You Are Here > > > > 2016 Rio de Janeiro Summer Games

Belarus at the 2016 Rio de Janeiro Summer Games

BLR Belarus: Previous Summer Games

Host City: Rio de Janeiro, Brazil (August 3, 2016 to August 21, 2016)
Opening Ceremony: August 5, 2016
Closing Ceremony: August 21, 2016

Events for Belarus: 86 in 22 sports
Participants for Belarus: 120 (53 men and 67 women)
Youngest Participant for Belarus: Kylie Dickson (17 years, 177 days)
Oldest Participant for Belarus: Yekaterina Khodotovich-Karsten (44 years, 66 days)
Most Medals for Belarus (Athlete): 12 athletes with 1 medal

Go to the 2016 Rio de Janeiro Summer Games page

120 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Vladislav Goncharov Male 20 Trampolining 1 1
2 Mariya Mamoshuk Female 23 Wrestling 1 1
3 Darya Naumova Female 20 Weightlifting 1 1
4 Vadim Streltsov Male 30 Weightlifting 1 1
5 Ivan Tikhon Male 40 Athletics 1 1
6 Dzhavid Gamzatov Male 26 Wrestling 1 1
7 Aleksandra Gerasimenya Female 30 Swimming 1 1
8 Olga Khudenko Female 24 Canoeing 1 1
9 Marina Poltoran-Litvinchuk Female 28 Canoeing 1 1
10 Nadezhda Popok-Lepeshko Female 27 Canoeing 1 1
11 Ibragim Saidov Male 31 Wrestling 1 1
12 Margarita Tishkevich-Makhneva Female 24 Canoeing 1 1
13 Yelena Abramchuk Female 28 Athletics
14 Marina Arzamasova Female 28 Athletics
15 Dmitry Asanov Male 20 Boxing
16 Pyotr Asayonok Male 23 Weightlifting
17 Yekaterina Belanovich Female 24 Athletics
18 Aleksandr Bersanov Male 23 Weightlifting
19 Yuliya Bichik Female 33 Rowing
20 Artyom Bondarenko Male 25 Athletics
21 Pavel Boreysha Male 25 Athletics
22 Konstantin Borichevsky Male 26 Athletics
23 Vitaly Bubnovich Male 41 Shooting
24 Aleksandr Bury Male 28 Tennis
25 Aleksandr Buykevich Male 31 Fencing
26 Viktoriya Chayka Female 35 Shooting
27 Ilya Chergeyko Male 23 Shooting
28 Andrey Churilo Male 23 Athletics
29 Soslan Daurov Male 25 Wrestling
30 Timofey Deynichenko Male 29 Wrestling
31 Kylie Dickson Female 17 Gymnastics
32 Mikhail Dolgolevets Male 26 Boxing
33 Marina Domantsevich Female 32 Athletics
34 Tatyana Drozdovskaya Female 37 Sailing
35 Alyona Dubitskaya Female 26 Athletics
36 Anna Dudenkova Female 22 Rhythmic Gymnastics
37 Yelena Furman Female 25 Rowing
38 Yekaterina Galkina Female 19 Rhythmic Gymnastics
39 Anna Gorchyonok Female 24 Trampolining
40 Lindsey Harding Female 32 Basketball
41 Mariya Kadobina Female 19 Rhythmic Gymnastics
42 Vadim Kaptur Male 29 Diving
43 Yuliya Khitraya Female 26 Swimming
44 Pavel Khodasevich Male 23 Weightlifting
45 Yekaterina Khodotovich-Karsten Female 44 Rowing
46 Tatyana Kholodovich Female 25 Athletics
47 Vasily Kiriyenko Male 35 Cycling
48 Sergey Kolomoyets Male 26 Athletics
49 Yuliya Korol Female 25 Athletics
50 Yevgeny Korolyov Male 25 Diving
51 Tatyana Korzh Female 23 Athletics
52 Pavel Kostromin Male 25 Boxing
53 Mariya Kotyak Female 19 Rhythmic Gymnastics
54 Tatyana Kukhta Female 26 Rowing
55 Asadulla Lachinov Male 30 Wrestling
56 Yuliya Leontyuk Female 32 Athletics
57 Yelena Levchenko Female 33 Basketball
58 Andrey Likhovitsky Male 30 Gymnastics
59 Tatyana Likhtarovich Female 28 Basketball
60 Irina Limanovskaya Female 22 Synchronized Swimming
61 Aleksandr Lyakhovich Male 27 Athletics
62 Vadim Lyalin Male 33 Rowing
63 Omargadzhi Magomedov Male 26 Wrestling
64 Anna Malyshchik Female 22 Athletics
65 Vasilisa Marzalyuk Female 29 Wrestling
66 Olga Mazuryonok Female 27 Athletics
67 Denis Migal Male 30 Rowing
68 Anastasiya Mikhalenko Female 20 Weightlifting
69 Max Mirnyi Male 39 Tennis
70 Aleksey Mzhachik Male 20 Weightlifting
71 Dmitry Nabokov Male 20 Athletics
72 Maksim Nesterenko Male 23 Athletics
73 Inna Nikulina Female 21 Rowing
74 Yelena Omelyusik Female 27 Cycling
75 Igor Pashevich Male 24 Rowing
76 Viktoriya Pavlovich Female 38 Table Tennis
77 Tatyana Petrenya Female 34 Trampolining
78 Valeriya Pishchelina Female 21 Rhythmic Gymnastics
79 Dmitry Plotnitsky Male 27 Athletics
80 Darya Pochobut Female 21 Weightlifting
81 Yekatarina Poplavskaya Female 29 Athletics
82 Mariya Popova Female 22 Basketball
83 Anton Prilepov Male 32 Archery
84 Aleksandra Privalova Female 28 Table Tennis
85 Vladislav Pryamov Male 32 Athletics
86 Anastasiya Puzakova Female 22 Athletics
87 Stepan Rogovtsov Male 30 Athletics
88 Yuliya Rytikova Female 29 Basketball
89 Vladimir Samsonov Male 40 Table Tennis
90 Anastasiya Samusevich-Prokopenko Female 30 Modern Pentathlon
91 Pavel Sankovich Male 26 Swimming
92 Olga Sergeyenko-Sudareva Female 32 Athletics
93 Tatyana Sharakova Female 32 Cycling
94 Nikolay Sharlap Male 22 Rowing
95 Stanislav Shcherbachenya Male 31 Rowing
96 Yury Shcherbatsevich Male 32 Shooting
97 Dmitry Shershan Male 27 Judo
98 Denis Simanovich Male 29 Athletics
99 Konstantin Sivtsov Male 33 Cycling
100 Darya Skrypnik Female 28 Judo
101 Yekaterina Snytina Female 30 Basketball
102 Yelena Soboleva Female 23 Athletics
103 Melitina Stanyuta Female 22 Rhythmic Gymnastics
104 Anastasiya Starovoytova-Ivanova Female 33 Athletics
105 Viktor Staselovich Male 22 Swimming
106 Alina Talay Female 27 Athletics
107 Aleksandra Tarasova Female 28 Basketball
108 Tatyana Troina Female 35 Basketball
109 Ivan Trotsky Male 40 Athletics
110 Nikita Tsirkun Male 19 Sailing
111 Arina Tsitsilina Female 17 Rhythmic Gymnastics
112 Nikita Tsmyg Male 19 Swimming
113 Yevgeny Tsurkin Male 25 Swimming
114 Irina Vaskovskaya Female 25 Athletics
115 Anastasiya Veremeyenko Female 29 Basketball
116 Nataliya Vyatkina Female 29 Athletics
117 Irina Yakoltsevich Female 23 Athletics
118 Anastasiya Yatsevich Female 31 Athletics
119 Veronika Yesipovich Female 20 Synchronized Swimming
120 Olga Zyuzkova Female 33 Basketball