Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 2002 Salt Lake City Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 2002 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Salt Lake City, United States
Venue(s): Salt Lake Ice Center, Salt Lake City, Utah
Date Started: February 12, 2002
Date Finished: February 12, 2002

Gold: RUS Aleksey Yagudin
Silver: RUS Yevgeny Plyushchenko
Bronze: USA Timothy Goebel

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P CP TPIF MP TOOM/TO TP
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 54 486 9×1+ 9/9 104.8 Q
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 52 458 5×2+ 10/23 101.8 Q
3 Timothy Goebel 21 United States USA 3.0 50 450 6×3+ 14/27 101.2 Q
4 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 4.0 48 428 9×5+ 38/38 100.7 Q
5 Sasha Abt 25 Russia RUS 5.0 46 414 5×5+ 20/45 99.8 Q
6 Li Chengjiang 22 China CHN 6.0 44 402 7×6+ 36/51 98.7 Q
7 Elvis Stojko 29 Canada CAN 7.0 42 367 5×7+ 33/68 97.1 Q
8 Michael Weiss 25 United States USA 8.0 40 352 5×8+ 37/76 96.1 Q
9 Todd Eldredge 30 United States USA 9.0 38 334 5×9+ 42/85 94.8 Q
10 Anthony Liu 27 Australia AUS 10.0 36 328 5×10+ 41/88 94.3 Q
11 Frédéric Dambier 24 France FRA 11.0 34 299 5×11+ 51/102 92.8 Q
12 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 12.0 32 266 6×13+ 68/119 90.6 Q
13 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 13.0 30 284 6×13+ 66/110 91.5 Q
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 28 238 6×14+ 82/133 89.1 Q
15 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 15.0 26 236 5×15+ 68/134 88.7 Q
16 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 16.0 24 207 5×16+ 73/148 86.7 Q
17 Brian Joubert 17 France FRA 17.0 22 212 6×17+ 91/146 87.2 Q
18 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 18.0 20 150 5×19+ 90/177 83.1 Q
19 Zhang Min 25 China CHN 19.0 18 154 5×20+ 88/175 83.9 Q
20 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 20.0 16 130 5×21+ 93/186 82.6 Q
21 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 21.0 14 128 5×21+ 93/188 82.7 Q
22 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 22.0 12 104 5×22+ 101/200 81.0 Q
23 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 23.0 10 97 7×23+ 151/203 80.1 Q
24 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 24.0 8 94 7×24+ 153/205 80.3 Q
25 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 25.0 6 81 5×25+ 106/211 79.5
26 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 26.0 4 73 5×24+ 112/215 79.1
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 2 32 9×27+ 236/236 76.6
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 0 0 9×28+ 252/252 68.0

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Timothy Goebel 21 United States USA 2.0 11.2 5.7 5.5
3 Takeshi Honda 20 Japan JPN 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Sasha Abt 25 Russia RUS 4.0 11.0 5.5 5.5
5 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 5.0 10.9 5.3 5.6
6 Li Chengjiang 22 China CHN 6.0 10.8 5.4 5.4
7 Michael Weiss 25 United States USA 7.0 10.8 5.3 5.5
8 Anthony Liu 27 Australia AUS 8.0 10.7 5.4 5.3
9 Elvis Stojko 29 Canada CAN 9.0 10.5 5.0 5.5
10 Todd Eldredge 30 United States USA 10.0 10.2 4.6 5.6
11 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 11.0 10.1 4.9 5.2
12 Frédéric Dambier 24 France FRA 12.0 10.1 4.8 5.3
13 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 13.0 10.0 5.0 5.0
14 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 14.0 9.7 4.9 4.8
15 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 15.0 9.4 4.8 4.6
16 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 16.0 9.4 4.1 5.3
17 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 17.0 9.2 4.4 4.8
18 Brian Joubert 17 France FRA 18.0 9.2 4.3 4.9
19 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 19.0 9.2 4.2 5.0
20 Li Yunfei 22 China CHN 20.0 9.1 4.5 4.6
21 Zhang Min 25 China CHN 21.0 9.1 4.3 4.8
22 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 22.0 9.0 4.2 4.8
23 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 23.0 8.9 3.8 5.1
24 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 24.0 8.8 4.1 4.7
25 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 25.0 8.1 4.0 4.1
26 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 26.0 7.9 3.6 4.3
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 7.6 3.6 4.0
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.2 3.4 3.8

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 3.0 11.3 5.4 5.9
4 Li Chengjiang 22 China CHN 4.0 11.1 5.6 5.5
5 Timothy Goebel 21 United States USA 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Sasha Abt 25 Russia RUS 6.0 10.9 5.5 5.4
7 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Todd Eldredge 30 United States USA 8.0 10.6 4.9 5.7
9T Frédéric Dambier 24 France FRA 9.0 10.5 5.0 5.5
9T Elvis Stojko 29 Canada CAN 9.0 10.5 5.0 5.5
11 Anthony Liu 27 Australia AUS 11.0 10.4 5.3 5.1
12 Michael Weiss 25 United States USA 12.0 10.4 4.9 5.5
13 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 13.0 10.3 5.3 5.0
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 10.3 5.1 5.2
15 Brian Joubert 17 France FRA 15.0 10.2 4.9 5.3
16 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 16.0 9.7 4.8 4.9
17 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 17.0 9.6 4.5 5.1
18 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 18.0 9.5 4.6 4.9
19 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 20.0 9.2 4.2 5.0
21 Zhang Min 25 China CHN 21.0 9.2 4.1 5.1
22 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 22.0 9.1 4.3 4.8
23 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 23.0 8.8 4.5 4.3
24 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 24.0 8.8 4.3 4.5
25 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 25.0 8.8 4.0 4.8
26 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 26.0 8.7 4.2 4.5
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 8.6 4.2 4.4
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.1 3.4 3.7

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.5 5.7 5.8
2 Timothy Goebel 21 United States USA 2.0 11.3 5.7 5.6
3 Takeshi Honda 20 Japan JPN 3.0 11.2 5.5 5.7
4 Sasha Abt 25 Russia RUS 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 5.0 11.1 5.3 5.8
6 Li Chengjiang 22 China CHN 6.0 11.0 5.4 5.6
7 Elvis Stojko 29 Canada CAN 7.0 10.9 5.2 5.7
8 Michael Weiss 25 United States USA 8.0 10.8 5.2 5.6
9 Todd Eldredge 30 United States USA 9.0 10.7 5.0 5.7
10 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 10.0 10.6 5.2 5.4
11 Frédéric Dambier 24 France FRA 11.0 10.6 5.1 5.5
12 Anthony Liu 27 Australia AUS 12.0 10.5 5.2 5.3
13 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 13.0 10.4 5.0 5.4
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 10.3 5.3 5.0
15 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 15.0 10.2 5.1 5.1
16 Brian Joubert 17 France FRA 16.0 10.0 4.7 5.3
17 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 17.0 9.9 4.7 5.2
18 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 18.0 9.5 4.6 4.9
19 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 19.0 9.4 4.4 5.0
20 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 20.0 9.2 4.2 5.0
21 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 21.0 9.1 4.3 4.8
22 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 22.0 9.0 4.2 4.8
23 Zhang Min 25 China CHN 23.0 9.0 4.1 4.9
24 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 24.0 8.9 4.0 4.9
25 Margus Hernits 25 Estonia EST 25.0 8.8 4.1 4.7
26 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 26.0 8.6 4.0 4.6
27 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 27.0 8.4 3.9 4.5
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.6 3.7 3.9

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Timothy Goebel 21 United States USA 3.0 11.2 5.7 5.5
4 Li Chengjiang 22 China CHN 4.0 11.2 5.6 5.6
5 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 5.0 11.1 5.4 5.7
6 Sasha Abt 25 Russia RUS 6.0 11.0 5.5 5.5
7 Michael Weiss 25 United States USA 7.0 10.9 5.4 5.5
8 Elvis Stojko 29 Canada CAN 8.0 10.8 5.3 5.5
9 Todd Eldredge 30 United States USA 9.0 10.7 5.0 5.7
10 Anthony Liu 27 Australia AUS 10.0 10.3 5.1 5.2
11 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 11.0 10.2 5.1 5.1
12 Frédéric Dambier 24 France FRA 12.0 10.2 5.0 5.2
13 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 13.0 10.0 4.8 5.2
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 9.7 4.9 4.8
15 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 15.0 9.7 4.5 5.2
16 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 16.0 9.6 4.6 5.0
17 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 17.0 9.2 4.6 4.6
18 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 18.0 9.1 4.4 4.7
19 Brian Joubert 17 France FRA 19.0 9.0 4.2 4.8
20T Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 20.0 8.9 4.3 4.6
20T Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 20.0 8.9 4.3 4.6
22 Zhang Min 25 China CHN 22.0 8.9 4.1 4.8
23 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 23.0 8.8 3.8 5.0
24 Margus Hernits 25 Estonia EST 24.0 8.7 4.2 4.5
25 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 25.0 8.7 4.0 4.7
26 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 26.0 8.6 4.0 4.6
27 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 27.0 8.1 3.7 4.4
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.6 3.4 4.2

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.7 5.9 5.8
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 3.0 11.3 5.4 5.9
4 Timothy Goebel 21 United States USA 4.0 11.2 5.7 5.5
5 Li Chengjiang 22 China CHN 5.0 11.1 5.6 5.5
6 Sasha Abt 25 Russia RUS 6.0 11.0 5.5 5.5
7 Elvis Stojko 29 Canada CAN 7.0 10.8 5.2 5.6
8 Todd Eldredge 30 United States USA 8.0 10.7 5.0 5.7
9 Michael Weiss 25 United States USA 9.0 10.5 5.0 5.5
10 Frédéric Dambier 24 France FRA 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 12.0 10.2 5.0 5.2
13 Anthony Liu 27 Australia AUS 13.0 10.1 5.2 4.9
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 9.8 5.0 4.8
15 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 15.0 9.8 4.9 4.9
16 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 16.0 9.7 4.7 5.0
17 Brian Joubert 17 France FRA 17.0 9.5 4.6 4.9
18 Zhang Min 25 China CHN 18.0 9.5 4.5 5.0
19 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 19.0 9.5 4.4 5.1
20 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 20.0 9.5 4.3 5.2
21 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 21.0 9.4 4.4 5.0
22 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 22.0 9.2 4.5 4.7
23 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 23.0 8.9 4.3 4.6
24 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 24.0 8.8 4.3 4.5
25 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 25.0 8.7 4.0 4.7
26 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 26.0 8.7 3.9 4.8
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 8.6 4.2 4.4
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.2 3.4 3.8

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Timothy Goebel 21 United States USA 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Takeshi Honda 20 Japan JPN 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 4.0 11.2 5.4 5.8
5 Li Chengjiang 22 China CHN 5.0 11.1 5.6 5.5
6 Elvis Stojko 29 Canada CAN 6.0 11.1 5.4 5.7
7 Sasha Abt 25 Russia RUS 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Anthony Liu 27 Australia AUS 8.0 10.8 5.5 5.3
9 Michael Weiss 25 United States USA 9.0 10.6 5.1 5.5
10 Todd Eldredge 30 United States USA 10.0 10.6 4.9 5.7
11 Frédéric Dambier 24 France FRA 11.0 10.5 5.1 5.4
12 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 12.0 10.4 5.3 5.1
13 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 13.0 10.4 5.0 5.4
14 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 14.0 10.2 5.1 5.1
15 Li Yunfei 22 China CHN 15.0 10.1 5.1 5.0
16 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 16.0 10.0 4.8 5.2
17 Brian Joubert 17 France FRA 17.0 9.9 4.7 5.2
18 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 18.0 9.8 4.7 5.1
19 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 19.0 9.8 4.6 5.2
20 Zhang Min 25 China CHN 20.0 9.6 4.7 4.9
21 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 21.0 9.4 4.6 4.8
22 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 22.0 9.4 4.3 5.1
23 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 23.0 9.3 4.5 4.8
24 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 24.0 9.2 4.4 4.8
25 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 25.0 9.1 4.3 4.8
26 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 26.0 8.8 4.0 4.8
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 8.4 3.9 4.5
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.5 3.5 4.0

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Timothy Goebel 21 United States USA 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Sasha Abt 25 Russia RUS 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Takeshi Honda 20 Japan JPN 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 5.0 11.3 5.5 5.8
6 Anthony Liu 27 Australia AUS 6.0 10.7 5.3 5.4
7 Michael Weiss 25 United States USA 7.0 10.7 5.2 5.5
8 Li Chengjiang 22 China CHN 8.0 10.6 5.4 5.2
9 Elvis Stojko 29 Canada CAN 9.0 10.6 4.9 5.7
10 Frédéric Dambier 24 France FRA 10.0 10.4 4.9 5.5
11 Todd Eldredge 30 United States USA 11.0 10.3 4.8 5.5
12 Li Yunfei 22 China CHN 12.0 9.9 5.0 4.9
13 Zhang Min 25 China CHN 13.0 9.8 5.5 4.3
14 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 14.0 9.7 4.5 5.2
15 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 15.0 9.6 4.8 4.8
16 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 16.0 9.6 4.7 4.9
17 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 17.0 9.2 4.5 4.7
18 Brian Joubert 17 France FRA 18.0 9.2 4.2 5.0
19 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 19.0 9.2 4.1 5.1
20 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 20.0 9.1 4.2 4.9
21 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 21.0 9.0 4.3 4.7
22 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 22.0 8.9 4.2 4.7
23T Angelo Dolfini 23 Italy ITA 23.0 8.9 4.1 4.8
23T Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 23.0 8.9 4.1 4.8
25 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 25.0 8.9 4.0 4.9
26 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 26.0 8.8 4.2 4.6
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 8.8 4.1 4.7
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 7.8 3.7 4.1

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Timothy Goebel 21 United States USA 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Sasha Abt 25 Russia RUS 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 5.0 11.1 5.3 5.8
6 Li Chengjiang 22 China CHN 6.0 10.9 5.5 5.4
7 Elvis Stojko 29 Canada CAN 7.0 10.8 5.2 5.6
8 Michael Weiss 25 United States USA 8.0 10.7 5.2 5.5
9 Anthony Liu 27 Australia AUS 9.0 10.5 5.3 5.2
10 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 10.0 10.2 4.9 5.3
11 Brian Joubert 17 France FRA 11.0 10.2 4.8 5.4
12 Todd Eldredge 30 United States USA 12.0 10.2 4.7 5.5
13 Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 13.0 10.1 5.0 5.1
14 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 14.0 10.0 5.0 5.0
15 Frédéric Dambier 24 France FRA 15.0 9.9 4.6 5.3
16 Li Yunfei 22 China CHN 16.0 9.8 5.0 4.8
17 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 17.0 9.4 4.6 4.8
18 Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 18.0 9.3 4.4 4.9
19 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 19.0 9.1 4.1 5.0
20 Zhang Min 25 China CHN 20.0 9.0 4.3 4.7
21 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 21.0 9.0 4.1 4.9
22 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 22.0 8.7 4.1 4.6
23 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 23.0 8.6 4.0 4.6
24 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 24.0 8.6 3.8 4.8
25 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 25.0 8.5 3.9 4.6
26 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 26.0 8.4 3.7 4.7
27 Margus Hernits 25 Estonia EST 27.0 8.3 3.9 4.4
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 8.0 3.8 4.2

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Aleksey Yagudin 21 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Takeshi Honda 20 Japan JPN 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Yevgeny Plyushchenko 19 Russia RUS 3.0 11.4 5.5 5.9
4 Timothy Goebel 21 United States USA 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Sasha Abt 25 Russia RUS 5.0 11.3 5.5 5.8
6 Elvis Stojko 29 Canada CAN 6.0 11.1 5.4 5.7
7 Li Chengjiang 22 China CHN 7.0 10.9 5.4 5.5
8 Todd Eldredge 30 United States USA 8.0 10.8 5.1 5.7
9 Michael Weiss 25 United States USA 9.0 10.7 5.2 5.5
10 Ivan Dinev 23 Bulgaria BUL 10.0 10.6 5.1 5.5
11 Anthony Liu 27 Australia AUS 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Frédéric Dambier 24 France FRA 12.0 10.2 4.9 5.3
13 Kevin Van der Perren 19 Belgium BEL 13.0 10.1 5.0 5.1
14 Li Yunfei 22 China CHN 14.0 10.1 4.9 5.2
15 Brian Joubert 17 France FRA 15.0 10.0 4.7 5.3
16 Sergey Davydov 22 Belarus BLR 16.0 9.9 4.8 5.1
17 Zhang Min 25 China CHN 17.0 9.8 5.6 4.2
18T Stéphane Lambiel 16 Switzerland SUI 18.0 9.6 4.6 5.0
18T Roman Skornyakov 25 Uzbekistan UZB 18.0 9.6 4.6 5.0
20 Vakhtang Murvanidze 22 Georgia GEO 20.0 9.2 4.2 5.0
21 Sergey Rylov 26 Azerbaijan AZE 21.0 9.1 4.3 4.8
22 Dmytro Dmytrenko 28 Ukraine UKR 22.0 9.1 4.2 4.9
23 Gheorghe Chiper 23 Romania ROU 23.0 9.0 4.3 4.7
24 Yosuke Takeuchi 22 Japan JPN 24.0 8.9 4.1 4.8
25 Margus Hernits 25 Estonia EST 25.0 8.8 4.1 4.7
26 Zoltán Tóth 22 Hungary HUN 26.0 8.6 4.0 4.6
27 Angelo Dolfini 23 Italy ITA 27.0 8.5 4.0 4.5
28 Lee Kyu-Hyun 21 South Korea KOR 28.0 8.0 3.7 4.3