You Are Here > > > Athletes Born on August 17

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on August 17

August 16 ▪ August 17 ▪ August 18 ▪ 

333 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 María Laura Abalo Argentina Rowing 1981
2 José Eugenio Acosta Argentina Equestrianism 1942
3 Nidal Al-Asmar Lebanon Shooting 1969
4 Dadallah Al-Bulushi Oman Shooting 1958
5 Tony Ali-Ally Great Britain Diving 1973
6 Aline Brazil Handball 1981
7 Olesya Aliyeva Russia Alpine Skiing 1977
8 Yekaterina Andryushina Russia Handball 1985
9 Nikolay Antonov Bulgaria Athletics 1968
10 Jaime Aparicio Colombia Athletics 1929
11 Khalil Arbaji Syria Shooting 1947
12 Mariana Arnal Argentina Hockey 1973
13 Gaston Aspa France Boxing 1880
14 Jeanine Assani Issouf France Athletics 1992
15 Jean-Noël Augert France Alpine Skiing 1949
16 Sema Aydemir-Apak Turkey Athletics 1985
17 Mehdi Baala France Athletics 1978
18 Jorge Bada Mexico Hockey 1944
19 Tibor Badari Hungary Boxing 1948 2014
20 José Luis Ballester Spain Sailing 1968
21 Sara Baraka Egypt Rowing 1991
22 Hakon Barfod Norway Sailing 1926 2013
23 Gudrun Beckmann West Germany Swimming 1955
24 John Beers Canada Athletics 1952
25 Alexandre Bergès France Fencing 1868
26 Nathalie Bernard New Zealand Swimming 1985
27 Jens-Peter Berndt West Germany Swimming 1963
28 Carlos Alberto Berrios Nicaragua Baseball 1967
29 Vida Beselienė Soviet Union Basketball 1956
30 Vasudevan Bhaskaran India Hockey 1950
31 Iveta Bieliková Czechoslovakia Basketball 1966
32 Acee Blue Eagle United States Art Competitions 1907 1959
33 Khara Bouda Greece Athletics 1980
34 Karsten Brannasch Germany Bobsleigh 1966
35 Duilio Brignetti Italy Modern Pentathlon 1926 1993
36 Gérard Brunel France Athletics 1957
37 Toni Bürgler Switzerland Alpine Skiing 1957
38 Nataliya Bykova Soviet Union Hockey 1958
39 George Cameron United States Cycling 1881 1968
40 Gene Campbell United States Ice Hockey 1932 2013
41 Yaniel Carrero Cuba Athletics 1995
42 Chan Yung-Jan Chinese Taipei Tennis 1989
43 Erik Charpentier Sweden Gymnastics 1897 1978
44 Helen Chow Malaysia Swimming 1965
45 Igor Cigolla Italy Alpine Skiing 1963
46 Martin Cikl Czech Republic Ski Jumping 1987
47 Nicholas Clack Great Britain Rowing 1930
48 José Antonio Colon Puerto Rico Boxing 1948
49 Phil Conley United States Athletics 1934 2014
50 Giulia Conti Italy Sailing 1987
51 Bernadette Coston South Africa Hockey 1989
52 Jim Courier United States Tennis 1970
53 Tom Courtney United States Athletics 1933
54 Robin Cousins Great Britain Figure Skating 1957
55 Brendon Crooks New Zealand Judo 1971
56 Nara Bahadur Dahal Nepal Athletics 1960
57 Ernest Dalton Canada Fencing 1896
58 Suzanne Daneau Belgium Art Competitions 1901 1971
59 Luiz Felipe de Azevedo Brazil Equestrianism 1953
60 Carmen de Oliveira Brazil Athletics 1965
61 Nathan Deakes Australia Athletics 1977
62 Marco Del Prete Italy Swimming 1965
63 Oksana Domnina Russia Figure Skating 1984
64 Justin Dorey Canada Freestyle Skiing 1988
65 István Drubina Hungary Athletics 1884
66 Paul Dufauret France Athletics 1900 1973
67 Franck Durbesson France Shooting 1964
68 Freddie Elizalde Philippines Swimming 1940
69 Hans Edgar Endres Germany Bobsleigh 1894
70 Jesús Esperanza Spain Fencing 1960
71 Fernando Esquivel Costa Rica Weightlifting 1939
72 Tina Evers Germany Ice Hockey 1981
73 Olegario Farrés Paraguay Shooting 1934
74 Josefina Fernández Argentina Volleyball 1991
75 Steffen Fetzner West Germany, Germany Table Tennis 1968
76 Anja Fichtel-Mauritz West Germany, Germany Fencing 1968
77 Richard Fishlock Great Britain Rowing 1936
78 Bruce Flick Australia Basketball 1933
79 Ann Marie Flynn United States Athletics 1938
80 Tim Forsyth Australia Athletics 1973
81 Bob Foxcroft Canada Fencing 1934 2009
82 Charles Francis Canada Swimming 1988
83 Poul Frandsen Denmark Boxing 1953
84 Antón Garrote Spain Sailing 1972
85 Hans Gehrig Canada Bobsleigh 1929
86 Nora Gjakova Kosovo Judo 1992
87 Oliver St. John Gogarty Ireland Art Competitions 1878 1957
88 Gracie Gold United States Figure Skating 1995
89 Saša Golob Slovenia Gymnastics 1991
90 Aleksandr Gramovich Unified Team Canoeing 1969
91 Leonid Grigoryev Soviet Union Athletics 1926
92 Marina Gritsenko Kazakhstan Water Polo 1980
93 Sissel Grottenberg Norway Athletics 1956
94 Vera Grushkina Soviet Union Athletics 1947
95 Lars-Erik Gustafsson Sweden Athletics 1938 2014
96 John Halvorsen Norway Athletics 1966
97 Romana Hamzová Czech Republic Basketball 1970
98 Bernhoff Hansen Norway Wrestling 1877 1950
99 Chris Hastings United States Ski Jumping 1964
100 Stephan Hauck East Germany, Germany Handball 1961
101 Liam Heath Great Britain Canoeing 1984
102 Bill Heikkila Canada Athletics 1944
103 Diego Henao Venezuela Swimming 1971
104 Michael Hepburn Australia Cycling 1991
105 Jouko Hietalahti Finland Shooting 1944
106 Elena Hight United States Snowboarding 1989
107 Darrell Hill United States Athletics 1993
108 Ludwig von Hofmann Germany Art Competitions 1861 1945
109 Barry Holmes Australia Diving 1935
110 Ivan Horvat Croatia Athletics 1993
111 Jan Huijgen Netherlands Athletics 1888
112 Josef Humplik Austria Art Competitions 1888 1958
113 Tiombe Hurd United States Athletics 1973
114 Nataliya Ignatyeva Kazakhstan Water Polo 1978
115 Évelyne Imbert France Rowing 1958
116 Les Ingman Great Britain Cycling 1927 1990
117 Franz Isser Austria Bobsleigh 1932
118 Juliet Itoya Spain Athletics 1986
119 Gilbert Itzicsohn France Ice Hockey 1944
120 Daníel Jakobsson Iceland Cross Country Skiing 1973
121 Grant James United States Rowing 1987
122 Ross James United States Rowing 1987
123 Lubomír Jančařík Czech Republic Table Tennis 1987
124 Jang Song-Man North Korea Table Tennis 1985
125 Edward Jans Canada Shooting 1946
126 Jorge Jaramillo Colombia Swimming 1956
127 Emad Jassim Iraq Football 1960
128 Cécile Jeanson France Swimming 1972
129 Jeong Gye-Seok South Korea Hockey 1966
130 Zdravko Ježić Yugoslavia Water Polo 1931 2005
131 Jorginho Brazil Football 1964
132 Zygfryd Józefiak Poland Hockey 1954
133 Imade Kadro Syria Weightlifting 1958
134 Jaroslav Kantůrek Czechoslovakia Basketball 1953
135 Alex Karapetyan Armenia, Australia Weightlifting 1970
136 Yukio Kasaya Japan Ski Jumping 1943
137 Endalkachew Kebede Ethiopia Boxing 1980
138 Paddy Kenny Ireland Boxing 1934
139 Jim Kerr United States Virgin Islands Fencing 1940
140 Elena Khatzisavva Cyprus Rhythmic Gymnastics 1977
141 Habib Kheder Tunisia Handball 1954
142 Oleksiy Khlopotnov Soviet Union Athletics 1946
143 Dragan Kićanović Yugoslavia Basketball 1954
144 Abraham Kiprotich France Athletics 1985
145 Andreas Kirchner East Germany Bobsleigh 1953 2010
146 Vlastibor Klimeš Czechoslovakia Basketball 1953
147 Thomas Koch Austria Ice Hockey 1983
148 Simon Kolkman Netherlands Rowing 1977
149 Haruhiko Kon Japan Hockey 1910
150 Yukari Kondo Japan Curling 1967
151 Denis Kornilov Russia Ski Jumping 1986
152 Gerrit Korteweg Netherlands Swimming 1937
153 John Kosmina Australia Football 1956
154 Gustaf Alfons Koutonen Finland Athletics 1910 1977
155 István Kovács Hungary Boxing 1970
156 Jerzy Krasówka Poland Football 1924 2001
157 Denis Kudla United States Tennis 1992
158 Bernd Kuhn West Germany Ice Hockey 1944
159 Paweł Kurczewski Poland Wrestling 1950 2009
160 Christian Laettner United States Basketball 1969
161 Tinus Lambillion Netherlands Boxing 1912 1994
162 Johanna Larsson Sweden Tennis 1988
163 Magali le Floc'h France Cycling 1975
164 Lee Gi-Ho South Korea Speed Skating 1984
165 Lee Jeong-Sik South Korea Gymnastics 1963
166 Marina Leonidova Soviet Union Figure Skating 1958
167 Monique Leroux France Fencing 1938 1985
168 Gaby Lesch West Germany Athletics 1964
169 István Lichteneckert Hungary Fencing 1892 1929
170 Lin Chao-Huang Chinese Taipei Baseball 1969
171 Lin Sang China Archery 1977
172 James Lincoln United States Athletics 1889
173 Salvador Lo Presti Argentina Weightlifting 1922
174 Jukka Loikas Finland Wrestling 1966
175 Marisabel Lomba Belgium Judo 1974
176 Matthias Looß Germany Nordic Combined 1975
177 Rudie Lubbers Netherlands Boxing 1945
178 Bernard Lucas Great Britain Athletics 1907 1994
179 Maurice Lusien France Swimming 1926 2017
180 Maurice Lysen Belgium Polo 1881 1957
181 Rick Mantell Great Britain Hockey 1981
182 Tullio Marchiori Italy Hockey 1942
183 Márk Marsi Hungary Fencing 1973
184 Maritza Martén Cuba Athletics 1963
185 Vladimir Maslennikov Russia Shooting 1994
186 Luigi Mastrangelo Italy Volleyball 1975
187 Ernest Mathias United States Virgin Islands Bobsleigh 1963
188 Seiji Matsunaga Japan Wrestling 1954
189 Hilda Mazúrová Czechoslovakia Volleyball 1943
190 Rusheen McDonald Jamaica Athletics 1992
191 Ralph McKittrick United States Golf, Tennis 1877 1923
192 Roslyn McLeod Canada Rowing 1976
193 Risto Meronen Finland Boxing 1945
194 David Merwin United States Canoeing 1936
195 Israel Militosyan Soviet Union, Unified Team, Armenia Weightlifting 1968
196 Branko Miljuš Yugoslavia Football 1960
197 Alan Minter Great Britain Boxing 1951
198 Ahmed Mohamed Iraq Football 1960
199 Joe Morris United States Sailing 1989
200 Olena Movchan Ukraine Trampolining 1976
201 Nina Muradyan Soviet Union Volleyball 1954
202 Elvin Mürsəliyev Azerbaijan Wrestling 1988
203 Lars Myhre Norway Alpine Skiing 1984
204 Shunji Nakadome Japan Wrestling 1964
205 Matti Närhi Finland Athletics 1975
206 Elia Nasrallah Lebanon Shooting 1942
207 Petra Nováková Czech Republic Cross Country Skiing 1993
208 Henry Nwosu Nigeria Football 1961
209 Phil Oberlander Canada Wrestling 1939
210 Clement Obojememe Nigeria Football 1945
211 Bryndís Ólafsdóttir Iceland Swimming 1969
212 Wally Olds United States Ice Hockey 1949 2009
213 Algis Oleknavicius West Germany Cycling 1947
214 Barb Olmsted Canada Canoeing 1959
215 Sergey Orin Tajikistan Diving 1978
216 Ou Shaoyan China Rowing 1973
217 Olena Ovcharova-Krasovska Ukraine Athletics 1976
218 Alessandro Paparoni Italy Volleyball 1981
219 Carl Paul United States Sailing 1917 1983
220 Rinus Paul Netherlands Cycling 1941
221 Rajan Pavlovic Australia Handball 1976
222 Lila Pérez-Rul Mexico Rowing 1977
223 Gord Perrin Canada Volleyball 1989
224 Roger Petit Belgium Fencing 1922 2011
225 Rosy Piacentini France Swimming 1938
226 Ryszard Piec Poland Football 1913 1979
227 Angela Piggford Great Britain Athletics 1963
228 Edgar Pineda Guatemala Weightlifting 1997
229 Eszter Poljak Yugoslavia, Individual Olympic Athletes Shooting 1952
230 Iveta Poloková Czechoslovakia Gymnastics 1970
231 Ștefan Pongratz Romania Rowing 1930
232 André Porthault France Shooting 1941
233 Paola Pozzoni Italy Cross Country Skiing 1965
234 Ansuya Prasad India Diving 1936
235 Pavel Přindiš Czechoslovakia Canoeing 1961
236 Gastone Puccioni Italy Hockey 1926
237 Andrey Quintero Colombia Sailing 1985
238 Dako Radošević Yugoslavia Athletics 1934
239 Mariana Ramalho Brazil Rugby Sevens 1987
240 Sidney Rand Great Britain Rowing 1934 2008
241 Carmen Ranigler Italy Snowboarding 1976
242 Anuruddha Ratnayake Sri Lanka Boxing 1975
243 Jamie Rauch United States Swimming 1979
244 Judy Reeder United States Swimming 1948
245 Michele Regolo Italy Sailing 1978
246 Patrick Reiter Austria Judo 1972
247 Danilson Ricciuli Guinea Bissau Athletics 1982
248 Wolfgang Richter Brazil Sailing 1926
249 Carl Ridd Canada Basketball 1929 2003
250 Umberto Ridi Italy Athletics 1913 1981
251 Franziska Rochat-Moser Switzerland Athletics 1966 2002
252 Rodrigo Caio Brazil Football 1993
253 Roger Brazil Football 1978
254 Jan Rolstad Norway Athletics 1950
255 Bojan Ropret Yugoslavia Cycling 1952
256 Laurenne Ross United States Alpine Skiing 1988
257 Arthur Rowe Great Britain Athletics 1936 2003
258 Julio Rubiano Colombia Cycling 1953
259 Kenneth Røpke Denmark Cycling 1965
260 Federico Sabriá Spain Water Polo 1958
261 Héctor Sanabria Mexico Football 1945
262 Jalmari Sauli Finland Athletics 1889 1957
263 Gordon Scarlett Jamaica Swimming 1967
264 Tobias Scherbarth Germany Athletics 1985
265 Andreas Schlütter Germany Cross Country Skiing 1972
266 Reinhold Schmidt Germany Athletics 1902 1974
267 Georges Schmit Luxembourg Athletics 1904 1978
268 Uwe Schmitt West Germany Athletics 1961 1995
269 Andy Schoettle United States Sailing 1933 2010
270 Roland Schröder East Germany Rowing 1962
271 Christian Schulte Germany Hockey 1975
272 Matt Scoggin United States Diving 1963
273 Yevgeniya Sechenova Soviet Union Athletics 1918 1990
274 Jolanta Sekulak Poland Hockey 1958
275 Frank Siebeck East Germany Athletics 1949
276 Sin Dae-Cheol South Korea Cycling 1959
277 Kothajit Singh India Hockey 1992
278 Damjan Sitar Slovenia Athletics 1981
279 Sarah Sjöström Sweden Swimming 1993
280 Jenny Sjöwall Sweden Archery 1971
281 Eivind Skabo Norway Canoeing 1916 2006
282 Aleksandr Smirnov Russia Ice Hockey 1964
283 Igors Sokolovs Latvia Athletics 1974
284 Song Ah Sim Hong Kong Table Tennis 1981
285 Pasquale Sottile Italy Volleyball 1979
286 Jeroen Spaans Netherlands Rowing 1973
287 Leon Sperling Poland Football 1901 1941
288 Albert Squires Canada Weightlifting 1958
289 Eimantas Stanionis Lithuania Boxing 1994
290 Geoff Stevens South Africa Sailing 1942
291 Sumol Sumontame Thailand Shooting 1932
292 Olav Sunde Norway Athletics 1903 1985
293 Marina Suprun Soviet Union, Unified Team Rowing 1962
294 Stanisław Szczepaniak Poland Biathlon 1934 2015
295 Katalin Szőke Hungary Swimming 1935
296 Kathy Talbot Great Britain Rowing 1961
297 Anouer Taouerghi Tunisia Volleyball 1983
298 Marhu Teferi Israel Athletics 1992
299 Johanne Thomsen Denmark Rowing 1982
300 Kenta Tokunan Japan Fencing 1987
301 Tomaž Tomšič Slovenia Handball 1972
302 Agustín Torres Argentina Alpine Skiing 1979
303 Szilárd Tóth Hungary Figure Skating 1973
304 Igor Trandenkov Unified Team, Russia Athletics 1966
305 Hans-Helmut Trense Germany Athletics 1940
306 Stephanie Twell Great Britain Athletics 1989
307 Peter Ulbrich East Germany Fencing 1955
308 Nancy Uranga Cuba Fencing 1954 1976
309 Diyorbek Urozboyev Uzbekistan Judo 1993
310 Ramón Valle Honduras Swimming 1976
311 Anisha Vekemans Belgium Cycling 1991
312 Ciro Verratti Italy Fencing 1907 1971
313 Vladislav Vizilter Kyrgyzstan Boxing 1979
314 Anna-Stina Wahlberg-Baidinger Sweden Diving 1931
315 Ruth Waithera Kenya Athletics 1958
316 Mariusz Walkowiak Poland Canoeing 1970
317 Wang Shihsuan China Basketball 1914
318 Timothy Wang United States Table Tennis 1991
319 Wang Xiaolong China Handball 1989
320 Javier Wanga Aruba Judo 1981
321 Silke Wehrmeister West Germany Hockey 1966
322 Konrad Weise East Germany Football 1951
323 Tommy Wilson Great Britain Gymnastics 1953
324 A. J. Wood United States Football 1973
325 Xie Zhenye China Athletics 1993
326 Muhammad Yaqub Pakistan Athletics 1926
327 Yevgeny Yarovenko Soviet Union Football 1962
328 Antoniya Yordanova Bulgaria Athletics 1976
329 Aleksandr Zaychikov Kazakhstan Weightlifting 1992
330 Valery Zelepukin Russia Ice Hockey 1968
331 Giannis Zisimidis Cyprus Athletics 1967
332 Roland Zöffel Switzerland Cycling 1938
333 Steven Zuber Switzerland Football 1991