You Are Here > > > > 2016 Rio de Janeiro Summer Games

Israel at the 2016 Rio de Janeiro Summer Games

ISR Israel: Previous Summer Games

Host City: Rio de Janeiro, Brazil (August 3, 2016 to August 21, 2016)
Opening Ceremony: August 5, 2016
Closing Ceremony: August 21, 2016

Events for Israel: 45 in 16 sports
Participants for Israel: 47 (22 men and 25 women)
Youngest Participant for Israel: Nina Amir (17 years, 206 days)
Oldest Participant for Israel: Shani Bloch (37 years, 155 days)
Most Medals for Israel (Athlete): Yarden Gerbi and Or Sasson (1 medal)

Go to the 2016 Rio de Janeiro Summer Games page

47 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Yarden Gerbi Female 27 Judo 1 1
2 Or Sasson Male 25 Judo 1 1
3 Nina Amir Female 17 Sailing
4 Ron Atias Male 21 Taekwondo
5 Laetitia Beck Female 24 Golf
6 Shani Bloch Female 37 Cycling
7 Linda Bolder Female 28 Judo
8 Lonah Chemtai Female 27 Athletics
9 Gil Cohen Female 24 Sailing
10 Gili Cohen Female 25 Judo
11 Ron Darmon Male 23 Triathlon
12 Maayan Davidovich Female 28 Sailing
13 Yuval Filo Female 18 Rhythmic Gymnastics
14 Dan Froyliche Male 23 Sailing
15 Anastasia Gloushkov Leventhal Female 31 Synchronized Swimming
16 Ageze Guadie Male 26 Athletics
17 Shlomi Haimy Male 27 Cycling
18 Amit Ivry Female 26 Swimming
19 Ziv Kalontarov Male 19 Swimming
20 Hanna Knyazyeva-Minenko Female 26 Athletics
21 Alona Koshevatskiy Female 18 Rhythmic Gymnastics
22 Ilana Kratysh Female 26 Wrestling
23 Dmitry Kroyter Male 23 Athletics
24 Ekaterina Levina Female 19 Rhythmic Gymnastics
25 Eyal Levine Male 29 Sailing
26 Karina Lykhvar Female 17 Rhythmic Gymnastics
27 Ida Mayrin Female 18 Rhythmic Gymnastics
28 Tasama Moogas Male 28 Athletics
29 Sagi Muki Male 24 Judo
30 Andi Murez Female 24 Swimming
31 Gal Nevo Male 29 Swimming
32 Igor Olshanetskyi Male 30 Weightlifting
33 Golan Pollack Male 24 Judo
34 Sergey Richter Male 27 Shooting
35 Shira Rishony Female 25 Judo
36 Neta Rivkin Female 25 Rhythmic Gymnastics
37 Donald Sanford Male 29 Athletics
38 Dudi Sela Male 31 Tennis
39 Aleksandr Shatilov Male 29 Gymnastics
40 Zohar Shikler Female 19 Swimming
41 Keren Siebner Female 26 Swimming
42 Marhu Teferi Male 23 Athletics
43 Ievgenia Tetelbaum Female 25 Synchronized Swimming
44 Maor Tiyouri Female 25 Athletics
45 Yakov Toumarkin Male 24 Swimming
46 Misha Zilberman Male 27 Badminton
47 Shahar Zubari Male 29 Sailing