Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1998 Nagano Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1998 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Nagano, Japan
Venue(s): White Ring, Nagano
Date Started: February 12, 1998
Date Finished: February 12, 1998

Gold: RUS Ilya Kulik
Silver: CAN Elvis Stojko
Bronze: FRA Philippe Candeloro

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Ilya Kulik 20 Russia RUS 1.0 8×2+ 12.0 15.0 104.6 Q
2 Elvis Stojko 25 Canada CAN 2.0 6×2+ 10.0 20.0 104.1 Q
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 9×3+ 21.0 21.0 104.3 Q
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 9×4+ 34.0 34.0 102.4 Q
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 7×5+ 35.0 47.0 98.5 Q
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 9×6+ 52.0 52.0 97.4 Q
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 5×7+ 35.0 86.0 93.4 Q
8 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 8.0 5×9+ 39.0 94.0 92.3 Q
9 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 9.0 5×9+ 43.0 103.0 92.3 Q
10 Guo Zhengxin 18 China CHN 10.0 6×11+ 55.0 96.0 91.9 Q
11 Michael Weiss 21 United States USA 11.0 6×11+ 62.0 108.0 91.8 Q
12 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 12.0 7×12+ 79.0 111.0 91.1 Q
13 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 13.0 5×13+ 51.0 116.0 91.4 Q
14 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 14.0 5×13+ 55.0 117.0 91.1 Q
15 Yamato Tamura 18 Japan JPN 15.0 5×13+ 57.0 118.0 90.9 Q
16 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 16.0 5×14+ 51.0 116.0 91.5 Q
17 Jeff Langdon 22 Canada CAN 17.0 5×16+ 70.0 147.0 88.7 Q
18 Takeshi Honda 16 Japan JPN 18.0 5×17+ 69.0 142.0 88.8 Q
19 Margus Hernits 21 Estonia EST 19.0 7×20+ 137.0 182.0 83.4 Q
20 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 20.0 5×20+ 94.0 182.0 84.1 Q
21 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 21.0 5×20+ 96.0 182.0 83.9 Q
22 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 22.0 5×22+ 106.0 201.0 80.7 Q
23 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 23.0 5×23+ 110.0 209.0 80.2 Q
24 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 24.0 5×24+ 118.0 222.0 78.6 Q
25 Anthony Liu 23 Australia AUS 25.0 7×25+ 164.0 217.0 79.1
26 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 26.0 6×25+ 141.0 219.0 78.1
27 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 27.0 7×28+ 190.0 248.0 72.9
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 7×28+ 194.0 252.0 72.9
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 9×29+ 254.0 254.0 71.5

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Todd Eldredge 26 United States USA 1.0 11.7 5.9 5.8
2 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 2.0 11.6 5.9 5.7
3 Ilya Kulik 20 Russia RUS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Elvis Stojko 25 Canada CAN 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Philippe Candeloro 25 France FRA 6.0 10.7 5.3 5.4
7 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 7.0 10.2 4.8 5.4
8T Takeshi Honda 16 Japan JPN 8.0 10.2 4.7 5.5
8T V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 8.0 10.2 4.7 5.5
10 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 10.0 10.2 4.6 5.6
11 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 11.0 10.1 5.1 5.0
12 Yamato Tamura 18 Japan JPN 12.0 10.1 4.9 5.2
13 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 13.0 10.1 4.7 5.4
14 Guo Zhengxin 18 China CHN 14.0 9.9 5.2 4.7
15 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 15.0 9.8 5.0 4.8
16 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 16.0 9.7 4.7 5.0
17 Michael Weiss 21 United States USA 17.0 9.6 4.6 5.0
18 Jeff Langdon 22 Canada CAN 18.0 9.6 4.5 5.1
19 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 19.0 9.4 4.5 4.9
20 Margus Hernits 21 Estonia EST 20.0 9.3 4.8 4.5
21 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 21.0 9.2 4.2 5.0
22 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 22.0 9.1 4.3 4.8
23T Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 23.0 9.0 4.3 4.7
23T Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 23.0 9.0 4.3 4.7
25 Anthony Liu 23 Australia AUS 25.0 8.9 4.3 4.6
26 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 26.0 8.8 3.6 5.2
27 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 27.0 8.7 3.9 4.8
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 8.4 4.0 4.4
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 7.6 3.4 4.2

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Elvis Stojko 25 Canada CAN 1.0 11.8 5.9 5.9
2 Ilya Kulik 20 Russia RUS 2.0 11.7 5.8 5.9
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.5 5.7 5.8
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 11.1 5.4 5.7
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 11.0 5.5 5.5
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 10.8 5.4 5.4
8 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 8.0 10.8 5.0 5.8
9 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 9.0 10.7 5.2 5.5
10 Michael Weiss 21 United States USA 10.0 10.7 5.1 5.6
11 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 11.0 10.6 5.2 5.4
12 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 12.0 10.4 5.0 5.4
13 Guo Zhengxin 18 China CHN 13.0 10.2 5.2 5.0
14 Yamato Tamura 18 Japan JPN 14.0 10.2 5.0 5.2
15 Jeff Langdon 22 Canada CAN 15.0 10.2 4.9 5.3
16 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 16.0 10.2 4.8 5.4
17 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 17.0 9.9 5.0 4.9
18 Takeshi Honda 16 Japan JPN 18.0 9.6 4.5 5.1
19 Margus Hernits 21 Estonia EST 19.0 9.5 4.8 4.7
20 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 20.0 9.2 4.4 4.8
21 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 21.0 9.1 4.3 4.8
22 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 22.0 9.1 4.2 4.9
23 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 23.0 9.0 4.4 4.6
24 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 24.0 8.8 4.2 4.6
25 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 25.0 8.8 4.0 4.8
26 Anthony Liu 23 Australia AUS 26.0 8.7 4.2 4.5
27 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 27.0 8.6 4.0 4.6
28 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 28.0 7.7 3.2 4.5
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 7.6 3.4 4.2

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Elvis Stojko 25 Canada CAN 1.0 11.8 5.8 6.0
2 Ilya Kulik 20 Russia RUS 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.5 5.8 5.7
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 11.0 5.4 5.6
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 10.7 5.2 5.5
7 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 7.0 10.6 5.0 5.6
8 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 8.0 10.6 4.9 5.7
9 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 9.0 10.5 5.1 5.4
10 Michael Weiss 21 United States USA 10.0 10.4 4.9 5.5
11 Guo Zhengxin 18 China CHN 11.0 10.3 5.3 5.0
12 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 12.0 10.3 5.2 5.1
13 Jeff Langdon 22 Canada CAN 13.0 10.3 4.9 5.4
14 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 14.0 10.2 4.9 5.3
15 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 15.0 10.2 4.7 5.5
16 Yamato Tamura 18 Japan JPN 16.0 10.1 4.8 5.3
17 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 17.0 10.0 5.1 4.9
18 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 18.0 10.0 4.8 5.2
19 Takeshi Honda 16 Japan JPN 19.0 9.6 4.4 5.2
20 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 20.0 9.2 4.3 4.9
21 Margus Hernits 21 Estonia EST 21.0 9.0 4.5 4.5
22 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 22.0 9.0 4.3 4.7
23 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 23.0 8.9 4.2 4.7
24 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 24.0 8.5 3.7 4.8
25 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 25.0 8.4 4.0 4.4
26 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 26.0 8.2 3.3 4.9
27 Anthony Liu 23 Australia AUS 27.0 8.1 3.8 4.3
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 8.0 3.7 4.3
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 8.0 3.5 4.5

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Ilya Kulik 20 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Elvis Stojko 25 Canada CAN 2.0 11.6 5.9 5.7
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Philippe Candeloro 25 France FRA 6.0 10.5 5.1 5.4
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 10.4 5.2 5.2
8 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 8.0 10.3 4.8 5.5
9 Guo Zhengxin 18 China CHN 9.0 10.2 5.2 5.0
10 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 10.0 10.1 5.1 5.0
11 Michael Weiss 21 United States USA 11.0 10.1 4.8 5.3
12 Yamato Tamura 18 Japan JPN 12.0 10.0 5.0 5.0
13 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 13.0 9.9 4.7 5.2
14 Takeshi Honda 16 Japan JPN 14.0 9.9 4.6 5.3
15 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 15.0 9.8 4.6 5.2
16 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 16.0 9.7 4.7 5.0
17 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 17.0 9.6 4.5 5.1
18 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 18.0 9.4 4.4 5.0
19 Margus Hernits 21 Estonia EST 19.0 9.2 4.6 4.6
20 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 20.0 9.2 4.4 4.8
21 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 21.0 9.1 4.4 4.7
22 Jeff Langdon 22 Canada CAN 22.0 9.1 4.3 4.8
23 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 23.0 8.7 4.1 4.6
24 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 24.0 8.7 4.0 4.7
25 Anthony Liu 23 Australia AUS 25.0 8.5 4.0 4.5
26 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 26.0 8.3 3.9 4.4
27 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 27.0 8.2 3.4 4.8
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 8.0 3.7 4.3
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 8.0 3.6 4.4

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Ilya Kulik 20 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Elvis Stojko 25 Canada CAN 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.4 5.7 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 10.6 5.3 5.3
8 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 8.0 10.4 5.1 5.3
9 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 9.0 10.4 5.0 5.4
10 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 10.0 10.4 4.9 5.5
11 Guo Zhengxin 18 China CHN 11.0 10.2 5.2 5.0
12 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 12.0 10.2 5.1 5.1
13 Yamato Tamura 18 Japan JPN 13.0 10.2 5.0 5.2
14 Takeshi Honda 16 Japan JPN 14.0 10.2 4.8 5.4
15 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 15.0 10.1 4.9 5.2
16 Michael Weiss 21 United States USA 16.0 10.1 4.8 5.3
17 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 17.0 10.0 4.7 5.3
18 Jeff Langdon 22 Canada CAN 18.0 9.9 4.7 5.2
19 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 19.0 9.4 4.3 5.1
20 Margus Hernits 21 Estonia EST 20.0 9.3 4.7 4.6
21 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 21.0 9.3 4.5 4.8
22 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 22.0 9.3 4.4 4.9
23 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 23.0 9.2 4.3 4.9
24 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 24.0 8.6 4.1 4.5
25 Anthony Liu 23 Australia AUS 25.0 8.6 4.0 4.6
26 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 26.0 8.5 4.1 4.4
27 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 27.0 7.9 3.6 4.3
28 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 28.0 7.9 3.3 4.6
29 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 29.0 7.6 3.4 4.2

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Ilya Kulik 20 Russia RUS 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Elvis Stojko 25 Canada CAN 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.4 5.7 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 10.9 5.4 5.5
8 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 8.0 10.5 5.1 5.4
9 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 9.0 10.5 5.0 5.5
10 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 10.0 10.5 4.9 5.6
11 Michael Weiss 21 United States USA 11.0 10.4 5.0 5.4
12 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 12.0 10.3 5.2 5.1
13 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 13.0 10.3 4.7 5.6
14 Guo Zhengxin 18 China CHN 14.0 10.2 5.2 5.0
15 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 15.0 10.2 4.9 5.3
16 Jeff Langdon 22 Canada CAN 16.0 10.1 4.8 5.3
17 Yamato Tamura 18 Japan JPN 17.0 10.0 5.0 5.0
18 Takeshi Honda 16 Japan JPN 18.0 9.6 4.4 5.2
19 Margus Hernits 21 Estonia EST 19.0 9.5 4.8 4.7
20 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 20.0 9.5 4.7 4.8
21 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 21.0 9.4 4.3 5.1
22 Anthony Liu 23 Australia AUS 22.0 9.2 4.4 4.8
23 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 23.0 8.9 4.1 4.8
24 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 24.0 8.9 4.0 4.9
25 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 25.0 8.8 4.3 4.5
26 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 26.0 8.3 4.0 4.3
27 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 27.0 8.2 3.7 4.5
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 8.1 3.8 4.3
29 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 29.0 7.6 3.0 4.6

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Todd Eldredge 26 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Ilya Kulik 20 Russia RUS 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Elvis Stojko 25 Canada CAN 3.0 11.5 5.8 5.7
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.4 5.7 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 10.7 5.3 5.4
7 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 7.0 10.4 5.0 5.4
8 Guo Zhengxin 18 China CHN 8.0 10.3 5.3 5.0
9T Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 9.0 10.3 4.9 5.4
9T Michael Weiss 21 United States USA 9.0 10.3 4.9 5.4
11 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 11.0 10.2 5.1 5.1
12 Yamato Tamura 18 Japan JPN 12.0 10.1 5.0 5.1
13 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 13.0 10.1 4.9 5.2
14 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 14.0 10.0 4.7 5.3
15 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 15.0 9.9 4.8 5.1
16 Takeshi Honda 16 Japan JPN 16.0 9.9 4.6 5.3
17 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 17.0 9.7 4.4 5.3
18 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 18.0 9.5 4.6 4.9
19 Jeff Langdon 22 Canada CAN 19.0 9.3 4.2 5.1
20 Margus Hernits 21 Estonia EST 20.0 9.1 4.4 4.7
21 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 21.0 9.1 4.2 4.9
22 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 22.0 8.9 4.3 4.6
23 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 23.0 8.8 4.0 4.8
24T Anthony Liu 23 Australia AUS 24.0 8.7 4.1 4.6
24T Patrick Meier 21 Switzerland SUI 24.0 8.7 4.1 4.6
26 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 26.0 8.5 3.9 4.6
27 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 27.0 8.2 3.7 4.5
28 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 28.0 8.1 3.7 4.4
29 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 29.0 7.9 3.2 4.7

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Todd Eldredge 26 United States USA 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Ilya Kulik 20 Russia RUS 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Elvis Stojko 25 Canada CAN 3.0 11.5 5.8 5.7
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 10.7 5.2 5.5
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 10.5 5.1 5.4
7 Guo Zhengxin 18 China CHN 7.0 10.3 5.3 5.0
8 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 8.0 10.3 5.0 5.3
9 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 9.0 10.2 4.9 5.3
10 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 10.0 10.1 5.2 4.9
11 Jeff Langdon 22 Canada CAN 11.0 10.1 4.9 5.2
12 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 12.0 9.9 4.7 5.2
13 Michael Weiss 21 United States USA 13.0 9.9 4.6 5.3
14 Yamato Tamura 18 Japan JPN 14.0 9.8 5.0 4.8
15 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 15.0 9.8 4.8 5.0
16 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 16.0 9.8 4.7 5.1
17 Takeshi Honda 16 Japan JPN 17.0 9.8 4.5 5.3
18 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 18.0 9.7 4.5 5.2
19 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 19.0 9.5 4.7 4.8
20 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 20.0 9.5 4.3 5.2
21 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 21.0 9.4 4.5 4.9
22 Anthony Liu 23 Australia AUS 22.0 9.3 4.4 4.9
23 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 23.0 9.2 4.5 4.7
24 Margus Hernits 21 Estonia EST 24.0 9.0 4.6 4.4
25 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 25.0 8.8 4.2 4.6
26 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 26.0 8.7 3.9 4.8
27 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 27.0 8.4 3.8 4.6
28 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 28.0 8.4 3.4 5.0
29 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 29.0 7.9 3.5 4.4

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Ilya Kulik 20 Russia RUS 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Elvis Stojko 25 Canada CAN 2.0 11.6 5.9 5.7
3 Todd Eldredge 26 United States USA 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Aleksey Yagudin 17 Russia RUS 4.0 11.4 5.7 5.7
5 Philippe Candeloro 25 France FRA 5.0 11.3 5.6 5.7
6 Steven Cousins 25 Great Britain GBR 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Ivan Dinev 19 Bulgaria BUL 7.0 10.4 5.2 5.2
8 Yamato Tamura 18 Japan JPN 8.0 10.4 5.1 5.3
9 Guo Zhengxin 18 China CHN 9.0 10.3 5.3 5.0
10 Michael Shmerkin 28 Israel ISR 10.0 10.3 5.1 5.2
11 Michael Weiss 21 United States USA 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Szabolcs Vidrai 20 Hungary HUN 12.0 10.2 5.2 5.0
13 Igor Pashkevich 26 Azerbaijan AZE 13.0 10.2 4.8 5.4
14 V'iacheslav Zahorodniuk 25 Ukraine UKR 14.0 10.2 4.7 5.5
15 Jeff Langdon 22 Canada CAN 15.0 10.1 4.9 5.2
16 Dmytro Dmytrenko 24 Ukraine UKR 16.0 10.1 4.8 5.3
17 Michael Tyllesen 24 Denmark DEN 17.0 10.1 4.7 5.4
18 Takeshi Honda 16 Japan JPN 18.0 10.0 4.7 5.3
19 Cornel Gheorghe 26 Romania ROU 19.0 9.7 4.5 5.2
20 Margus Hernits 21 Estonia EST 20.0 9.5 4.8 4.7
21 Anthony Liu 23 Australia AUS 21.0 9.1 4.4 4.7
22 Roman Skornyakov 21 Uzbekistan UZB 22.0 9.0 4.3 4.7
23 Róbert Kažimír 19 Slovakia SVK 23.0 8.9 4.4 4.5
24 Lee Kyu-Hyun 17 South Korea KOR 24.0 8.9 4.3 4.6
25 Patrick Meier 21 Switzerland SUI 25.0 8.3 3.8 4.5
26 Gilberto Viadana 24 Italy ITA 26.0 8.3 3.7 4.6
27 David Liu 32 Chinese Taipei TPE 27.0 8.2 3.4 4.8
28 Yury Litvinov 19 Kazakhstan KAZ 28.0 8.1 3.7 4.4
29 Patrick Schmit 23 Luxembourg LUX 29.0 7.7 3.3 4.4