Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games:

Men's Singles Compulsory Figures

Figure Skating at the 1980 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Lake Placid, United States
Venue(s): Olympic Field House US Ice Rink, Lake Placid
Date Started: February 18, 1980
Date Finished: February 18, 1980
Format: Three Compulsory Figures. Final Compulsory Figure points computed summing points for all three figures, and then multiplying by 0.4.

Gold: GBR Robin Cousins
Silver: GDR Jan Hoffmann
Bronze: USA Charlie Tickner

Compulsory Figures

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 7×1+ 7.0 11.0 44.76
2 Charlie Tickner 26 United States USA 7×2+ 12.0 18.0 43.76
3 David Santee 22 United States USA 7×3+ 19.0 27.0 43.04
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 8×4+ 28.0 34.0 41.84
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5×5+ 25.0 51.0 40.08
6 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 6×6+ 29.0 52.0 40.16
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7×7+ 46.0 62.0 38.96
8 Scott Hamilton 21 United States USA 5×7+ 31.0 64.0 38.52
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 7×10+ 65.0 88.0 35.52
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 7×10+ 66.0 90.0 35.60
11 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 5×11+ 50.0 100.0 34.44
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 6×12+ 68.0 110.0 34.24
13 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 7×13+ 84.0 114.0 33.52
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 5×13+ 58.0 116.0 33.28
15 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 5×14+ 69.0 130.0 32.56
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 9×16+ 142.0 142.0 30.68
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 9×17+ 153.0 153.0 24.32

Compulsory Figures Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 5.04 12.6 4.2 4.1 4.3
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 4.80 12.0 4.0 3.8 4.2
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.72 11.8 3.4 4.0 4.4
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 4.56 11.4 3.6 3.9 3.9
5 Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 4.44 11.1 3.3 3.7 4.1
6 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 6.0 4.36 10.9 3.6 3.4 3.9
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.28 10.7 3.8 3.6 3.3
8 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 8.0 4.24 10.6 3.5 3.5 3.6
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 3.92 9.8 3.1 3.3 3.4
10 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 10.0 3.88 9.7 3.5 3.1 3.1
11 Brian Pockar 20 Canada CAN 11.0 3.80 9.5 3.3 3.2 3.0
12 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 12.0 3.72 9.3 3.0 2.9 3.4
13 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 13.0 3.52 8.8 3.2 2.7 2.9
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.48 8.7 3.2 2.6 2.9
15 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 15.0 3.40 8.5 2.9 3.2 2.4
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.24 8.1 2.7 2.8 2.6
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.80 7.0 2.4 2.1 2.5

Compulsory Figures Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 5.04 12.6 4.2 4.1 4.3
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 4.84 12.1 4.1 3.9 4.1
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.80 12.0 3.8 4.0 4.2
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 4.60 11.5 3.9 3.8 3.8
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5.0 4.48 11.2 3.9 3.8 3.5
6 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 6.0 4.44 11.1 3.6 3.7 3.8
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.36 10.9 3.7 3.6 3.6
8 Scott Hamilton 21 United States USA 8.0 4.24 10.6 3.4 3.5 3.7
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 4.04 10.1 3.4 3.3 3.4
10 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 10.0 4.00 10.0 3.5 3.3 3.2
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 11.0 3.84 9.6 3.3 3.2 3.1
12T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 12.0 3.80 9.5 3.1 3.3 3.1
12T Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.80 9.5 3.3 3.0 3.2
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 3.68 9.2 3.2 3.0 3.0
15 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 15.0 3.64 9.1 3.1 3.0 3.0
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.44 8.6 2.9 2.9 2.8
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.84 7.1 2.5 2.3 2.3

Compulsory Figures Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 4.92 12.3 4.0 4.2 4.1
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 4.84 12.1 4.0 4.1 4.0
3 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 3.0 4.76 11.9 3.9 3.9 4.1
4 David Santee 22 United States USA 4.0 4.68 11.7 3.7 4.0 4.0
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5.0 4.60 11.5 4.0 3.9 3.6
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 4.48 11.2 3.9 3.7 3.6
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 4.44 11.1 3.5 3.7 3.9
8 Scott Hamilton 21 United States USA 8.0 4.40 11.0 3.5 3.7 3.8
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 4.16 10.4 3.4 3.6 3.4
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 4.12 10.3 3.4 3.4 3.5
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 11.0 3.96 9.9 3.5 3.3 3.1
12T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 12.0 3.92 9.8 3.4 3.2 3.2
12T Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 12.0 3.92 9.8 3.3 3.3 3.2
14T Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 3.72 9.3 3.0 3.2 3.1
14T Brian Pockar 20 Canada CAN 14.0 3.72 9.3 3.1 3.2 3.0
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.52 8.8 2.9 3.1 2.8
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 3.08 7.7 2.5 2.5 2.7

Compulsory Figures Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Charlie Tickner 26 United States USA 1.0 5.12 12.8 4.2 4.3 4.3
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 5.08 12.7 4.3 4.3 4.1
3 David Santee 22 United States USA 3.0 5.00 12.5 4.1 4.2 4.2
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 4.64 11.6 3.8 3.8 4.0
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5.0 4.60 11.5 4.0 3.8 3.7
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 4.32 10.8 3.6 3.7 3.5
7 Scott Hamilton 21 United States USA 7.0 4.28 10.7 3.4 3.7 3.6
8 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 8.0 4.24 10.6 3.5 3.5 3.6
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 3.92 9.8 3.1 3.2 3.5
10T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 3.84 9.6 3.2 3.2 3.2
10T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 10.0 3.84 9.6 3.3 3.0 3.3
12 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 12.0 3.80 9.5 3.4 2.9 3.2
13 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 13.0 3.76 9.4 3.1 3.1 3.2
14 Brian Pockar 20 Canada CAN 14.0 3.72 9.3 2.9 3.0 3.4
15 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 15.0 3.60 9.0 3.0 3.1 2.9
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.24 8.1 2.8 2.8 2.5
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.84 7.1 2.5 2.2 2.4

Compulsory Figures Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 4.96 12.4 4.2 4.1 4.1
2 David Santee 22 United States USA 2.0 4.80 12.0 3.7 4.0 4.3
3T Robin Cousins 22 Great Britain GBR 3.0 4.72 11.8 4.0 3.9 3.9
3T Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 4.72 11.8 3.6 4.0 4.2
5 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 5.0 4.60 11.5 3.8 3.7 4.0
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 4.36 10.9 3.2 3.8 3.9
7 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 7.0 4.32 10.8 3.7 3.7 3.4
8 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 8.0 4.16 10.4 3.4 3.5 3.5
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 3.92 9.8 3.1 3.4 3.3
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 3.84 9.6 3.1 3.3 3.2
11T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 11.0 3.80 9.5 3.1 3.1 3.3
11T Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 11.0 3.80 9.5 3.3 3.1 3.1
13 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 13.0 3.76 9.4 3.1 3.2 3.1
14 Brian Pockar 20 Canada CAN 14.0 3.72 9.3 3.0 3.0 3.3
15 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 15.0 3.64 9.1 3.2 3.2 2.7
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.48 8.7 2.8 3.1 2.8
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.64 6.6 2.3 2.0 2.3

Compulsory Figures Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Charlie Tickner 26 United States USA 1.0 5.00 12.5 4.1 4.2 4.2
2 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 2.0 4.96 12.4 4.2 4.2 4.0
3 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 3.0 4.80 12.0 4.0 4.1 3.9
4 David Santee 22 United States USA 4.0 4.76 11.9 3.5 4.2 4.2
5 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 5.0 4.56 11.4 3.5 4.1 3.8
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 4.44 11.1 3.4 3.8 3.9
7 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 7.0 4.40 11.0 3.5 4.1 3.4
8 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 8.0 4.36 10.9 3.8 3.7 3.4
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 4.12 10.3 3.6 3.5 3.2
10 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 10.0 3.76 9.4 3.2 3.0 3.2
11 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 11.0 3.72 9.3 2.8 3.3 3.2
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.68 9.2 2.9 3.1 3.2
13 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 13.0 3.52 8.8 2.6 3.3 2.9
14 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 14.0 3.44 8.6 2.8 2.7 3.1
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.40 8.5 2.6 3.2 2.7
16 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 16.0 3.36 8.4 3.0 2.9 2.5
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.48 6.2 2.0 2.1 2.1

Compulsory Figures Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 4.92 12.3 4.1 4.0 4.2
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 4.80 12.0 3.9 4.0 4.1
3T Robin Cousins 22 Great Britain GBR 3.0 4.72 11.8 4.0 3.8 4.0
3T David Santee 22 United States USA 3.0 4.72 11.8 3.3 4.2 4.3
3T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 3.0 4.72 11.8 3.7 4.1 4.0
6 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 6.0 4.48 11.2 3.9 3.9 3.4
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.40 11.0 3.7 3.8 3.5
8 Scott Hamilton 21 United States USA 8.0 4.16 10.4 3.2 3.7 3.5
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 4.12 10.3 3.4 3.4 3.5
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 4.04 10.1 3.1 3.5 3.5
11 Brian Pockar 20 Canada CAN 11.0 4.00 10.0 3.5 3.2 3.3
12 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 12.0 3.72 9.3 2.9 3.1 3.3
13 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.0 3.68 9.2 3.2 3.1 2.9
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 3.60 9.0 2.9 3.3 2.8
15T Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 3.56 8.9 2.8 3.0 3.1
15T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 15.0 3.56 8.9 2.8 3.0 3.1
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.28 5.7 2.0 1.7 2.0

Compulsory Figures Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 4.88 12.2 4.0 4.1 4.1
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 4.80 12.0 4.1 4.0 3.9
3 David Santee 22 United States USA 3.0 4.68 11.7 3.9 3.8 4.0
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 4.64 11.6 4.0 3.8 3.8
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5.0 4.40 11.0 3.8 3.7 3.5
6T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 4.36 10.9 3.8 3.6 3.5
6T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 6.0 4.36 10.9 3.6 3.8 3.5
8 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8.0 4.04 10.1 3.4 3.4 3.3
9 Scott Hamilton 21 United States USA 9.0 3.96 9.9 3.2 3.3 3.4
10T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 3.84 9.6 2.9 3.4 3.3
10T Brian Pockar 20 Canada CAN 10.0 3.84 9.6 3.3 3.2 3.1
12 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 12.0 3.72 9.3 2.9 3.3 3.1
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 3.68 9.2 3.1 3.0 3.1
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 3.64 9.1 3.0 3.2 2.9
15 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 15.0 3.60 9.0 3.0 3.1 2.9
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.36 8.4 2.7 2.9 2.8
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.60 6.5 2.4 1.8 2.3

Compulsory Figures Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP F1S F2S F3S
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 4.96 12.4 3.9 4.2 4.3
2 David Santee 22 United States USA 2.0 4.88 12.2 3.9 4.1 4.2
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 4.84 12.1 4.0 4.0 4.1
4 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 4.0 4.56 11.4 3.6 3.5 4.3
5 Vladimir Kovalyov 27 Soviet Union URS 5.0 4.44 11.1 3.8 3.7 3.6
6 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 6.0 4.40 11.0 3.7 3.7 3.6
7T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 4.24 10.6 3.5 3.6 3.5
7T Scott Hamilton 21 United States USA 7.0 4.24 10.6 3.4 3.5 3.7
9 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 9.0 4.12 10.3 3.6 3.4 3.3
10T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 4.00 10.0 3.5 3.3 3.2
10T Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 4.00 10.0 3.2 3.5 3.3
12T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 12.0 3.96 9.9 3.3 3.3 3.3
12T Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 3.96 9.9 3.2 3.3 3.4
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 3.88 9.7 3.1 3.2 3.4
15 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 15.0 3.56 8.9 2.7 3.2 3.0
16 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 16.0 3.44 8.6 2.6 3.1 2.9
17 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 17.0 2.76 6.9 2.5 2.0 2.4