You Are Here > > > Athletes Born on November 9

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on November 9

November 8 ▪ November 9 ▪ November 10 ▪ 

327 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Fawaz Al-Ahmad Kuwait Football 1969
2 Atakan Alaftargil Turkey Alpine Skiing 1976
3 Salvador Alanís Mexico Athletics 1912
4 Arsad Alpad Philippines Swimming 1910
5 Maël Ambonguilat Gabon Swimming 1997
6 Ewa Ambroziak Poland Rowing 1950
7 Mobange Amisi Congo (Kinshasa) Cycling 1964
8 Emanuel Andrade Venezuela Equestrianism 1996
9 Eleni Andriola Greece Rhythmic Gymnastics 1986
10 Romina Armellini Italy Swimming 1984
11 Chris Arrowsmith Great Britain Canoeing 1966
12 Yeliz Ay Turkey Athletics 1977
13 Sarah Banting Australia Rowing 1993
14 Gerard Barcia Andorra Shooting 1963
15 Romain Bardet France Cycling 1990
16 António Basto Portugal Swimming 1945
17 Bayanjavyn Damdinjav Mongolia Biathlon, Cross Country Skiing 1935
18 Paul Bebey Cameroon Football 1986
19 Liliane Becker Luxembourg Gymnastics 1942 1981
20 B. J. Bedford United States Swimming 1972
21 Nigusse Bekele Ethiopia Athletics 1959
22 Aleksandr Belov Soviet Union Basketball 1951 1978
23 Robert Belza Czechoslovakia Weightlifting 1926
24 Maurice Benn Great Britain Athletics 1946
25 Mette Bergmann Norway Athletics 1962
26 Alfons Bērziņš Latvia Speed Skating 1916 1987
27 Scott Bianco Canada Wrestling 1967
28 Billy Bilsland Great Britain Cycling 1945
29 Stelios Bismbas Greece Athletics 1968
30 Eddie Blay Ghana Boxing 1937 2006
31 Liudmyla Blonska Ukraine Athletics 1977
32 Dee Boeckmann United States Athletics 1906 1989
33 Kerstin Bohman Sweden Gymnastics 1914 2005
34 Andy Brehme West Germany Football 1960
35 Luis Brignoni Puerto Rico Basketball 1953
36 Alhassan Brimah Ghana Boxing 1937
37 Lawrence Brittain South Africa Rowing 1990
38 Auguste Broos Belgium Athletics 1894 1954
39 Phil Brown Canada Alpine Skiing 1991
40 Olga Brusnikina Russia Synchronized Swimming 1978
41 Pongsiree Bunluewong Thailand Equestrianism 1984
42 Juan Carlos Cabrera Mexico Rowing 1991
43 Rafael Cadalso Cuba Shooting 1914 1968
44 Francisco Calamita Spain Swimming 1922 2007
45 Zulia Calatayud Cuba Athletics 1979
46 Waldemar Califf Sweden Shooting 1936
47 Kent Callister Australia Snowboarding 1995
48 Michael Campbell Jamaica Athletics 1978
49 Mircea Carp Romania Sailing 1952
50 Javier Carrión Spain Rugby Sevens 1990
51 Suzana Ćebić Serbia Volleyball 1984
52 Matthew Chau Australia Badminton 1994
53 Christopher Chavasse Great Britain Athletics 1884 1962
54 Noel Chavasse Great Britain Athletics 1884 1917
55 Choi Yeong-Bae South Korea Speed Skating 1938
56 Kali Christ Canada Speed Skating 1991
57 Viktor Chukarin Soviet Union Gymnastics 1921 1984
58 Cummin Clancy Ireland Athletics 1922 2013
59 Timicka Clarke Bahamas Athletics 1980
60 Alice Coachman United States Athletics 1923 2014
61 Georg Comploi Italy Ice Hockey 1968
62 Enzo Contegno Italy Shooting 1927
63 Charles Crahay Belgium Fencing 1889
64 Guillermo Cuello Argentina Athletics 1940
65 Stephen Cullen Ireland Swimming 1970
66 Luca Cupido United States Water Polo 1995
67 Laura Curione Italy Bobsleigh 1988
68 Mark Dalton Australia Basketball 1964
69 Mickaël Damian France Athletics 1969
70 Marcus Daniell New Zealand Tennis 1989
71 Egil Danielsen Norway Athletics 1933
72 Dmitry Dashchinsky Belarus Freestyle Skiing 1977
73 Errol Davis South Africa Baseball 1978
74 Théo-Léo De Smet Belgium Water Polo 1917
75 Gauthier de Tessières France Alpine Skiing 1981
76 Arie de Vroet Netherlands Football 1918 1999
77 Solangie Delgado Colombia Rugby Sevens 1989
78 Frédéric Delpla France Fencing 1964
79 Eugen Deutsch Germany Weightlifting 1907 1945
80 Lutuma Diabateza Congo (Kinshasa) Boxing 1962
81 Roland Dickgießer West Germany Football 1960
82 Nelson Diebel United States Swimming 1970
83 Ike Diogu Nigeria Basketball 1983
84 Bill Dixon Australia Rowing 1912
85 Rudolf Dombi Hungary Canoeing 1986
86 Walter Drumheller United States Athletics 1878 1958
87 Andy Drzewiecki Great Britain Weightlifting 1947
88 Mien Duchateau Netherlands Athletics 1904 1999
89 Vincent Duncker Germany Athletics 1884
90 Florentin Durand France Ski Jumping 1982
91 Markus Ebner Germany Snowboarding 1970
92 Bernard Edmunds United States Golf 1868 1930
93 Heywood Edwards United States Wrestling 1905 1941
94 Lionel Edwards Great Britain Art Competitions 1878 1966
95 Debra Edwards-Armstrong United States Athletics 1954
96 Tsukasa Endo Japan Athletics 1961
97 Oghenekaro Etebo Nigeria Football 1995
98 Ermanno Fasoli Italy Boxing 1943
99 Arménio Fernandes Angola Athletics 1959
100 Daniel Ferre France Sailing 1962
101 Thos Foley Ireland Alpine Skiing 1979
102 Eduardo Fontecilla Chile Athletics 1929
103 Nouchka Fontijn Netherlands Boxing 1987
104 Kerstin Förster East Germany Rowing 1965
105 Ingrid Föst Germany Gymnastics 1934
106 Nikola Franković Croatia Water Polo 1982
107 Tom Garrigus United States Shooting 1946 2006
108 Audun Garshol Norway Athletics 1951
109 Sandy Gilchrist Canada Swimming 1945
110 Edward Gleason United States Shooting 1869 1944
111 Marie Gnahoré Cote d'Ivoire Athletics 1976
112 Winston Gordon Great Britain Judo 1976
113 Guido Görtzen Netherlands Volleyball 1970
114 Jim Graser Luxembourg Boxing 1914 1979
115 Jamie Greubel United States Bobsleigh 1983
116 Stu Griffing United States Rowing 1926
117 Jonathan Groth Denmark Table Tennis 1992
118 Lúcio Grottone Brazil Boxing 1928 2017
119 Herbert Gruber Austria Bobsleigh 1942
120 Bill Guerin United States Ice Hockey 1970
121 Friðrik Guðmundsson Iceland Athletics 1925 2002
122 Manfred Haake East Germany Rowing 1943
123 Ulla Håkansson Sweden Equestrianism 1937
124 Sven Hannawald Germany Ski Jumping 1974
125 Charlie Harris United States Water Polo 1963
126 Omar Hasanin Syria Cycling 1978
127 John Heap Great Britain Athletics 1907 2000
128 Raymond Heerenveen Netherlands Antilles Athletics 1948
129 Rob Hellstrom New Zealand Rowing 1977
130 Rainer Hennes West Germany Canoeing 1942
131 László Hídvéghy Hungary Speed Skating 1910 1989
132 Twila Hinkle United States Cross Country Skiing 1954
133 Henri Hollanders Belgium Basketball 1922 1995
134 Richard Höller Austria Sailing 1958
135 Carlos Honorato Brazil Judo 1974
136 Fredrik Hultén Sweden Rowing 1966 1997
137 Frederik Hviid Spain Swimming 1974
138 Arne Høyer Denmark Canoeing 1928 2010
139 Khasan Isaev Bulgaria Wrestling 1952
140 George Issabeg Iran Boxing 1930
141 Mirjam Jaeger Switzerland Freestyle Skiing 1982
142 Jadranka Jez Austria Handball 1960
143 Jia Xiuquan China Football 1963
144 Egon Johansen Denmark Hockey 1919 1999
145 Frankie Jones Great Britain Rhythmic Gymnastics 1990
146 Abdul Khalik Juad Iraq Weightlifting 1930
147 Daiki Kamikawa Japan Judo 1989
148 Kang Myong-Suk North Korea Gymnastics 1965
149 Houssine Kharja Morocco Football 1982
150 Marcelina Kiala Angola Handball 1979
151 Anja Kluge East Germany Rowing 1964
152 Walter Knabenhans Switzerland Rowing 1929
153 Keiji Kojima Japan Cycling 1969
154 Flemming Kristiansen Denmark Hockey 1940
155 Sarapong Kumsup Thailand Athletics 1970
156 Kuo Cheng-Wei Chinese Taipei Archery 1983
157 Petra Kurbjuweit West Germany Gymnastics 1956
158 Rustam Kuvatov Kazakhstan Athletics 1977
159 Sean Langmuir Great Britain Alpine Skiing 1967
160 Kathinka Larsen Great Britain Diving 1905 1999
161 Mervil Larson United States Canoeing 1940
162 Mari Laukkanen Finland Biathlon, Cross Country Skiing 1987
163 Bryan Lawrence Great Britain Equestrianism 1873 1949
164 Pierre Leboucher France Sailing 1980
165 Bradley Lewis United States Rowing 1954
166 Kaare Lien Canada Ski Jumping 1935
167 Ed Lindberg United States Athletics 1886 1978
168 Sten Lindberg Australia Baseball 1973
169 Paul Litjens Netherlands Hockey 1947
170 Liu Jun China Badminton 1968
171 Luís Lobo Argentina Tennis 1970
172 Emilio López Spain Equestrianism 1892 1958
173 Gaby López Mexico Golf 1993
174 Steven Lopez United States Taekwondo 1978
175 Arturo Maffei Italy Athletics 1909 2006
176 Roland Magnenat Switzerland Weightlifting 1922
177 Bishnu Malakar Nepal Boxing 1959
178 Dora Maldonado Honduras Judo 1970
179 Dominique Maltais Canada Snowboarding 1980
180 Gustavo Manzur El Salvador Wrestling 1959
181 Marcelinho Brazil Volleyball 1974
182 Raúl Martínez Argentina Fencing 1926
183 Haralds Marvē Latvia Shooting 1900 1983
184 Jimmy Massallay Sierra Leone Athletics 1952
185 Vita Matīse Latvia Sailing 1972
186 Viktor Matviyenko Soviet Union Football 1948
187 Erin McLean Canada Softball 1985
188 Clarence McNutt United States Canoeing 1907 1972
189 Yulitza Meneses Cuba Canoeing 1985
190 Inessa Merkulova Russia Equestrianism 1964
191 Malcolm Milne Australia Alpine Skiing 1948
192 Tekeste Mitiku Ethiopia Athletics 1961
193 Davit Modzmanashvili Georgia Wrestling 1986
194 Katie Monahan United States Alpine Skiing 1972
195 Wael Fahim Mostafa Egypt Hockey 1964
196 Raul Must Estonia Badminton 1987
197 Réka Nagy Hungary Swimming 1986
198 Aleksandar Nanev Bulgaria Wrestling 1958
199 Kriengkrai Narom Thailand Athletics 1964
200 Jorge Neira Spain Water Polo 1964
201 Zsolt Németh Hungary Athletics 1971
202 Otto Neumüller Austria Canoeing 1908
203 Nooralotta Neziri Finland Athletics 1992
204 Nguyễn Thị Ánh Viên Vietnam Swimming 1996
205 Mike Nicholson Zimbabwe Shooting 1973
206 Jamie Nicolson Australia Boxing 1971 1994
207 Maurice Nkamden Cameroon Judo 1951
208 Petrus Nouwens Netherlands Archery 1866 1948
209 Abelardo Olivier Italy Fencing 1877 1951
210 Serhiy Olizarenko Soviet Union Athletics 1954
211 Larisa Olkhina Kazakhstan Water Polo 1968
212 Ib Olsen Denmark Rowing 1929 2009
213 Noelia Oncina Spain Handball 1976
214 Lombardo Ontiveros Mexico Beach Volleyball 1983
215 Yaima Ortíz Cuba Volleyball 1981
216 Antonietta Paoli Pogliani Italy Art Competitions 1886 1956
217 Park Cheong-Sam South Korea Judo 1946
218 Park Seon-Chul South Korea Volleyball 1973
219 Park Sin-Heung South Korea Hockey 1968
220 Arantxa Parra Spain Tennis 1982
221 Inène Pascal-Pretre France Rowing 1985
222 Leah Pells Canada Athletics 1964
223 Fiona Pennie Great Britain Canoeing 1982
224 Tuuli Petäjä Finland Sailing 1983
225 Franc Peternel Yugoslavia Shooting 1932
226 Fabrice Piazzini Switzerland Ski Jumping 1965
227 Jana Pittman Australia Athletics, Bobsleigh 1982
228 Josef Polig Italy Alpine Skiing 1968
229 Tiandra Ponteen Saint Kitts and Nevis Athletics 1984
230 Marioara Popescu-Ciobanu Romania Rowing 1962
231 Qian Hong China Sailing 1971
232 Maurice Racca France Shooting 1922
233 Cosmin Radu Romania Water Polo 1981
234 Chandgi Ram India Wrestling 1937 2010
235 José Ramos Guatemala Judo 1994
236 Viktoras Ražaitis Lithuania Athletics 1907 1990
237 Ahmed Mohamed Reda Egypt Football 1939
238 Viera Řeháková Czechoslovakia Figure Skating 1964
239 Paul Renne United States Biathlon 1939 1970
240 Jorge Ribeiro Portugal Football 1981
241 Jean-Michel Richeux France Cycling 1948
242 Elke Riesenkönig West Germany Rowing 1965
243 Melanie Roche Australia Softball 1970
244 Claude Rohla Luxembourg Archery 1951 2011
245 José Rojas Mexico Basketball 1923
246 Hertha Rosmini Austria Alpine Skiing 1913
247 Carlos Ruíz Cuba Volleyball 1957
248 Ben Rutledge Canada Rowing 1980
249 Bigna Samuel Saint Vincent and the Grenadines Athletics 1965
250 Srđan Savić Yugoslavia Athletics 1931
251 Urs Schärer Switzerland Handball 1970
252 Pedro Serrano Puerto Rico Weightlifting 1931
253 Alexis Sharangabo Rwanda Athletics 1978
254 James Sharpe Netherlands Antilles Athletics 1962
255 Norman Shutt Great Britain Biathlon, Cross Country Skiing 1929
256 Tatyana Shvyganova Soviet Union Hockey 1960
257 Willy Simons Belgium Water Polo 1917 2009
258 Mangal Singh India Archery 1983
259 Ron Skarin United States Cycling 1951
260 Giorgi Skhirt'ladze Soviet Union Wrestling 1932 2008
261 Takehiro Sonohara Japan Athletics 1962
262 Oleksandr Sosnenko Ukraine Figure Skating 1971
263 Yelena Soya Russia Synchronized Swimming 1981
264 Pierre Sprécher France Athletics 1921 2003
265 Dudley Spurling Bermuda Swimming 1913 1986
266 Vane Stojanov Macedonia Athletics 1977
267 Sharon Stouder United States Swimming 1948 2013
268 Bob Stout United States Gymnastics 1925 1981
269 George Strange Canada Rowing 1880 1961
270 Juan-Carlos Sulbaran Netherlands Baseball 1989
271 Simon Sunder Raj India Football 1937
272 Larry Surock United States Football 1930 2007
273 Sergey Suslin Soviet Union Judo 1944
274 Jan Svendsen United States Athletics 1948
275 Stanislav Sventek Czechoslovakia Ice Hockey 1930 1998
276 Ádám Szörényi Hungary Sailing 1977
277 Maki Tabata Japan Speed Skating 1974
278 Zaur Takhushev Russia Weightlifting 1981
279 Kathleen Taylor South Africa Hockey 1984
280 Gerard Tebroke Netherlands Athletics 1949 1995
281 Robert Thach United States Golf 1866 1924
282 Frans Thissen Belgium Rowing 1909
283 Svetlana Tokayev Israel Rhythmic Gymnastics 1979
284 Sebastien Toutant Canada Snowboarding 1992
285 Samachai Trangjaroenngarm Thailand Fencing 1953
286 Hans-Martin Trepp Switzerland Ice Hockey 1922 1970
287 Tse Ying Suet Hong Kong Badminton 1991
288 Lutz Ulbricht West Germany Rowing 1942
289 Mariam Usman Nigeria Weightlifting 1990
290 George Vakakis Australia Weightlifting 1943
291 Robert Van De Weyer Belgium Judo 1945
292 Willem van der Steen Netherlands Athletics 1905 1983
293 Peter Vander Pyl Canada Hockey 1933
294 Harald Vasbotten Norway Wrestling 1893 1973
295 Atilio Vásquez Argentina Canoeing 1959
296 Mihail Velsvebel Soviet Union Athletics 1926 2008
297 Cyrille Verbrugge Belgium Fencing 1866 1929
298 Jorge Vidal Spain Hockey 1943
299 Bounthanom Vongphachanh Laos Swimming 1980
300 Wim Vriend Netherlands Water Polo 1941
301 Albert Walder Italy Cross Country Skiing 1957
302 Wang He China Sailing 1988
303 Markus Wechsler Switzerland Rowing 1960
304 Eloise Wellings Australia Athletics 1982
305 Lucinda Whitty Australia Sailing 1989
306 Ernst Wide Sweden Athletics 1888 1950
307 Marcin Wika Poland Volleyball 1983
308 Taraje Williams-Murray United States Judo 1984
309 Alfred Willommet Switzerland Boxing 1928
310 Petra Wimbersky Germany Football 1982
311 Ryszard Witke Poland Ski Jumping 1939
312 Jürgen Wolf East Germany Cross Country Skiing 1952
313 Trude Wollschläger Germany Swimming 1912 1975
314 Won Ok-Im North Korea Judo 1986
315 Sergiusz Wołczaniecki Poland Weightlifting 1964
316 Maja Włoszczowska Poland Cycling 1983
317 Xu Xianyuan China Sailing 1957
318 Yang Fung Hong Kong Sailing 1968
319 Yeom Dong-Cheol South Korea Weightlifting 1968
320 Markku Yli-Isotalo Finland Wrestling 1952 2011
321 Yuan Shu-Chi Chinese Taipei Archery 1984
322 Maryna Yurchenia Soviet Union Swimming 1959
323 Zhang Yuehong China Volleyball 1975
324 Dimitar Zlatanov Bulgaria Volleyball 1948
325 Dianne Zorn-Rodger New Zealand Athletics 1956
326 Francine Zouga Cameroon Football 1987
327 Ingvild Flugstad Østberg Norway Cross Country Skiing 1990