You Are Here > > > Athletes Born on September 6

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on September 6

September 5 ▪ September 6 ▪ September 7 ▪ 

324 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Luc Abalo France Handball 1984
2 Héctor Abaunza Mexico Fencing 1938
3 Yuki Abe Japan Football 1981
4 Adel Adili Libya Athletics 1974
5 Rakia Al-Gassra Bahrain Athletics 1982
6 Ibrahim Al-Rabeeah Kuwait Athletics 1954
7 David Alegre Spain Hockey 1984
8 Khalil Allawi Iraq Football 1958
9 Harry Allen United States Golf 1876 1924
10 Jonathan Alonso Spain Boxing 1990
11 Khayri Amar Jordan Shooting 1959
12 Larry Anastasi United States Fencing 1934
13 Clóvis Anderson Brazil Cycling 1963
14 Sofia Andler Sweden Equestrianism 1974
15 Paddy Anglim Ireland Athletics 1904 1954
16 Masanori Aoki Japan Speed Skating 1927
17 Mikael Appelgren Sweden Handball 1989
18 I Ketut Ariana Indonesia Weightlifting 1989
19 Süreyya Ayhan Turkey Athletics 1978
20 Khalid Baba Bahrain Swimming 1996
21 Jaroslav Babušiak Slovakia Alpine Skiing 1984
22 Mario Bacher Italy Cross Country Skiing 1941
23 Gheorghe Bădescu Romania Cross Country Skiing 1937
24 Ali Baghbanbashi Iran Athletics 1924
25 Grettel Barboza Costa Rica Shooting 1956
26 George Barton Australia Shooting 1977
27 Sylvie Becaert France Biathlon 1975
28 Mohsen Beiranvand Iran Weightlifting 1981
29 Ron Berteling Netherlands Ice Hockey 1957
30 Steinar Bjølbakk Norway Ice Hockey 1946
31 Dennis Blake Jamaica Athletics 1970
32 Garen Bloch South Africa Cycling 1978
33 Klaus Bodenmüller Austria Athletics 1962
34 Pavol Bojanovský Czechoslovakia Basketball 1953
35 Hanggi Boller Switzerland Ice Hockey 1921 2007
36 Yaowapa Boorapolchai Thailand Taekwondo 1984
37 Karl Borner Switzerland Athletics 1898 1973
38 Arnaud Bovolenta France Freestyle Skiing 1988
39 Malcolm Boyd Australia Athletics 1896 1960
40 Therry Brunner Switzerland Snowboarding 1975
41 Urs-Ulrich Bucher Switzerland Sailing 1926 2002
42 Alan Burland Bermuda Sailing 1952
43 Heinz Busche West Germany Bobsleigh 1951
44 Çamsulvara Çamsulvarayev Azerbaijan Wrestling 1984 2016
45 Jorge Cánaves Argentina Equestrianism 1922 2004
46 Danilo Caro Colombia Shooting 1965
47 Franciszek Cebulak Poland Football 1906 1960
48 Machel Cedenio Trinidad and Tobago Athletics 1995
49 Angela Chalmers Canada Athletics 1963
50 Chen Haiyun China Handball 1973
51 Ivan Chureshki Bulgaria Gymnastics 1908
52 Michał Cieślak Poland Rowing 1968
53 Şeref Çınar Turkey Cross Country Skiing 1948
54 Darren Clark Australia Athletics 1965
55 Janier Concepción Cuba Rowing 1985
56 Bárbara Cornudella Spain Sailing 1992
57 Carl Crawford Guyana Boxing 1935
58 Sebastián Cuattrin Brazil Canoeing 1973
59 Frank Cumiskey United States Gymnastics 1912 2004
60 Charles Cundall Great Britain Art Competitions 1890 1971
61 Ruy da Fonseca Brazil Equestrianism 1973
62 Abderrahmane Daidj Algeria Fencing 1976
63 Max Danz Germany Athletics 1908 2000
64 Raoul Degryse Belgium Boxing 1912 1993
65 Thomas Dekker Netherlands Cycling 1984
66 Audrey Deroin France Handball 1989
67 Arnie Dickins Australia Judo 1991
68 Henri Disy Belgium Water Polo 1913 1989
69 Staņislavs Dobrotovskis Latvia Modern Pentathlon 1961
70 Yulieth Domínguez Colombia Football 1993
71 Tamika Domrow Australia Synchronized Swimming 1989
72 Rowan Donaldson Jamaica Boxing 1970
73 Clemens Doppler Austria Beach Volleyball 1980
74 Kalle Ebb Finland Athletics 1896 1988
75 Édouard Écuyer de le Court Belgium Modern Pentathlon 1901 1951
76 Tarek El-Sabbagh Egypt Basketball 1957
77 James Ellington Great Britain Athletics 1985
78 Jarl Emcken Denmark Rowing 1920 2000
79 Ed Etzel United States Shooting 1952
80 Graviola Ewing Guatemala Athletics 1930
81 Holger Fach West Germany Football 1962
82 Lucile, Baroness Fain France Golf 1867 1942
83 Virginie Faivre Switzerland Freestyle Skiing 1982
84 Oscar Familiar Mexico Water Polo 1941
85 Michel Fauconnet Switzerland Fencing 1909 1988
86 Gaston Fayaud France Boxing 1914
87 Aldo Federici Italy Ice Hockey 1920
88 Nataliya Fedorenko Soviet Union Rowing 1961
89 Nikita Fedorenko Russia Trampolining 1991
90 Pablo Ferrero Argentina Rowing 1939
91 Patrick Fischer Switzerland Ice Hockey 1975
92 Tsvetan Florov Bulgaria Volleyball 1958
93 Alice Freeman Great Britain Rowing 1978
94 Walter Freeman Great Britain Athletics 1893 1987
95 Masahiko Fukube Japan Wrestling 1961
96 Adrian Gal Romania Gymnastics 1970
97 Mumin Gala Djibouti Athletics 1986
98 Justo Galaviz Venezuela Cycling 1954 2013
99 Mickey Galitzen United States Diving 1909 1959
100 Giovanni Gambi Italy Swimming 1907 1986
101 Keith Gardner Jamaica, West Indies Federation Athletics 1929 2012
102 Rocky Gattellari Australia Boxing 1941
103 Roland Gerebics Hungary Shooting 1979
104 Harald Gimpel East Germany Canoeing 1951
105 Jennifer Goolsbee Germany Figure Skating 1968
106 Nikola Grbić Serbia and Montenegro, Serbia Volleyball 1973
107 Robyn Grey-Gardner Australia Rowing 1964
108 William Griffiths Australia Boxing 1932
109 Alexander Grimm Germany Canoeing 1986
110 Patrick Groc France Fencing 1960
111 Joan Groothuysen Canada Cross Country Skiing 1957
112 Joan Guetschow United States Biathlon 1966
113 Halima Hachlaf Morocco Athletics 1988
114 Yuji Hamano Japan Archery 1980
115 Shavez Hart Bahamas Athletics 1992
116 Torsten Haverland Germany Sailing 1965
117 Émile Hayoit Belgium Sailing 1898
118 Shane Heal Australia Basketball 1970
119 Csaba Hegedűs Hungary Wrestling 1948
120 Christian Hein Germany Swimming 1982
121 Jared Heine Marshall Islands Swimming 1984
122 Hem Reaksmey Cambodia Swimming 1983
123 Tim Henman Great Britain Tennis 1974
124 Anne Henning United States Speed Skating 1955
125 Jorge Hernández Colombia Cycling 1948
126 Boniface Hie Toh Cote d'Ivoire Boxing 1936
127 Aoife Hoey Ireland Bobsleigh 1983
128 Pernille Holst Larsen Denmark Handball 1984
129 Norman Holwell Great Britain Speed Skating 1928
130 Hong Seung-Pyo South Korea Shooting 1962
131 Herbert Honz West Germany Cycling 1942
132 Johannes Human South Africa Shooting 1930 1997
133 Yoko Inada Japan Shooting 1969
134 Martin Jakš Czech Republic Cross Country Skiing 1986
135 Jambalyn Ganbold Mongolia Judo 1959
136 Aleksandra Jarmolińska Poland Shooting 1990
137 Karolina Jarzyńska Poland Athletics 1981
138 Michellie Jones Australia Triathlon 1969
139 Helena Jonsson Sweden Biathlon 1984
140 Enar Josefsson Sweden Cross Country Skiing 1916 1989
141 Uwe Kagelmann East Germany Figure Skating 1950
142 Mantas Kalnietis Lithuania Basketball 1986
143 Miyoko Karami Japan Cycling 1974
144 Fabrizio Kasslatter Italy Ice Hockey 1954
145 Johnny Kelley United States Athletics 1907 2004
146 Aidan Kelly United States Luge 1994
147 Ken Kennedy Australia Speed Skating 1913 1985
148 Mohan Khan Bangladesh Athletics 1991
149 Kalle Kiiskinen Finland Curling 1975
150 Kim On-A South Korea Handball 1988
151 Kim Yeong-Jin South Korea Shooting 1955
152 Clyde King United States Rowing 1898 1982
153 Sandra Kirby Canada Rowing 1949
154 Knud Knudsen Norway Gymnastics 1879 1954
155 Dmitry Koptur Belarus Swimming 1978
156 Anatoly Korbut Unified Team Rowing 1973
157 Yvonne Köstenberger Switzerland Diving 1972
158 Katarzyna Krawczyk Poland Wrestling 1990
159 Kimihisa Kudo Japan Ice Hockey 1939
160 Marc Kühne Germany Bobsleigh 1976
161 Janusz Kurczab Poland Fencing 1937 2015
162 Akira Kuroiwa Japan Speed Skating 1961
163 Frits Lamp Netherlands Athletics 1905 1945
164 Elis Lapenmal Vanuatu Athletics 1987
165 Lee Mi-Ja South Korea Basketball 1963
166 Lee Seung-Yong South Korea Fencing 1970
167 Veli Lehtelä Finland Rowing 1935
168 Þorsteinn Leifsson Iceland Weightlifting 1961
169 Remi Lescrauwaet Belgium Boxing 1915
170 Li Deliang China Diving 1967
171 Li Geliang China Cross Country Skiing 1981
172 Rudi Liebrechts Netherlands Speed Skating 1940
173 Hans Lindman Sweden Football 1884 1957
174 Mario Lloret Spain Swimming 1957
175 Bruno López Spain Rowing 1971
176 Gerardo López Spain Canoeing 1947
177 Henri Louette Belgium Ice Hockey 1900 1985
178 Dimitrios Loundras Greece Gymnastics 1885 1970
179 Bertil Lundell Sweden Ice Hockey 1908 1996
180 Diogo Madeira Portugal Swimming 1970
181 Nazleen Madraswalla India Hockey 1962
182 Marcos Madrid Mexico Table Tennis 1986
183 Samir Shakir Mahmood Iraq Football 1958
184 Maik Brazil Handball 1980
185 Camille Mandrillon France Military Ski Patrol 1891 1969
186 Mariya Manolova Bulgaria Biathlon 1963
187 Niels Markussen Denmark Sailing 1934 2008
188 Toshiaki Maruyama Japan Nordic Combined 1959
189 Fiona Milne Canada Rowing 1971
190 Jacques Moeschal Belgium Football 1900 1956
191 Mohamed Hassan Mohebbi Iran Wrestling 1956
192 Herman Nak Netherlands Boxing 1895 1972
193 Michael Nakamura Australia Baseball 1976
194 Anna Nasilyan Armenia Athletics 1980
195 Jan Nawrocki Poland Fencing 1913 2000
196 Franz Neuens Luxembourg Cycling 1912 1985
197 Jedrij Notz Azerbaijan Alpine Skiing 1974
198 Michael Oduor Kenya Judo 1962
199 Oh Yeong-Ran South Korea Handball 1972
200 Yoriko Okamoto Japan Taekwondo 1971
201 Emiko Okazaki Japan Alpine Skiing 1949
202 Todd Okerlund United States Ice Hockey 1964
203 Martina Orzan Italy Rowing 1971
204 Raymond Ovinou Papua New Guinea Judo 1984
205 Carlos Padilla Philippines Boxing 1909 1962
206 Alfredo Pagani Italy Athletics 1887 1984
207 Josef Palelashvili Israel Judo 1986
208 Christian Pampel Germany Volleyball 1979
209 Konstantinos Papamichael Cyprus Alpine Skiing 1993
210 Tom Pappas United States Athletics 1976
211 Jack Parker Great Britain Athletics 1927
212 Parvan Parvanov Bulgaria Judo 1951
213 William Passmore United States Lacrosse 1882 1955
214 Pavel Patera Czech Republic Ice Hockey 1971
215 Pavão Brazil Basketball 1917
216 Anna Pavlova Russia Gymnastics 1987
217 Solveig Pedersen Norway Cross Country Skiing 1965
218 Oleg Perepechonov Russia Weightlifting 1975
219 Helmuth Perz Austria Athletics 1923
220 Samuel Peter Nigeria Boxing 1980
221 Veselin Petrović Yugoslavia Cycling 1929 1995
222 Erik Pettersson Sweden Athletics 1906 1974
223 Willi Petzold Germany Art Competitions 1885 1978
224 Remo Piana Italy Basketball 1908 1943
225 Diana Pineda Colombia Diving 1984
226 Doug Pirini New Zealand Athletics 1969
227 Rudolf Plyukfelder Soviet Union Weightlifting 1928
228 Patrik Pollák Slovakia Sailing 1972
229 Hugh Poole New Zealand Sailing 1924 2012
230 Elena Popescu Moldova Athletics 1989
231 Olgierd Porebski Great Britain Fencing 1922 1995
232 Igor Potapovich Kazakhstan Athletics 1967
233 Diwakar Prasad India Boxing 1984
234 Patrick Pym Great Britain Sailing 1936
235 Mujahid Ali Rana Pakistan Hockey 1970
236 Tom Ransley Great Britain Rowing 1985
237 Helen Reeves Great Britain Canoeing 1980
238 Aline Reich Mexico Synchronized Swimming 1974
239 Stuart Reside Australia Rowing 1978
240 Joshua Riker-Fox Canada Modern Pentathlon 1983
241 Andrew Riley Jamaica Athletics 1988
242 Bruno Risi Switzerland Cycling 1968
243 Cristian Rivera Dominican Republic Weightlifting 1963
244 Georges Robini Monaco Shooting 1913
245 Joice Rodrigues Brazil Basketball 1986
246 Mauno Roiha Finland Equestrianism 1911 1981
247 Grand Duke Dmitry Pavlovich Romanov Russia Equestrianism 1891 1942
248 Al Romero Mexico Boxing 1911 1985
249 Adolphe Rouleau France Fencing 1867 1937
250 Alberto Rubio Spain Judo 1960
251 Greg Rusedski Great Britain Tennis 1973
252 Samiullah Pakistan Hockey 1951
253 Francisco Sánchez Venezuela Swimming 1976
254 Kamtorn Sanidwong Thailand Athletics 1925
255 Orlando Savarin Italy Rowing 1938
256 Doina Săvoiu Romania Volleyball 1955
257 Homare Sawa Japan Football 1978
258 Edsard Schlingemann Netherlands Swimming 1966 1990
259 Erich Schönbächler Switzerland Biathlon 1935
260 Gerardo Seeliger Spain Sailing 1947
261 Yana Shcherban Russia Volleyball 1989
262 Yatsuo Shimaya Japan Weightlifting 1953
263 Umberto Silvestri Italy Wrestling 1915 2009
264 Brandon Simpson Jamaica Athletics 1981
265 Ravinder Pal Singh India Hockey 1960
266 Sarbjit Singh Dusang Canada Hockey 1952
267 Henri Sirvain France Bobsleigh 1941
268 Bjørg Skjælaaen Norway Figure Skating 1933
269 Bert Smith Great Britain Ice Hockey 1925 2001
270 Don Smith Trinidad and Tobago Boxing 1963
271 Roman Smolej Yugoslavia Ice Hockey 1946
272 Fritz Spengler Germany Handball 1908 2003
273 Ian Stapleton Jamaica Athletics 1959
274 Preston Steiger United States Water Polo 1898 1931
275 Wolfgang Steinmayr Austria Cycling 1944
276 Charles Stewart Great Britain Shooting 1881 1965
277 Jan-Axel Strøm Norway Luge 1945
278 Suíço Brazil Volleyball 1953
279 Roope Suomalainen Finland Sailing 1973
280 Tauno Suvanto Finland Athletics 1924 1974
281 Hans Svedberg Sweden Ice Hockey 1931 2012
282 Ede Szomjas Hungary Shooting 1914 1987
283 Tam Kai Chuen Hong Kong Badminton 1976
284 Matti Tammelin Finland Boxing 1926 1998
285 Ryoko Tamura-Tani Japan Judo 1975
286 Tang Hua China Archery 1977
287 Venilton Teixeira Brazil Taekwondo 1995
288 Soraya Telles Brazil Athletics 1958
289 Nafi Toure Senegal Fencing 1971
290 John Townend Great Britain Rowing 1903 1926
291 Alison Townley United States Rowing 1965
292 Trần Văn Xuan South Vietnam Fencing 1934
293 Khristos Tsakmakis Greece Canoeing 1987
294 Brian Tutt Canada Ice Hockey 1962
295 Darya Usanova Kazakhstan Biathlon 1989
296 Hein van der Zee Netherlands Boxing 1929 1991
297 Iosif Varga Romania Rowing 1934
298 Yuliya Vasilyeva Russia Synchronized Swimming 1978
299 Michel Vermeulin France Cycling 1934
300 Adam Viktora Seychelles Swimming 1996
301 Antal von Kánya Hungary Equestrianism 1893 1967
302 Gennady Voronin Soviet Union Speed Skating 1934 2004
303 Patrick Wackström Finland Cycling 1958
304 Ibrahima Wade France Athletics 1968
305 Peter Wakefield Australia Boxing 1977
306 Roy Walsh Great Britain Diving 1936
307 John Weldon Ireland Art Competitions 1890 1963
308 John Whetton Great Britain Athletics 1941
309 Johanna Wiberg Sweden Handball 1983
310 Herb Wildman United States Water Polo 1912 1989
311 Roland Willoughby Great Britain Fencing 1870 1954
312 Max Woosnam Great Britain Tennis 1892 1965
313 Andrew Wylie Great Britain Cross Country Skiing 1961
314 Xu Jing China Archery 1990
315 Kohei Yamashita Japan Athletics 1994
316 Klaus Zander West Germany Basketball 1956
317 Rostyslav Zaulychniy Unified Team, Ukraine Boxing 1968
318 Nasser Zeinalnia Iran Wrestling 1970
319 Aleksandrs Žerebkovs Latvia Weightlifting 1969
320 Elmadi Zhabrailov Unified Team, Kazakhstan Wrestling 1965
321 Inna Zhukova Belarus Rhythmic Gymnastics 1986
322 Robert Zimmermann Switzerland Bobsleigh 1934 2012
323 Andrzej Żurawski Poland Ice Hockey 1940
324 Marko Đorđević Serbia and Montenegro Alpine Skiing 1978