You Are Here > > > Athletes Born on February 24

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on February 24

February 23 ▪ February 24 ▪ February 25 ▪ 

366 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Gamal Ahmed Abdulla Egypt Hockey 1964
2 Abdul Mohsen Al-Bagir Saudi Arabia Weightlifting 1976
3 Abdalla Al-Sebaei Syria Weightlifting 1976
4 Expedito Alencar Brazil Boxing 1946
5 Bernardo Alfonsel Spain Cycling 1954
6 Dorin Alupei Romania Rowing 1973
7 Larry Amar United States Hockey 1972
8 Hans Christian Andersen Denmark Equestrianism 1914 1993
9 Nikolay Andryushchenko Soviet Union Athletics 1931
10 Dušan Antunović Yugoslavia Water Polo 1947 2012
11 Patrice Aouissi France Boxing 1966
12 Sidney Appelboom Belgium Swimming 1967
13 Jeff Atkinson United States Athletics 1963
14 Esteban Azcue Spain Shooting 1944
15 Philomena Bair Austria Freestyle Skiing 1996
16 Ernst Balz Germany Art Competitions 1904 1945
17 Giorgio Bambini Italy Boxing 1945 2015
18 Peter Barker British Virgin Islands Sailing 1955
19 Brad Barquist United States Athletics 1968
20 Ernesto Barreiros Argentina Hockey 1950
21 Tomáš Bartek Czechoslovakia Handball 1958
22 Phil Bellingham Australia Cross Country Skiing 1991
23 Hans Berglund Sweden Canoeing 1918 2006
24 Merita Berntsen Norway Beach Volleyball 1969
25 Oleksandr Bielostienniy Soviet Union, Unified Team Basketball 1959 2010
26 Bishindeegiin Urantungalag Mongolia Archery 1977
27 Christiana Boateng Ghana Athletics 1943
28 Arkady Bochkaryov Soviet Union Basketball 1931 1988
29 Mauro Bogliatto Italy Athletics 1943
30 László Bognár Hungary Boxing 1968
31 Gabriel Borges Brazil Sailing 1992
32 Mohamed Bouchiche Algeria Boxing 1962
33 Thomas Boudat France Cycling 1994
34 Brittany Bowe United States Speed Skating 1988
35 Frank Brazier Australia Cycling 1934
36 Nicolás Bruno Argentina Volleyball 1989
37 Richard Bühler Switzerland Ski Jumping 1915
38 Teun Buijs Netherlands Volleyball 1960
39 Tommy Burleson United States Basketball 1952
40 Eduard Burmistrov Unified Team, Russia Luge 1968
41 Elvis Burrows Bahamas Swimming 1989
42 Dieter Büttner West Germany Athletics 1949
43 Phil Caira Great Britain Weightlifting 1933 2003
44 Carl Ehrenfried Carlberg Sweden Gymnastics 1889 1962
45 Mihaela Cârstoi Romania Biathlon, Cross Country Skiing 1970
46 Modesto Castillo Dominican Republic Athletics 1959
47 Dean Cetrulo United States Fencing 1919 2010
48 Gordon Chalmers United States Swimming 1911 2000
49 Chang Wei-Chia Chinese Taipei Swimming 1981
50 Frank Chapot United States Equestrianism 1932 2016
51 Cheng Wen-Hsing Chinese Taipei Badminton 1982
52 Milcah Chemos Cheywa Kenya Athletics 1986
53 Cho Hun North Korea Gymnastics 1958
54 Karianne Christiansen Norway Alpine Skiing 1949 1976
55 Stubby Clapp Canada Baseball 1973
56 Don Cohan United States Sailing 1930
57 Angelo Colombo Italy Football 1961
58 Antonio Colón Puerto Rico Athletics 1953
59 Carlos Costa Spain Tennis 1978
60 Adrian Croitoru Romania Judo 1971
61 Kendall Cross United States Wrestling 1968
62 Janet Culp United States Synchronized Swimming 1982
63 Grace Daniel Nigeria Badminton 1984
64 Mouma Das India Table Tennis 1984
65 Sergio De Gregorio Italy Swimming 1946 1966
66 Gert de Groot Netherlands Water Polo 1970
67 Édouard de Rothschild France Polo 1868 1949
68 Daniele Di Pace Italy Baseball 1972
69 Aminata Diarra Mali Athletics 1970
70 Laurence Docherty Netherlands Hockey 1980
71 Alois Dryák Czechoslovakia Art Competitions 1872 1932
72 Alex Duncan Great Britain Athletics 1884 1959
73 Christian Dyot France Judo 1959
74 Victor Edet Nigeria Athletics 1966
75 Ruth Enang Mesode Cameroon Athletics 1958
76 Dieter Engelhardt Germany Athletics 1926
77 Rafael Escalas Spain Swimming 1961
78 Marcelo Espinal Honduras Football 1993
79 Estela Estévez Spain Athletics 1965
80 Luiz Fabre Brazil Boxing 1948
81 Jos Fischer Luxembourg Football 1909 1986
82 George Ford Australia Water Polo 1993
83 Mike Foy United States Wrestling 1962
84 Maciej Freimut Poland Canoeing 1967
85 Peter Frenette United States Ski Jumping 1992
86 Silvia Fröhlich East Germany Rowing 1959
87 Yekaterina Galitskaya Russia Athletics 1987
88 Emma Gapchenko Soviet Union Archery 1938
89 Jesús García Mexico Basketball 1952
90 Juan Manuel García Mexico Water Polo 1951
91 Lucienne Geels Netherlands Softball 1968
92 Tim Gerresheim Germany, West Germany Fencing 1939
93 Ute Geweniger East Germany Swimming 1964
94 Silvana Giancola Argentina Fencing 1962
95 Todd Gillman Canada Ski Jumping 1967
96 Virginia Giorgi Italy Gymnastics 1914
97 Mariya Golubnichaya Soviet Union Athletics 1924
98 Lajos Gönczy Hungary Athletics 1881 1915
99 Santiago González Mexico Tennis 1983
100 Kojiro Goto Japan Equestrianism 1962
101 Cam Grant Canada Swimming 1970
102 Alla Grebennikova Soviet Union Swimming 1949
103 Debbie Greene Bahamas Athletics 1962
104 Elkana Grønne Denmark Gymnastics 1925 2001
105 Johan Grøttumsbraaten Norway Cross Country Skiing, Nordic Combined 1899 1983
106 Ante Guberina Yugoslavia Rowing 1940
107 Mahmoud Guendouz Algeria Football 1953
108 Jean-Pierre Hagnauer France Ice Hockey 1913
109 Amory Hansen Denmark Tennis 1887 1961
110 Helge Hansen Denmark Cycling 1925
111 Robert Hassell Great Britain Shooting 1929 2004
112 Camilla Hattersley Great Britain Swimming 1995
113 Mary Heaton Great Britain Gymnastics 1911
114 Kathryn Heck United States Volleyball 1943
115 Irma Heijting-Schuhmacher Netherlands Swimming 1925 2014
116 Aki Heikkinen Finland Athletics 1980
117 Kristian Heinilä Finland Sailing 1976
118 Serge Hélan France Athletics 1964
119 Joe Henson United States Wrestling 1922 2012
120 Fernando Hernández Spain Handball 1973
121 José Manuel Hernández Guatemala Wrestling 1941
122 Jeroen Hertzberger Netherlands Hockey 1986
123 Lleyton Hewitt Australia Tennis 1981
124 Kalervo Hietala Finland Speed Skating 1938
125 Vera Hohlfeld Germany Cycling 1972
126 Winslow Homer United States Art Competitions 1836 1910
127 Doug Honegger Switzerland Ice Hockey 1968
128 Jenni Honkanen-Mikkonen Finland Canoeing 1980
129 Melissa Hoskins Australia Cycling 1991
130 Hubert Houben Germany Athletics 1898 1956
131 Victor Houston Barbados Athletics 1974
132 Huang Shiping China Shooting 1963
133 Kenneth Hunt Great Britain Football 1884 1949
134 Carlos Huttich Mexico Judo 1963
135 Cəbrayıl Həsənov Azerbaijan Wrestling 1990
136 Ken Ikeda Canada Gymnastics 1982
137 Im Hui-Sik South Korea Archery 1968
138 Henrik Ingebrigtsen Norway Athletics 1991
139 Ilias Ioannou Cyprus Judo 1966
140 Fujio Ito Japan Cycling 1945
141 Aleksandar Ivović Montenegro Water Polo 1986
142 Skotte Jacobsson Sweden Athletics 1888 1964
143 Clarence Jaquith United States Athletics 1896 1993
144 John Jarvis Great Britain Swimming, Water Polo 1872 1933
145 Đurđina Jauković Montenegro Handball 1997
146 Žiga Jeglič Slovenia Ice Hockey 1980
147 Anacleto Jiménez Spain Athletics 1967
148 Iriner Jiménez Venezuela Weightlifting 1988
149 Christina Johannpeter Brazil Equestrianism 1956 2006
150 Jørgen Johansen Denmark Football 1928 1994
151 Emma Johnson Australia Swimming 1980
152 Eric Johnston Australia Water Polo 1914
153 Edda Kainz Austria Alpine Skiing 1940
154 Franz Kälin Switzerland Cross Country Skiing 1939
155 Dmitry Kalinovsky Belarus Swimming 1972
156 Hermann Keimel Germany Art Competitions 1899 1948
157 Gusty Kemp Luxembourg Football 1917 1948
158 Ralph Kern West Germany Gymnastics 1967
159 Yosvani Kessel Cuba Judo 1977
160 Mitko Khadzhiev Bulgaria Alpine Skiing 1961
161 Karin Kienhuis Netherlands Judo 1971
162 Tazuko Kikutani Japan Swimming 1947
163 Kim Seong-Eun South Korea Athletics 1989
164 Kim Song-Hui North Korea Speed Skating 1965
165 Detlev Kittstein West Germany Hockey 1944 1996
166 Rudolf Klapka Czechoslovakia Football 1895 1951
167 Ken Klein, Sr. United States Virgin Islands Sailing 1936
168 Surin Klomjai Thailand Shooting 1951
169 Kristina Knejp Sweden Rowing 1974
170 Andrea Kneppers Netherlands Swimming 1993
171 Carl Knowles United States Basketball 1910 1981
172 Fjodor Koltšin Soviet Union Nordic Combined 1957
173 Mika Konaka Japan Curling 1977
174 Klára Koukalová-Zakopalová Czech Republic Tennis 1982
175 Ivana Kováčová Slovakia Gymnastics 1992
176 Aleksey Kovalyov Unified Team, Russia Ice Hockey 1973
177 Dariusz Kozłowski Poland Biathlon 1968
178 Emil Krastev Bulgaria Boxing 1977
179 Sonja Krolik-Oberem Germany Athletics 1973
180 Sergey Kruglov Unified Team, Russia Bobsleigh 1960
181 Valeriy Kudriashov Ukraine Sailing 1984
182 Aleksey Kuleshov Russia Volleyball 1979
183 György Kürthy Hungary Art Competitions 1882 1972
184 Kwan Honk Wai Hong Kong Canoeing 1953
185 Mohinder Lal India Shooting 1947
186 Ernst Larsen Denmark Athletics 1910 1971
187 Jeremy Laster United States Water Polo 1974
188 David Legrand France Wrestling 1972
189 Luggi Leitner Germany, West Germany Alpine Skiing 1940 2013
190 Vasily Levit Kazakhstan Boxing 1988
191 Li Runrun China Athletics 1983
192 Lim Chiow Chuan Malaysia Hockey 1966
193 Rudolf Lindmayer Austria Tug-Of-War, Wrestling 1882 1957
194 Éva Lindner Hungary Figure Skating 1926
195 Charlie Logg United States Rowing 1931
196 Rose Nathike Lokonyen Refugee Olympic Athletes Athletics 1995
197 Lui Kam Chi Hong Kong Rowing 1973
198 Tauno Luiro Finland Ski Jumping 1932 1955
199 Boris Lukášik Czechoslovakia Basketball 1935
200 Peter Lund Great Britain Bobsleigh 1955
201 Alberto Lungavia Italy Water Polo 1901
202 Gheorghe Lupu Romania Tennis 1884 1966
203 Conor Lyne Ireland Alpine Skiing 1993
204 Ma Keqin China Tennis 1962
205 Khadzhimurat Magomedov Russia Wrestling 1974
206 Germán Mailhos Uruguay Equestrianism 1933 2005
207 Mammello Makhabane South Africa Football 1988
208 Dimitrios Manganas Greece Swimming 1978
209 Domingo Manrique Spain Sailing 1962
210 Mao Yanling China Gymnastics 1980
211 Fibriani Marita Indonesia Swimming 1994
212 Billy Marquart Canada Boxing 1915 1960
213 Alberto Marson Brazil Basketball 1925
214 Nicolae Martinescu Romania Wrestling 1940 2013
215 Naomi Matsumoto Japan Softball 1968
216 Floyd Mayweather, Jr. United States Boxing 1977
217 Brad McGee Australia Cycling 1976
218 Mark McGivern Great Britain Volleyball 1983
219 Benjamin McMurray Philippines Judo 1962
220 Héctor Mellado Chile Cycling 1925
221 Syd Middleton Australasia Rugby, Rowing 1884 1945
222 Victor Mihalachi Romania Canoeing 1989
223 Antanas Mikėnas Soviet Union Athletics 1924 1994
224 Hubert Miller United States Bobsleigh 1918 2000
225 Malte Möller Sweden Wrestling 1914 1997
226 Maurice Monney-Bouton France Rowing 1892 1965
227 César Montes Mexico Football 1997
228 John Moráles Puerto Rico Basketball 1939
229 Dmitry Morozov Russia Judo 1974
230 Pascal Morvillers France Equestrianism 1956
231 Jarmila Müllerová Czechoslovakia Swimming 1901 1944
232 Ihor Nahaiev Soviet Union, Unified Team Canoeing 1966
233 Kazumi Nakamura Japan Volleyball 1971
234 Alfred Nau France Fencing 1876
235 Fidelis Ndyabagye Uganda Athletics 1950
236 Annika Nessvold Sweden Football 1971
237 Anders Nielsen Great Britain Badminton 1967
238 Flemming Nielsen Denmark Football 1934
239 Nikolay Noev Tajikistan Wrestling 1988
240 Atsushi Obayashi Japan Swimming 1943
241 Odnoin Bakhyt Mongolia Wrestling 1954
242 Nick Odore Kenya Boxing 1965
243 Dmitry Ogloblin Soviet Union Speed Skating 1956
244 Bright Omokaro Nigeria Football 1965
245 Misaki Onishi Japan Athletics 1985
246 Árni Óðinsson Iceland Alpine Skiing 1950
247 Paek Myong-Suk North Korea Volleyball 1954
248 Elena Panțuroiu Romania Athletics 1995
249 Khristina Papadaki Greece Tennis 1973
250 Nikolaos Papanikolaou Greece Athletics 1911
251 Madeleine Pape Australia Athletics 1984
252 Rafael Paullier Uruguay Equestrianism 1932
253 Karin Peckert-Forsmann Estonia Alpine Skiing 1905
254 Celestino Pérez Puerto Rico Swimming 1948
255 Guy Périllat France Alpine Skiing 1940
256 Henri Pernot du Breuil France Equestrianism 1899 1982
257 Marcel Perrot France Fencing 1879 1969
258 Aldo Perseke Brazil Swimming 1943
259 Sylvie Pissis France Archery 1963
260 Alois Podhajsky Austria Equestrianism 1898 1973
261 Igor Ponomaryov Soviet Union Football 1960
262 Cesare Presca Italy Football 1921 1979
263 William Prout United States Athletics 1886 1927
264 Mauricio Prudencio Bolivia Swimming 1980
265 Aleksandar Radović Montenegro Water Polo 1987
266 Chris Rafter Ireland Boxing 1937
267 Oksana Raikhel Ukraine Handball 1977
268 Elisa Vania Ravololoniaina Madagascar Weightlifting 1992
269 Gaston Reiff Belgium Athletics 1921 1992
270 Stefania Reindl Poland Gymnastics 1922 1993
271 Ren Qi China Volleyball 1984
272 Manon Rhéaume Canada Ice Hockey 1972
273 Audley Richards Great Britain Bobsleigh 1960
274 Samantha Richards Australia Basketball 1983
275 Vilma Rimšaitė Lithuania Cycling 1983
276 Antonio Rivera Mexico Equestrianism 1967
277 Mauro Rosales Argentina Football 1981
278 Mauricio Rotella Chile Alpine Skiing 1970
279 Paul Rothley France Rowing 1926 2003
280 Sébastien Rouault France Swimming 1986
281 Pasi Saapunki Finland Nordic Combined 1968
282 Wilhelm Sachsenmaier Austria Shooting 1927 2017
283 Ricardo Sánchez Spain Water Polo 1971
284 Gustave Sandras France Gymnastics 1872 1951
285 Vincent Sarnelli France Boxing 1962
286 Brian Savage Canada Ice Hockey 1971
287 Linda Schaumleffel Canada Rowing 1949
288 Detlef Schmidt West Germany Canoeing 1958
289 Regina Schmidt West Germany Canoeing 1958
290 Sérgio Macarrão Brazil Basketball 1945
291 Torwai Sethsothorn Thailand Swimming 1982
292 Aleksandr Severov Russia Wrestling 1889
293 Sergey Shabanov Belarus Ice Hockey 1974
294 Oksana Shcherbak Ukraine Athletics 1982
295 Nataliya Shepelina Russia Water Polo 1981
296 Roman Sludnov Russia Swimming 1980
297 Willy Sneyers Belgium Equestrianism 1950
298 Mike Sokolowski Canada Athletics 1962
299 Anatoliy Solodun Ukraine Water Polo 1962
300 Maria Sołtan Poland Fencing 1921 2001
301 Georg Späth Germany Ski Jumping 1981
302 Dieter Speer East Germany Biathlon 1942
303 Joseph Spencer United States Swimming 1880 1963
304 Rom Stanifer United States Shooting 1904 1970
305 Bill Steinmetz United States Speed Skating 1899 1988
306 Stefan Steinweg Germany Cycling 1969
307 Albin Stenroos Finland Athletics 1889 1971
308 Astrid Steverlynck Argentina Alpine Skiing 1968
309 Goran Stojanović Qatar Handball 1977
310 Anni Stolte Germany Swimming 1915 1994
311 Vladimir Stoychev Bulgaria Equestrianism 1892 1990
312 Jochen Strobl Italy Nordic Combined 1979
313 Ludwig Stubbendorff Germany Equestrianism 1906 1941
314 Ariel Suárez Argentina Rowing 1980
315 Sun Yating China Water Polo 1988
316 Tan Chi-Chung Chinese Taipei Weightlifting 1990
317 Yasuo Tanaka Japan Swimming 1932
318 Anna Temesvári Hungary Swimming 1943
319 Jean Teulère France Equestrianism 1954
320 Mariya Tikhvinskaya Russia Snowboarding 1970
321 Fatou Tiyana Gambia Athletics 1985
322 Sanda Toma Romania Rowing 1956
323 Paula Törnqvist Sweden Equestrianism 1964
324 Klaus Trummer East Germany Canoeing 1945
325 Amy Tryon United States Equestrianism 1970 2012
326 Samuel Tsegay Eritrea Athletics 1988
327 Raycho Tsonev Bulgaria Athletics 1936
328 Ryszard Tylewski Poland Canoeing 1952
329 Riaz ud-Din Pakistan Hockey 1942 2001
330 Peter Urban Canada Fencing 1938
331 Aleksandr Urinov Uzbekistan Weightlifting 1973
332 Elvira Urusova Georgia Athletics 1968
333 Manuel Valdes Philippines Shooting 1956
334 Cocki van Engelsdorp Gastelaars Netherlands Swimming 1938
335 Hubert Van Innis Belgium Archery 1866 1961
336 Anton Velim Austria Art Competitions 1892 1954
337 André Verhalle Belgium Fencing 1924 2008
338 Paulette Veste France Athletics 1928
339 Jean-Pierre Vidal France Alpine Skiing 1977
340 Eugen von Lotzbeck Germany Equestrianism 1882 1942
341 Ludwig, Count von Salm-Hoogstraeten Austria Tennis 1885 1944
342 Viktoriya Voronina Russia Trampolining 1988
343 Heiderose Wallbaum West Germany Canoeing 1951
344 Heinrich Wallner Austria Cross Country Skiing 1941
345 Tahir Walsh Antigua and Barbuda Athletics 1994
346 Wang Tiexin China Rowing 1989
347 Janet Wanja Kenya Volleyball 1984
348 John Watters Australia Cycling 1955
349 Ian Weakley Jamaica Athletics 1974
350 Glen Whitten United States Diving 1936 2014
351 Rafał Wieruszewski Poland Athletics 1981
352 Freddie Williams Canada Athletics 1962
353 Pernilla Winberg Sweden Ice Hockey 1989
354 Anita Wörner Germany Athletics 1942
355 Xexa Brazil Handball 1964
356 Nadezhda Yakubovich Soviet Union Athletics 1954
357 Yao Lei Singapore Badminton 1990
358 Lyudmila Yegorova Soviet Union Gymnastics 1931 2009
359 Yordan Yovchev Bulgaria Gymnastics 1973
360 Yu Eun-Hui South Korea Handball 1990
361 Irina Zabludina Russia Judo 1987
362 Mongi Soussi Zarrouki Tunisia Athletics 1936
363 Vsevolods Zeļonijs Latvia Judo 1973
364 Zhang Yali China Rowing 1964
365 Oleksandr Zinenko Ukraine Shooting 1979
366 Ingi Þorsteinsson Iceland Athletics 1930 2006