You Are Here > SR/Olympics > Winter Games > 1992 Albertville > Figure Skating > Men's Singles

Figure Skating at the 1992 Albertville Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1992 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Albertville, France
Venue(s): Olympic Ice Hall, Albertville
Date Started: February 13, 1992
Date Finished: February 13, 1992

Gold: EUN Viktor Petrenko
Silver: USA Paul Wylie
Bronze: TCH Petr Barna

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 9×1+ 9.0 9.0 105.2
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 8×2+ 16.0 19.0 103.3
3 Paul Wylie 27 United States USA 3.0 5×3+ 14.0 31.0 101.1
4 Kurt Browning 25 Canada CAN 4.0 5×4+ 18.0 39.0 100.2
5 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 5.0 7×6+ 34.0 50.0 98.7
6 Elvis Stojko 19 Canada CAN 6.0 5×6+ 23.0 59.0 97.8
7 Christopher Bowman 24 United States USA 7.0 6×7+ 39.0 67.0 97.4
8 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 8.0 6×9+ 46.0 79.0 96.4
9 Todd Eldredge 20 United States USA 9.0 5×9+ 38.0 81.0 96.3
10 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 10.0 8×10+ 70.0 81.0 96.2
11 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 11.0 6×11+ 57.0 95.0 94.2
12 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 12.0 5×11+ 46.0 96.0 93.9
13 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 13.0 6×14+ 79.0 124.0 89.0
14 Nicolas Petorin 19 France FRA 14.0 5×15+ 68.0 145.0 86.7
15 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 15.0 5×16+ 72.0 148.0 86.3
16 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 16.0 6×17+ 97.0 161.0 84.1
17 Éric Millot 23 France FRA 17.0 5×17+ 73.0 152.0 86.5
18 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 18.0 5×17+ 82.0 159.0 84.4
19 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 19.0 5×18+ 78.0 154.0 84.6
20 Ralph Burghart 25 Austria AUT 20.0 6×20+ 109.0 172.0 82.7
21 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 21.0 5×21+ 92.0 182.0 82.4
22 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 22.0 6×22+ 120.0 191.0 79.2
23 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 23.0 5×23+ 112.0 212.0 76.5
24 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 24.0 5×24+ 119.0 222.0 74.4
25 Zhang Zhubin 25 China CHN 25.0 6×25+ 132.0 214.0 76.4
26 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 26.0 7×26+ 170.0 224.0 74.2
27 Marius Negrea 27 Romania ROU 27.0 5×26+ 129.0 239.0 71.8
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 9×28+ 247.0 247.0 70.7
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 8×29+ 232.0 262.0 64.3
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 9×30+ 268.0 268.0 61.9

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Paul Wylie 27 United States USA 3.0 11.4 5.6 5.8
4 Kurt Browning 25 Canada CAN 4.0 11.2 5.4 5.8
5 Elvis Stojko 19 Canada CAN 5.0 11.1 5.7 5.4
6 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 6.0 11.0 5.5 5.5
7 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 7.0 11.0 5.4 5.6
8 Christopher Bowman 24 United States USA 8.0 11.0 5.3 5.7
9 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 9.0 10.9 5.6 5.3
10 Todd Eldredge 20 United States USA 10.0 10.9 5.2 5.7
11 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 11.0 10.8 5.3 5.5
12 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 12.0 10.7 5.5 5.2
13 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 13.0 10.5 5.1 5.4
14 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 14.0 10.1 4.6 5.5
15 Zhang Zhubin 25 China CHN 15.0 9.9 4.8 5.1
16 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 16.0 9.8 4.6 5.2
17 Éric Millot 23 France FRA 17.0 9.8 4.5 5.3
18 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 18.0 9.7 5.0 4.7
19 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 19.0 9.6 4.9 4.7
20 Ralph Burghart 25 Austria AUT 20.0 9.5 4.8 4.7
21 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 21.0 9.5 4.7 4.8
22 Nicolas Petorin 19 France FRA 22.0 9.3 4.2 5.1
23 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 23.0 8.5 3.7 4.8
24 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 24.0 8.3 4.0 4.3
25 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 25.0 8.2 3.9 4.3
26 Marius Negrea 27 Romania ROU 26.0 8.0 3.7 4.3
27 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 27.0 7.6 3.8 3.8
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 7.5 3.5 4.0
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.0 3.0 4.0
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 6.8 3.0 3.8

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.2 5.5 5.7
3 Elvis Stojko 19 Canada CAN 3.0 11.0 5.6 5.4
4 Paul Wylie 27 United States USA 4.0 11.0 5.3 5.7
5 Kurt Browning 25 Canada CAN 5.0 11.0 5.2 5.8
6 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 6.0 10.8 5.3 5.5
7 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 7.0 10.7 5.3 5.4
8 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 8.0 10.6 5.3 5.3
9 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 9.0 10.5 5.2 5.3
10 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Christopher Bowman 24 United States USA 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Todd Eldredge 20 United States USA 12.0 10.1 4.7 5.4
13 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 13.0 10.0 4.7 5.3
14 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 14.0 9.8 4.9 4.9
15 Ralph Burghart 25 Austria AUT 15.0 9.7 4.9 4.8
16 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 16.0 9.6 4.9 4.7
17 Nicolas Petorin 19 France FRA 17.0 9.6 4.6 5.0
18 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 18.0 9.6 4.4 5.2
19 Éric Millot 23 France FRA 19.0 9.6 4.3 5.3
20 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 20.0 9.5 4.9 4.6
21 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 21.0 9.2 4.2 5.0
22 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 22.0 9.0 4.4 4.6
23 Zhang Zhubin 25 China CHN 23.0 9.0 4.4 4.6
24 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 24.0 8.6 4.2 4.4
25 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 25.0 8.6 3.8 4.8
26 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 26.0 8.0 3.6 4.4
27 Li Su-Min 17 North Korea PRK 27.0 7.9 3.8 4.1
28 Marius Negrea 27 Romania ROU 28.0 7.7 3.5 4.2
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.1 3.1 4.0
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 6.6 2.8 3.8

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Kurt Browning 25 Canada CAN 3.0 11.1 5.3 5.8
4 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 4.0 10.9 5.4 5.5
5 Paul Wylie 27 United States USA 5.0 10.8 5.4 5.4
6 Christopher Bowman 24 United States USA 6.0 10.7 5.2 5.5
7 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 7.0 10.6 5.3 5.3
8 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 8.0 10.5 5.2 5.3
9 Todd Eldredge 20 United States USA 9.0 10.5 5.0 5.5
10 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 10.0 10.4 5.1 5.3
11 Elvis Stojko 19 Canada CAN 11.0 10.3 5.2 5.1
12 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 12.0 10.3 5.1 5.2
13 Nicolas Petorin 19 France FRA 13.0 10.1 4.8 5.3
14 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 14.0 10.0 5.1 4.9
15 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 15.0 10.0 4.6 5.4
16 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 16.0 9.9 4.9 5.0
17 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 17.0 9.6 4.5 5.1
18 Ralph Burghart 25 Austria AUT 18.0 9.5 4.8 4.7
19 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 19.0 9.5 4.7 4.8
20 Éric Millot 23 France FRA 20.0 9.5 4.3 5.2
21 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 21.0 9.4 4.5 4.9
22 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 22.0 9.1 4.4 4.7
23 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 23.0 8.8 3.9 4.9
24 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 24.0 8.4 4.0 4.4
25 Marius Negrea 27 Romania ROU 25.0 8.2 3.7 4.5
26 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 26.0 8.1 4.0 4.1
27 Li Su-Min 17 North Korea PRK 27.0 8.1 3.8 4.3
28 Zhang Zhubin 25 China CHN 28.0 7.9 3.7 4.2
29 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 29.0 7.7 3.4 4.3
30 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 30.0 7.0 3.0 4.0

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Paul Wylie 27 United States USA 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Kurt Browning 25 Canada CAN 4.0 11.2 5.3 5.9
5 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 5.0 11.1 5.5 5.6
6 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 6.0 10.9 5.4 5.5
7 Christopher Bowman 24 United States USA 7.0 10.9 5.3 5.6
8 Todd Eldredge 20 United States USA 8.0 10.9 5.2 5.7
9 Elvis Stojko 19 Canada CAN 9.0 10.8 5.5 5.3
10 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 10.0 10.8 5.4 5.4
11 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 11.0 10.7 5.2 5.5
12 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 12.0 10.5 5.2 5.3
13 Nicolas Petorin 19 France FRA 13.0 9.7 4.6 5.1
14 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 14.0 9.6 4.5 5.1
15 Éric Millot 23 France FRA 15.0 9.5 4.3 5.2
16 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 16.0 9.4 4.6 4.8
17 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 17.0 9.3 4.7 4.6
18 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 18.0 9.0 4.5 4.5
19 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 19.0 8.8 4.2 4.6
20 Ralph Burghart 25 Austria AUT 20.0 8.7 4.3 4.4
21 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 21.0 8.5 4.1 4.4
22 Zhang Zhubin 25 China CHN 22.0 8.5 4.0 4.5
23 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 23.0 8.4 3.7 4.7
24 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 24.0 8.3 3.9 4.4
25 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 25.0 8.3 3.7 4.6
26 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 26.0 8.2 3.9 4.3
27 Marius Negrea 27 Romania ROU 27.0 8.1 3.7 4.4
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 7.9 3.6 4.3
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.4 3.2 4.2
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 7.2 3.1 4.1

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Paul Wylie 27 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Kurt Browning 25 Canada CAN 5.0 11.2 5.4 5.8
6 Elvis Stojko 19 Canada CAN 6.0 11.1 5.7 5.4
7 Christopher Bowman 24 United States USA 7.0 11.0 5.4 5.6
8 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 8.0 10.9 5.5 5.4
9 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 9.0 10.8 5.4 5.4
10 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 10.0 10.8 5.3 5.5
11 Todd Eldredge 20 United States USA 11.0 10.7 5.1 5.6
12 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 12.0 10.4 5.3 5.1
13 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 13.0 10.2 4.9 5.3
14 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 14.0 9.9 5.0 4.9
15 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 15.0 9.8 4.6 5.2
16 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 16.0 9.7 4.9 4.8
17 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 17.0 9.6 4.4 5.2
18 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 18.0 9.5 4.8 4.7
19 Éric Millot 23 France FRA 19.0 9.5 4.4 5.1
20 Nicolas Petorin 19 France FRA 20.0 9.3 4.2 5.1
21 Ralph Burghart 25 Austria AUT 21.0 9.2 4.5 4.7
22T Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 22.0 8.5 4.1 4.4
22T Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 22.0 8.5 4.1 4.4
24 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 24.0 8.3 3.9 4.4
25 Zhang Zhubin 25 China CHN 25.0 8.2 4.0 4.2
26 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 26.0 8.0 4.0 4.0
27 Marius Negrea 27 Romania ROU 27.0 7.9 3.7 4.2
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 7.8 3.7 4.1
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.6 3.4 4.2
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 6.6 3.0 3.6

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Paul Wylie 27 United States USA 3.0 11.2 5.5 5.7
4 Elvis Stojko 19 Canada CAN 4.0 11.0 5.5 5.5
5 Kurt Browning 25 Canada CAN 5.0 11.0 5.3 5.7
6 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 6.0 10.8 5.3 5.5
7 Christopher Bowman 24 United States USA 7.0 10.8 5.2 5.6
8 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 8.0 10.7 5.4 5.3
9 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 9.0 10.6 5.3 5.3
10 Todd Eldredge 20 United States USA 10.0 10.6 5.0 5.6
11 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 11.0 10.5 5.2 5.3
12 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 12.0 9.8 4.5 5.3
13 Nicolas Petorin 19 France FRA 13.0 9.6 4.3 5.3
14 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 14.0 9.4 4.5 4.9
15 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 15.0 9.3 4.4 4.9
16 Éric Millot 23 France FRA 16.0 9.2 4.1 5.1
17 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 17.0 8.9 4.4 4.5
18 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 18.0 8.9 4.1 4.8
19 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 19.0 8.6 4.3 4.3
20 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 20.0 8.6 4.2 4.4
21 Ralph Burghart 25 Austria AUT 21.0 8.5 4.2 4.3
22 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 22.0 8.5 4.1 4.4
23 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 23.0 8.3 3.9 4.4
24 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 24.0 8.1 4.0 4.1
25 Li Su-Min 17 North Korea PRK 25.0 8.1 3.8 4.3
26 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 26.0 7.6 3.3 4.3
27 Zhang Zhubin 25 China CHN 27.0 7.5 3.5 4.0
28 Marius Negrea 27 Romania ROU 28.0 7.4 3.3 4.1
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.2 3.2 4.0
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 6.3 2.7 3.6

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Paul Wylie 27 United States USA 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Elvis Stojko 19 Canada CAN 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Kurt Browning 25 Canada CAN 6.0 11.0 5.2 5.8
7 Christopher Bowman 24 United States USA 7.0 10.9 5.2 5.7
8 Todd Eldredge 20 United States USA 8.0 10.7 5.1 5.6
9 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 9.0 10.6 5.3 5.3
10 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 10.0 10.6 5.1 5.5
11 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 11.0 10.3 5.2 5.1
12 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 12.0 10.3 5.0 5.3
13 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 13.0 10.2 4.7 5.5
14 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 14.0 9.7 4.5 5.2
15 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 15.0 9.6 4.5 5.1
16 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 16.0 9.4 4.6 4.8
17 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 17.0 9.4 4.5 4.9
18 Nicolas Petorin 19 France FRA 18.0 9.4 4.2 5.2
19T Ralph Burghart 25 Austria AUT 19.0 9.3 4.7 4.6
19T Gilberto Viadana 18 Italy ITA 19.0 9.3 4.7 4.6
21 Éric Millot 23 France FRA 21.0 9.3 4.2 5.1
22 Zhang Zhubin 25 China CHN 22.0 9.2 4.4 4.8
23 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 23.0 9.1 4.5 4.6
24 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 24.0 8.9 4.3 4.6
25 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 25.0 8.7 3.8 4.9
26 Marius Negrea 27 Romania ROU 26.0 8.6 3.9 4.7
27 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 27.0 8.3 3.9 4.4
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 8.2 3.8 4.4
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.4 3.0 4.4
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 7.3 3.2 4.1

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Paul Wylie 27 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Kurt Browning 25 Canada CAN 4.0 11.2 5.4 5.8
5 Christopher Bowman 24 United States USA 5.0 11.1 5.4 5.7
6 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 6.0 11.0 5.4 5.6
7 Todd Eldredge 20 United States USA 7.0 11.0 5.3 5.7
8 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 8.0 10.9 5.4 5.5
9 Elvis Stojko 19 Canada CAN 9.0 10.8 5.5 5.3
10 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 10.0 10.8 5.4 5.4
11 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 11.0 10.6 5.3 5.3
12 Éric Millot 23 France FRA 12.0 10.1 4.7 5.4
13 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 13.0 9.9 4.5 5.4
14 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 14.0 9.8 4.8 5.0
15 Nicolas Petorin 19 France FRA 15.0 9.8 4.4 5.4
16 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 16.0 9.6 4.7 4.9
17 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 17.0 9.5 4.5 5.0
18 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 18.0 9.4 4.5 4.9
19 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 19.0 9.2 4.6 4.6
20 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 20.0 9.1 4.5 4.6
21 Ralph Burghart 25 Austria AUT 21.0 9.0 4.5 4.5
22 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 22.0 8.5 4.2 4.3
23 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 23.0 8.4 4.1 4.3
24 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 24.0 8.4 3.7 4.7
25 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 25.0 8.3 3.9 4.4
26 Marius Negrea 27 Romania ROU 26.0 8.1 3.8 4.3
27 Zhang Zhubin 25 China CHN 27.0 8.0 3.7 4.3
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 7.9 3.7 4.2
29T Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 7.0 3.0 4.0
29T Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 29.0 7.0 3.0 4.0

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Viktor Petrenko 22 Unified Team EUN 1.0 11.8 5.9 5.9
2 Petr Barna 25 Czechoslovakia TCH 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Kurt Browning 25 Canada CAN 3.0 11.3 5.4 5.9
4 Paul Wylie 27 United States USA 4.0 11.2 5.6 5.6
5 Aleksey Urmanov 18 Unified Team EUN 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Todd Eldredge 20 United States USA 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Elvis Stojko 19 Canada CAN 7.0 10.7 5.4 5.3
8 Michael Slipchuk 25 Canada CAN 8.0 10.7 5.3 5.4
9 Christopher Bowman 24 United States USA 9.0 10.7 5.1 5.6
10 V'iacheslav Zahorodniuk 19 Unified Team EUN 10.0 10.6 5.2 5.4
11 Masakazu Kagiyama 20 Japan JPN 11.0 10.4 5.2 5.2
12 Steven Cousins 19 Great Britain GBR 12.0 10.2 5.1 5.1
13 Éric Millot 23 France FRA 13.0 10.0 4.6 5.4
14 Nicolas Petorin 19 France FRA 14.0 9.9 4.7 5.2
15 Grzegorz Filipowski 25 Poland POL 15.0 9.6 4.5 5.1
16 Cameron Medhurst 26 Australia AUS 16.0 9.5 4.5 5.0
17 Ralph Burghart 25 Austria AUT 17.0 9.3 4.6 4.7
18 David Liu 26 Chinese Taipei TPE 18.0 9.3 4.5 4.8
19 Gilberto Viadana 18 Italy ITA 19.0 9.1 4.5 4.6
20 Konstantīns Kostins 18 Latvia LAT 20.0 9.1 4.4 4.7
21 Oula Jääskeläinen 22 Finland FIN 21.0 9.0 4.0 5.0
22 Jung Sung-Il 22 South Korea KOR 22.0 8.9 4.2 4.7
23 Mitsuhiro Murata 22 Japan JPN 23.0 8.8 4.2 4.6
24 Henrik Valentin 24 Denmark DEN 24.0 8.3 3.9 4.4
25 Zhang Zhubin 25 China CHN 25.0 8.2 3.9 4.3
26 Marius Negrea 27 Romania ROU 26.0 7.8 3.6 4.2
27 Luka Klasinc 18 Slovenia SLO 27.0 7.7 3.8 3.9
28 Li Su-Min 17 North Korea PRK 28.0 7.3 3.4 3.9
29 Tomislav Čižmešija 23 Croatia CRO 29.0 6.6 2.8 3.8
30 Riccardo Olavarrieta 21 Mexico MEX 30.0 6.4 2.6 3.8