Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1998 Nagano Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 1998 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Nagano, Japan
Venue(s): White Ring, Nagano
Date Started: February 18, 1998
Date Finished: February 18, 1998

Gold: USA Tara Lipinski
Silver: USA Michelle Kwan
Bronze: CHN Chen Lu

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 8×1+ 8.0 10.0 104.8 Q
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 9×2+ 17.0 17.0 103.1 Q
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 7×3+ 21.0 29.0 100.6 Q
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 6×4+ 23.0 42.0 97.6 Q
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 5×5+ 25.0 56.0 95.5 Q
6 Surya Bonaly 24 France FRA 6.0 7×6+ 35.0 50.0 95.7 Q
7 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 7.0 7×7+ 43.0 61.0 94.5 Q
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 6×8+ 46.0 81.0 93.2 Q
9 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 9.0 6×9+ 49.0 88.0 92.4 Q
10 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 10.0 6×10+ 55.0 91.0 92.4 Q
11 Joanne Carter 17 Australia AUS 11.0 5×11+ 50.0 107.0 90.9 Q
12 Laetitia Hubert 23 France FRA 12.0 6×12+ 66.0 112.0 90.7 Q
13 Anna Rechnio 20 Poland POL 13.0 5×12+ 53.0 116.0 90.6 Q
14 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 14.0 5×13+ 53.0 116.0 90.0 Q
15 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 15.0 5×14+ 67.0 131.0 88.6 Q
16 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 16.0 6×16+ 93.0 145.0 87.8 Q
17 Nicole Bobek 20 United States USA 17.0 6×17+ 88.0 148.0 87.8 Q
18 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 18.0 5×19+ 85.0 167.0 85.1 Q
19 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 19.0 5×19+ 87.0 174.0 85.0 Q
20 Alisa Drei 19 Finland FIN 20.0 7×20+ 132.0 175.0 84.1 Q
21 Julia Lautowa 16 Austria AUT 21.0 5×21+ 98.0 189.0 83.7 Q
22 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 22.0 7×23+ 148.0 198.0 81.9 Q
23 Shirene Human 18 South Africa RSA 23.0 7×24+ 160.0 210.0 79.5 Q
24 Marta Andrade 25 Spain ESP 24.0 5×24+ 107.0 209.0 80.1 Q
25 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 25.0 6×25+ 138.0 217.0 78.4
26 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 26.0 6×25+ 141.0 219.0 78.7
27 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 27.0 5×27+ 134.0 246.0 72.8
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 9×28+ 248.0 248.0 71.4

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.0 5.4 5.6
4 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 4.0 10.5 5.1 5.4
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 10.4 5.0 5.4
6 Surya Bonaly 24 France FRA 6.0 10.2 5.3 4.9
7 Chen Lu 21 China CHN 7.0 10.2 4.9 5.3
8 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 8.0 10.1 4.8 5.3
9 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 9.0 10.0 5.2 4.8
10 Joanne Carter 17 Australia AUS 10.0 10.0 4.8 5.2
11 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 11.0 10.0 4.7 5.3
12 Anna Rechnio 20 Poland POL 12.0 9.8 4.6 5.2
13 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 13.0 9.7 4.7 5.0
14 Laetitia Hubert 23 France FRA 14.0 9.5 4.3 5.2
15 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 15.0 9.4 4.5 4.9
16 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 16.0 9.4 4.4 5.0
17 Nicole Bobek 20 United States USA 17.0 9.4 4.3 5.1
18 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 18.0 9.3 4.4 4.9
19 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 19.0 9.2 4.4 4.8
20 Alisa Drei 19 Finland FIN 20.0 9.1 4.4 4.7
21 Shirene Human 18 South Africa RSA 21.0 9.0 4.3 4.7
22 Julia Lautowa 16 Austria AUT 22.0 9.0 4.0 5.0
23 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 23.0 8.7 4.4 4.3
24 Marta Andrade 25 Spain ESP 24.0 8.7 4.1 4.6
25 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 25.0 8.6 4.1 4.5
26 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 26.0 8.0 3.8 4.2
27 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 27.0 8.0 3.6 4.4
28 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 28.0 7.7 3.3 4.4

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 10.9 5.4 5.5
4 Surya Bonaly 24 France FRA 4.0 10.7 5.3 5.4
5 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 5.0 10.6 5.4 5.2
6 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 6.0 10.5 5.1 5.4
7 Chen Lu 21 China CHN 7.0 10.4 5.1 5.3
8 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 8.0 10.3 4.9 5.4
9 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 9.0 10.2 5.3 4.9
10 Joanne Carter 17 Australia AUS 10.0 10.2 5.0 5.2
11 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 11.0 10.2 4.9 5.3
12 Laetitia Hubert 23 France FRA 12.0 10.2 4.8 5.4
13 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 13.0 10.1 4.8 5.3
14 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 14.0 10.0 4.8 5.2
15 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 15.0 10.0 4.7 5.3
16 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 16.0 9.9 4.8 5.1
17 Anna Rechnio 20 Poland POL 17.0 9.9 4.7 5.2
18 Julia Lautowa 16 Austria AUT 18.0 9.9 4.5 5.4
19 Nicole Bobek 20 United States USA 19.0 9.8 4.4 5.4
20 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 20.0 8.9 4.2 4.7
21 Shirene Human 18 South Africa RSA 21.0 8.8 4.3 4.5
22 Alisa Drei 19 Finland FIN 22.0 8.8 4.2 4.6
23 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 23.0 8.7 4.3 4.4
24 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 24.0 8.7 4.1 4.6
25 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 25.0 8.5 4.0 4.5
26 Marta Andrade 25 Spain ESP 26.0 8.4 4.0 4.4
27 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 27.0 7.7 3.5 4.2
28 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 28.0 7.4 3.2 4.2

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.0 5.3 5.7
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 10.8 5.2 5.6
5 Surya Bonaly 24 France FRA 5.0 10.6 5.2 5.4
6 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 6.0 10.4 5.0 5.4
7 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 7.0 10.3 5.3 5.0
8 Joanne Carter 17 Australia AUS 8.0 10.2 4.9 5.3
9 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 9.0 10.1 4.8 5.3
10 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 10.0 10.0 4.8 5.2
11 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 11.0 9.8 4.5 5.3
12 Laetitia Hubert 23 France FRA 12.0 9.8 4.3 5.5
13 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 13.0 9.5 4.5 5.0
14 Nicole Bobek 20 United States USA 14.0 9.5 4.2 5.3
15 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 15.0 9.4 4.4 5.0
16 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 16.0 9.3 4.6 4.7
17 Anna Rechnio 20 Poland POL 17.0 9.3 4.3 5.0
18 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 18.0 9.1 4.5 4.6
19 Alisa Drei 19 Finland FIN 19.0 8.9 4.1 4.8
20 Julia Lautowa 16 Austria AUT 20.0 8.9 4.0 4.9
21T Marta Andrade 25 Spain ESP 21.0 8.8 4.1 4.7
21T Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 21.0 8.8 4.1 4.7
23 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 23.0 8.7 4.1 4.6
24 Shirene Human 18 South Africa RSA 24.0 8.6 4.1 4.5
25 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 25.0 8.6 4.0 4.6
26 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 26.0 8.5 4.0 4.5
27 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 27.0 7.9 3.3 4.6
28 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 28.0 7.9 3.2 4.7

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.4 5.6 5.8
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 10.8 5.2 5.6
5 Surya Bonaly 24 France FRA 5.0 10.7 5.3 5.4
6 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 6.0 10.6 5.3 5.3
7 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 7.0 10.5 5.1 5.4
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 10.5 5.0 5.5
9 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 9.0 10.3 5.0 5.3
10 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 10.0 10.3 4.9 5.4
11 Laetitia Hubert 23 France FRA 11.0 10.2 4.9 5.3
12 Joanne Carter 17 Australia AUS 12.0 10.1 4.9 5.2
13 Nicole Bobek 20 United States USA 13.0 10.1 4.6 5.5
14 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 14.0 9.9 5.0 4.9
15 Anna Rechnio 20 Poland POL 15.0 9.9 4.8 5.1
16 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 16.0 9.7 4.8 4.9
17 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 17.0 9.6 4.5 5.1
18T Alisa Drei 19 Finland FIN 18.0 9.5 4.7 4.8
18T Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 18.0 9.5 4.7 4.8
20 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 20.0 9.5 4.5 5.0
21 Julia Lautowa 16 Austria AUT 21.0 9.3 4.3 5.0
22 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 22.0 9.0 4.3 4.7
23 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 23.0 8.9 4.2 4.7
24 Shirene Human 18 South Africa RSA 24.0 8.8 4.3 4.5
25 Marta Andrade 25 Spain ESP 25.0 8.8 4.2 4.6
26 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 26.0 8.6 3.9 4.7
27 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 27.0 8.4 4.0 4.4
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 8.0 3.6 4.4

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Chen Lu 21 China CHN 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 10.8 5.2 5.6
6 Surya Bonaly 24 France FRA 6.0 10.5 5.0 5.5
7 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 7.0 10.3 4.9 5.4
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 10.3 4.8 5.5
9 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 9.0 10.2 4.9 5.3
10 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 10.0 10.1 5.1 5.0
11 Joanne Carter 17 Australia AUS 11.0 10.0 4.8 5.2
12 Anna Rechnio 20 Poland POL 12.0 10.0 4.7 5.3
13 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 13.0 10.0 4.6 5.4
14 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 14.0 9.9 5.1 4.8
15 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 15.0 9.8 4.8 5.0
16 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 16.0 9.8 4.6 5.2
17 Nicole Bobek 20 United States USA 17.0 9.8 4.3 5.5
18 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 18.0 9.7 4.5 5.2
19 Laetitia Hubert 23 France FRA 19.0 9.6 4.5 5.1
20 Alisa Drei 19 Finland FIN 20.0 9.3 4.4 4.9
21 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 21.0 9.2 4.4 4.8
22 Marta Andrade 25 Spain ESP 22.0 9.2 4.3 4.9
23 Julia Lautowa 16 Austria AUT 23.0 9.2 4.2 5.0
24 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 24.0 9.1 4.3 4.8
25 Shirene Human 18 South Africa RSA 25.0 9.0 4.3 4.7
26 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 26.0 8.8 4.2 4.6
27 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 27.0 8.2 3.4 4.8
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 8.1 3.6 4.5

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.4 5.6 5.8
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 6.0 10.7 5.2 5.5
7 Surya Bonaly 24 France FRA 7.0 10.6 5.3 5.3
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 10.6 5.1 5.5
9 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 9.0 10.4 5.3 5.1
10 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Laetitia Hubert 23 France FRA 11.0 10.2 4.8 5.4
12 Nicole Bobek 20 United States USA 12.0 10.2 4.7 5.5
13 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 13.0 10.1 4.9 5.2
14 Anna Rechnio 20 Poland POL 14.0 10.1 4.8 5.3
15 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 15.0 10.0 4.8 5.2
16 Joanne Carter 17 Australia AUS 16.0 9.9 4.7 5.2
17 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 17.0 9.8 5.0 4.8
18 Marta Andrade 25 Spain ESP 18.0 9.7 4.7 5.0
19 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 19.0 9.7 4.6 5.1
20 Alisa Drei 19 Finland FIN 20.0 9.6 4.6 5.0
21 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 21.0 9.5 4.6 4.9
22 Julia Lautowa 16 Austria AUT 22.0 9.2 4.2 5.0
23 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 23.0 9.1 4.4 4.7
24 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 24.0 9.1 4.3 4.8
25 Shirene Human 18 South Africa RSA 25.0 8.9 4.4 4.5
26 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 26.0 8.9 4.3 4.6
27 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 27.0 8.7 4.0 4.7
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 8.3 3.8 4.5

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 11.1 5.4 5.7
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Surya Bonaly 24 France FRA 6.0 10.6 5.2 5.4
7 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 7.0 10.6 5.1 5.5
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 10.6 5.0 5.6
9 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 9.0 10.5 5.1 5.4
10 Anna Rechnio 20 Poland POL 10.0 10.5 5.0 5.5
11 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 11.0 10.4 5.4 5.0
12 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 12.0 10.4 5.2 5.2
13 Laetitia Hubert 23 France FRA 13.0 10.2 4.8 5.4
14 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 14.0 9.9 4.9 5.0
15 Alisa Drei 19 Finland FIN 15.0 9.9 4.8 5.1
16 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 16.0 9.9 4.7 5.2
17 Joanne Carter 17 Australia AUS 17.0 9.8 4.7 5.1
18 Nicole Bobek 20 United States USA 18.0 9.8 4.5 5.3
19 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 19.0 9.4 4.5 4.9
20 Julia Lautowa 16 Austria AUT 20.0 9.4 4.4 5.0
21 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 21.0 9.3 4.5 4.8
22 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 22.0 9.2 4.4 4.8
23 Shirene Human 18 South Africa RSA 23.0 8.6 4.2 4.4
24 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 24.0 8.6 4.1 4.5
25 Marta Andrade 25 Spain ESP 25.0 8.5 4.0 4.5
26 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 26.0 8.2 3.8 4.4
27 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 27.0 7.7 3.4 4.3
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 7.5 3.4 4.1

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Michelle Kwan 17 United States USA 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Tara Lipinski 15 United States USA 2.0 11.4 5.6 5.8
3 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Chen Lu 21 China CHN 4.0 10.8 5.3 5.5
5 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 5.0 10.6 5.1 5.5
6 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 6.0 10.5 5.1 5.4
7 Anna Rechnio 20 Poland POL 7.0 10.5 5.0 5.5
8 Surya Bonaly 24 France FRA 8.0 10.4 5.2 5.2
9 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 9.0 10.4 5.0 5.4
10 Laetitia Hubert 23 France FRA 10.0 10.3 4.8 5.5
11 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 11.0 10.2 4.9 5.3
12 Joanne Carter 17 Australia AUS 12.0 10.1 4.8 5.3
13 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 13.0 10.0 4.8 5.2
14 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 14.0 9.9 5.0 4.9
15 Nicole Bobek 20 United States USA 15.0 9.9 4.5 5.4
16 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 16.0 9.7 4.8 4.9
17 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 17.0 9.7 4.6 5.1
18 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 18.0 9.6 4.5 5.1
19 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 19.0 9.4 4.5 4.9
20 Alisa Drei 19 Finland FIN 20.0 9.3 4.5 4.8
21 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 21.0 9.1 4.3 4.8
22 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 22.0 8.9 4.2 4.7
23 Shirene Human 18 South Africa RSA 23.0 8.8 4.4 4.4
24 Julia Lautowa 16 Austria AUT 24.0 8.8 3.9 4.9
25 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 25.0 8.7 4.2 4.5
26 Marta Andrade 25 Spain ESP 26.0 8.6 4.1 4.5
27 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 27.0 8.3 3.8 4.5
28 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 28.0 8.3 3.7 4.6

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Tara Lipinski 15 United States USA 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Michelle Kwan 17 United States USA 2.0 11.5 5.6 5.9
3 Surya Bonaly 24 France FRA 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Mariya Butyrskaya 25 Russia RUS 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Chen Lu 21 China CHN 5.0 11.0 5.4 5.6
6 Irina Slutskaya 18 Russia RUS 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Olena Liashenko 21 Ukraine UKR 7.0 10.8 5.2 5.6
8 Vanessa Gusmeroli 19 France FRA 8.0 10.8 5.1 5.7
9 Tatyana Malinina 25 Uzbekistan UZB 9.0 10.7 5.3 5.4
10 Laetitia Hubert 23 France FRA 10.0 10.7 5.1 5.6
11 Joanne Carter 17 Australia AUS 11.0 10.6 5.2 5.4
12 Anna Rechnio 20 Poland POL 12.0 10.6 5.1 5.5
13 Shizuka Arakawa 16 Japan JPN 13.0 10.5 5.3 5.2
14 Yelena Sokolova 17 Russia RUS 14.0 10.4 5.0 5.4
15 Yuliya Lavrenchuk 19 Ukraine UKR 15.0 10.3 5.0 5.3
16 Mojca Kopač 22 Slovenia SLO 16.0 10.2 4.9 5.3
17 Lenka Kulovaná 23 Czech Republic CZE 17.0 10.1 4.9 5.2
18 Yuliya Vorobyova 23 Azerbaijan AZE 18.0 10.0 4.7 5.3
19 Julia Lautowa 16 Austria AUT 19.0 10.0 4.6 5.4
20 Júlia Sebestyén 16 Hungary HUN 20.0 9.9 4.8 5.1
21 Alisa Drei 19 Finland FIN 21.0 9.7 4.7 5.0
22 Marta Andrade 25 Spain ESP 22.0 9.4 4.5 4.9
23 Nicole Bobek 20 United States USA 23.0 9.3 4.3 5.0
24 Shirene Human 18 South Africa RSA 24.0 9.0 4.5 4.5
25 Ivana Jakupčević 20 Croatia CRO 25.0 9.0 4.3 4.7
26 Helena Grundberg 25 Sweden SWE 26.0 8.8 4.2 4.6
27 Tony-Sabrina Bombardieri 19 Italy ITA 27.0 8.3 3.7 4.6
28 Sofiya Penkova 19 Bulgaria BUL 28.0 7.6 3.4 4.2