Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Women's Singles

Figure Skating at the 1976 Innsbruck Winter Games:

Women's Singles Compulsory Figures and Short Program Summary

Figure Skating at the 1976 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Innsbruck, Austria
Venue(s): Olympic Ice Stadium, Innsbruck
Date Started: February 10, 1976
Date Finished: February 11, 1976

Gold: USA Dorothy Hamill
Silver: NED Dianne de Leeuw
Bronze: GDR Christine Errath

Compulsory Figures and Short Program Summary

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TAP TP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 8×1+ 8.0 10.0 88.40 221.0
2 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 5×2+ 9.0 25.5 86.44 216.1
3 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 8×4+ 27.0 31.0 85.72 214.3
4 Christine Errath 19 East Germany GDR 6×4+ 20.0 34.5 85.56 213.9
5 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 5×4+ 14.5 34.0 85.52 213.8
6 Wendy Burge 18 United States USA 5×6+ 30.0 60.0 81.44 203.6
7 Linda Fratianne 15 United States USA 6×8+ 42.5 71.5 80.36 200.9
8 Susanna Driano 18 Italy ITA 5×8+ 38.0 75.5 80.32 200.8
9 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 7×9+ 54.0 73.0 80.32 200.8
10 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9×10+ 84.0 84.0 79.64 199.1
11 Marion Weber 16 East Germany GDR 9×12+ 99.0 99.0 77.32 193.3
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 7×12+ 80.5 108.0 76.52 191.3
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 8×13+ 102.5 116.0 75.24 188.1
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 8×14+ 109.0 126.0 74.08 185.2
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 8×16+ 123.0 139.5 71.72 179.3
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 6×16+ 92.5 144.0 71.44 178.6
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 7×17+ 116.0 152.0 70.48 176.2
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 8×18+ 137.5 157.5 69.72 174.3
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 8×19+ 152.0 172.0 67.88 169.7
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 9×20+ 177.0 177.0 66.16 165.4

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.72 24.3 12.6 11.7
2 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.0 9.68 24.2 12.7 11.5
3 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 3.0 9.64 24.1 12.9 11.2
4T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 4.5 9.44 23.6 12.0 11.6
4T Christine Errath 19 East Germany GDR 4.5 9.44 23.6 12.2 11.4
6 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 6.0 9.16 22.9 11.5 11.4
7 Wendy Burge 18 United States USA 7.0 9.12 22.8 11.6 11.2
8 Susanna Driano 18 Italy ITA 8.0 9.08 22.7 11.5 11.2
9 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.0 8.96 22.4 11.2 11.2
10 Linda Fratianne 15 United States USA 10.0 8.80 22.0 10.8 11.2
11 Marion Weber 16 East Germany GDR 11.0 8.64 21.6 10.6 11.0
12 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 12.0 8.60 21.5 10.4 11.1
13T Kim Alletson 17 Canada CAN 13.5 8.52 21.3 10.4 10.9
13T Emi Watanabe 16 Japan JPN 13.5 8.52 21.3 10.6 10.7
15T Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 16.0 7.92 19.8 9.9 9.9
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 16.0 7.92 19.8 9.9 9.9
15T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 7.92 19.8 10.1 9.7
18 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 18.0 7.76 19.4 10.0 9.4
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.56 18.9 9.6 9.3
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.32 18.3 9.2 9.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 10.12 25.3 13.5 11.8
2 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 2.0 9.56 23.9 12.4 11.5
3 Christine Errath 19 East Germany GDR 3.0 9.44 23.6 12.3 11.3
4 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 4.0 9.32 23.3 12.5 10.8
5 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 5.0 9.28 23.2 12.7 10.5
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 9.16 22.9 11.5 11.4
7 Linda Fratianne 15 United States USA 7.0 9.08 22.7 11.6 11.1
8 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 8.0 8.80 22.0 10.9 11.1
9T Susanna Driano 18 Italy ITA 9.5 8.76 21.9 11.0 10.9
9T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 8.76 21.9 11.2 10.7
11 Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.0 8.40 21.0 10.5 10.5
12 Marion Weber 16 East Germany GDR 12.0 8.36 20.9 10.2 10.7
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.16 20.4 10.1 10.3
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.12 20.3 9.9 10.4
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.5 8.04 20.1 10.1 10.0
15T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 15.5 8.04 20.1 10.3 9.8
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 7.88 19.7 10.1 9.6
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 7.64 19.1 9.5 9.6
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.36 18.4 9.3 9.1
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.20 18.0 8.9 9.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.88 24.7 13.0 11.7
2 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.0 9.72 24.3 12.8 11.5
3 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 3.0 9.64 24.1 12.5 11.6
4 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 4.0 9.60 24.0 13.1 10.9
5 Christine Errath 19 East Germany GDR 5.0 9.56 23.9 12.3 11.6
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 9.12 22.8 11.4 11.4
7 Susanna Driano 18 Italy ITA 7.0 9.04 22.6 11.3 11.3
8 Linda Fratianne 15 United States USA 8.0 8.92 22.3 11.0 11.3
9 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 9.0 8.84 22.1 10.9 11.2
10 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 10.0 8.80 22.0 11.1 10.9
11 Marion Weber 16 East Germany GDR 11.0 8.64 21.6 10.6 11.0
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.0 8.60 21.5 10.7 10.8
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.28 20.7 10.1 10.6
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.20 20.5 10.0 10.5
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 8.08 20.2 10.1 10.1
16T Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 16.5 8.04 20.1 10.2 9.9
16T Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 16.5 8.04 20.1 10.3 9.8
18 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 18.0 7.80 19.5 10.0 9.5
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.64 19.1 9.7 9.4
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.44 18.6 9.1 9.5

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.84 24.6 12.9 11.7
2 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.0 9.72 24.3 12.8 11.5
3 Christine Errath 19 East Germany GDR 3.0 9.48 23.7 12.2 11.5
4 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 4.0 9.40 23.5 12.6 10.9
5 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 5.0 9.28 23.2 11.9 11.3
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 9.04 22.6 11.4 11.2
7 Linda Fratianne 15 United States USA 7.0 9.00 22.5 11.5 11.0
8 Susanna Driano 18 Italy ITA 8.0 8.96 22.4 11.4 11.0
9 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 9.0 8.92 22.3 10.9 11.4
10 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 10.0 8.88 22.2 11.1 11.1
11 Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.0 8.64 21.6 10.9 10.7
12 Marion Weber 16 East Germany GDR 12.0 8.56 21.4 10.8 10.6
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.28 20.7 10.2 10.5
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.24 20.6 10.0 10.6
15 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 15.0 8.04 20.1 10.3 9.8
16 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 16.0 7.84 19.6 9.8 9.8
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 7.68 19.2 9.8 9.4
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 7.64 19.1 9.4 9.7
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.60 19.0 9.7 9.3
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.52 18.8 9.2 9.6

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 1.0 9.76 24.4 12.9 11.5
2 Dorothy Hamill 19 United States USA 2.0 9.60 24.0 12.4 11.6
3 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 3.0 9.56 23.9 13.1 10.8
4 Christine Errath 19 East Germany GDR 4.0 9.48 23.7 12.1 11.6
5 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 5.0 9.32 23.3 12.1 11.2
6 Linda Fratianne 15 United States USA 6.0 9.08 22.7 11.2 11.5
7 Marion Weber 16 East Germany GDR 7.0 9.04 22.6 11.2 11.4
8T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 9.5 8.92 22.3 11.0 11.3
8T Wendy Burge 18 United States USA 9.5 8.92 22.3 11.3 11.0
8T Susanna Driano 18 Italy ITA 9.5 8.92 22.3 11.3 11.0
8T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 8.92 22.3 11.4 10.9
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.0 8.68 21.7 10.8 10.9
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.52 21.3 10.5 10.8
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.12 20.3 9.6 10.7
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 7.88 19.7 9.9 9.8
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 7.80 19.5 9.9 9.6
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 7.68 19.2 10.2 9.0
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 7.48 18.7 9.2 9.5
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.40 18.5 9.4 9.1
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.16 17.9 9.0 8.9

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.76 24.4 12.7 11.7
2 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 2.0 9.60 24.0 13.3 10.7
3T Christine Errath 19 East Germany GDR 3.5 9.56 23.9 12.4 11.5
3T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 3.5 9.56 23.9 12.5 11.4
5 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 5.0 9.44 23.6 12.3 11.3
6 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 6.0 9.00 22.5 11.0 11.5
7 Wendy Burge 18 United States USA 7.0 8.92 22.3 11.3 11.0
8T Susanna Driano 18 Italy ITA 8.5 8.84 22.1 11.0 11.1
8T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 8.5 8.84 22.1 11.2 10.9
10 Linda Fratianne 15 United States USA 10.0 8.76 21.9 10.7 11.2
11T Marion Weber 16 East Germany GDR 11.5 8.52 21.3 10.4 10.9
11T Kim Alletson 17 Canada CAN 11.5 8.52 21.3 10.7 10.6
13 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 13.0 8.36 20.9 10.1 10.8
14 Emi Watanabe 16 Japan JPN 14.0 8.20 20.5 10.0 10.5
15 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 15.0 8.04 20.1 10.0 10.1
16T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 16.5 7.76 19.4 9.6 9.8
16T Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.5 7.76 19.4 9.9 9.5
18 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 18.0 7.60 19.0 10.1 8.9
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.48 18.7 9.4 9.3
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.32 18.3 8.8 9.5

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.72 24.3 12.7 11.6
2T Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.5 9.60 24.0 12.7 11.3
2T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 2.5 9.60 24.0 12.9 11.1
4 Christine Errath 19 East Germany GDR 4.0 9.56 23.9 12.5 11.4
5 Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 5.0 9.40 23.5 12.3 11.2
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 9.12 22.8 11.9 10.9
7 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 7.0 9.04 22.6 11.4 11.2
8 Susanna Driano 18 Italy ITA 8.0 8.96 22.4 11.3 11.1
9 Linda Fratianne 15 United States USA 9.0 8.84 22.1 11.1 11.0
10 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 10.0 8.80 22.0 11.1 10.9
11 Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.0 8.32 20.8 10.6 10.2
12 Marion Weber 16 East Germany GDR 12.0 8.20 20.5 10.2 10.3
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.16 20.4 10.4 10.0
14 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 14.0 8.12 20.3 10.6 9.7
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 8.08 20.2 10.1 10.1
16 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 16.0 7.84 19.6 10.1 9.5
17 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 17.0 7.80 19.5 9.3 10.2
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 7.76 19.4 9.9 9.5
19 Sharon Burley 19 Australia AUS 19.0 7.48 18.7 9.5 9.2
20 Grażyna Dudek 15 Poland POL 20.0 7.44 18.6 9.5 9.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.80 24.5 12.8 11.7
2T Christine Errath 19 East Germany GDR 2.5 9.64 24.1 12.5 11.6
2T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 2.5 9.64 24.1 13.1 11.0
4 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 4.0 9.60 24.0 12.6 11.4
5 Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 5.0 9.56 23.9 12.4 11.5
6T Linda Fratianne 15 United States USA 6.5 9.04 22.6 11.2 11.4
6T Wendy Burge 18 United States USA 6.5 9.04 22.6 11.5 11.1
8 Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 8.0 8.96 22.4 11.3 11.1
9 Lynn Nightingale 19 Canada CAN 9.0 8.92 22.3 11.1 11.2
10 Susanna Driano 18 Italy ITA 10.0 8.84 22.1 10.9 11.2
11 Marion Weber 16 East Germany GDR 11.0 8.72 21.8 10.7 11.1
12 Emi Watanabe 16 Japan JPN 12.0 8.52 21.3 10.5 10.8
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.36 20.9 10.3 10.6
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.24 20.6 9.9 10.7
15 Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.0 8.16 20.4 10.4 10.0
16 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 16.0 8.08 20.2 10.3 9.9
17 Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 17.0 8.04 20.1 10.1 10.0
18 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 18.0 7.88 19.7 9.9 9.8
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.80 19.5 9.8 9.7
20 Sharon Burley 19 Australia AUS 20.0 7.08 17.7 9.0 8.7

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Dorothy Hamill 19 United States USA 1.0 9.96 24.9 13.0 11.9
2 Dianne de Leeuw 20 Netherlands NED 2.0 9.64 24.1 12.6 11.5
3T Anett Pötzsch 15 East Germany GDR 3.5 9.56 23.9 12.5 11.4
3T Isabel Duval de Navarre 19 West Germany FRG 3.5 9.56 23.9 13.1 10.8
5 Christine Errath 19 East Germany GDR 5.0 9.40 23.5 11.9 11.6
6 Wendy Burge 18 United States USA 6.0 9.00 22.5 11.4 11.1
7 Susanna Driano 18 Italy ITA 7.0 8.92 22.3 11.2 11.1
8 Linda Fratianne 15 United States USA 8.0 8.84 22.1 10.9 11.2
9T Lynn Nightingale 19 Canada CAN 9.5 8.72 21.8 10.9 10.9
9T Dagmar Lurz 17 West Germany FRG 9.5 8.72 21.8 11.0 10.8
11T Marion Weber 16 East Germany GDR 11.5 8.64 21.6 10.6 11.0
11T Emi Watanabe 16 Japan JPN 11.5 8.64 21.6 10.8 10.8
13 Kim Alletson 17 Canada CAN 13.0 8.44 21.1 10.1 11.0
14 Yelena Vodorezova 12 Soviet Union URS 14.0 8.40 21.0 10.1 10.9
15T Karena Richardson 16 Great Britain GBR 15.5 7.96 19.9 9.9 10.0
15T Claudia Kristofics-Binder 14 Austria AUT 15.5 7.96 19.9 10.1 9.8
17 Yun Hyo-Jin 16 South Korea KOR 17.0 7.88 19.7 10.2 9.5
18 Sharon Burley 19 Australia AUS 18.0 7.64 19.1 9.2 9.9
19 Grażyna Dudek 15 Poland POL 19.0 7.60 19.0 9.8 9.2
20 Eva Ďurišinová 14 Czechoslovakia TCH 20.0 7.32 18.3 9.0 9.3