Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1988 Calgary Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1988 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Calgary, Canada
Venue(s): Stampede Corral, Calgary
Date Started: February 18, 1988
Date Finished: February 18, 1988

Gold: USA Brian Boitano
Silver: CAN Brian Orser
Bronze: URS Viktor Petrenko

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 7×1+ 7.0 11.0 104.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 9×2+ 16.0 16.0 104.3
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 9×3+ 27.0 27.0 103.0
4 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 4.0 5×5+ 22.0 49.0 100.4
5 Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 5×5+ 25.0 56.0 100.1
6 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 6.0 5×6+ 23.0 54.0 100.2
7 Kurt Browning 21 Canada CAN 7.0 5×6+ 23.0 57.0 99.7
8 Paul Wylie 23 United States USA 8.0 5×7+ 31.0 65.0 99.5
9 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 9.0 6×8+ 40.0 67.0 99.2
10 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 10.0 5×11+ 51.0 110.0 93.8
11 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 11.0 5×11+ 52.0 103.0 94.4
12 Lars Dresler 20 Denmark DEN 12.0 5×12+ 56.0 113.0 92.8
13 Neil Paterson 23 Canada CAN 13.0 6×13+ 70.0 116.0 92.9
14 Axel Médéric 17 France FRA 14.0 6×13+ 72.0 118.0 93.1
15 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 15.0 5×15+ 69.0 136.0 91.2
16 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 16.0 6×16+ 92.0 147.0 90.1
17 Richard Zander 23 West Germany FRG 17.0 8×17+ 120.0 138.0 91.5
18 Zhang Zhubin 21 China CHN 18.0 6×18+ 99.0 164.0 87.3
19 Makoto Kano 21 Japan JPN 19.0 7×19+ 129.0 170.0 86.8
20 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 5×20+ 100.0 188.0 83.6
21 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 21.0 6×21+ 121.0 191.0 83.6
22 Peter Johansson 20 Sweden SWE 22.0 5×22+ 101.0 193.0 82.9
23 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 23.0 5×23+ 109.0 208.0 80.9
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 8×24+ 189.0 214.0 80.6
25 Michael Huth 18 East Germany GDR 25.0 5×24+ 108.0 208.0 80.3
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 5×26+ 130.0 241.0 61.1
27 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 27.0 6×27+ 159.0 243.0 59.8
28 Ho Gang 12 North Korea PRK 28.0 6×27+ 161.0 245.0 59.4

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Kurt Browning 21 Canada CAN 5.0 11.2 5.6 5.6
6 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 6.0 11.2 5.4 5.8
7 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 7.0 11.1 5.6 5.5
8 Paul Wylie 23 United States USA 8.0 11.1 5.5 5.6
9 Christopher Bowman 20 United States USA 9.0 10.9 5.4 5.5
10 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 10.0 10.7 5.3 5.4
11 Axel Médéric 17 France FRA 11.0 10.6 5.3 5.3
12 Richard Zander 23 West Germany FRG 12.0 10.6 5.1 5.5
13 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 13.0 10.5 5.0 5.5
14 Neil Paterson 23 Canada CAN 14.0 10.4 5.2 5.2
15 Lars Dresler 20 Denmark DEN 15.0 10.3 5.2 5.1
16 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 16.0 10.3 5.1 5.2
17 Zhang Zhubin 21 China CHN 17.0 10.1 5.1 5.0
18 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 18.0 9.9 4.6 5.3
19 Makoto Kano 21 Japan JPN 19.0 9.6 4.5 5.1
20 Peter Johansson 20 Sweden SWE 20.0 9.4 4.6 4.8
21 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 21.0 9.3 4.4 4.9
22 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 22.0 9.3 4.3 5.0
23 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 23.0 9.1 4.2 4.9
24 Michael Huth 18 East Germany GDR 24.0 8.9 4.1 4.8
25 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 25.0 8.7 4.0 4.7
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 7.1 3.2 3.9
27 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 27.0 6.6 2.7 3.9
28 Ho Gang 12 North Korea PRK 28.0 6.6 2.6 4.0

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Boitano 24 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Orser 26 Canada CAN 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Paul Wylie 23 United States USA 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 6.0 11.2 5.4 5.8
7 Christopher Bowman 20 United States USA 7.0 11.1 5.5 5.6
8 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 8.0 11.0 5.5 5.5
9 Kurt Browning 21 Canada CAN 9.0 10.8 5.4 5.4
10 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 10.0 10.4 5.2 5.2
11 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 11.0 10.3 5.2 5.1
12 Axel Médéric 17 France FRA 12.0 10.3 5.1 5.2
13 Neil Paterson 23 Canada CAN 13.0 10.2 5.1 5.1
14 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 14.0 10.0 5.0 5.0
15 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 15.0 9.9 4.6 5.3
16 Lars Dresler 20 Denmark DEN 16.0 9.8 5.0 4.8
17 Richard Zander 23 West Germany FRG 17.0 9.7 4.6 5.1
18 Makoto Kano 21 Japan JPN 18.0 9.6 4.5 5.1
19 Peter Johansson 20 Sweden SWE 19.0 9.0 4.4 4.6
20 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 20.0 8.9 4.1 4.8
21 Zhang Zhubin 21 China CHN 21.0 8.8 4.4 4.4
22 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 22.0 8.7 4.0 4.7
23 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 23.0 8.6 4.0 4.6
24 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 24.0 8.4 3.9 4.5
25 Michael Huth 18 East Germany GDR 25.0 8.3 3.8 4.5
26 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 26.0 7.2 3.0 4.2
27 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 27.0 6.8 3.0 3.8
28 Ho Gang 12 North Korea PRK 28.0 6.6 2.6 4.0

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.6 5.7 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 4.0 11.2 5.6 5.6
5 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Kurt Browning 21 Canada CAN 6.0 11.1 5.6 5.5
7 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 7.0 11.1 5.3 5.8
8 Christopher Bowman 20 United States USA 8.0 11.0 5.5 5.5
9 Paul Wylie 23 United States USA 9.0 11.0 5.4 5.6
10 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 10.0 10.8 5.4 5.4
11 Lars Dresler 20 Denmark DEN 11.0 10.6 5.3 5.3
12 Axel Médéric 17 France FRA 12.0 10.5 5.2 5.3
13 Neil Paterson 23 Canada CAN 13.0 10.4 5.2 5.2
14 Richard Zander 23 West Germany FRG 14.0 10.4 5.0 5.4
15 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 15.0 10.3 5.1 5.2
16 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 16.0 10.0 4.9 5.1
17 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 17.0 10.0 4.7 5.3
18 Michael Huth 18 East Germany GDR 18.0 9.8 4.6 5.2
19 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 19.0 9.6 4.5 5.1
20 Makoto Kano 21 Japan JPN 20.0 9.5 4.5 5.0
21 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 21.0 9.5 4.4 5.1
22 Zhang Zhubin 21 China CHN 22.0 9.3 4.7 4.6
23 Peter Johansson 20 Sweden SWE 23.0 9.2 4.5 4.7
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 8.9 4.2 4.7
25 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 25.0 8.9 4.1 4.8
26 Ho Gang 12 North Korea PRK 26.0 6.8 2.7 4.1
27 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 27.0 6.6 2.6 4.0
28 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 28.0 6.5 2.6 3.9

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Boitano 24 United States USA 1.0 11.7 5.9 5.8
2 Brian Orser 26 Canada CAN 2.0 11.7 5.8 5.9
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.6 5.8 5.8
4 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 4.0 11.6 5.7 5.9
5 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 5.0 11.4 5.5 5.9
6 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 6.0 11.3 5.7 5.6
7 Christopher Bowman 20 United States USA 7.0 11.2 5.6 5.6
8 Paul Wylie 23 United States USA 8.0 11.2 5.5 5.7
9 Kurt Browning 21 Canada CAN 9.0 11.1 5.6 5.5
10 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 10.0 10.7 5.3 5.4
11 Lars Dresler 20 Denmark DEN 11.0 10.6 5.3 5.3
12T Heiko Fischer 27 West Germany FRG 12.0 10.6 5.1 5.5
12T Richard Zander 23 West Germany FRG 12.0 10.6 5.1 5.5
14 Axel Médéric 17 France FRA 14.0 10.5 5.2 5.3
15 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 15.0 10.4 5.2 5.2
16 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 16.0 10.3 4.8 5.5
17 Neil Paterson 23 Canada CAN 17.0 10.1 5.1 5.0
18 Makoto Kano 21 Japan JPN 18.0 9.9 4.7 5.2
19 Peter Johansson 20 Sweden SWE 19.0 9.7 4.8 4.9
20 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 9.6 4.5 5.1
21 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 21.0 9.5 4.4 5.1
22 Zhang Zhubin 21 China CHN 22.0 9.4 4.6 4.8
23 Michael Huth 18 East Germany GDR 23.0 9.4 4.4 5.0
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 9.3 4.4 4.9
25 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 25.0 9.1 4.2 4.9
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 6.9 3.0 3.9
27 Ho Gang 12 North Korea PRK 27.0 6.7 2.6 4.1
28 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 28.0 6.5 2.6 3.9

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 11.3 5.6 5.7
6 Paul Wylie 23 United States USA 6.0 11.2 5.5 5.7
7 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 7.0 11.1 5.4 5.7
8 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 8.0 11.0 5.1 5.9
9 Kurt Browning 21 Canada CAN 9.0 10.9 5.4 5.5
10 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 10.0 10.8 5.3 5.5
11 Axel Médéric 17 France FRA 11.0 10.6 5.3 5.3
12 Neil Paterson 23 Canada CAN 12.0 10.3 5.2 5.1
13 Lars Dresler 20 Denmark DEN 13.0 10.2 5.2 5.0
14 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 14.0 10.2 4.9 5.3
15 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 15.0 10.1 5.0 5.1
16 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 16.0 10.1 4.7 5.4
17 Richard Zander 23 West Germany FRG 17.0 10.0 4.8 5.2
18 Zhang Zhubin 21 China CHN 18.0 9.7 4.9 4.8
19 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 19.0 9.5 4.4 5.1
20 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 9.3 4.4 4.9
21 Makoto Kano 21 Japan JPN 21.0 9.2 4.3 4.9
22 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 22.0 9.1 4.2 4.9
23 Peter Johansson 20 Sweden SWE 23.0 9.0 4.4 4.6
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 9.0 4.3 4.7
25 Michael Huth 18 East Germany GDR 25.0 8.7 4.1 4.6
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 7.2 3.2 4.0
27 Ho Gang 12 North Korea PRK 27.0 6.6 2.7 3.9
28 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 28.0 6.1 2.5 3.6

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 4.0 11.1 5.6 5.5
5 Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 11.1 5.5 5.6
6 Paul Wylie 23 United States USA 6.0 11.0 5.5 5.5
7 Kurt Browning 21 Canada CAN 7.0 10.8 5.4 5.4
8 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 8.0 10.8 5.2 5.6
9 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 9.0 10.6 5.0 5.6
10 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 10.0 10.4 5.0 5.4
11 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 11.0 10.3 5.1 5.2
12 Lars Dresler 20 Denmark DEN 12.0 10.1 5.1 5.0
13 Axel Médéric 17 France FRA 13.0 10.1 5.0 5.1
14 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 14.0 10.1 4.8 5.3
15 Neil Paterson 23 Canada CAN 15.0 10.0 5.0 5.0
16 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 16.0 9.9 4.9 5.0
17 Richard Zander 23 West Germany FRG 17.0 9.9 4.7 5.2
18 Zhang Zhubin 21 China CHN 18.0 9.6 4.8 4.8
19 Makoto Kano 21 Japan JPN 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Michael Huth 18 East Germany GDR 20.0 9.1 4.3 4.8
21 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 21.0 9.1 4.2 4.9
22 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 22.0 9.0 4.2 4.8
23 Peter Johansson 20 Sweden SWE 23.0 8.9 4.4 4.5
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 8.8 4.2 4.6
25 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 25.0 8.7 4.0 4.7
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 6.8 3.0 3.8
27 Ho Gang 12 North Korea PRK 27.0 6.4 2.5 3.9
28 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 28.0 6.1 2.4 3.7

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Kurt Browning 21 Canada CAN 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 11.1 5.5 5.6
6T Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 6.0 11.0 5.5 5.5
6T Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 6.0 11.0 5.5 5.5
8 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 8.0 11.0 5.2 5.8
9 Paul Wylie 23 United States USA 9.0 10.8 5.4 5.4
10 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 10.0 10.7 5.1 5.6
11 Neil Paterson 23 Canada CAN 11.0 10.5 5.3 5.2
12 Lars Dresler 20 Denmark DEN 12.0 10.4 5.2 5.2
13 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 13.0 10.3 4.9 5.4
14 Richard Zander 23 West Germany FRG 14.0 10.2 4.9 5.3
15 Zhang Zhubin 21 China CHN 15.0 10.1 5.1 5.0
16T Oliver Höner 21 Switzerland SUI 16.0 10.1 5.0 5.1
16T Axel Médéric 17 France FRA 16.0 10.1 5.0 5.1
18 Makoto Kano 21 Japan JPN 18.0 9.8 4.6 5.2
19 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 19.0 9.6 4.8 4.8
20 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 9.5 4.5 5.0
21 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 21.0 9.4 4.4 5.0
22 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 22.0 9.3 4.4 4.9
23 Peter Johansson 20 Sweden SWE 23.0 8.9 4.3 4.6
24 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 24.0 8.7 4.0 4.7
25 Michael Huth 18 East Germany GDR 25.0 8.6 4.0 4.6
26 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 26.0 6.6 2.8 3.8
27 Ho Gang 12 North Korea PRK 27.0 6.5 2.5 4.0
28 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 28.0 5.5 2.2 3.3

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Kurt Browning 21 Canada CAN 4.0 11.2 5.7 5.5
5T Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 11.2 5.6 5.6
5T Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 5.0 11.2 5.6 5.6
7 Paul Wylie 23 United States USA 7.0 10.9 5.4 5.5
8 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 8.0 10.8 5.2 5.6
9 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 9.0 10.7 5.1 5.6
10 Lars Dresler 20 Denmark DEN 10.0 10.6 5.4 5.2
11 Neil Paterson 23 Canada CAN 11.0 10.6 5.3 5.3
12 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 12.0 10.6 5.1 5.5
13 Axel Médéric 17 France FRA 13.0 10.3 5.1 5.2
14 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 14.0 10.3 5.0 5.3
15 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 15.0 10.3 4.8 5.5
16 Zhang Zhubin 21 China CHN 16.0 10.2 5.1 5.1
17 Richard Zander 23 West Germany FRG 17.0 10.1 4.9 5.2
18 Makoto Kano 21 Japan JPN 18.0 10.0 4.8 5.2
19 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 19.0 9.8 4.9 4.9
20 Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 9.5 4.5 5.0
21 Peter Johansson 20 Sweden SWE 21.0 9.4 4.6 4.8
22 David Liu 22 Chinese Taipei TPE 22.0 9.1 4.2 4.9
23 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 23.0 9.0 4.3 4.7
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 8.7 4.1 4.6
25 Michael Huth 18 East Germany GDR 25.0 8.1 3.6 4.5
26 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 26.0 8.0 3.6 4.4
27 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 27.0 7.4 3.1 4.3
28 Ho Gang 12 North Korea PRK 28.0 6.6 2.6 4.0

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 26 Canada CAN 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Boitano 24 United States USA 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Viktor Petrenko 18 Soviet Union URS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Kurt Browning 21 Canada CAN 4.0 11.3 5.7 5.6
5T Christopher Bowman 20 United States USA 5.0 11.2 5.6 5.6
5T Grzegorz Filipowski 21 Poland POL 5.0 11.2 5.6 5.6
7 Paul Wylie 23 United States USA 7.0 11.1 5.5 5.6
8 Vladimir Kotin 25 Soviet Union URS 8.0 11.1 5.3 5.8
9 Aleksandr Fadeyev 24 Soviet Union URS 9.0 11.0 5.2 5.8
10 Neil Paterson 23 Canada CAN 10.0 10.4 5.2 5.2
11 Heiko Fischer 27 West Germany FRG 11.0 10.3 5.0 5.3
12 Petr Barna 21 Czechoslovakia TCH 12.0 10.3 4.9 5.4
13 Lars Dresler 20 Denmark DEN 13.0 10.2 5.2 5.0
14 Oliver Höner 21 Switzerland SUI 14.0 10.2 5.1 5.1
15 Zhang Zhubin 21 China CHN 15.0 10.1 5.1 5.0
16 Axel Médéric 17 France FRA 16.0 10.1 4.9 5.2
17 Cameron Medhurst 22 Australia AUS 17.0 10.0 5.0 5.0
18 Richard Zander 23 West Germany FRG 18.0 10.0 4.8 5.2
19 Makoto Kano 21 Japan JPN 19.0 9.7 4.6 5.1
20T David Liu 22 Chinese Taipei TPE 20.0 9.5 4.4 5.1
20T Alessandro Riccitelli 23 Italy ITA 20.0 9.5 4.4 5.1
22 Peter Johansson 20 Sweden SWE 22.0 9.4 4.6 4.8
23 Michael Huth 18 East Germany GDR 23.0 9.4 4.4 5.0
24 Jung Sung-Il 18 South Korea KOR 24.0 9.3 4.4 4.9
25 Paul Robinson 22 Great Britain GBR 25.0 9.3 4.3 5.0
26 Boycho Aleksiev 24 Bulgaria BUL 26.0 6.7 2.7 4.0
27 Ho Gang 12 North Korea PRK 27.0 6.6 2.6 4.0
28 Riccardo Olavarrieta 17 Mexico MEX 28.0 6.3 2.8 3.5