You Are Here > > > Athletes Born on October 6

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on October 6

October 5 ▪ October 6 ▪ October 7 ▪ 

358 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Mika Aarnikka Finland Sailing 1967
2 Valerie Adams-Vili New Zealand Athletics 1984
3 Nuno Afonso Portugal Football 1974
4 Judith Águila Cuba Basketball 1972
5 Mohamed Salem Al-Tunaiji United Arab Emirates Athletics 1969
6 Mohammed Al-Yafaee Yemen Athletics 1984
7 Brigitte Albrecht-Loretan Switzerland Cross Country Skiing 1970
8 Lindsay Alcock Canada Skeleton 1977
9 Shaukat Ali India Hockey 1897 1960
10 Arthur Allers Norway Sailing 1875 1961
11 Lilo Allgayer Germany Fencing 1915 2009
12 Lutz Altepost Germany Canoeing 1981
13 An Byeong-Hun South Korea Cycling 1940
14 Sven Andersson Sweden Football 1963
15 Dominic Andres Switzerland Curling 1972
16 Leonid Andreyev Uzbekistan Athletics 1983
17 Vladimir Andreyev Russia Fencing 1878 1940
18 Majda Ankele Yugoslavia Alpine Skiing 1940
19 John Anslow New Zealand Hockey 1935
20 Adina Anton Romania Athletics 1984
21 Federico Arce Mexico Rowing 1944
22 Sandrine Aubert France Alpine Skiing 1982
23 Aldo Aureggi Italy Fencing 1931
24 Jorge Avilés Spain Hockey 1964
25 Philippe Baillet France Basketball 1940 2015
26 Rony Bakale Congo (Brazzaville) Swimming 1987
27 César Batista Portugal Shooting 1928
28 Claude Bénard France Athletics 1926
29 Brunon Bendig Poland Boxing 1938 2006
30 Maria Bertelli Great Britain Volleyball 1977
31 Andrea Bettinelli Italy Athletics 1978
32 Byron Black Zimbabwe Tennis 1969
33 Henry Blakeney Great Britain Athletics 1890 1958
34 Laura Blanco Spain Cycling 1965
35 Irina Bliznova Russia Handball 1986
36 Vladimir Bogolyubov Soviet Union Figure Skating 1954
37 Wilson Boit Kipketer Kenya Athletics 1973
38 Karin Boldemann Germany Gymnastics 1940
39 Lars-Arne Bölling Sweden Cross Country Skiing 1944
40 Bart Bongers Netherlands Water Polo 1946
41 Anita Brägger Switzerland Athletics 1972
42 Torgeir Brandtzæg Norway Ski Jumping 1941
43 Gösta Brännström Sweden Athletics 1926 1997
44 Fruzsina Brávik Hungary Water Polo 1986
45 Carlos Alberto Bulla Argentina Football 1943
46 Rafael Buzacarini Brazil Judo 1991
47 Grace Buzu Uganda Athletics 1968
48 Auguste Caby France Swimming 1887
49 Paulo Caicedo Ecuador Cycling 1969
50 Pilar Campoy Argentina Hockey 1990
51 Fabio Carta Italy Short Track Speed Skating 1977
52 Héctor Cassina Argentina Cycling 1943
53 Oscar Cervo Argentina Shooting 1920
54 Carlos Chávez Panama Weightlifting 1924
55 Chen Yu-Cheng Chinese Taipei Archery 1992
56 Morville Chote Great Britain Athletics 1924
57 Matilde Ciccia Italy Figure Skating 1952
58 Cidinha Brazil Football 1976
59 Victor Claes Belgium Equestrianism 1896
60 Jim Clarke Great Britain Tug-Of-War 1874 1929
61 Enrique Conill Cuba Sailing 1878 1966
62 Frank Connor United States Athletics 1908 1944
63 Jean Cronstedt Sweden Gymnastics 1932
64 György Csordás Hungary Swimming 1928 2000
65 Pedro da Cunha Brazil Beach Volleyball 1983
66 Ivo Daneu Yugoslavia Basketball 1937
67 Carel de Iongh Netherlands Shooting 1883 1964
68 László Demény Hungary Fencing 1953
69 Klaus Dibiasi Italy Diving 1947
70 Ladislav Dluhoš Czechoslovakia, Czech Republic Ski Jumping 1965
71 Katrin Dörre-Heinig East Germany, Germany Athletics 1961
72 Soňa Dosoudilová-Nováková Czech Republic Beach Volleyball 1975
73 Jimmy Douglas Canada Football 1948
74 Ferenc Dózsa Hungary Rowing 1967
75 John Duffy United States Football 1905 1984
76 Peter Eriksson Sweden Equestrianism 1959
77 Sven Fahlén Sweden Biathlon 1959
78 Willie Farrell United States Diving 1934
79 Yury Fedkin Unified Team Shooting 1960
80 Josef Fendt West Germany Luge 1947
81 Mario Figueredo Uruguay Cycling 1926
82 Vaughn Flannery United States Art Competitions 1898 1955
83 Marian Foik Poland Athletics 1933 2005
84 Lynda Folauhola Australia Diving 1980
85 Sylvia Fowles United States Basketball 1985
86 Siegfried Fülle Germany, East Germany Gymnastics 1939
87 Lyubomir Ganev Bulgaria Volleyball 1965
88 Gaydarbek Gaydarbekov Russia Boxing 1976
89 Alexander Gazsi Germany Figure Skating 1984
90 Donald Geisler Philippines Taekwondo 1978
91 Adam Gemili Great Britain Athletics 1993
92 Irina Gerasimyonok Russia Shooting 1970
93 Gil Nam-Su North Korea Weightlifting 1972
94 Madonna Gimotea Canada Rhythmic Gymnastics 1974
95 Juan Gindre Argentina Shooting 1920
96 Ashraf Shafik Gindy Egypt Hockey 1967
97 Ralph Goldstein United States Fencing 1913 1997
98 Anna Gomis France Wrestling 1973
99 José González Puerto Rico Swimming 1977
100 Regan Gough New Zealand Cycling 1996
101 Bo Grahn Finland Athletics 1947
102 Mathieu Grébille France Handball 1991
103 Jack Green Great Britain Athletics 1991
104 Cejhae Greene Antigua and Barbuda Athletics 1995
105 Michelle Griffith Great Britain Athletics 1971
106 Jan Grijseels Netherlands Athletics 1890 1961
107 Michelle Guerette United States Rowing 1980
108 Sunil Gunawardene Sri Lanka Athletics 1949
109 Tino Häber Germany Athletics 1982
110 Ray Hadley, Jr. United States Figure Skating 1943 1961
111 Andranik Hakobyan Armenia Boxing 1981
112 Joe Haley Canada Athletics 1913 1997
113 Tahar Hamou Algeria Fencing 1959
114 Han Dawei China Cross Country Skiing 1977
115 Peter Hanlin Australia Athletics 1931
116 Hans Jørgen Hansen Denmark Hockey 1879 1966
117 Steen Lund Hansen Denmark Canoeing 1943
118 Ab Hardy Canada Speed Skating 1910
119 Steve Hardy Canada Swimming 1957
120 Nami Hayakawa Japan Archery 1984
121 Louise Hazel Great Britain Athletics 1985
122 Jörn Hellner Australia Sailing 1945
123 Rüdiger Helm East Germany Canoeing 1956
124 Hubert Henno France Volleyball 1976
125 Antal Hetényi Hungary Judo 1947
126 Cornelis Hin Netherlands Sailing 1869 1944
127 Hoàng Xuân Vinh Vietnam Shooting 1974
128 Ulrike Holmer West Germany Shooting 1967
129 Olaf Hovdenak Norway Athletics 1891 1929
130 Seth Howander Sweden Ice Hockey 1892 1981
131 Army Howard Canada Athletics 1888 1937
132 Lynda Hughes Sutfin United States Athletics 1962
133 Vadym Huttsait Unified Team, Ukraine Fencing 1971
134 Hyeon Jeong-Hwa South Korea Table Tennis 1969
135 Julian Hykes South Africa Hockey 1982
136 Chiharu Icho Japan Wrestling 1981
137 Im Ri-Bin North Korea Speed Skating 1968
138 Stanislav Indruch Czechoslovakia Gymnastics 1899 1974
139 Gino Iseppi Italy Rowing 1957
140 Tadao Ishihata Japan Speed Skating 1941
141 Yelena Ivanova Kazakhstan Diving 1973
142 Tom Jager United States Swimming 1964
143 Jean Jaillard France Gymnastics 1931
144 Parviz Jalayer Iran Weightlifting 1939
145 Karin Jarl-Sakellarios Austria Art Competitions 1885 1948
146 Pernille Dupont Jensen Denmark Badminton 1967
147 Wolfgang Jobst Australia Shooting 1956
148 Marcus Johansson Sweden Ice Hockey 1990
149 Fredrik Jönsson Sweden Equestrianism 1972
150 Kenny Jönsson Sweden Ice Hockey 1974
151 Marion Josserand France Freestyle Skiing 1986
152 Joung Young-Suk South Korea Biathlon 1967
153 Arne Jutner Sweden Water Polo 1920 2009
154 Tadeusz Kacik Poland Ice Hockey 1946 1988
155 Ida Kadlec Austria Gymnastics 1929
156 Georgi Karamanliev Bulgaria Wrestling 1961
157 David Karasek Switzerland Swimming 1987
158 Georgi Kasabov Bulgaria Biathlon 1978
159 Rudolf Keller Switzerland Hockey, Ice Hockey 1925
160 Pavlina Khristova Bulgaria Rowing 1968
161 Kim Bo-Gyeong South Korea Football 1989
162 Kim Ok-Hui North Korea Speed Skating 1979
163 Sergey Kinyakin Soviet Union, Unified Team, Belarus Rowing 1961
164 Yelena Kiyevich Belarus Athletics 1987
165 Jadwiga Klimaj Poland Athletics 1931
166 Raquel Kochhann Brazil Rugby Sevens 1992
167 Siegfried Köhler Germany Cycling 1935
168 Kaede Kondo Japan Basketball 1991
169 Yevgeny Koshevoy Kazakhstan Cross Country Skiing 1984
170 Rudolf Kruspel Austria Diving 1950
171 Horst Kuttelwascher Austria Rowing 1937 2016
172 Kaylyn Kyle Canada Football 1988
173 Maeve Kyle Ireland Athletics 1928
174 Jacob Laursen Denmark Football 1971
175 Jim Lavalley Canada Bobsleigh 1948
176 Jeff Lay Canada Rowing 1969
177 Nicolas le Berre France Sailing 1976
178 Sylvain Legwinski France Football 1973
179 Helmut Lehmann Switzerland Canoeing 1958
180 Li Lianli China Short Track Speed Skating 1974
181 Lisa Lieschke Australia Synchronized Swimming 1963
182 Víctor Limba Argentina Cycling 1947
183 Mats Lindau Sweden Handball 1958
184 Karin Lindberg Sweden Gymnastics 1929
185 Rebecca Lobo United States Basketball 1973
186 Nic Long United States Cycling 1989
187 Alexa Loo Canada Snowboarding 1972
188 Roberto Lopes Brazil Beach Volleyball 1966
189 Gustavo Lozano Mexico Swimming 1951
190 Luo Yutong China Diving 1985
191 Robyn Maher Australia Basketball 1959
192 Robert Makharashvili Georgia Alpine Skiing 1981
193 Osamu Mandai Japan Rowing 1942
194 Pat Marcy United States Wrestling 1950
195 Edward Marshall United States Rowing 1908
196 Jeremy Masson France Short Track Speed Skating 1987
197 Illia Mate Soviet Union Wrestling 1956
198 George Mattos United States Athletics 1929 2012
199 Stefan Maurer Switzerland Cycling 1960 1994
200 Harold McMunn Canada Ice Hockey 1902 1964
201 David McNeill Australia Athletics 1986
202 Carlomagno Meneses Peru Boxing 1927 2012
203 Cynthia Meyer Canada Shooting 1965
204 Boris Mikhaylov Soviet Union Ice Hockey 1944
205 Reid Mitchell Canada Basketball 1926 2012
206 Noriyasu Mizukami Japan Athletics 1947
207 Armen Mkrtchyan Armenia Wrestling 1973
208 Alfonso Molina Nicaragua Boxing 1944
209 George Moore United States Modern Pentathlon 1918 2014
210 Gustavo Morales Nicaragua Athletics 1946
211 Jason Morgan Jamaica Athletics 1982
212 Peter Müller Switzerland Alpine Skiing 1957
213 Roberto Müller Chile Shooting 1902
214 Wolfgang Müller East Germany Equestrianism 1931
215 Sergey Mylnikov Soviet Union Ice Hockey 1958 2017
216 Emi Naito Japan Softball 1979
217 Takashi Narita Japan Volleyball 1969
218 Bruno Nöckler Italy Alpine Skiing 1956 1982
219 Kriangkrai Noikoed Thailand Taekwondo 1975
220 O Seung-Rip South Korea Judo 1946
221 Lawrence Okoye Great Britain Athletics 1991
222 Pâmella Oliveira Brazil Triathlon 1987
223 Bernardo Onori Italy Boxing 1946
224 Nobuko Ota Japan Rowing 1969
225 Enache Panait Romania Wrestling 1949
226 Yekaterina Pantyulina-Lisunova Russia Water Polo 1989
227 Péter Papp Hungary Basketball 1930 1958
228 Park Mi-Geum South Korea Volleyball 1955
229 Bruno Parovel Italy Rowing 1913 1994
230 Christel Pascal-Saioni France Alpine Skiing 1973
231 Verusca Paternoster Italy Softball 1972
232 Abby Peck United States Rowing 1956
233 Jiří Pecka Czechoslovakia Cycling 1940
234 Erna Rahbek Pedersen Denmark Archery 1926
235 Angelo Pedroni Italy Canoeing 1943
236 Hugo Pérez Argentina Football 1968
237 Juan Carlos Pérez Bolivia Shooting 1981
238 William Petersson Sweden Athletics 1895 1965
239 Denis Petukhov United States Figure Skating 1978
240 John Pezza Italy Fencing 1952
241 Gerald Phiri Zambia Athletics 1988
242 João Pires Sobrinho Brazil Athletics 1934
243 Pascual Pistarini Argentina Equestrianism 1915 1999
244 Jeff Plumb Australia Table Tennis 1974
245 Hans Pointner Austria Wrestling 1908
246 Jim Pollak United States Cycling 1963
247 Udomporn Polsak Thailand Weightlifting 1981
248 Sergey Ponomarenko Soviet Union, Unified Team Figure Skating 1960
249 Andrea Porsch Austria Hockey 1959
250 Nadia Prasad France Athletics 1967
251 Kostis Proussalis Greece Volleyball 1980
252 Charles Quinby United States Swimming 1899 1988
253 Joseph Rakotoarimanana Madagascar Athletics 1972
254 Luis Rosendo Ramos Mexico Cycling 1957
255 Oleksandr Riezanov Soviet Union Handball 1948
256 Jorgelina Rimoldi Argentina Hockey 1971
257 Rosine Roland Belgium Canoeing 1948
258 Carmen Romero Cuba Athletics 1950
259 John Romig United States Athletics 1898 1984
260 Pierre-Alexandre Rousseau Canada Freestyle Skiing 1979
261 Bevil Rudd South Africa Athletics 1895 1948
262 Carlos Ruíz El Salvador Sailing 1940
263 Ernestine Russell-Carter Canada Gymnastics 1938
264 Asbjørn Ruud Norway Ski Jumping 1919 1989
265 Del Saint John Austria Ice Hockey 1931 2009
266 Hiroyuki Sano Japan Athletics 1968
267 Nour Aka Sayed Afghanistan Wrestling 1944
268 Viktors Ščerbatihs Latvia Weightlifting 1974
269 Xuxa Scherer Brazil Swimming 1974
270 Bruno Schmidt Brazil Beach Volleyball 1986
271 Klaus-Dieter Seehaus Germany Football 1942 1996
272 Olha Semenova Soviet Union Handball 1964
273 José Sepúlveda Puerto Rico Baseball 1962
274 Philip Serjeant Swaziland Shooting 1929
275 Oleg Shelestenko Spain Canoeing 1972
276 Yoshiaki Shikishi Japan Swimming 1941
277 Masatoshi Shinomaki Japan Judo 1946
278 Stefano Sibani Italy Volleyball 1951
279 Jerry Siebert United States Athletics 1938
280 David Simmons New Zealand Rowing 1955
281 Tony Simmons Great Britain Athletics 1948
282 Esau Simpson Grenada Swimming 1990
283 Tommy Skaarberg Norway Ice Hockey 1960
284 Kirsten Smith New Zealand Athletics 1969
285 Nataliya Sokolova Soviet Union Athletics 1949
286 Gennady Solodov Soviet Union Athletics 1934
287 Son Ju-Il South Korea Athletics 1969
288 Cody Sorensen Canada Bobsleigh 1986
289 Ken Spain United States Basketball 1946 1990
290 Lorenz Spann United States Gymnastics 1876
291 Werner Spannagel Germany Boxing 1909 1943
292 Lloyd Spooner United States Shooting 1884 1966
293 Jorge Springmühl Guatemala Sailing 1957
294 Harold Stamper Great Britain Football 1889 1939
295 Barnabás Steinmetz Hungary Water Polo 1975
296 Norm Stevens Australia Boxing 1958
297 Bill Stewart Italy Ice Hockey 1957
298 Sarah Straton Australia Beach Volleyball 1970
299 Ivan Stretovich Russia Gymnastics 1996
300 Donald Stringer Great Britain Fencing 1928
301 Sun Sumei China Athletics 1968
302 István Szilágyi Hungary Handball 1950
303 Oscar Taelman Belgium Rowing 1877 1945
304 Cavid Tağıyev Azerbaijan Boxing 1981
305 Jason Teller Barbados Sailing 1972
306 Burkhard Tesdorpf West Germany Equestrianism 1962
307 Lucien Thèze France Basketball 1913
308 Peter Tholse Sweden Volleyball 1965
309 Marcus Thomas Barbados Boxing 1970
310 Gavin Thredgold Australia Rowing 1961
311 Yelena Timoshenko Soviet Union Swimming 1955
312 Josephine Touray Denmark Handball 1979
313 Christian Tröger Germany Swimming 1969
314 Matías Tudela Perret Spain Rugby Sevens 1984
315 Emiliya Turey Russia Handball 1984
316 Marek Twardowski Poland Canoeing 1979
317 Kiyoshi Uehara Japan Fencing 1948
318 Yoshiaki Unetani Japan Athletics 1944
319 Pascal van Assendelft Netherlands Athletics 1979
320 Piet van Boxtel Netherlands Football 1902 1991
321 Ru van der Haar Netherlands Hockey 1913 1943
322 Nina Van Koeckhoven Belgium Swimming 1983
323 Oddvar Vargset Norway Wrestling 1925 1997
324 Patrick Vetterli Switzerland Athletics 1961
325 Astrida Vicente Angola Basketball 1978
326 Sunette Viljoen South Africa Athletics 1983
327 Arlene Vincent Mark Grenada Athletics 1954
328 Luis Vivénes Venezuela Wrestling 1980
329 Roman Vlasov Russia Wrestling 1990
330 Hans Volckmar Austria Bobsleigh 1900
331 Max, Prince von Hohenlohe Liechtenstein Alpine Skiing 1931 1994
332 Lajos von Sipeki-von Balás Hungary Modern Pentathlon 1913 2003
333 Andrea Vuerich Italy Cross Country Skiing, Nordic Combined 1907
334 Hans Wagner West Germany Bobsleigh 1949
335 Paul Wahl Germany Weightlifting 1906 1982
336 Jack Waller Great Britain Water Polo 1989
337 Jonathan Walton Great Britain Rowing 1990
338 Imre Wampetich Hungary Rowing 1883 1950
339 Callum Watson Australia Cross Country Skiing 1989
340 Max Wechsler Switzerland Cycling 1938
341 Wei Wei China Basketball 1989
342 Dag Wennlund Sweden Athletics 1963
343 Lucas Werthein Argentina Equestrianism 1981
344 Joe Wheater Great Britain Shooting 1918
345 Janusz Wichowski Poland Basketball 1935 2013
346 Douglas Wijkander Sweden Equestrianism 1918 1984
347 Lincoln Williams Australia Volleyball 1993
348 Helen Wills United States Tennis, Art Competitions 1905 1998
349 Harrell Woolard United States Virgin Islands Swimming 1963
350 Oksana Yakovlieva Ukraine Biathlon 1980
351 Hotaru Yamaguchi Japan Football 1990
352 Yan Hong China Swimming 1967
353 Yang Fangxu China Volleyball 1994
354 Petko Yankov Bulgaria Athletics 1977
355 Viktor Yevsyukov Soviet Union Athletics 1956
356 Dannette Young United States Athletics 1964
357 Aleksandr Zhukovsky Belarus Canoeing 1979
358 Emin Əhmədov Azerbaijan Wrestling 1986