennikov Soviet Union Swimming 1952
218 Mariya Gromova Russia Swimming 1988
219 Mariya Gromova Russia Synchronized Swimming 1984
220 Yevgeny Groshev Soviet Union Ice Hockey 1937 2013
221 Vladimir Grushikhin Armenia, Russia Canoeing 1971
222 Vadim Gulyayev Soviet Union Water Polo 1941 1998
223 Yelena Gulyayeva Russia Athletics 1967
224 Boris Gurevich Soviet Union Wrestling 1931 1995
225 Pavel Gurkin Russia Shooting 1966
226 Aleksey Guryshev Soviet Union Ice Hockey 1925 1983
227 Aleksandr Gusev Soviet Union Ice Hockey 1947
228 Sergey Gusev Soviet Union Swimming 1947
229 Anna Guseva Russia Swimming 1987
230 Danil Haustov Estonia Swimming 1980
231 Halyna Hrzhybovska Soviet Union Figure Skating 1951
232 Ezrael Illkhanouf Iran Boxing 1934
233 Anatoly Ilyin Soviet Union Football 1931 2016
234 Vera Ilyina Unified Team, Russia Diving 1974
235 Daniela Inácio Portugal Swimming 1989
236 Lisa Ingildeeva Germany Rhythmic Gymnastics 1988
237 Vyacheslav Ionov Soviet Union Canoeing 1940 2012
238 Aleksandr Ivannikov Soviet Union Ski Jumping 1945
239 Eduard Ivanov Soviet Union Ice Hockey 1938 2012
240 Igor Ivanov Russia Ice Hockey 1970
241 Mikhail Ivanov Soviet Union Water Polo 1958
242 Valentin Ivanov Soviet Union Football 1934 2011
243 Viktor Ivanov Soviet Union Rowing 1930 2004
244 Vyacheslav Ivanov Soviet Union Rowing 1938
245 Kira Ivanova Soviet Union Figure Skating 1963 2001
246 Nataliya Ivanova Russia Athletics 1981
247 Jantsangiin Gantögs Mongolia Archery 1972
248 Aleksandr Kabanov Soviet Union Water Polo 1948
249 Yevgeniya Kabina-Sidorova Soviet Union Alpine Skiing 1930 2003
250 Yuliya Kachalova Russia Canoeing 1989
251 Lidiya Kalinina-Ivanova Soviet Union Gymnastics 1937
252 Anton Kamenev Russia Nordic Combined 1986
253 Nikolay Kamensky Soviet Union Ski Jumping 1931 2017
254 Valentina Kamenyok-Vinogradova Soviet Union Volleyball 1943 2002
255 Anatoly Kamnev Soviet Union Boxing 1948 1992
256 Anastasiya Kapachinskaya Russia Athletics 1979
257 Valery Kaplan Soviet Union Speed Skating 1943
258 Vadim Kapranov Soviet Union Basketball 1940
259 Olga Kapranova Russia Rhythmic Gymnastics 1987
260 Nikolay Karasyov Soviet Union Athletics 1939
261 Valery Karasyov Soviet Union Gymnastics 1946
262 Gennady Karponosov Soviet Union Figure Skating 1950
263 Nikolay Karpov Soviet Union Ice Hockey 1929 2013
264 Oleksandra Karpovich Russia Water Polo 1986
265 Marina Karpunina Russia Basketball 1984
266 Anatoly Kartashov Soviet Union Water Polo 1937 2005
267 Dmitry Kartashov Russia Rowing 1972
268 Nikita Katsalapov Russia Figure Skating 1991
269 Pavel Khamidulin Russia Cycling 1971
270 Dmitry Kharin Soviet Union Football 1968
271 Aleksandr Kharitonov Russia Ice Hockey 1976
272 Pavel Kharitonov Russia Snowboarding 1989
273 Anna Kharitonova Russia Judo 1985
274 Nikolay Kharkov Russia Athletics 1890
275 Sergey Kharkov Soviet Union, Russia Gymnastics 1970
276 Valery Kharlamov Soviet Union Ice Hockey 1948 1981
277 Elvira Khasyanova Russia Synchronized Swimming 1981
278 Yury Khmylyov Unified Team Ice Hockey 1964
279 Yana Khokhlova Russia Figure Skating 1985
280 Nataliya Khoreva Russia Luge 1986
281 Vyacheslav Khrynin Soviet Union Basketball 1937
282 Yekaterina Khuraskina Russia Modern Pentathlon 1989
283 Yury Kidyayev Soviet Union Handball 1955
284 Aleksey Kireyev Russia Bobsleigh 1985
285 Mariya Kirilenko Russia Tennis 1987
286 Alisa Kirilyuk Russia Sailing 1990
287 Erika Kirpu Estonia Fencing 1992
288 Viktor Klimenko Soviet Union Gymnastics 1949
289 Ilya Klimkin Russia Figure Skating 1980
290 Marina Klyuchnikova Soviet Union Swimming 1959
291 Yury Klyuyev Soviet Union Speed Skating 1960
292 Lyubov Kobzova Soviet Union Swimming 1957
293 Sergey Kochetkov Russia Fencing 1973
294 Dina Kochetkova Russia Gymnastics 1977
295 Konstantin Kokora Soviet Union Figure Skating 1957
296 Igor Kolesov Russia Shooting 1971
297 Semyon Kolobayev Russia Luge 1976
298 Pavel Kolobkov Soviet Union, Unified Team, Russia Fencing 1969
299 Fjodor Koltšin Soviet Union Nordic Combined 1957
300 Aleksey Komarov Soviet Union Rowing 1921 2013
301 Vladimir Komarov Soviet Union Speed Skating 1949
302 Stanislava Komarova Russia Swimming 1986
303 Anna Kondrashova Soviet Union Figure Skating 1965
304 Anatoly Konev Soviet Union Basketball 1921 1965
305 Boris Konkov Soviet Union Equestrianism 1937
306 Aleksandr Korneyev Russia Volleyball 1980
307 Konstantin Korneyev Russia Ice Hockey 1984
308 Yury Korneyev Soviet Union Basketball 1937 2002
309 Yevgeny Korolkov Soviet Union Gymnastics 1930 2014
310 Olga Korolyova Russia Freestyle Skiing 1979
311 Aleksandr Korolyuk Russia Ice Hockey 1976
312 Yevgeny Korotyshkin Russia Swimming 1983
313 Sergey Koryazhkin Soviet Union Fencing 1959
314 Maksim Kosaryev Russia Shooting 1969
315 Marina Koshevaya Soviet Union Swimming 1960
316 Aleksandr Koshkin Soviet Union Boxing 1959 2012
317 Galina Kostenko Soviet Union Athletics 1938
318 Roman Kostomarov Russia Figure Skating 1977
319 Vladimir Kotin Soviet Union Figure Skating 1962
320 Anna Kournikova Russia Tennis 1981
321 Vitaly Kovalenko Soviet Union Volleyball 1934
322 Vladimir Kovalyov Soviet Union Figure Skating 1953
323 Yevgeny Kovalyov Russia Cycling 1989
324 Nikolay Kovsh Soviet Union, Unified Team Cycling 1965
325 Yelizaveta Kozhevnikova Unified Team, Russia Freestyle Skiing 1973
326 Aleksandr Kozyrev Russia Curling 1986
327 Vladimir Kravchenko Soviet Union Swimming 1947
328 Denis Krivoshlykov Russia Handball 1971
329 Lyudmila Krokhina Soviet Union Rowing 1954
330 Viktor Krovopuskov Soviet Union Fencing 1948
331 Aleksandra Krunić Serbia Tennis 1993
332 Vladimir Krutov Soviet Union Ice Hockey 1960 2012
333 Andrey Krylov Russia Swimming 1984
334 Anzhelika Krylova Russia Figure Skating 1973
335 Lidiya Krylova Soviet Union Rowing 1951
336 Gennady Krysin Soviet Union Gymnastics 1957
337 Nikita Kryukov Russia Cross Country Skiing 1985
338 Vladimir Kryukov Soviet Union Rowing 1925
339 Sergey Kucheryanu Russia Athletics 1985
340 Alfred Kuchevsky Soviet Union Ice Hockey 1931 2000
341 Aleksey Kudryavtsev Unified Team Swimming 1972
342 Yana Kudryavtseva Russia Rhythmic Gymnastics 1997
343 Mikhail Kukushkin Kazakhstan Tennis 1987
344 Irina Kuleshova-Kovrova Soviet Union Speed Skating 1962
345 Ilya Kulik Russia Figure Skating 1977
346 Vladislav Kulikov Unified Team, Russia Swimming 1971
347 Marina Kumysh Soviet Union Volleyball 1964
348 Marina Kuptsova Russia Athletics 1981
349 Tatyana Kurbakova Russia Rhythmic Gymnastics 1986
350 Vitaly Kurdchenko Soviet Union Rowing 1940
351 Vyacheslav Kurennoy Soviet Union Water Polo 1932 1992
352 Nataliya Kurova Soviet Union Speed Skating 1962
353 Mikhail Kushnerev Russia Beach Volleyball 1972
354 Nataliya Kushnir Soviet Union Volleyball 1954
355 Nataliya Kutuzova Russia Water Polo 1975
356 Yevgeny Kuzin Soviet Union Equestrianism 1948
357 Marina Kuzina Russia Basketball 1985
358 Viktor Kuzkin Soviet Union Ice Hockey 1940 2008
359 Boris Kuzmin Soviet Union Rowing 1941 2001
360 Valentin Kuzmin Soviet Union Swimming 1941
361 Boris Kuznetsov Soviet Union Football 1928 1999
362 Lev Kuznetsov Soviet Union Fencing 1930 2015
363 Mikhail Kuznetsov Soviet Union Rowing 1952
364 Nikolay Kuznetsov Soviet Union Rowing 1953
365 Vladimir Kuznetsov Soviet Union Cycling 1945
366 Svetlana Kuznetsova Russia Basketball 1965
367 Nataliya Kuznetsova-Lobanova Soviet Union Diving 1947 1998
368 Oleg Kvasha Russia Ice Hockey 1978
369 Yury Kvashnin Soviet Union Figure Skating 1964
370 Boris Lagutin Soviet Union Boxing 1938
371 Irina Laricheva Russia Shooting 1964
372 Inna Lasovskaya Russia Athletics 1969
373 Julia Lautowa Austria Figure Skating 1981
374 Sergey Lavrenov Russia Swimming 1981
375 Yelena Lebedenko Russia Athletics 1971
376 Aleksandr Lebedev Russia Speed Skating 1987
377 Yury Lebedev Soviet Union Ice Hockey 1951
378 Nataliya Lebedeva Soviet Union Athletics 1949
379 Yulia Lebedeva Armenia Figure Skating 1978
380 Vyacheslav Lemeshev Soviet Union Boxing 1952 1996
381 Aleksandr Leonov Russia Boxing 1978
382 Viktor Leontyev Soviet Union Gymnastics 1940
383 Vladimir Leontyev Soviet Union Sailing 1946 2005
384 Nataliya Linichuk Soviet Union Figure Skating 1956
385 Elena Little-Allen Great Britain Shooting 1972
386 Aleksandr Litvinchev Russia Rowing 1972
387 Nastia Liukin United States Gymnastics 1989
388 Igor Lobanov Unified Team Luge 1969
389 Vladimir Lobanov Soviet Union Speed Skating 1953 2007
390 Artyom Lobuzov Russia Swimming 1991
391 Viktor Logunov Soviet Union Cycling 1944
392 Tatyana Logunova Russia Fencing 1980
393 Konstantin Loktev Soviet Union Ice Hockey 1933 1996
394 Yevgeny Lovchev Soviet Union Football 1949
395 Aleksandr Lukyanov Soviet Union, Russia Rowing 1949
396 Mikhail Lutsenko Soviet Union Handball 1948
397 Sergey Lyakhov Russia Athletics 1968
398 Yuliya Lyakhova Russia Athletics 1977
399 Kirill Lyapunov Russia Canoeing 1986
400 Vladimir Lysenin Russia Nordic Combined 1978
401 Sergey Lyubomirov Russia Shooting 1968
402 Yekaterina Makarova Russia Tennis 1988
403 Yelena Makarova Russia Tennis 1973
404 Nikolay Maksimov Russia, Kazakhstan Water Polo 1972
405 Anna Malukhina Soviet Union, Unified Team, Russia Shooting 1958
406 Aleksandr Malyutin Soviet Union Athletics 1939
407 Margarita Mamun Russia Rhythmic Gymnastics 1995
408 Yevgeniya Manyukova Unified Team Tennis 1968
409 Sergey Marchuk Soviet Union Speed Skating 1952 2016
410 Aleksey Markov Russia Cycling 1979
411 Danny Markov Russia Ice Hockey 1976
412 Sergey Martynov Soviet Union, Belarus Shooting 1968
413 Sergey Martynov Unified Team, Russia Wrestling 1971 1997
414 Aleksandr Martyshkin Soviet Union Rowing 1943
415 Fyodor Marulin Soviet Union Athletics 1926
416 Semyon Marushkin Soviet Union Wrestling 1919 1993
417 Anatoly Maslyonkin Soviet Union Football 1930 1988
418 Nick Matuhin Germany Wrestling 1990
419 Aleksey Matveyev Soviet Union Swimming 1970
420 Nataliya Matveyeva Russia Cross Country Skiing 1986
421 Umyar Mavlikhanov Soviet Union Fencing 1937 1999
422 Boris Mayorov Soviet Union Ice Hockey 1938
423 Yevgeny Mayorov Soviet Union Ice Hockey 1938 1997
424 Viktor Mazanov Soviet Union Swimming 1947
425 Mariya Mazina Russia Fencing 1964
426 Viktor Mednov Soviet Union Boxing 1927 2009
427 Konstantin Melgunov Soviet Union Sailing 1926 2013
428 Galina Melnik Unified Team, Russia Table Tennis 1970
429 Vitaly Melnik Soviet Union Luge 1966
430 Nikolay Melnikov Soviet Union Water Polo 1948
431 Viktor Melnikov Soviet Union Rowing 1944
432 Yury Melnikov Soviet Union Diving 1940
433 Robert Merkulov Soviet Union Speed Skating 1931
434 Nina Merkulova Soviet Union Alpine Skiing 1945
435 Mark Midler Soviet Union Fencing 1931 2012
436 Aleksandr Mikhaylin Russia Judo 1979
437 Boris Mikhaylov Soviet Union Ice Hockey 1944
438 Valentin Mikhaylov Soviet Union Cycling 1929
439 Vladimir Mikheyev Soviet Union Swimming 1957
440 Tatyana Miloserdova Russia Equestrianism 1960
441 Galina Minaicheva Soviet Union Gymnastics 1928
442 Andrey Minenkov Soviet Union Figure Skating 1954
443 Boris Mironov Russia Ice Hockey 1972
444 Dmitry Mironov Unified Team, Russia Ice Hockey 1965
445 Yelena Miroshina Soviet Union, Unified Team Diving 1974 1995
446 Larisa Mishina Russia Ice Hockey 1975
447 Aleksandr Mitrofanov Soviet Union Shooting 1953
448 Aleksandr Moiseyev Soviet Union Basketball 1927 2003
449 Irina Moiseyeva Soviet Union Figure Skating 1955
450 Tally Monastyryov Soviet Union Alpine Skiing 1939 2011
451 Nikita Morgachov Russia Rowing 1981
452 Aleksey Morozov Russia Ice Hockey 1977
453 Nikolay Morozov Belarus Figure Skating 1975
454 Boris Mosolov Soviet Union Modern Pentathlon 1948
455 Kira Mozgalova Russia Shooting 1982
456 Nuzgari Mshvenieradze Soviet Union Water Polo 1952
457 Vera Mukhanova Soviet Union Athletics 1937
458 Tatyana Muratova Russia Modern Pentathlon 1979
459 Yelena Muratova Russia Freestyle Skiing 1986
460 Lyudmila Muravyova Soviet Union Athletics 1940
461 Volodymyr Musalimov Soviet Union Boxing 1944 2013
462 Anastasiya Myskina Russia Tennis 1981
463 Pavel Nabokikh Russia Freestyle Skiing 1989
464 Rozaliya Nasretdinova Russia Swimming 1997
465 Sergey Naumov Soviet Union, Unified Team Water Polo 1962
466 Dmitry Nazarov Russia Athletics 1890
467 Nataliya Nazarova Russia Athletics 1979
468 Sergey Nemchinov Russia Ice Hockey 1964
469 Mikhail Nestruyev Russia Shooting 1968
470 Igor Netto Soviet Union Football 1930 1999
471 Yury Nikandrov Soviet Union Shooting 1923
472 Viktor Nikiforov Soviet Union Ice Hockey 1931 1989
473 Viktoriya Nikishina Russia Fencing 1984
474 Yelena Nikitina Russia Skeleton 1992
475 Pavel Nikolayev Russia Canoeing 1984
476 Mikhail Nikolsky Russia Athletics 1891
477 Boris Nikonorov Soviet Union Boxing 1939 2015
478 Valery Nikonorov Russia Wrestling 1971
479 Igor Nikulin Unified Team Athletics 1960
480 Ilya Nikulin Russia Ice Hockey 1982
481 Yury Nikulin Soviet Union Athletics 1931
482 Yana Noskova Russia Table Tennis 1994
483 Vitaly Nosov Unified Team Basketball 1968
484 Serhiy Novikov Soviet Union Judo 1949
485 Vladimir Novikov Soviet Union Water Polo 1937 1980
486 Yevgeny Novikov Soviet Union Swimming 1945
487 Sergey Novitsky Russia Figure Skating 1981
488 Olga Novokshchenova Russia Synchronized Swimming 1974
489 Sanasar Oganisyan Soviet Union Wrestling 1960
490 Mikhail Ogonkov Soviet Union Football 1932 1979
491 Irena Olevsky Australia Synchronized Swimming 1974
492 Andrey Olkhovsky Soviet Union, Russia Tennis 1966
493 Sergey Olshansky Soviet Union Football 1948
494 Nataliya Orekhova Russia Freestyle Skiing 1972
495 Vladimir Orlov Soviet Union Speed Skating 1938
496 Aleksandra Orlova Russia Freestyle Skiing 1997
497 Yelena Orlova Russia Athletics 1980
498 Leonid Osipov Soviet Union Water Polo 1943
499 Irina Osipova Russia Basketball 1981
500 Yelena Ovchinnikova Russia Synchronized Swimming 1982
501 Aleksandr Ovechkin Russia Ice Hockey 1985
502 Nadezhda Ovechkina Soviet Union Hockey 1958
503 Tatyana Ovechkina Soviet Union Basketball 1950
504 Oleg Ovsyannikov Russia Figure Skating 1970
505 Olga Ovtchinnikova Canada Fencing 1987
506 Yury Ozerov Soviet Union Basketball 1928 2004
507 Lyudmila Pakhomova Soviet Union Figure Skating 1946 1986
508 Irina Palina Unified Team, Russia Table Tennis 1970
509 Nikolay Pankin Soviet Union Swimming 1949
510 Viktor Pankrashkin Soviet Union Basketball 1957 1993
511 Aleksandr Paramonov Soviet Union Swimming 1942
512 Liz Parnov Australia Athletics 1994
513 Mariya Paseka Russia Gymnastics 1995
514 Igor Pashkevich Russia, Azerbaijan Figure Skating 1971 2016
515 Yekaterina Pashkevich Russia Ice Hockey 1972
516 Aleksandr Pashkov Soviet Union Ice Hockey 1944
517 Anna Pasokha Soviet Union Rowing 1949
518 Aleksandra Patskevich Russia Synchronized Swimming 1988
519 Igor Pavlov Russia Athletics 1979
520 Vladislav Pavlovich Russia Fencing 1971
521 Salome Pazhava Georgia Rhythmic Gymnastics 1997
522 Yevgeny Penyayev Soviet Union Canoeing 1942
523 Mikhail Perlman Soviet Union Gymnastics 1923 2002
524 Anatoly Perov Soviet Union Boxing 1926 2001
525 Vladimir Petrov Soviet Union Rowing 1932
526 Yevgeny Petrov Soviet Union Shooting 1938
527 Nadiya Petrova Russia Tennis 1982
528 Nina Petrova Soviet Union Swimming 1955
529 Olena Petrova Ukraine Biathlon 1972
530 Stanislav Petukhov Soviet Union Ice Hockey 1937
531 Yekaterina Petukhova Russia Diving 1996
532 Yelena Petushkova Soviet Union Equestrianism 1940 2007
533 Viktor Pilchin Soviet Union Sailing 1940 2004
534 Nikolay Pimenov Soviet Union, Unified Team Rowing 1958
535 Yury Pimenov Soviet Union, Unified Team Rowing 1958
536 Timir Pinegin Soviet Union Sailing 1927 2013
537 Mariya Pisareva Soviet Union Athletics 1934
538 Yelena Plotnikova Russia Volleyball 1978
539 Olga Podchufarova Russia Biathlon 1992
540 Mikhail Polishchuk Russia Swimming 1989
541 Igor Polyakov Soviet Union Rowing 1912 2008
542 Yevgeniya Polyakova Russia Athletics 1983
543 Vladimir Polyanichev Soviet Union Athletics 1938
544 Nataliya Pomoshchnikova-Voronova Soviet Union, Russia Athletics 1965
545 Sergey Ponomarenko Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1960
546 Tatyana Ponyayeva-Tretyakova Soviet Union Volleyball 1946
547 Valery Popenchenko Soviet Union Boxing 1937 1975
548 Galina Popova Soviet Union Athletics 1932
549 Alex Porkhomovskiy Israel Athletics 1972
550 Valeriya Potyomkina-Reznik Russia Short Track Speed Skating 1985
551 Valentina Poznyak Soviet Union Swimming 1936
552 Lyudmila Privivkova Russia Curling 1986
553 Vitaly Prokhorov Unified Team Ice Hockey 1966
554 Yelena Prokofyeva Russia Synchronized Swimming 1994
555 Sergey Prokopyev Russia Beach Volleyball 1986
556 Vladimir Pronin Russia Athletics 1969
557 Mariya Prusakova Russia Snowboarding 1989
558 Nikolay Puchkov Soviet Union Ice Hockey 1930 2005
559 Stanislav Pukhov Russia Badminton 1977
560 Anna Pyatykh Russia Athletics 1981
561 Anna Qurbanova Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1986
562 Tatyana Rachkova Unified Team Figure Skating 1973
563 Aleksandr Ragulin Soviet Union Ice Hockey 1941 2004
564 Mark Rakita Soviet Union Fencing 1938
565 Fatma Rashed Egypt Rowing 1984
566 Mikhail Razhin Russia Short Track Speed Skating 1984
567 Fyodor Rimsha Russia Football 1891 1942
568 Vladimir Rodimushkin Soviet Union Rowing 1921 1986
569 Irina Rodnina Soviet Union Figure Skating 1949
570 Leonid Romanov Soviet Union Fencing 1947
571 Svetlana Romashina Russia Synchronized Swimming 1989
572 Tatyana Roshchina Soviet Union Volleyball 1941
573 Sergey Rozhnov Bulgaria Boxing 1982
574 Yevhen Rudakov Soviet Union Football 1942 2011
575 Igor Runov Soviet Union, Unified Team Volleyball 1963 2011
576 Aleksandr Rymanov Soviet Union Handball 1959
577 Vladimir Ryzhkin Soviet Union Football 1930 2011
578 Antonina Ryzhova Soviet Union Volleyball 1934
579 Marat Safin Russia Tennis 1980
580 Dinara Safina Russia Tennis 1986
581 Mikhail Safonov Soviet Union Diving 1947
582 Dmitry Safronov Russia Athletics 1981
583 Aleksandra Saitova Russia Curling 1992
584 Sergey Sakhnovsky Israel Figure Skating 1975
585 Irina Salomykova-Vaag Soviet Union, Unified Team Canoeing 1961 2015
586 Svetlana Samokhvalova Unified Team, Russia Cycling 1972
587 Aleksandr Samsonov Soviet Union Swimming 1953
588 Sergey Samsonov Russia Ice Hockey 1978
589 Yevgeny Samsonov Soviet Union Rowing 1926 2014
590 Marina Sanaya Soviet Union Figure Skating 1959 2016
591 Anatoly Sass Soviet Union Rowing 1935
592 Ilya Savelyev Russia Volleyball 1971
593 Anna Savelyeva Russia Speed Skating 1977
594 Yury Savichev Soviet Union Football 1965
595 Lev Saychuk Soviet Union Fencing 1923 2005
596 Aleksandr Schultz Russia Athletics 1892
597 Olga Sedakova Unified Team, Russia Synchronized Swimming 1972
598 Anatoly Semyonov Soviet Union Ice Hockey 1962
599 Vladimir Semyonov Soviet Union Water Polo 1938 2016
600 Yury Sergeyev Soviet Union Speed Skating 1925
601 Yevgeny Seryayev Russia Speed Skating 1988
602 Nadezhda Sevostiyanova Soviet Union Rowing 1953
603 Dmitry Shabanov Russia Sailing 1964
604 Vladimir Shadrin Soviet Union Ice Hockey 1948
605 Sergey Shakhray Soviet Union Figure Skating 1958
606 Marina Shamal Soviet Union Swimming 1939
607 Nikolay Shamov Soviet Union Ski Jumping 1936
608 Sergey Sharikov Russia Fencing 1974 2015
609 Viktor Sharygin Soviet Union Swimming 1949 1991
610 Nina Shashkova Soviet Union Luge 1947
611 Yelena Shcheglova Soviet Union Figure Skating 1950
612 Pavel Shcheglovsky Russia Bobsleigh 1972
613 Zhanna Shchelchkova Russia Ice Hockey 1969
614 Sergey Shcherbakov Soviet Union Boxing 1918 1994
615 Tatyana Shchyegoleva Russia Basketball 1982
616 Aleksandr Shelkovnikov Soviet Union Sailing 1937 2011
617 Dmitry Shevchenko Unified Team, Russia Fencing 1967
618 Yelena Shevchenko Soviet Union Gymnastics 1971
619 Aleksandr Shidlovsky Soviet Union Water Polo 1941
620 Galina Shikhova Soviet Union Alpine Skiing 1940
621 Vera Shimanskaya Russia Rhythmic Gymnastics 1981
622 Aleksandr Shirshov Unified Team Fencing 1972
623 Pavel Shishkin Unified Team, Russia Volleyball 1970
624 Alla Shishkina Russia Synchronized Swimming 1989
625 Vladimir Shitov Soviet Union Luge 1952 2011
626 Andrey Shkiotov Russia Canoeing 1986
627 Yury Shlyapin Soviet Union Water Polo 1932 2009
628 Darya Shmelyova Russia Cycling 1994
629 Simon Shnapir United States Figure Skating 1987
630 Valery Shomin Russia Shooting 1981
631 Anna Shorina Russia Synchronized Swimming 1982
632 Mikhail Shtalenkov Unified Team, Russia Ice Hockey 1965
633 Mariya Shurochkina Russia Synchronized Swimming 1995
634 Vladimir Shuvalov Soviet Union Swimming 1946
635 Yaroslava Shvedova Kazakhstan Tennis 1987
636 Yelena Sidneva Russia Equestrianism 1964
637 Tatyana Sidorenko Soviet Union Volleyball 1966
638 Maksim Sidorov Russia Athletics 1986
639 Nikolay Sidorov Soviet Union Athletics 1956
640 Anna Sidorova Russia Curling 1991
641 Galina Sidorova Soviet Union Alpine Skiing 1945
642 Valentina Sidorova Soviet Union Fencing 1954
643 Aleksandr Silayev Soviet Union Canoeing 1928 2005
644 Viktoriya Sinitsina Russia Figure Skating 1995
645 Anna Sivkova Russia Fencing 1982
646 Igor Skalin Russia Sailing 1970
647 Anastasiya Skultan Russia Curling 1984
648 Irina Slutskaya Russia Figure Skating 1979
649 Mikhail Smirnov Russia Football 1881 1957
650 Vladimir Smirnov Soviet Union Ski Jumping 1947
651 Sergey Smiryagin Soviet Union Swimming 1963
652 Marina Soboleva Soviet Union Fencing 1961
653 Pavel Sofin Russia Athletics 1981
654 Aleksandr Sokolov Soviet Union Shooting 1952
655 Nataliya Sokolova Soviet Union Athletics 1949
656 Yelena Sokolova Russia Figure Skating 1980
657 Yelena Sokolova Russia Swimming 1991
658 Lyubov Sokolova-Shashkova Russia Volleyball 1977
659 Andriy Sokolovskiy Ukraine Athletics 1978
660 Yuliya Soldatova Belarus Figure Skating 1981
661 Nikolay Sologubov Soviet Union Ice Hockey 1924 1988
662 Irina Solontsova-Kudryavtseva Soviet Union Athletics 1937
663 Galina Sosnova Soviet Union Swimming 1944
664 Tamara Sosnova Soviet Union Swimming 1949
665 Adelina Sotnikova Russia Figure Skating 1996
666 Tatyana Sotnikova Russia Ice Hockey 1981
667 Dmitry Sovolyov Russia Figure Skating 1989
668 Yelena Soya Russia Synchronized Swimming 1981
669 Igor Spasovkhodsky Russia Athletics 1979
670 Robert Spiess Germany Tennis 1891 1982
671 Genrikh Sretensky Soviet Union Figure Skating 1962
672 Vyacheslav Starshinov Soviet Union Ice Hockey 1940
673 Igor Stelnov Soviet Union Ice Hockey 1963 2009
674 Boris Stepanov Soviet Union Boxing 1930 2007
675 Oleg Stepanov Soviet Union Judo 1939 2010
676 Stanislav Stepashkin Soviet Union Boxing 1940 2013
677 Vladimir Stogov Soviet Union Weightlifting 1930 2005
678 Vladimir Stolypin Soviet Union Shooting 1937
679 Gennady Strakhov Soviet Union Wrestling 1944
680 Vyacheslav Strakhov Soviet Union Diving 1950
681 Vadim Strogalyev Russia Athletics 1975
682 Mikhail Studenetsky Soviet Union Basketball 1934
683 Aleksey Stukalsky Russia Curling 1988
684 Nikolay Surov Soviet Union Rowing 1947 2010
685 Sergey Suslin Soviet Union Judo 1944
686 Yelizaveta Suvorova Russia Modern Pentathlon 1975
687 Dmitry Svatkovsky Unified Team, Russia Modern Pentathlon 1971
688 Yury Svetikov Soviet Union Luge 1947
689 Aleksey Svirin Russia Rowing 1978
690 Anatoly Sysoyev Soviet Union Diving 1937
691 Lyubov Talalayeva Soviet Union Rowing 1953
692 Yekaterina Tankeyeva Russia Water Polo 1989
693 Boris Tatushin Soviet Union Football 1933 1998
694 Alexander Tchigir Unified Team, Germany Water Polo 1968
695 Igor Tikhomirov Soviet Union, Canada Fencing 1963
696 Elena Timina Unified Team, Russia, Netherlands Table Tennis 1969
697 Aleksandr Timoshinin Soviet Union Rowing 1948
698 Vladimir Timoshinin Soviet Union, Russia Diving 1970
699 Svetlana Timoshinina Russia Diving 1973
700 Yuliya Timoshinina Russia Diving 1998
701 Nikolay Tishchenko Soviet Union Football 1926 1981
702 Svetlana Tkachova Russia Ice Hockey 1984
703 Yelena Tokun Russia Water Polo 1974
704 Gelena Topilina Russia Synchronized Swimming 1994
705 Vladimir Torban Soviet Union Basketball 1932 2011
706 Yevheniya Tovstohan Soviet Union Handball 1965
707 Aleksandr Travin Soviet Union Basketball 1937 1989
708 Svetlana Trunova Russia Skeleton 1983
709 Lev Tsipursky Soviet Union Cycling 1929 1985
710 Yury Tsitsinov Soviet Union Ice Hockey 1937 1994
711 Vladimir Tsyplakov Belarus Ice Hockey 1969
712 Dmitry Tursunov Russia Tennis 1982
713 Natalia Tyshler South Africa Fencing 1973
714 Viktor Tyumenev Soviet Union Ice Hockey 1957
715 Lyubov Tyurina Soviet Union Volleyball 1943 2015
716 Maria Ugolkova Switzerland Swimming 1989
717 Yevgeniya Ukolova Russia Beach Volleyball 1989
718 Aleksey Ulanov Soviet Union Figure Skating 1947
719 Vladimir Ulanov Soviet Union Volleyball 1951 2000
720 Valery Ushkov Russia Sailing 1971
721 Boris Vasilyev Soviet Union Cycling 1937 2000
722 Mikhail Vasilyev Soviet Union Handball 1961
723 Vladimir Vasilyev Soviet Union Rowing 1948
724 Yekaterina Vasilyeva Russia Water Polo 1976
725 Yuliya Vasilyeva Russia Synchronized Swimming 1978
726 Vladimir Vasin Soviet Union Diving 1947
727 Anatoly Vedyakov Soviet Union Athletics 1930
728 Aleksey Verbov Russia Volleyball 1982
729 Maria Verchenova Russia Golf 1986
730 Tatyana Vereina-Karakashiyants Soviet Union Diving 1925 2004
731 Viktor Vershinin Soviet Union Cycling 1928
732 Nikolay Vikhor Soviet Union Athletics 1954
733 Vladimir Vikulov Soviet Union Ice Hockey 1946 2013
734 Aleksandr Vinogradov Soviet Union Canoeing 1951
735 Yekaterina Vinogradova Russia Swimming 1980
736 Nina Vislova Russia Badminton 1986
737 Fyodor Vlasov Russia Shooting 1984
738 Viktor Vlasov Soviet Union Shooting 1951
739 Viktor Vlasov Soviet Union Basketball 1925 2002
740 Yelena Vodorezova Soviet Union Figure Skating 1963
741 Anton Volchenkov Russia Ice Hockey 1982
742 Aleksandr Volkov Russia Volleyball 1985
743 Anatoly Volkov Soviet Union Boxing 1952
744 Dmitry Volkov Soviet Union, Unified Team Swimming 1966
745 Sergey Volkov Soviet Union Figure Skating 1949 1990
746 Vladimir Volkov Soviet Union Athletics 1921 1986
747 Gennady Volnov Soviet Union Basketball 1939 2008
748 Yuliya Vorobyova Unified Team, Azerbaijan Figure Skating 1974
749 Yelena Vorona Russia Freestyle Skiing 1976
750 Igor Voronchikhin Soviet Union Cross Country Skiing 1938 2009
751 Mikhail Voronin Soviet Union Gymnastics 1945 2004
752 Aleksey Voropayev Unified Team, Russia Gymnastics 1973 2006
753 Galina Voskoboyeva Kazakhstan Tennis 1984
754 Dmitry Voskoboynikov Soviet Union Volleyball 1941 2001
755 Andrey Yakubik Soviet Union Football 1950
756 Viktor Yakushev Soviet Union Ice Hockey 1937 2001
757 Marina Yakusheva Russia Badminton 1974
758 Lev Yashin Soviet Union Football 1929 1990
759 Yury Yatsev Russia Water Polo 1979
760 Mariya Yayna Russia Water Polo 1982
761 Emma Yefimova Soviet Union Fencing 1931 2004
762 Irina Yegorova Soviet Union Speed Skating 1940
763 Aleksandr Yelizarov Russia Athletics 1892
764 Anastasiya Yermakova Russia Synchronized Swimming 1983
765 Olga Yevkova Soviet Union Basketball 1965
766 Vladimir Yevseyev Soviet Union Rowing 1939 2012
767 Sergey Yevstigneyev Russia Water Polo 1974
768 Georgy Yevtyukhin Russia Ice Hockey 1970
769 Nkeiruka Yezekh Russia Curling 1983
770 Lyudmila Yezhova-Grebenkova Russia Gymnastics 1982
771 Denis Yuskov Russia Speed Skating 1989
772 Mikhail Yuzhny Russia Tennis 1982
773 Aleksandra Zabelina Soviet Union Fencing 1937
774 Yelena Zamolodchikova Russia Gymnastics 1982
775 Vsevolod Zanko Russia Swimming 1995
776 Anton Zarutsky Russia Rowing 1986
777 Maxim Zavozin Hungary Figure Skating 1985
778 Aleksandr Zavyalov Soviet Union Cross Country Skiing 1955
779 Boris Zaytsev Soviet Union Ice Hockey 1937 2000
780 Oleg Zaytsev Soviet Union Ice Hockey 1939 1993
781 Olga Zaytseva Russia Biathlon 1978
782 Eduard Zenovka Unified Team, Russia Modern Pentathlon 1969
783 Aleksey Zhamnov Unified Team, Russia Ice Hockey 1970
784 Olga Zharkova Russia Curling 1979
785 Lyubov Zhigalova Soviet Union Diving 1924 1978
786 Ruslan Zhiganshin Russia Figure Skating 1992
787 Nelli Zhiganshina Germany Figure Skating 1987
788 Vasily Zhitaryev Russia Football 1891 1961
789 Sasha Zhulin Unified Team, Russia Figure Skating 1963
790 Misha Zilberman Israel Badminton 1989
791 Yevgeny Zimin Soviet Union Ice Hockey 1947
792 Anna Zimina Soviet Union Athletics 1939
793 Aleksey Zinovyev Russia Swimming 1990
794 Sergey Zubov Unified Team Ice Hockey 1970
795 Vera Zvonaryova Russia Tennis 1984