Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1994 Lillehammer Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 1994 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Lillehammer, Norway
Venue(s): Olympic Amphitheatre, Hamar
Date Started: February 23, 1994
Date Finished: February 23, 1994

Gold: UKR Oksana Baiul
Silver: USA Nancy Kerrigan
Bronze: CHN Chen Lu

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 7×1+ 7.0 11.0 104.2 Q
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 7×2+ 12.0 18.0 103.4 Q
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 9×3+ 25.0 25.0 102.0 Q
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 7×4+ 28.0 42.0 98.7 Q
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 8×5+ 39.0 46.0 97.6 Q
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 6×6+ 35.0 63.0 96.4 Q
7 Yuka Sato 20 Japan JPN 7.0 6×7+ 35.0 62.0 97.1 Q
8 Josée Chouinard 24 Canada CAN 8.0 5×8+ 38.0 84.0 94.4 Q
9 Anna Rechnio 16 Poland POL 9.0 5×9+ 40.0 85.0 94.2 Q
10 Tonya Harding 23 United States USA 10.0 6×10+ 54.0 87.0 94.2 Q
11 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 11.0 6×11+ 53.0 96.0 92.5 Q
12 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 12.0 6×12+ 58.0 108.0 90.4 Q
13 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 13.0 5×13+ 58.0 123.0 88.8 Q
14 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 14.0 5×13+ 63.0 124.0 88.5 Q
15 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 15.0 7×17+ 113.0 157.0 85.6 Q
16 Mila Kajas 22 Finland FIN 16.0 6×17+ 94.0 151.0 85.5 Q
17 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 17.0 5×17+ 73.0 151.0 86.4 Q
18 Rena Inoue 17 Japan JPN 18.0 5×18+ 78.0 161.0 84.8 Q
19 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 19.0 5×18+ 80.0 169.0 83.9 Q
20 Laetitia Hubert 19 France FRA 20.0 7×19+ 124.0 167.0 84.4 Q
21 Marta Andrade 21 Spain ESP 21.0 6×21+ 112.0 184.0 82.5 Q
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 6×22+ 128.0 200.0 81.0 Q
23 Liu Ying 18 China CHN 23.0 5×22+ 104.0 201.0 80.6 Q
24 Lily Lee 24 South Korea KOR 24.0 5×23+ 102.0 202.0 81.0 Q
25 Zhao Guona 15 China CHN 25.0 5×24+ 114.0 220.0 78.6
26 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 26.0 5×25+ 122.0 228.0 78.3
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 9×27+ 233.0 233.0 76.6

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Nancy Kerrigan 24 United States USA 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.1 5.6 5.5
4 Yuka Sato 20 Japan JPN 4.0 11.0 5.2 5.8
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.9 5.4 5.5
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 7.0 10.7 5.2 5.5
8 Chen Lu 17 China CHN 8.0 10.6 5.2 5.4
9 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 9.0 10.4 5.2 5.2
10 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 10.0 10.4 5.1 5.3
11 Tonya Harding 23 United States USA 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Anna Rechnio 16 Poland POL 12.0 10.1 5.1 5.0
13 Josée Chouinard 24 Canada CAN 13.0 10.0 4.7 5.3
14 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 14.0 9.8 4.6 5.2
15 Lily Lee 24 South Korea KOR 15.0 9.7 4.7 5.0
16 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 16.0 9.6 4.6 5.0
17 Laetitia Hubert 19 France FRA 17.0 9.3 4.4 4.9
18 Marta Andrade 21 Spain ESP 18.0 9.2 4.5 4.7
19 Mila Kajas 22 Finland FIN 19.0 9.1 4.2 4.9
20 Liu Ying 18 China CHN 20.0 9.0 4.5 4.5
21 Zhao Guona 15 China CHN 21.0 9.0 4.4 4.6
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 8.9 4.4 4.5
23 Rena Inoue 17 Japan JPN 23.0 8.9 4.3 4.6
24 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 24.0 8.8 4.1 4.7
25 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 25.0 8.8 4.0 4.8
26 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 26.0 8.7 4.0 4.7
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 8.5 3.8 4.7

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 11.1 5.4 5.7
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.9 5.3 5.6
6 Yuka Sato 20 Japan JPN 6.0 10.9 5.2 5.7
7 Anna Rechnio 16 Poland POL 7.0 10.8 5.3 5.5
8 Katarina Witt 28 Germany GER 8.0 10.6 5.2 5.4
9 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 9.0 10.6 5.1 5.5
10 Josée Chouinard 24 Canada CAN 10.0 10.5 5.0 5.5
11 Tonya Harding 23 United States USA 11.0 10.2 4.8 5.4
12 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 12.0 10.1 4.9 5.2
13 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 13.0 10.1 4.8 5.3
14 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 14.0 10.0 5.0 5.0
15 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 15.0 9.5 4.5 5.0
16 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 16.0 9.5 4.4 5.1
17 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 17.0 9.4 4.4 5.0
18 Rena Inoue 17 Japan JPN 18.0 9.3 4.4 4.9
19 Laetitia Hubert 19 France FRA 19.0 9.2 4.3 4.9
20 Mila Kajas 22 Finland FIN 20.0 9.1 4.5 4.6
21 Marta Andrade 21 Spain ESP 21.0 9.0 4.5 4.5
22 Lily Lee 24 South Korea KOR 22.0 9.0 4.3 4.7
23 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 23.0 8.7 3.9 4.8
24 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 24.0 8.6 4.4 4.2
25 Liu Ying 18 China CHN 25.0 8.6 4.2 4.4
26 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 26.0 8.6 3.8 4.8
27 Zhao Guona 15 China CHN 27.0 8.0 3.9 4.1

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.3 5.6 5.7
2 Surya Bonaly 20 France FRA 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 3.0 11.1 5.4 5.7
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 10.7 5.3 5.4
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.6 5.4 5.2
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 10.6 5.2 5.4
7T Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 7.0 10.5 5.2 5.3
7T Tonya Harding 23 United States USA 7.0 10.5 5.2 5.3
9 Anna Rechnio 16 Poland POL 9.0 10.4 5.2 5.2
10 Yuka Sato 20 Japan JPN 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Josée Chouinard 24 Canada CAN 11.0 10.0 4.7 5.3
12 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 12.0 9.9 5.0 4.9
13 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 13.0 9.9 4.8 5.1
14 Rena Inoue 17 Japan JPN 14.0 9.8 4.7 5.1
15 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 15.0 9.7 4.7 5.0
16 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 16.0 9.7 4.6 5.1
17 Mila Kajas 22 Finland FIN 17.0 9.6 4.5 5.1
18 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 18.0 9.5 4.5 5.0
19 Lily Lee 24 South Korea KOR 19.0 9.4 4.5 4.9
20 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 20.0 9.3 4.5 4.8
21 Laetitia Hubert 19 France FRA 21.0 9.3 4.4 4.9
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 9.2 4.6 4.6
23 Marta Andrade 21 Spain ESP 23.0 9.1 4.6 4.5
24 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 24.0 9.1 4.0 5.1
25 Liu Ying 18 China CHN 25.0 9.0 4.6 4.4
26 Zhao Guona 15 China CHN 26.0 8.9 4.5 4.4
27 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 27.0 8.7 3.9 4.8

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Nancy Kerrigan 24 United States USA 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 10.9 5.3 5.6
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 10.7 5.2 5.5
7 Yuka Sato 20 Japan JPN 7.0 10.7 5.1 5.6
8 Anna Rechnio 16 Poland POL 8.0 10.6 5.3 5.3
9 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 9.0 10.3 5.2 5.1
10 Tonya Harding 23 United States USA 10.0 10.2 4.8 5.4
11 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 11.0 10.0 4.8 5.2
12 Josée Chouinard 24 Canada CAN 12.0 10.0 4.7 5.3
13 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 13.0 9.9 4.9 5.0
14 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 14.0 9.9 4.7 5.2
15 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 15.0 9.7 4.8 4.9
16 Rena Inoue 17 Japan JPN 16.0 9.7 4.6 5.1
17 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 17.0 9.5 4.5 5.0
18 Mila Kajas 22 Finland FIN 18.0 9.3 4.5 4.8
19 Laetitia Hubert 19 France FRA 19.0 9.3 4.4 4.9
20 Marta Andrade 21 Spain ESP 20.0 9.2 4.5 4.7
21 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 21.0 9.2 4.4 4.8
22 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 22.0 9.1 4.2 4.9
23 Lily Lee 24 South Korea KOR 23.0 9.0 4.3 4.7
24 Liu Ying 18 China CHN 24.0 8.9 4.5 4.4
25 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 25.0 8.9 4.4 4.5
26 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 26.0 8.8 4.0 4.8
27 Zhao Guona 15 China CHN 27.0 8.7 4.4 4.3

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Surya Bonaly 20 France FRA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 3.0 11.6 5.7 5.9
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.8 5.4 5.4
6 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 6.0 10.7 5.4 5.3
7 Anna Rechnio 16 Poland POL 7.0 10.7 5.3 5.4
8 Josée Chouinard 24 Canada CAN 8.0 10.7 5.1 5.6
9 Yuka Sato 20 Japan JPN 9.0 10.6 5.1 5.5
10 Katarina Witt 28 Germany GER 10.0 10.5 5.2 5.3
11 Tonya Harding 23 United States USA 11.0 10.4 5.0 5.4
12 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 12.0 9.8 4.9 4.9
13 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 13.0 9.4 4.5 4.9
14 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 14.0 9.3 4.6 4.7
15 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 15.0 9.3 4.5 4.8
16 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 16.0 9.3 4.3 5.0
17 Mila Kajas 22 Finland FIN 17.0 9.2 4.5 4.7
18 Laetitia Hubert 19 France FRA 18.0 9.1 4.3 4.8
19 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 19.0 9.0 4.3 4.7
20 Rena Inoue 17 Japan JPN 20.0 8.9 4.2 4.7
21 Liu Ying 18 China CHN 21.0 8.8 4.5 4.3
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 8.8 4.4 4.4
23 Marta Andrade 21 Spain ESP 23.0 8.8 4.3 4.5
24 Zhao Guona 15 China CHN 24.0 8.7 4.4 4.3
25 Lily Lee 24 South Korea KOR 25.0 8.6 4.0 4.6
26 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 26.0 8.6 3.9 4.7
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 7.9 3.5 4.4

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.8 5.9 5.9
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 11.4 5.6 5.8
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 10.9 5.2 5.7
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 10.8 5.3 5.5
6 Yuka Sato 20 Japan JPN 6.0 10.8 5.1 5.7
7 Josée Chouinard 24 Canada CAN 7.0 10.7 5.1 5.6
8 Tonya Harding 23 United States USA 8.0 10.5 5.0 5.5
9 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 9.0 10.4 5.1 5.3
10 Katarina Witt 28 Germany GER 10.0 10.2 4.9 5.3
11T Anna Rechnio 16 Poland POL 11.0 10.1 5.0 5.1
11T Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 11.0 10.1 5.0 5.1
13 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 13.0 10.0 4.8 5.2
14 Rena Inoue 17 Japan JPN 14.0 9.9 4.7 5.2
15 Mila Kajas 22 Finland FIN 15.0 9.8 4.7 5.1
16 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 16.0 9.8 4.6 5.2
17 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 17.0 9.7 4.6 5.1
18 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 18.0 9.6 4.6 5.0
19 Laetitia Hubert 19 France FRA 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Liu Ying 18 China CHN 20.0 9.0 4.6 4.4
21 Zhao Guona 15 China CHN 21.0 8.9 4.5 4.4
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 8.9 4.4 4.5
23 Lily Lee 24 South Korea KOR 23.0 8.9 4.2 4.7
24 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 24.0 8.7 4.1 4.6
25 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 25.0 8.7 3.9 4.8
26 Marta Andrade 21 Spain ESP 26.0 8.5 4.1 4.4
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 8.0 3.5 4.5

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 11.1 5.4 5.7
5 Yuka Sato 20 Japan JPN 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 10.9 5.2 5.7
7 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 7.0 10.7 5.3 5.4
8 Josée Chouinard 24 Canada CAN 8.0 10.7 5.1 5.6
9 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 9.0 10.6 5.3 5.3
10 Tonya Harding 23 United States USA 10.0 10.6 5.1 5.5
11 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 11.0 10.5 5.2 5.3
12 Anna Rechnio 16 Poland POL 12.0 10.4 5.2 5.2
13T Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 13.0 10.1 4.8 5.3
13T Marie-Pierre Leray 18 France FRA 13.0 10.1 4.8 5.3
15 Mila Kajas 22 Finland FIN 15.0 10.0 4.9 5.1
16 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 16.0 10.0 4.8 5.2
17 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 17.0 9.8 4.6 5.2
18 Laetitia Hubert 19 France FRA 18.0 9.7 4.6 5.1
19 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 19.0 9.5 4.8 4.7
20 Rena Inoue 17 Japan JPN 20.0 9.4 4.4 5.0
21 Marta Andrade 21 Spain ESP 21.0 9.3 4.7 4.6
22 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 22.0 9.3 4.6 4.7
23 Liu Ying 18 China CHN 23.0 8.9 4.5 4.4
24 Lily Lee 24 South Korea KOR 24.0 8.9 4.2 4.7
25 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 25.0 8.7 3.9 4.8
26 Zhao Guona 15 China CHN 26.0 8.5 4.3 4.2
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 8.2 3.6 4.6

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 11.5 5.6 5.9
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Chen Lu 17 China CHN 4.0 11.3 5.5 5.8
5 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 5.0 11.1 5.5 5.6
6 Katarina Witt 28 Germany GER 6.0 11.0 5.4 5.6
7 Yuka Sato 20 Japan JPN 7.0 11.0 5.3 5.7
8 Josée Chouinard 24 Canada CAN 8.0 11.0 5.2 5.8
9 Tonya Harding 23 United States USA 9.0 10.9 5.3 5.6
10 Anna Rechnio 16 Poland POL 10.0 10.5 5.2 5.3
11 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 11.0 10.3 4.9 5.4
12 Marta Andrade 21 Spain ESP 12.0 9.9 4.9 5.0
13 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 13.0 9.9 4.7 5.2
14 Laetitia Hubert 19 France FRA 14.0 9.7 4.6 5.1
15 Mila Kajas 22 Finland FIN 15.0 9.4 4.5 4.9
16 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 16.0 9.3 4.5 4.8
17 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 17.0 9.3 4.4 4.9
18T Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 18.0 9.2 4.5 4.7
18T Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 18.0 9.2 4.5 4.7
20 Rena Inoue 17 Japan JPN 20.0 9.1 4.3 4.8
21 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 21.0 9.1 4.2 4.9
22 Liu Ying 18 China CHN 22.0 9.0 4.4 4.6
23 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 23.0 9.0 4.3 4.7
24 Zhao Guona 15 China CHN 24.0 8.9 4.5 4.4
25 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 25.0 8.8 4.0 4.8
26 Lily Lee 24 South Korea KOR 26.0 8.7 4.0 4.7
27 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 27.0 8.4 3.7 4.7

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Nancy Kerrigan 24 United States USA 1.0 11.7 5.9 5.8
2 Oksana Baiul 16 Ukraine UKR 2.0 11.4 5.5 5.9
3 Surya Bonaly 20 France FRA 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Tanja Szewczenko 16 Germany GER 4.0 11.0 5.5 5.5
5 Katarina Witt 28 Germany GER 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Chen Lu 17 China CHN 6.0 10.8 5.2 5.6
7 Josée Chouinard 24 Canada CAN 7.0 10.8 5.1 5.7
8 Yuka Sato 20 Japan JPN 8.0 10.7 5.1 5.6
9 Anna Rechnio 16 Poland POL 9.0 10.6 5.3 5.3
10 Tonya Harding 23 United States USA 10.0 10.6 5.1 5.5
11 Lenka Kulovaná 19 Czech Republic CZE 11.0 10.3 5.1 5.2
12 Krisztina Czakó 15 Hungary HUN 12.0 10.2 5.2 5.0
13 Marie-Pierre Leray 18 France FRA 13.0 10.2 4.8 5.4
14 Charlene von Saher 19 Great Britain GBR 14.0 10.0 4.9 5.1
15 Mila Kajas 22 Finland FIN 15.0 10.0 4.8 5.2
16 Rena Inoue 17 Japan JPN 16.0 9.8 4.7 5.1
17 Liudmyla Ivanova 15 Ukraine UKR 17.0 9.7 4.7 5.0
18 Nathalie Krieg 16 Switzerland SUI 18.0 9.7 4.5 5.2
19 Olena Liashenko 17 Ukraine UKR 19.0 9.6 4.6 5.0
20 Marta Andrade 21 Spain ESP 20.0 9.5 4.6 4.9
21 Liu Ying 18 China CHN 21.0 9.4 4.8 4.6
22 Laetitia Hubert 19 France FRA 22.0 9.3 4.5 4.8
23 Tsvetelina Abrasheva 16 Bulgaria BUL 23.0 9.2 4.6 4.6
24 Zhao Guona 15 China CHN 24.0 9.0 4.5 4.5
25 Lily Lee 24 South Korea KOR 25.0 8.8 4.2 4.6
26 Irena Zemanová 16 Czech Republic CZE 26.0 8.8 4.0 4.8
27 Susan Anne Humphreys 18 Canada CAN 27.0 8.5 3.8 4.7