You Are Here > > > Athletes Born on September 8

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on September 8

September 7 ▪ September 8 ▪ September 9 ▪ 

376 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Hosam Abdallah Egypt Handball 1966
2 Yannick Adde France Sailing 1969
3 Jean Aerts Belgium Cycling 1907 1992
4 João Aguiar Angola Swimming 1983
5 Enrico Airoldi Italy Bobsleigh 1923
6 Khamis Al-Dosari Saudi Arabia Football 1973
7 Mohamed Al-Houti Oman Athletics 1972
8 Jacques Allard France Sailing 1925
9 Jeannette Altwegg Great Britain Figure Skating 1930
10 Eduardo Ampudia Mexico Alpine Skiing 1971
11 Bjørn Andressen Norway Ice Hockey 1946 2015
12 Zoë Andrianifaha Madagascar Swimming 1965
13 Luigi Antognini Switzerland Athletics 1886 1966
14 Rushdy Armanios Egypt Boxing 1963
15 Regyna Armonas Canada Volleyball 1955
16 Izzat Artykov Kyrgyzstan Weightlifting 1993
17 Yelena Arzhakova Russia Athletics 1989
18 Henrico Atkins Barbados Athletics 1966
19 Anton Avdeyev Russia Fencing 1986
20 Eulalio Avila Mexico Basketball 1941
21 Bang Hyo-Mun South Korea Weightlifting 1965
22 Phil Bateman Great Britain Cycling 1962
23 Daniela Baumer Switzerland Canoeing 1971
24 Phil Beattie Great Britain Athletics 1963
25 Pál Bedák Hungary Boxing 1985
26 Rie Beisenherz Netherlands Swimming 1901 1992
27 Ctirad Benáček Czechoslovakia Basketball 1924 1999
28 Diego Benaglio Switzerland Football 1983
29 Fides Benini Italy Swimming 1929
30 Kåre Berg Norway Ski Jumping 1932
31 Bill Bertani United States Football 1919 1988
32 Alois Bierl West Germany Rowing 1943
33 Alex Bilodeau Canada Freestyle Skiing 1987
34 Dirkie Binneman South Africa Cycling 1918 1959
35 Isobel Bishop Australia Water Polo 1991
36 Amos Biwott Kenya Athletics 1947
37 Hans Bjerrum Denmark Hockey 1899 1979
38 Ellie Black Canada Gymnastics 1995
39 Albert Blattmann Switzerland Cycling 1904 1967
40 Steffen Blochwitz East Germany Cycling 1967
41 Mihai Bobocica Italy Table Tennis 1986
42 Susanna Bonfiglio Italy Basketball 1974
43 Jennifer Bongardt Germany Canoeing 1982
44 Alec Bonnett Great Britain Shooting 1922
45 Guglielmo Bossi Italy Cycling 1901
46 Ali Bouachra Morocco Football 1940
47 Daniel Bozhinov Bulgaria Boxing 1971
48 Adamo Bozzani Italy Gymnastics 1891 1969
49 Renato Bracci Italy Rowing 1904 1975
50 Albert Bracero Puerto Rico Baseball 1966
51 Josué Brachi Spain Weightlifting 1992
52 Nate Brannen Canada Athletics 1982
53 Mabika Yolande Bukasa Refugee Olympic Athletes Judo 1987
54 Anna Bukis Poland Athletics 1953
55 Crystl Bustos United States Softball 1977
56 Byeon Sang-Su South Korea Canoeing 1964
57 Javier Caceres Peru Football 1939
58 Roberto Carcelén Peru Cross Country Skiing 1970
59 Mary Carew United States Athletics 1913 2002
60 Herbert Carlsson Sweden Football 1896 1952
61 Malcolm Carmichael Great Britain Rowing 1955
62 Marguerite Carpentier France Art Competitions 1886 1965
63 Sergio Casal Spain Tennis 1962
64 Bárbara Castro Chile Tennis 1975
65 Pedro Ceballos Venezuela Wrestling 1990
66 Jean Chaland France Ice Hockey 1881 1973
67 Gustavo Chapela Mexico Fencing 1946
68 Nello Ciaccheri Italy Cycling 1893 1971
69 Lewis Clive Great Britain Rowing 1910 1938
70 Dan Coe Romania Football 1941 1982
71 Andrzej Cofalik Poland Weightlifting 1968
72 Ángel Colla Argentina Cycling 1973
73 Erica Coppey Belgium Hockey 1991
74 Scott Cranham Canada Diving 1954
75 Joseph Cranston United States Boxing 1898 1973
76 Reynold D'Souza Kenya Hockey 1937
77 Daniel Dal Bo Argentina Canoeing 1987
78 Olav Dalsøren Norway Ice Hockey 1938
79 Franco De Menego Italy Athletics 1944
80 Mario De Meo Italy Taekwondo 1974
81 Lisa-Marie Deetlefs South Africa Hockey 1987
82 Gustavo Delgado Mexico Wrestling 1960
83 Matt Dellavedova Australia Basketball 1990
84 Arnold Demos United States Canoeing 1936
85 Roberto Di Donna Italy Shooting 1968
86 Stefanos Dimitriadis Greece Swimming 1989
87 Paul DiPietro Switzerland Ice Hockey 1970
88 Franco Donato Egypt Shooting 1981
89 Jess Draskau-Petersson Denmark Athletics 1977
90 Giorvis Duvergel Cuba Baseball 1979
91 Peter Edwards Australia Rowing 1939
92 Hossam El-Baroudi Egypt Water Polo 1950
93 Ihab El-Lebedy Egypt Modern Pentathlon 1957
94 Ibrahim El-Sayed Egypt Wrestling 1941
95 Xavier Eluère France Boxing 1897 1967
96 Barry Engelbrecht South Africa Weightlifting 1924 1982
97 Magda Eriksson Sweden Football 1993
98 Hüseyin Erkmen Turkey Wrestling 1915
99 Gerard Escoda Andorra Alpine Skiing 1970
100 George Estman South Africa Cycling 1922 2006
101 Rubén Etchebarne Uruguay Cycling 1936
102 Temi Fagbenle Great Britain Basketball 1992
103 Bruno Fernandes Portugal Football 1994
104 David Fernandes Portugal Canoeing 1983
105 Hugo Fernández Chile Basketball 1930
106 Kyriaki Firinidou Greece Gymnastics 1980
107 John Fitzgerald Canada Athletics 1886 1963
108 Jacques Flouret France Athletics, Basketball 1907 1973
109 Barbra Fontana Harris United States Beach Volleyball 1965
110 Bradford Fraley United States Fencing 1878 1942
111 Mária Frank Hungary Swimming 1943 1992
112 Rätus Frei Switzerland Ice Hockey 1932
113 Knut Fridell Sweden Wrestling 1908 1992
114 Ed Gamble Canada Archery 1935
115 Frank Ganzera East Germany Football 1947
116 Roberto García El Salvador Cycling 1937
117 Emin Garibov Russia Gymnastics 1990
118 Loic Gautier France Cycling 1954
119 Omar Ghizlat Morocco Athletics 1950
120 Ito Giani Italy Athletics 1941
121 Ximene Gomes Mozambique Swimming 1989
122 Mario González Uruguay Boxing 1901
123 Ewa Grabowska Poland Alpine Skiing 1962
124 David Graf Switzerland Cycling 1989
125 Lorraine Graham Jamaica Athletics 1973
126 Ivan Granec Yugoslavia Football 1895 1923
127 Ernestus Greven Netherlands Athletics 1885 1924
128 Alexi Grewal United States Cycling 1960
129 Zdeněk Groessl Czechoslovakia Volleyball 1941
130 Guy Grossmith Zimbabwe Sailing 1952
131 Chelsea Lea Gubecka Australia Swimming 1998
132 Marcia Gudereit Canada Curling 1965
133 Needy Guims France Athletics 1974
134 Lívia Győrbiró Hungary Sailing 1974
135 Kazue Hanyu Japan Gymnastics 1950
136 Mirnawati Hardjolukito Indonesia Diving 1953
137 Johan Harmenberg Sweden Fencing 1954
138 Sara Harstick Germany Swimming 1981
139 Dave Hazewinkel United States Wrestling 1944
140 Jim Hazewinkel United States Wrestling 1944
141 Derek Heidt Canada Snowboarding 1975
142 Günter Heine Germany Water Polo 1919
143 Veronika Heine Austria Table Tennis 1986
144 Josephine Henning Germany Football 1989
145 Patricia Hernández Spain Basketball 1970
146 John Hession United States Shooting 1877 1962
147 Maik Heydeck East Germany Boxing 1965
148 Harry Hillman United States Athletics 1881 1945
149 Fahr-ud-Din Hodžić Bosnia and Herzegovina Wrestling 1963
150 Ulf Hoffmann East Germany Gymnastics 1961
151 Hong Ji-Yeon South Korea Volleyball 1970
152 Georg Hörger Germany Athletics 1897 1975
153 Felicie Howell United States Art Competitions 1897 1968
154 Thomas Humphreys Great Britain Athletics 1890 1967
155 Daniele Hypólito Brazil Gymnastics 1984
156 Im Jeong-Hyeon South Korea Athletics 1987
157 Éva Izsák Hungary Cycling 1967
158 Hans Oluf Jacobsen Denmark Shooting 1881 1945
159 Sebastián Jahnsen Peru Swimming 1990
160 Billy Jernigan United States Wrestling 1923 1997
161 Jackie Johnson United States Athletics 1984
162 Mara Jones Canada Rowing 1974
163 Betina Jozami Argentina Tennis 1988
164 Zbigniew Juszczak Poland Hockey 1946
165 Paweł Kaczmarek Poland Canoeing 1995
166 Rie Kaneto Japan Swimming 1988
167 Oskar Kaplur Russia Wrestling 1889 1962
168 Parupalli Kashyap India Badminton 1986
169 Mladen Kašić Yugoslavia Volleyball 1958
170 Peter Kauzer Slovenia Canoeing 1983
171 Nikolay Kazak Belarus Trampolining 1977
172 Haile Micael Kedir Ethiopia Cycling 1944
173 Seuth Khampa Laos Athletics 1962
174 Rony Khawam Lebanon Judo 1964
175 Kim Gi-Chun South Korea Water Polo 1966
176 Hellen Kimaiyo Kenya Athletics 1968
177 Loni Klettl Canada Alpine Skiing 1959
178 Shane Knox Australia Boxing 1965
179 Daniyar Kobonov Kyrgyzstan Wrestling 1982
180 Nikolay Kolesnikov Soviet Union Athletics 1953
181 Taro Kondo Japan Speed Skating 1994
182 Horst Koschka East Germany Biathlon 1943
183 Felicjan Kowarski Poland Art Competitions 1890 1948
184 Alberts Krievs Latvia Wrestling 1902
185 Ferenc Krucsó Hungary Equestrianism 1951
186 Harrie Kwinten Netherlands Hockey 1962
187 Miroslav Lap Yugoslavia Ice Hockey 1950
188 Allegra Lapi Italy Water Polo 1985
189 Jean-Michel Larqué France Football 1947
190 Gerd Larsen Denmark Athletics 1942
191 Eddie Leddy Ireland Athletics 1951
192 Lee Jeong-Myeong South Korea Tennis 1967
193 David Leoni Canada Biathlon 1982
194 Li Ning China Gymnastics 1963
195 Li Yan China Short Track Speed Skating 1968
196 Yelena Likhovtseva Russia Tennis 1975
197 David Lim Singapore Swimming 1966
198 Kriemhild Limberg-Hausmann Germany Athletics 1934
199 Tine Lindemann Germany Handball 1970
200 Emrys Lloyd Great Britain Fencing 1905 1987
201 Yvonne Losos de Muñiz Dominican Republic Equestrianism 1967
202 Stephanie Lovell Saint Lucia Sailing 1995
203 Linda Ludgrove Great Britain Swimming 1947
204 Peter Luschan Austria Sailing 1937
205 Denise Lyttle Ireland Sailing 1967
206 Dušan Majdán Slovakia Athletics 1987
207 Luis Manrique Colombia Cycling 1955
208 Tibor Maracskó Hungary Modern Pentathlon 1948
209 Illia Marchenko Ukraine Tennis 1987
210 José Luis Marello Argentina Canoeing 1965
211 Aleksandr Markin Soviet Union Athletics 1962
212 Jay Martin United States Ski Jumping 1944
213 Brenda Martinez United States Athletics 1987
214 Sergio Martínez Cuba Cycling 1943 1979
215 Gustaf Mattsson Sweden Athletics 1893 1977
216 Sergey Matveyev Russia Rowing 1972
217 Antonia Mayr Austria Luge 1949
218 Jessica McCormack New Zealand Basketball 1989
219 Frank McGurk Great Britain Boxing 1880
220 John McPhun Zimbabwe Hockey 1940
221 Gavin Meadows Great Britain Swimming 1977
222 José Meneses Guatemala Athletics 1980
223 Géza Mészöly Hungary Shooting 1876 1919
224 Koji Miki Japan Weightlifting 1946
225 Cornel Milan Romania Fencing 1971
226 Mo Ke China Basketball 1982
227 Ion Mocanu Romania Handball 1962
228 Teruyuki Moniwa Japan Football 1981
229 Jean-Pierre Monseré Belgium Cycling 1948 1971
230 Denny Morrison Canada Speed Skating 1985
231 Darioush Mostafavi Iran Football 1944
232 Pierre Moussette France Sailing 1861 1932
233 Michael Moyle Australia Baseball 1971
234 Mbulaeni Mulaudzi South Africa Athletics 1980 2014
235 Dinko Mulić Croatia Canoeing 1983
236 John Mykkanen United States Swimming 1966
237 József Nagy Hungary Boxing 1934
238 Yaznee Nasheeda Maldives Athletics 1977
239 Marcel Nguyen Germany Gymnastics 1987
240 Nino Niederreiter Switzerland Ice Hockey 1992
241 Adam Niemiec Poland Basketball 1947
242 Marek Niit Estonia Athletics 1987
243 Hugo Niskanen Finland Athletics 1920 2014
244 Józef Noji Poland Athletics 1909 1943
245 O Uk-Hwan South Korea Volleyball 1970
246 Christal O'Reilly Clashing Antigua and Barbuda Swimming 1989
247 Osamu Ochiai Japan Shooting 1931
248 Aleksandr Ogorodnikov Unified Team Water Polo 1967
249 Vittorio Orlandi Italy Equestrianism 1938
250 John Osborn Great Britain Sailing 1945
251 Josef Panáček Czechoslovakia Shooting 1937
252 Maria Papadopoulou Cyprus Swimming 1980
253 Tomás Paquete Portugal Athletics 1923 2009
254 Ján Pardavý Slovakia Ice Hockey 1971
255 Antonio José Pardo Venezuela Alpine Skiing 1970
256 Dom Parsons Great Britain Skeleton 1987
257 Jacek Pastusiński Poland Athletics 1964
258 Octavian Pavelescu Romania Rowing 1942
259 Kenneth Payne Great Britain Rowing 1912 1988
260 Slavica Pečikoza Yugoslavia Basketball 1961
261 Olli-Pekka Peltola Finland Biathlon 1969
262 Keegan Pereira Canada Hockey 1991
263 Michael Peter Germany Rowing 1968
264 Niels Petersen Denmark Shooting 1932
265 Rasmus Petersen Norway Gymnastics 1877 1957
266 Mario Petri Italy Rowing 1939
267 Adrian Petroșanu Romania Basketball 1924
268 Aleksey Petrov Russia Weightlifting 1974
269 Ingo Peyker Austria Athletics 1941
270 Pontello Brazil Basketball 1971
271 Daniele Pontoni Italy Cycling 1966
272 Guy Porter United States Athletics 1884 1951
273 Yaw Preko Ghana Football 1974
274 Ioamnet Quintero Cuba Athletics 1972
275 Israel Quitcón Puerto Rico Boxing 1928 1977
276 Rajabu Rajab Tanzania Hockey 1948
277 Likar Ramos Colombia Boxing 1985
278 Antoine Richard France Athletics 1960
279 Guy Richardson Great Britain Rowing 1921 1965
280 Neil Robbins Australia Athletics 1929
281 Michel Roche France Equestrianism 1939 2004
282 Pablo Rosenkjer Argentina Alpine Skiing 1930
283 Małgorzata Rosiak Poland Snowboarding 1977
284 Emília Rotter Hungary Figure Skating 1906 2003
285 Ihor Russ Ukraine Athletics 1988
286 Gabriel Ruz Mexico Wrestling 1950
287 Viktor Ryabchenko Kazakhstan Alpine Skiing 1982
288 Peter Ryefelt Denmark Fencing 1893 1967
289 Yuliya Rytikova Belarus Basketball 1986
290 Johanna Saarinen Finland Biathlon 1973
291 Meritxell Sabate Andorra Swimming 1980
292 Aktawat Sakoolchan Thailand Athletics 1972
293 Muhammad Salah-ud-din Pakistan Wrestling 1948
294 Moussa Sall Senegal Judo 1966
295 Jens Salvesen Norway Sailing 1883 1976
296 Julius Schädler Liechtenstein Luge 1941
297 Heribert Schmid Switzerland Ski Jumping 1941
298 Maria Selin Finland Ice Hockey 1977
299 Ilka Semmler Germany Beach Volleyball 1985
300 Dan Shaughnessy Canada Athletics 1944
301 Andrey Shlyapnikov Soviet Union Athletics 1959
302 Art Shurlock United States Gymnastics 1937
303 Sione Sialaoa Samoa Weightlifting 1956
304 Aniceto Simões Portugal Athletics 1945
305 Roop Singh India Hockey 1910 1977
306 Alice Sinno Italy Sailing 1992
307 Giovanni Sirovich Italy Fencing 1971
308 Oļegs Šļahovs Latvia Figure Skating 1973
309 Andrija Šljukić Serbia Rowing 1995
310 Mariana Solomon Romania Athletics 1980
311 Jorge Somlay Argentina Rowing 1946
312 Song Seong-Il South Korea Wrestling 1969
313 Song Xiaobo China Basketball 1958
314 Michael Sperr West Germany Bobsleigh 1962
315 Bjørn Spydevold Norway Football 1918 2002
316 Wolfgang Staudinger West Germany Luge 1963
317 Rochelle Stevens United States Athletics 1966
318 Antje Stille East Germany Swimming 1961
319 Panagiotis Stroubakos Greece Athletics 1972
320 Marco Sturm Germany Ice Hockey 1978
321 Guillermo Suárez Peru Athletics 1912
322 Dominik Sucheński Poland Athletics 1926 2013
323 I Gede Sudartawa Indonesia Swimming 1994
324 Carl-Gunnar Sundin Sweden Canoeing 1930
325 Andrzej Szymczak Poland Handball 1948 2016
326 Tymur Taimazov Unified Team, Ukraine Weightlifting 1970
327 Daiki Takamatsu Japan Football 1981
328 Rose Tata-Muya Kenya Athletics 1960
329 Jürgen Theuerkauff Germany, West Germany Fencing 1934
330 Ted Thorndike United States Ice Hockey 1952 1987
331 Braian Toledo Argentina Athletics 1993
332 José Torres Puerto Rico Shooting 1971
333 Yvonne Trevino Mexico Athletics 1989
334 Ali Kemal Tüfekçi Turkey Sailing 1973
335 Luigi Ulivelli Italy Athletics 1935 2010
336 Zoe Uphill Australia Rowing 1982
337 Anja Valant Slovenia Athletics 1977
338 Gillian van den Berg Netherlands Water Polo 1971
339 Frans Van Den Bosch Belgium Cycling 1934
340 Marius van Heerden South Africa Athletics 1974
341 Stefan Vasilev Bulgaria Bobsleigh 1968
342 Roger Veeser Switzerland Athletics 1919 2010
343 Volodymyr Veremeiev Soviet Union Football 1949
344 Henri Verhavert Belgium Gymnastics 1874 1955
345 Tabaré Viudez Uruguay Football 1989
346 Chonlathorn Vorathamrong Thailand Swimming 1980
347 Elinda Vorster South Africa Athletics 1965
348 Regina Vossen West Germany Volleyball 1962
349 Danijel Vrhovšek Yugoslavia Swimming 1943
350 Wang Shian-Ming Chinese Taipei Gymnastics 1940
351 Dale Warrender New Zealand Athletics 1973
352 Heinz-Helmut Wehling East Germany Wrestling 1950
353 Wilhelm Weistand Poland Athletics 1945
354 Brian Wellman Bermuda Athletics 1967
355 Tom Whitehurst United States Sailing 1957
356 Rex Whitlock Great Britain Athletics 1910 1982
357 Rosemarie Whyte Jamaica Athletics 1986
358 Susanne Wiberg-Gunnarsson Sweden Canoeing 1963
359 Hansruedi Wiedmer Switzerland Athletics 1945
360 Jan Wijnants Belgium Cycling 1958
361 Lisa Wilcox United States Equestrianism 1966
362 Brett Winslow United States Volleyball 1967
363 Hans Wolf United States Cycling 1940
364 Martyn Woodroffe Great Britain Swimming 1950
365 Hedges Worthington-Eyre Great Britain Athletics 1899 1979
366 Michael Wright Singapore Hockey 1922
367 Harald Wurm Austria Cross Country Skiing 1984
368 Jerzy Wybieralski Poland Hockey 1954
369 Rikiko Yamanaka Japan Diving 1955
370 Kazuhisa Yamani Japan Rowing 1970
371 Yang Bo China Gymnastics 1973
372 Yang Hong China Rowing 1971
373 Yin Yijun China Canoeing 1983
374 Yuko Yoneda Japan Synchronized Swimming 1979
375 Luke Young Australia Canoeing 1978
376 Eric Zachrisson Sweden Speed Skating 1980