Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1984 Sarajevo Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1984 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Sarajevo, Yugoslavia
Venue(s): Zetra Hall, Sarajevo
Date Started: February 14, 1984
Date Finished: February 14, 1984

Gold: USA Scott Hamilton
Silver: CAN Brian Orser
Bronze: TCH Jozef Sabovčík

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC P MP TOOM TO TP
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 6×1+ 6.0 12.0 104.2
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 9×2+ 15.0 15.0 104.5
3 Brian Boitano 20 United States USA 3.0 6×4+ 21.0 38.0 101.1
4 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 4.0 5×5+ 21.0 51.0 100.4
5 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 5.0 5×5+ 21.0 54.0 100.1
6 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 6.0 8×6+ 36.0 43.0 101.2
7 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 7.0 7×7+ 43.0 60.0 99.8
8 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 8.0 5×7+ 25.0 64.0 99.5
9 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 9.0 6×9+ 50.0 82.0 97.6
10 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 10.0 5×9+ 41.0 82.0 97.1
11 Gary Beacom 23 Canada CAN 11.0 6×11+ 60.0 97.0 96.0
12 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 12.0 6×12+ 69.0 109.0 94.8
13 Laurent Depouilly 20 France FRA 13.0 7×13+ 84.0 114.0 93.7
14 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 14.0 7×14+ 94.0 125.0 91.8
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 5×15+ 75.0 144.0 88.0
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 8×16+ 122.0 140.0 88.8
17 Mark Cockerell 21 United States USA 17.0 7×17+ 112.0 150.0 88.1
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 8×18+ 141.0 160.0 86.2
19 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 19.0 5×19+ 89.0 169.0 83.8
20 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 20.0 5×20+ 98.0 183.0 81.4
21 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 21.0 8×21+ 162.0 184.0 79.9
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 9×22+ 196.0 196.0 77.2
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 9×23+ 207.0 207.0 64.9

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Scott Hamilton 25 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Orser 22 Canada CAN 2.0 11.4 5.7 5.7
3T Rudi Cerne 25 West Germany FRG 3.0 11.3 5.6 5.7
3T Jean-Christophe Simond 23 France FRA 3.0 11.3 5.6 5.7
5 Brian Boitano 20 United States USA 5.0 11.2 5.6 5.6
6 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 6.0 11.1 5.6 5.5
7 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 8.0 11.0 5.4 5.6
9T Gary Beacom 23 Canada CAN 9.0 10.9 5.4 5.5
9T Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 9.0 10.9 5.4 5.5
11 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 11.0 10.9 5.2 5.7
12 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 12.0 10.6 5.2 5.4
13 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 13.0 10.3 5.1 5.2
14 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 14.0 10.1 5.0 5.1
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 10.0 5.0 5.0
16 Laurent Depouilly 20 France FRA 16.0 9.8 4.9 4.9
17 Mark Cockerell 21 United States USA 17.0 9.7 4.6 5.1
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 9.6 4.8 4.8
19 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 19.0 9.1 4.1 5.0
20 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 20.0 9.1 4.0 5.1
21 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 21.0 8.7 4.0 4.7
22 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 22.0 8.6 4.3 4.3
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.2 3.0 4.2

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Scott Hamilton 25 United States USA 1.0 11.7 5.8 5.9
2 Brian Orser 22 Canada CAN 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 3.0 11.6 5.7 5.9
4 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 5.0 11.2 5.4 5.8
6 Brian Boitano 20 United States USA 6.0 11.1 5.6 5.5
7T Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 7.0 11.1 5.5 5.6
7T Norbert Schramm 23 West Germany FRG 7.0 11.1 5.5 5.6
9 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 9.0 11.0 5.6 5.4
10 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 10.0 11.0 5.5 5.5
11 Gary Beacom 23 Canada CAN 11.0 10.8 5.4 5.4
12 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 12.0 10.7 5.3 5.4
13 Laurent Depouilly 20 France FRA 13.0 10.6 5.3 5.3
14 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 14.0 10.4 5.2 5.2
15 Mark Cockerell 21 United States USA 15.0 10.2 4.9 5.3
16 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 16.0 9.9 4.9 5.0
17 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 17.0 9.8 5.0 4.8
18 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 18.0 9.8 4.9 4.9
19 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 19.0 9.2 4.6 4.6
20 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 20.0 9.1 4.2 4.9
21 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 21.0 9.0 4.0 5.0
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.7 3.9 4.8
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.8 3.5 4.3

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Brian Boitano 20 United States USA 4.0 11.4 5.7 5.7
5 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 5.0 11.3 5.7 5.6
6 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 6.0 11.3 5.6 5.7
7 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 7.0 11.1 5.5 5.6
8 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 8.0 10.9 5.4 5.5
9 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 9.0 10.8 5.4 5.4
10 Gary Beacom 23 Canada CAN 10.0 10.8 5.3 5.5
11 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 11.0 10.7 5.3 5.4
12 Laurent Depouilly 20 France FRA 12.0 10.6 5.2 5.4
13 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 13.0 10.5 5.2 5.3
14 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 14.0 10.2 5.1 5.1
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 9.8 4.9 4.9
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 9.6 4.8 4.8
17 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 17.0 9.5 4.4 5.1
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 9.4 4.7 4.7
19 Mark Cockerell 21 United States USA 19.0 9.3 4.3 5.0
20 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 20.0 9.2 4.5 4.7
21 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 21.0 8.6 3.8 4.8
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.3 3.7 4.6
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.4 3.1 4.3

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Scott Hamilton 25 United States USA 1.0 11.8 5.9 5.9
2 Brian Orser 22 Canada CAN 2.0 11.6 5.8 5.8
3 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 3.0 11.4 5.7 5.7
4 Brian Boitano 20 United States USA 4.0 11.1 5.6 5.5
5 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 5.0 11.0 5.5 5.5
6 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 6.0 10.9 5.5 5.4
7 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 7.0 10.9 5.2 5.7
8 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 8.0 10.8 5.4 5.4
9 Laurent Depouilly 20 France FRA 9.0 10.7 5.3 5.4
10 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 10.0 10.6 5.3 5.3
11 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 11.0 10.5 5.2 5.3
12 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 12.0 10.5 5.1 5.4
13T Gary Beacom 23 Canada CAN 13.0 10.4 5.2 5.2
13T Masaru Ogawa 19 Japan JPN 13.0 10.4 5.2 5.2
15 Mark Cockerell 21 United States USA 15.0 10.2 4.9 5.3
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 10.0 5.0 5.0
17 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 17.0 9.8 4.9 4.9
18 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 18.0 9.3 4.4 4.9
19 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 19.0 9.3 4.3 5.0
20 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 20.0 9.1 4.2 4.9
21 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 21.0 9.0 4.2 4.8
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.8 4.0 4.8
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.2 3.2 4.0

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 3.0 11.4 5.6 5.8
4 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 4.0 11.3 5.7 5.6
5 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 5.0 11.3 5.6 5.7
6 Brian Boitano 20 United States USA 6.0 11.2 5.7 5.5
7 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 7.0 11.1 5.6 5.5
8 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 8.0 11.0 5.6 5.4
9 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 9.0 11.0 5.5 5.5
10 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 10.0 10.9 5.2 5.7
11 Laurent Depouilly 20 France FRA 11.0 10.8 5.4 5.4
12 Gary Beacom 23 Canada CAN 12.0 10.7 5.3 5.4
13 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 13.0 10.4 5.2 5.2
14 Mark Cockerell 21 United States USA 14.0 10.2 4.9 5.3
15 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 15.0 10.1 5.0 5.1
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 10.0 5.0 5.0
17 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 17.0 9.6 4.7 4.9
18 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 18.0 9.5 4.5 5.0
19 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 19.0 9.5 4.4 5.1
20 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 20.0 9.2 4.1 5.1
21 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 21.0 9.0 4.5 4.5
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.7 4.0 4.7
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.2 3.0 4.2

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.5 5.8 5.7
3 Brian Boitano 20 United States USA 3.0 11.5 5.7 5.8
4 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 4.0 11.4 5.8 5.6
5 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 5.0 11.4 5.7 5.7
6 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 6.0 11.3 5.6 5.7
7 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 7.0 11.2 5.4 5.8
8 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 8.0 10.9 5.2 5.7
9 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 9.0 10.6 5.3 5.3
10 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 10.0 10.5 5.2 5.3
11 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 11.0 10.3 5.3 5.0
12 Gary Beacom 23 Canada CAN 12.0 10.3 5.1 5.2
13 Laurent Depouilly 20 France FRA 13.0 10.2 5.2 5.0
14 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 14.0 9.8 5.0 4.8
15 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 15.0 9.8 4.9 4.9
16 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 16.0 9.8 4.5 5.3
17 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 17.0 9.7 4.8 4.9
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 9.6 4.9 4.7
19 Mark Cockerell 21 United States USA 19.0 9.5 4.5 5.0
20 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 20.0 9.3 4.5 4.8
21 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 21.0 8.8 4.0 4.8
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.3 3.7 4.6
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 6.8 2.8 4.0

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Brian Boitano 20 United States USA 3.0 11.2 5.6 5.6
4 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 4.0 11.2 5.5 5.7
5 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 5.0 11.1 5.6 5.5
6 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 8.0 11.0 5.4 5.6
9 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 9.0 10.9 5.4 5.5
10 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 10.0 10.7 5.4 5.3
11T Gary Beacom 23 Canada CAN 11.0 10.7 5.3 5.4
11T Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 11.0 10.7 5.3 5.4
13 Laurent Depouilly 20 France FRA 13.0 10.3 5.1 5.2
14 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 14.0 10.1 5.1 5.0
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 10.0 5.0 5.0
16 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 16.0 10.0 4.9 5.1
17 Mark Cockerell 21 United States USA 17.0 10.0 4.8 5.2
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 9.9 5.0 4.9
19 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 19.0 9.5 4.3 5.2
20 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 20.0 9.3 4.3 5.0
21 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 21.0 9.0 4.5 4.5
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.6 3.9 4.7
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.1 3.0 4.1

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.5 5.7 5.8
3 Brian Boitano 20 United States USA 3.0 11.3 5.7 5.6
4 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 4.0 11.2 5.6 5.6
5 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 5.0 11.2 5.5 5.7
6 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 7.0 11.0 5.5 5.5
8 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 8.0 10.9 5.5 5.4
9 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 9.0 10.9 5.3 5.6
10 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 10.0 10.9 5.2 5.7
11 Gary Beacom 23 Canada CAN 11.0 10.4 5.2 5.2
12 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 12.0 10.4 5.1 5.3
13 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 13.0 10.2 5.1 5.1
14 Laurent Depouilly 20 France FRA 14.0 10.2 5.0 5.2
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 9.9 4.9 5.0
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 9.8 4.9 4.9
17 Mark Cockerell 21 United States USA 17.0 9.8 4.6 5.2
18 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 18.0 9.5 4.8 4.7
19 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 19.0 9.2 4.3 4.9
20 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 20.0 9.1 4.1 5.0
21 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 21.0 8.8 3.9 4.9
22 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 22.0 8.6 3.9 4.7
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 6.6 2.6 4.0

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O TP RE P
1 Brian Orser 22 Canada CAN 1.0 11.6 5.8 5.8
2 Scott Hamilton 25 United States USA 2.0 11.6 5.7 5.9
3 Rudi Cerne 25 West Germany FRG 3.0 11.3 5.6 5.7
4 Brian Boitano 20 United States USA 4.0 11.1 5.7 5.4
5 Jozef Sabovčík 20 Czechoslovakia TCH 5.0 11.1 5.6 5.5
6 Aleksandr Fadeyev 20 Soviet Union URS 6.0 11.1 5.5 5.6
7 Norbert Schramm 23 West Germany FRG 7.0 11.0 5.4 5.6
8 Gary Beacom 23 Canada CAN 8.0 11.0 5.3 5.7
9 Jean-Christophe Simond 23 France FRA 9.0 10.9 5.5 5.4
10 Heiko Fischer 23 West Germany FRG 10.0 10.8 5.4 5.4
11 Vladimir Kotin 21 Soviet Union URS 11.0 10.7 5.3 5.4
12 Masaru Ogawa 19 Japan JPN 12.0 10.6 5.3 5.3
13 Laurent Depouilly 20 France FRA 13.0 10.5 5.3 5.2
14 Grzegorz Filipowski 17 Poland POL 14.0 10.5 5.2 5.3
15 Lars Åkesson 20 Sweden SWE 15.0 9.9 5.0 4.9
16 Cameron Medhurst 18 Australia AUS 16.0 9.4 4.7 4.7
17 Mark Cockerell 21 United States USA 17.0 9.2 4.4 4.8
18 Jaimee Eggleton 19 Canada CAN 18.0 9.1 4.2 4.9
19 Xu Zhaoxiao 18 China CHN 19.0 9.0 4.5 4.5
20 Paul Robinson 18 Great Britain GBR 20.0 8.9 4.4 4.5
21 Milan Begović 19 Yugoslavia YUG 21.0 8.5 3.9 4.6
22 Falko Kirsten 20 East Germany GDR 22.0 7.8 3.3 4.5
23 Cho Jae-Hyung 17 South Korea KOR 23.0 7.6 3.2 4.4