You Are Here > > > Athletes Born on October 1

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on October 1

September 30 ▪ October 1 ▪ October 2 ▪ 

363 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Des Abbott Australia Hockey 1986
2 Mohamed Ahmed Abu Ali Saudi Arabia Fencing 1964
3 Adam Adamczyk Poland Judo 1950
4 Harry Adams United States Shooting 1880 1968
5 Ernesto Agüero Cuba Weightlifting 1969
6 Mostafa Al-Gamel Egypt Athletics 1988
7 Abdullah Al-Izani Yemen Wrestling 1968
8 Sheikh Saeed Al-Maktoum United Arab Emirates Shooting 1976
9 Mohamed Mahbub Alam Bangladesh Athletics 1972
10 Ja'far Alizadeh Koldkeshi Iran Wrestling 1956
11 Marcos Alonso Spain Football 1959
12 Jemina Alves Brazil Judo 1964
13 Eric Amalou France Handball 1968
14 Grete Andersen-Waitz Norway Athletics 1953 2011
15 Jess Andrews Great Britain Athletics 1992
16 Alfred Annan United States Golf 1874 1931
17 Michał Antuszewicz Poland Ice Hockey 1909 1993
18 Macauley Appah Nigeria Wrestling 1960
19 Wilma Arizapana Peru Athletics 1982
20 Margareta Arvay Romania Cross Country Skiing 1937
21 Alex Averbukh Israel Athletics 1974
22 Horace Aylwin Canada Athletics 1902 1980
23 Khalifa Bahrouni Tunisia Athletics 1936
24 Ibrahim Balla Australia Boxing 1990
25 Vitalina Batsarashkina Russia Shooting 1996
26 Simon Baynes Great Britain Freestyle Skiing 1963
27 Vladimír Bednář Czechoslovakia Ice Hockey 1948
28 Lyndsay Belisle Canada Wrestling 1977
29 Márton Bene Hungary Alpine Skiing 1986
30 Zoltán Berkes Hungary Hockey 1916 1996
31 José Beyaert France Cycling 1925 2005
32 Gustaf Birch-Lindgren Sweden Art Competitions 1892 1969
33 Ralph Bishop United States Basketball 1915 1974
34 Flevitus Bitegeko Tanzania Boxing 1952
35 Lee Blair United States Art Competitions 1911 1993
36 Joachim Böhmer East Germany Rowing 1940 1999
37 Lydia Bongiovanni Italy Athletics 1914 1998
38 Norman Borrett Great Britain Hockey 1917 2004
39 Christine Botlogetswe Botswana Athletics 1995
40 Christel Bouvron Singapore Swimming 1984
41 Slobodan Branković Yugoslavia, Individual Olympic Athletes Athletics 1967
42 Wendy Burge United States Figure Skating 1957
43 Leslie Burr-Howard United States Equestrianism 1956
44 Eloisa Cabada Mexico Volleyball 1948
45 Caroline Calvé Canada Snowboarding 1978
46 José Manuel Carpinteiro Portugal Shooting 1930
47 Anuța Cătună Romania Athletics 1968
48 Che Chew Chan Malaysia Taekwondo 1982
49 Chen Hung-Yen Chinese Taipei Athletics 1957
50 Chen Zunrong China Athletics 1962
51 Petre Chirculescu Romania Equestrianism 1898 1975
52 Mavzuna Chorieva Tajikistan Boxing 1992
53 Massimo Ciaramella Italy Baseball 1970
54 Rosella Cicognani Italy Gymnastics 1939
55 Chris Ciriello Australia Hockey 1985
56 Edward Clarke Great Britain Modern Pentathlon 1888 1982
57 Mark Clarke Cayman Islands Sailing 1950 2013
58 Guylaine Cloutier Canada Swimming 1971
59 Trevor Coker New Zealand Rowing 1949 1981
60 Chris Cook Canada Sailing 1974
61 Jan Cools Belgium Wrestling 1918
62 Lorraine Crapp Australia Swimming 1938
63 Anthony Cruz Malaysia Hockey 1956
64 Geoffrey Cutter Great Britain Hockey 1934
65 Vincent D'Autorio United States Gymnastics 1915 2008
66 Sonya Dangalakova Bulgaria Swimming 1962
67 Vicente de Araújo Neto Brazil Equestrianism 1966
68 Ronaldo de Carvalho Brazil Rowing 1959
69 Lúcio de Castro Brazil Athletics 1910 2004
70 Gianni Del Buono Italy Athletics 1943
71 Dragan Desančić Yugoslavia Canoeing 1938
72 Iraklis Deskoulidis Greece Wrestling 1961
73 Clement Deykin Great Britain Rugby 1877 1969
74 Berta Díaz Cuba Athletics 1936
75 Shuji Doi Japan Water Polo 1909
76 Izabela Dragneva Bulgaria Weightlifting 1971
77 Andries du Plessis South Africa Athletics 1910 1979
78 Paola Duguet Colombia Swimming 1987
79 Joe Earl New Zealand Rowing 1952
80 Konstantina Efedaki Greece Athletics 1978
81 Moussa El-Hariri Syria Athletics 1966
82 Afaf El-Hodhod Egypt Shooting 1996
83 Khaled El-Kashef Egypt Water Polo 1946
84 Salma El-Said Egypt Gymnastics 1991
85 Toralf Engan Norway Ski Jumping 1936
86 Ingvar Eriksson Sweden Swimming 1944 2015
87 Alan Espínola Paraguay Swimming 1971
88 Juan Carlos Estol Argentina Rowing 1952
89 Alfred Evans South Africa Sailing 1920 1998
90 Nikolajs Fārnasts Russia Wrestling 1885
91 Sylvia Fiedler East Germany Diving 1951
92 Horst Fink Austria Rowing 1938
93 Hugh Fisher Canada Canoeing 1955
94 Alfred Flaxman Great Britain Athletics 1879 1916
95 Joseph Fleming United States Athletics 1883 1960
96 Joanne Franks-Edens Great Britain Archery 1967
97 Emma Furuvik Iceland Alpine Skiing 1981
98 Melinda Gainsford-Taylor Australia Athletics 1971
99 Pavel Gajdoš Czechoslovakia Gymnastics 1936
100 Didier Gamerdinger Monaco Sailing 1959
101 Fernando García Spain Fencing 1889
102 Gonzalo García Uruguay Sailing 1935
103 Andrea Gardini Italy Volleyball 1965
104 Renate Gärtner West Germany Athletics 1952
105 Bob Gasper Canada Luge 1958
106 Justin Geduld South Africa Rugby Sevens 1993
107 Aurelio Genghini Italy Athletics 1907 2001
108 Chloé Georges France Freestyle Skiing 1980
109 Dmitrj Gerasimenko Serbia Judo 1987
110 Evgeniy Gerganov Bulgaria Cycling 1975
111 Augusto Gerosa Italy Ice Hockey 1909
112 Witold Gerutto Poland Athletics 1912 1973
113 Mannad Ghazi Egypt Fencing 1989
114 Margaret Gibson Australia Swimming 1938
115 Lena Göldi Switzerland Judo 1979
116 Francis Gómez Venezuela Judo 1968
117 Yevgeny Grishin Soviet Union Water Polo 1959
118 Gedeón Guardiola Spain Handball 1984
119 Robert Guillard France Bobsleigh 1919 2013
120 Joseph Guillemot France Athletics 1899 1975
121 Laurence Guillou France Swimming 1969
122 Muhammad Hafeez Pakistan Cycling 1943
123 Ebenezer Hagan Ghana Football 1975
124 Jonathan Hammond Great Britain Shooting 1980
125 Mandi Haswell Great Britain Diving 1949
126 Geraldine Heaney Canada Ice Hockey 1967
127 Selim Hedoui Tunisia Handball 1983
128 Hans-Jürgen Hehn West Germany Fencing 1944
129 Oldřich Hejdušek Czechoslovakia Rowing 1957
130 Jana Henke Germany Swimming 1973
131 Marian Herda Poland Ice Hockey 1933
132 Alejandro Hernández Mexico Tennis 1977
133 Santiago Hernández Mexico Sailing 1979
134 Sabine Heß East Germany Rowing 1958
135 Erik Hochstein West Germany Swimming 1968
136 Robin Hodder Australia Hockey 1937 2006
137 Beau Hoopman United States Rowing 1980
138 Glyn Hopkins Great Britain Gymnastics 1928
139 Chloe Hosking Australia Cycling 1990
140 Ida Hubáčková Czechoslovakia Hockey 1954
141 Mykhailo Humeniak Ukraine Cross Country Skiing 1980
142 Sayed Muhammad Hussain India Hockey 1911 1977
143 Viktor Ilyin Soviet Union Luge 1951
144 Dom Iorfa Nigeria Football 1962
145 West Iqiebor Nigeria Judo 1964
146 Bert Irwin Canada Alpine Skiing 1917 2006
147 Chiaki Ishii Brazil Judo 1941
148 Jair Brazil Handball 1978
149 Christer Jansson Sweden Shooting 1946
150 Ragnar Jansson Finland Sailing 1908 1977
151 Erik Jensen Denmark Boxing 1921 1987
152 Jeong Bu-Yeong South Korea Rowing 1964
153 Sven-Bertil Johansson Sweden Sailing 1956
154 Sheena Johnson-Tosta United States Athletics 1982
155 Maro Joković Croatia Water Polo 1987
156 Al Jones United States Boxing 1946
157 Ann Jørgensen Denmark Badminton 1973
158 Hans Kadelbach Germany Sailing 1900 1979
159 Marijan Kanjer Croatia Swimming 1973
160 Konstantinos Kariotis Greece Rowing 1971
161 Reem Kassem Egypt Swimming 1995
162 Gábor Katona Hungary Athletics 1952
163 Mayumi Kawasaki Japan Basketball 1972
164 Avo Keel Estonia Beach Volleyball 1962
165 Andreas Keller West Germany, Germany Hockey 1965
166 Gus Kenworthy United States Freestyle Skiing 1991
167 Theodoros Khatzitheodorou Greece Water Polo 1976
168 Babis Kholidis Greece Wrestling 1956
169 Oleksandr Khvoshch Ukraine Wrestling 1981
170 Kim Chi-Wan South Korea Tennis 1968
171 Kim Jeong-Seok South Korea Football 1939
172 Kim Mi-Hyang South Korea Badminton 1973
173 Kim Seung-Pyo South Korea Fencing 1965
174 Kim Yu-Gyeong South Korea Rhythmic Gymnastics 1975
175 Moses Kiptanui Kenya Athletics 1971
176 Heinz Kleimeier West Germany Water Polo 1941
177 Brandon Knight United States Baseball 1975
178 Hirofumi Koike Japan Athletics 1962
179 Lyudmila Kolchanova Russia Athletics 1979
180 Terje Krokstad Norway Biathlon 1956
181 Stefan Krook Sweden Sailing 1950
182 Andrzej Krzesiński Poland Athletics 1927
183 Stefan Kuhn Canada Cross Country Skiing 1979
184 Norihiko Kurahashi Japan Swimming 1932
185 Ewa Kłobukowska Poland Athletics 1946
186 Andi Langenhan Germany Luge 1984
187 Georges Langevin France Fencing 1888 1967
188 Vasyl Lantukh Ukraine Bobsleigh 1969
189 Olena Lapunova Ukraine Swimming 1980
190 Louis Laufray France Swimming, Water Polo 1881 1970
191 Lee Heung-Pyo South Korea Hockey 1966
192 Lee In-Su South Korea Rowing 1973
193 Hans Leutelt Czechoslovakia Cycling 1914 1936
194 Céline Lévêque France Synchronized Swimming 1972
195 Gui Lin Brazil Table Tennis 1993
196 Mats Lindgren Sweden Ice Hockey 1974
197 Cristina Llovera Andorra Athletics 1996
198 Neil Lloyd Antigua and Barbuda Cycling 1966
199 Lodoin Enkhbayar Mongolia Wrestling 1964
200 Viljar Loor Soviet Union Volleyball 1953 2011
201 Jonni Lowe Honduras Athletics 1979
202 William Lucena Italy Baseball 1981
203 Anna Lunova Ukraine Athletics 1991
204 Ezequiel Maderna Argentina Boxing 1986
205 Beat Mändli Switzerland Equestrianism 1969
206 Ousmane Mané Senegal Football 1990
207 Richard Manuel Austria Water Polo 1888
208 Arson Mapfumo Zimbabwe Boxing 1963
209 Édouard Marcelle France Rowing 1909 2001
210 Czesław Marchewczyk Poland Ice Hockey 1912 2003
211 Attila Marosi Hungary Alpine Skiing 1982
212 Carlos Marrero Venezuela Shooting 1914
213 Kurt Marz Austria Rowing 1924
214 Motlatsi Maseela Lesotho Athletics 1971
215 Frank Mason Great Britain Art Competitions 1875 1965
216 Sunday Mathias Nigeria Weightlifting 1980
217 Bill McKim Great Britain Athletics 1941
218 Paige McPherson United States Taekwondo 1990
219 Albert Minczér Hungary Athletics 1986
220 Ágnes Miskó Hungary Gymnastics 1971
221 Zsuzsa Miskó Hungary Gymnastics 1971
222 Anders Moen Norway Gymnastics 1887 1966
223 Mohamed Mohyeldin Egypt Judo 1991
224 Maksim Mokrousov Russia Bobsleigh 1983
225 Juan Morales Mexico Athletics 1909
226 Eric Morel United States Boxing 1975
227 Charles Morton United States Cycling 1916 1996
228 Artūrs Motmillers Latvia Athletics 1900 1980
229 Younès Moudrik Morocco Athletics 1977
230 Carline Muir Canada Athletics 1987
231 Munji Munemura Japan Wrestling 1943
232 Reinhard Münster Denmark Fencing 1941
233 Theodor Nag Norway Rowing 1890 1959
234 Tetsuaki Nakamura Japan Boxing 1948
235 Natalia Nasaridze-Çakir Turkey Archery 1972
236 Mohammad Nassiri Iran Weightlifting 1945
237 Emil Nässling Finland Shooting 1864 1924
238 Ana Sabine Naumann Argentina Alpine Skiing 1947
239 Nguyễn Hữu Việt Vietnam Swimming 1988
240 Arne Nielsen Denmark Shooting 1895 1942
241 Hiroshi Nosaka Japan Gymnastics 1914 2004
242 Miroslav Nový Czechoslovakia Ice Hockey 1930
243 Mary Anne O'Connor United States Basketball 1953
244 Peter O'Donoghue New Zealand Athletics 1961
245 Antonín Odehnal Czechoslovakia Art Competitions 1878 1957
246 Johnny Oduya Sweden Ice Hockey 1981
247 Tosin Oke Nigeria Athletics 1980
248 Róbert Örlschléger Hungary Rowing 1956
249 Sergey Osipov Soviet Union Luge 1950
250 Fatih Özbaş Turkey Wrestling 1971
251 Suat Özyazıcı Turkey Football 1936
252 Tone Pahle Norway Rowing 1954
253 Pang Qiong China Rhythmic Gymnastics 1970
254 Marcia Pankratz United States Hockey 1964
255 Hans Pape Germany Art Competitions 1894 1970
256 Park Do-Geun South Korea Shooting 1930
257 Mary Parr Ireland Athletics 1961
258 Attilio Pavesi Italy Cycling 1910 2011
259 Ciara Peelo Ireland Sailing 1979
260 Wilfried Peffgen Germany Cycling 1942
261 Matthew Percy Australia Sailing 1962
262 Carlos Perner Argentina Alpine Skiing 1947
263 Henry Petersen Denmark Athletics 1900 1949
264 Göran Pettersson Sweden Weightlifting 1961
265 Dwight Phillips United States Athletics 1977
266 Sara Pinciroli Italy Rhythmic Gymnastics 1980
267 Mildrey Pineda Colombia Football 1989
268 Renate Piotraschke West Germany Diving 1959
269 Wout Poels Netherlands Cycling 1987
270 Elena Popa Romania Rowing 1976
271 Doina Popescu Romania Volleyball 1938
272 Reid Priddy United States Volleyball 1977
273 Alejandro Puerto Cuba Wrestling 1964
274 María Dolores Pulido Spain Athletics 1974
275 Kirill Putyrsky Soviet Union Rowing 1928
276 Ketleyn Quadros Brazil Judo 1987
277 Liudmyla Radchenko Soviet Union Athletics 1932
278 Otso Räisänen Finland Freestyle Skiing 1994
279 Michal Rajčan Slovakia Alpine Skiing 1980
280 Milly Reuter Germany Athletics 1904 1976
281 José Ribas Argentina Athletics 1899
282 Emanuel Rieder Italy Luge 1993
283 Paul Riesen Switzerland Athletics 1906
284 Kalyna Roberge Canada Short Track Speed Skating 1986
285 Ante Roje Yugoslavia Swimming, Water Polo 1905 1980
286 Ángel Romero Mexico Cycling 1932 2007
287 Ricardo Romero Chile Fencing 1899
288 Benjamin Rondeau France Rowing 1983
289 Dmitry Rozinkevich Russia Rowing 1974
290 Roger Ruud Norway Ski Jumping 1958
291 Edward Ryle Great Britain Athletics 1885 1952
292 Tamara Rylova Soviet Union Speed Skating 1931
293 Mohammed Sabo Nigeria Boxing 1967
294 Na'eem Saed Mubarak Kuwait Football 1957
295 David Säfwenberg Sweden Ice Hockey 1896 1957
296 Yoshifumi Saito Japan Water Polo 1958
297 Wanda Sandon Italy Basketball 1952
298 Astrid Sandvik Norway Alpine Skiing 1939
299 Carlos Santos Puerto Rico Boxing 1955
300 Danielle Scott-Arruda United States Volleyball 1972
301 Frank Seeger Germany Shooting 1972
302 Vandanah Seesurun Mauritius Badminton 1973
303 Eric Shanteau United States Swimming 1983
304 Nataliya Shimchuk Belarus Athletics 1981
305 Jacques Simon France Cycling 1938
306 Bishambar Singh India Wrestling 1940
307 Surendra Singh India Athletics 1978
308 Marcel Sîrba Romania Boxing 1957
309 Erik Skoglund Sweden Swimming 1903 1984
310 Jørn Snogdahl Denmark Rowing 1922 2012
311 Julie Speight Australia Cycling 1966
312 Iveta Šranková Czechoslovakia Hockey 1963
313 Marcus Stephen Samoa, Nauru Weightlifting 1969
314 Neil Stephens Australia Cycling 1963
315 Magnus Sterner Sweden Snowboarding 1979
316 Manuel Suárez Cuba Fencing 1950
317 Ella Suitiala Finland Snowboarding 1989
318 Kosaku Sumiyoshi Japan Athletics 1907
319 Olga Syrovatskaya-Mineyeva Soviet Union Athletics 1952
320 Gusztáv Szomjas Hungary Shooting 1898 1959
321 Farzad Tarash Australia Wrestling 1986
322 Gheorghe Teodorescu Romania Equestrianism 1925 2007
323 Margarita Teselko Soviet Union Rowing 1965
324 Teklit Teweldebrhan Eritrea Athletics 1993
325 Jean-Christophe Thouvenel France Football 1958
326 Tiến Vình South Vietnam Boxing 1920
327 Bibi Torriani Switzerland Ice Hockey 1911 1988
328 Ljubomir Travica Yugoslavia Volleyball 1954
329 Aleksandr Tretyakov Russia Wrestling 1972
330 Shkelqim Troplini Albania Wrestling 1966
331 Yoshihiro Tsumuraya Japan Cycling 1964
332 Talat Tunçalp Turkey Cycling 1915 2017
333 Dmitry Tyurin Kazakhstan Modern Pentathlon 1958
334 Dainis Upelnieks Latvia Shooting 1982
335 Vadim Vacarciuc Moldova Weightlifting 1972
336 Jacobus van der Vinden Netherlands Gymnastics 1906 1972
337 Arthur Van Doren Belgium Hockey 1994
338 Winnie van Weerdenburg Netherlands Swimming 1946 1998
339 Vyacheslav Vedenin Soviet Union Cross Country Skiing 1941
340 Bas Verwijlen Netherlands Fencing 1983
341 Philippus Vethaak Netherlands Cycling 1914 1991
342 Wang Jingfeng China Rowing 1979
343 John Warhurst Great Britain Athletics 1944
344 Yohanna Waziri Nigeria Athletics 1964
345 William White Great Britain Shooting 1912
346 Herbert Wieninger Austria Art Competitions 1910 2002
347 Andrew Willows Canada Canoeing 1980
348 Nicola Wilson Great Britain Equestrianism 1976
349 Jill Witmer United States Hockey 1991
350 Kelvin Wood Canada Hockey 1950
351 Xu Zengcai China Table Tennis 1961
352 Plamen Yankov Bulgaria Boxing 1954
353 Galina Yenyukhina Unified Team Cycling 1959
354 Ying Zhenshan China Biathlon 1956
355 Scott Young United States Ice Hockey 1967
356 Pavel Zaduban Slovakia Cycling 1968
357 Robert Zagunis United States Rowing 1953
358 Aleksey Zhamnov Unified Team, Russia Ice Hockey 1970
359 Zhang Liangliang China Fencing 1982
360 Revaz Zintiridis Greece Judo 1985
361 Julie Zogg Switzerland Snowboarding 1992
362 Yader Zoli Italy Cycling 1975
363 Grzegorz Łomacz Poland Volleyball 1987