You Are Here > > > Athletes Born in Yekaterinburg, Sverdlovsk, Russia

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Yekaterinburg, Sverdlovsk, Russia

101 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Nikolay Afanasyev Russia Athletics 1965
2 Ivan Alypov Russia Cross Country Skiing 1982
3 Yekaterina Ananina Russia Ice Hockey 1991
4 Andrey Anufriyenko Russia Speed Skating 1970
5 Yevgeniya Artamonova-Estes Unified Team, Russia Volleyball 1975
6 Aleksey Aydarov Belarus Biathlon 1974
7 Igor Bakalov Soviet Union Shooting 1939 1992
8 Olga Barysheva-Korostelyova Soviet Union Basketball 1954
9 Yelena Batukhtina-Tyurina Unified Team, Russia Volleyball 1971
10 Vera Bazarova Russia Figure Skating 1993
11 Vadim Bekbulatov Belarus Ice Hockey 1970
12 Galina Belyayeva Russia Shooting 1967
13 Galina Belyayeva Kazakhstan Shooting 1951
14 Vyacheslav Bezukladnikov Russia Ice Hockey 1968 2001
15 Anna Biryukova Russia Athletics 1965
16 Ilya Byakin Soviet Union Ice Hockey 1963
17 Tatyana Chebykina Russia Athletics 1968
18 Pavel Datsyuk Russia Ice Hockey 1978
19 Tatyana Dektyareva Russia Athletics 1981
20 Andrey Deyev Russia Fencing 1978
21 Anna Gavrilenko Russia Rhythmic Gymnastics 1990
22 Lena Godina Russia Volleyball 1977
23 Valery Goryushev Russia Volleyball 1973 2014
24 Tatyana Gracheva Russia Volleyball 1973
25 Kristina Ilyinykh Russia Diving 1994
26 Yury Isakov Soviet Union Athletics 1949 2013
27 Dan Izotov Russia Swimming 1991
28 Irina Khabarova Russia Athletics 1966
29 Nikolay Khabibulin Russia Ice Hockey 1973
30 Marina Khalturina Kazakhstan Figure Skating 1974
31 Pavlo Khnykin Unified Team, Ukraine Swimming 1969
32 Marina Klimova Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1966
33 Lyudmila Konovalova Russia Basketball 1968
34 Pavel Korpachov Russia Freestyle Skiing 1986
35 Svetlana Korytova Soviet Union, Unified Team Volleyball 1968
36 Yekaterina Kosyanenko Russia Volleyball 1990
37 Olga Kotlyarova Russia Athletics 1976
38 Ivan Kovalyov Russia Cycling 1986
39 Valentina Lalenkova Soviet Union Speed Skating 1957
40 Yekaterina Lebedeva Russia Ice Hockey 1989
41 Stanislav Leonovich Soviet Union Figure Skating 1958
42 Svetlana Leshukova Unified Team, Russia Swimming 1974
43 Galina Likhachova Russia Speed Skating 1977
44 Yuliya Lipnitskaya Russia Figure Skating 1998
45 Nikita Lobintsev Russia Swimming 1988
46 İqor Lukanin Azerbaijan Figure Skating 1976
47 Vladimir Malakhov Unified Team, Russia Ice Hockey 1968
48 Svitlana Mankova Soviet Union Handball 1962
49 Viktor Matveyev Soviet Union Equestrianism 1942
50 Anatoly Medennikov Soviet Union Speed Skating 1958
51 Nina Menkova Soviet Union Equestrianism 1945
52 Stanislav Morozov Ukraine Figure Skating 1979
53 Nataliya Morozova Unified Team, Russia Volleyball 1973
54 Yelena Murzina Russia Rhythmic Gymnastics 1984
55 Ruslan Nasibullin Russia Fencing 1981
56 Mariya Netesova Russia Rhythmic Gymnastics 1983
57 Nataliya Paderina Russia Shooting 1975
58 Nikolay Pankratov Russia Cross Country Skiing 1982
59 Svetlana Paramygina Unified Team, Belarus Biathlon 1965
60 Irina Parkhomchuk Soviet Union Volleyball 1965
61 Aleksandra Pasynkova Russia Volleyball 1987
62 Ilias Pavlidis Greece Boxing 1978
63 Oleg Pavlov Russia Speed Skating 1966
64 Nataliya Perminova Russia Badminton 1991
65 Marina Pestova Soviet Union Figure Skating 1964
66 Nataliya Ponomaryova Uzbekistan Figure Skating 1982
67 Yury Postrigay Russia Canoeing 1988
68 Yury Prilukov Russia Swimming 1984
69 Alexei Puninski Croatia Swimming 1985
70 Aliyə Qarayeva Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1988
71 Nataliya Razumova Soviet Union Volleyball 1961
72 Diana Rennik Estonia Figure Skating 1985
73 Yevgeny Salakhov Russia Canoeing 1979
74 Nataliya Shalagina Russia Swimming 1983
75 Mikhail Shchennikov Soviet Union, Unified Team, Russia Athletics 1967
76 Marina Sheshenina Russia Volleyball 1985
77 Igor Shulepov Russia Volleyball 1972
78 Yuliya Skokova Russia Speed Skating 1982
79 Roman Skornyakov Uzbekistan Figure Skating 1976
80 Vitaly Smirnov Uzbekistan Athletics 1978
81 Irina Smirnova-Ilchenko Soviet Union, Unified Team, Russia Volleyball 1968
82 Yekaterina Smolentseva Russia Ice Hockey 1981
83 Ivan Sozonov Russia Badminton 1989
84 Sergey Sviridov Russia Athletics 1990
85 Anastasiya Tatareva Russia Rhythmic Gymnastics 1997
86 Svetlana Terentyeva Russia Ice Hockey 1983
87 Anzhelika Timanina Russia Synchronized Swimming 1989
88 Svetlana Trefilova Russia Ice Hockey 1973
89 Aleksey Tsvetkov Russia Nordic Combined 1981
90 Yelena Turysheva Russia Cross Country Skiing 1986
91 Ivan Ukhov Russia Athletics 1986
92 Yelena Vasilevskaya Russia Volleyball 1978
93 Lev Vaynshteyn Soviet Union Shooting 1916 2004
94 Yuliya Vlasova Unified Team Short Track Speed Skating 1967
95 Yelena Volkova Soviet Union Volleyball 1960
96 Aleksey Yashin Russia Ice Hockey 1973
97 Stanislav Yeryomin Soviet Union Basketball 1951
98 Igor Yudin Australia Volleyball 1987
99 Aleksandr Zasukhin Soviet Union Boxing 1928
100 Irina Zilber Russia Rhythmic Gymnastics 1983
101 Roman Zvonkov Ukraine Biathlon 1967 1995