You Are Here > > > Athletes Born on December 9

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on December 9

December 8 ▪ December 9 ▪ December 10 ▪ 

318 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Tamila Abasova Russia Cycling 1982
2 Fabio Acevedo Colombia Cycling 1949
3 Héctor Acosta Argentina Cycling 1933
4 James Addy Ghana Athletics 1939 2009
5 Herman Adlerberg Russia Sailing 1890
6 Facundo Aguirre Argentina Alpine Skiing 1985
7 Diego Aguirregomezcorta Argentina Rowing 1974
8 Nataliya Alimova Russia Volleyball 1978
9 Nicolas Alnoudji Cameroon Football 1979
10 Marielle Amant France Basketball 1989
11 Kurt Angle United States Wrestling 1968
12 Masayo Aoki Japan Swimming 1935
13 Helle Aro Finland Athletics 1960
14 Abraham Assefa Ethiopia Athletics 1972
15 Lesley Attwell Canada Softball 1971
16 Astrid Ayling Great Britain Rowing 1951
17 Hans Baars-Lindner Germany Sailing 1925 2014
18 Aleksandr Babchenko Kyrgyzstan Shooting 1971
19 Manuchehr Bahmani Iran Boxing 1951
20 Igor Bakalov Soviet Union Shooting 1939 1992
21 Robert Bakker Netherlands Rowing 1962
22 Jaša Bakov Yugoslavia Athletics 1906 1974
23 Pamenos Ballantyne Saint Vincent and the Grenadines Athletics 1973
24 Andrei Barabaș Romania Athletics 1937
25 Daundre Barnaby Canada Athletics 1990 2015
26 Mariya Barykina Russia Ice Hockey 1973
27 Aron Baynes Australia Basketball 1986
28 Josef Bělohradský Czechoslovakia Basketball 1926 2006
29 Toni Bernadó Andorra Athletics 1966
30 Risto Björlin Finland Wrestling 1944
31 Peter Blangé Netherlands Volleyball 1964
32 Adelaide Boddam-Whetham Great Britain Archery 1860 1954
33 Detlef Bothe East Germany Canoeing 1957
34 Filippo Bottino Italy Weightlifting 1888 1969
35 Aage Brix United States Football 1894 1963
36 Petr Bříza Czechoslovakia, Czech Republic Ice Hockey 1964
37 Lanny Buck United States Hockey 1901 1974
38 Ivan Burchin Bulgaria Canoeing 1952
39 Stefan Burkart Switzerland Athletics 1957
40 Bob Buzzard United States Wrestling 1942
41 Asle Bækkedal Norway Athletics 1896 1952
42 Christopher Campbell Ireland Art Competitions 1908 1972
43 Milt Campbell United States Athletics 1933 2012
44 Judy Canty Australia Athletics 1950
45 Alejandra Carbone Argentina Fencing 1975
46 Nicola Cassidy Ireland Equestrianism 1955
47 Margalit'a Chakhnashvili Georgia Tennis 1982
48 Sergo Chakhoyan Armenia, Australia Weightlifting 1969
49 Chao Chih-Kuo Chinese Taipei Athletics 1972
50 Meyrick Chapman Great Britain Athletics 1886 1969
51 Mogens Christensen Norway Luge 1929
52 Jan Chtiej Poland Cycling 1937
53 Aleksander Cichoń Poland Wrestling 1958
54 Osvaldo Codaro Argentina Water Polo 1930
55 Maria Consolata Collino Italy Fencing 1947
56 Chris Commons Australia Athletics 1950
57 Mihai Coste Romania Volleyball 1938
58 Kalle Coster Netherlands Sailing 1982
59 Renzo Cramerotti Italy Athletics 1947
60 Bertha Crowther Great Britain Athletics 1921 2007
61 Pedro Cruz Mozambique Swimming 1966
62 Wolfgang Danne West Germany Figure Skating 1941
63 Neslihan Darnel Turkey Volleyball 1983
64 Lauro De Bosis Italy Art Competitions 1901 1931
65 Nathalie De Vos Belgium Athletics 1982
66 Paul Delheid Belgium Hockey 1909
67 Aleksej Demjanov Croatia Gymnastics 1973
68 Ulrike Deppe West Germany Canoeing 1953
69 Ivan Dimitrov Bulgaria Shooting 1973
70 Stefan Dimitrov Bulgaria Weightlifting 1957 2011
71 Tom Dooley United States Athletics 1945
72 Wilson dos Santos Brazil Athletics 1954
73 Andrzej Dostatni Poland Figure Skating 1966
74 Sunil Dutt India Wrestling 1967
75 Michelle Engelsman Australia Swimming 1979
76 Marius Eriksen Norway Gymnastics 1886 1950
77 Ester Brazil Football 1982
78 Jean-Noël Fagot France Speed Skating 1958
79 Mbarika Fall Senegal Basketball 1970
80 Rogelio Famatid Philippines Wrestling 1943
81 Konrad Fehr Switzerland Hockey 1910
82 Paulino Ferrer Venezuela Athletics 1926 2013
83 Mardy Fish United States Tennis 1981
84 Daniel Franck Norway Snowboarding 1974
85 Dragan Gagić Yugoslavia Gymnastics 1935
86 Pedro García Spain Water Polo 1968
87 Arianna Garibotti Italy Water Polo 1989
88 Francisco Garrigós Spain Judo 1994
89 Gastón Gaudio Argentina Tennis 1978
90 Oliver Geissmann Liechtenstein Shooting 1978
91 Holger Geschwindner West Germany Basketball 1945
92 Mohamed Ghaloum Kuwait Fencing 1965
93 Sverre Gillebo Norway Fencing 1912 1971
94 Alex Giorgi Italy Alpine Skiing 1957
95 Ernesto González Nicaragua Boxing 1957
96 Juan González Guatemala Judo 1967
97 Sarah Goss New Zealand Rugby Sevens 1992
98 Peter Gradin Sweden Ice Hockey 1958
99 Ken Gray Jamaica Athletics 1962
100 Yevdokia Grechishnikova Russia Modern Pentathlon 1982
101 Paul Greene Australia Athletics 1972
102 Richard Gregg Great Britain Hockey 1883 1945
103 Ruth Grulkowski United States Gymnastics 1930 2012
104 Sergey Gusev Soviet Union Swimming 1947
105 Tadesse Haile Ethiopia Boxing 1952
106 Ruth Halbsguth Germany Swimming 1916 2003
107 Reiner Hanschke Germany Hockey 1940 2015
108 Kateřina Hanušová-Nash Czech Republic Cycling, Cross Country Skiing 1977
109 Christina Hardekopf Argentina Diving 1940
110 Arie Hassink Netherlands Cycling 1950
111 Johnny Hellström Sweden Diving 1941 1962
112 Mathew Helm Australia Diving 1980
113 Ryder Hesjedal Canada Cycling 1980
114 Aribert Heymann Germany Hockey 1898 1946
115 Mike Holland United States Ski Jumping 1961
116 Jack Holloway Great Britain Athletics 1878 1950
117 Ernst Hollstein Germany Football 1886 1950
118 Henry Homburger United States Bobsleigh 1902 1950
119 Hong Yeong-Seung South Korea Fencing 1962
120 René Hoppe Germany Bobsleigh 1976
121 Iwao Horiuchi Japan Wrestling 1941
122 Sophia Hunter Jamaica Athletics 1964
123 Oluf Husted-Nielsen Denmark Gymnastics 1888 1972
124 Hwang He-Suk North Korea Volleyball 1945
125 Nick Hysong United States Athletics 1971
126 François Imbeau-Dulac Canada Diving 1990
127 Christophe Impens Belgium Athletics 1969
128 Mariana Ionescu Romania Volleyball 1949
129 David James United States Sailing 1949
130 Mandy James United States Rhythmic Gymnastics 1978
131 Helen Jamieson Great Britain Alpine Skiing 1946
132 Jan Jankowicz Poland Gymnastics 1932
133 Stanislav Jarábek Czechoslovakia Football 1938
134 Ji Liping China Swimming 1988
135 Sheryl Johnson United States Hockey 1957
136 Norman Jones Bermuda Sailing 1923 1995
137 Raoul Josset France, United States Art Competitions 1899 1957
138 Caryn Kadavy United States Figure Skating 1967
139 Ventseslav Kanchev Bulgaria Rowing 1953
140 Aleksandar Karakašević Serbia and Montenegro, Serbia Table Tennis 1975
141 Valentyna Karpenko Ukraine Cycling 1972
142 Oleg Khandayev Unified Team Hockey 1964
143 Kim Kum-Ok North Korea Athletics 1988
144 Kim Sam-Seok South Korea Hockey 1980
145 Mikal Kirkholt Norway Cross Country Skiing 1920 2012
146 Willi Kirschner Romania Handball 1911 1994
147 Szilárd Kiss Hungary Athletics 1975
148 Hannes Kolehmainen Finland Athletics 1889 1966
149 Radim Koloušek Czechoslovakia Alpine Skiing 1941
150 Sergey Komarov Russia Alpine Skiing 1983
151 Tine Kongsholm Denmark Alpine Skiing 1969
152 Herbert Koschel Germany Athletics 1921 1980
153 Eetu Kostamo Finland Gymnastics 1893 1971
154 Jesper Thusgård Kristiansen Denmark Rowing 1966
155 Adam Królikiewicz Poland Equestrianism 1894 1966
156 Evert Kroon Netherlands Antilles Swimming 1966
157 Oleksiy Kruhliak Ukraine Fencing 1975 2017
158 Ludwig Kunstmann Germany Art Competitions 1877 1961
159 Martín Kutscher Uruguay Swimming 1984
160 Mart Kuusik Russia Rowing 1877 1965
161 Francesco La Rosa Italy Football 1926
162 Marion Laborde France Basketball 1986
163 Salvatore Laudani Italy Weightlifting 1947
164 Dezső Lemhényi Hungary Water Polo 1917 2003
165 Silvia Lesoil Norway Fencing 1975
166 Greg Lewis Australia Athletics 1946
167 Buster Logan United States Cycling 1914 2002
168 Anika Lorenz Germany Sailing 1990
169 Astrid Lødemel Norway Alpine Skiing 1971
170 Ma Jong-U North Korea Football 1947
171 Fiona MacDonald Great Britain Curling 1974
172 John MacDonald New Zealand Canoeing 1965
173 David Madzhar Bulgaria Alpine Skiing 1920
174 Ahmed Magdy Egypt Football 1989
175 Géo Malfait France Athletics 1878 1946
176 Georges Mandjeck Cameroon Football 1988
177 Yana Manuylova Ukraine Athletics 1971
178 Federico Marietti Italy Basketball 1925
179 Janet Marlow Great Britain Athletics 1958
180 McKayla Maroney United States Gymnastics 1995
181 Manuel Mateos Mexico Weightlifting 1950
182 Pedro Matrona Netherlands Antilles Football 1927
183 Yoshiko Matsumura Japan Volleyball 1941
184 José Mazzini Peru Cycling 1909
185 Mark McMorris Canada Snowboarding 1993
186 Guy Melville New Zealand Rowing 1968
187 Robert Mills Canada Rowing 1957
188 Tamás Mocsai Hungary Handball 1978
189 Ashleigh Moolman-Pasio South Africa Cycling 1985
190 Luc Albert Moreau France Art Competitions 1882 1948
191 Minori Mori Japan Athletics 1957
192 Pol Moya Andorra Athletics 1996
193 Hiroyuki Nakano Japan Athletics 1988
194 Keiko Namai Japan Basketball 1951
195 Petr Nedvěd Canada, Czech Republic Ice Hockey 1971
196 Pertti Nieminen Finland Ice Hockey 1936 2016
197 Vénuste Niyongabo Burundi Athletics 1973
198 Martin Nordenström Sweden Fencing 1888 1945
199 Christy O'Brien Ireland Rowing 1949
200 Aleksi Ojala Finland Athletics 1992
201 Keisuke Okuno Japan Swimming 1965
202 Andrea Olaya Colombia Wrestling 1994
203 Leonard Ong Singapore Sailing 1992
204 László Orbán Hungary Boxing 1949 2009
205 Manuel Ordovas Spain Equestrianism 1912 1999
206 Kurt Ott Switzerland Cycling 1912 2001
207 Dragan Pantelić Yugoslavia Football 1951
208 Mario Paonessa Italy Rowing 1990
209 Park Byung-Chul South Korea Cross Country Skiing 1972
210 Keri-Anne Payne Great Britain Swimming 1987
211 Carl Pedersen Denmark Football 1883 1967
212 Pablo Peralta Argentina Volleyball 1979
213 Hélène Persson Sweden Figure Skating 1966
214 Christian Pfannberger Austria Cycling 1979
215 Dina Phalula South Africa Athletics 1983
216 Gary Piantedosi United States Rowing 1954
217 Bartosz Piasecki Norway Fencing 1986
218 Diana Pickler United States Athletics 1983
219 Ben Pon Netherlands Shooting 1936
220 Joan Lluís Pons Spain Swimming 1996
221 Richard Powell Australia Rowing 1960
222 Polly Powrie New Zealand Sailing 1987
223 Menotti Pozzacchio Luxembourg Weightlifting 1906 1974
224 Cosme Prenafeta Spain Volleyball 1971
225 Miroslav Proft Czechoslovakia Shooting 1923 2011
226 Thomas Raddall Great Britain Shooting 1876 1918
227 Mojca Rataj Bosnia and Herzegovina Alpine Skiing 1979
228 Lázaro Reinoso Cuba Wrestling 1969
229 Maria Rentoumi Greece Fencing 1981
230 Ariel Rittenhouse United States Diving 1990
231 Jorge Rivera Puerto Rico Basketball 1973
232 Julio Alberto Rodas Guatemala Football 1966
233 Maikro Romero Cuba Boxing 1972
234 Ute Rührold East Germany Luge 1954
235 Gösta Runö Sweden Modern Pentathlon 1896 1922
236 Rob Rusnov Canada Archery 1973
237 Johannes Rydzek Germany Nordic Combined 1991
238 Kebede Sahilu Ethiopia Boxing 1955
239 Naoko Sakurai Japan Equestrianism 1953
240 Samphon Mao Cambodia Athletics 1949
241 María Santana Cuba Softball 1963
242 Carlos Santiago Puerto Rico Judo 1977
243 Fabrice Santoro France Tennis 1972
244 Abdoulaye Sarr Senegal Athletics 1947
245 Armand Savoie Canada Boxing 1929 1988
246 Suthasini Sawettabut Thailand Table Tennis 1994
247 Vera Schäferkordt Germany Swimming 1924
248 Torsten Schmidt Germany Athletics 1974
249 Édouard Schmoll France Gymnastics 1889
250 Matjaž Sekelj Yugoslavia Ice Hockey 1960
251 Mariya Shekirova Uzbekistan Judo 1988
252 Abraham Shneior Israel Basketball 1928 1998
253 Sin Myong-Su North Korea Gymnastics 1966
254 Gagan Ajit Singh India Hockey 1980
255 Tarsem Singh India Hockey 1946 2005
256 Jerzy Skolimowski Poland Rowing, Art Competitions 1907 1985
257 Jaroslava Slavíčková Czechoslovakia Swimming 1953
258 Hendrik Smits Netherlands Rowing 1907 1976
259 Laura Smulders Netherlands Cycling 1993
260 Emil Snider United States Athletics 1907 1977
261 Humberto Solano Costa Rica Cycling 1944 2010
262 Song Weilong China Short Track Speed Skating 1989
263 Ondřej Sosenka Czech Republic Cycling 1975
264 Goran Šošić Slovenia Sailing 1962
265 Irena Soukupová Czechoslovakia Rowing 1964
266 Metka Sparavec Slovenia Swimming 1978
267 Ben Staartjes Netherlands Sailing 1928 2014
268 Marvin Stalder United States Rowing 1905 1982
269 Ken Stanford Ireland Shooting 1937
270 Ernst Steinhauer Germany Canoeing 1925 2005
271 Elfriede Steurer Austria Athletics 1924
272 Nikola Stipanicev Yugoslavia Rowing 1936
273 Patrik Sundberg Sweden Freestyle Skiing 1975
274 Václav Sůva Czechoslovakia Bobsleigh 1949
275 Bastian Swillims Germany Athletics 1982
276 Sharon Tavengwa Zimbabwe Athletics 1983
277 Ottó Temesvári Hungary Basketball 1934
278 Tsholofelo Thipe South Africa Athletics 1986
279 Yevgeny Tsurkin Belarus Swimming 1990
280 Sergey Tsybenko Kazakhstan Speed Skating 1973
281 Einārs Tupurītis Latvia Athletics 1973
282 Jesús Turró Spain Sailing 1952
283 Aiko Uemura Japan Freestyle Skiing 1979
284 Tomeju Uruma Japan Speed Skating 1902 1999
285 Lotte van Beek Netherlands Speed Skating 1991
286 Pierre Van Reysschoot Belgium Ice Hockey 1906 1966
287 Emmanuel Vanluchene Belgium Swimming 1992
288 Daniel Velez Puerto Rico Swimming 1983
289 Inmaculada Vicent Spain Judo 1967
290 Lena Videkull Sweden Football 1962
291 Pentti Vikström Finland Archery 1951
292 Flavio Villavicencio Cuba Weightlifting 1964
293 Veronika Vítková Czech Republic Biathlon 1988
294 Leonid Volkov Soviet Union Ice Hockey 1934 1995
295 Alberto Volpi Italy Cycling 1962
296 Carl von Moers Germany Equestrianism 1871 1957
297 Anastasiya Vozniak Ukraine Rhythmic Gymnastics 1998
298 Kauko Wahlsten Finland Rowing 1923 2001
299 Rhonda Watkins Trinidad and Tobago Athletics 1987
300 Miriam Welte Germany Cycling 1986
301 Simon Werro Switzerland Canoeing 1989
302 Krzysztof Wesołowski Poland Athletics 1956
303 Polly Whittier United States Golf 1876 1946
304 Harvey Wilson New Zealand Equestrianism 1949
305 Peter Wilson Great Britain Curling 1961
306 Jean-Pierre Windal France Hockey 1936
307 Harold Winter Germany Art Competitions 1887 1969
308 Max Wirth Switzerland Cycling 1930
309 Won Jeong-Sik South Korea Weightlifting 1990
310 Ian Wright New Zealand Rowing 1961
311 Lorenzo Wright United States Athletics 1926 1972
312 Chris Yan Australia Table Tennis 1988
313 Yao Yan China Badminton 1974
314 Saburo Yokomizo Japan Athletics 1939
315 Zdravka Yordanova Bulgaria Rowing 1950
316 Olga Zabugina-Moroz Belarus Archery 1966
317 Peter Znenahlik Austria Ice Hockey 1963
318 Luka Žvižej Slovenia Handball 1980