You Are Here > > > Athletes Born in Toshkent, Toshkent Shahri, Uzbekistan

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born in Toshkent, Toshkent Shahri, Uzbekistan

115 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Bekzod Abdurakhmonov Uzbekistan Wrestling 1990
2 Dzhamolidin Abduzhaparov Soviet Union, Uzbekistan Cycling 1964
3 Aleksandr Agafonov Uzbekistan Swimming 1975
4 Aleksandr Alekseyev Russia Boxing 1981
5 Akgul Amanmuradova Uzbekistan Tennis 1984
6 Samira Amirova Uzbekistan Rhythmic Gymnastics 1998
7 Leonid Andreyev Uzbekistan Athletics 1983
8 Pavel Andreyev Uzbekistan Athletics 1978
9 Yelena Antonova Soviet Union Rowing 1952
10 Dilshod Aripov Uzbekistan Wrestling 1977
11 Anatoly Asrabayev Unified Team Shooting 1969
12 Georgios Athanasiadis Greece Wrestling 1962
13 Armen Bagdasarov Uzbekistan Judo 1972
14 Yana Batyrshina Russia Rhythmic Gymnastics 1979
15 Daria Belyakina Russia Swimming 1986
16 Sergey Belyayev Kazakhstan Shooting 1960
17 Tatyana Biryulina Soviet Union Athletics 1955
18 Yevgeny Brailovsky Russia Freestyle Skiing 1984
19 Danil Bugakov Uzbekistan Swimming 1988
20 Lina Cheryazova Uzbekistan Freestyle Skiing 1968
21 Valeriya Davydova Uzbekistan Rhythmic Gymnastics 1997
22 Nadiya Dusanova Uzbekistan Athletics 1987
23 Valery Dvoryaninov Soviet Union Equestrianism 1947
24 Artyom Dyatlov Uzbekistan Athletics 1989
25 Igor Dzyuba Unified Team Cycling 1972
26 Anton Fokin Uzbekistan Gymnastics 1982
27 Luiza Galiulina Uzbekistan Gymnastics 1992
28 Rodion Gataullin Soviet Union Athletics 1965
29 Anastasiya Gimazetdinova Uzbekistan Figure Skating 1980
30 Andrey Glukhov Russia Rowing 1972
31 Wilhelm Gratschow Germany Boxing 1982
32 Artur Grigoryan Unified Team Boxing 1967
33 Kseniya Grigoryeva Uzbekistan Alpine Skiing 1987
34 Saida Iskandarova Uzbekistan Swimming 1980
35 Mamadzhan Ismailov Soviet Union Equestrianism 1936 1993
36 Alina Kabayeva Russia Rhythmic Gymnastics 1983
37 Rustem Kazakov Soviet Union Wrestling 1947
38 Ildar Khafizov Uzbekistan Wrestling 1988
39 Aleksandr Kharlov Soviet Union Athletics 1958
40 Timur Khaydarov Kazakhstan Canoeing 1996
41 Yekaterina Khilko Uzbekistan Trampolining 1982
42 Guzel Khubbiyeva Uzbekistan Athletics 1976
43 Valentina Kibalnikova Uzbekistan Athletics 1990
44 Dmitry Kim Uzbekistan Taekwondo 1989
45 Artyom Knyazev Uzbekistan Figure Skating 1980
46 Anton Kokorin Russia Athletics 1987
47 Leonid Kolesnikov Soviet Union Swimming 1937 2010
48 Michael Kolganov Israel Canoeing 1974
49 Sergey Konov Soviet Union Swimming 1948
50 Yulduz Kuchkarova Uzbekistan Swimming 1994
51 Kurban Kurbanov Uzbekistan Wrestling 1985
52 Vladimir Lebedev Russia Freestyle Skiing 1984
53 Varvara Lepchenko United States Tennis 1986
54 Viktor Makhorin Soviet Union Handball 1948 1993
55 Nataliya Mamatova Uzbekistan Taekwondo 1985
56 Sakina Mamedova Uzbekistan Shooting 1985
57 Dilshod Mansurov Uzbekistan Wrestling 1983
58 Dmitry Marushchak Russia Freestyle Skiing 1980
59 Viktor Mikheyev Soviet Union Rowing 1942
60 Aleksey Mochalov Uzbekistan Canoeing 1990
61 Dilshod Mukhtarov Uzbekistan Shooting 1975
62 Vladislav Mustafin Uzbekistan Swimming 1995
63 Oleg Normatov Uzbekistan Athletics 1981
64 Dinara Nurdbayeva Uzbekistan Figure Skating 1976
65 Peter Odemwingie Nigeria Football 1981
66 Oleg Ogorodov Uzbekistan Tennis 1972
67 Sergey Pankov Uzbekistan Swimming 1988
68 Yelena Pavlova Kazakhstan Volleyball 1978
69 Aleksandr Petrovsky Russia Cycling 1989
70 Oleg Pukhnaty Uzbekistan Swimming 1975
71 Tatyana Pyurova Kazakhstan Volleyball 1982
72 Svetlana Radzivil Uzbekistan Athletics 1987
73 Nikita Rafalovich Uzbekistan Taekwondo 1993
74 Alisher Rahimov Uzbekistan Boxing 1977
75 Marta Rostoburova Uzbekistan Rhythmic Gymnastics 1996
76 Anton Ryakhov Uzbekistan, Russia Canoeing 1980
77 Elvira Saadi Soviet Union Gymnastics 1952
78 Timur Safin Russia Fencing 1992
79 Rustam Saidov Uzbekistan Boxing 1978
80 Muslim Sattarov Uzbekistan Figure Skating 1965
81 Anastasiya Serdyukova Uzbekistan Rhythmic Gymnastics 1997
82 Aliki Sergaadu Uzbekistan Figure Skating 1972
83 Erkin Shagayev Soviet Union Water Polo 1959
84 Babur Shakirdzhanov Uzbekistan Athletics 1990
85 Galina Shamray Soviet Union Gymnastics 1931
86 Aleksandr Shatilov Israel Gymnastics 1987
87 Marina Shmonina Unified Team Athletics 1965
88 Dmitry Shokin Uzbekistan Taekwondo 1992
89 Zaurbek Sokhiyev Uzbekistan Wrestling 1986
90 Greg Sukochev Australia Volleyball 1988
91 Inna Suslina Russia Handball 1979
92 Anastasiya Svechnikova Uzbekistan Athletics 1992
93 Yevgeny Sviridov Uzbekistan Figure Skating 1974
94 Yuliya Tarasova Uzbekistan Athletics 1986
95 Artur Tavkazakhov Uzbekistan Wrestling 1976
96 Dmitry Tomashevich Uzbekistan Tennis 1974
97 Yelena Tornikidu Unified Team Basketball 1965
98 Oleg Tsvetkovsky Uzbekistan Swimming 1970
99 Rustam Tulaganov Uzbekistan Boxing 1991
100 Iroda Tulyaganova Uzbekistan Tennis 1982
101 Olga Umaraliyeva Uzbekistan Canoeing 1988
102 Sergey Usov Unified Team Athletics 1964
103 Nataliya Ustinova Soviet Union Swimming 1944
104 Igor Valetov Soviet Union Fencing 1946
105 Yekaterina Voronina Uzbekistan Athletics 1992
106 Artyom Voronov Uzbekistan Alpine Skiing 1993
107 Zulfiya Zabirova Russia, Kazakhstan Cycling 1973
108 Sergey Zabolotnov Soviet Union Swimming 1963
109 Irina Zaitseva Kazakhstan Volleyball 1982
110 Damir Zakhartdinov Uzbekistan Wrestling 1976
111 Ivan Zaytsev Uzbekistan Athletics 1988
112 Viktor Zaytsev Unified Team Athletics 1966
113 Anastasiya Zhuravlyova Uzbekistan Athletics 1981
114 Olha Zubareva Soviet Union Handball 1958
115 Anna Zukal Russia Freestyle Skiing 1985