Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1980 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Lake Placid, United States
Venue(s): Olympic Field House International Ice Rink, Lake Placid
Date Started: February 19, 1980
Date Finished: February 19, 1980
Format: Short Program points computed by multiplying total score for Short Program by 0.4.

Gold: GBR Robin Cousins
Silver: GDR Jan Hoffmann
Bronze: USA Charlie Tickner

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TP
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 9×1+ 9.0 9.0 42.24
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 7×2+ 14.0 22.0 41.16
3 David Santee 22 United States USA 6×3+ 16.0 29.0 40.68
4 Scott Hamilton 21 United States USA 6×4+ 23.0 39.0 40.36
5 Charlie Tickner 26 United States USA 6×5+ 24.0 46.0 40.20
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5×5+ 22.0 48.0 39.84
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 8×7+ 52.0 63.0 38.84
8 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 5×8+ 39.0 79.0 38.32
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8×9+ 67.0 77.0 38.08
10 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7×10+ 63.0 85.0 37.64
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 5×10+ 46.0 90.0 37.08
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 9×12+ 108.0 108.0 35.92
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 8×13+ 104.0 118.0 32.84
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 7×14+ 97.0 127.0 31.52
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 9×15+ 133.0 133.0 30.68
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 9×16+ 144.0 144.0 24.24

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.76 11.9 5.9 6.0
2 David Santee 22 United States USA 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 4.60 11.5 5.8 5.7
4 Scott Hamilton 21 United States USA 4.0 4.60 11.5 5.7 5.8
5 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 5.0 4.56 11.4 5.7 5.7
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 4.36 10.9 5.5 5.4
7T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 7.0 4.28 10.7 5.1 5.6
7T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 4.28 10.7 5.1 5.6
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 4.12 10.3 5.2 5.1
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 4.12 10.3 5.0 5.3
11 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 11.0 4.08 10.2 5.1 5.1
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.96 9.9 4.6 5.3
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.72 9.3 4.3 5.0
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.44 8.6 4.0 4.6
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.28 8.2 3.7 4.5
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.28 5.7 2.2 3.5

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.60 11.5 5.8 5.7
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4 David Santee 22 United States USA 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5 Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 4.44 11.1 5.5 5.6
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.0 4.36 10.9 5.4 5.5
8 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8.0 4.32 10.8 5.4 5.4
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 4.28 10.7 5.4 5.3
10T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 4.24 10.6 5.1 5.5
10T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 10.0 4.24 10.6 5.1 5.5
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 4.04 10.1 4.7 5.4
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.84 9.6 4.5 5.1
14 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 14.0 3.76 9.4 4.4 5.0
15 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 15.0 3.60 9.0 4.2 4.8
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.72 6.8 3.0 3.8

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4 David Santee 22 United States USA 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
5T Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.0 4.36 10.9 5.4 5.5
8T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 8.0 4.28 10.7 5.3 5.4
8T Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8.0 4.28 10.7 5.3 5.4
10T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 4.24 10.6 5.1 5.5
10T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 10.0 4.24 10.6 5.1 5.5
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 4.04 10.1 4.7 5.4
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.68 9.2 4.3 4.9
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.60 9.0 4.3 4.7
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.60 9.0 4.2 4.8
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.84 7.1 3.1 4.0

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.64 11.6 5.8 5.8
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.56 11.4 5.7 5.7
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.48 11.2 5.6 5.6
4 Scott Hamilton 21 United States USA 4.0 4.44 11.1 5.6 5.5
5 Charlie Tickner 26 United States USA 5.0 4.44 11.1 5.3 5.8
6 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 6.0 4.32 10.8 5.4 5.4
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.28 10.7 5.3 5.4
8 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 8.0 4.28 10.7 5.2 5.5
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.16 10.4 5.2 5.2
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 4.08 10.2 5.1 5.1
11 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 11.0 3.92 9.8 4.7 5.1
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.88 9.7 4.5 5.2
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.52 8.8 4.1 4.7
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.48 8.7 4.2 4.5
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.24 8.1 3.8 4.3
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.68 6.7 3.0 3.7

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 David Santee 22 United States USA 2.0 4.56 11.4 5.7 5.7
3 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 3.0 4.52 11.3 5.7 5.6
4 Scott Hamilton 21 United States USA 4.0 4.48 11.2 5.6 5.6
5 Charlie Tickner 26 United States USA 5.0 4.44 11.1 5.4 5.7
6 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 6.0 4.40 11.0 5.5 5.5
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.40 11.0 5.4 5.6
8 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 8.0 4.36 10.9 5.3 5.6
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.24 10.6 5.3 5.3
10 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 4.24 10.6 5.2 5.4
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 4.04 10.1 4.9 5.2
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.92 9.8 4.6 5.2
13 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.0 3.60 9.0 4.3 4.7
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 3.56 8.9 4.1 4.8
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.40 8.5 4.0 4.5
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.68 6.7 2.8 3.9

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.56 11.4 5.7 5.7
3 Scott Hamilton 21 United States USA 3.0 4.44 11.1 5.6 5.5
4 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 4.0 4.44 11.1 5.5 5.6
5 David Santee 22 United States USA 5.0 4.40 11.0 5.5 5.5
6 Charlie Tickner 26 United States USA 6.0 4.40 11.0 5.3 5.7
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.0 4.32 10.8 5.4 5.4
8 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 8.0 4.32 10.8 5.2 5.6
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.12 10.3 5.1 5.2
10 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 10.0 4.08 10.2 5.0 5.2
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 4.00 10.0 4.9 5.1
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.96 9.9 4.6 5.3
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.56 8.9 4.1 4.8
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.52 8.8 4.2 4.6
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.52 8.8 4.1 4.7
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.76 6.9 3.2 3.7

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.52 11.3 5.8 5.5
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.48 11.2 5.7 5.5
4 Scott Hamilton 21 United States USA 4.0 4.48 11.2 5.6 5.6
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 4.48 11.2 5.4 5.8
6 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 6.0 4.32 10.8 5.3 5.5
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.0 4.24 10.6 5.3 5.3
8 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 8.0 4.24 10.6 5.2 5.4
9 Charlie Tickner 26 United States USA 9.0 4.24 10.6 5.0 5.6
10 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 10.0 4.12 10.3 4.9 5.4
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 4.08 10.2 4.9 5.3
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 4.04 10.1 4.7 5.4
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.44 8.6 3.9 4.7
14 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 14.0 3.24 8.1 3.6 4.5
15 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 15.0 3.20 8.0 3.8 4.2
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.40 6.0 2.4 3.6

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 3.0 4.48 11.2 5.6 5.6
3T David Santee 22 United States USA 3.0 4.48 11.2 5.6 5.6
5 Charlie Tickner 26 United States USA 5.0 4.44 11.1 5.3 5.8
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 4.40 11.0 5.5 5.5
7 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.0 4.32 10.8 5.4 5.4
8 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 8.0 4.28 10.7 5.1 5.6
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.24 10.6 5.3 5.3
10 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 4.16 10.4 5.0 5.4
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 4.00 10.0 5.0 5.0
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.96 9.9 4.6 5.3
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.72 9.3 4.3 5.0
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.52 8.8 4.2 4.6
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.16 7.9 3.5 4.4
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 2.84 7.1 3.0 4.1

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.56 11.4 5.7 5.7
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.52 11.3 5.6 5.7
4 Scott Hamilton 21 United States USA 4.0 4.48 11.2 5.6 5.6
5T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 4.44 11.1 5.5 5.6
5T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 5.0 4.44 11.1 5.5 5.6
7 Charlie Tickner 26 United States USA 7.0 4.44 11.1 5.3 5.8
8 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 8.0 4.32 10.8 5.2 5.6
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.28 10.7 5.3 5.4
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 4.20 10.5 5.2 5.3
11 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 11.0 4.12 10.3 4.9 5.4
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 4.12 10.3 4.8 5.5
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.80 9.5 4.4 5.1
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.56 8.9 4.2 4.7
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.48 8.7 4.1 4.6
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 3.04 7.6 3.4 4.2