You Are Here > > > Athletes Born on June 24

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on June 24

June 23 ▪ June 24 ▪ June 25 ▪ 

332 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Ruslan Abbasov Azerbaijan Athletics 1986
2 Seiya Adachi Japan Water Polo 1995
3 Juan Adarraga Spain Athletics 1924 1996
4 Feta Ahamada Comoros Athletics 1987
5 Aleksandr Akhyun Russia Gymnastics 1892
6 Abdulrahman Al-Faihan Individual Olympic Athletes Shooting 1986
7 Omar Al-Sabahi Egypt Rowing 1977
8 Fred Alderman United States Athletics 1905 1998
9 Liliana Allen Cuba, Mexico Athletics 1970
10 Kongolo Amba Congo (Kinshasa) Basketball 1973
11 Shelley Andrews Canada Hockey 1953
12 Apostolos Angelis Greece Cross Country Skiing 1993
13 Juan Diego Angeloni Argentina Shooting 1978
14 Mariano Antonelli Italy Shooting 1933
15 Muslim Arogundade Nigeria Athletics 1926
16 Luis Arredondo Mexico Judo 1952
17 Ardo Arusaar Estonia Wrestling 1988
18 David Aspin New Zealand Wrestling 1950
19 Meraf Bahta Sweden Athletics 1989
20 Musa Bakare Nigeria Swimming 1971
21 János Barabyai Hungary Weightlifting 1984
22 Árpád Bárány Hungary Fencing 1931
23 Oddvar Barlie Norway Wrestling 1929 2017
24 Juan Luis Barrios Mexico Athletics 1983
25 Mutaz Essa Barshim Qatar Athletics 1991
26 Inge Bauer East Germany Athletics 1940
27 Dwight James Baum United States Art Competitions 1886 1939
28 Cliff Bayer United States Fencing 1977
29 Tracey Belbin Australia Hockey 1967
30 Gennady Belkov Soviet Union Athletics 1956
31 Paul Bell South Africa Baseball 1980
32 Sam Bellah United States Athletics 1887 1963
33 László Berti Hungary Fencing 1875 1952
34 Todd Betts Canada Baseball 1973
35 Gerardo Bönnhoff Argentina Athletics 1926 2013
36 Virgilio Botella Mexico Water Polo 1949
37 Raelene Boyle Australia Athletics 1951
38 Jan Brand Netherlands Hockey 1908 1969
39 Edward Brookfield Great Britain Fencing 1880 1965
40 Dan Browne United States Athletics 1975
41 Caroline Burckle United States Swimming 1986
42 Antonio Caballero Spain Boxing 1967
43 Jordi Calafat Spain Sailing 1968
44 Hannah Campbell-Pegg Australia Luge 1982
45 Amanda Carr Thailand Cycling 1990
46 Nate Carr United States Wrestling 1960
47 Timothy Carter New Zealand Hockey 1944
48 Miriam Casillas Spain Triathlon 1992
49 Elston Cawley Jamaica Athletics 1976
50 Juan Cayasso Costa Rica Football 1961
51 Chiang Chien-Ju Chinese Taipei Rowing 1981
52 Catherine Chikwakwa Malawi Athletics 1985
53 Kefasi Chitsala Malawi Athletics 1994
54 Choi Seon-Ho South Korea Judo 1977
55 René Combes France Athletics 1937
56 Giacomo Conti Italy Bobsleigh 1918 1992
57 Víctor Contreras Chile Rowing 1961
58 Rebecca Cooke Great Britain Swimming 1983
59 Susan Cooper Great Britain Swimming 1963
60 Pierre Coppieters Belgium Water Polo, Swimming 1907
61 Laurent Couraire-Delage France Sailing 1958
62 José Antonio Crespo Spain Badminton 1977
63 Wilmer Crisanto Honduras Football 1989
64 Gabriel Curuchet Argentina Cycling 1963
65 Francesca Dallapè Italy Diving 1986
66 Michael Davis Great Britain Rowing 1940
67 Cristina, Princess de Borbón Spain Sailing 1965
68 Harumy de Freitas Brazil Gymnastics 1995
69 Anna De la Forest Italy Ice Hockey 1988
70 Ezio Della Savia Italy Swimming 1942
71 Dudley den Dulk Netherlands Antilles Bobsleigh 1971
72 Maurice Desaymonet France Basketball 1921 2015
73 Paula Deubel United States Athletics 1935 1993
74 Alfredo Deza Peru Athletics 1944
75 Juan Díaz Chile Boxing 1935
76 Khristo Donchev Bulgaria Basketball 1932
77 Natasa Douchev-Janics Serbia and Montenegro, Hungary Canoeing 1982
78 Andrés Ducasse Chile Sailing 1992
79 Hasanboy Dusmatov Uzbekistan Boxing 1993
80 E Jie China Fencing 1967
81 Ilektra-Elli Efthymiou Greece Rhythmic Gymnastics 1989
82 Merika Enne Finland Snowboarding 1992
83 Robin Erewa Germany Athletics 1991
84 Reni Erkens Germany Swimming 1909 1987
85 Paul Estermann Switzerland Equestrianism 1963
86 Gábor Faldum Hungary Triathlon 1988
87 Lenka Faltusová Czech Republic Biathlon 1979
88 Fernando Fantoni Brazil Rowing 1964
89 Ann Fargher New Zealand Diving 1958
90 Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova Soviet Union Diving 1946
91 Juan Manuel Fernández Ochoa Spain Alpine Skiing 1951
92 Paul Field Great Britain Bobsleigh 1967
93 Lorna Forde Barbados Athletics 1952
94 Ivar Formo Norway Cross Country Skiing 1951 2006
95 Ruben Forsblom Finland Cycling 1931
96 Hideo Fujimoto Japan Wrestling 1944
97 Debbie Fuller Canada Diving 1966
98 Sue Funch Australia Swimming 1955
99 Edina Füsti Hungary Athletics 1982
100 Bob Garrett United States Athletics 1875 1961
101 Courtney George United States Curling 1986
102 Wim Gerlach Netherlands Boxing 1935 2007
103 Steven Gluckstein United States Trampolining 1990
104 Vítorino González Spain Judo 1964
105 Matthew Gray Australia Archery 1973
106 Stanislav Grigorov Bulgaria Wrestling 1968
107 Constantin Gruiescu Romania Boxing 1945
108 Jean Guillou France Gymnastics 1931
109 Aleksandr Guzov Belarus Wrestling 1975
110 Gwak Jeong-Hun South Korea Shooting 1958
111 Marcel Haëntjens France Croquet, Equestrianism 1869 1915
112 Davit Hambardzumyan Soviet Union Diving 1956 1992
113 John Harun Kenya Shooting 1948
114 Leon Hazelton United States Golf 1876 1948
115 Pamela Healy United States Sailing 1963
116 Eva Hegener West Germany Hockey 1961
117 Georg Hegner Denmark Fencing 1897 1985
118 Thomas Helveg Denmark Football 1971
119 Craig Henderson New Zealand Football 1987
120 Louis Henin Belgium Gymnastics 1894
121 Rupert Hoilette Jamaica Athletics 1946
122 Charles Holzer United States Virgin Islands Equestrianism 1969
123 Nick Howarth Australia Athletics 1976
124 Juan Huertas Panama Boxing 1994
125 Heiko Hunger Germany Ski Jumping 1964
126 Melissa Ingram New Zealand Swimming 1985
127 Ali Mohamed Jaffer South Yemen Boxing 1955
128 Patrick Jeffrey United States Diving 1965
129 Jia Yunbing China Judo 1981
130 Jo In-Ho South Korea Skeleton 1978
131 Randy Jones United States Bobsleigh 1969
132 Márton Joób Hungary Canoeing 1982
133 Johs Jordell Norway Shooting 1879 1958
134 Robert Juday United States Athletics 1900 1988
135 Denys Kaliberda Germany Volleyball 1990
136 Ilse Kaschube East Germany Canoeing 1953
137 Tadamasa Kato Japan Rowing 1944
138 Adriaan Katte Netherlands Hockey 1900 1991
139 Robbert Kemperman Netherlands Hockey 1990
140 Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili Soviet Union Athletics 1933
141 Kim Ok-Sun South Korea Volleyball 1964
142 Kim Yeo-Ul South Korea Shooting 1987
143 Christian Klees Germany Shooting 1968
144 Michael Knauth Germany Hockey 1965
145 Harumi Kohara Japan Badminton 1965
146 Irina Kokuyeva Belarus Biathlon 1973
147 György Kolonics Hungary Canoeing 1972 2008
148 Georg Konermann West Germany Rowing 1960
149 Alf Konningen Norway Alpine Skiing 1901 1978
150 Ernst Köpf, Jr. Germany Ice Hockey 1968
151 Margit Korondi Hungary Gymnastics 1932
152 Jan Koutný Czechoslovakia Gymnastics 1897 1976
153 Panagiotis Koutsoupakis Greece Wrestling 1950
154 Uwe Krupp Germany Ice Hockey 1965
155 Olena Kryvonosova Ukraine Volleyball 1972
156 Stanislav Kuzmin Kazakhstan Swimming 1986
157 Khachatur Kyapanaktsyan Armenia Weightlifting 1968 2007
158 Hans Lager Sweden Modern Pentathlon 1952
159 Boris Lagutin Soviet Union Boxing 1938
160 Ann Lallande Puerto Rico Swimming 1949
161 Patrick Lam Hong Kong Equestrianism 1983
162 Agostino Lanfranchi Italy Skeleton, Bobsleigh 1892 1963
163 Corinne Leclair Mauritius Swimming 1970
164 Judex Lefou Mauritius Athletics 1966
165 Jere Lehtinen Finland Ice Hockey 1973
166 Reinhold Leitner Austria Swimming 1966
167 Andy LeRoy United States Alpine Skiing 1975
168 Fanny Létourneau Canada Synchronized Swimming 1979
169 Li Lei China Baseball 1984
170 Lennart Lind Finland Wrestling 1893 1961
171 Yngve Lindqvist Sweden Sailing 1897 1937
172 Nicole Livingstone-Stevenson Australia Swimming 1971
173 Mohandas Liyanage Sumith Sri Lanka Boxing 1936
174 Günther Mader Austria Alpine Skiing 1964
175 Marek Malík Czech Republic Ice Hockey 1975
176 Adel Massaad Ibrahim Egypt Table Tennis 1964
177 Michael Mathieu Bahamas Athletics 1984
178 Mary McConneloug United States Cycling 1971
179 Pat McCutcheon Australia Rugby Sevens 1987
180 Robbie McEwen Australia Cycling 1972
181 Fiona McIntosh Great Britain Fencing 1960
182 Teklemariam Medhin Eritrea Athletics 1989
183 Ingo Mendel West Germany Basketball 1960
184 Mary Mensah Ghana Athletics 1963
185 Lionel Messi Argentina Football 1987
186 Erika Mészáros Hungary Canoeing 1966
187 Ruslan Mezentsev Ukraine Gymnastics 1981
188 Milan Milakov Yugoslavia Athletics 1930
189 Moritz Milatz Germany Cycling 1982
190 Juan Miles Argentina Polo 1895 1981
191 Silviya Miteva Bulgaria Rhythmic Gymnastics 1986
192 Viktor Mitrou Greece Weightlifting 1973
193 Élie Monnier France Shooting 1908
194 Guy Montserret France Swimming 1935
195 Hany Mouselhy Egypt Volleyball 1968
196 Nshan Munchyan Armenia Boxing 1963
197 Myint Swe Li Myanmar Athletics 1993
198 Abdourahmane N'Diaye Senegal Basketball 1953
199 Georges Nagelmackers Belgium Equestrianism 1845 1905
200 Shunsuke Nakamura Japan Football 1978
201 Abel Ndenguet Congo (Brazzaville) Judo 1970
202 Angus Ng Hong Kong Badminton 1994
203 Wickus Nienaber Swaziland Swimming 1981
204 Stina Nilsson Sweden Cross Country Skiing 1993
205 Gérard Noël Belgium Athletics 1900 1963
206 Žana Novaković Bosnia and Herzegovina Alpine Skiing 1985
207 Ali Nuumbembe Namibia Boxing 1974
208 Mikhail Ogonkov Soviet Union Football 1932 1979
209 Yuichi Onda Japan Cross Country Skiing 1980
210 May Ooi Singapore Swimming 1976
211 Bruno Paes Brazil Hockey 1993
212 Helman Palije Malawi Boxing 1967
213 Tjeerd Pasma Netherlands Modern Pentathlon 1904 1944
214 José Pauwels Belgium Cycling 1928
215 Christie Pearce-Rampone United States Football 1975
216 Eugène Pechaubes France Art Competitions 1890 1967
217 Nicolas Petorin France Figure Skating 1972
218 Sharon Pickering Fiji Swimming 1968
219 Diguan Pigot Suriname Swimming 1994
220 René Pinchart Belgium Gymnastics 1891 1970
221 Aleksandr Poddubny Kyrgyzstan Fencing 1960
222 Herbert Polzhuber Austria Fencing, Modern Pentathlon 1938 2015
223 Ulrike Popp Austria Handball 1955
224 Klaus Porbadnik Germany Athletics 1930
225 Pertti Pousi Finland Athletics 1946
226 John Pulskamp United States Weightlifting 1935
227 Samantha Purvis Great Britain Swimming 1967
228 Aleksandar Radev Bulgaria Boxing 1960
229 Zdravko Radić Montenegro Water Polo 1979
230 Isabelle Rampling Canada Synchronized Swimming 1985
231 Rodney Reader Barbados Sailing 1961
232 Micah Richards Great Britain Football 1988
233 John Richardson South Africa Tennis 1873
234 Peter Richardson Great Britain Boxing 1970
235 Juan Riquelme Argentina Football 1978
236 Wesley Roberts Cook Islands Swimming 1997
237 Scott Robertson Australia Diving 1987
238 Nick Robinson-Baker Great Britain Diving 1987
239 Berta Rodríguez Chile Table Tennis 1971
240 Isobel Roe Great Britain Alpine Skiing 1916 1987
241 Ramon Rossell Andorra Alpine Skiing 1971
242 Nataliya Rybakova Kazakhstan Speed Skating 1981
243 Germán Sánchez Mexico Diving 1992
244 Daniel Santiago Puerto Rico Basketball 1976
245 Ricardo Saprissa Spain Tennis 1901 1990
246 Predrag Sarić Yugoslavia Rowing 1921 1979
247 Wendy Saschenbrecker Canada Fencing 1976
248 Horst Scheeser Romania Alpine Skiing 1912 1998
249 Hermann Schlöske Germany Athletics 1905 1991
250 Hans Schmid Switzerland Ski Jumping 1948
251 Georg Scholz Germany Ice Hockey 1937
252 Bill Schuffenhauer United States Bobsleigh 1973
253 Oscar Schwab United States Cycling 1882 1955
254 Rolf Schønheyder Norway Athletics 1913 1994
255 Dominique Scott South Africa Athletics 1992
256 Roland Scott United States Virgin Islands Shooting 1939
257 Niels Henry Secher Denmark Rowing 1946
258 Werner Sele Liechtenstein Luge 1951
259 Michael Serth Germany Trampolining 1975
260 Mubarak Shah Pakistan Athletics 1930
261 Nataliya Shaposhnikova Soviet Union Gymnastics 1961
262 Juan Silva Chile Athletics 1930
263 Krunoslav Simon Croatia Basketball 1985
264 Hans Simonet Switzerland Shooting 1935
265 Ryan Sissons New Zealand Triathlon 1988
266 Mirela Skoko-Kovačević-Ćelić Croatia Shooting 1964
267 Ada Smith Great Britain Gymnastics 1903 1994
268 Saleh Soliman Egypt Weightlifting 1916
269 Valeria Spälty Switzerland Curling 1983
270 Siegfried Springer Austria Modern Pentathlon 1943
271 Shane Stannett New Zealand Wrestling 1966
272 Duggie Stewart Great Britain Equestrianism 1913 1991
273 Roberto Strauss Mexico Swimming 1952
274 Michal Šubrt Czechoslovakia Rowing 1957
275 Erwin Heru Susanto Indonesia Athletics 1974
276 Gary Suter United States Ice Hockey 1964
277 Supriyati Sutono Indonesia Athletics 1972
278 Sidney Swann Great Britain Rowing 1890 1976
279 Stacy Sykora United States Volleyball 1977
280 Eigil Sørensen Denmark Cycling 1948
281 Tang Chunling China Hockey 1976
282 Serghei Tarnovschi Moldova Canoeing 1997
283 Wrex Tarr Zimbabwe Archery 1934 2006
284 Jaanus Teppan Estonia Cross Country Skiing 1962
285 Alex Terzian Greece Athletics 1968
286 Serge Thomas France Boxing 1951
287 Masanori Tokita Japan Football 1925 2004
288 Don Tolhurst Australia Shooting 1929 2005
289 Krasimira Toneva Bulgaria Gymnastics 1965
290 Jack Treadaway Great Britain Boxing 1914 1993
291 Volker Tulzer Austria Athletics 1940 2005
292 Markku Tuokko Finland Athletics 1951 2015
293 Hannu Turunen Finland Football 1956
294 Barbara Underhill Canada Figure Skating 1963
295 János Urányi Hungary Canoeing 1924 1964
296 Rustam Valiullin Belarus Biathlon 1976
297 José María Vallsera Colombia Shooting 1919
298 Márton Vámos Hungary Water Polo 1992
299 Constantin Van Rijckevorsel Belgium Equestrianism 1976
300 Simion Vartolomeu Romania Shooting 1891
301 Pierre Vaultier France Snowboarding 1987
302 Vladimir Velichkov Bulgaria Biathlon 1955
303 Maryna Verheliuk Ukraine Handball 1978
304 Rudy Verhoeff Canada Volleyball 1989
305 Bill Verner United States Athletics 1883 1966
306 Jake Vincent Great Britain Water Polo 1989
307 Wolfgard Voß Germany Gymnastics 1926
308 Jess Walker Great Britain Canoeing 1990
309 Frank Waller United States Athletics 1884 1941
310 Wang Xiaoli China Badminton 1989
311 Zengyi Wang Poland Table Tennis 1983
312 Dieter Waskow East Germany Diving 1957
313 Bob Watt Canada Ice Hockey 1927 2010
314 Heinz Wehrli Switzerland Equestrianism 1953
315 Wei Yili China Badminton 1982
316 Eva-Karin Westin Sweden Biathlon 1972
317 Grethe Whitehead Great Britain Athletics 1914 2000
318 Tim Willoughby Australia Rowing 1954 2008
319 Ralph Wilson United States Gymnastics 1880
320 Graham Wood Australia Hockey 1936
321 Jenny Wood Zimbabwe Swimming 1948
322 Carolyn Woods United States Swimming 1955
323 Xie Jianhua China Judo 1974
324 Yaroslava Yakushina Russia Boxing 1993
325 Stênio Yamamoto Brazil Shooting 1961
326 Yeo Beom-Gyu South Korea Football 1962
327 Shuichi Yoneshige Japan Athletics 1961
328 Yu Weili Hong Kong Weightlifting 1983
329 Nina Zhivanevskaya Unified Team, Russia, Spain Swimming 1977
330 Jan Ziobro Poland Ski Jumping 1991
331 Nida Zuhal Turkey Swimming 1975
332 Denis Žvegelj Slovenia Rowing 1972