You Are Here > > > Athletes Born in Minsk, Minsk, Belarus

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Minsk, Minsk, Belarus

270 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Sergey Alay Belarus Athletics 1965
2 Nataliya Aleksandrova Belarus Rhythmic Gymnastics 1984
3 Svetlana Alekseyeva Belarus Diving 1970
4 Nikolay Alyokhin Soviet Union Fencing 1954
5 Slava Amiragov Soviet Union Rowing 1926 1990
6 Tatyana Ananko Belarus Rhythmic Gymnastics 1984
7 Aleksandr Andriyevsky Belarus Ice Hockey 1968
8 Maksim Anisimov Belarus Ski Jumping 1983
9 Oleg Antonenko Belarus Ice Hockey 1971
10 Anna Arkhipenko Belarus Modern Pentathlon 1983
11 Sasha Artemev United States Gymnastics 1985
12 Marina Arzamasova Belarus Athletics 1987
13 Vika Azarenka Belarus Tennis 1989
14 Valerijonas Balčiūnas Lithuania Football 1904 1984
15 Ksenija Balta Estonia Athletics 1986
16 Olga Barabanshchikova Belarus Tennis 1979
17 Tatyana Belan Belarus Rhythmic Gymnastics 1982
18 Aleksandr Belanovsky Belarus Gymnastics 1972
19 Viktor Belsky Soviet Union Athletics 1955
20 Olga Berezneva Belarus Rowing 1980
21 Mikhail Bernadsky Belarus Boxing 1977
22 Yuliya Bichik Belarus Rowing 1983
23 Anna Bogdanovich Belarus Athletics 1983
24 Svetlana Boginskaya Soviet Union, Unified Team, Belarus Gymnastics 1973
25 Oleg Bondarik Belarus Cycling 1976
26 Nataliya Budilo Belarus Rhythmic Gymnastics 1979
27 Svetlana Buraga Soviet Union Athletics 1965
28 Yenia Burlo Belarus Rhythmic Gymnastics 1988
29 Aleksandr Bury Belarus Tennis 1987
30 Andrey Chekhovskoy Belarus Wrestling 1979
31 Ilya Chergeyko Belarus Shooting 1993
32 Sergey Chernov Belarus Athletics 1979
33 Arnold Chernushevich Soviet Union Fencing 1933 1991
34 Oleg Chiritsa Belarus Weightlifting 1964
35 Dmitry Dashchinsky Belarus Freestyle Skiing 1977
36 Yury Deksbakh Soviet Union Fencing 1928
37 Sergey Demagin Belarus Ice Hockey 1986
38 Oksana Demidova Belarus Swimming 1993
39 Olga Demskaya Belarus Rhythmic Gymnastics 1978
40 Sergey Demyashkevich Unified Team Wrestling 1966
41 Sergey Desyukevich Belarus Sailing 1983
42 Darya Domracheva Belarus Biathlon 1986
43 Aleksandr Dorozhko Belarus Biathlon 1991
44 Pavel Dovgal Belarus Modern Pentathlon 1975
45 Dmitry Dovgalyonok Unified Team, Belarus Canoeing 1971
46 Stanislav Dragun Belarus Football 1988
47 Tatyana Drozdovskaya Belarus Sailing 1978
48 Dmitry Dudik Belarus Ice Hockey 1977
49 Nikolay Dudkin Soviet Union Athletics 1947
50 Yelena Filippova Belarus Wrestling 1987
51 Yelena Furman Belarus Rowing 1991
52 Aleksandr Galchenyuk Belarus Ice Hockey 1967
53 Elena Galiabovitch Australia Shooting 1989
54 Yekaterina Galkina Belarus Rhythmic Gymnastics 1997
55 Viktoriya Gasper Belarus Basketball 1988
56 Andrey Gerashchenko Belarus Shooting 1970
57 Aleksandra Gerasimenya Belarus Swimming 1985
58 Yevgeny Golovanov Belarus Cycling 1972
59 Marina Goncharova Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
60 Timofey Gordeychik Belarus Diving 1986
61 Irina Gribko Unified Team Rowing 1969
62 Yelena Grigoryeva Belarus Figure Skating 1974
63 Aleksey Grishin Belarus Freestyle Skiing 1979
64 Aleksandr Gukov Belarus Swimming 1972
65 Anna Guskova Belarus Freestyle Skiing 1992
66 Yevgeny Gutarovich Belarus Cycling 1983
67 Aleksandr Gutor Belarus Football 1989
68 Aleksey Ignatovich Belarus Gymnastics 1985
69 Irina Ilenkova Belarus Rhythmic Gymnastics 1980
70 Ivan Ivankov Belarus Gymnastics 1975
71 Anastasiya Ivankova Belarus Rhythmic Gymnastics 1991
72 Igor Ivashintsov Belarus Sailing 1972
73 Mariya Kadobina Belarus Rhythmic Gymnastics 1997
74 Dmitry Kalinovsky Belarus Swimming 1972
75 Aleksey Kalyuzhny Belarus Ice Hockey 1977
76 Vladimir Kaminsky Soviet Union Cycling 1950
77 Viktor Kamotsky Belarus Cross Country Skiing 1963
78 Vadim Kaptur Belarus Diving 1987
79 Viktor Karachun Belarus Ice Hockey 1968 2004
80 Oleg Karavayev Soviet Union Wrestling 1936 1978
81 Olga Karpova Kazakhstan Volleyball 1980
82 Aleksandr Karshakevich Soviet Union Handball 1959
83 Dmitry Kasperovich Belarus Gymnastics 1977
84 Oleg Kechko Belarus Weightlifting 1967
85 Vyacheslav Khamulkin Belarus Diving 1972
86 Yelena Khloptseva Soviet Union, Unified Team Rowing 1960
87 Oleg Khmyl Belarus Ice Hockey 1970
88 Svetlana Khokhlova Belarus Swimming 1984
89 Sergey Khoretsky Belarus Sailing 1956
90 Tatyana Khramova Belarus Athletics 1970
91 Konstantin Koltsov Belarus Ice Hockey 1981
92 Vladimir Kopat Belarus Ice Hockey 1971
93 Dmitry Koptur Belarus Swimming 1978
94 Sergey Korneyev Belarus Boxing 1988
95 Lyudmila Korolik Belarus Cross Country Skiing 1975
96 Yevgeny Korolyov Belarus Diving 1991
97 Tatyana Kosheleva Russia Volleyball 1988
98 Viktor Kostyuchonok Belarus Ice Hockey 1979
99 Mariya Kotyak Belarus Rhythmic Gymnastics 1997
100 Anzhelika Kotyuga Belarus Speed Skating 1970
101 Aleksey Kozlov Belarus Football 1989
102 Sergey Kravtsov Soviet Union, Unified Team, Belarus Sailing 1960
103 Marina Kress Belarus Basketball 1980
104 Władysław Krzyżanowski Poland Sailing 1905 1985
105 Sergey Kudrevich Belarus Diving 1967
106 Aleksandr Kulakov Belarus Ice Hockey 1983
107 Oleg Kuleshov Belarus Freestyle Skiing 1976
108 Yekaterina Kulpo Belarus Synchronized Swimming 1987
109 Darya Kustova Belarus Tennis 1986
110 Marina Kuzhmar Belarus Rowing 1977
111 Andrey Kvochinsky Belarus Diving 1968
112 Pavel Lagun Belarus Swimming 1979
113 Dmitry Lapkes Belarus Fencing 1976
114 Yegor Lappo Belarus Modern Pentathlon 1982
115 Igor Lapshin Soviet Union Athletics 1963
116 Mariya Lazuk Belarus Rhythmic Gymnastics 1983
117 Nataliya Leshchik Belarus Rhythmic Gymnastics 1995
118 Tatyana Likhtarovich Belarus Basketball 1988
119 Irina Limanovskaya Belarus Synchronized Swimming 1994
120 Irina Lis Belarus Equestrianism 1972
121 Sergey Lishtvan Belarus Wrestling 1970
122 Tatyana Logatskaya Belarus Table Tennis 1977
123 Pavel Logunov Belarus Sailing 1984
124 Oleg Logvin Soviet Union Cycling 1959
125 Aleksey Lozhkin Belarus Ice Hockey 1974
126 Andrey Lugin Soviet Union Rowing 1959
127 Timofey Lunev Soviet Union Athletics 1926 1987
128 Zina Lunina Belarus Rhythmic Gymnastics 1989
129 Svetlana Luzanova Belarus Rhythmic Gymnastics 1977
130 Yury Lyadov Belarus Biathlon 1987
131 Andrey Lyskovets Belarus Ski Jumping 1974
132 Vadim Makhnyov Belarus Canoeing 1979
133 Igor Makovetsky Belarus Speed Skating 1984
134 Aleksandr Makritsky Belarus Ice Hockey 1971
135 Galina Malashenko Belarus Rhythmic Gymnastics 1980
136 Anastasiya Marachkovskaya Belarus Gymnastics 1990
137 Glafira Martinovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1989
138 Olga Masilenene Belarus Basketball 1980
139 Yelena Matiyevskaya Soviet Union Rowing 1961
140 Eduard Matusevich Soviet Union Speed Skating 1937
141 Igor Maystrenko Soviet Union Rowing 1959
142 Aleksey Medvedev Belarus Wrestling 1972
143 Dmitry Meleshko Belarus Ice Hockey 1982
144 Dmitry Melyakh Belarus Modern Pentathlon 1979
145 Denis Migal Belarus Rowing 1985
146 Andrey Mikhalyov Belarus Ice Hockey 1978
147 Oleg Mikulchik Belarus Ice Hockey 1964
148 Yelena Mikulich Belarus Rowing 1977
149 Nikolay Miligulo Soviet Union Gymnastics 1936
150 Yuliya Milko-Chernomorets Belarus Freestyle Skiing 1975
151 Max Mirnyi Belarus Tennis 1977
152 Kseniya Moustafaeva France Rhythmic Gymnastics 1995
153 Aleksandr Mumyga Belarus Sailing 1982
154 Aleksandr Murashko Belarus Figure Skating 1971
155 Kristina Nadezhdina-Markovich Belarus Synchronized Swimming 1978
156 Nataliya Naranovich Belarus Gymnastics 1981
157 Aleksandra Narkevich Belarus Rhythmic Gymnastics 1994
158 Vitaly Novichenko Belarus Speed Skating 1975
159 Aleksandr Novikov Belarus Rowing 1985
160 Tatyana Ogryzko Belarus Rhythmic Gymnastics 1976
161 Dmitry Pankov Belarus Ice Hockey 1974
162 Vasily Pankov Belarus Ice Hockey 1968
163 Aleksey Parfenkov Belarus Freestyle Skiing 1967
164 Vladimir Parfenovich Soviet Union Canoeing 1958
165 Anastasiya Parfyonova Belarus Synchronized Swimming 1989
166 Veronika Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
167 Viktoriya Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
168 Aleksandr Pavlovsky Soviet Union Fencing 1936 1977
169 Aleksandr Penigin Belarus Freestyle Skiing 1974
170 Yelena Piraynen Belarus Cross Country Skiing 1969
171 Valeriya Pishchelina Belarus Rhythmic Gymnastics 1995
172 Lena Piskun Belarus Gymnastics 1978
173 Dmitry Plechistik Belarus Rowing 1972
174 Olga Podobed Belarus Basketball 1979
175 Olga Pogrebnyak Belarus Shooting 1973
176 Alesya Pokhodina Belarus Rhythmic Gymnastics 1979
177 Denis Polyakov Belarus Football 1991
178 Vyacheslav Poyto Belarus Equestrianism 1982
179 Aleksandra Privalova Belarus Table Tennis 1987
180 Valery Priyemko Belarus Fencing 1983
181 Mikhail Protasevich Belarus Sailing 1971
182 Tatyana Puchek Belarus Tennis 1979
183 Andrey Radionov Belarus Swimming 1985
184 Svetlana Radkevich Belarus Speed Skating 1979
185 Dmitry Rak Belarus Freestyle Skiing 1976
186 Yuliya Rakovich Belarus Freestyle Skiing 1974
187 Yuliya Raskina Belarus Rhythmic Gymnastics 1982
188 Andrey Rasolko Belarus Ice Hockey 1968
189 Yuliya Ratkeviç Azerbaijan Wrestling 1985
190 Vitaly Romanchuk Soviet Union Water Polo 1950
191 Oleg Romanov Belarus Ice Hockey 1970
192 Yevgeny Roshchin Belarus Ice Hockey 1962
193 Oleg Rukhlevich Belarus Swimming 1974
194 Aleksandr Ryadinsky Belarus Ice Hockey 1978
195 Mikhail Rybak Unified Team Equestrianism 1963
196 Nataliya Sakharuk Belarus Synchronized Swimming 1973
197 Ruslan Saley Belarus Ice Hockey 1974 2011
198 Mikhail Saltykov Soviet Union Athletics 1925
199 Vladimir Samsonov Belarus Table Tennis 1976
200 Kseniya Sankovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
201 Galina Savitskaya Soviet Union Basketball 1961
202 Andrey Semenyuk Belarus Diving 1971
203 Mikhail Semyonov Belarus Wrestling 1984
204 Sergey Shabanov Belarus Ice Hockey 1974
205 Aleksandr Sharapov Belarus Cycling 1971
206 Konstantin Sharovarov Soviet Union Handball 1964
207 Gennady Shchekalo Belarus Weightlifting 1968
208 Vitaly Shcherbo Unified Team, Belarus Gymnastics 1972
209 Yevgeny Shchetinin Belarus Table Tennis 1970
210 Vladimir Shchukin Soviet Union Gymnastics 1952
211 Yury Shevtsov Soviet Union Handball 1959
212 Sergey Sheyko Belarus Figure Skating 1973
213 Aleksandr Shostak Belarus Gymnastics 1974
214 Aleksandr Shumidub Belarus Ice Hockey 1964
215 Veronika Shutkova Belarus Athletics 1986
216 Yelena Shvaybovich Unified Team Basketball 1966
217 Irina Sidorova Soviet Union Diving 1962
218 Vita Silchenko Belarus Fencing 1967
219 Yelena Sinkevich Belarus Cross Country Skiing 1971
220 Viktor Sinyak Belarus Weightlifting 1970
221 Andrey Skabelka Belarus Ice Hockey 1971
222 Maksim Skavysh Belarus Football 1989
223 Assol Slivets Belarus, Russia Freestyle Skiing 1982
224 Timofey Slivets Belarus, Russia Freestyle Skiing 1984
225 Anna Smashnova-Pistolesi Israel Tennis 1976
226 Mariya Smolyachkova Belarus Athletics 1985
227 Nataliya Sologub Belarus Athletics 1975
228 Melitina Stanyuta Belarus Rhythmic Gymnastics 1993
229 Andrey Stas Belarus Ice Hockey 1988
230 Sergey Stas Belarus Ice Hockey 1974
231 Viktor Staselovich Belarus Swimming 1994
232 Anzhela Stasyulevich Soviet Union Diving 1967
233 Andrey Stepanchuk Belarus Athletics 1979
234 Igor Sumnikov Soviet Union Cycling 1966
235 Irina Sumnikova Soviet Union, Unified Team, Russia Basketball 1964
236 Leonid Svirid Belarus Judo 1967
237 Georgy Sviridenko Soviet Union Handball 1962
238 Aleksandr Syman Belarus Biathlon 1977
239 Denis Tabako Belarus Rowing 1974
240 Yuliya Tarasenko Belarus Gymnastics 1985
241 Olga Tratsevskaya Belarus Rowing 1975
242 Nataliya Trofimova Belarus Basketball 1979
243 Aleksandr Tsarevich Belarus Gymnastics 1986
244 Nataliya Tsilinskaya Belarus Cycling 1975
245 Nikita Tsirkun Belarus Sailing 1997
246 Alina Tumilovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1990
247 Demyan Turchin Belarus Canoeing 1985
248 Aleksey Ugarov Belarus Ice Hockey 1985
249 Aleksandr Usov Belarus Cycling 1977
250 Valeriya Vatkina Belarus Rhythmic Gymnastics 1981
251 Nataliya Volchek Belarus Rowing 1972
252 Vladimir Volchkov Belarus Tennis 1978
253 Vasily Vorobyov Belarus Freestyle Skiing 1971
254 Mariya Vorona Belarus Rowing 1983
255 Mikhail Yakimovich Unified Team Handball 1967
256 Sergey Yerkovich Belarus Ice Hockey 1974
257 Veronika Yesipovich Belarus Synchronized Swimming 1996
258 Olga Yurkina Belarus Gymnastics 1979
259 Olga Zabugina-Moroz Belarus Archery 1966
260 Inessa Zakharevskaya Belarus Rowing 1973
261 Konstantin Zakharov Belarus Ice Hockey 1985
262 Eduard Zankovets Belarus Ice Hockey 1969
263 Alexandra Zaretski Israel Figure Skating 1987
264 Roman Zaretski Israel Figure Skating 1983
265 Aleksandr Zelenovsky Belarus Sailing 1972
266 Oksana Zhdanovich Belarus Rhythmic Gymnastics 1977
267 Vladimir Zhigaryov Belarus Swimming 1992
268 Nikolay Zhukovets Belarus Sailing 1986
269 Aleksandr Zhurik Belarus Ice Hockey 1975
270 Natasha Zvereva Soviet Union, Unified Team, Belarus Tennis 1971