You Are Here > > > Athletes Born on May 8

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on May 8

May 7 ▪ May 8 ▪ May 9 ▪ 

340 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Shiny Abraham-Wilson India Athletics 1965
2 Robert Aitken United States Art Competitions 1878 1949
3 Akhat Akhirov Kazakhstan Judo 1970
4 Merey Akshalov Kazakhstan Boxing 1988
5 Rashid Al-Dosari Qatar Athletics 1981
6 Päivi Alafrantti Finland Athletics 1964
7 Məhyəddin Allahverdiyev Soviet Union Wrestling 1962
8 Klaus Allisat Germany, West Germany Fencing 1938
9 Mwalimu Ally Tanzania Athletics 1953
10 Rebeca Andrade Brazil Gymnastics 1999
11 Giovanni Anni Italy Hockey 1936
12 Jesús Arellano Mexico Football 1973
13 Xavier Areny Andorra Alpine Skiing 1957
14 Marko Asell Finland Wrestling 1970
15 Erdinç Aslan Turkey Weightlifting 1968
16 Plamen Asparukhov Bulgaria Weightlifting 1960
17 Merdan Ataýew Turkmenistan Swimming 1995
18 Giorgio Avola Italy Fencing 1989
19 Einar Friis Baastad Norway Football 1890 1968
20 Ezequiel Baeza Chile Athletics 1944
21 Yury Bakarinov Soviet Union Athletics 1938
22 Suzy Balogh Australia Shooting 1973
23 Kelcie Banks United States Boxing 1965
24 Franco Baresi Italy Football 1960
25 Vitolds Barkāns Soviet Union Rowing 1944
26 Edward Barnett United States Fencing 1899 1987
27 Andrea Barzagli Italy Football 1981
28 Bawa Maung Myanmar Boxing 1944
29 Allison Beckford Jamaica Athletics 1979
30 Elvira Becks Netherlands Gymnastics 1976
31 Sergey Belyayev Kazakhstan Shooting 1960
32 Augustin Bernaer Belgium Basketball 1926
33 Bimba Brazil Sailing 1980
34 Pauline Biscarat France Rugby Sevens 1989
35 Rolf Björklund Finland Canoeing 1937
36 Ben Blaisse Netherlands Speed Skating 1911 2006
37 Iwan Blijd Suriname Judo 1953
38 Tatiana Bodóva Slovakia Short Track Speed Skating 1991
39 Verner Bonde Denmark Fencing 1887 1976
40 Miksa Bondi Hungary Boxing 1918 1997
41 Cristian Bove Argentina Rowing 1920 2007
42 Noah Bowman Canada Freestyle Skiing 1992
43 Elisa Bozzo Italy Synchronized Swimming 1987
44 Jarosław Brawata Poland Judo 1956
45 Sion Brinn Jamaica, Great Britain Swimming 1973
46 Marc Brisfer France Water Polo 1956
47 Rebecca Brown Australia Swimming 1977
48 Helmuth Brunner Italy Luge 1961
49 Albert Burger West Germany Alpine Skiing 1955
50 Sharon Burley Australia Figure Skating 1956
51 Marco Camargo Ecuador Swimming 1989
52 Omar Camporese Italy Tennis 1968
53 Albert Champoudry France Athletics 1880 1933
54 Harvey Charters Canada Canoeing 1912 1995
55 Châu Phươc Vình South Vietnam Cycling 1927
56 Chen Chieh Chinese Taipei Athletics 1992
57 Micah Christenson United States Volleyball 1993
58 Kim Christiansen Norway Snowboarding 1976
59 Mary Clinton New Zealand Hockey 1960
60 Bob Clotworthy United States Diving 1931
61 Wesley Coe United States Athletics, Tug-Of-War 1878 1926
62 Will Coleman United States Equestrianism 1983
63 Everton Cornelius Antigua and Barbuda Athletics 1955
64 Steffen Cranmer Great Britain Shooting 1934
65 Tibor Cselkó Hungary Basketball 1931
66 Cui Shanshan China Ice Hockey 1987
67 Arthur Cumming Great Britain Figure Skating 1889 1914
68 Nick Cunningham United States Bobsleigh 1985
69 Marcel Cuypers Belgium Fencing 1880
70 Mohamed Dahman Syria Football 1959
71 Colin Daynes Canada Wrestling 1974
72 Joseph, Marquis de Saint Brisson France Fencing 1867 1927
73 Bep de Waard Netherlands Antilles Sailing 1958
74 Deena Deardurff United States Swimming 1957
75 Alex Deibold United States Snowboarding 1986
76 Hurnet Dekkers Netherlands Rowing 1974
77 Tatyana Dektyareva Russia Athletics 1981
78 Rodolfo Delgado Cuba Hockey 1950
79 John Deni United States Athletics 1903 1978
80 Terence Dillon Great Britain Rowing 1964
81 Vjatšeslav Divonin Estonia Rowing 1970
82 Erin Donohue United States Athletics 1983
83 Nelson dos Santos Brazil Athletics 1952
84 Paul Drayton United States Athletics 1939 2010
85 Miguel Droguett Chile Cycling 1961
86 Eric Dunbar Great Britain Athletics 1897 1946
87 Onome Ebi Nigeria Football 1983
88 Jan Eichhorn Germany Luge 1981
89 Hans Engelsen Eide Norway Freestyle Skiing 1965
90 Jimmy Elmer Australia Hockey 1971
91 Herman Eriksson Sweden Shooting 1872 1959
92 Marios Evangelou Greece Athletics 1981
93 Kai Falkenthal Germany Sailing 1965
94 Elvis Fatović Croatia Water Polo 1971
95 Jabar Feli Iran Boxing 1950
96 Steven Ferguson New Zealand Canoeing, Swimming 1980
97 Ennio Fermo Italy Rowing 1946
98 Benny Fernando Sri Lanka Athletics 1969
99 Michelle Finn United States Athletics 1965
100 Christiane Flamand Switzerland Swimming 1955
101 Jeanne Flanagan United States Rowing 1957
102 Imre Földi Hungary Weightlifting 1938 2017
103 Mabel Fonseca Puerto Rico Wrestling 1972
104 Alex Foster Costa Rica Athletics 1970
105 Fransergio Brazil Basketball 1948
106 Yelena Furman Belarus Rowing 1991
107 Silvia Fürst Switzerland Cycling 1961
108 Stepan Fyodorov Russia Luge 1987
109 Aarón Galindo Mexico Football 1982
110 Prameela Ganapathy India Athletics 1977
111 Ovidio García Spain Alpine Skiing 1968
112 André Gardère France Fencing 1913 1977
113 Alphonse Gemuseus Switzerland Equestrianism 1898 1981
114 Jean Gérault France Athletics 1904
115 Dario Giani Italy Rowing 1938
116 Eric Giddens United States Canoeing 1973
117 Matt Gohdes Australia Hockey 1990
118 Jean-Paul Gomez France Athletics 1945
119 Fabián González Spain Gymnastics 1992
120 Valery Gopin Soviet Union, Unified Team, Russia Handball 1964
121 János Göröcs Hungary Football 1939
122 Maurice Grace Australia Rowing 1929 2015
123 Jan Rune Grave Norway Nordic Combined 1977
124 José Guadarrama Mexico Football 1972
125 Bruno Gudelj Croatia Handball 1966
126 Loreta Gulotta Italy Fencing 1987
127 Denton Guy-Williams Sierra Leone Athletics 1972
128 Han Juk-Hui South Korea Athletics 1941
129 Han Song-Hui South Korea Cycling 1983
130 Nina Hansen Denmark Athletics 1942
131 João Havelange Brazil Swimming, Water Polo 1916 2016
132 Benjamin Helm Great Britain Rowing 1964
133 Javier Hernández Honduras Swimming 1988
134 Herbert Higgins United States Swimming 1916 2004
135 Harry Hill Great Britain Cycling 1916 2009
136 Frederick Hodges Great Britain Diving 1921
137 Norman Holroyd Great Britain Weightlifting 1914 2002
138 Vladimír Hurt Czechoslovakia Shooting 1948
139 Hwang Wu-Jin South Korea Modern Pentathlon 1990
140 Dorota Idzi Poland Modern Pentathlon 1966
141 Anne Ireland Canada Volleyball 1946
142 Yuki Ishii Japan Volleyball 1991
143 Əli Shamil İsmayılov Azerbaijan Boxing 1974
144 Alexandru Istrate Romania Fencing 1947
145 Shannon Izar France Rugby Sevens 1993
146 Bershawn Jackson United States Athletics 1983
147 Stanisław Jankowiak Poland Canoeing 1941 1999
148 Barbara Jelić Croatia Volleyball 1977
149 Jin Gab-Yong South Korea Baseball 1974
150 Alfred Johansson Sweden Diving 1876 1941
151 Benny Johansson Sweden Handball 1947
152 Harry Jones Canada Sailing 1895 1956
153 Arsen Julfalakyan Armenia Wrestling 1987
154 Markus Kägi Switzerland Luge 1960
155 Otto Kaiser Austria Figure Skating 1901 1977
156 Stanisław Karpiel Poland Cross Country Skiing 1909 1992
157 Shunji Karube Japan Athletics 1969
158 Kamil Kašťák Czechoslovakia, Czech Republic Ice Hockey 1966
159 Sören Kaufmann Germany Canoeing 1971
160 Aleksandr Kaun Russia Basketball 1985
161 Kelly Cristina Brazil Football 1985
162 Kim Eun-Hye South Korea Shooting 1987
163 David King Great Britain Figure Skating 1984
164 Inger Knutsson Sweden Athletics 1955
165 Raido Kodanipork Estonia Cycling 1969
166 Jorma Korhonen Finland Shooting 1958
167 Aleksandr Kovalenko Soviet Union, Unified Team Athletics 1963
168 Hartmut Krüger East Germany Handball 1953
169 Ruslan Kudayev Uzbekistan Fencing 1980
170 Sergey Kukharenko Belarus Judo 1976
171 Hideaki Kurokawa Japan Ice Hockey 1944
172 Nataliya Kuzyutina Russia Judo 1989
173 Eugène Laermans Belgium Fencing 1910
174 Law Siu On Hong Kong Cycling 1964
175 Domini Lawrence Great Britain Equestrianism 1925
176 Lee Jong-Hyeon South Korea Shooting 1930
177 Liu Guoke China Wrestling 1972
178 Lo Hsiao-Ting Chinese Taipei Softball 1982
179 Bernhard Locher Switzerland Gymnastics 1949
180 Cătălin Luchian Romania Sailing 1962
181 Lúcio Brazil Football 1978
182 Wolfgang Lüderitz East Germany Modern Pentathlon 1936
183 Luis Enrique Spain Football 1970
184 Federico Lungwitz Argentina Rowing 1960
185 Esko Luostarinen Finland Ice Hockey 1935
186 Siphiwe Lusizi South Africa Boxing 1989
187 Miguel Machado Portugal Swimming 1975
188 Jeff Madrigali United States Sailing 1956
189 Médard Makanga Congo (Brazzaville) Athletics 1967
190 Ewa Malewicka Poland Speed Skating 1955 1995
191 Somaya Muttana Maneypandey India Hockey 1959
192 Talal Mansour Qatar Athletics 1964
193 Uwe Mares Germany, West Germany Sailing 1942
194 Maykel Massó Cuba Athletics 1999
195 Marisa Masullo Italy Athletics 1959
196 George Maughan Canada Boxing 1910 2003
197 Jochen Meißner West Germany Rowing 1943
198 Yrjö Miettinen Finland Shooting 1913 1969
199 Róbert Mike Hungary Canoeing 1984
200 José Luis Molina Costa Rica Athletics 1965
201 Segundo Mora Cuba Rowing 1937
202 Helmer, Count Mörner Sweden Equestrianism 1895 1962
203 Tomasz Motyka Poland Fencing 1981
204 Mun Dong-Hwan South Korea Baseball 1972
205 Nidia Muñóz Cuba Taekwondo 1991
206 Paul Murray Australia Cross Country Skiing 1977
207 Richard Murry Great Britain Art Competitions 1902 1984
208 Davis Mwale Zambia Boxing 1972
209 Aleksandr Myasnikov Soviet Union Hockey 1959
210 Alexander Nagy Slovakia Water Polo 1974
211 Carlos Navarro Mexico Taekwondo 1996
212 Antonija Nađ Serbia Canoeing 1986
213 Roger Neubauer France Water Polo 1938
214 Benjamin Ngaruiya Kenya Boxing 1968
215 Robyn Nicholls Great Britain Water Polo 1990
216 Anastasiya Novosad Ukraine Freestyle Skiing 1993
217 Caspar Oimoen United States Ski Jumping 1906 1995
218 Desiré Ollo Gabon Boxing 1965
219 Pablo Olmedo Mexico Athletics 1975
220 Dodovic Owiny Uganda Boxing 1954
221 Benoît Paire France Tennis 1989
222 Hayley Palmer New Zealand Swimming 1989
223 Theodoros Papaloukas Greece Basketball 1977
224 Aimilios Papathanasiou Greece Sailing 1973
225 Jenny Pareja Spain Water Polo 1984
226 Lassi Parkkinen Finland Speed Skating 1917 1994
227 Cindy Parlow United States Football 1978
228 Edy Paul Switzerland Canoeing 1951
229 Veronika Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
230 Viktoriya Pavlovich Belarus Table Tennis 1978
231 Stanisław Pawłowski Poland Wrestling 1966
232 Joe Pearman United States Athletics 1892 1961
233 José Pedraza Puerto Rico Boxing 1989
234 Alfio Peraboni Italy Sailing 1954 2011
235 Dragan Perić Individual Olympic Athletes, Serbia and Montenegro Athletics 1964
236 Tom Pettersen Norway Swimming 1935 1994
237 Anette Philipsson Sweden Swimming 1965
238 Stanisława Pietruszczak Poland Speed Skating 1953
239 Mārtiņš Pļaviņš Latvia Beach Volleyball 1985
240 Andrea Pollack East Germany Swimming 1961
241 Sattawat Pongnairat United States Badminton 1990
242 Pierre-Alexis Ponsot France Sailing 1975
243 Ciarán Power Ireland Cycling 1976
244 Vesa Pulliainen Finland Football 1957 2010
245 Roger Pyttel East Germany Swimming 1957
246 Srđan Radonjić Serbia and Montenegro Football 1981
247 Aissam Rami Morocco Fencing 1975
248 Sabine Rantzsch East Germany Swimming 1953
249 Max Rauffer Germany Alpine Skiing 1972
250 Sreejesh Parattu Raveendran India Hockey 1988
251 Mohammed Rebai Tunisia Fencing 1977
252 Mara Rekar Yugoslavia Cross Country Skiing 1937
253 Gilvan Ribeiro Brazil Canoeing 1989
254 Edgardo Rivera Puerto Rico Athletics 1953
255 John Robertson Canada Sailing 1929
256 Brett Robinson Australia Athletics 1991
257 Nadine Rolland Canada Swimming 1975
258 Arnold Ronnebeck United States Art Competitions 1885 1947
259 Gabi Roth Germany Athletics 1967
260 Yumilka Ruíz Cuba Volleyball 1978
261 Sara Runesten-Petersen New Zealand Badminton 1975
262 Galen Rupp United States Athletics 1986
263 Dion Russell Australia Athletics 1975
264 Jaime Ryan Australia Sailing 1994
265 Nikolay Safronov Soviet Union Rowing 1940
266 Hans Sahlin Sweden Luge 1946
267 Gisela Sailer West Germany Shooting 1962
268 Mohamed Salem Egypt Wrestling 1944
269 Pepe Sánchez Argentina Basketball 1977
270 Makaridja Sanganoko Cote d'Ivoire Athletics 1980
271 Arun Sankosik Thailand Athletics 1925
272 Veronika Šarec Yugoslavia, Slovenia Alpine Skiing 1968
273 Sandra Šarić Croatia Taekwondo 1984
274 Luis Sarría Spain Athletics 1949
275 Eugen Satală Romania Shooting 1950
276 Atsushi Sato Japan Athletics 1978
277 Sadao Sato Japan Wrestling 1949
278 Sam Schachter Canada Beach Volleyball 1990
279 Leopold Schädler Liechtenstein Alpine Skiing 1926
280 Barbara Schwarzfeldt West Germany Swimming 1957
281 Jonny Searle Great Britain Rowing 1969
282 Seo Sang-Cheol South Korea Judo 1941
283 Luis Sequera Venezuela Judo 1961
284 Mariya Shubina Soviet Union Canoeing 1930
285 Boris Shukhov Soviet Union Cycling 1947
286 Charles Simpson Great Britain Art Competitions 1885 1971
287 Igor Sláma Czechoslovakia Cycling 1959
288 Yoshiro Sonoda Japan Athletics 1932
289 Ralph Spinella United States Fencing 1923
290 Christine Stark Canada Volleyball 1970
291 Richard Stenhouse Great Britain Sailing 1966
292 Silvia Stroescu Romania Gymnastics 1985
293 Katsuhiko Sugita Japan Basketball 1946
294 Takeo Sugiyama Japan Basketball 1933
295 Per Sundberg Sweden Fencing 1949
296 Ildikó Szendrődi-Kővári Hungary Alpine Skiing 1930
297 Nils Sæbø Norway Equestrianism 1897 1985
298 Taffarel Brazil Football 1966
299 Yasuko Tajima Japan Swimming 1981
300 Ana Tămârjan Romania Gymnastics 1991
301 Tao Wu-Shiun Chinese Taipei Athletics 1973
302 Bralon Taplin Grenada Athletics 1992
303 Kesaia Tawai Fiji Weightlifting 1980
304 Scott Taylor United States Modern Pentathlon 1945
305 Elena Timina Unified Team, Russia, Netherlands Table Tennis 1969
306 Tin Aung Myanmar Football 1946
307 Tatyana Titova Soviet Union Synchronized Swimming 1967
308 Ángel Torres Colombia Football 1952
309 Rita Trapanese Italy Figure Skating 1951 2000
310 Tom Trethewey United States Swimming 1944
311 Samuela Tupou Fiji Swimming 1955
312 Dany Turcios Honduras Football 1978
313 Dirk Uittenbogaard Netherlands Rowing 1990
314 Teresa Ulundo Angola Handball 1971
315 Queen Underwood United States Boxing 1984
316 Sarah Vaillancourt Canada Ice Hockey 1985
317 Mirna van der Hoeven-Jansen Netherlands Athletics 1948
318 Louis Van Hege Belgium Football, Bobsleigh 1889 1975
319 Olga Vasyukova Russia Synchronized Swimming 1980
320 Dimitrios Vergos Greece Wrestling 1886 1956
321 Roger Verhaes Belgium Athletics 1920 1999
322 Blaž Vrhovnik Slovenia Ski Jumping 1981
323 Avril Walker Great Britain Luge 1954
324 Tony Wallin Sweden Sailing 1957 2004
325 James Welsh United States Rowing 1931
326 Antoni Wieczorek Poland Ski Jumping 1924 1992
327 Wolf Wigo United States Water Polo 1973
328 Ajeé Wilson United States Athletics 1994
329 Marc Wiltberger France Handball 1969
330 Wong James Singapore Fencing 1953
331 Yeo Gap-Sun South Korea Shooting 1974
332 Yu Hui-Ju South Korea Hockey 1976
333 Peng Kean Yu Malaysia Fencing 1991
334 Krisztina Zantleitner Hungary Water Polo 1974
335 Metodi Zarev Bulgaria Wrestling 1945
336 Irena Zemanová Czech Republic Figure Skating 1977
337 Mikhail Zhelobovsky Soviet Union Athletics 1946
338 Zou Sixin China Athletics 1967
339 Olena Zubko Soviet Union Rowing 1953
340 Anastasiya Zuyeva-Fesikova Russia Swimming 1990