Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1976 Innsbruck Winter Games:

Men's Singles Short Program

Figure Skating at the 1976 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Innsbruck, Austria
Venue(s): Olympic Ice Stadium, Innsbruck
Date Started: February 9, 1976
Date Finished: February 9, 1976
Format: Short Program points computed by multiplying total score for Short Program by 0.4.

Gold: GBR John Curry
Silver: URS Vladimir Kovalyov
Bronze: CAN Toller Cranston

Short Program

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TP
1 Toller Cranston 26 Canada CAN 7×2+ 10.0 15.0 42.04
2 John Curry 26 Great Britain GBR 5×2+ 7.0 18.5 41.88
3 Ron Shaver 24 Canada CAN 6×3+ 11.5 26.5 41.64
4 David Santee 18 United States USA 6×6+ 31.0 56.5 40.56
5 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 5×6+ 21.5 57.0 40.52
6 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6×7+ 34.5 64.0 40.28
7 Minoru Sano 20 Japan JPN 6×8+ 38.0 66.5 40.32
8 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 5×8+ 26.5 69.5 40.08
9 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 5×8+ 28.5 66.5 40.36
10 Terry Kubicka 19 United States USA 6×9+ 44.0 74.5 40.08
11 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 8×11+ 72.5 86.0 39.52
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 7×12+ 82.0 109.5 38.24
13 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 5×13+ 60.5 116.0 38.12
14 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 7×14+ 92.0 122.0 37.64
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 8×15+ 117.0 133.0 36.72
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 7×16+ 111.0 145.0 35.32
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 9×17+ 151.0 151.0 34.08

Short Program Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1T Toller Cranston 26 Canada CAN 1.5 4.68 11.7 5.8 5.9
1T Ron Shaver 24 Canada CAN 1.5 4.68 11.7 5.9 5.8
3 John Curry 26 Great Britain GBR 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 5.5 4.48 11.2 5.6 5.6
4T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 5.5 4.48 11.2 5.5 5.7
4T Minoru Sano 20 Japan JPN 5.5 4.48 11.2 5.6 5.6
4T David Santee 18 United States USA 5.5 4.48 11.2 5.6 5.6
8T Terry Kubicka 19 United States USA 8.5 4.40 11.0 5.5 5.5
8T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 8.5 4.40 11.0 5.5 5.5
10T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 10.5 4.36 10.9 5.2 5.7
10T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 10.5 4.36 10.9 5.4 5.5
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.24 10.6 5.3 5.3
13 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 13.0 4.20 10.5 5.3 5.2
14 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 14.0 4.16 10.4 5.2 5.2
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.12 10.3 5.1 5.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 4.00 10.0 5.0 5.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.68 9.2 4.4 4.8

Short Program Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Toller Cranston 26 Canada CAN 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2 Ron Shaver 24 Canada CAN 2.0 4.64 11.6 5.8 5.8
3 John Curry 26 Great Britain GBR 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5 David Santee 18 United States USA 5.0 4.52 11.3 5.7 5.6
6T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 6.5 4.48 11.2 5.6 5.6
6T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.5 4.48 11.2 5.6 5.6
8 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 8.0 4.44 11.1 5.5 5.6
9 Minoru Sano 20 Japan JPN 9.0 4.40 11.0 5.5 5.5
10 Terry Kubicka 19 United States USA 10.0 4.36 10.9 5.5 5.4
11 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.24 10.6 5.4 5.2
13 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 13.0 4.20 10.5 5.3 5.2
14 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 14.0 4.04 10.1 5.1 5.0
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.00 10.0 5.0 5.0
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 3.92 9.8 4.9 4.9
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.72 9.3 4.6 4.7

Short Program Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1T Toller Cranston 26 Canada CAN 1.5 4.64 11.6 5.8 5.8
1T Ron Shaver 24 Canada CAN 1.5 4.64 11.6 5.8 5.8
3 John Curry 26 Great Britain GBR 3.0 4.60 11.5 5.7 5.8
4T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 5.0 4.52 11.3 5.6 5.7
4T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 5.0 4.52 11.3 5.5 5.8
4T David Santee 18 United States USA 5.0 4.52 11.3 5.7 5.6
7 Minoru Sano 20 Japan JPN 7.0 4.48 11.2 5.6 5.6
8 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 8.0 4.44 11.1 5.5 5.6
9 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 9.0 4.40 11.0 5.4 5.6
10 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 10.0 4.36 10.9 5.4 5.5
11 Terry Kubicka 19 United States USA 11.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.24 10.6 5.3 5.3
13 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 13.0 4.16 10.4 5.2 5.2
14 Stan Bohonek 23 Canada CAN 14.0 4.12 10.3 5.2 5.1
15 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 15.0 4.08 10.2 5.1 5.1
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 3.92 9.8 4.9 4.9
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.76 9.4 4.6 4.8

Short Program Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 Toller Cranston 26 Canada CAN 2.0 4.64 11.6 5.7 5.9
3 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 3.0 4.60 11.5 5.8 5.7
4 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 4.0 4.56 11.4 5.6 5.8
5T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.0 4.52 11.3 5.6 5.7
5T Terry Kubicka 19 United States USA 6.0 4.52 11.3 5.7 5.6
5T Ron Shaver 24 Canada CAN 6.0 4.52 11.3 5.7 5.6
8T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 8.5 4.48 11.2 5.5 5.7
8T David Santee 18 United States USA 8.5 4.48 11.2 5.7 5.5
10 Minoru Sano 20 Japan JPN 10.0 4.44 11.1 5.6 5.5
11 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.0 4.28 10.7 5.4 5.3
13T Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 13.5 4.24 10.6 5.4 5.2
13T Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 13.5 4.24 10.6 5.3 5.3
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.12 10.3 5.1 5.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 4.00 10.0 5.1 4.9
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.96 9.9 4.8 5.1

Short Program Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Toller Cranston 26 Canada CAN 1.0 4.68 11.7 5.8 5.9
2 John Curry 26 Great Britain GBR 2.0 4.64 11.6 5.7 5.9
3 Ron Shaver 24 Canada CAN 3.0 4.56 11.4 5.7 5.7
4 Minoru Sano 20 Japan JPN 4.0 4.48 11.2 5.7 5.5
5T David Santee 18 United States USA 5.5 4.44 11.1 5.6 5.5
5T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 5.5 4.44 11.1 5.6 5.5
7T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 7.5 4.40 11.0 5.3 5.7
7T Terry Kubicka 19 United States USA 7.5 4.40 11.0 5.5 5.5
9T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 9.5 4.36 10.9 5.4 5.5
9T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 9.5 4.36 10.9 5.4 5.5
11 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 11.0 4.24 10.6 5.2 5.4
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.12 10.3 5.2 5.1
13 Stan Bohonek 23 Canada CAN 13.0 4.08 10.2 5.0 5.2
14 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 14.0 4.00 10.0 5.0 5.0
15 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 15.0 3.92 9.8 4.9 4.9
16 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 16.0 3.64 9.1 4.4 4.7
17 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 17.0 3.52 8.8 4.2 4.6

Short Program Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 Ron Shaver 24 Canada CAN 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2T Toller Cranston 26 Canada CAN 2.5 4.68 11.7 5.8 5.9
2T John Curry 26 Great Britain GBR 2.5 4.68 11.7 5.8 5.9
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 4.60 11.5 5.7 5.8
5T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.0 4.52 11.3 5.6 5.7
5T Minoru Sano 20 Japan JPN 6.0 4.52 11.3 5.6 5.7
5T David Santee 18 United States USA 6.0 4.52 11.3 5.7 5.6
8T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 8.5 4.48 11.2 5.5 5.7
8T Terry Kubicka 19 United States USA 8.5 4.48 11.2 5.7 5.5
10 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 10.0 4.40 11.0 5.5 5.5
11 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 11.0 4.36 10.9 5.5 5.4
12T Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.5 4.32 10.8 5.4 5.4
12T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 12.5 4.32 10.8 5.3 5.5
14 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 14.0 4.28 10.7 5.3 5.4
15 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 15.0 4.16 10.4 5.2 5.2
16 Stan Bohonek 23 Canada CAN 16.0 4.00 10.0 5.0 5.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.72 9.3 4.5 4.8

Short Program Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1T Toller Cranston 26 Canada CAN 1.5 4.68 11.7 5.9 5.8
1T John Curry 26 Great Britain GBR 1.5 4.68 11.7 5.8 5.9
3T Ron Shaver 24 Canada CAN 3.5 4.64 11.6 5.8 5.8
3T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 3.5 4.64 11.6 5.8 5.8
5T Terry Kubicka 19 United States USA 5.5 4.60 11.5 5.7 5.8
5T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 5.5 4.60 11.5 5.7 5.8
7 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 7.0 4.56 11.4 5.6 5.8
8T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 9.5 4.48 11.2 5.4 5.8
8T Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 9.5 4.48 11.2 5.5 5.7
8T Minoru Sano 20 Japan JPN 9.5 4.48 11.2 5.6 5.6
8T David Santee 18 United States USA 9.5 4.48 11.2 5.5 5.7
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.32 10.8 5.4 5.4
13T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 13.5 4.28 10.7 5.4 5.3
13T Pekka Leskinen 21 Finland FIN 13.5 4.28 10.7 5.3 5.4
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.12 10.3 5.1 5.2
16 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 16.0 3.92 9.8 4.7 5.1
17 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 17.0 3.80 9.5 4.7 4.8

Short Program Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1T Toller Cranston 26 Canada CAN 1.5 4.68 11.7 5.8 5.9
1T John Curry 26 Great Britain GBR 1.5 4.68 11.7 5.8 5.9
3T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 3.5 4.64 11.6 5.7 5.9
3T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 3.5 4.64 11.6 5.8 5.8
5T Ron Shaver 24 Canada CAN 5.5 4.60 11.5 5.8 5.7
5T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 5.5 4.60 11.5 5.8 5.7
7T Minoru Sano 20 Japan JPN 7.5 4.56 11.4 5.8 5.6
7T David Santee 18 United States USA 7.5 4.56 11.4 5.7 5.7
9T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 9.5 4.52 11.3 5.5 5.8
9T Terry Kubicka 19 United States USA 9.5 4.52 11.3 5.7 5.6
11 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.0 4.44 11.1 5.6 5.5
12 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 12.0 4.40 11.0 5.5 5.5
13 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 13.0 4.36 10.9 5.4 5.5
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 4.20 10.5 5.3 5.2
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.08 10.2 5.0 5.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 4.00 10.0 5.0 5.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.92 9.8 4.6 5.2

Short Program Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP RE P
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 4.72 11.8 5.9 5.9
2T Toller Cranston 26 Canada CAN 2.5 4.64 11.6 5.7 5.9
2T Ron Shaver 24 Canada CAN 2.5 4.64 11.6 5.8 5.8
4 David Santee 18 United States USA 4.0 4.56 11.4 5.7 5.7
5T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 5.5 4.52 11.3 5.5 5.8
5T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 5.5 4.52 11.3 5.6 5.7
7T Terry Kubicka 19 United States USA 8.0 4.48 11.2 5.6 5.6
7T Minoru Sano 20 Japan JPN 8.0 4.48 11.2 5.7 5.5
7T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 8.0 4.48 11.2 5.5 5.7
10 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 10.0 4.36 10.9 5.4 5.5
11 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.0 4.32 10.8 5.4 5.4
12 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 12.0 4.24 10.6 5.3 5.3
13 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 13.0 4.20 10.5 5.3 5.2
14 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 14.0 4.16 10.4 5.2 5.2
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 4.08 10.2 5.0 5.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 4.00 10.0 5.0 5.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 3.76 9.4 4.5 4.9