You Are Here > SR/Olympics > Winter Games > 1988 Calgary > Figure Skating > Women's Singles

Figure Skating at the 1988 Calgary Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 1988 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Calgary, Canada
Venue(s): Olympic Saddledome, Calgary
Date Started: February 25, 1988
Date Finished: February 25, 1988

Gold: GDR Katarina Witt
Silver: CAN Elizabeth Manley
Bronze: USA Debi Thomas

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 6×1+ 6.0 14.0 104.6
2 Debi Thomas 20 United States USA 2.0 6×2+ 10.0 23.0 103.9
3 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 3.0 7×3+ 16.0 25.0 103.7
4 Midori Ito 18 Japan JPN 4.0 5×4+ 16.0 38.0 102.8
5 Caryn Kadavy 20 United States USA 5.0 5×4+ 16.0 39.0 102.8
6 Jill Trenary 19 United States USA 6.0 5×5+ 24.0 48.0 102.7
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 6×7+ 42.0 67.0 97.9
8 Simone Koch 19 East Germany GDR 8.0 5×8+ 38.0 76.0 95.9
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 8×9+ 68.0 78.0 96.0
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 9×10+ 85.0 85.0 95.0
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 7×11+ 77.0 101.0 88.0
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 7×12+ 82.0 110.0 86.4
13 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 13.0 5×15+ 70.0 140.0 82.7
14 Charlene Wong 21 Canada CAN 14.0 5×15+ 70.0 149.0 82.2
15 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 15.0 6×16+ 86.0 140.0 83.2
16 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 16.0 5×16+ 73.0 151.0 81.9
17 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 17.0 5×18+ 73.0 153.0 82.2
18 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 18.0 5×18+ 80.0 164.0 81.1
19 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 19.0 5×18+ 82.0 165.0 80.6
20 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 20.0 5×18+ 82.0 168.0 80.6
21 Agnès Gosselin 20 France FRA 21.0 5×19+ 80.0 160.0 81.8
22 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 22.0 7×22+ 149.0 195.0 77.5
23 Tracy Brook 16 Australia AUS 23.0 5×22+ 103.0 198.0 75.7
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 8×24+ 187.0 212.0 74.0
25 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 25.0 5×25+ 123.0 230.0 70.4
26 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 26.0 6×26+ 154.0 235.0 68.7
27 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 27.0 5×27+ 130.0 242.0 66.0
28 Jiang Yibing 18 China CHN 28.0 6×28+ 161.0 253.0 63.8
29 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 29.0 5×29+ 143.0 263.0 57.8
30 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 30.0 5×29+ 144.0 266.0 57.8
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 9×31+ 271.0 271.0 55.6

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Debi Thomas 20 United States USA 2.0 11.6 5.9 5.7
3 Midori Ito 18 Japan JPN 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 4.0 11.5 5.8 5.7
5 Jill Trenary 19 United States USA 5.0 11.5 5.6 5.9
6 Caryn Kadavy 20 United States USA 6.0 11.4 5.7 5.7
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 11.3 5.6 5.7
8 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 8.0 10.9 5.3 5.6
9 Simone Koch 19 East Germany GDR 9.0 10.8 5.4 5.4
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.3 4.9 5.4
11 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 11.0 9.6 4.8 4.8
12 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 12.0 9.6 4.5 5.1
13 Charlene Wong 21 Canada CAN 13.0 9.4 4.4 5.0
14 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 14.0 9.3 4.7 4.6
15T Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 15.0 9.3 4.4 4.9
15T Junko Yaginuma 14 Japan JPN 15.0 9.3 4.4 4.9
17 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 17.0 9.2 4.2 5.0
18 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 18.0 9.2 4.0 5.2
19 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 19.0 9.1 4.3 4.8
20 Agnès Gosselin 20 France FRA 20.0 9.0 4.0 5.0
21 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 21.0 8.8 4.1 4.7
22 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 22.0 8.8 4.0 4.8
23 Tracy Brook 16 Australia AUS 23.0 8.7 4.4 4.3
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 8.3 3.8 4.5
25 Jiang Yibing 18 China CHN 25.0 8.1 3.4 4.7
26 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 26.0 8.0 4.0 4.0
27 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 27.0 7.9 3.6 4.3
28 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 28.0 7.7 3.4 4.3
29 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 29.0 7.4 3.2 4.2
30 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 30.0 6.9 3.0 3.9
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 6.4 2.6 3.8

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Debi Thomas 20 United States USA 1.0 11.7 5.9 5.8
2 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Katarina Witt 22 East Germany GDR 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Caryn Kadavy 20 United States USA 4.0 11.4 5.8 5.6
5 Midori Ito 18 Japan JPN 5.0 11.4 5.7 5.7
6 Jill Trenary 19 United States USA 6.0 11.4 5.5 5.9
7 Simone Koch 19 East Germany GDR 7.0 10.7 5.4 5.3
8 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 8.0 10.6 5.1 5.5
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 10.5 5.1 5.4
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.5 5.0 5.5
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 9.4 4.5 4.9
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 9.3 4.7 4.6
13 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 13.0 9.2 4.6 4.6
14 Agnès Gosselin 20 France FRA 14.0 9.0 4.1 4.9
15 Charlene Wong 21 Canada CAN 15.0 8.9 4.2 4.7
16 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 16.0 8.8 4.2 4.6
17 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 17.0 8.7 4.1 4.6
18 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 18.0 8.7 4.0 4.7
19 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 19.0 8.6 4.0 4.6
20 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 20.0 8.6 3.8 4.8
21 Tracy Brook 16 Australia AUS 21.0 8.5 4.3 4.2
22 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 22.0 8.5 3.9 4.6
23 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 23.0 8.5 3.8 4.7
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 8.0 3.6 4.4
25 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 25.0 7.9 3.6 4.3
26 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 26.0 7.6 3.8 3.8
27 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 27.0 7.1 3.1 4.0
28 Jiang Yibing 18 China CHN 28.0 7.0 2.8 4.2
29 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 29.0 6.6 2.8 3.8
30 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 30.0 6.3 2.7 3.6
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 5.9 2.4 3.5

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Caryn Kadavy 20 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Katarina Witt 22 East Germany GDR 3.0 11.5 5.6 5.9
4 Midori Ito 18 Japan JPN 4.0 11.4 5.8 5.6
5 Debi Thomas 20 United States USA 5.0 11.4 5.7 5.7
6 Jill Trenary 19 United States USA 6.0 11.3 5.4 5.9
7 Simone Koch 19 East Germany GDR 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 8.0 10.7 5.1 5.6
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 10.5 5.1 5.4
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 9.7 4.7 5.0
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 9.6 4.8 4.8
13 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 13.0 9.2 4.3 4.9
14 Charlene Wong 21 Canada CAN 14.0 9.2 4.1 5.1
15 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 15.0 9.0 4.5 4.5
16 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 16.0 9.0 4.2 4.8
17 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 17.0 9.0 3.9 5.1
18 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 18.0 8.9 4.1 4.8
19 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 19.0 8.9 4.0 4.9
20 Agnès Gosselin 20 France FRA 20.0 8.6 3.9 4.7
21 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 21.0 8.2 3.8 4.4
22 Tracy Brook 16 Australia AUS 22.0 8.1 4.0 4.1
23 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 23.0 8.0 3.7 4.3
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 8.0 3.6 4.4
25 Jiang Yibing 18 China CHN 25.0 7.7 3.3 4.4
26 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 26.0 7.4 3.2 4.2
27 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 27.0 7.2 3.6 3.6
28 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 28.0 7.2 3.3 3.9
29 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 29.0 6.0 2.5 3.5
30 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 30.0 5.4 2.2 3.2
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 5.3 2.1 3.2

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Debi Thomas 20 United States USA 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Katarina Witt 22 East Germany GDR 2.0 11.6 5.7 5.9
3T Midori Ito 18 Japan JPN 3.0 11.5 5.8 5.7
3T Elizabeth Manley 22 Canada CAN 3.0 11.5 5.8 5.7
5 Caryn Kadavy 20 United States USA 5.0 11.5 5.7 5.8
6 Jill Trenary 19 United States USA 6.0 11.4 5.7 5.7
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 10.9 5.4 5.5
8 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 8.0 10.7 5.2 5.5
9 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 9.0 10.6 5.0 5.6
10 Simone Koch 19 East Germany GDR 10.0 10.4 5.2 5.2
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 9.8 4.6 5.2
12 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 12.0 9.7 5.1 4.6
13 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 13.0 9.5 4.5 5.0
14 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 14.0 9.4 4.7 4.7
15 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 15.0 9.3 4.7 4.6
16 Charlene Wong 21 Canada CAN 16.0 9.3 4.4 4.9
17 Agnès Gosselin 20 France FRA 17.0 9.2 4.2 5.0
18 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 18.0 9.0 4.2 4.8
19 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 19.0 9.0 4.0 5.0
20 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 20.0 9.0 3.9 5.1
21 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 21.0 8.8 4.2 4.6
22 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 22.0 8.4 3.9 4.5
23 Tracy Brook 16 Australia AUS 23.0 7.8 3.9 3.9
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 7.7 3.4 4.3
25 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 25.0 7.6 3.8 3.8
26 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 26.0 7.3 3.3 4.0
27 Jiang Yibing 18 China CHN 27.0 7.2 2.9 4.3
28 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 28.0 7.1 3.1 4.0
29 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 29.0 6.8 2.8 4.0
30 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 30.0 6.0 2.5 3.5
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 5.9 2.4 3.5

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Caryn Kadavy 20 United States USA 3.0 11.6 5.7 5.9
4 Debi Thomas 20 United States USA 4.0 11.5 5.8 5.7
5 Jill Trenary 19 United States USA 5.0 11.4 5.7 5.7
6 Midori Ito 18 Japan JPN 6.0 11.3 5.7 5.6
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 11.1 5.5 5.6
8 Simone Koch 19 East Germany GDR 8.0 10.9 5.4 5.5
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 10.9 5.3 5.6
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.9 5.2 5.7
11 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 11.0 10.2 5.1 5.1
12 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 12.0 10.1 4.8 5.3
13 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 13.0 9.7 4.5 5.2
14 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 14.0 9.6 4.6 5.0
15 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 15.0 9.5 4.5 5.0
16 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 16.0 9.4 4.7 4.7
17 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 17.0 9.4 4.5 4.9
18 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 18.0 9.4 4.3 5.1
19 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 19.0 9.4 4.1 5.3
20 Agnès Gosselin 20 France FRA 20.0 9.3 4.3 5.0
21 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 21.0 9.1 4.2 4.9
22 Tracy Brook 16 Australia AUS 22.0 9.0 4.5 4.5
23 Charlene Wong 21 Canada CAN 23.0 8.9 4.1 4.8
24 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 24.0 8.7 4.0 4.7
25 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 25.0 8.3 3.7 4.6
26 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 26.0 7.9 3.5 4.4
27 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 27.0 7.6 3.8 3.8
28 Jiang Yibing 18 China CHN 28.0 7.5 3.0 4.5
29 Diana Encinas 20 Mexico MEX 29.0 6.4 2.7 3.7
30 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 30.0 6.3 2.7 3.6
31 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 31.0 6.1 2.5 3.6

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Debi Thomas 20 United States USA 2.0 11.6 5.9 5.7
3 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Jill Trenary 19 United States USA 4.0 11.6 5.7 5.9
5 Midori Ito 18 Japan JPN 5.0 11.5 5.8 5.7
6 Caryn Kadavy 20 United States USA 6.0 11.2 5.6 5.6
7 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 7.0 10.9 5.3 5.6
8 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 8.0 10.8 5.2 5.6
9 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 9.0 10.6 5.1 5.5
10 Simone Koch 19 East Germany GDR 10.0 10.4 5.2 5.2
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 10.1 4.8 5.3
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 9.8 4.8 5.0
13 Agnès Gosselin 20 France FRA 13.0 9.6 4.6 5.0
14 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 14.0 9.5 4.4 5.1
15 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 15.0 9.4 4.5 4.9
16 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 16.0 9.3 4.3 5.0
17 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 17.0 9.2 4.6 4.6
18 Tracy Brook 16 Australia AUS 18.0 9.0 4.4 4.6
19 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 19.0 8.9 4.1 4.8
20 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 20.0 8.8 4.2 4.6
21T Gina Fulton 17 Great Britain GBR 21.0 8.7 4.0 4.7
21T Charlene Wong 21 Canada CAN 21.0 8.7 4.0 4.7
23 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 23.0 8.6 3.9 4.7
24 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 24.0 8.1 3.8 4.3
25 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 25.0 8.0 3.4 4.6
26 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 26.0 7.7 3.5 4.2
27 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 27.0 7.6 3.8 3.8
28 Jiang Yibing 18 China CHN 28.0 7.5 2.9 4.6
29 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 29.0 6.7 2.9 3.8
30 Diana Encinas 20 Mexico MEX 30.0 6.3 2.7 3.6
31 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 31.0 6.2 2.5 3.7

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Debi Thomas 20 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Caryn Kadavy 20 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Midori Ito 18 Japan JPN 4.0 11.4 5.8 5.6
5 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 5.0 11.4 5.7 5.7
6 Jill Trenary 19 United States USA 6.0 11.4 5.6 5.8
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 11.1 5.4 5.7
8 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 8.0 11.0 5.3 5.7
9 Simone Koch 19 East Germany GDR 9.0 10.9 5.5 5.4
10 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 10.0 10.9 5.3 5.6
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 10.2 4.9 5.3
12 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 12.0 10.0 4.8 5.2
13 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 13.0 9.9 4.9 5.0
14 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 14.0 9.8 4.6 5.2
15 Charlene Wong 21 Canada CAN 15.0 9.7 4.5 5.2
16 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 16.0 9.6 4.4 5.2
17 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 17.0 9.6 4.2 5.4
18 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 18.0 9.4 4.5 4.9
19 Agnès Gosselin 20 France FRA 19.0 9.4 4.2 5.2
20 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 20.0 9.3 4.3 5.0
21 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 21.0 9.1 4.6 4.5
22 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 22.0 8.9 4.2 4.7
23 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 23.0 8.7 4.1 4.6
24 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 24.0 8.3 3.8 4.5
25 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 25.0 8.0 4.0 4.0
26 Tracy Brook 16 Australia AUS 26.0 7.7 3.9 3.8
27 Diana Encinas 20 Mexico MEX 27.0 7.1 3.0 4.1
28 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 28.0 6.8 2.9 3.9
29 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 29.0 6.3 2.8 3.5
30 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 30.0 6.3 2.7 3.6
31 Jiang Yibing 18 China CHN 31.0 6.1 2.3 3.8

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Debi Thomas 20 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Elizabeth Manley 22 Canada CAN 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Caryn Kadavy 20 United States USA 4.0 11.4 5.6 5.8
5 Jill Trenary 19 United States USA 5.0 11.3 5.6 5.7
6 Midori Ito 18 Japan JPN 6.0 11.2 5.7 5.5
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 10.6 5.3 5.3
8 Simone Koch 19 East Germany GDR 8.0 10.3 5.1 5.2
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 10.1 4.9 5.2
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.0 4.7 5.3
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 9.5 4.5 5.0
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 9.3 4.7 4.6
13 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 13.0 9.1 4.0 5.1
14 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 14.0 9.0 4.5 4.5
15T Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 15.0 9.0 4.2 4.8
15T Junko Yaginuma 14 Japan JPN 15.0 9.0 4.2 4.8
17 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 17.0 8.9 4.1 4.8
18 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 18.0 8.8 4.2 4.6
19 Charlene Wong 21 Canada CAN 19.0 8.8 4.1 4.7
20 Agnès Gosselin 20 France FRA 20.0 8.8 4.0 4.8
21 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 21.0 8.6 4.1 4.5
22 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 22.0 8.6 4.0 4.6
23 Tracy Brook 16 Australia AUS 23.0 8.3 4.1 4.2
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 8.2 3.7 4.5
25 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 25.0 7.7 3.5 4.2
26 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 26.0 7.5 3.7 3.8
27 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 27.0 6.9 3.0 3.9
28 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 28.0 6.3 2.7 3.6
29 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 29.0 6.3 2.6 3.7
30 Diana Encinas 20 Mexico MEX 30.0 6.2 2.6 3.6
31 Jiang Yibing 18 China CHN 31.0 6.0 2.2 3.8

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 22 East Germany GDR 1.0 11.6 5.7 5.9
2T Midori Ito 18 Japan JPN 2.0 11.5 5.8 5.7
2T Elizabeth Manley 22 Canada CAN 2.0 11.5 5.8 5.7
4 Debi Thomas 20 United States USA 4.0 11.4 5.8 5.6
5 Jill Trenary 19 United States USA 5.0 11.4 5.6 5.8
6 Caryn Kadavy 20 United States USA 6.0 11.3 5.7 5.6
7 Anna Kondrashova 22 Soviet Union URS 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Simone Koch 19 East Germany GDR 8.0 10.7 5.4 5.3
9 Claudia Leistner 23 West Germany FRG 9.0 10.6 5.2 5.4
10 Kira Ivanova 25 Soviet Union URS 10.0 10.5 5.0 5.5
11 Marina Kielmann 20 West Germany FRG 11.0 9.6 4.5 5.1
12 Iveta Voralová 17 Czechoslovakia TCH 12.0 9.4 4.7 4.7
13 Charlene Wong 21 Canada CAN 13.0 9.3 4.4 4.9
14 Katrien Pauwels 22 Belgium BEL 14.0 9.2 4.2 5.0
15 Joanne Conway 16 Great Britain GBR 15.0 9.2 4.0 5.2
16 Lotta Falkenbäck 28 Sweden SWE 16.0 9.1 4.5 4.6
17 Agnès Gosselin 20 France FRA 17.0 8.9 4.1 4.8
18 Junko Yaginuma 14 Japan JPN 18.0 8.9 4.0 4.9
19 Beatrice Gelmini 21 Italy ITA 19.0 8.8 3.9 4.9
20 Tracy Brook 16 Australia AUS 20.0 8.6 4.2 4.4
21 Stéfanie Schmid 19 Switzerland SUI 21.0 8.6 4.1 4.5
22 Tamara Téglássy 19 Hungary HUN 22.0 8.5 3.8 4.7
23 Yvonne Gómez 21 Spain ESP 23.0 8.2 3.8 4.4
24 Gina Fulton 17 Great Britain GBR 24.0 7.9 3.4 4.5
25 Željka Čižmešija 17 Yugoslavia YUG 25.0 7.7 3.5 4.2
26 Petya Gavazova 19 Bulgaria BUL 26.0 7.6 3.8 3.8
27 Pauline Lee 19 Chinese Taipei TPE 27.0 7.0 3.2 3.8
28 Kim Song-Suk 22 North Korea PRK 28.0 7.0 3.1 3.9
29 Byun Sung-Jin 17 South Korea KOR 29.0 6.7 2.8 3.9
30 Jiang Yibing 18 China CHN 30.0 6.7 2.7 4.0
31 Diana Encinas 20 Mexico MEX 31.0 6.1 2.6 3.5