Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1976 Innsbruck Winter Games:

Women's Singles Short Program

Figure Skating at the 1976 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Innsbruck, Austria
Venue(s): Olympic Ice Stadium, Innsbruck
Date Started: February 11, 1976
Date Finished: February 11, 1976
Format: Short Program points computed by multiplying total score for Short Program by 0.4.

Gold: USA Dorothy Hamill
Silver: NED Dianne de Leeuw
Bronze: GDR Christine Errath

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 8×1+ 8.0 9.5 42.16
2 Christine Errath 19 East Germany GDR 7×3+ 15.0 23.5 41.40
3 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 6×4+ 17.5 36.0 41.04
4 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 6×4+ 19.0 40.0 40.80
5 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 6×6+ 27.0 52.0 40.48
6 Linda Fratianne 15 United States USA 5×6+ 24.5 55.5 40.36
7 Susanna Driano 18 Italy ITA 6×7+ 40.0 65.0 39.96
8 Wendy Burge 18 United States USA 6×8+ 36.5 63.5 40.12
9 Marion Weber 16 East Germany GDR 6×10+ 50.5 86.0 39.20
10 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 6×10+ 52.5 86.5 39.40
11 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 6×11+ 52.0 89.5 39.32
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 5×12+ 57.0 110.5 38.36
13 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 7×13+ 83.5 111.5 38.36
14 Kim Alletson 17 Canada CAN 5×13+ 60.0 117.0 38.12
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 5×15+ 74.0 136.5 35.80
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 6×17+ 97.5 151.5 34.80
17 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 5×17+ 80.5 152.5 34.92
18 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 6×18+ 102.5 160.5 34.16
19 Sharon Burley 19 Australia AUS 5×19+ 89.0 168.5 33.40
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 9×20+ 174.5 174.5 33.40

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4T Christine Errath 19 East Germany GDR 4.5 4.56 11.4 5.7 5.7
4T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 4.5 4.56 11.4 5.7 5.7
6T Wendy Burge 18 United States USA 8.0 4.48 11.2 5.5 5.7
6T Susanna Driano 18 Italy ITA 8.0 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 8.0 4.48 11.2 5.5 5.7
6T Linda Fratianne 15 United States USA 8.0 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 8.0 4.48 11.2 5.6 5.6
11 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 11.0 4.44 11.1 5.6 5.5
12 Marion Weber 16 East Germany GDR 12.0 4.40 11.0 5.5 5.5
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 4.36 10.9 5.4 5.5
14 Emi Watanabe 16 Japan JPN 14.0 4.28 10.7 5.3 5.4
15T Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 15.5 3.96 9.9 4.9 5.0
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.5 3.96 9.9 4.9 5.0
17 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 17.0 3.88 9.7 4.6 5.1
18 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 18.0 3.76 9.4 4.5 4.9
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 3.72 9.3 4.6 4.7
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 3.64 9.1 4.5 4.6

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 2.0 4.60 11.5 5.7 5.8
3 Wendy Burge 18 United States USA 3.0 4.56 11.4 5.7 5.7
4 Christine Errath 19 East Germany GDR 4.0 4.52 11.3 5.7 5.6
5T Linda Fratianne 15 United States USA 5.5 4.44 11.1 5.6 5.5
5T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 5.5 4.44 11.1 5.5 5.6
7 Susanna Driano 18 Italy ITA 7.0 4.36 10.9 5.5 5.4
8 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 8.0 4.32 10.8 5.3 5.5
9T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 4.28 10.7 5.3 5.4
9T Marion Weber 16 East Germany GDR 9.5 4.28 10.7 5.4 5.3
11T Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 11.5 4.20 10.5 5.3 5.2
11T Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.5 4.20 10.5 5.2 5.3
13 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 13.0 4.16 10.4 5.3 5.1
14 Kim Alletson 17 Canada CAN 14.0 4.12 10.3 5.2 5.1
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 4.00 10.0 5.0 5.0
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 3.92 9.8 4.6 5.2
17T Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 17.5 3.84 9.6 4.7 4.9
17T Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.5 3.84 9.6 4.6 5.0
19T Sharon Burley 19 Australia AUS 19.5 3.64 9.1 4.6 4.5
19T Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.5 3.64 9.1 4.3 4.8

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2T Christine Errath 19 East Germany GDR 2.5 4.64 11.6 5.8 5.8
2T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 2.5 4.64 11.6 5.8 5.8
4 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 4.0 4.60 11.5 5.7 5.8
5 Wendy Burge 18 United States USA 5.0 4.56 11.4 5.7 5.7
6T Susanna Driano 18 Italy ITA 6.5 4.52 11.3 5.7 5.6
6T Linda Fratianne 15 United States USA 6.5 4.52 11.3 5.6 5.7
8 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 8.0 4.48 11.2 5.6 5.6
9 Marion Weber 16 East Germany GDR 9.0 4.40 11.0 5.5 5.5
10T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 10.5 4.36 10.9 5.4 5.5
10T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 10.5 4.36 10.9 5.5 5.4
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.0 4.32 10.8 5.4 5.4
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 4.24 10.6 5.3 5.3
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 4.20 10.5 5.3 5.2
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 4.04 10.1 5.1 5.0
16 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 16.0 3.96 9.9 4.9 5.0
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 3.92 9.8 4.7 5.1
18T Sharon Burley 19 Australia AUS 18.5 3.80 9.5 4.8 4.7
18T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 18.5 3.80 9.5 4.6 4.9
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 20.0 3.76 9.4 4.6 4.8

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.68 11.7 5.9 5.8
2T Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.5 4.60 11.5 5.7 5.8
2T Christine Errath 19 East Germany GDR 2.5 4.60 11.5 5.8 5.7
4 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 4.48 11.2 5.6 5.6
7 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 7.0 4.44 11.1 5.6 5.5
8T Susanna Driano 18 Italy ITA 8.5 4.40 11.0 5.6 5.4
8T Linda Fratianne 15 United States USA 8.5 4.40 11.0 5.5 5.5
10 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 10.0 4.36 10.9 5.5 5.4
11 Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.0 4.28 10.7 5.3 5.4
12T Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 12.5 4.24 10.6 5.3 5.3
12T Marion Weber 16 East Germany GDR 12.5 4.24 10.6 5.3 5.3
14 Kim Alletson 17 Canada CAN 14.0 4.20 10.5 5.3 5.2
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.5 3.92 9.8 4.9 4.9
15T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 15.5 3.92 9.8 4.6 5.2
17 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 17.0 3.88 9.7 4.8 4.9
18 Sharon Burley 19 Australia AUS 18.0 3.84 9.6 4.8 4.8
19 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 19.0 3.76 9.4 4.6 4.8
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 20.0 3.72 9.3 4.6 4.7

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1T Christine Errath 19 East Germany GDR 1.5 4.64 11.6 5.8 5.8
1T Dorothy Hamill 19 United States USA 1.5 4.64 11.6 5.8 5.8
3T Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 3.5 4.60 11.5 5.7 5.8
3T Linda Fratianne 15 United States USA 3.5 4.60 11.5 5.7 5.8
5 Marion Weber 16 East Germany GDR 5.0 4.56 11.4 5.7 5.7
6 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 6.0 4.52 11.3 5.7 5.6
7 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 7.0 4.48 11.2 5.6 5.6
8T Wendy Burge 18 United States USA 8.5 4.40 11.0 5.5 5.5
8T Susanna Driano 18 Italy ITA 8.5 4.40 11.0 5.6 5.4
10T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 10.5 4.36 10.9 5.5 5.4
10T Emi Watanabe 16 Japan JPN 10.5 4.36 10.9 5.4 5.5
12T Kim Alletson 17 Canada CAN 12.5 4.32 10.8 5.4 5.4
12T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 12.5 4.32 10.8 5.3 5.5
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 4.28 10.7 5.4 5.3
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 3.92 9.8 4.9 4.9
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 3.84 9.6 4.7 4.9
17 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 17.0 3.80 9.5 4.8 4.7
18 Grażyna Dudek 15 Poland POL 18.0 3.64 9.1 4.6 4.5
19 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 19.0 3.60 9.0 4.4 4.6
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 3.56 8.9 4.5 4.4

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2T Christine Errath 19 East Germany GDR 2.5 4.60 11.5 5.7 5.8
2T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 2.5 4.60 11.5 5.8 5.7
4 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
6 Linda Fratianne 15 United States USA 6.0 4.48 11.2 5.6 5.6
7 Susanna Driano 18 Italy ITA 7.0 4.44 11.1 5.6 5.5
8 Wendy Burge 18 United States USA 8.0 4.40 11.0 5.5 5.5
9T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 4.36 10.9 5.5 5.4
9T Marion Weber 16 East Germany GDR 9.5 4.36 10.9 5.5 5.4
11 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 11.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 12.0 4.28 10.7 5.3 5.4
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 4.24 10.6 5.3 5.3
14 Emi Watanabe 16 Japan JPN 14.0 4.20 10.5 5.2 5.3
15 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 15.0 4.04 10.1 5.0 5.1
16 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 16.0 3.92 9.8 4.8 5.0
17T Sharon Burley 19 Australia AUS 17.5 3.80 9.5 4.7 4.8
17T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 17.5 3.80 9.5 4.5 5.0
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 3.72 9.3 4.7 4.6
20 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 20.0 3.56 8.9 4.2 4.7

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.64 11.6 5.8 5.8
2 Christine Errath 19 East Germany GDR 2.0 4.56 11.4 5.7 5.7
3 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 3.0 4.52 11.3 5.7 5.6
4T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 4.5 4.48 11.2 5.6 5.6
4T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 4.5 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Susanna Driano 18 Italy ITA 6.5 4.44 11.1 5.6 5.5
6T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 6.5 4.44 11.1 5.6 5.5
8 Linda Fratianne 15 United States USA 8.0 4.40 11.0 5.5 5.5
9T Wendy Burge 18 United States USA 9.5 4.36 10.9 5.5 5.4
9T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 4.36 10.9 5.5 5.4
11 Marion Weber 16 East Germany GDR 11.0 4.12 10.3 5.2 5.1
12T Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 12.5 4.08 10.2 5.2 5.0
12T Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.5 4.08 10.2 5.1 5.1
14 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 14.0 4.04 10.1 5.0 5.1
15 Kim Alletson 17 Canada CAN 15.0 4.00 10.0 5.0 5.0
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 3.88 9.7 4.6 5.1
17T Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 17.5 3.80 9.5 4.7 4.8
17T Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.5 3.80 9.5 4.6 4.9
19 Sharon Burley 19 Australia AUS 19.0 3.68 9.2 4.5 4.7
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 20.0 3.64 9.1 4.6 4.5

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Christine Errath 19 East Germany GDR 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 3.0 4.60 11.5 5.8 5.7
4T Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 4.5 4.56 11.4 5.7 5.7
4T Linda Fratianne 15 United States USA 4.5 4.56 11.4 5.7 5.7
6T Susanna Driano 18 Italy ITA 6.5 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 6.5 4.48 11.2 5.6 5.6
8T Wendy Burge 18 United States USA 9.0 4.44 11.1 5.6 5.5
8T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.0 4.44 11.1 5.6 5.5
8T Marion Weber 16 East Germany GDR 9.0 4.44 11.1 5.6 5.5
11 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 11.0 4.40 11.0 5.5 5.5
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.0 4.32 10.8 5.4 5.4
13 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 13.0 4.28 10.7 5.4 5.3
14 Kim Alletson 17 Canada CAN 14.0 4.24 10.6 5.3 5.3
15T Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 15.5 4.00 10.0 4.8 5.2
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.5 4.00 10.0 5.0 5.0
17 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 17.0 3.96 9.9 4.7 5.2
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 3.92 9.8 4.8 5.0
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 3.88 9.7 4.9 4.8
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 3.48 8.7 4.0 4.7

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 4.76 11.9 5.9 6.0
2 Christine Errath 19 East Germany GDR 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5 Linda Fratianne 15 United States USA 5.0 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Wendy Burge 18 United States USA 6.5 4.44 11.1 5.5 5.6
6T Susanna Driano 18 Italy ITA 6.5 4.44 11.1 5.6 5.5
8T Kim Alletson 17 Canada CAN 8.5 4.40 11.0 5.5 5.5
8T Marion Weber 16 East Germany GDR 8.5 4.40 11.0 5.6 5.4
10T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 10.5 4.36 10.9 5.4 5.5
10T Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 10.5 4.36 10.9 5.4 5.5
12T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 13.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 13.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12T Emi Watanabe 16 Japan JPN 13.0 4.32 10.8 5.3 5.5
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 4.00 10.0 5.0 5.0
16 Sharon Burley 19 Australia AUS 16.0 3.96 9.9 4.9 5.0
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 3.92 9.8 4.8 5.0
18 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 18.0 3.80 9.5 4.3 5.2
19 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 19.0 3.72 9.3 4.7 4.6
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 20.0 3.68 9.2 4.5 4.7