Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1984 Sarajevo Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 1984 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Sarajevo, Yugoslavia
Venue(s): Zetra Hall, Sarajevo
Date Started: February 16, 1984
Date Finished: February 16, 1984

Gold: GDR Katarina Witt
Silver: USA Rosalyn Sumners
Bronze: URS Kira Ivanova

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 8×1+ 8.0 10.0 104.1
2 Tiffany Chin 16 United States USA 2.0 6×2+ 10.0 25.0 101.1
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 7×3+ 19.0 27.0 100.6
4 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 4.0 6×4+ 20.0 39.0 98.9
5 Rosalyn Sumners 19 United States USA 5.0 5×4+ 18.0 39.0 99.7
6 Elaine Zayak 18 United States USA 6.0 8×6+ 43.0 51.0 98.0
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 6×7+ 40.0 69.0 93.7
8 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 8.0 7×8+ 52.0 71.0 94.5
9 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 9.0 6×10+ 55.0 94.0 90.4
10 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 10.0 5×10+ 45.0 92.0 90.9
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 8×11+ 80.0 93.0 90.0
12 Kay Thomson 19 Canada CAN 12.0 7×12+ 79.0 105.0 89.0
13 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 13.0 5×12+ 50.0 106.0 88.0
14 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 14.0 5×14+ 68.0 132.0 82.8
15 Karin Telser 17 Italy ITA 15.0 6×15+ 86.0 136.0 82.4
16 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 16.0 5×16+ 77.0 146.0 81.6
17 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 17.0 5×17+ 76.0 149.0 78.9
18 Masako Kato 18 Japan JPN 18.0 7×18+ 122.0 160.0 77.6
19 Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8×19+ 143.0 163.0 77.2
20 Vicki Holland 21 Australia AUS 20.0 5×20+ 98.0 183.0 70.8
21 Bao Zhenghua 18 China CHN 21.0 7×21+ 143.0 187.0 69.5
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 8×22+ 173.0 196.0 65.4
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 9×23+ 206.0 206.0 53.7

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.5 5.7 5.8
2 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Rosalyn Sumners 19 United States USA 3.0 11.2 5.4 5.8
4T Tiffany Chin 16 United States USA 4.0 11.1 5.6 5.5
4T Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 4.0 11.1 5.6 5.5
6 Elaine Zayak 18 United States USA 6.0 11.0 5.5 5.5
7 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 7.0 10.9 5.2 5.7
8 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 8.0 10.5 5.3 5.2
9 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 9.0 10.4 5.0 5.4
10 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 10.0 10.2 5.1 5.1
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 9.7 4.6 5.1
12 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 12.0 9.5 4.5 5.0
13 Kay Thomson 19 Canada CAN 13.0 9.5 4.4 5.1
14 Karin Telser 17 Italy ITA 14.0 9.3 4.3 5.0
15 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 15.0 9.2 4.3 4.9
16 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 16.0 9.1 4.3 4.8
17 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 17.0 8.9 4.4 4.5
18 Masako Kato 18 Japan JPN 18.0 8.7 4.4 4.3
19 Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8.3 3.8 4.5
20 Vicki Holland 21 Australia AUS 20.0 7.9 3.6 4.3
21 Bao Zhenghua 18 China CHN 21.0 7.7 3.5 4.2
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 7.3 2.8 4.5
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 6.4 2.3 4.1

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.5 5.7 5.8
2 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 3.0 11.2 5.5 5.7
4 Rosalyn Sumners 19 United States USA 4.0 11.0 5.3 5.7
5 Elaine Zayak 18 United States USA 5.0 10.9 5.5 5.4
6 Tiffany Chin 16 United States USA 6.0 10.9 5.4 5.5
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 10.5 5.2 5.3
8 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 8.0 10.5 5.0 5.5
9 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 9.0 10.3 5.2 5.1
10 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 10.0 10.3 4.9 5.4
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 10.1 4.8 5.3
12 Kay Thomson 19 Canada CAN 12.0 10.1 4.7 5.4
13 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 13.0 9.7 4.6 5.1
14 Karin Telser 17 Italy ITA 14.0 9.5 4.4 5.1
15 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 15.0 9.3 4.4 4.9
16 Agnès Gosselin 16 France FRA 16.0 9.1 4.3 4.8
17 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 17.0 9.1 4.2 4.9
18 Masako Kato 18 Japan JPN 18.0 8.5 4.2 4.3
19 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 19.0 7.8 3.6 4.2
20 Vicki Holland 21 Australia AUS 20.0 7.7 3.5 4.2
21 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 21.0 7.0 2.8 4.2
22 Bao Zhenghua 18 China CHN 22.0 6.7 2.7 4.0
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 6.1 2.2 3.9

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Tiffany Chin 16 United States USA 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 11.1 5.5 5.6
4 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 4.0 11.0 5.5 5.5
5 Rosalyn Sumners 19 United States USA 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Elaine Zayak 18 United States USA 6.0 10.8 5.4 5.4
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 10.5 5.2 5.3
8 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 8.0 10.5 4.9 5.6
9 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 9.0 10.4 4.9 5.5
10 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 10.0 10.1 5.0 5.1
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 10.1 4.8 5.3
12 Kay Thomson 19 Canada CAN 12.0 10.1 4.7 5.4
13 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 13.0 10.0 5.0 5.0
14 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 14.0 9.4 4.4 5.0
15 Karin Telser 17 Italy ITA 15.0 9.3 4.3 5.0
16 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 16.0 9.1 4.2 4.9
17 Agnès Gosselin 16 France FRA 17.0 8.9 4.1 4.8
18 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 18.0 8.7 4.3 4.4
19 Masako Kato 18 Japan JPN 19.0 8.6 4.3 4.3
20 Vicki Holland 21 Australia AUS 20.0 7.9 3.6 4.3
21 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 21.0 7.6 3.0 4.6
22 Bao Zhenghua 18 China CHN 22.0 7.3 3.3 4.0
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 5.7 2.0 3.7

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1T Tiffany Chin 16 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
1T Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 4.0 11.3 5.6 5.7
5 Rosalyn Sumners 19 United States USA 5.0 11.3 5.5 5.8
6 Elaine Zayak 18 United States USA 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 10.8 5.3 5.5
8 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 8.0 10.5 4.9 5.6
9 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 9.0 10.4 5.0 5.4
10 Kay Thomson 19 Canada CAN 10.0 10.3 4.8 5.5
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 9.8 4.7 5.1
12 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 12.0 9.8 4.5 5.3
13 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 13.0 9.4 4.7 4.7
14 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 14.0 9.3 4.4 4.9
15 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 15.0 9.3 4.3 5.0
16 Masako Kato 18 Japan JPN 16.0 8.8 4.5 4.3
17 Karin Telser 17 Italy ITA 17.0 8.8 4.0 4.8
18 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 18.0 8.7 4.1 4.6
19 Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8.5 4.0 4.5
20 Bao Zhenghua 18 China CHN 20.0 8.4 3.9 4.5
21 Vicki Holland 21 Australia AUS 21.0 8.3 3.8 4.5
22 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 22.0 6.9 2.8 4.1
23 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 23.0 6.7 2.5 4.2

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tiffany Chin 16 United States USA 2.0 11.4 5.7 5.7
3 Rosalyn Sumners 19 United States USA 3.0 11.2 5.4 5.8
4 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Elaine Zayak 18 United States USA 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 6.0 10.9 5.3 5.6
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 10.5 5.2 5.3
8 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 8.0 10.5 5.0 5.5
9 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 9.0 10.2 5.1 5.1
10 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 10.0 10.1 4.9 5.2
11 Kay Thomson 19 Canada CAN 11.0 9.7 4.6 5.1
12 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 12.0 9.5 4.5 5.0
13 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 13.0 9.3 4.4 4.9
14T Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 14.0 9.2 4.3 4.9
14T Karin Telser 17 Italy ITA 14.0 9.2 4.3 4.9
16 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 16.0 9.0 4.4 4.6
17 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 17.0 9.0 4.1 4.9
18 Masako Kato 18 Japan JPN 18.0 8.7 4.3 4.4
19 Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8.4 3.9 4.5
20 Bao Zhenghua 18 China CHN 20.0 7.7 3.5 4.2
21 Vicki Holland 21 Australia AUS 21.0 7.6 3.5 4.1
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 6.3 2.3 4.0
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 5.6 2.0 3.6

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Tiffany Chin 16 United States USA 2.0 11.3 5.6 5.7
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 4.0 11.1 5.5 5.6
5 Elaine Zayak 18 United States USA 5.0 11.0 5.6 5.4
6 Rosalyn Sumners 19 United States USA 6.0 11.0 5.3 5.7
7 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 7.0 10.5 5.2 5.3
8 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 8.0 10.4 5.0 5.4
9 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 9.0 10.4 4.9 5.5
10T Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 10.0 10.3 4.9 5.4
10T Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 10.0 10.3 4.9 5.4
12 Kay Thomson 19 Canada CAN 12.0 10.1 4.7 5.4
13 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 13.0 10.0 4.8 5.2
14 Karin Telser 17 Italy ITA 14.0 9.3 4.3 5.0
15 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 15.0 9.2 4.3 4.9
16 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 16.0 9.0 4.1 4.9
17 Masako Kato 18 Japan JPN 17.0 8.8 4.4 4.4
18 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 18.0 8.6 4.3 4.3
19 Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8.3 3.8 4.5
20 Bao Zhenghua 18 China CHN 20.0 8.1 3.7 4.4
21 Vicki Holland 21 Australia AUS 21.0 7.6 3.4 4.2
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 7.5 3.0 4.5
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 6.0 2.2 3.8

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Tiffany Chin 16 United States USA 1.0 11.2 5.6 5.6
2 Katarina Witt 18 East Germany GDR 2.0 11.1 5.5 5.6
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 11.1 5.4 5.7
4 Elaine Zayak 18 United States USA 4.0 11.0 5.5 5.5
5 Rosalyn Sumners 19 United States USA 5.0 11.0 5.3 5.7
6 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 6.0 10.6 5.3 5.3
7 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 7.0 10.1 4.8 5.3
8 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 8.0 10.0 4.9 5.1
9 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 9.0 9.9 4.8 5.1
10 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 10.0 9.9 4.7 5.2
11 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 11.0 9.7 4.6 5.1
12 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 12.0 9.7 4.5 5.2
13 Kay Thomson 19 Canada CAN 13.0 9.3 4.3 5.0
14 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 14.0 9.2 4.3 4.9
15 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 15.0 9.1 4.2 4.9
16 Karin Telser 17 Italy ITA 16.0 8.9 4.1 4.8
17 Masako Kato 18 Japan JPN 17.0 8.4 4.2 4.2
18 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 18.0 8.3 4.0 4.3
19T Agnès Gosselin 16 France FRA 19.0 8.3 3.8 4.5
19T Vicki Holland 21 Australia AUS 19.0 8.3 3.8 4.5
21 Bao Zhenghua 18 China CHN 21.0 8.1 3.7 4.4
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 7.7 3.1 4.6
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 6.0 2.1 3.9

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Tiffany Chin 16 United States USA 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 3.0 11.1 5.5 5.6
4 Rosalyn Sumners 19 United States USA 4.0 10.9 5.3 5.6
5 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 5.0 10.7 5.3 5.4
6 Elaine Zayak 18 United States USA 6.0 10.6 5.3 5.3
7 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 7.0 10.5 5.1 5.4
8 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 8.0 10.4 4.9 5.5
9 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 9.0 10.0 4.8 5.2
10 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 10.0 9.9 5.0 4.9
11 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 11.0 9.8 4.6 5.2
12 Kay Thomson 19 Canada CAN 12.0 9.8 4.5 5.3
13 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 13.0 9.3 4.3 5.0
14 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 14.0 9.1 4.5 4.6
15 Karin Telser 17 Italy ITA 15.0 9.1 4.2 4.9
16 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 16.0 8.9 4.0 4.9
17 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 17.0 8.8 3.9 4.9
18 Masako Kato 18 Japan JPN 18.0 8.7 4.4 4.3
19 Vicki Holland 21 Australia AUS 19.0 8.4 3.9 4.5
20 Agnès Gosselin 16 France FRA 20.0 8.2 3.8 4.4
21 Bao Zhenghua 18 China CHN 21.0 7.7 3.4 4.3
22 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 22.0 7.5 2.8 4.7
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 5.1 2.0 3.1

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Katarina Witt 18 East Germany GDR 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Kira Ivanova 21 Soviet Union URS 2.0 11.2 5.6 5.6
3 Anna Kondrashova 18 Soviet Union URS 3.0 11.1 5.5 5.6
4 Rosalyn Sumners 19 United States USA 4.0 11.1 5.3 5.8
5 Tiffany Chin 16 United States USA 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Yelena Vodorezova 20 Soviet Union URS 6.0 10.9 5.2 5.7
7 Manuela Ruben 20 West Germany FRG 7.0 10.8 5.2 5.6
8 Elaine Zayak 18 United States USA 8.0 10.6 5.3 5.3
9 Claudia Leistner 19 West Germany FRG 9.0 10.5 4.9 5.6
10 Kay Thomson 19 Canada CAN 10.0 10.1 4.9 5.2
11 Elizabeth Manley 18 Canada CAN 11.0 10.0 5.0 5.0
12 Myriam Oberwiler 21 Switzerland SUI 12.0 9.8 4.9 4.9
13 Sanda Dubravčić 19 Yugoslavia YUG 13.0 9.7 4.6 5.1
14 Sandra Cariboni 20 Switzerland SUI 14.0 9.4 4.4 5.0
15 Agnès Gosselin 16 France FRA 15.0 9.2 4.3 4.9
16 Susan Jackson 18 Great Britain GBR 16.0 9.1 4.5 4.6
17 Karin Telser 17 Italy ITA 17.0 9.0 4.2 4.8
18 Katrien Pauwels 18 Belgium BEL 18.0 9.0 4.1 4.9
19 Masako Kato 18 Japan JPN 19.0 8.4 4.2 4.2
20 Bao Zhenghua 18 China CHN 20.0 7.8 3.6 4.2
21 Catharina Lindgren 20 Sweden SWE 21.0 7.8 3.3 4.5
22 Vicki Holland 21 Australia AUS 22.0 7.1 2.9 4.2
23 Kim Hae-Sung 17 South Korea KOR 23.0 5.9 2.0 3.9