You Are Here > > > Athletes Born on November 14

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on November 14

November 13 ▪ November 14 ▪ November 15 ▪ 

334 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Mara Abbott United States Cycling 1985
2 Brian Abshire United States Athletics 1963
3 Lindy Agricole Seychelles Athletics 1973
4 Marzoon Al-Alawi Oman Athletics 1997
5 Ahmed Ali Saleh Egypt Table Tennis 1979
6 Adnan Aliev Bulgaria Canoeing 1983
7 Stanley Allotey Ghana Athletics 1942
8 Albrekt Almqvist Sweden Tug-Of-War 1880 1961
9 Emil Andersson Sweden Shooting 1979
10 André Brazil Football 1974
11 Sofia Assefa Ethiopia Athletics 1987
12 Anzhela Atroshchenko Unified Team, Belarus, Turkey Athletics 1970
13 Jordan Augier Saint Lucia Swimming 1994
14 Liudmyla Avdieienko Soviet Union Athletics 1963
15 Bruno Åvik Sweden Cross Country Skiing 1940
16 Nazmi Avluca Turkey Wrestling 1976
17 Sorin Babii Romania Shooting 1963
18 Cristian Bajan Australia Handball 1967
19 Amina Bakhit Sudan Athletics 1990
20 Jerzy Bandura Poland Art Competitions 1915 1987
21 Imre Bánrévi Hungary Gymnastics 1954
22 Alan Barrett Great Britain Rowing 1912 1961
23 Michel Batista Cuba Weightlifting 1977
24 Henri Baur Austria Athletics, Tug-Of-War, Wrestling 1872 1932
25 Klaus Beer Germany, East Germany Athletics 1942
26 Zach Bell Canada Cycling 1982
27 John Bennett United States Athletics 1930
28 Rajendra Bahadur Bhandari Nepal Athletics 1975
29 John Biller United States Athletics 1877 1934
30 Wayne Black Zimbabwe Tennis 1973
31 Fred Blaney Canada Judo 1955
32 Igor Bobrin Soviet Union Figure Skating 1953
33 Björn Borg Sweden Swimming 1919 2009
34 Bernard Brandt Switzerland Freestyle Skiing 1960
35 Erling Brene Denmark Art Competitions 1896 1980
36 Jemma Brownlow Australia Water Polo 1979
37 Matúš Bubenik Slovakia Athletics 1989
38 Karen Budge United States Alpine Skiing 1949
39 Léopold Buffin de Chosal Belgium Modern Pentathlon 1895 1947
40 Krzysztof Bujar Poland Ice Hockey 1961
41 Spas Bukhalov Bulgaria Athletics 1980
42 Tamás Burkus Hungary Shooting 1972 1999
43 Agnes Canta Netherlands Art Competitions 1888 1964
44 Daniel Carlsson Sweden Swimming 1976
45 Giovanni Carminucci Italy Gymnastics 1939 2007
46 Amos Casselman United States Archery 1850 1929
47 Hugo Chamberlain Costa Rica Shooting 1934
48 Chang Hao Chinese Taipei Sailing 1990
49 Pascal Charrière Switzerland Athletics 1964
50 Dorota Chylak Poland Swimming 1966
51 Jeanine Cicognini Switzerland, Italy Badminton 1986
52 Avi Cohen Israel Football 1956 2010
53 Nicolas Colsaerts Belgium Golf 1982
54 Borna Ćorić Croatia Tennis 1996
55 Miguel Costa Portugal Sailing 1971 2012
56 Frédéric Covili France Alpine Skiing 1975
57 James Crowden Great Britain Rowing 1927 2016
58 Gustavo Cuesta Dominican Republic Athletics 1988
59 Danny D'Souza Seychelles Athletics 1987
60 António de Almeida Portugal Equestrianism 1915 1994
61 Fabrizio De Chiara Italy Boxing 1971 1996
62 Nadia De Nardin Italy Ice Hockey 1975
63 Alexandre De Saedeleer Belgium Hockey 1987
64 Charles De Sorgher Belgium Bobsleigh 1930
65 Lisa De Vanna Australia Football 1984
66 Gaetano De Vescovi Italy Wrestling 1937
67 Rupert Deen Great Britain Luge 1938
68 Henri Delerue France Athletics 1939 2016
69 Marco Dell'Uomo Italy Swimming 1961
70 Hans Dittmar Finland Sailing 1902 1967
71 Estela Domínguez Spain Volleyball 1969
72 Ewan Douglas Great Britain Athletics 1922 1999
73 Emmanuel Duah Ghana Football 1976
74 Joaquín Dualde Spain Hockey 1932 2012
75 Johannes Ducheyne Belgium Basketball 1933
76 Timmy Duggan United States Cycling 1982
77 Lori Dupuis Canada Ice Hockey 1972
78 Rebecca Dussault United States Cross Country Skiing 1980
79 Gerritjan Eggenkamp Netherlands Rowing 1975
80 Heidi Eisenschmidt Germany Swimming 1941
81 Åke Ekman Finland Speed Skating 1912 1965
82 Emad El-Geziry Egypt Modern Pentathlon 1981
83 Marwan El-Kamash Egypt Swimming 1993
84 Ander Elosegi Spain Canoeing 1987
85 Alejandro Falla Colombia Tennis 1983
86 Hugh Farquharson Canada Ice Hockey 1911 1985
87 Olena Fedorova Ukraine Diving 1986
88 Henry Field United States Athletics 1878 1944
89 Irene Fitzner Argentina Athletics 1955
90 Joshua Fleming Australia Cycling 1975
91 Richard Flint Canada Diving 1899 1982
92 Andriy Fomin Ukraine Speed Skating 1977
93 William Fong Samoa Athletics 1960
94 Yves Fraisse France Rowing 1943
95 Norman Freeman United States Sailing 1931
96 Norio Fujimura Japan Sailing 1914
97 Toby Garbett Great Britain Rowing 1976
98 Bobby Gaseitsiwe Botswana Athletics 1966
99 Jack Gauldie Canada Water Polo 1942
100 Georg Gehring Germany Wrestling 1903 1943
101 Antal Gelley Hungary Rowing 1950
102 Ghirmay Ghebreslassie Eritrea Athletics 1995
103 Juan Gilardi Argentina Hockey 1981
104 Elena Gómez Spain Gymnastics 1985
105 Carlos González Mexico Boxing 1959
106 Stefano Grandi Italy Swimming 1962
107 Leford Green Jamaica Athletics 1986
108 Louis Grisius Luxembourg Cycling 1936 2011
109 Bjarne Guldager Norway Athletics 1897 1971
110 Guo Ailun China Basketball 1993
111 Ram Prasad Gurung Nepal Boxing 1945
112 Matias Habtemichael Ethiopia Athletics 1950
113 Ronny Hafsås Norway Cross Country Skiing 1985
114 Sven Håkansson Sweden Athletics 1909 1997
115 Michala Hartigová Czech Republic Basketball 1983
116 Naokiyo Hashisako Japan Cycling 1971
117 Arno Havenga Netherlands Water Polo 1974
118 Inosuke Hazama Japan Art Competitions 1895 1977
119 Desmond Hector Guyana Athletics 1968
120 Mark Henderson United States Swimming 1969
121 Randee Hermus Canada Football 1979
122 Hernando Hernández Cuba Shooting 1910 1968
123 Werner Heyer East Germany Athletics 1956
124 John Hicks New Zealand Hockey 1938
125 Akinobu Hiranaka Japan Boxing 1963
126 Michael Hoare Great Britain Hockey 1985
127 Richard Hoepfner United States Sailing 1944
128 Helmut Hofmann Saar Boxing 1925
129 Olha Holodna Ukraine Athletics 1991
130 Wolfgang Hoppe East Germany, Germany Bobsleigh 1957
131 Hou Yuzhuo China Taekwondo 1987
132 Otto Hultberg Sweden Shooting 1877 1954
133 Ahmed Husam Maldives Swimming 1995
134 Hwang Byung-Dae South Korea Cross Country Skiing, Biathlon 1960
135 Sean Ireland Canada Speed Skating 1969
136 Takashi Itoyama Japan Basketball 1936
137 László Jakabházy Hungary Ice Hockey 1938
138 Luka Janežič Slovenia Athletics 1995
139 Shamuganathan Jeevajothy Malaysia Hockey 1948
140 Maj-Britt Johansson Sweden Archery 1928 2015
141 Anders Johnsson Sweden Shooting 1890 1952
142 Paal Kaasen Norway Sailing 1883 1963
143 Roman Kainz Austria Weightlifting 1956
144 Pavla Kalná Czech Republic Shooting 1982
145 Pauls Kaņeps Latvia Cross Country Skiing 1911 2006
146 Alfons Karny Poland Art Competitions 1901 1989
147 Jan Kasielski Poland Luge 1954
148 Pua Kele Kealoha United States Swimming 1902 1989
149 Pál Keméry Hungary Equestrianism 1888 1958
150 Khürelbaataryn Khash-Erdene Mongolia Cross Country Skiing 1983
151 Rustam Khusnutdinov Uzbekistan Athletics 1975
152 Kim Ho-Gyu North Korea Archery 1950
153 Kim Ki-Tae North Korea Rowing 1952
154 Jacob Kiplimo Uganda Athletics 2000
155 Yoshiko Kira Japan Shooting 1972
156 Anne-Laure Klein France Rhythmic Gymnastics 1983
157 Takehiro Kodera Japan Short Track Speed Skating 1978
158 Horst Köhler East Germany Equestrianism 1938
159 Nataliya Koreyvo Belarus Athletics 1985
160 Valcho Kostov Bulgaria Wrestling 1936
161 Laura Kraut United States Equestrianism 1965
162 Andrey Krivov Russia Athletics 1985
163 Eugène Kuborn Luxembourg Swimming, Water Polo 1902 1991
164 Taru Kuoppa Finland Archery 1983
165 Artyom Kuznetsov Russia Speed Skating 1987
166 Alena Kyselicová Czechoslovakia Hockey 1957
167 Enrique Labadie Mexico Athletics 1944
168 Ray Land Australia Athletics 1930
169 Silken Laumann Canada Rowing 1964
170 Lee Ho South Korea Rowing 1976
171 Elles Leferink Netherlands Volleyball 1976
172 Lynda Lehmann Australia Canoeing 1958
173 Charles Lewis Belize Cycling 1968
174 Li Jianbo China Athletics 1986
175 Judy Livermore-Simpson Great Britain Athletics 1960
176 Filipe Lombá Portugal Athletics 1959
177 Nicolas Lopez France Fencing 1980
178 Roberto Lovera Uruguay Basketball 1922 2016
179 Luizão Brazil Football 1975
180 Eric Luoma Canada Cross Country Skiing 1932
181 Alberto Madero Argentina Rowing 1923
182 Matti Maisala Finland Rowing 1931
183 Jim Martinez United States Wrestling 1958
184 Gabriela Martinovová Czech Republic Alpine Skiing 1981
185 Henrique Martins Brazil Swimming 1991
186 Henryk Martyna Poland Football 1907 1984
187 Lucia Medzihradská Czechoslovakia, Slovakia Alpine Skiing 1968
188 Louis Meeuwessen Netherlands Boxing 1903 1985
189 Yegor Mekhontsev Russia Boxing 1984
190 Claude Ménard France Athletics 1906 1980
191 Osleidys Menéndez Cuba Athletics 1979
192 Ted Meredith United States Athletics 1891 1957
193 Juan Mignone Uruguay Basketball 1961
194 Anatoly Mikhaylov Soviet Union Athletics 1936
195 Sergey Mindirgasov Soviet Union Fencing 1959
196 Sello Mojela Lesotho Boxing 1964
197 Robert Morris Canada Art Competitions 1898 1964
198 Ileana Moskhou Greece Football 1976
199 Banuelia Mrashani Tanzania Athletics 1977
200 Heinrich Müller Switzerland Cycling 1926
201 Nicole Müller Germany Rhythmic Gymnastics 1994
202 Iuliana Munteanu Romania Rowing 1955
203 Anna Murínová Slovakia Biathlon 1973
204 Dick Murphy United States Rowing 1931
205 Bush Mwale Kenya Rugby Sevens 1993
206 Hisayoshi Nagata Japan Water Polo 1962
207 Zsuzsa Nagy Hungary Gymnastics 1951
208 Naidangiin Otgonjargal Mongolia Wrestling 1979
209 Ahmet Nakkaş Turkey Swimming 1962
210 Andrzej Nartowski Poland Basketball 1931 2003
211 Romeo Nedelcu Romania Bobsleigh 1939
212 Mirko Nenzi Italy Speed Skating 1989
213 Liesl Nestler Austria Figure Skating 1951
214 Gottlieb Neumair Germany Wrestling 1939
215 Nguyễn Đức Hiền South Vietnam Cycling 1925
216 Ni Fu-Te Chinese Taipei Baseball 1982
217 Vincenzo Nibali Italy Cycling 1984
218 Pekka Niemi Finland Weightlifting 1952
219 Pekka Niemi Finland Cross Country Skiing 1909 1993
220 Pavel Nikolayev Russia Canoeing 1984
221 Cindy Noble United States Basketball 1958
222 Ramón Núñez Honduras Football 1985
223 Jarl Öhman Finland Football 1891 1936
224 Adriana Olteanu Romania Handball 1983
225 Asami Oura Japan Water Polo 1962
226 Sigurd Overby United States Cross Country Skiing, Nordic Combined 1899 1979
227 Danielle Page Serbia Basketball 1986
228 Ernest Parker Great Britain Swimming 1895 1965
229 Eva Paskuy East Germany Handball 1948
230 Igor Pastukhovich Unified Team Cycling 1966
231 Svetlana Pechorskaya Unified Team Biathlon 1968
232 Roberto Pelliconi Italy Cycling 1962
233 Jill Penner United States Synchronized Swimming 1987
234 Horacio Perdomo Uruguay Basketball 1960
235 Lucia Peretti Italy Short Track Speed Skating 1990
236 Nataliya Perminova Russia Badminton 1991
237 Renato Perona Italy Cycling 1927 1984
238 Axel Johannes Petersen Denmark Athletics 1880 1962
239 Olle Petrusson Sweden Biathlon 1943
240 Phan Hữu Dong South Vietnam Swimming 1938
241 Shaun Pickering Great Britain Athletics 1961
242 Walter Piemann Austria Canoeing 1926
243 Yolymar Pineda Venezuela Athletics 1985
244 Zahra Pinto Malawi Swimming 1993
245 Raphaël Piolanti France Athletics 1967
246 Karsten Polky East Germany, Germany Wrestling 1964
247 Eszter Povázsay Hungary Swimming 1990
248 Dušan Puh Yugoslavia Sailing 1951
249 Imre Pulai Hungary Canoeing 1967
250 Alma Qeramixhi Albania Athletics 1963
251 Paula Radziulytė Lithuania Athletics 1905
252 Preben Rasmussen Denmark Boxing 1941
253 Morgan Reeser United States Sailing 1962
254 Aubrey Richmond Guyana Cycling 1957
255 Annedore Richter West Germany Volleyball 1948
256 Silvia Rieger Germany Athletics 1970
257 Otomārs Rihters Latvia Bobsleigh 1963
258 Zane Robertson New Zealand Athletics 1989
259 Kenth Rönn Sweden Bobsleigh 1953
260 Julian Roosevelt United States Sailing 1924 1986
261 Petra Rossner East Germany, Germany Cycling 1966
262 Roberto Rotatori Italy Equestrianism 1967
263 Claës Rundberg Sweden Shooting 1874 1958
264 Viorel Rus Romania Water Polo 1952
265 Janieve Russell Jamaica Athletics 1993
266 Hakim Sadi Algeria Athletics 1992
267 Alexander Sadjina Austria Ice Hockey 1954
268 Naoko Sakamoto Japan Athletics 1980
269 Yüksel Şanlı Turkey Wrestling 1973
270 Hovhannes Sargsyan Armenia Cross Country Skiing 1987
271 Edwin Schell United States Boxing 1900 1979
272 Simon Schempp Germany Biathlon 1988
273 Karl Schmedes Germany Boxing 1908 1981
274 Susanne Schmidt Germany Rowing 1974
275 Billy Schober Australia Figure Skating 1956
276 Timofei Scriabin Soviet Union Boxing 1967
277 Rod Seiling Canada Ice Hockey 1944
278 Pierre Selderslagh Belgium Fencing 1872
279 Nédia Semedo Portugal Athletics 1978
280 Irvin Servold Canada Nordic Combined, Cross Country Skiing 1932
281 Karen Shelton United States Hockey 1957
282 Amarjeet Singh Marwa Kenya Hockey 1947
283 Surjeet Singh Rihal Kenya Hockey 1948
284 Darren Smith New Zealand Hockey 1973
285 William Smith Great Britain Hockey 1886 1937
286 Zenon Snylyk United States Football 1933 2002
287 Aleksey Sokolov Russia Athletics 1979
288 Teddy Sommerschield Norway Sailing 1924 1986
289 Claude Soulé France Hockey 1911
290 Galina Sovetnikova Soviet Union Rowing 1955
291 Khristos Spyrou Greece Weightlifting 1976
292 Dave Steen Canada Athletics 1959
293 Mladen Stegić Serbia and Montenegro Rowing 1980
294 Anna Stera-Kustucz Poland Biathlon 1974
295 Sue Stewart Canada Basketball 1969
296 Resi Stiegler United States Alpine Skiing 1985
297 Serghei Stolearenco Moldova Swimming 1978
298 Klavdiya Studennikova Soviet Union Swimming 1958
299 Su Xiaohua China Short Track Speed Skating 1977
300 Michael Sullivan United States Handball 1963
301 Teemu Summanen Finland Nordic Combined 1974
302 Gabriela Szabo Romania Athletics 1975
303 Lachlan Tame Australia Canoeing 1988
304 Atsushi Tani Japan Swimming 1933
305 René Tartara France Swimming, Water Polo 1881 1922
306 Leo Telivuo Finland Swimming 1929 1970
307 Milaine Thériault Canada Cross Country Skiing 1973
308 Fredrik Thulin Sweden Freestyle Skiing 1972
309 Pat Todd United States Rowing 1979
310 Jiří Tožička Czechoslovakia Ice Hockey 1901 1981
311 Dmitry Trelevsky Kyrgyzstan Alpine Skiing 1983
312 Ilona Usovich Belarus Athletics 1982
313 Zoe van der Weel Great Britain Handball 1990
314 Thomas Vermaelen Belgium Football 1985
315 Carl-Eric von Braun Sweden Tennis 1896 1981
316 Nikola Vukčević Montenegro Water Polo 1985
317 Wang Feng China Canoeing 1985
318 Wang Jianxun China Ski Jumping 1981
319 Mark Warkentin United States Swimming 1979
320 Ching Wei American Samoa Swimming 1985
321 Georges Wengler Luxembourg Gymnastics 1918 2004
322 Martin Winbolt-Lewis Great Britain Athletics 1946
323 Hans-Heinrich Winkler East Germany Luge 1954
324 Nina Wörz Germany Handball 1980
325 Annette Wyrwoll Germany Equestrianism 1955
326 Bridget Yamala Egwolosan Nigeria Handball 1970
327 Dmytro Yanchuk Ukraine Canoeing 1992
328 Jaspar Yu Brunei Badminton 1988
329 Tomáš Záborský Slovakia Ice Hockey 1987
330 Mikhail Zamotin Soviet Union Canoeing 1937
331 Bożena Zientarska Poland Athletics 1952
332 Hans Zollner Austria Ice Hockey 1929 2005
333 Roberto Zulueta Cuba Handball 1957
334 Həsən Əliyev Azerbaijan Wrestling 1989