Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1980 Lake Placid Winter Games:

Men's Singles Compulsory Figures and Short Program Summary

Figure Skating at the 1980 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Lake Placid, United States
Venue(s): Olympic Field House International Ice Rink, Lake Placid; Olympic Field House US Ice Rink, Lake Placid
Date Started: February 18, 1980
Date Finished: February 19, 1980

Gold: GBR Robin Cousins
Silver: GDR Jan Hoffmann
Bronze: USA Charlie Tickner

Compulsory Figures and Short Program Summary

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TAP TP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 9×1+ 9.0 9.0 85.92 214.8
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 5×2+ 10.0 26.0 84.08 210.2
3 Charlie Tickner 26 United States USA 7×3+ 18.0 26.0 83.96 209.9
4 David Santee 22 United States USA 6×3+ 17.0 29.0 83.72 209.3
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7×6+ 37.5 51.0 78.80 197.0
6 Scott Hamilton 21 United States USA 7×6+ 38.5 52.5 78.88 197.2
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7×7+ 45.0 60.5 77.80 194.5
8 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 6×9+ 48.0 80.0 73.28 183.2
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 5×9+ 43.0 82.5 73.60 184.0
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 6×10+ 52.5 86.0 72.68 181.7
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 7×11+ 70.5 94.5 71.84 179.6
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 9×12+ 105.0 105.0 70.16 175.4
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 5×13+ 65.0 120.5 65.40 163.5
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 9×14+ 122.5 122.5 64.80 162.0
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 9×15+ 135.0 135.0 61.36 153.4
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 9×16+ 144.0 144.0 48.56 121.4

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.60 24.0 12.6 11.4
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 9.40 23.5 12.0 11.5
3 David Santee 22 United States USA 3.0 9.36 23.4 11.8 11.6
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 9.32 23.3 11.4 11.9
5 Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 9.04 22.6 11.1 11.5
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 8.64 21.6 10.7 10.9
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 8.52 21.3 10.6 10.7
8 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 8.0 8.04 20.1 9.8 10.3
9 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 9.0 7.96 19.9 9.7 10.2
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 7.84 19.6 9.3 10.3
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 11.0 7.80 19.5 8.8 10.7
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.76 19.4 9.5 9.9
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 7.12 17.8 8.5 9.3
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 6.92 17.3 8.7 8.6
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.52 16.3 8.1 8.2
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.08 12.7 7.0 5.7

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.64 24.1 12.6 11.5
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 9.44 23.6 12.1 11.5
3 David Santee 22 United States USA 3.0 9.36 23.4 12.0 11.4
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 9.28 23.2 11.5 11.7
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 8.80 22.0 10.9 11.1
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 8.76 21.9 10.6 11.3
7T Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.5 8.68 21.7 11.1 10.6
7T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 7.5 8.36 20.9 10.0 10.9
9T Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.5 8.36 20.9 10.1 10.8
9T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.5 8.08 20.2 9.5 10.7
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 11.0 8.08 20.2 9.6 10.6
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.84 19.6 9.5 10.1
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 7.52 18.8 9.2 9.6
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 7.24 18.1 9.1 9.0
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 7.20 18.0 8.6 9.4
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.56 13.9 7.1 6.8

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.56 23.9 12.3 11.6
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 2.0 9.48 23.7 11.9 11.8
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 9.44 23.6 12.1 11.5
4 David Santee 22 United States USA 4.0 9.24 23.1 11.7 11.4
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 9.00 22.5 11.2 11.3
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 8.92 22.3 11.0 11.3
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 8.68 21.7 11.1 10.6
8 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 8.0 8.44 21.1 10.4 10.7
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 8.40 21.0 10.3 10.7
10 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 10.0 8.28 20.7 9.8 10.9
11 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 11.0 8.20 20.5 9.9 10.6
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.76 19.4 9.3 10.1
13 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.0 7.52 18.8 9.8 9.0
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 7.40 18.5 9.3 9.2
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 7.12 17.8 8.8 9.0
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.92 14.8 7.7 7.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.64 24.1 12.7 11.4
2 Charlie Tickner 26 United States USA 2.0 9.56 23.9 12.8 11.1
3 David Santee 22 United States USA 3.0 9.48 23.7 12.5 11.2
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 9.28 23.2 11.6 11.6
5 Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 8.72 21.8 10.7 11.1
6T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.5 8.60 21.5 10.8 10.7
6T Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 6.5 8.16 20.4 9.6 10.8
8 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 8.0 8.16 20.4 10.6 9.8
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 8.08 20.2 9.8 10.4
10 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 8.04 20.1 9.4 10.7
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 7.92 19.8 9.6 10.2
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.60 19.0 9.3 9.7
13 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.0 7.28 18.2 9.5 8.7
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 7.12 17.8 9.0 8.8
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.48 16.2 8.1 8.1
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.52 13.8 7.1 6.7

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.48 23.7 12.4 11.3
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 2.0 9.40 23.5 11.8 11.7
3 David Santee 22 United States USA 3.0 9.36 23.4 12.0 11.4
4 Charlie Tickner 26 United States USA 4.0 9.16 22.9 11.8 11.1
5 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 5.0 8.96 22.4 11.5 10.9
6 Scott Hamilton 21 United States USA 6.0 8.84 22.1 10.9 11.2
7 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 7.0 8.56 21.4 10.4 11.0
8 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 8.0 8.20 20.5 9.5 11.0
9 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 9.0 8.16 20.4 9.8 10.6
10 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 10.0 8.00 20.0 9.4 10.6
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 7.88 19.7 9.6 10.1
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.64 19.1 9.3 9.8
13 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.0 7.40 18.5 9.5 9.0
14 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 14.0 7.20 18.0 9.1 8.9
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.88 17.2 8.7 8.5
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.32 13.3 6.6 6.7

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.52 23.8 12.4 11.4
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 2.0 9.48 23.7 12.0 11.7
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 9.40 23.5 12.5 11.0
4 David Santee 22 United States USA 4.0 9.16 22.9 11.9 11.0
5 Scott Hamilton 21 United States USA 5.0 8.88 22.2 11.1 11.1
6 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 6.0 8.80 22.0 10.9 11.1
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 8.64 21.6 11.4 10.2
8T Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 8.5 8.12 20.3 10.3 10.0
8T Fumio Igarashi 21 Japan JPN 8.5 7.84 19.6 8.8 10.8
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 7.84 19.6 9.3 10.3
11 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 11.0 7.76 19.4 8.6 10.8
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 7.64 19.1 9.2 9.9
13T Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 13.5 7.28 18.2 9.4 8.8
13T Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.5 6.92 17.3 8.4 8.9
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.92 17.3 8.5 8.8
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.24 13.1 6.2 6.9

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.44 23.6 12.3 11.3
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 2.0 9.40 23.5 11.8 11.7
3 David Santee 22 United States USA 3.0 9.20 23.0 11.8 11.2
4 Charlie Tickner 26 United States USA 4.0 9.04 22.6 12.0 10.6
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 8.88 22.2 11.0 11.2
6 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 6.0 8.84 22.1 11.8 10.3
7 Scott Hamilton 21 United States USA 7.0 8.64 21.6 10.4 11.2
8 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8.0 8.36 20.9 10.1 10.8
9 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 9.0 8.20 20.5 10.3 10.2
10 Brian Pockar 20 Canada CAN 10.0 8.04 20.1 10.0 10.1
11 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 11.0 7.96 19.9 9.3 10.6
12 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 12.0 7.80 19.5 8.9 10.6
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 7.04 17.6 9.0 8.6
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 6.88 17.2 9.2 8.0
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.80 17.0 8.9 8.1
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 4.68 11.7 5.7 6.0

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.52 23.8 12.2 11.6
2 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 2.0 9.32 23.3 11.6 11.7
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 9.24 23.1 12.0 11.1
4 David Santee 22 United States USA 4.0 9.16 22.9 11.7 11.2
5 Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.0 8.84 22.1 10.9 11.2
6 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 6.0 8.64 21.6 10.9 10.7
7 Scott Hamilton 21 United States USA 7.0 8.36 20.9 9.9 11.0
8 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 8.0 8.28 20.7 10.1 10.6
9 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 9.0 8.04 20.1 9.3 10.8
10 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 10.0 7.84 19.6 9.6 10.0
11 Brian Pockar 20 Canada CAN 11.0 7.80 19.5 9.6 9.9
12 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 12.0 7.76 19.4 9.0 10.4
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 7.40 18.5 9.2 9.3
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 7.16 17.9 9.1 8.8
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.52 16.3 8.4 7.9
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.44 13.6 6.5 7.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Jan Hoffmann 24 East Germany GDR 1.0 9.52 23.8 12.4 11.4
2 David Santee 22 United States USA 2.0 9.40 23.5 12.2 11.3
3 Charlie Tickner 26 United States USA 3.0 9.28 23.2 12.1 11.1
4 Robin Cousins 22 Great Britain GBR 4.0 9.12 22.8 11.0 11.8
5T Scott Hamilton 21 United States USA 5.5 8.72 21.8 10.6 11.2
5T Igor Bobrin 26 Soviet Union URS 5.5 8.68 21.7 10.6 11.1
7 Jean-Christophe Simond 19 France FRA 7.0 8.68 21.7 11.4 10.3
8 Mitsuru Matsumura 22 Japan JPN 8.0 8.56 21.4 10.3 11.1
9 Fumio Igarashi 21 Japan JPN 9.0 8.32 20.8 10.0 10.8
10 Hermann Schulz 18 East Germany GDR 10.0 8.28 20.7 10.0 10.7
11 Konstantin Kokora 22 Soviet Union URS 11.0 8.16 20.4 9.9 10.5
12 Brian Pockar 20 Canada CAN 12.0 8.08 20.2 9.9 10.3
13 Rudi Cerne 21 West Germany FRG 13.0 7.68 19.2 9.7 9.5
14 Thomaz Öberg 21 Sweden SWE 14.0 7.12 17.8 8.9 8.9
15 Christopher Howarth 19 Great Britain GBR 15.0 6.92 17.3 8.6 8.7
16 Xu Zhaoxiao 14 China CHN 16.0 5.80 14.5 6.9 7.6