You Are Here > > > > 2012 London Summer Games

Ukraine at the 2012 London Summer Games

UKR Ukraine: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: London, Great Britain (July 25, 2012 to August 12, 2012)
Opening Ceremony: July 27, 2012
Closing Ceremony: August 12, 2012

Events for Ukraine: 174 in 25 sports
Participants for Ukraine: 230 (119 men and 111 women)
Youngest Participant for Ukraine: Iryna Hlavnyk (16 years, 83 days)
Oldest Participant for Ukraine: Oleksandr Dryhol (46 years, 101 days)
Most Medals for Ukraine (Athlete): Inna Osypenko-Radomska and Olena Kostevych (2 medals)

Go to the 2012 London Summer Games page

230 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Inna Osypenko-Radomska Female 29 Canoeing 2 2
2 Olena Kostevych Female 27 Shooting 2 2
3 Yuriy Cheban Male 26 Canoeing 1 1
4 Yana Dementieva Female 33 Rowing 1 1
5 Nataliya Dovhodko Female 21 Rowing 1 1
6 Anastasiya Kozhenkova Female 26 Rowing 1 1
7 Vasyl Lomachenko Male 24 Boxing 1 1
8 Yana Shemiakina Female 26 Fencing 1 1
9 Kateryna Tarasenko Female 24 Rowing 1 1
10 Oleksiy Torokhtiy Male 26 Weightlifting 1 1
11 Oleksandr Usik Male 25 Boxing 1 1
12 Valeriy Andriitsev Male 25 Wrestling 1 1
13 Denys Berinchyk Male 24 Boxing 1 1
14 Oleksandr P'iatnytsia Male 27 Athletics 1 1
15 Yelyzaveta Bryzhina Female 22 Athletics 1 1
16 Oleksandr Hvozdyk Male 25 Boxing 1 1
17 Yuliya Kalina Female 23 Weightlifting 1 1
18 Olha Kharlan Female 21 Fencing 1 1
19 Olesia Povkh Female 24 Athletics 1 1
20 Ihor Radivilov Male 19 Gymnastics 1 1
21 Mariya Riemien Female 24 Athletics 1 1
22 Olha Saladukha Female 29 Athletics 1 1
23 Taras Shelestiuk Male 26 Boxing 1 1
24 Khrystyna Stuy Female 24 Athletics 1 1
25 Artur Aivazian Male 39 Shooting
26 Ibrahim Aldatov Male 28 Wrestling
27 Alona Andruk Female 25 Cycling
28 Roman Avramenko Male 24 Athletics
29 Ivan Babaryka Male 29 Athletics
30 Yana Belomoina Female 19 Cycling
31 Olha Beresneva Female 26 Swimming
32 Artem Bloshenko Male 27 Judo
33 Yelyzaveta Bochkarova Female 34 Cycling
34 Dmytro Boiko Male 26 Fencing
35 Oleksandr Bondar Male 18 Diving
36 Bohdan Bondarenko Male 22 Athletics
37 Kateryna Bondarenko Female 25 Tennis
38 Stanislav Bondarenko Male 24 Judo
39 Roman Bondaruk Male 38 Shooting
40 Oleksiy Borysov Male 29 Sailing
41 Ihor Borysyk Male 28 Swimming
42 Serhiy Budza Male 27 Athletics
43 Olena Buriak Female 24 Rowing
44 Olena Burkovska Female 30 Athletics
45 Kateryna Burmistrova Female 32 Wrestling
46 Vitaliy Butrym Male 21 Athletics
47 Ihor Chervynskiy Male 30 Swimming
48 Illia Chuiev Male 28 Swimming
49 Serhiy Chykanov Male 32 Rowing
50 Dmytro Dem'ianiuk Male 29 Athletics
51 Hanna Demydova Female 25 Athletics
52 Oleksandr Didukh Male 30 Table Tennis
53 Olena Dmytrash Female 20 Rhythmic Gymnastics
54 Ruslan Dmytrenko Male 26 Athletics
55 Nataliya Dobrynska Female 30 Athletics
56 Tetiana Dorokhova Female 27 Archery
57 Marharyta Dorozhon Female 24 Athletics
58 Ivan Dovhodko Male 23 Rowing
59 Serhiy Drebot Male 25 Judo
60 Oleksandr Dryhol Male 46 Athletics
61 Valeriy Dymo Male 26 Swimming
62 Hanna Dzerkal Female 24 Swimming
63 Olena Fedorova Female 25 Diving
64 Vasyl Fedoryshyn Male 31 Wrestling
65 Tetiana Filoniuk Female 28 Athletics
66 Nataliya Fokina-Semenova Female 30 Athletics
67 Serhiy Frolov Male 20 Swimming
68 Svitlana Haliuk Female 24 Cycling
69 Tetiana Hamera-Shmyrko Female 29 Athletics
70 Hanna Hatsko-Fedusova Female 21 Athletics
71 Ihor Hlavan Male 21 Athletics
72 Iryna Hlavnyk Female 16 Swimming
73 Yevheniya Homon Female 17 Rhythmic Gymnastics
74 Roman Hontiuk Male 28 Judo
75 Valentyna Horpynych-Zhudina Female 29 Athletics
76 Oleksandr Horshkovozov Male 21 Diving
77 Andriy Hovorov Male 20 Swimming
78 Dmytro Hrachov Male 28 Archery
79 Viktor Hrebennykov Male 26 Rowing
80 Larysa Hryha Female 28 Badminton
81 Serhiy Hryn Male 30 Rowing
82 Andriy Hryvko Male 28 Cycling
83 Valeriya Hudym Female 17 Rhythmic Gymnastics
84 Hryhoriy Husarov Male 18 Taekwondo
85 Liudmyla Iosypenko Female 27 Athletics
86 Oleksandr Isakov Male 22 Swimming
87 Pavlo Ishchenko Male 20 Boxing
88 Markiyan Ivashko Male 33 Archery
89 Lesia Kalytovska Female 24 Cycling
90 Dmytro Kariuchenko Male 32 Fencing
91 Kateryna Karsak Female 26 Athletics
92 Oleksiy Kasianov Male 26 Athletics
93 Oleksiy Kazanin Male 30 Athletics
94 Iryna Khokhlova Female 22 Modern Pentathlon
95 Anton Kholiaznikov Male 25 Rowing
96 Olena Kholosha Female 30 Athletics
97 Oleksandr Khotsianivskiy Male 22 Wrestling
98 Yevhen Khytrov Male 23 Boxing
99 Iryna Kindzerska Female 21 Judo
100 Dmytro Kirpulianskiy Male 27 Modern Pentathlon
101 Valentyn Kletskoy Male 27 Rowing
102 Hanna Knyazyeva-Minenko Female 22 Athletics
103 Maryna Konieva Female 24 Taekwondo
104 Nataliya Kononenko Female 17 Gymnastics
105 Oleksandr Konovaliuk Male 34 Rowing
106 Liudmyla Kovalenko Female 23 Athletics
107 Nazar Kovalenko Male 25 Athletics
108 Hanna Kravchenko Female 26 Rowing
109 Yuliya Krevsun Female 31 Athletics
110 Dmytro Krivtsov Male 27 Cycling
111 Olena Kryvytska Female 25 Fencing
112 Valeriy Kudriashov Male 28 Sailing
113 Nikolay Kuksenkov Male 23 Gymnastics
114 Serhiy Kulish Male 19 Shooting
115 Nataliya Kushch-Mazuryk Female 29 Athletics
116 Denys Kushnirov Male 19 Shooting
117 Viktor Kuznietsov Male 26 Athletics
118 Illia Kvasha Male 24 Diving
119 Andriy Kviatkovskiy Male 22 Wrestling
120 Maryna Kyiko Female 25 Trampolining
121 Svitlana Kyselova Female 40 Equestrianism
122 Mykola Labovskiy Male 29 Athletics
123 Tetiana Lazareva Female 31 Wrestling
124 Serhiy Lebid Male 37 Athletics
125 Olha Leleiko Female 35 Fencing
126 Viktoriya Lenyshyn Female 21 Rhythmic Gymnastics
127 Mariya Liver Female 21 Swimming
128 Alina Lohvynenko Female 22 Athletics
129 Ivan Losev Male 26 Athletics
130 Nataliya Lupu Female 24 Athletics
131 Oleh Lykov Male 38 Rowing
132 Alina Maksymenko Female 21 Rhythmic Gymnastics
133 Olha Maslivets Female 34 Sailing
134 Viktoriya Mazur Female 17 Rhythmic Gymnastics
135 Maksym Mazuryk Male 29 Athletics
136 Hanna Melnychenko-Kasianova Female 29 Athletics
137 Stanislav Melnykov Male 25 Athletics
138 Iryna Merleni-Mykulchyn Female 30 Wrestling
139 Dmytro Mikhay Male 22 Rowing
140 Hanna Mishchenko Female 28 Athletics
141 Artem Moroz Male 28 Rowing
142 Artem Morozov Male 32 Rowing
143 Björn Nagel Male 34 Equestrianism
144 Vitaliy Nakonechniy Male 25 Gymnastics
145 Mykyta Nesterenko Male 21 Athletics
146 Yuriy Nikitin Male 34 Trampolining
147 Iryna Novozhylova Female 26 Athletics
148 Maksim Oberemko Male 34 Sailing
149 Katharina Offel Female 35 Equestrianism
150 Oleh Omelchuk Male 29 Shooting
151 Oleksandr Onishchenko Male 43 Equestrianism
152 Yevhen Orlov Male 23 Wrestling
153 Şeref Osmanoğlu Male 23 Athletics
154 Yuliya Ostapchuk-Tkach Female 22 Wrestling
155 Kateryna Palekha Female 31 Archery
156 Kseniya Panteleieva Female 18 Fencing
157 Yuliya Paratova Female 25 Weightlifting
158 Volodymyr Pavlovskiy Male 32 Rowing
159 Marharyta Pesotska Female 20 Table Tennis
160 Kostiantyn Piliyev Male 29 Weightlifting
161 Anfisa Pochkalova Female 22 Fencing
162 Nataliya Pohrebniak Female 24 Athletics
163 Viktoriya Potiekhina Female 19 Diving
164 Yuliya Prokopchuk Female 25 Diving
165 Svitlana Prokopova Female 19 Rhythmic Gymnastics
166 Nadiya Prokopuk-Borovska Female 31 Athletics
167 Andriy Protsenko Male 24 Athletics
168 Oleksiy Pryhorov Male 25 Diving
169 Maryna Pryshchepa Female 28 Judo
170 Andriy Pryveda Male 26 Rowing
171 Nataliya Pyhyda Female 31 Athletics
172 Hanna Pysmenska Female 21 Diving
173 Vasyl Rachyba Male 30 Wrestling
174 Viugar Rahimov Male 26 Wrestling
175 Vira Rebryk Female 23 Athletics
176 Cassio Rivetti Male 32 Equestrianism
177 Hanna Rizatdinova Female 19 Rhythmic Gymnastics
178 Viktor Ruban Male 31 Archery
179 Artem Rubanko Male 38 Athletics
180 Vita Rybalko Female 29 Athletics
181 Serhiy Rysenko Male 32 Cycling
182 Danylo Sapunov Male 30 Triathlon
183 Andriy Semenov Male 28 Athletics
184 Vitaliy Shafar Male 30 Athletics
185 Dar'ia Sharipova Female 22 Shooting
186 Hanna Shelekh Female 19 Athletics
187 Maksym Shemberiev Male 18 Swimming
188 Anzhelika Shevchenko Female 24 Athletics
189 Svitlana Shmidt Female 22 Athletics
190 Liubov Shulika Female 24 Cycling
191 Olena Shumkina Female 24 Athletics
192 Ihor Shymechko Male 26 Weightlifting
193 Dar'ia Shytko Female 26 Shooting
194 Lidiya Sichenikova Female 19 Archery
195 Oleksandr Sitkovskiy Male 34 Athletics
196 Anna Skidan Female 20 Athletics
197 Olha Skrypak Female 21 Athletics
198 Vadym Slobodeniuk Male 31 Athletics
199 Nataliya Smal Female 29 Judo
200 Serhiy Smelyk Male 25 Athletics
201 Oleksiy Sokyrskiy Male 27 Athletics
202 Tetiana Sorochynska-Bilenko Female 28 Table Tennis
203 Volodymyr Soroka Male 29 Judo
204 Serhiy Stakhovskiy Male 26 Tennis
205 Dar'ia Stepaniuk Female 22 Swimming
206 Oleq Stepko Male 18 Gymnastics
207 Vita Stopina Female 36 Athletics
208 Kseniya Sydorenko Female 26 Synchronized Swimming
209 Serhiy Tahirov Male 23 Weightlifting
210 Lenur Temirov Male 22 Wrestling
211 Viktoriya Tereshchuk Female 30 Modern Pentathlon
212 Hanna Titimets Female 23 Athletics
213 Olena Tsos Female 22 Cycling
214 Marharyta Tverdokhlib Female 21 Athletics
215 Ivan Tymko Male 32 Rowing
216 Pavlo Tymoshchenko Male 25 Modern Pentathlon
217 Artem Vasylenko Male 22 Judo
218 Oleh Verniaiev Male 18 Gymnastics
219 Olha Yakovenko Female 25 Athletics
220 Hanna Yaroshchuk Female 22 Athletics
221 Yuliya Yelistratova-Sapunova Female 24 Triathlon
222 Denys Yurchenko Male 34 Athletics
223 Dar'ia Yushko Female 27 Synchronized Swimming
224 Kostiantyn Zaitsev Male 36 Rowing
225 Anton Zakharov Male 26 Diving
226 Heorhiy Zantaraia Male 24 Judo
227 Dmytro Zavadskiy Male 23 Badminton
228 Olha Zemliak Female 22 Athletics
229 Daryna Zevina Female 17 Swimming
230 Yaroslav Zhmudenko Male 23 Table Tennis