Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games:

Women's Singles Compulsory Figures and Short Program Summary

Figure Skating at the 1980 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Lake Placid, United States
Venue(s): Olympic Field House International Ice Rink, Lake Placid; Olympic Field House US Ice Rink, Lake Placid
Date Started: February 20, 1980
Date Finished: February 21, 1980

Gold: GDR Anett Pötzsch
Silver: USA Linda Fratianne
Bronze: FRG Dagmar Lurz

Compulsory Figures and Short Program Summary

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TAP TP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 7×1+ 7.0 11.0 85.80 214.50
2 Linda Fratianne 19 United States USA 9×3+ 21.5 21.5 84.20 210.50
3 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 8×3+ 18.5 22.0 83.44 208.60
4 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 7×5+ 34.5 49.0 78.52 196.30
5 Emi Watanabe 20 Japan JPN 6×5+ 25.5 45.0 79.44 198.60
6 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 5×5+ 21.5 45.0 79.08 197.70
7 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 7×8+ 52.0 70.0 76.24 190.60
8 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 6×8+ 45.0 76.0 75.96 189.90
9 Susanna Driano 22 Italy ITA 6×9+ 45.5 82.0 75.52 188.80
10 Sandy Lenz 19 United States USA 6×10+ 56.5 91.5 74.84 187.10
11 Karena Richardson 20 Great Britain GBR 5×10+ 46.5 92.0 74.84 187.10
12 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 5×11+ 53.5 103.0 73.76 184.40
13 Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 5×12+ 56.0 109.0 73.00 182.50
14 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 5×14+ 68.5 128.5 71.44 178.60
15 Karin Riediger 18 West Germany FRG 8×15+ 116.0 131.5 71.12 177.80
16 Susan Broman 20 Finland FIN 7×16+ 111.5 145.5 68.84 172.10
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 9×17+ 151.0 151.0 67.64 169.10
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 7×18+ 126.0 164.0 63.80 159.50
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 9×19+ 169.0 169.0 63.52 158.80
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 7×20+ 140.0 182.0 56.28 140.70
21 Gloria Mas 19 Spain ESP 6×21+ 124.0 189.0 52.96 132.40
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 9×22+ 196.0 196.0 50.36 125.90

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 1.0 9.44 23.6 12.5 11.1
2 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 2.0 9.40 23.5 12.5 11.0
3 Linda Fratianne 19 United States USA 3.0 9.20 23.0 11.5 11.5
4 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 4.0 8.80 22.0 11.2 10.8
5 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.52 21.3 10.2 11.1
6 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 6.0 8.48 21.2 10.7 10.5
7T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 7.5 8.44 21.1 10.4 10.7
7T Emi Watanabe 20 Japan JPN 7.5 8.44 21.1 10.9 10.2
9 Sandy Lenz 19 United States USA 9.0 8.40 21.0 10.0 11.0
10 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 10.0 8.28 20.7 9.2 11.5
11 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 11.0 8.20 20.5 10.4 10.1
12T Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 12.5 8.04 20.1 9.5 10.6
12T Susanna Driano 22 Italy ITA 12.5 8.04 20.1 10.4 9.7
14 Karin Riediger 18 West Germany FRG 14.0 8.00 20.0 9.8 10.2
15 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 15.0 7.76 19.4 9.2 10.2
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.68 19.2 9.9 9.3
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.48 18.7 9.1 9.6
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.32 18.3 9.6 8.7
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 7.12 17.8 8.9 8.9
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.40 16.0 8.1 7.9
21 Gloria Mas 19 Spain ESP 21.0 6.08 15.2 6.7 8.5
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 6.00 15.0 6.4 8.6

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.68 24.2 13.1 11.1
2 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 2.0 9.40 23.5 12.4 11.1
3 Linda Fratianne 19 United States USA 3.0 9.36 23.4 12.1 11.3
4 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 4.0 9.08 22.7 11.7 11.0
5 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.80 22.0 10.8 11.2
6 Emi Watanabe 20 Japan JPN 6.0 8.72 21.8 11.6 10.2
7T Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 7.5 8.56 21.4 9.9 11.5
7T Sandy Lenz 19 United States USA 7.5 8.56 21.4 10.4 11.0
9 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 9.0 8.40 21.0 10.5 10.5
10T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 11.0 8.36 20.9 10.3 10.6
10T Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 11.0 8.36 20.9 10.5 10.4
10T Susanna Driano 22 Italy ITA 11.0 8.36 20.9 11.0 9.9
13 Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 13.0 8.12 20.3 9.7 10.6
14 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 14.0 8.00 20.0 9.8 10.2
15T Karin Riediger 18 West Germany FRG 15.5 7.88 19.7 9.8 9.9
15T Susan Broman 20 Finland FIN 15.5 7.88 19.7 10.0 9.7
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.76 19.4 9.7 9.7
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.24 18.1 9.6 8.5
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 7.12 17.8 9.3 8.5
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.16 15.4 8.2 7.2
21 Gloria Mas 19 Spain ESP 21.0 5.80 14.5 7.2 7.3
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 5.48 13.7 7.1 6.6

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.60 24.0 12.8 11.2
2 Linda Fratianne 19 United States USA 2.0 9.52 23.8 12.2 11.6
3T Emi Watanabe 20 Japan JPN 3.5 9.24 23.1 12.0 11.1
3T Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 3.5 9.24 23.1 12.1 11.0
5 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.92 22.3 11.2 11.1
6 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 6.0 8.64 21.6 10.8 10.8
7 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 7.0 8.52 21.3 10.9 10.4
8 Susanna Driano 22 Italy ITA 8.0 8.28 20.7 10.6 10.1
9T Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 10.0 8.24 20.6 9.4 11.2
9T Sandy Lenz 19 United States USA 10.0 8.24 20.6 10.1 10.5
9T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 10.0 8.24 20.6 10.4 10.2
12T Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 12.5 8.08 20.2 10.0 10.2
12T Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 12.5 8.08 20.2 10.6 9.6
14 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 14.0 7.92 19.8 9.9 9.9
15 Karin Riediger 18 West Germany FRG 15.0 7.68 19.2 9.7 9.5
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.52 18.8 9.8 9.0
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.36 18.4 9.0 9.4
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.08 17.7 9.2 8.5
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 7.04 17.6 8.9 8.7
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.52 16.3 8.7 7.6
21T Gloria Mas 19 Spain ESP 21.5 5.72 14.3 6.7 7.6
21T Bao Zhenghua 14 China CHN 21.5 5.72 14.3 7.0 7.3

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Linda Fratianne 19 United States USA 1.0 9.56 23.9 12.4 11.5
2 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 2.0 9.40 23.5 12.6 10.9
3 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 3.0 9.04 22.6 12.1 10.5
4T Lisa-Marie Allen 19 United States USA 4.5 8.84 22.1 10.9 11.2
4T Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 4.5 8.84 22.1 11.4 10.7
6 Emi Watanabe 20 Japan JPN 6.0 8.80 22.0 11.6 10.4
7 Susanna Driano 22 Italy ITA 7.0 8.52 21.3 11.1 10.2
8 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 8.0 8.44 21.1 10.8 10.3
9 Karena Richardson 20 Great Britain GBR 9.0 8.36 20.9 10.3 10.6
10 Sandy Lenz 19 United States USA 10.0 8.32 20.8 10.1 10.7
11 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 11.0 8.24 20.6 9.4 11.2
12 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 12.0 8.04 20.1 10.2 9.9
13 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 13.0 7.96 19.9 9.6 10.3
14 Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 14.0 7.92 19.8 9.5 10.3
15 Karin Riediger 18 West Germany FRG 15.0 7.84 19.6 9.4 10.2
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.68 19.2 9.6 9.6
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.56 18.9 9.2 9.7
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 6.92 17.3 8.9 8.4
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 6.84 17.1 8.8 8.3
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.24 15.6 8.3 7.3
21T Bao Zhenghua 14 China CHN 21.5 5.60 14.0 6.5 7.5
21T Gloria Mas 19 Spain ESP 21.5 5.60 14.0 6.6 7.4

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.60 24.0 13.0 11.0
2 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 2.0 9.36 23.4 12.4 11.0
3 Linda Fratianne 19 United States USA 3.0 9.28 23.2 11.7 11.5
4 Emi Watanabe 20 Japan JPN 4.0 9.00 22.5 11.9 10.6
5T Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.5 8.72 21.8 10.7 11.1
5T Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 5.5 8.72 21.8 10.9 10.9
7 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 7.0 8.56 21.4 9.9 11.5
8 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 8.0 8.44 21.1 10.8 10.3
9T Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 10.0 8.36 20.9 10.1 10.8
9T Sandy Lenz 19 United States USA 10.0 8.36 20.9 10.3 10.6
9T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 10.0 8.36 20.9 10.5 10.4
12 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 12.0 8.24 20.6 10.5 10.1
13 Susanna Driano 22 Italy ITA 13.0 8.16 20.4 10.8 9.6
14 Karin Riediger 18 West Germany FRG 14.0 8.08 20.2 9.7 10.5
15 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 15.0 7.96 19.9 9.6 10.3
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.56 18.9 9.7 9.2
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.40 18.5 9.1 9.4
18 Franca Bianconi 17 Italy ITA 18.0 7.36 18.4 9.3 9.1
19 Tina Riegel 14 West Germany FRG 19.0 6.80 17.0 9.0 8.0
20 Gloria Mas 19 Spain ESP 20.0 6.16 15.4 7.5 7.9
21 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 21.0 6.08 15.2 8.6 6.6
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 5.52 13.8 7.1 6.7

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.40 23.5 12.3 11.2
2 Linda Fratianne 19 United States USA 2.0 9.24 23.1 11.7 11.4
3 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 3.0 9.04 22.6 11.6 11.0
4 Emi Watanabe 20 Japan JPN 4.0 8.84 22.1 11.5 10.6
5 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.72 21.8 10.6 11.2
6 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 6.0 8.64 21.6 10.7 10.9
7 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 7.0 8.52 21.3 10.8 10.5
8T Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 8.5 8.48 21.2 9.9 11.3
8T Susanna Driano 22 Italy ITA 8.5 8.48 21.2 11.0 10.2
10 Karena Richardson 20 Great Britain GBR 10.0 8.36 20.9 10.5 10.4
11 Sandy Lenz 19 United States USA 11.0 8.24 20.6 10.1 10.5
12 Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 12.0 8.04 20.1 9.8 10.3
13 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 13.0 8.00 20.0 10.1 9.9
14 Karin Riediger 18 West Germany FRG 14.0 7.96 19.9 9.9 10.0
15 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 15.0 7.92 19.8 10.0 9.8
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.88 19.7 10.0 9.7
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.52 18.8 9.3 9.5
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.04 17.6 9.2 8.4
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 6.96 17.4 8.9 8.5
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.60 16.5 9.4 7.1
21 Gloria Mas 19 Spain ESP 21.0 6.04 15.1 7.4 7.7
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 5.56 13.9 6.6 7.3

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.64 24.1 13.1 11.0
2T Linda Fratianne 19 United States USA 2.5 9.40 23.5 11.8 11.7
2T Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 2.5 9.40 23.5 12.4 11.1
4 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 4.0 8.96 22.4 11.9 10.5
5 Emi Watanabe 20 Japan JPN 5.0 8.84 22.1 11.5 10.6
6 Susanna Driano 22 Italy ITA 6.0 8.76 21.9 11.5 10.4
7 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 7.0 8.64 21.6 10.2 11.4
8 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 8.0 8.60 21.5 11.0 10.5
9 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 9.0 8.56 21.4 10.3 11.1
10 Sandy Lenz 19 United States USA 10.0 8.44 21.1 10.3 10.8
11 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 11.0 8.36 20.9 10.6 10.3
12 Karena Richardson 20 Great Britain GBR 12.0 8.28 20.7 10.1 10.6
13 Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 13.0 8.24 20.6 10.1 10.5
14 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 14.0 8.12 20.3 9.9 10.4
15 Karin Riediger 18 West Germany FRG 15.0 8.00 20.0 10.3 9.7
16 Susan Broman 20 Finland FIN 16.0 7.72 19.3 9.9 9.4
17 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 17.0 7.44 18.6 8.9 9.7
18 Franca Bianconi 17 Italy ITA 18.0 7.20 18.0 9.3 8.7
19 Tina Riegel 14 West Germany FRG 19.0 7.04 17.6 9.4 8.2
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.40 16.0 8.8 7.2
21 Gloria Mas 19 Spain ESP 21.0 5.92 14.8 7.1 7.7
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 5.28 13.2 6.8 6.4

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.60 24.0 12.9 11.1
2 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 2.0 9.32 23.3 12.3 11.0
3 Linda Fratianne 19 United States USA 3.0 9.28 23.2 11.7 11.5
4T Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.76 21.9 10.7 11.2
4T Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 5.0 8.76 21.9 11.1 10.8
4T Emi Watanabe 20 Japan JPN 5.0 8.76 21.9 11.3 10.6
7 Susanna Driano 22 Italy ITA 7.0 8.48 21.2 11.0 10.2
8 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 8.0 8.44 21.1 9.8 11.3
9 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 9.0 8.36 20.9 10.7 10.2
10 Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 10.0 8.20 20.5 10.6 9.9
11T Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 12.0 8.16 20.4 9.8 10.6
11T Sandy Lenz 19 United States USA 12.0 8.16 20.4 9.9 10.5
11T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 12.0 8.16 20.4 10.0 10.4
14 Karin Riediger 18 West Germany FRG 14.0 7.92 19.8 9.7 10.1
15 Heather Kemkaran 21 Canada CAN 15.0 7.76 19.4 9.4 10.0
16 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 16.0 7.52 18.8 9.3 9.5
17 Susan Broman 20 Finland FIN 17.0 7.44 18.6 9.7 8.9
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.32 18.3 9.7 8.6
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 6.96 17.4 8.7 8.7
20 Gloria Mas 19 Spain ESP 20.0 5.92 14.8 7.0 7.8
21 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 21.0 5.80 14.5 7.8 6.7
22 Bao Zhenghua 14 China CHN 22.0 5.32 13.3 6.7 6.6

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Anett Pötzsch 19 East Germany GDR 1.0 9.48 23.7 12.8 10.9
2 Linda Fratianne 19 United States USA 2.0 9.36 23.4 11.8 11.6
3 Dagmar Lurz 21 West Germany FRG 3.0 9.20 23.0 12.2 10.8
4 Emi Watanabe 20 Japan JPN 4.0 8.80 22.0 11.5 10.5
5 Lisa-Marie Allen 19 United States USA 5.0 8.68 21.7 10.7 11.0
6 Claudia Kristofics-Binder 18 Austria AUT 6.0 8.64 21.6 11.1 10.5
7 Denise Biellmann 17 Switzerland SUI 7.0 8.52 21.3 9.9 11.4
8 Kristiina Wegelius 19 Finland FIN 8.0 8.48 21.2 10.9 10.3
9 Susanna Driano 22 Italy ITA 9.0 8.44 21.1 10.9 10.2
10T Karena Richardson 20 Great Britain GBR 10.5 8.28 20.7 10.3 10.4
10T Danielle Rieder 18 Switzerland SUI 10.5 8.28 20.7 10.7 10.0
12 Sandy Lenz 19 United States USA 12.0 8.12 20.3 9.7 10.6
13T Sanda Dubravčić 15 Yugoslavia YUG 13.5 8.04 20.1 9.7 10.4
13T Heather Kemkaran 21 Canada CAN 13.5 8.04 20.1 9.8 10.3
15 Karin Riediger 18 West Germany FRG 15.0 7.76 19.4 9.6 9.8
16 Kira Ivanova 17 Soviet Union URS 16.0 7.60 19.0 9.2 9.8
17 Susan Broman 20 Finland FIN 17.0 7.48 18.7 9.5 9.2
18 Tina Riegel 14 West Germany FRG 18.0 7.04 17.6 9.3 8.3
19 Franca Bianconi 17 Italy ITA 19.0 6.92 17.3 9.1 8.2
20 Shin Hae-Sook 22 South Korea KOR 20.0 6.08 15.2 8.6 6.6
21 Bao Zhenghua 14 China CHN 21.0 5.88 14.7 6.9 7.8
22 Gloria Mas 19 Spain ESP 22.0 5.72 14.3 7.4 6.9