Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Men's Singles

Figure Skating at the 1976 Innsbruck Winter Games:

Men's Singles Compulsory Figures and Short Program Summary

Figure Skating at the 1976 Winter Games: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Events:
Phases:

Host City: Innsbruck, Austria
Venue(s): Olympic Ice Stadium, Innsbruck
Date Started: February 8, 1976
Date Finished: February 9, 1976

Gold: GBR John Curry
Silver: URS Vladimir Kovalyov
Bronze: CAN Toller Cranston

Compulsory Figures and Short Program Summary

Rank Athlete Age Team NOC MP TOOM TO TAP TP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 6×1+ 6.0 13.5 86.84 217.1
2 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 6×2+ 10.0 21.0 85.28 213.2
3 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 8×4+ 27.5 32.5 84.44 211.1
4 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 5×4+ 12.0 34.5 84.44 211.1
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 6×5+ 28.0 46.5 83.08 207.7
6 David Santee 18 United States USA 5×6+ 22.5 51.5 82.68 206.7
7 Ron Shaver 24 Canada CAN 7×7+ 39.5 56.5 82.32 205.8
8 Minoru Sano 20 Japan JPN 7×9+ 57.5 78.0 80.52 201.3
9 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 5×9+ 42.0 89.5 78.84 197.1
10 Terry Kubicka 19 United States USA 6×10+ 53.5 88.0 79.40 198.5
11 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 6×11+ 61.5 98.0 78.40 196.0
12 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 6×12+ 63.0 101.5 77.64 194.1
13 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 8×13+ 95.0 109.0 76.68 191.7
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 7×14+ 97.0 126.5 74.68 186.7
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 6×15+ 88.5 136.5 72.88 182.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 7×16+ 110.0 143.5 70.24 175.6
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 9×17+ 150.5 150.5 68.84 172.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #1

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1T John Curry 26 Great Britain GBR 1.5 9.72 24.3 12.8 11.5
1T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 1.5 9.72 24.3 13.3 11.0
3T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 3.5 9.64 24.1 12.9 11.2
3T Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 3.5 9.64 24.1 13.2 10.9
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 5.0 9.60 24.0 12.3 11.7
6T Ron Shaver 24 Canada CAN 6.5 9.56 23.9 12.2 11.7
6T David Santee 18 United States USA 6.5 9.56 23.9 12.7 11.2
8 Minoru Sano 20 Japan JPN 8.0 9.20 23.0 11.8 11.2
9 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 9.0 8.84 22.1 11.2 10.9
10 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 10.0 8.76 21.9 11.5 10.4
11T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.5 8.72 21.8 10.6 11.2
11T Terry Kubicka 19 United States USA 11.5 8.72 21.8 10.8 11.0
13 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 13.0 8.56 21.4 10.9 10.5
14T Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.5 8.20 20.5 9.9 10.6
14T Stan Bohonek 23 Canada CAN 14.5 8.20 20.5 10.2 10.3
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 7.72 19.3 9.3 10.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.48 18.7 9.5 9.2

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #2

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1T Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 1.5 9.40 23.5 12.1 11.4
1T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 1.5 9.40 23.5 12.3 11.2
3 John Curry 26 Great Britain GBR 3.0 9.36 23.4 11.9 11.5
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 9.28 23.2 12.0 11.2
5 Ron Shaver 24 Canada CAN 5.0 9.08 22.7 11.1 11.6
6 Toller Cranston 26 Canada CAN 6.0 9.00 22.5 10.7 11.8
7 Terry Kubicka 19 United States USA 7.0 8.88 22.2 11.3 10.9
8 David Santee 18 United States USA 8.0 8.84 22.1 10.8 11.3
9 Minoru Sano 20 Japan JPN 9.0 8.72 21.8 10.8 11.0
10 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 10.0 8.60 21.5 10.7 10.8
11 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 11.0 8.52 21.3 10.2 11.1
12 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 12.0 8.48 21.2 10.7 10.5
13 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 13.0 8.36 20.9 10.3 10.6
14 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 14.0 8.24 20.6 10.5 10.1
15 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 15.0 7.96 19.9 10.1 9.8
16 Stan Bohonek 23 Canada CAN 16.0 7.92 19.8 9.8 10.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.64 19.1 9.8 9.3

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #3

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.64 24.1 12.6 11.5
2 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 2.0 9.44 23.6 12.3 11.3
3 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 3.0 9.40 23.5 12.4 11.1
4 David Santee 18 United States USA 4.0 9.32 23.3 12.0 11.3
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 5.0 9.28 23.2 11.6 11.6
6 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.0 9.24 23.1 12.2 10.9
7 Ron Shaver 24 Canada CAN 7.0 9.20 23.0 11.4 11.6
8 Minoru Sano 20 Japan JPN 8.0 9.08 22.7 11.5 11.2
9 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 9.0 8.80 22.0 10.7 11.3
10 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 10.0 8.76 21.9 11.5 10.4
11 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 11.0 8.64 21.6 10.6 11.0
12 Terry Kubicka 19 United States USA 12.0 8.56 21.4 10.6 10.8
13 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 13.0 8.32 20.8 10.6 10.2
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.24 20.6 10.0 10.6
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 7.88 19.7 9.4 10.3
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 7.68 19.2 9.4 9.8
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.48 18.7 9.3 9.4

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #4

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.60 24.0 12.3 11.7
2 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 2.0 9.56 23.9 12.4 11.5
3 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 3.0 9.52 23.8 12.5 11.3
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 9.44 23.6 12.4 11.2
5T Toller Cranston 26 Canada CAN 5.5 9.20 23.0 11.4 11.6
5T David Santee 18 United States USA 5.5 9.20 23.0 11.8 11.2
7 Ron Shaver 24 Canada CAN 7.0 9.12 22.8 11.5 11.3
8T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 8.5 8.92 22.3 10.9 11.4
8T Terry Kubicka 19 United States USA 8.5 8.92 22.3 11.0 11.3
10T Minoru Sano 20 Japan JPN 10.5 8.84 22.1 11.0 11.1
10T Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 10.5 8.84 22.1 11.5 10.6
12 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.0 8.52 21.3 10.6 10.7
13 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 13.0 8.48 21.2 10.4 10.8
14 Stan Bohonek 23 Canada CAN 14.0 8.24 20.6 10.3 10.3
15 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 15.0 8.12 20.3 9.7 10.6
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 8.04 20.1 10.1 10.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.88 19.7 9.8 9.9

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #5

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.96 24.9 13.3 11.6
2 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 2.0 9.48 23.7 12.6 11.1
3 David Santee 18 United States USA 3.0 9.44 23.6 12.5 11.1
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 9.32 23.3 12.3 11.0
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 5.0 9.20 23.0 11.3 11.7
6 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.0 9.16 22.9 12.0 10.9
7 Minoru Sano 20 Japan JPN 7.0 9.08 22.7 11.5 11.2
8 Terry Kubicka 19 United States USA 8.0 9.04 22.6 11.6 11.0
9 Ron Shaver 24 Canada CAN 9.0 8.80 22.0 10.6 11.4
10 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 10.0 8.68 21.7 11.9 9.8
11T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 11.5 8.56 21.4 10.5 10.9
11T Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 11.5 8.56 21.4 11.4 10.0
13 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 13.0 8.52 21.3 10.7 10.6
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.28 20.7 10.4 10.3
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 8.20 20.5 10.3 10.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 7.20 18.0 9.2 8.8
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.12 17.8 8.7 9.1

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #6

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.68 24.2 12.5 11.7
2 Ron Shaver 24 Canada CAN 2.0 9.32 23.3 11.5 11.8
3 Toller Cranston 26 Canada CAN 3.0 9.24 23.1 11.4 11.7
4 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 4.0 9.20 23.0 12.1 10.9
5 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 5.0 9.16 22.9 11.4 11.5
6 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 6.0 9.08 22.7 11.4 11.3
7 David Santee 18 United States USA 7.0 9.00 22.5 11.2 11.3
8 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 8.0 8.96 22.4 11.7 10.7
9 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 9.0 8.88 22.2 11.0 11.2
10 Minoru Sano 20 Japan JPN 10.0 8.84 22.1 10.8 11.3
11 Terry Kubicka 19 United States USA 11.0 8.76 21.9 10.7 11.2
12T Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.5 8.56 21.4 10.6 10.8
12T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 12.5 8.56 21.4 10.6 10.8
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.52 21.3 10.3 11.0
15 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 15.0 8.20 20.5 10.1 10.4
16 Stan Bohonek 23 Canada CAN 16.0 8.00 20.0 10.0 10.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.48 18.7 9.4 9.3

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #7

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.72 24.3 12.6 11.7
2 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 2.0 9.64 24.1 12.5 11.6
3 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 3.0 9.48 23.7 12.3 11.4
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 9.32 23.3 12.1 11.2
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 5.0 9.20 23.0 11.3 11.7
6 Ron Shaver 24 Canada CAN 6.0 9.16 22.9 11.3 11.6
7 David Santee 18 United States USA 7.0 9.08 22.7 11.5 11.2
8 Minoru Sano 20 Japan JPN 8.0 9.04 22.6 11.4 11.2
9 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 9.0 8.96 22.4 10.9 11.5
10 Terry Kubicka 19 United States USA 10.0 8.92 22.3 10.8 11.5
11 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 11.0 8.80 22.0 10.8 11.2
12T Robin Cousins 18 Great Britain GBR 12.5 8.56 21.4 10.7 10.7
12T Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.5 8.56 21.4 10.7 10.7
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.44 21.1 10.3 10.8
15 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 15.0 8.32 20.8 11.0 9.8
16 Stan Bohonek 23 Canada CAN 16.0 8.20 20.5 10.2 10.3
17 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 17.0 7.76 19.4 9.9 9.5

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #8

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 1.0 9.72 24.3 12.7 11.6
2 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 2.0 9.60 24.0 12.5 11.5
3 John Curry 26 Great Britain GBR 3.0 9.52 23.8 12.1 11.7
4 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 4.0 9.36 23.4 12.1 11.3
5 Toller Cranston 26 Canada CAN 5.0 9.24 23.1 11.4 11.7
6 David Santee 18 United States USA 6.0 9.04 22.6 11.2 11.4
7 Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 7.0 9.00 22.5 10.9 11.6
8 Ron Shaver 24 Canada CAN 8.0 8.92 22.3 10.8 11.5
9 Minoru Sano 20 Japan JPN 9.0 8.84 22.1 10.7 11.4
10 Terry Kubicka 19 United States USA 10.0 8.76 21.9 10.6 11.3
11 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 11.0 8.72 21.8 10.8 11.0
12 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 12.0 8.52 21.3 10.2 11.1
13 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 13.0 8.48 21.2 10.3 10.9
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.28 20.7 10.2 10.5
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 8.16 20.4 10.2 10.2
16T Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.5 7.76 19.4 9.4 10.0
16T Glyn Jones 22 Great Britain GBR 16.5 7.76 19.4 9.6 9.8

Compulsory Figures and Short Program Summary Judge #9

Rank Athlete Age Team NOC O AP TP CFP SPP
1 John Curry 26 Great Britain GBR 1.0 9.64 24.1 12.3 11.8
2 Jan Hoffmann 20 East Germany GDR 2.0 9.48 23.7 12.4 11.3
3 Sergey Volkov 26 Soviet Union URS 3.0 9.28 23.2 12.0 11.2
4T David Santee 18 United States USA 4.5 9.20 23.0 11.6 11.4
4T Vladimir Kovalyov 23 Soviet Union URS 4.5 9.20 23.0 12.1 10.9
6 Ron Shaver 24 Canada CAN 6.0 9.16 22.9 11.3 11.6
7 Toller Cranston 26 Canada CAN 7.0 9.12 22.8 11.2 11.6
8T Yury Ovchinnikov 25 Soviet Union URS 8.5 8.88 22.2 10.9 11.3
8T Minoru Sano 20 Japan JPN 8.5 8.88 22.2 11.0 11.2
10 Terry Kubicka 19 United States USA 10.0 8.84 22.1 10.9 11.2
11 Zdeněk Pazdírek 22 Czechoslovakia TCH 11.0 8.72 21.8 11.4 10.4
12 Pekka Leskinen 21 Finland FIN 12.0 8.56 21.4 10.9 10.5
13 Robin Cousins 18 Great Britain GBR 13.0 8.52 21.3 10.5 10.8
14 Mitsuru Matsumura 18 Japan JPN 14.0 8.24 20.6 10.0 10.6
15 Stan Bohonek 23 Canada CAN 15.0 8.08 20.2 10.0 10.2
16 Jean-Christophe Simond 15 France FRA 16.0 7.92 19.8 9.8 10.0
17 Glyn Jones 22 Great Britain GBR 17.0 7.68 19.2 9.8 9.4