You Are Here > > > Athletes Born on February 15

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on February 15

February 14 ▪ February 15 ▪ February 16 ▪ 

417 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Heba Abdel Gawad Egypt Synchronized Swimming 1982
2 Sara Abdel Gawad Egypt Synchronized Swimming 1982
3 Brooke Abel United States Synchronized Swimming 1988
4 Jenny Addams Belgium Fencing 1909
5 Ahmed Afghan Iran Wrestling 1970
6 Ordan Aguirre Venezuela Football 1955
7 Mushtaq Ahmed Pakistan Hockey 1956
8 İbrahim Akgül Turkey Wrestling 1962
9 Ohenewa Akuffo Canada Wrestling 1979
10 Awad Al-Hasini Jordan Athletics 1967
11 Aleksandar Aleksandrov Bulgaria Volleyball 1944
12 Wazir Ali Pakistan Cycling 1928
13 Raffaele Ametrano Italy Football 1973
14 Faustino Amiano Spain Rowing 1944
15 Anja Andersen Denmark Handball 1969
16 Gösta Andersson Sweden Wrestling 1917 1975
17 Alejandro Arteche Spain Boxing 1923
18 Hovhannes Avtandilyan Armenia Diving 1978
19 Sue Bailey Great Britain Rowing 1961
20 Roberto Balado Cuba Boxing 1969 1994
21 István Balázs Hungary Archery 1952
22 Sherry Ball Canada Figure Skating 1974
23 Juan Barahona Ecuador Judo 1978
24 Jørgen Barth-Jørgensen Norway Weightlifting 1932
25 Enzo Bartolini Italy Rowing 1914 1998
26 Henry Bateman Great Britain Art Competitions 1887 1970
27 Karl Bechler Germany Athletics 1886 1945
28 Michel Ben Akoun Morocco Wrestling 1936
29 Juraj Benčík Czechoslovakia Athletics 1945
30 Marc Benninga Netherlands Hockey 1961
31 Macarena Benvenuto Chile Alpine Skiing 1988
32 Ernst Berger Switzerland Nordic Combined 1913
33 Dick Bergström Sweden Sailing 1886 1952
34 María Bernabéu Spain Judo 1988
35 Yoandri Betanzos Cuba Athletics 1982
36 Janet Bewley-Cathie-Wardell-Yerburgh Great Britain Fencing 1940
37 Sævar Birgisson Iceland Cross Country Skiing 1988
38 Ezequiel Bitok Kenya Athletics 1966
39 Maurice Blood Great Britain Shooting 1870 1940
40 Dorina Böczögő Hungary Gymnastics 1992
41 Phyllis Bone Great Britain Art Competitions 1894 1972
42 Arnaud Bouet France Water Polo 1960
43 Beatrix Boulsevicz Hungary Swimming 1987
44 Fanny Bouvet France Diving 1994
45 Rob Boyd Canada Alpine Skiing 1966
46 Laura Branchaud Canada Hockey 1960
47 Liselotte Breker West Germany, Germany Shooting 1960
48 Gösta Brodin Sweden Sailing 1908 1979
49 Emilio Bulgarelli Italy Water Polo 1917 1993
50 Jim Butler United States Table Tennis 1971
51 Trygve Bøyesen Norway Gymnastics 1886 1963
52 Carlos Caballero Colombia Weightlifting 1927
53 Erik Cadée Netherlands Athletics 1984
54 Thomas Callerud Sweden Figure Skating 1949
55 Marie Carlsson Sweden Rowing 1958
56 Luis Carmona Chile Modern Pentathlon 1923
57 Michel Casella Argentina Judo 1940
58 Marino Cattedra Italy Judo 1965
59 Jacques Caufrier Belgium Water Polo 1942 2012
60 Fernando Cavallini Italy Fencing 1893 1976
61 Carlo Celada Italy Gymnastics 1884
62 Velleda Cesari Italy Fencing 1920 2003
63 Cheng I-Ching Chinese Taipei Table Tennis 1992
64 Choi Sang-Guk South Korea Football 1961
65 Edith Cigana Italy Triathlon 1968
66 Gladys Clarke Great Britain Athletics 1923 2013
67 Ernie Clements Great Britain Cycling 1922 2006
68 Rosie Clugston Great Britain Rowing 1954
69 Lansana Coly Senegal Judo 1958
70 Cormic Cosgrove United States Football 1869 1930
71 Jay Cross Canada Sailing 1953
72 Silvana Cruciata Italy Athletics 1953
73 Zsuzsa Csisztu Hungary Gymnastics 1970
74 Sara Däbritz Germany Football 1995
75 Pierre-Emmanuel Dalcin France Alpine Skiing 1977
76 Marty Dallman Austria Ice Hockey 1963
77 Scott Davie Australia Basketball 1940
78 Thomas Dawson Great Britain Speed Skating 1942
79 Jan de Boer Netherlands Gymnastics 1859 1941
80 Georges de Bourguignon Belgium Fencing 1910
81 Carlos de Candamo Peru Fencing 1871 1946
82 Giordano De Giorgi Italy Wrestling 1919
83 Mark de Jonge Canada Canoeing 1984
84 Eric De Spoelberch Belgium Bobsleigh 1903 1939
85 Ahmet Demir Turkey Alpine Skiing 1967
86 John Dent Great Britain Biathlon, Cross Country Skiing 1938
87 Claude Desouches France Sailing 1911 2001
88 Niokhor Diongue Senegal Judo 1962
89 Anna Dogonadze-Lilkendey Germany Trampolining 1973
90 Vitaly Dovgun Kazakhstan Shooting 1971
91 Joe Dube United States Weightlifting 1944
92 Lydie Dubedat-Briero France Rowing 1962
93 Coleen Dufresne Canada Basketball 1953
94 Evelyn Ebhomien Nigeria Weightlifting 1981
95 Masashi Ebinuma Japan Judo 1990
96 Angus Edghill Barbados Swimming 1946
97 Karen Egdal Denmark Swimming 1978
98 Zouhair El-Ouardi Morocco Athletics 1977
99 Karim El-Zoghby Egypt Equestrianism 1977
100 Ole Ellefsæter Norway Cross Country Skiing 1939
101 Henry Elliott France Athletics 1946
102 Robert Emmiyan Soviet Union, Armenia Athletics 1965
103 Valentina Enachi Moldova Athletics 1966
104 Carl Erhardt Great Britain Ice Hockey 1897 1988
105 Sture Ericson Sweden Modern Pentathlon 1929 1990
106 Arthur Essing Germany Cycling 1905 1970
107 William Exshaw Great Britain Sailing 1866 1927
108 Petar Fajfrić Yugoslavia Handball 1942
109 Colette Fanara France Gymnastics 1926
110 Irina Fedotova Russia Rowing 1975
111 Carlotta Ferlito Italy Gymnastics 1995
112 Francesca Ferretti Italy Volleyball 1984
113 Jens Fiedler Germany Cycling 1970
114 Émile Fisseux France Archery 1868
115 Vitaly Fokeyev Russia Shooting 1974
116 Jasminka Francki Croatia Shooting 1969
117 Óscar Freire Spain Cycling 1976
118 Buddy Friedrichs United States Sailing 1940 1991
119 Ken Frost Denmark Cycling 1967
120 Walther Fröstell Sweden Shooting 1913 2010
121 Magomiedmurad Gadżyjew Poland Wrestling 1988
122 William Gaehler United States Canoeing 1896 1944
123 Geng Hongbin China Shooting 1982
124 Sarah Gengler United States Rowing 1963
125 Eddie Genung United States Athletics 1908 1986
126 A. C. Gilbert United States Athletics 1884 1961
127 Gian Matteo Giordani San Marino Alpine Skiing 1984
128 Henry Glaß East Germany Ski Jumping 1953
129 Hossameldin Gomaa Egypt Volleyball 1984
130 Gong Ming China Ice Hockey 1973
131 Ernst Gorsemann Germany Art Competitions 1886 1960
132 Jorge Grau Cuba Shooting 1987
133 Peter Green Canada Rowing 1920 2011
134 Pam Greene United States Athletics 1954
135 Cindy Greiner United States Athletics 1957
136 Øystein Grødum Norway Speed Skating 1977
137 Brigitte Guibal France Canoeing 1971
138 Robert Guillin France Basketball 1926
139 Elias Gutiérrez Colombia Athletics 1911
140 Gwon Sun-Geun South Korea Swimming 1969
141 Dollah Hamid Singapore Hockey 1931
142 László Hammerl Hungary Shooting 1942
143 Hans Hansen Denmark Football 1944
144 Thomas Hardmeier Switzerland Archery 1963
145 Jürgen Harpke East Germany Canoeing 1943 2010
146 Tahesia Harrigan-Scott British Virgin Islands Athletics 1982
147 Alonso Heinze Mexico Canoeing 1948
148 Voitto Hellstén Finland Athletics 1932 1998
149 Charles Hennemann United States Athletics 1866 1938
150 Henry Hering United States Art Competitions 1874 1949
151 Yurisandy Hernández Cuba Wrestling 1990
152 Walter Herssens Belgium Athletics 1930 1992
153 Tom Hintnaus Brazil Athletics 1958
154 William Hollrock, III United States Bobsleigh 1940
155 Henny Hoobin Canada Lacrosse 1879 1921
156 Volodymyr Hustov Ukraine Cycling 1977
157 Ali Ibrahim Djibouti Athletics 1971
158 Fred Imhoff Netherlands Sailing 1942
159 Yuzuru Inoue Japan Volleyball 1963
160 Maria Jacoby Luxembourg Art Competitions 1900 1990
161 Nestor Jacono Malta Athletics 1925 2014
162 Herbert Jäger Germany Football 1926
163 Jaromír Jágr Czech Republic Ice Hockey 1972
164 Herbert Jans Chile Rowing 1979
165 Albert Jenicot France Football 1885 1916
166 Bjørg Eva Jensen Norway Speed Skating 1960
167 Jeon Hae-Seop South Korea Wrestling 1952
168 Zdeněk Jirotka Czechoslovakia Ice Hockey 1914 1981
169 Anna-Maria Johansson Sweden Handball 1982
170 Kari Johansson Finland Ice Hockey 1947
171 Roland Johansson Sweden Swimming 1909 1979
172 Keith Johnson Singapore Sailing 1897 1960
173 Oswald Julen Switzerland Nordic Combined 1912 1998
174 George Karrys Canada Curling 1967
175 Oksana Kashchyshyna Ukraine Cycling 1978
176 Dagmar Käsling East Germany Athletics 1947
177 Alenka Kejžar Slovenia Swimming 1979
178 Steven Kelly Bahamas Sailing 1955
179 Teppo Kesäläinen Finland Rowing 1942
180 Ghassan Keyrouz Lebanon Alpine Skiing 1951
181 Samson Khachatryan Soviet Union Boxing 1960
182 Didar Khamza Kazakhstan Judo 1997
183 Asif Khan Bangladesh Shooting 1986
184 Kim Gwang-Suk North Korea Gymnastics 1976
185 Kim Tae-Wan South Korea Handball 1980
186 Gerry Kirkconnell Cayman Islands Sailing 1958
187 Tokuo Kitani Japan Speed Skating 1909 1947
188 Jeff Klaiber United States Speed Skating 1962
189 Lucijan Kleva Yugoslavia Rowing 1942 2009
190 Elmer Kloos Germany Boxing 1908
191 Willi Knabenhans Switzerland Cycling 1906
192 Lilo Kobi Switzerland Swimming 1930
193 Yury Kokhanets Russia Speed Skating 1972
194 Nikolay Kolesnikov Soviet Union Weightlifting 1952
195 Richard Konwiarz Germany Art Competitions 1883 1960
196 Petr Kop Czechoslovakia Volleyball 1937 2017
197 Helmut Koppelstätter Austria Swimming 1930 1991
198 Tatyana Kostromina Belarus Table Tennis 1973
199 Annemarieke Kramer Netherlands Athletics 1975
200 Serhiy Kravtsov Soviet Union Cycling 1948
201 Peter Kretschmer Germany Canoeing 1992
202 Karl Kreutzberg Germany Handball 1912 1977
203 Mikuláš Krnáč Czechoslovakia Football 1947
204 Akio Kudo Japan Hockey 1947
205 Stylianos Kyriakidis Greece Sailing 1942
206 Anhelina Kysla Ukraine Gymnastics 1991
207 Yuriy Lahutin Soviet Union Handball 1949 1978
208 Gerard Langner Poland Ice Hockey 1943
209 Isabel Lardizábal Honduras Swimming 1968
210 María Lardizábal Honduras Swimming 1968
211 Børge Larsen Denmark Athletics 1911 1979
212 Nicolas Le Goff France Volleyball 1992
213 Lee Chang-Yong South Korea Luge 1985
214 Lee Eun-Gyeong South Korea Volleyball 1961
215 Lee Ho-Eung South Korea Short Track Speed Skating 1978
216 Lee Jeong-Seon South Korea Hockey 1979
217 Lee Seon-Yeong South Korea Hockey 1970
218 Bernard Leene Netherlands Cycling 1903 1988
219 Aatos Lehtonen Finland Football 1914 2005
220 Daniel Lehu France Swimming 1896 1979
221 Nils Lidman Sweden Weightlifting 1900 1976
222 Liu Weijia China Swimming 1989
223 Liu Yanfei China Speed Skating 1967
224 Looi Loon Teik Malaysia Football 1945
225 Katie Loudon Great Britain Curling 1964
226 Sigge Lundberg Sweden Cycling 1895 1979
227 Fredrik Lystad-Jacobsen Norway Ice Hockey 1990
228 Darko Majstorović Yugoslavia Rowing 1946
229 Nataliya Makagonova Russia Freestyle Skiing 1992
230 Calixto Malcon Panama Basketball 1947
231 Joe Malone Ireland Archery 1957
232 Gianfranco Martin Italy Alpine Skiing 1970
233 Diego Martínez Mexico Football 1981
234 Adkar Maruti India Wrestling 1950
235 Shinji Matsuura Japan Badminton 1964
236 Iosif Matusec Romania Gymnastics 1907
237 Ado Maude Nigeria Athletics 1967
238 Enriqueta Mayora Mexico Fencing 1921 1989
239 Beverly McDonald Jamaica Athletics 1970
240 Michel Meerz France Athletics 1890
241 Marvin Melville United States Alpine Skiing 1935
242 Ernest Meyer France Equestrianism 1865 1919
243 Anne Meygret France Fencing 1965
244 Lambert Micha Belgium Athletics 1950
245 Nathaniel Mills United States Speed Skating 1970
246 Mo Tae-Beom South Korea Speed Skating 1989
247 Yasser Mohamed Egypt Hockey 1974
248 Carlo Molfetta Italy Taekwondo 1984
249 Barent Momma Netherlands Modern Pentathlon 1897 1936
250 Robert Montgomerie Great Britain Fencing 1880 1939
251 Mark Moore United States Rowing 1939
252 Laurie Morgan Australia Equestrianism 1915 1997
253 Isaiah Msibi Swaziland Athletics 1984
254 Susanne Mueller Switzerland Rhythmic Gymnastics 1963
255 Nickolas Muray United States Fencing 1892 1965
256 Keiko Muto Japan Canoeing 1972
257 Mohamed Moutei Nakdali Syria Wrestling 1962
258 Andrés Navarro Spain Boxing 1938
259 Candice Neethling South Africa Cycling 1992
260 Kateřina Neumannová Czechoslovakia, Czech Republic Cross Country Skiing, Cycling 1973
261 Soniya Chanu Ngangbam India Weightlifting 1980
262 Hans Niederhauser Switzerland Boxing 1929
263 Michael Steen Nielsen Denmark Cycling 1975
264 Roberto Nielsen-Reyes Bolivia Equestrianism 1943
265 Henri Niemegeerts Belgium Hockey 1922
266 Henrik Nilsson Sweden Canoeing 1976
267 Jill Norfolk Great Britain Swimming 1947
268 Jarmila Nygrýnová Czechoslovakia Athletics 1953 1999
269 Yumi Obe Japan Football 1975
270 Seiji Oko Japan Volleyball 1948
271 Bruno Ortiz-Cañavate Spain Swimming 1993
272 Bilel Ouechtati Tunisia Wrestling 1991
273 Árpád Pál Hungary Handball 1955
274 Lisi Pall Austria Alpine Skiing 1951
275 Dimitra Panteleiadou Greece Football 1986
276 Arthur Parkin New Zealand Hockey 1952
277 Armand Parmentier Belgium Athletics 1954
278 John Paulsen United States Swimming 1914 2011
279 František Pecháček Czechoslovakia Gymnastics 1896 1944
280 Sofija Pekić Yugoslavia Basketball 1953
281 Carl Axel Holger Petersen Denmark Athletics 1902 1983
282 Ronald Petrovický Slovakia Ice Hockey 1977
283 Russell Phegan Australia Swimming 1947
284 Peetu Piiroinen Finland Snowboarding 1988
285 Jan Pijnenburg Netherlands Cycling 1906 1979
286 Andreas Pilavakis Cyprus Alpine Skiing 1959
287 Tjaša Pintar Slovenia Swimming 1997
288 Rodolfo Pizarro Mexico Football 1994
289 Erika Pollmann Germany Athletics 1944
290 Dave Popejoy United States Athletics 1972
291 Iva Prandzheva Bulgaria Athletics 1972
292 Yelena Produnova Russia Gymnastics 1980
293 Purevjavyn Önörbat Mongolia Wrestling 1988
294 Bahadur Chettri Ram India Football 1937 2000
295 Cristobal Ramas Philippines Basketball 1935
296 Mohamed Ajfan Rasheed Maldives Badminton 1990
297 Abdul Rashid Pakistan Athletics 1979
298 Teppo Rastio Finland Ice Hockey 1934
299 Julien Regnier-Lafforgue France Freestyle Skiing 1979
300 Heidi Reineck West Germany Swimming 1952
301 Anouk Renière-Lafrenière Canada Synchronized Swimming 1983
302 Patricia Rivas El Salvador Shooting 1980
303 Albert Robbe Belgium Boxing 1916
304 Joe Rodan Fiji Athletics 1951
305 Lennart Roslund Sweden Sailing 1946
306 Hermann Roßmann Germany Art Competitions 1902 1985
307 Nicolas Rostoucher France Swimming 1981
308 Michael Roth West Germany Handball 1962
309 Ulrich Roth West Germany Handball 1962
310 Claudiu Rusu Romania Water Polo 1949
311 Hans Ruwoldt Germany Art Competitions 1891 1969
312 Semyon Rzhishchin Soviet Union Athletics 1933 1986
313 Walter Sachs Germany Ice Hockey 1891
314 David Saldadze Ukraine, Uzbekistan Wrestling 1978
315 Laura Sallés Andorra Judo 1986
316 Ikaji Salum Tanzania Athletics 1967
317 Austin Savage Great Britain Hockey 1940
318 Leonardo Schianchi Italy Baseball 1960
319 Nate Schierholtz United States Baseball 1984
320 Josef Schmid West Germany Athletics 1953
321 Rudi Schumann East Germany Volleyball 1947
322 Werner Schweizer Switzerland Rowing 1916
323 Max Sciandri Great Britain Cycling 1967
324 Yavuz Selekman Turkey Wrestling 1937
325 Uroš Šerbec Slovenia Handball 1968
326 Alain Sergile Haiti Swimming 1972
327 Mohammed Shaween Saudi Arabia Athletics 1986
328 Shi Na China Athletics 1981
329 Fyodor Shutkov Soviet Union Sailing 1924 2001
330 Dar'ia Shytko Ukraine Shooting 1986
331 Sin Su-Jong South Korea Swimming 1988
332 Sohan Singh India Athletics 1930
333 Dmitry Sivakov Belarus Athletics 1983
334 Todd Skipworth Australia Rowing 1985
335 Florin Slăvei Romania Water Polo 1951
336 Jamie Smith New Zealand Hockey 1965
337 Gøril Snorroeggen Norway Handball 1985
338 Yelena Sokolova Russia Figure Skating 1980
339 Bertil Sollevi Sweden Weightlifting 1956
340 Chizuru Soneta Japan Cross Country Skiing 1978
341 Song Jae-Geun South Korea Short Track Speed Skating 1974
342 Jožef Šoti Serbia and Montenegro Canoeing 1972
343 Nikolay Stasenko Belarus Ice Hockey 1987
344 Eleftherios Stefanoudakis Greece Weightlifting 1949
345 Martin Steinegger Switzerland Ice Hockey 1972
346 Walter Steiner Switzerland Ski Jumping 1951
347 Ron Stevens Netherlands Canoeing 1959
348 Stoyan Stoyanov Bulgaria Rowing 1956
349 Petar Stoychev Bulgaria Boxing 1946
350 Frank Juul Strømbo Denmark Weightlifting 1963
351 Kip Sundgaard United States Ski Jumping 1956
352 Kati Sundqvist-Venäläinen Finland Cross Country Skiing 1975
353 Mieke Suys Belgium Triathlon 1968
354 Fusashige Suzuki Japan Athletics 1914 1945
355 Tomas Svensson Sweden Handball 1968
356 Ferenc Szamosi Hungary Ice Hockey, Hockey 1915 1968
357 Robert Szopiński Poland Ice Hockey 1961
358 Karolina Sztokfisz Poland Snowboarding 1989
359 Yasutoshi Tagami Japan Sailing 1934
360 Kuisma Taipale Finland Cross Country Skiing 1970
361 Yoshitaka Takeda Japan Gymnastics 1911 1943
362 Sergey Tarasov Russia Biathlon 1965
363 Hellmut Theimer Austria Water Polo 1928
364 Albert Thompson Ireland Shooting 1952
365 Tommy Thomson Canada Athletics 1895 1971
366 Anatoliy Tkachuk Soviet Union Rowing 1937
367 Víctor Tomás Spain Handball 1985
368 Zuzana Tomas Slovakia Athletics 1977
369 Adam Tomasiak Poland Rowing 1953
370 Martin Toporek Austria Athletics 1961
371 Reinier Torres Cuba Canoeing 1990
372 Luca Toso Italy Athletics 1964
373 Claude Toukéné-Guébogo Cameroon Athletics 1975
374 Yakov Toumarkin Israel Swimming 1992
375 Arbi Trab Tunisia Weightlifting 1965
376 Kassim Traoré Mali Boxing 1966
377 Paolo, Prince Trubetskoy Russia Art Competitions 1866 1938
378 Kerstin Tzscherlich Germany Volleyball 1978
379 Fulvio Valbusa Italy Cross Country Skiing 1969
380 Franco Valle Italy Boxing 1940 2003
381 Amy Van Dyken United States Swimming 1973
382 Michel Viaud France Rowing 1940
383 Cristina Vitali Italy Shooting 1975
384 Stephanie Vogt Liechtenstein Tennis 1990
385 Herb Vollmer United States Water Polo 1895 1961
386 Adrie Voorting Netherlands Cycling 1931 1961
387 Chris Vythoulkas Bahamas Swimming 1984
388 Wilson Waigwa Kenya Athletics 1949
389 Wang Wei China Ice Hockey 1977
390 Wang Yinhang China Athletics 1977
391 Mark Warnecke West Germany, Germany Swimming 1970
392 Wei Qiuxiang China Handball 1986
393 Majvor Welander Sweden Swimming 1950 2016
394 Stefan Wenz West Germany Swimming 1957
395 Erik Wesdorp Netherlands Rowing 1947
396 Mary Wesselhoeft United States Art Competitions 1873 1971
397 Blayne Wikner South Africa Cycling 1972
398 Allen Woodring United States Athletics 1898 1982
399 Uwe Wünsch East Germany Cross Country Skiing 1963
400 Ingrid Yahoska Nicaragua Athletics 1994
401 Tsuyoshi Yanagidate Japan Swimming 1957
402 Olena Yanovska Ukraine Athletics 1990
403 Ivan Yarmysh Soviet Union Athletics 1925 1990
404 Yuliya Yelistratova-Sapunova Ukraine Triathlon 1988
405 Yernar Yerimbetov Kazakhstan Gymnastics 1980
406 Yong Fujun China Archery 1981
407 Yun Byeong-Hui South Korea Rhythmic Gymnastics 1976
408 George Yvon Great Britain Diving 1887 1957
409 Hanna Zajc Sweden Taekwondo 1987
410 Lubomír Zajíček Czechoslovakia Volleyball 1946 2013
411 Gerd Zaunschirm Austria Bobsleigh 1955
412 Leonid Zayko Soviet Union Volleyball 1948
413 Paige Zemina United States Swimming 1968
414 Zhao Yingying China Athletics 1986
415 Aleksey Zinovyev Russia Swimming 1990
416 Kristaps Zvejnieks Latvia Alpine Skiing 1992
417 Dominik Życki Poland Sailing 1974