You Are Here > > > Athletes Born on November 18

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on November 18

November 17 ▪ November 18 ▪ November 19 ▪ 

329 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Andreea Aanei Romania Weightlifting 1993
2 Sten Abel Norway Sailing 1899 1989
3 Daniel Aceves Mexico Wrestling 1964
4 Ahmed Mohamed Achouche Egypt Athletics 1955
5 József Aczél Hungary Football 1900 1945
6 Sammi Adjei Ghana Football 1973
7 Dante Agostini Italy Canoeing 1923
8 Andrey Aguilar Costa Rica Swimming 1960
9 Olof Ahlberg Sweden Art Competitions 1876 1956
10 Mohamed Al-Thawadi Qatar Athletics 1981
11 Luis Albornoz Peru Shooting 1912
12 Jack Alexander Canada Modern Pentathlon 1954
13 Jouko Alila Finland Football 1950
14 Yuliya Anashkina Russia Luge 1980
15 Sture Andersson Sweden Ice Hockey 1949
16 Stefano Angioni Italy Equestrianism 1939
17 Joseph Aoun Lebanon Shooting 1933
18 Mario Aquilina Malta Sailing 1975
19 Marcel Arntz Netherlands Cycling 1965
20 Gösta Åsbrink Sweden Gymnastics, Modern Pentathlon 1881 1966
21 Apti Aukhadov Russia Weightlifting 1992
22 María Báez Paraguay Swimming 1991
23 Bak Sung-Wun North Korea Speed Skating 1940
24 Brian Ballard United States Shooting 1960
25 Imogen Bankier Great Britain Badminton 1987
26 Anthony Barbar Lebanon Swimming 1992
27 Anne-Lise Bardet France Canoeing 1969
28 Kim Barrett Jamaica Athletics 1981
29 Franz Barta Austria Boxing 1902
30 Sydney Battersby Great Britain Swimming 1887 1974
31 Roger Bean Great Britain Biathlon 1945
32 Melanie Behringer Germany Football 1985
33 Clay Bellinger Greece Baseball 1968
34 Rafik Ben Amor Tunisia Volleyball 1952
35 Naoufel Ben Rabah Tunisia Boxing 1977
36 Konstantin Beskov Soviet Union Football 1920 2006
37 Vasile Bichea Romania Athletics 1950
38 Khrysa Biskitzi Greece Rowing 1974
39 Jesús Blanco Argentina Wrestling 1946
40 Pierre Bouladou France Weightlifting 1925
41 John Boulter Great Britain Athletics 1940
42 François Bourque Canada Alpine Skiing 1984
43 Toni Breder Saar Athletics 1925 1989
44 Elaine Breeden United States Swimming 1988
45 Zdzisław Bromek Poland Rowing 1945
46 Emanuel Buchmann Germany Cycling 1992
47 Leonardo Bujas Yugoslavia Rowing 1904 1981
48 Mariya Bulakhova Russia Swimming 1988
49 Chloé Bulleux France Handball 1991
50 Günter Burghard Austria Ice Hockey 1942
51 Tricia Byrnes United States Snowboarding 1974
52 Óscar Cabral Portugal Water Polo 1921
53 Valeriu Calancea Romania Weightlifting 1980
54 Guillermo Canciani Argentina Shooting 1918
55 Chan Kin Ngai Hong Kong Badminton 1968
56 Abraham Chepkirwok Uganda Athletics 1988
57 Ivan Cherezov Russia Biathlon 1980
58 Suzana Cimbal Spirelja Croatia Shooting 1975
59 Mathilde Cini France Swimming 1994
60 Toni Circelli Italy Ice Hockey 1961
61 Mihai Cișmaș Romania Wrestling 1962
62 Albert Cristina Netherlands Volleyball 1970
63 Margit Csillik Hungary Gymnastics 1914 2007
64 Mariusz Dąbrowski Poland Wrestling 1976
65 Artemis Dafni Greece Swimming 1983
66 Kenza Dahmani Algeria Athletics 1980
67 Alfred Daley Jamaica Athletics 1949
68 Aurelio Dalla Vecchia Italy Sailing 1958
69 Esteban de la Fuente Argentina Basketball 1968
70 Bruno De Zordo Italy Ski Jumping 1941
71 Jean Degros France Basketball 1939
72 John Dellert United States Gymnastics 1884 1985
73 Deng Chueng-Hwai Chinese Taipei Cycling 1940
74 Hans Diethelm Switzerland Cross Country Skiing 1967
75 Fabio Díez Spain Beach Volleyball 1965
76 Robert Dill-Bundi Switzerland Cycling 1958
77 Gyula Dobay Hungary Swimming 1937 2007
78 Maribel Domínguez Mexico Football 1978
79 Linda Douglas Australia Rhythmic Gymnastics 1965
80 Athina Douka Greece Shooting 1976
81 Apisai Driu Baibai Fiji Athletics 1970
82 Brett Dutton Australia Cycling 1966
83 Earl Eby United States Athletics 1894 1970
84 Sonja Edström-Ruthström Sweden Cross Country Skiing 1930
85 Fränz Ehringer Luxembourg Boxing 1928 1987
86 Fouad Abdel Meguid El-Kheir Egypt Basketball 1921
87 Fatma El-Sharnouby Egypt Athletics 1997
88 Rolf Ericsson Sweden Ice Hockey 1918 2000
89 Romano Espinosa Peru Art Competitions 1898 1957
90 Hannah Every-Hall Australia Rowing 1977
91 Zohra Ez Zahraoui Morocco Boxing 1983
92 Allyson Felix United States Athletics 1985
93 Sven Felski Germany Ice Hockey 1974
94 Abdel Wahab Ferguene Algeria Athletics 1958
95 Calvin Fernandez Malaysia Hockey 1974
96 Anne Focan Belgium Shooting 1961
97 Elvis Forde Barbados Athletics 1959
98 Andreas Franke East Germany Shooting 1954
99 Angela Franke East Germany Swimming 1957
100 Martin Friis Norway Ice Hockey 1965
101 Willi Frommelt Liechtenstein Alpine Skiing 1952
102 Dan Froyliche Israel Sailing 1992
103 Salvador García Mexico Boxing 1953
104 Margherita Gargano Italy Athletics 1952
105 Johnny Garrels United States Athletics 1885 1956
106 Marjorie Gestring United States Diving 1922 1992
107 Louis Gilliéron Switzerland Hockey 1909
108 Dinara Gimatova Azerbaijan Rhythmic Gymnastics 1986
109 Pease Glaser United States Sailing 1961
110 Jacob Gnahoui Benin Judo 1985
111 Geronimo Goeloe Netherlands Antilles Athletics 1981
112 Sergey Gorlukovich Soviet Union Football 1961
113 Albert Görtz Germany Football 1933
114 Eleanor Goss United States Tennis 1895 1982
115 Mārtiņš Grundmanis Latvia Basketball 1913 1945
116 Adriano Guarnieri Italy Alpine Skiing 1914 1983
117 Markus Hacksteiner Switzerland Athletics 1964
118 Helmut Haid Austria Athletics 1938
119 Marjorie Haines United States Equestrianism 1928 2014
120 Kylie Hanigan Australia Athletics 1971
121 Peter Hansen Denmark Rowing 1921
122 Joseph Haydar Australia Weightlifting 1938
123 Amar Hecini Algeria Athletics 1971
124 Danny Heister Netherlands Table Tennis 1971
125 Katalin Hemrik Hungary Cross Country Skiing 1941 1988
126 Bjørn Heyn Norway Weightlifting 1928
127 Pat Hirst Great Britain Gymnastics 1918 1996
128 Eva Hučková Slovakia Alpine Skiing 1988
129 Eino Huhtala Finland Cross Country Skiing 1938
130 Manuel Ibarra Chile Football 1977
131 Lara Ilchenko Russia Swimming 1988
132 Bernd Jäger East Germany Gymnastics 1951
133 Edy Jakariya Indonesia Athletics 1983
134 Howard James Great Britain Rowing 1923
135 Dave Jarrett United States Nordic Combined 1970
136 Timo Järvinen Finland Speed Skating 1966
137 Waleed Jasem Mubarak Kuwait Football 1959
138 Natalie Jenkinson Australia Judo 1976
139 Kent-Olle Johansson Sweden Wrestling 1960
140 Ernest Johnson Great Britain Cycling 1912 1997
141 Sam Jones United States Handball 1960
142 Leon Jucewicz Poland Speed Skating 1902 1984
143 Adrián Juhász Hungary Rowing 1989
144 Bobby Julich United States Cycling 1971
145 Leonas Juozapaitis Lithuania Football 1901 1980
146 Kaido Kaaberma Estonia Fencing 1968
147 Matthew Kabayama Japan Ice Hockey 1965
148 Kauko Kangasniemi Finland Weightlifting 1942 2013
149 Rejoice Kapfumvuti Zimbabwe Football 1991
150 Mamadou Keita Senegal Fencing 1984
151 Brendan Kerry Australia Figure Skating 1994
152 Kristine Khachatryan Armenia Cross Country Skiing 1989
153 Ivans Klementjevs Soviet Union, Latvia Canoeing 1960
154 Chris Klug United States Snowboarding 1972
155 Garrett Klugh United States Rowing 1974
156 Danka Kovinić Montenegro Tennis 1994
157 Boris Kozlov Soviet Union Diving 1950
158 Erika Kraft Germany Figure Skating 1931
159 Plamen Krastev Bulgaria Athletics 1958
160 Alex Kruger Great Britain Athletics 1963
161 Laurie Lambert Canada Hockey 1960
162 Adolphe Lamot Belgium Wrestling 1911
163 Halvor Sannes Lande Norway Rowing 1973
164 Alfred Lanzon Malta Water Polo 1916
165 Tuffy Latour United States Bobsleigh 1909 1965
166 Brian Ledbetter United States Sailing 1963
167 Lee Im-Saeng South Korea Football 1971
168 Lee Jin-Ok South Korea Cycling 1961
169 Lee Mi-Seong South Korea Hockey 1976
170 Anton Lengauer-Stockner Austria Biathlon 1961
171 Buck Levy United States Cross Country Skiing, Nordic Combined 1931
172 Richard Limo Kenya Athletics 1980
173 Giovanni Linscheer Suriname Swimming 1972 2000
174 Florin Livadaru Romania Boxing 1955
175 Anna Loerper Germany Handball 1984
176 Dan Lowe United States Shooting 1992
177 Fritzi Löwy Austria Swimming 1910 1994
178 Lu Zhuo China Speed Skating 1980
179 Luis Lucchetti Argentina Fencing 1902 1990
180 Richard Lumb Australia Sailing 1955
181 David Lurie United States Equestrianism 1939
182 José Luyindula Congo (Kinshasa) Table Tennis 1986
183 Ana Maria Maciel Brazil Rhythmic Gymnastics 1987
184 Michele MacNaughton South Africa Hockey 1973
185 Ulf Magnussen Norway Handball 1946
186 Anna Marešová Czechoslovakia Rowing 1946
187 Gail Marquis United States Basketball 1954
188 LaVonna Martin United States Athletics 1966
189 Yoana Martínez Spain Badminton 1980
190 Leonardo Massa Italy Rowing 1967
191 Ilya Medvedev Russia Canoeing 1983
192 Dominik Meichtry Switzerland Swimming 1984
193 Ibrahim Méité Cote d'Ivoire Athletics 1976
194 Gonçalvo Mello Portugal Sailing 1931
195 Ján Michalko Czechoslovakia Cross Country Skiing 1947
196 Dag Midling Norway Fencing 1946
197 Nikolay Milev Bulgaria Gymnastics 1930
198 James Mitchell Great Britain Football 1897 1975
199 Hiromi Miyake Japan Weightlifting 1985
200 Aldo Montano Italy Fencing 1978
201 Konstantinos Moragiemos Greece Athletics 1936
202 Camillo Mussi Italy Ice Hockey 1911 1940
203 Artem Nakache France Swimming 1915 1983
204 Einar Nilsen Norway Boxing 1901 1980
205 Olivia Nobs Switzerland Snowboarding 1982
206 Tiidrek Nurme Estonia Athletics 1985
207 Robin O'Connor Zimbabwe Sailing 1958
208 Andrea Ódor Hungary Badminton 1975
209 Albert Oldman Great Britain Boxing 1883 1961
210 Azubuike Oliseh Nigeria Football 1978
211 Om Yun-Chol North Korea Weightlifting 1991
212 Satomi Ono Japan Ice Hockey 1975
213 Shiho Onodera Japan Football 1973
214 Frank Opsal Canada Shooting 1928 2008
215 Nahum Orobitg Andorra Alpine Skiing 1971
216 Sikhounxay Ounkhamphanyavong Laos Swimming 1982
217 Cornelio Padilla Philippines Cycling 1946 2013
218 Dennis Pappas South Africa Water Polo 1915 1984
219 Naftaly Parrales Nicaragua Weightlifting 1940
220 Zac Payne Cook Islands Swimming 1993
221 Hannes Peckolt Germany Sailing 1982
222 Rudolf Pedersen Denmark Wrestling 1934
223 Ivan Pelizzoli Italy Football 1980
224 Marco Peltzer Belgium Ice Hockey 1909 1983
225 Cristina Petrovici Romania Handball 1950
226 Francis Plumerel Belgium Modern Pentathlon 1917
227 Pyon Kwang-Sun North Korea Gymnastics 1986
228 Esther Qin Australia Diving 1991
229 Tom Ramshaw Canada Sailing 1991
230 Svante Rasmuson Sweden Modern Pentathlon, Swimming 1955
231 Luc Rasoanaivo-Razafy Madagascar Judo 1965
232 Jim Read Canada Alpine Skiing 1962
233 Kerstin Rehders West Germany Rowing 1962
234 Thomas Reineck West Germany, Germany Canoeing 1967
235 Anna Reymer New Zealand Rowing 1985
236 Pilar Roldán Mexico Fencing 1939
237 Olena Ronzhyna-Morozova Unified Team, Ukraine Rowing 1970
238 Jacques Roulot France Fencing 1933
239 Larry Rundle United States Volleyball 1944
240 Nelson Saenz Cuba Taekwondo 1965
241 Emanuel Sandhu Canada Figure Skating 1980
242 Fernando Sandoval Brazil Water Polo 1942
243 Michihiro Sato Japan Ice Hockey 1943
244 Zoran Savić Serbia and Montenegro Basketball 1966
245 Karl Schranz Austria Alpine Skiing 1938
246 Tomasz Ścigaczewski Poland Athletics 1978
247 Greta Sebald Greece Luge 1965
248 Ľubomír Sekeráš Slovakia Ice Hockey 1968
249 Antonio Senosa Philippines Wrestling 1935
250 Zahir Shah Al-Zadah Afghanistan Hockey 1910
251 Ivaylo Sharankov Bulgaria Athletics 1933
252 Oleg Shargorodsky Russia Ice Hockey 1969
253 Roy Sharplin Canada Canoeing 1966
254 Shawn Sheldon United States Wrestling 1964
255 Yousef Shriha Libya Taekwondo 1991
256 Enrique Sieburger, Sr. Argentina Sailing 1897 1965
257 Sanjeev Singh India Archery 1965
258 Arvid Sjöqvist Sweden Sailing 1884 1960
259 Fritz Sjöqvist Sweden Sailing 1884 1962
260 Pete Smith Great Britain Curling 1964
261 Sofia Smith Greece Football 1978
262 Tate Smith Australia Canoeing 1981
263 Marek Solčanský Slovakia Luge 1992
264 Carlos Sotillo Spain Judo 1962
265 Yuliya Sotnikova Russia Athletics 1970
266 Nafissa Souleymane Niger Athletics 1992
267 Thomas Stephens Liberia Boxing 1969
268 Nicolae Stoenescu Romania Boxing 1938
269 Jeroen Straathof Netherlands Speed Skating, Cycling 1972
270 Shirley Strong Great Britain Athletics 1958
271 Eugen Studach Switzerland Rowing 1907
272 Ana Subotić Serbia Athletics 1983
273 Kenyu Sugimoto Japan Football 1992
274 Isabel Swan Brazil Sailing 1983
275 Marie Sýkorová Czechoslovakia Hockey 1952
276 Volodymyr Syniavskiy Soviet Union Wrestling 1932 2012
277 Gábor Szarvas Hungary Weightlifting 1943 1992
278 György Szebeny Hungary Rowing 1887
279 Miklós Szebeny Hungary Rowing 1887 1919
280 László Széchy Hungary Fencing 1891 1963
281 Amanda Sørensen Denmark Cycling 1985
282 Marie-Josée Ta Lou Cote d'Ivoire Athletics 1988
283 Adriano Tancon Italy Ice Hockey 1958
284 Elena Tărîță Romania Athletics 1954
285 Ernest Tassart France Fencing 1868 1930
286 Joseph Taylor Great Britain Wrestling 1907 1992
287 Testão Brazil Handball 1969
288 François Thierry-Mieg France Sailing 1908 1995
289 James Thompson South Africa Rowing 1986
290 Jonna Tilgner Germany Athletics 1984
291 Juan José Timón Uruguay Cycling 1937 2001
292 Nigel Traverso United States Hockey 1958
293 Jelena Tripolski Israel Shooting 1967
294 Mihai Țurcaș Romania Canoeing 1942
295 Joe Túri Great Britain Equestrianism 1956 2003
296 Daulet Turlykhanov Soviet Union, Unified Team, Kazakhstan Wrestling 1963
297 Attapon Uea-Aree Thailand Shooting 1989
298 Roman Vajs Slovakia Canoeing 1975
299 Alejandro Valdés Cuba Wrestling 1988
300 Charles Vallée France Archery 1861
301 Mario Vallotto Italy Cycling 1933 1966
302 Driekske van Bussel Netherlands Archery 1868 1951
303 Lucy Van Dalen-Oliver New Zealand Athletics 1988
304 Jolande van der Meer Netherlands Swimming 1964
305 Louis Van Schill Belgium Cycling 1921
306 Corrado Varesco Italy Biathlon 1938
307 Kristian Vasilev Bulgaria Rowing 1991
308 Minus Verheijen Netherlands Weightlifting 1889 1955
309 Virzhiniya Veselinova Bulgaria Athletics 1957
310 Carlos Vicente Spain Cross Country Skiing 1971
311 Francisco Villota Spain Basque Pelota 1873 1950
312 Kira Walkenhorst Germany Beach Volleyball 1990
313 Wang Caixi China Weightlifting 1964
314 Estelle Weigel United States Figure Skating 1914 1967
315 Matt Welsh Australia Swimming 1976
316 Jason Whateley Australia Boxing 1990
317 René Wiedmer Switzerland Hockey 1936 2013
318 Franklin Woodroffe Great Britain Sailing 1918
319 Clive Wright Jamaica Athletics 1965
320 Kenichi Yamamoto Japan Cross Country Skiing 1922
321 Yang Xia China Weightlifting 1977
322 Andrey Yurkov Russia Bobsleigh 1983
323 Ante Žanetić Yugoslavia Football 1936 2014
324 Rick Zayonc Canada Water Polo 1959
325 Fred Zbikowski United States Football 1912 1985
326 Christian Zeitz Germany Handball 1980
327 Zhang Zhaoxu China Basketball 1987
328 Irina Zilber Russia Rhythmic Gymnastics 1983
329 Andrea Zinsli Switzerland Alpine Skiing 1972