You Are Here > > > Athletes Born on November 27

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on November 27

November 26 ▪ November 27 ▪ November 28 ▪ 

330 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Adolf Abel Germany Art Competitions 1882 1968
2 Arnaldo Abrantes Portugal Athletics 1986
3 David Abrard France Swimming 1976
4 Stefan Adamczak Poland Athletics 1892 1939
5 Ahmed Al-Hatmi Oman Shooting 1984
6 Konstantin Aladashvili Russia Skeleton 1977
7 Galina Alekseyeva Soviet Union Diving 1946
8 Ejler Allert Denmark Rowing 1881 1953
9 Roberto Altamirano Mexico Canoeing 1944
10 Bruno Alves Portugal Football 1981
11 Mohamed Amir Maldives Athletics 1969
12 Sam Amukun Uganda Athletics 1940 1998
13 An Yeong-Han South Korea Athletics 1917
14 Julio Anderson Guatemala Football 1947
15 Grace Apiafi Nigeria Athletics 1958
16 Eva Arndt-Riise Denmark Swimming 1919 1993
17 Sirop Arslanian Lebanon Cycling 1966
18 Olga Arteshina Russia Basketball 1982
19 Ersin Ayrıksa Turkey Alpine Skiing 1956
20 Valerijonas Balčiūnas Lithuania Football 1904 1984
21 Ian Banbury Great Britain Cycling 1957
22 Batsükhiin Khayankhyarvaa Mongolia Cycling 1958
23 René Battaglia Monaco Weightlifting 1939
24 Lisa Bayliss Great Britain Hockey 1966
25 Monika Beer Switzerland Gymnastics 1968
26 Mohamed Habib Bel Hadj Tunisia Athletics 1972
27 Sabine Belkofer Germany Curling 1967
28 Fernando Bello Portugal Sailing 1931
29 José Beltrão Portugal Equestrianism 1905 1948
30 Petr Beneš Czech Republic Beach Volleyball 1974
31 Jan Berger Czechoslovakia Football 1955
32 Mathieu Bilodeau Canada Athletics 1983
33 Fritz Bleiweiß Germany Athletics 1911 1989
34 Nikolay Bobarenko Soviet Union Cycling 1931 1996
35 Greg Boester United States Ski Jumping 1968
36 Gustaf Boivie Sweden Shooting 1864 1951
37 Barend Bonneveld Netherlands Wrestling 1887 1978
38 Klára Bonyhádi Hungary Handball 1955
39 Paolo Borghi Italy Athletics 1961
40 Jan Bosman Netherlands Judo 1945 1992
41 Cal Bouchard Canada Basketball 1977
42 Jan Bouwman Netherlands Swimming 1935 1999
43 Pablo Brägger Switzerland Gymnastics 1992
44 Ernst Brasche Russia Sailing 1873 1933
45 Otto Breg Austria Bobsleigh 1949 2010
46 Juan Brotto Argentina Cycling 1939 2009
47 Cornelis Brouwer Netherlands Athletics 1900 1952
48 Laura Brown Canada Cycling 1986
49 Dinah Browne United States Virgin Islands Luge 1969
50 Vicente Brugat Spain Water Polo 1947
51 Werner Bühse West Germany Shooting 1951
52 Thomas Byström Sweden Equestrianism 1893 1979
53 Paolo Canedi Italy Bobsleigh 1965
54 Augusto Cantón Argentina Swimming 1928
55 Henry Carr United States Athletics 1942 2015
56 Luis Carrera Spain Hockey 1948
57 Alfred Chalk Great Britain Football 1874 1954
58 Chang Won-Ku Chinese Taipei Judo 1935
59 Cédric Charlier Belgium Hockey 1987
60 Roland Chavigny France Weightlifting 1950
61 Chen Shih-Chieh Chinese Taipei Weightlifting 1989
62 Chi Shu-Ju Chinese Taipei Taekwondo 1982
63 Justin Chikwanda Zambia Boxing 1967
64 Patrick Chila France Table Tennis 1969
65 Margarita Chomakova Bulgaria Fencing 1988
66 Gül Çiray Turkey Athletics 1939
67 Sean Clarkson New Zealand Sailing 1969
68 Olivier Collarini Italy Fencing 1863
69 John Conroy Great Britain Hockey 1928 1985
70 Yidiel Contreras Spain Athletics 1992
71 Ed Cook United States Athletics 1888 1972
72 Luigi Croce Italy Sailing 1940
73 Alfredo Cubías El Salvador Athletics 1945
74 Dražen Dalipagić Yugoslavia Basketball 1951
75 Olga Danilov Israel Short Track Speed Skating 1973
76 Ismaël de Lesseps France Fencing 1871 1915
77 Mario De Negri Italy Athletics 1901 1978
78 Márcio de Oliveira Brazil Athletics 1912 1978
79 Paul De Weert Belgium Rowing 1945
80 Albert Demchenko Unified Team, Russia Luge 1971
81 Giuseppe Dermon Switzerland Cross Country Skiing 1945
82 Aïda Diop Senegal Athletics 1970
83 Hoi Kem Doo Hong Kong Table Tennis 1996
84 Dorjiin Enkhbaatar Mongolia Weightlifting 1953
85 Anne-Sophie Doyen France Rhythmic Gymnastics 1983
86 Thea du Pon Netherlands Diving 1943
87 Gérard Dubi Switzerland Ice Hockey 1943
88 Laetitia Dugain France Gymnastics 1992
89 Charles Dvorak United States Athletics 1878 1969
90 William Eaton United States Athletics 1882 1953
91 Henri Eberhardt France Canoeing 1913 1976
92 Crystal Emmanuel Canada Athletics 1991
93 Sabine Englert Germany Handball 1981
94 Sarah English Zimbabwe Hockey 1955
95 František Erben Bohemia Gymnastics 1874 1942
96 Simeon Ericsson Sweden Rowing 1886 1966
97 Ingo Euler Germany Rowing 1971
98 Jean-Blaise Evéquoz Switzerland Fencing 1953
99 Len Eyre Great Britain Athletics 1925 1986
100 Brian Farlow United States Virgin Islands Swimming 1964
101 Marc Freiberger United States Basketball 1928 2005
102 Dezső Frigyes Hungary Boxing 1913 1984
103 Eugène Gabriels Belgium Rowing 1895 1969
104 Gao Hong China Football 1967
105 Patrice Garande France Football 1960
106 Hugo Garay Argentina Boxing 1980
107 Jonathan Garrido Spain Cycling 1973
108 Hernán Gaviria Colombia Football 1969 2002
109 Ramiro Georgescu Romania Water Polo 1982
110 Janka Gereková Slovakia Biathlon 1984
111 David Giles Australia Sailing 1964
112 Santiago Giraldo Colombia Tennis 1987
113 Laura Golarsa Italy Tennis 1967
114 Naide Gomes Sao Tome and Principe, Portugal Athletics 1979
115 Oksana Grishina Russia Cycling 1968
116 Sarah Groff-True United States Triathlon 1981
117 Sacha Gros United States Alpine Skiing 1974
118 Georg Grozer Germany Volleyball 1984
119 Tobias Grünenfelder Switzerland Alpine Skiing 1977
120 Loes Gunnewijk Netherlands Cycling 1980
121 Qendrim Guri Kosovo Cycling 1993
122 José Iván Gutiérrez Spain Cycling 1978
123 Gwon Taeg-Yeol South Korea Shooting 1957
124 Semoy Hackett Trinidad and Tobago Athletics 1988
125 Gordie Hall United States Water Polo 1935
126 Ásta Halldórsdóttir Iceland Alpine Skiing 1970
127 Ulla Werner Hansen Denmark Rowing 1973
128 Kathleen Heddle Canada Rowing 1965
129 Heo Byeong-Ho South Korea Wrestling 1966
130 Luis Maria Heyden Germany Tennis 1893 1950
131 Chryssandra Hires United States Handball 1966
132 Ho Kim Fai Hong Kong Canoeing, Rowing 1962
133 Ho Kwan Lung Hong Kong Athletics 1976
134 Wilfriede Hoffmann Germany Athletics 1932 2010
135 Thomas Hörster West Germany Football 1956
136 Wendy Houvenaghel Great Britain Cycling 1974
137 Edward Howard-Vyse Great Britain Equestrianism 1905 1992
138 Onni Hynninen Finland Shooting 1910 2001
139 Anvar Ibragimov Soviet Union, Unified Team Fencing 1965
140 Kristina Ilyinykh Russia Diving 1994
141 Reginald Johansson New Zealand Hockey 1925 2007
142 Rajko Jokanović Serbia and Montenegro Volleyball 1971
143 Anatoly Kamnev Soviet Union Boxing 1948 1992
144 Dimitar Karov Bulgaria Volleyball 1943
145 Musa Kazanov Bulgaria Wrestling 1936
146 Brian Keast Canada Cycling 1953
147 Fatih Keleş Turkey Boxing 1989
148 Oksana Khvostenko Ukraine Biathlon 1977
149 Piotr Kiełpikowski Poland Fencing 1962
150 Kim Chung-Sim North Korea Football 1990
151 Kim Mi-Jin-Su South Korea Synchronized Swimming 1969
152 Arantxa King Bermuda Athletics 1989
153 Mariya Kircheva Bulgaria Gymnastics 1957
154 German Kontoyev Belarus Wrestling 1971
155 Canel Konvur Turkey Athletics 1939
156 Igors Kostins Latvia Wrestling 1981
157 Radoslav Kováč Czech Republic Football 1979
158 Andrej Koželj Yugoslavia Alpine Skiing 1955
159 István Kozma Hungary Wrestling 1939 1970
160 Olga Kryukova Kazakhstan Ice Hockey 1974
161 Andrey Kvochinsky Belarus Diving 1968
162 Erling Stuer Lauridsen Denmark Wrestling 1916 2012
163 Gerard Lautenschutz Netherlands Sailing 1928
164 Daniel Lawton France Tennis 1881 1979
165 Yann le Pennec France Canoeing 1974
166 Karl Leban Austria Speed Skating, Modern Pentathlon 1908 1941
167 Lee Chun-Sik South Korea Weightlifting 1944
168 Kārlis Leilands Latvia Weightlifting 1895 1961
169 Aleksey Lelin Belarus Athletics 1977
170 Julius Lenhart Austria Gymnastics 1875 1962
171 Abe Lenstra Netherlands Football 1920 1985
172 Bill Leushner United States Shooting 1863 1935
173 Zenon Licznerski Poland Athletics 1954
174 Lin Shoufeng China Weightlifting 1971
175 Håkan Lindman Sweden Football 1961
176 Vicke Lindstrand Sweden Art Competitions 1904 1983
177 Liu Wei China Boxing 1987
178 Andrey Loginov Russia Athletics 1972
179 Eva López Spain Synchronized Swimming 1969
180 Stanislav Lopukhov Russia Swimming 1972
181 Carl Lorenz Germany Cycling 1913 1993
182 Kurt Lundquist Sweden Athletics 1925 2011
183 Ian Luxford Australia Rowing 1952
184 Jessica Malone Australia Judo 1986
185 Konstantina Margariti Greece Gymnastics 1980
186 Ann Marshall United States Swimming 1957
187 Emil Martin Germany Shooting 1894
188 Jackie Mason Australia Figure Skating 1936
189 Moustafa Matola Malawi Athletics 1948
190 Hans Peter Mayr Austria Canoeing 1944
191 Jennifer McHugh Canada Swimming 1957
192 Chris McKivat Australasia Rugby 1879 1941
193 Pekka Mellavuo Finland Wrestling 1913 1992
194 Gina Miles United States Equestrianism 1973
195 Ferdinand Minnaert Belgium Gymnastics 1887 1975
196 Rudolf Mitteregger Austria Cycling 1944
197 Mopeli Molapo Lesotho Athletics 1957
198 Ileana Morales Venezuela Swimming 1956
199 Diego Mularoni San Marino Swimming 1979
200 Ibolya Nagy Hungary Diving 1965
201 Severine Nebie Burkina Faso Judo 1982
202 Eric Neisse France Athletics 1964
203 Andriy Nemchaninov Unified Team Athletics 1966
204 Carlheinz Neumann Germany Rowing 1905 1983
205 Roland Nilsson Sweden Football 1963
206 Shogo Nishida Japan Fencing 1982
207 Ernesto Nocco Italy Athletics 1957
208 Ole Tom Nord Norway Ski Jumping 1940
209 John Norton United States Water Polo 1899 1987
210 Eduard Novák Czechoslovakia Ice Hockey 1946 2010
211 John Oakeley Great Britain Sailing 1932 2016
212 Franz Offenberger Austria Speed Skating 1931 2003
213 Clarence Oldfield South Africa Athletics 1899 1981
214 William Orpen Great Britain Art Competitions 1878 1931
215 Akinobu Osako Japan Judo 1960
216 Wayne Ough Australia Baseball 1978
217 Own Kongding China Weightlifting 1913
218 Pak Dong-Geun North Korea Weightlifting 1944
219 Kalevi Pakarinen Finland Fencing 1935 1999
220 Park Su-Yeon South Korea Badminton 1974
221 Victor Partnoi Romania Canoeing 1970
222 Alvaro Paseyro Uruguay Judo 1968
223 Michaela Pavlíčková Czech Republic Basketball 1977
224 Maya Pedersen Switzerland Skeleton 1972
225 Huguette Peeters Belgium Swimming 1936
226 Cerstin Petersmann West Germany, Germany Rowing 1964
227 Sharon Peterson United States Volleyball 1942
228 Vikram Pillay India Hockey 1981
229 Dick Ploog Australia Cycling 1936 2002
230 Jiří Pokorný Czechoslovakia Figure Skating 1953
231 Jeff Porter United States Athletics 1985
232 Arnulfo Pozo Ecuador Cycling 1945
233 Christian Presciutti Italy Water Polo 1982
234 Edita Pučinskaitė Lithuania Cycling 1975
235 Parviz Qelichkhani Iran Football 1944
236 Ike Quartey Ghana Boxing 1969
237 Alfred Rabenja Madagascar Athletics 1944
238 Paul Ramelet Switzerland Sailing 1909
239 Milos Raonic Canada Tennis 1990
240 Walter Raudaschl Austria Sailing 1954
241 Raffaella Reggi-Concato Italy Tennis 1965
242 John Reid United States Sailing 1918 1954
243 Eusebia Riquelme Cuba Athletics 1969
244 Mercedes Roca Cuba Volleyball 1952
245 Ann-Sofi Roos Sweden Swimming 1959
246 Grażyna Różańska Poland Rowing 1961
247 Alexia Runggaldier Italy Biathlon 1991
248 Sirpa Ryhänen Finland Cross Country Skiing 1966
249 Evi Sachenbacher-Stehle Germany Cross Country Skiing, Biathlon 1980
250 Korosh Malaie Saefid Dashti Iran Boxing 1974
251 Yaeko Sagara Japan Athletics 1913 1969
252 Anatoly Samotsvetov Soviet Union Athletics 1932
253 Masako Sato Japan Hockey 1987
254 Celso Scarpini Brazil Basketball 1944
255 Lucienne Schmidt-Couttet France Alpine Skiing 1926
256 Arthur Schmitt Saar Gymnastics 1910 1989
257 Sepp Schneeberger Austria Cross Country Skiing 1919 1989
258 Nikole Schrepfer Switzerland Swimming 1964
259 Helge Muxoll Schröder Denmark Rowing 1924 2012
260 Jan Schur East Germany Cycling 1962
261 Silvana Sconciafurno Italy Fencing 1941
262 Peter Scott South Africa Alpine Skiing 1990
263 Thirumal Valavan Selvaraj India Hockey 1970
264 Jon Servold Canada Nordic Combined 1960
265 Gnohere Sery Cote d'Ivoire Boxing 1960
266 Paulo Sevciuc Brazil Volleyball 1943
267 Andrzej Seweryn Poland Basketball 1948
268 Doug Sharp United States Bobsleigh 1969
269 Racquel Sheath New Zealand Cycling 1994
270 Naoki Shimura Japan Ski Jumping 1941
271 Eduard Sibiryakov Soviet Union Volleyball 1941 2004
272 René Silva Nicaragua Boxing 1954 1978
273 Ferdinando Smerghetto Italy Rowing 1927
274 Samantha Smith Great Britain Tennis 1971
275 Suzi Smith Canada Volleyball 1962
276 Andrey Sobolev Russia Snowboarding 1989
277 Rodney Soher Great Britain Bobsleigh 1893 1983
278 Peter Stammbach Switzerland Ice Hockey 1937
279 András Stark Hungary Weightlifting 1949
280 Manfred Steiner Austria Ski Jumping 1962
281 Radek Štěpánek Czech Republic Tennis 1978
282 Sarah Steyaert France Sailing 1986
283 Józef Stogowski Poland Ice Hockey 1899 1940
284 Dudley Storey New Zealand Rowing 1939 2017
285 Andy Straden United States Football 1897 1967
286 Herman Suselbeek Netherlands Rowing 1943
287 Dmitry Svatkovsky Unified Team, Russia Modern Pentathlon 1971
288 Lucie Svrčinová Czechoslovakia Synchronized Swimming 1974
289 Heli Syrjä Finland Judo 1967
290 Lajos Szigeti Hungary Boxing 1906 1974
291 Zoltan Sztehlo Canada Equestrianism 1921
292 Tan Kim Her Malaysia Badminton 1971
293 Tatsuya Tanaka Japan Football 1982
294 Víctor Tantalean Peru Shooting 1933
295 Carlo Testi Italy Art Competitions 1902 2005
296 Yury Titov Soviet Union Gymnastics 1935
297 Paul Toussaint Belgium Hockey 1921
298 Keith Trask New Zealand Rowing 1960
299 Tseyen-Oidovyn Tserennyam Mongolia Boxing 1968
300 Ragnar Tveiten Norway Biathlon 1938
301 Sandra Valenti Italy Athletics 1939 2005
302 Lindsey Van United States Ski Jumping 1984
303 Jan van der Merwe South Africa Wrestling 1911 1999
304 Thea van Rijnsoever Netherlands Cycling 1956
305 Mette Vestergaard Denmark Handball 1975
306 Juozas Vinča Lithuania Boxing 1905 1990
307 Norberto von Baumann Argentina Cross Country Skiing 1964
308 Wilhelm, Count von Hohenau Germany Equestrianism 1884 1957
309 Géza von Teleki Hungary Hockey 1911 1983
310 Mickey Walford Great Britain Hockey 1915 2002
311 Len Walters Canada Boxing 1931
312 Wang Long China Handball 1985
313 Natasha Watley United States Softball 1981
314 Joseph Wear United States Tennis 1876 1941
315 Stanisław Wiechowicz Poland Art Competitions 1893 1963
316 Steffen Wiesinger Germany Fencing 1969
317 Eric Williams Nigeria Swimming 1977
318 Åsa Windahl Sweden Snowboarding 1972
319 Wong Nanchen China Basketball 1915
320 Xu Haifeng China Canoeing 1976
321 Shuzo Yajima Japan Water Polo 1946 2006
322 Ye Lin China Fencing 1972
323 Yen Man-Sung Chinese Taipei Archery 1957
324 Yun Byeong-Sun South Korea Handball 1963
325 Zhang Liming China Rowing 1957
326 Zhao Yanni China Athletics 1986
327 Zhao Zhiwen China Equestrianism 1983
328 Rudolf Ziegler West Germany Rowing 1957
329 Werner Zimmer Saar Wrestling 1929
330 Miroljub Ðorđević Yugoslavia Ice Hockey 1938