You Are Here > > > Athletes Born on April 12

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on April 12

April 11 ▪ April 12 ▪ April 13 ▪ 

370 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Anne Abernathy United States Virgin Islands Luge 1953
2 Manuel Agustín Spain Hockey 1912 1997
3 Dan Ahearn United States Athletics 1888 1942
4 Antonio Alkana South Africa Athletics 1990
5 Francisco Álvarez Cuba Beach Volleyball 1969
6 Juan Manuel Álvarez Mexico Football 1948
7 Hernán Alzamora Peru Athletics 1927
8 Janet Amponsah Ghana Athletics 1993
9 Martin Ande Nigeria Athletics 1948
10 Tobias Angerer Germany Cross Country Skiing 1977
11 Tarquinio Angiolin Italy Rowing 1928
12 Rashid Anwar India Wrestling 1910 1983
13 Toru Aoyanagi Japan Speed Skating 1968
14 Angela Arcangeli Italy Basketball 1971
15 Hollie Avil Great Britain Triathlon 1990
16 Omrane Ayari Tunisia Wrestling 1972
17 Roland Baar West Germany, Germany Rowing 1965
18 Rudolf Babiak Czechoslovakia Gymnastics 1956
19 Ion Baboe Romania Athletics 1914
20 Momo Babungu Congo (Kinshasa) Table Tennis 1983
21 Cezar Bădiță Romania Swimming 1979
22 Stephan Baeck Germany Basketball 1965
23 Yuliya Balykina Belarus Athletics 1984 2015
24 Georges Baraton France Athletics 1904 1962
25 David B. Barker Great Britain Equestrianism 1943
26 Harold Barker Great Britain Rowing 1886 1937
27 Pascal Barré France Athletics 1959
28 Patrick Barré France Athletics 1959
29 Yelena Batukhtina-Tyurina Unified Team, Russia Volleyball 1971
30 Bayanmönkhiin Gantogtokh Mongolia Wrestling 1972
31 Josef Bechyně Bohemia Wrestling 1880
32 Krzysztof Beck Poland Weightlifting 1930 1996
33 Gerd Becker West Germany Handball 1953
34 Maike Becker West Germany Handball 1962
35 Sami Belgroun Algeria Judo 1975
36 Guylaine Berger France Swimming 1956
37 Bernard Betke United States Shooting 1891 1975
38 Nils Björklöf Finland Canoeing 1921 1987
39 Aaron Blunck United States Freestyle Skiing 1996
40 Jochem Bobeldijk Netherlands Canoeing 1920 2010
41 Geert Boekhout Belgium Swimming 1958
42 Anne Boixel France Canoeing 1965
43 Boldyn Sansarbileg Mongolia Short Track Speed Skating 1976
44 Édouard Bombart Belgium Boxing 1926
45 Sarah Bombell Australia Synchronized Swimming 1983
46 Yury Borzakovsky Russia Athletics 1981
47 Ryszard Bosek Poland Volleyball 1950
48 Sylvain Bouchard Canada Speed Skating 1970
49 Cindy Bouque Belgium Shooting 1975
50 Mino Bozzano Italy Boxing 1933 2008
51 Roberta Brown United States Athletics 1947 1981
52 Patrick Brugnoli Italy Ice Hockey 1970
53 Folke Brundin Sweden Rowing 1963
54 Aleksandr Bryukhankov Russia Triathlon 1987
55 Joseph Buhain Philippines Swimming 1970
56 Hans Bühler Switzerland Equestrianism 1893 1967
57 Herbert Buhtz Germany Rowing 1911 2006
58 Cristina Bujin Romania Athletics 1988
59 Nicolás Burdisso Argentina Football 1981
60 Ivano Camozzi Italy Alpine Skiing 1962
61 Linda Carbonetto Canada Figure Skating 1949
62 Zavirre Carcereri Italy Wrestling 1876
63 Cassandra Cardinell United States Diving 1982
64 René Cattarinussi Italy Biathlon 1972
65 Maurizia Cecconi Italy Synchronized Swimming 1975
66 Věra Černá Czechoslovakia Athletics 1938 2008
67 Chai Po Wa Hong Kong Table Tennis 1966
68 Pat Chan Singapore Swimming 1954
69 Darya Chikunova Russia Swimming 1999
70 Choi Gang-Hui South Korea Football 1959
71 Choi Su-Min South Korea Swimming 1981
72 Ján Cífka Czechoslovakia Cross Country Skiing, Nordic Combined, Ski Jumping 1909 1978
73 Frances Claudet Canada Figure Skating 1910 2001
74 Laurent Clerc Switzerland Athletics 1972
75 Neil Cochran Great Britain Swimming 1965
76 Carol Colgan Canada Rowing 1960
77 Gabriela Coman Romania Volleyball 1959
78 Leopoldo Conti Italy Football 1901 1970
79 Mike Corcoran Ireland Canoeing 1965
80 Javier Cortina Cuba Wrestling 1987
81 Ray Coulter United States Shooting 1897 1965
82 Richard Crawshay Great Britain Fencing 1882 1953
83 Guido Cristofori Italy Gymnastics 1880
84 Eglis Yaima Cruz Cuba Shooting 1980
85 Lisa Cushley Great Britain Figure Skating 1969
86 Wiesław Czaja Poland Volleyball 1952
87 Pedro da Silva Brazil Canoeing 1993
88 Colin Daley Great Britain Taekwondo 1975
89 Roland Dalhäuser Switzerland Athletics 1958
90 Henryk Dampc Poland Boxing 1935 2004
91 Inga Dauškāne Latvia Cross Country Skiing 1980
92 Wink Davenport United States Volleyball 1942
93 Hélder de Jesus Portugal Athletics 1954
94 Julio Jesús de las Casas Venezuela Shooting 1945
95 Annemiek Derckx Netherlands Canoeing 1954
96 Pete Desjardins United States Diving 1907 1985
97 Shreya Dhital Nepal Swimming 1995
98 Marco di Carli Germany Swimming 1985
99 Joe Dines Great Britain Football 1886 1918
100 Jelena Dokic Australia Tennis 1983
101 Troy Doris Guyana Athletics 1989
102 Hilary Dresser Great Britain Canoeing 1968
103 Vitaly Dunaytsev Russia Boxing 1992
104 Andrea Duran United States Softball 1984
105 Roman Dzeneladze Soviet Union Wrestling 1933 1966
106 Andrea Eife East Germany Swimming 1956
107 Florin Ene Romania Rowing 1970
108 Kirk Everist United States Water Polo 1967
109 Jarl Fagerström Finland Canoeing 1914 1975
110 Fausto Brazil Basketball 1929 2007
111 Jack Ferguson Australia Water Polo 1922 1993
112 Edgar Fernandes Kenya Hockey 1938
113 Merwyn Fernandis India Hockey 1959
114 Antun Fischer Yugoslavia Wrestling 1911 1985
115 Ron Fischer West Germany, Germany Ice Hockey 1959
116 Florian Floto Germany Archery 1988
117 Robert Fraisse France Fencing 1934
118 Fritz Fromm Germany Handball 1913 2001
119 Yoshihiro Fujita Japan Wrestling 1952
120 Gang Du-Man South Korea Wrestling 1933
121 Berta García Spain Rugby Sevens 1982
122 Casimiro García Cuba Basketball 1930
123 Juan García Spain Shooting 1934
124 Roba Gari Ethiopia Athletics 1982
125 Jean René Gauguin Denmark Art Competitions 1881 1961
126 Simona Gherman Romania Fencing 1985
127 Teymour Ghiassi Iran Athletics 1946
128 Benjamín González Spain Athletics 1958 2011
129 Françoise Gouny France Fencing 1925 2009
130 Michel Grandjean Switzerland Figure Skating 1931 2010
131 Marcel Granollers Spain Tennis 1986
132 Eric Greenwood Costa Rica Swimming 1967
133 Yelena Grosheva Russia Gymnastics 1979
134 Paul Haldan Netherlands Table Tennis 1965
135 Fran Halsall Great Britain Swimming 1990
136 Roman Hamrlík Czech Republic Ice Hockey 1974
137 Christilot Hanson-Boylen Canada Equestrianism 1947
138 Ernesto Hartkopf Argentina Equestrianism 1928
139 Hans-Jürgen Hartmann West Germany Bobsleigh 1955
140 Niclas Hävelid Sweden Ice Hockey 1973
141 Clyde Hefer Australia Rowing 1961
142 Sherri Henry Saint Lucia Swimming 1982
143 Hans Jakob Hitz West Germany Canoeing 1949
144 Ketil Hodne Norway Boxing 1947
145 Harold Holding Great Britain Athletics 1883 1925
146 Khristos Iakovou Greece Weightlifting 1948
147 Sergio Irredento Italy Swimming 1953
148 Andrey Ivanov Unified Team, Russia Freestyle Skiing 1973
149 Hisashi Iwakuma Japan Baseball 1981
150 Abeiku Gyekye Jackson Ghana Swimming 2000
151 Jantsangiin Gantögs Mongolia Archery 1972
152 George Jelbart Australia Rowing 1982
153 Rudolf Johansson Sweden Athletics 1899 1994
154 Peter Jonsson Sweden Cycling 1958
155 Tomas Jonsson Sweden Ice Hockey 1960
156 Éva Joó Hungary Shooting 1970
157 Delvis Julio Colombia Boxing 1980
158 Masakazu Kagiyama Japan Figure Skating 1971
159 Franz Kapus Switzerland Bobsleigh 1909 1981
160 Takako Kato Japan Basketball 1971
161 Errol Kerr Jamaica Freestyle Skiing 1986
162 Moses Zarak Khan Fiji Athletics 1966
163 Evangelos Kheimonas Greece Sailing 1980
164 Bent Kilde Denmark Hockey 1938
165 Liam Killeen Great Britain Cycling 1982
166 Kim Hwa-Sun South Korea Basketball 1962
167 Kim Seong-Eun South Korea Hockey 1976
168 Dominic Kirui Kenya Athletics 1967
169 Peter Kleibrink West Germany Handball 1957
170 Aleksandr Kornilov Russia Rowing 1985
171 Kaarlo Koskelo Finland Wrestling 1888 1953
172 Olga Kotlyarova Russia Athletics 1976
173 László Kovácsi Hungary Sailing 1958
174 Mirosław Kowalewski Poland Rowing 1952
175 František Králík Czechoslovakia Handball 1942 1974
176 Valentyn Kravchuk Soviet Union Rowing 1944 2003
177 Dagmara Krzyżyńska Poland Alpine Skiing 1981
178 Kateryna Kuryshko Soviet Union Canoeing 1949
179 Yevgeny Kuznetsov Russia Diving 1990
180 Kwon Yeong-U South Korea Judo 1981
181 Moses Kyeswa Uganda Athletics 1958
182 John Landy Australia Athletics 1930
183 Svetlana Lapina Russia Athletics 1978
184 Henning Larsen Denmark Cycling 1955
185 Chad le Clos South Africa Swimming 1992
186 Martin Lébl Czech Republic Beach Volleyball 1980
187 Lee Seok-Tae South Korea Shooting 1973
188 Georgios Lemonis Greece Athletics 1943
189 Gene Lenz United States Swimming 1937 2005
190 Constantino León Peru Athletics 1974
191 Li Ge China Gymnastics 1969
192 Lim Heem Wei Singapore Gymnastics 1989
193 Lennart Lind Sweden Athletics 1930
194 Mattias Lindfors Finland Sailing 1989
195 Liu Shiwen China Table Tennis 1991
196 William Löfqvist Sweden Ice Hockey 1947 2016
197 Stig Lönnqvist Finland Athletics 1949
198 Julien Lorcy France Boxing 1972
199 Mario Sérgio Lotufo Brazil Water Polo 1960
200 Ingvard Ludvigsen Denmark Boxing 1904 1965
201 Fernando Lúpiz Argentina Fencing 1953
202 Michael Lynch Australia Cycling 1963
203 Nancy Lyons Australia Swimming 1930
204 Marcelo Machado Brazil Basketball 1975
205 Omargadzhi Magomedov Belarus Wrestling 1990
206 Josiah Majekodunmi Nigeria Athletics 1927 1996
207 Kent Manderville Canada Ice Hockey 1971
208 Edo Marion Yugoslavia Fencing 1910 2002
209 Adriana Martín Spain Archery 1996
210 Alfredo Martín Argentina Rowing 1948
211 Mauricio Mata Mexico Cycling 1939
212 Marinela Mazilu Romania Skeleton 1991
213 Mike McMillen New Zealand Short Track Speed Skating 1964
214 Nada Meawad Egypt Beach Volleyball 1998
215 Paula Medina Colombia Table Tennis 1989
216 Arsen Mek'ok'ishvili Soviet Union Wrestling 1912 1972
217 Fino Meligeni Brazil Tennis 1971
218 Gemma Mengual Spain Synchronized Swimming 1977
219 András Mészáros Hungary Cycling 1941
220 Francesco Miano-Petta Italy Wrestling 1979
221 Pieter Mijer Netherlands Fencing 1881 1963
222 Constantino Miranda Spain Athletics 1925 1999
223 Dušan Mirković Yugoslavia Weightlifting 1953
224 Mića Mitrović Yugoslavia Football 1908 1993
225 Peter Mitterer Austria Archery 1947
226 Christophe Moreau France Cycling 1971
227 Curtis Moss Canada Athletics 1987
228 Shona Moss Canada Sailing 1969
229 Stefan Mrożewski Poland Art Competitions 1894 1975
230 Kerstin Mühlner Germany Handball 1963
231 Qusai Munir Iraq Football 1981
232 Ján Nagy Czechoslovakia Weightlifting 1945
233 Samson Ndayishimiye Rwanda Swimming 1980
234 Herbert Nicol Great Britain Rugby 1873 1950
235 Anja Nielsen Denmark Handball 1975
236 Benny Nielsen Denmark Boxing 1934 1994
237 Henry Nilsen Norway Speed Skating 1961
238 Andreas Nilsson Sweden Handball 1990
239 Emil Novák Czech Republic Snowboarding 1989
240 Thormod Næs Norway Shooting 1930 1997
241 O Je-Han South Korea Bobsleigh 1991
242 Henry Oberholzer Great Britain Gymnastics 1893 1953
243 Linda Ogugua Nigeria Basketball 1978
244 Riccardo Olavarrieta Mexico Figure Skating 1970
245 Seidu Olawale Nigeria Wrestling 1962
246 Ralf Olin Canada Speed Skating 1925
247 Jorge Olvera Mexico Wrestling 1961
248 Lee Orr Canada Athletics 1917 2009
249 Mattias Oscarsson Sweden Canoeing 1975
250 Francisco Papaiano Brazil Fencing 1971
251 Park Hui-Jin South Korea Freestyle Skiing 1979
252 Terence Parkin South Africa Swimming 1980
253 Glenn Patching Australia Swimming 1958
254 Bob Peretti Italy Short Track Speed Skating 1966
255 Carlos Pérez Spain Canoeing 1979
256 Olga Permyakova Russia Ice Hockey 1982
257 Dinu Pescariu Romania Tennis 1974
258 Marianne Pettersen Norway Football 1975
259 Jincy Phillip India Athletics 1977
260 Josep Picó Spain Water Polo 1964
261 Ernesto Pizarro Argentina Cycling 1991
262 Miguel Ponce Mexico Football 1989
263 Benoît Pourtanel France Ice Hockey 1974
264 Bruno Prasil Canada Volleyball 1950
265 Roman Prodius Moldova Athletics 1981
266 Bohdan Przywarski Poland Basketball 1932 2013
267 Levi Psavkin Israel Athletics 1939
268 Puccio Pucci Italy Athletics 1904 1985
269 Ike Quartey Ghana Boxing 1938
270 Carlos Queiroz Portugal Shooting 1902
271 Lantoniaina Ramalalanirina Madagascar Athletics 1977
272 Juliette Ramel Sweden Equestrianism 1987
273 Marisel Ramírez Cuba Table Tennis 1970
274 José Ramos Venezuela Canoeing 1983
275 Enrique Rapesta Argentina Gymnastics 1919
276 Charles Reid Canada Snowboarding 1990
277 Hella Rentema Netherlands Swimming 1950
278 Paolo Revelli Italy Swimming 1959
279 Fernando Ribeiro Brazil Diving 1938
280 Ian Richards Great Britain Athletics 1948
281 Gary Robertson New Zealand Rowing 1950
282 Kevin Robinzine United States Athletics 1966
283 Masa Rodríguez Spain Hockey 1957
284 Sandra Rodríguez Peru Volleyball 1974
285 Peter Rohner Switzerland Gymnastics 1949
286 Cornel Roman Romania Judo 1952
287 Angelo Romani Italy Swimming 1934 2003
288 AJ Rosen Great Britain Luge 1984
289 Jim Rossi United States Cycling 1936 2005
290 Lauriane Rougeau Canada Ice Hockey 1990
291 Ernst Rufli Switzerland Rowing 1910 1996
292 John Ruggles Great Britain Sailing 1934
293 Greg Russ New Zealand Hockey 1971
294 James Sabulei Kenya Athletics 1969
295 Julieta Sáenz Mexico Gymnastics 1954
296 Hiroki Sakai Japan Football 1990
297 Tamer Salah Egypt Taekwondo 1982
298 Adriana Samuel Brazil Beach Volleyball 1966
299 Ronny Sanabria Costa Rica Judo 1964
300 Franco Sancassani Italy Rowing 1974
301 Lev Saychuk Soviet Union Fencing 1923 2005
302 Anja Scherl Germany Athletics 1986
303 Tommy Schmid Switzerland Nordic Combined 1988
304 Günther Schorsten Romania Handball 1916 1974
305 Jacob Schriever Netherlands Fencing 1903 1964
306 Karl Schwitalle Germany Weightlifting 1906 1945
307 Aya Sekine Japan Gymnastics 1978
308 V'iacheslav Senchenko Ukraine Boxing 1977
309 Masaki Shibata Japan Handball 1953
310 Łukasz Siemion Poland Rowing 1985
311 Harbhajan Singh India Basketball 1950
312 Mohinder Singh Gill India Athletics 1947
313 Anna Sivkova Russia Fencing 1982
314 Aleksandr Sokolov Russia Shooting 1985
315 Egil Solsvik Norway Wrestling 1916 2005
316 Pavel Soukup Czechoslovakia Cycling 1965
317 Tom Southworth United States Canoeing 1944
318 Christoph Stark Germany Freestyle Skiing 1980
319 Silvia Strukel Italy Fencing 1916 1997
320 Dimitriana Surdu Moldova Athletics 1994
321 Tim Sweeney United States Ice Hockey 1967
322 Bill Sweet Great Britain Bobsleigh 1947
323 Ádám Szepesi Hungary Athletics 1945
324 Klaus Tafelmeier West Germany Athletics 1958
325 Neculai Țaga Romania Rowing 1967
326 Sachihiko Takeda Japan Wrestling 1937
327 Paulo Tarrto Brazil Swimming 1914
328 Bernard Tchoullouyan France Judo 1953
329 Diana Teixeira Portugal Gymnastics 1981
330 Lawrence Terry United States Rowing 1946
331 Jessica Thornton Australia Athletics 1998
332 Leszek Tórz Poland Hockey 1959
333 Attila Tóth Hungary Figure Skating 1965
334 Gyula Tóth Hungary Athletics 1936 2006
335 Raúl Trapero Spain Boxing 1963 2010
336 Toma Tudoran Romania Equestrianism 1903 1975
337 Ejnar Tønsager Norway Rowing 1888 1967
338 Lisa Unruh Germany Archery 1988
339 Anton Unterkofler Austria Snowboarding 1983
340 Sandra Uptagrafft United States Shooting 1971
341 Antoine Uytterhoeven Belgium Athletics 1930
342 Eetu Vähäsöyrinki Finland Nordic Combined 1990
343 Raymond Van Dijck Belgium Athletics 1935 1997
344 Jan van Ispelen Netherlands Boxing 1941
345 Jean Van Leer Belgium Hockey 1919
346 Henri van Osch Netherlands Swimming 1945 2001
347 Alphonse Vandenrydt Belgium Athletics 1927
348 Béla Várady Hungary Football 1953 2014
349 Mykola Vasyliev Soviet Union Athletics 1956
350 Nikolaos Venetopoulos Greece Water Polo 1969
351 Carol Vereș Romania Rowing 1926 2017
352 Eric Vermeulen France Cycling 1954
353 Arvo Viitanen Finland Cross Country Skiing 1924 1999
354 Girts Vilks Unified Team Rowing 1968
355 Laurie Wallace Canada Rowing 1901 1967
356 Xiao-Xiao Wang Canada Table Tennis 1981
357 Rezső Wanié Hungary Swimming 1908 1986
358 Junji Watanabe Japan Boxing 1944
359 Kaitlyn Weaver Canada Figure Skating 1989
360 Regina Weber West Germany Rhythmic Gymnastics 1963
361 Wolfgang Wenzel East Germany Sailing 1952
362 Jenny Wingerson-Meldrum Canada Athletics 1943
363 Axel Wöstmann West Germany Rowing 1961
364 Lina Yanchulova Bulgaria Beach Volleyball 1975
365 Yu Zhuanghui China Athletics 1962
366 Ginka Zagorcheva Bulgaria Athletics 1958
367 Elaine Zayak United States Figure Skating 1965
368 Marianne Zechmeister West Germany Alpine Skiing 1960
369 Zhang Hong China Speed Skating 1988
370 Božidar Ðorđević Yugoslavia Rowing 1959