You Are Here > SR/Olympics > Winter Games > 2002 Salt Lake City > Figure Skating > Women's Singles

Figure Skating at the 2002 Salt Lake City Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 2002 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Salt Lake City, United States
Venue(s): Salt Lake Ice Center, Salt Lake City, Utah
Date Started: February 19, 2002
Date Finished: February 19, 2002

Gold: USA Sarah Hughes
Silver: RUS Irina Slutskaya
Bronze: USA Michelle Kwan

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P CP TPIF MP TOOM/TO TP
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 52 460 5×1+ 5/13 104.4 Q
2 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 2.0 50 452 6×2+ 8/17 103.7 Q
3 Sasha Cohen 17 United States USA 3.0 48 432 6×3+ 15/27 102.6 Q
4 Sarah Hughes 16 United States USA 4.0 46 390 7×5+ 32/48 98.9 Q
5 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 5.0 44 396 8×6+ 37/45 99.6 Q
6 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 6.0 40 346 5×7+ 33/70 95.9 Q
7 Fumie Suguri 21 Japan JPN 7.0 38 344 5×8+ 26/71 96.5 Q
8 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 8.0 38 324 7×9+ 56/81 94.7 Q
9 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 9.0 36 320 5×10+ 36/83 94.5 Q
10 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 10.0 36 318 5×8+ 35/84 95.0 Q
11 Silvia Fontana 25 Italy ITA 11.0 34 314 6×10+ 47/86 94.9 Q
12 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 12.0 30 292 5×10+ 49/97 93.5 Q
13 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 13.0 28 282 5×11+ 50/102 92.6 Q
14 Laetitia Hubert 27 France FRA 14.0 26 226 6×15+ 81/130 89.2 Q
15 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 15.0 24 212 6×15+ 87/137 88.6 Q
16 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 16.0 22 164 7×18+ 119/161 84.6 Q
17 Yoshie Onda 19 Japan JPN 17.0 20 158 6×19+ 100/164 83.6 Q
18 Elina Kettunen 20 Finland FIN 18.0 18 150 5×19+ 85/168 83.2 Q
19 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 19.0 16 144 6×19+ 104/171 82.5 Q
20 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 20.0 12 124 5×20+ 92/181 83.0 Q
21 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 21.0 12 119 6×20+ 112/183 82.0 Q
22 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 22.0 12 113 5×21+ 90/186 79.7 Q
23 Idora Hegel 18 Croatia CRO 23.0 8 91 6×21+ 121/197 77.6 Q
24 Roxana Luca 19 Romania ROU 24.0 6 73 6×23+ 132/206 76.4 Q
25 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 25.0 4 48 6×24+ 142/219 74.0
26 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 26.0 2 16 5×26+ 127/235 69.6
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 0 10 9×27+ 238/238 68.1

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Sasha Cohen 17 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 3.0 11.5 5.8 5.7
4 Fumie Suguri 21 Japan JPN 4.0 11.2 5.6 5.6
5 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 5.0 11.1 5.4 5.7
6 Sarah Hughes 16 United States USA 6.0 10.9 5.2 5.7
7 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 7.0 10.8 5.5 5.3
8 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 8.0 10.8 5.2 5.6
9 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 9.0 10.5 5.1 5.4
10 Silvia Fontana 25 Italy ITA 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 12.0 10.2 5.1 5.1
13 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 13.0 10.1 5.0 5.1
14 Laetitia Hubert 27 France FRA 14.0 9.9 4.7 5.2
15 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 15.0 9.8 4.5 5.3
16 Yoshie Onda 19 Japan JPN 16.0 9.6 4.8 4.8
17 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 17.0 9.6 4.4 5.2
18 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 18.0 9.5 4.6 4.9
19 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 20.0 9.5 4.4 5.1
21 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 21.0 9.4 4.5 4.9
22 Elina Kettunen 20 Finland FIN 22.0 8.9 4.1 4.8
23 Roxana Luca 19 Romania ROU 23.0 8.5 4.0 4.5
24 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 24.0 8.3 4.0 4.3
25 Idora Hegel 18 Croatia CRO 25.0 8.1 3.9 4.2
26 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 26.0 8.0 3.6 4.4
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 7.2 3.1 4.1

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Michelle Kwan 21 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Sasha Cohen 17 United States USA 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Silvia Fontana 25 Italy ITA 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 6.0 11.0 5.4 5.6
7 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 8.0 10.7 5.4 5.3
9 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 9.0 10.6 5.2 5.4
10 Sarah Hughes 16 United States USA 10.0 10.6 5.1 5.5
11 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 11.0 10.5 5.1 5.4
12 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 12.0 10.3 5.0 5.3
13 Fumie Suguri 21 Japan JPN 13.0 10.2 5.1 5.1
14 Yoshie Onda 19 Japan JPN 14.0 9.9 4.9 5.0
15 Laetitia Hubert 27 France FRA 15.0 9.8 4.9 4.9
16 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 16.0 9.7 4.5 5.2
17 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 17.0 9.5 4.6 4.9
18 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 18.0 9.4 4.3 5.1
19 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 19.0 9.3 4.4 4.9
20 Elina Kettunen 20 Finland FIN 20.0 9.3 4.3 5.0
21T Idora Hegel 18 Croatia CRO 21.0 9.2 4.4 4.8
21T Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 21.0 9.2 4.4 4.8
23 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 23.0 9.1 4.5 4.6
24 Roxana Luca 19 Romania ROU 24.0 9.0 4.3 4.7
25 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 25.0 8.6 3.9 4.7
26 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 26.0 8.3 3.8 4.5
27 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 27.0 8.0 3.8 4.2

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 11.8 5.9 5.9
2 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 2.0 11.7 5.8 5.9
3 Sasha Cohen 17 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Sarah Hughes 16 United States USA 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 5.0 11.2 5.6 5.6
6 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Fumie Suguri 21 Japan JPN 8.0 10.9 5.5 5.4
9 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 9.0 10.8 5.5 5.3
10 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 10.0 10.8 5.3 5.5
11 Laetitia Hubert 27 France FRA 11.0 10.7 5.4 5.3
12 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 12.0 10.7 5.3 5.4
13 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 13.0 10.7 5.2 5.5
14 Silvia Fontana 25 Italy ITA 14.0 10.7 5.1 5.6
15 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 15.0 10.6 5.3 5.3
16 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 16.0 10.6 5.0 5.6
17 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 17.0 10.5 5.2 5.3
18 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 18.0 9.7 4.5 5.2
19 Idora Hegel 18 Croatia CRO 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Yoshie Onda 19 Japan JPN 20.0 9.4 4.6 4.8
21 Elina Kettunen 20 Finland FIN 21.0 9.0 4.1 4.9
22 Roxana Luca 19 Romania ROU 22.0 8.3 3.9 4.4
23 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 23.0 8.3 3.8 4.5
24 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 24.0 8.2 3.9 4.3
25 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 25.0 8.0 3.6 4.4
26 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 26.0 7.8 3.3 4.5
27 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 27.0 7.5 3.6 3.9

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 3.0 11.4 5.6 5.8
4 Sasha Cohen 17 United States USA 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Sarah Hughes 16 United States USA 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 6.0 10.6 5.4 5.2
7 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 7.0 10.5 5.4 5.1
8 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 8.0 10.5 5.2 5.3
9 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 9.0 10.4 5.0 5.4
10 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 10.0 10.3 5.1 5.2
11 Fumie Suguri 21 Japan JPN 11.0 10.2 5.2 5.0
12 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 12.0 10.1 5.0 5.1
13 Silvia Fontana 25 Italy ITA 13.0 9.9 4.9 5.0
14 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 14.0 9.9 4.5 5.4
15 Laetitia Hubert 27 France FRA 15.0 9.8 4.7 5.1
16 Elina Kettunen 20 Finland FIN 16.0 9.5 4.5 5.0
17 Yoshie Onda 19 Japan JPN 17.0 9.4 4.6 4.8
18 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 18.0 9.4 4.4 5.0
19 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 19.0 9.2 4.6 4.6
20 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 20.0 8.9 4.2 4.7
21 Idora Hegel 18 Croatia CRO 21.0 8.6 4.2 4.4
22 Roxana Luca 19 Romania ROU 22.0 8.5 4.1 4.4
23 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 23.0 8.4 4.0 4.4
24 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 24.0 8.3 4.0 4.3
25 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 25.0 8.3 3.9 4.4
26 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 26.0 7.9 3.8 4.1
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 7.3 3.4 3.9

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 11.4 5.5 5.9
2 Sasha Cohen 17 United States USA 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Fumie Suguri 21 Japan JPN 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Sarah Hughes 16 United States USA 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 6.0 10.6 5.0 5.6
7 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 7.0 10.4 5.0 5.4
8 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 8.0 10.3 5.0 5.3
9 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 9.0 10.2 5.0 5.2
10 Silvia Fontana 25 Italy ITA 10.0 10.2 4.8 5.4
11 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 11.0 10.1 5.1 5.0
12 Laetitia Hubert 27 France FRA 12.0 10.1 4.8 5.3
13 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 13.0 9.8 4.7 5.1
14 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 14.0 9.6 4.6 5.0
15 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 15.0 9.6 4.3 5.3
16 Elina Kettunen 20 Finland FIN 16.0 9.5 4.5 5.0
17 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 17.0 9.3 4.2 5.1
18 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 18.0 9.0 4.5 4.5
19 Yoshie Onda 19 Japan JPN 19.0 8.8 4.3 4.5
20T Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 20.0 8.8 4.1 4.7
20T Roxana Luca 19 Romania ROU 20.0 8.8 4.1 4.7
22 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 22.0 8.7 4.1 4.6
23 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 23.0 8.2 3.8 4.4
24 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 24.0 8.1 3.9 4.2
25 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 25.0 8.0 3.7 4.3
26 Idora Hegel 18 Croatia CRO 26.0 7.8 3.7 4.1
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 7.1 3.2 3.9

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Michelle Kwan 21 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Sasha Cohen 17 United States USA 4.0 11.4 5.6 5.8
5 Sarah Hughes 16 United States USA 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Silvia Fontana 25 Italy ITA 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 8.0 10.8 5.3 5.5
9 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 9.0 10.7 5.4 5.3
10 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 10.0 10.7 5.2 5.5
11 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 11.0 10.5 5.2 5.3
12 Fumie Suguri 21 Japan JPN 12.0 10.2 5.0 5.2
13 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 13.0 10.2 4.9 5.3
14 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 14.0 10.1 4.7 5.4
15 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 15.0 10.0 4.9 5.1
16 Laetitia Hubert 27 France FRA 16.0 9.9 4.9 5.0
17 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 17.0 9.8 4.5 5.3
18 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 18.0 9.7 4.7 5.0
19 Yoshie Onda 19 Japan JPN 19.0 9.3 4.5 4.8
20 Elina Kettunen 20 Finland FIN 20.0 9.1 4.1 5.0
21 Idora Hegel 18 Croatia CRO 21.0 8.9 4.3 4.6
22 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 22.0 8.8 4.1 4.7
23 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 23.0 8.7 4.2 4.5
24 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 24.0 8.3 3.9 4.4
25 Roxana Luca 19 Romania ROU 25.0 8.2 3.9 4.3
26 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 26.0 8.2 3.6 4.6
27 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 27.0 7.4 3.4 4.0

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Michelle Kwan 21 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Sasha Cohen 17 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 4.0 10.9 5.4 5.5
5 Sarah Hughes 16 United States USA 5.0 10.8 5.2 5.6
6 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 6.0 10.7 5.5 5.2
7 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 7.0 10.7 5.3 5.4
8 Silvia Fontana 25 Italy ITA 8.0 10.6 5.1 5.5
9 Fumie Suguri 21 Japan JPN 9.0 10.5 5.2 5.3
10 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 10.0 10.5 5.1 5.4
11 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 11.0 10.3 5.1 5.2
12 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 12.0 10.3 5.0 5.3
13 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 13.0 9.8 4.8 5.0
14 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 14.0 9.7 4.4 5.3
15 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 15.0 9.6 4.6 5.0
16 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 16.0 9.5 4.7 4.8
17 Laetitia Hubert 27 France FRA 17.0 9.5 4.6 4.9
18 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 18.0 9.5 4.4 5.1
19 Elina Kettunen 20 Finland FIN 19.0 9.4 4.3 5.1
20 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 20.0 9.3 4.3 5.0
21 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 21.0 9.2 4.4 4.8
22 Yoshie Onda 19 Japan JPN 22.0 8.9 4.4 4.5
23 Roxana Luca 19 Romania ROU 23.0 8.9 4.1 4.8
24 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 24.0 8.1 3.7 4.4
25 Idora Hegel 18 Croatia CRO 25.0 7.6 3.8 3.8
26 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 26.0 7.2 3.2 4.0
27 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 27.0 7.0 3.3 3.7

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Michelle Kwan 21 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Sasha Cohen 17 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Sarah Hughes 16 United States USA 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Fumie Suguri 21 Japan JPN 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 6.0 11.0 5.4 5.6
7 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 7.0 10.7 5.3 5.4
8 Silvia Fontana 25 Italy ITA 8.0 10.7 5.2 5.5
9 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 9.0 10.4 5.1 5.3
10 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 10.0 10.3 5.3 5.0
11 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 11.0 10.3 5.1 5.2
12 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 12.0 10.0 5.9 4.1
13 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 13.0 9.9 4.8 5.1
14 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 14.0 9.6 4.4 5.2
15 Yoshie Onda 19 Japan JPN 15.0 9.5 4.6 4.9
16 Laetitia Hubert 27 France FRA 16.0 9.5 4.4 5.1
17 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 17.0 9.1 4.3 4.8
18 Elina Kettunen 20 Finland FIN 18.0 9.0 4.1 4.9
19 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 19.0 8.9 4.4 4.5
20 Idora Hegel 18 Croatia CRO 20.0 8.9 4.2 4.7
21 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 21.0 8.8 4.1 4.7
22 Roxana Luca 19 Romania ROU 22.0 8.4 3.9 4.5
23 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 23.0 8.4 3.8 4.6
24 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 24.0 8.3 3.9 4.4
25 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 25.0 8.2 3.8 4.4
26 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 26.0 8.0 3.7 4.3
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 7.3 3.2 4.1

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 21 United States USA 1.0 11.5 5.6 5.9
2 Sasha Cohen 17 United States USA 2.0 11.4 5.6 5.8
3 Irina Slutskaya 23 Russia RUS 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Sarah Hughes 16 United States USA 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Fumie Suguri 21 Japan JPN 5.0 11.0 5.4 5.6
6 Mariya Butyrskaya 29 Russia RUS 6.0 10.9 5.4 5.5
7 Sarah Meier 17 Switzerland SUI 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Vanessa Gusmeroli 23 France FRA 8.0 10.8 5.3 5.5
9 Jennifer Robinson 25 Canada CAN 9.0 10.7 5.2 5.5
10 Viktoriya Volchkova 19 Russia RUS 10.0 10.6 5.3 5.3
11 Júlia Sebestyén 20 Hungary HUN 11.0 10.5 5.2 5.3
12 Silvia Fontana 25 Italy ITA 12.0 10.5 5.1 5.4
13 Tatyana Malinina 29 Uzbekistan UZB 13.0 10.3 5.1 5.2
14 Laetitia Hubert 27 France FRA 14.0 10.0 4.8 5.2
15 Halyna Maniachenko-Yefremenko 21 Ukraine UKR 15.0 9.8 4.5 5.3
16 Elina Kettunen 20 Finland FIN 16.0 9.5 4.5 5.0
17 Mojca Kopač 26 Slovenia SLO 17.0 9.1 4.5 4.6
18 Yuliya Soldatova 20 Belarus BLR 18.0 9.0 4.4 4.6
19 Idora Hegel 18 Croatia CRO 19.0 9.0 4.3 4.7
20 Vanessa Giunchi 21 Italy ITA 20.0 9.0 4.2 4.8
21 Olena Liashenko 25 Ukraine UKR 21.0 8.9 4.2 4.7
22 Yoshie Onda 19 Japan JPN 22.0 8.8 4.4 4.4
23 Zuzana Babiaková 23 Slovakia SVK 23.0 8.8 4.2 4.6
24 Stephanie Zhang 16 Australia AUS 24.0 8.4 4.0 4.4
25 Roxana Luca 19 Romania ROU 25.0 7.8 3.9 3.9
26 Park Bit-Na 16 South Korea KOR 26.0 7.5 3.5 4.0
27 Yulia Lebedeva 23 Armenia ARM 27.0 7.4 3.2 4.2